Water en zucht tot vernieuwing bedreigen Venetië ooStëït Onze puzzle Ook wat het klimaat betreft is Amerika een land van uitersten Agenda voor Haarlem Staddie de ganse wereld lief is, sterft JAARLIJKSE OPRUIMING Boekhandel Nijhoff honderd jaar Weervoorspellingen voor 48 uur geen zeldzaamheid meer „Periode van wind in de rug is voorbij" ZATERDAG 3 JANUARI 1953 7 Heringa Wuthrich Premiereductie in bepaalde gevallen Ir. H. J. Keus: NZHRM redde in 1952 137 schipbreukelingen (Van onze correspondent in Rome) Otjze tijd wil het, dat men enerzijds nooit zoveel aandacht heeft geschonken aan de cultuurschatten, overgeleverd uit vorige eeuwen, en dat anderzijds dié cultuurschatten nooit door groter gevaren werden bedreigd. In enkele jaren heeft de oorlog meer verwoest, clan aardbevingen, branden en „de tand des tijds" in eeuwen. Maar ook in vre destijd worden steeds gro ter verliezen toegevoegd aan dat erfdeel, dat niet één stad, of één volk. doch de mensheid toebehoort. Soms dragen rampen daar aan de schuld, zoals in het geval van het stadhuis te Leiden, doch veel vaker de „eisen van het verkeer" of de „eisen van het moderne leven". En die gevallen zijn naar onze mening niet goed te pi-aten. Wij hebben zo graag de mond vol over de geest, die boven de ma terie gaat; maar als wij dit werkelijk geloven, dan is el ke doorbraak in een oude stad. wijl zij het verlies in houdt van onvervangbare geestelijke waarden, een boze daad, waar tegen ieder, die gevoel heeft voor die waarden, zich tot het uiterste moet ver zetten. Geen oplossing In Italië is, juist omdat dit land zo over- rijk is (wij moeten bijna schrijven: was) aan oud schoon, het verzet tegen die „eisen des tijds" veel geringer dan bij ons. Maar af en toe dringt toch een noodkreet door, die allen even tot inkeer brengt. Ditmaal is het de burgemeester van Venetië, een medicus, die onomwonden heeft gezegd: „Venetië sterft". In een toespraak tot het vierde congres van Urbanisten deed hij een beroep op deze „genees- en heelkundigen van het bouwwezen". „Venetië", zeide hij, „is een doodzieke patiënt en de eer van de Westerse bescha ving eist haar genezing". Maar het congres is ten einde, en niemand heeft een oplos sing gevonden. Wat is het geval? De oorzaken van Ve- £frivfiifp Een der meest bedreigde punten van Venetië is de „Punta della saluté", door het water sterk omwoeld. ADVERTENTIE Wij houden onze bekende van Maandag 12 Januari (aanv. half twee) tot en met Zaterdag 17 Januari a-s. In verband met ons EEUWFEEST zal deze opruiming een bijzonder karakter dragen Zaterdag 10 Januari is de zaak de gehele dag GESLOTEN COMPLETE WONINGINRICHTING Bartel jorisstraat 13-17 HAARLEM ZATERDAG 3 JANUARI Stadsschouwburg: „Engelen zonder vleu gels" (Het Vrije Toneel), 8.15 uur. Concert gebouw: Nieuwjaarsbal van „De Waarheid", 8 u. Rembrandt en Luxor: „Limelight", alle leeft., 6.30 en 9.15 uur. Palace: „Het barre noorden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Mandy", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Fan faren der Liebe", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Goudtransport", 14 jaar, 7 en 9.15 uur (tot en met Zaterdag).- Minerva: „Wij gaan naar Monte Carlo", alle leeft, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Met geheime instructies", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZONDAG 4 JANUARI Stadsschouwburg: „Engelen zonder vleu gels" (Het Vrije Toneel). 8.15 uur. Concert gebouw: operette „Der Bettelstudent", 8 u. Rembrandt en Luxor: „Limelight", alle leeft., 1, 3.45, 6.30 en 9.15 uur. Palace: „Het barre noorden", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Lido: Zondagmorgenvoorstelling „For ever amber", 18 jaar; „Mandy", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De vogelvrij ver klaarde". 14 jaar, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „Fanfaren der Liebe", alle leeftijden, 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Minerva: „De kampioen melkboer", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Met geheime instructies", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 5 JANUARI Stadsschouwburg: „Daar moet je een vrouw voor zijn" (Het Vrije Toneel), 8 uur. Concertgebouw: Eerste optreden van het Nederlands Studentenorkest, 8.15 uur. Rem brandt en Luxor: „Limelight", alle leeft., 2, 6.30 en 9.15 uur. Palace: „Het barre noor den", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Mandy", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „Fanfaren der Liebe", alle leeft., 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De vogelvrij ver klaarde", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 u. Minerva: „De kampioen melkboer", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Frans Hals: „Met gehei'me instruc ties", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. netië's verval zijn veelsoortig. In de eerste plaats heeft men ook hier de geblokkeerde huishuren: terwijl alle andere levensbe hoeften van 70 tot 100 maal zo duur zijn als voor de oorlog, betalen degenen die een oud contract hebben voor huishuur slechts vier tot vijf maal het bedrag, van 1938. De verarmde eigenaars zijn veelal niet in staat ook maar de geringste reparatie te laten uitvoeren, met het gevolg dat in geheel Italië de huizen steeds meer vervallen. De zaak wordt veel ernstiger wanneer men dit gebeurt in Venetië vaak één of twee verdiepingen toevoegt aan een eeuwenoud huis, waarvan de fundamen ten verzwakt zijn. Het gebrek aan woon ruimte is overal nijpend, maar Venetië be staat uit een groep eilanden, die twee eeuwen geleden reeds geen ruimte meer boden voor nieuwbouw. Men zoekt het dus in de hoogte, ook al omdat de nieuwe étage alleen, aan huur veel meer opbrengt dan de vijf of zes oude tezamen. Evenals de meeste Nederlandse steden is ook Venetië op heipalen gebouwd, maar lang niet overal heeft men dit solide systeem toegepast. Elders gebruikte men „zattere", gevlochten zinkstukken, die op den duur minder weerstand bieden dan de palen. En juist nu de stad oud is de meeste huizen zijn vier, vijf eeuwen oud, de palei zen en kerken vaak nog ouder heeft men de rust verstoord van het water, waarop zij als het ware drijft. Door steeds meer „rii" (smalle grachten) te dempen werd niet alleen het aanzien van de unieke stad hier en daar jammerlijk bedorven, maar schijnt ook de waterspiegel met en kele centimeters te zijn verhoogd. De rus tige gondels en platboomde schuiten wer den vervangen door stoombootjes, die dienst doen als trams en in de laatste jaren door steeds meer motorbootjes, die het water vooral van het Canal Grande en van de belangrijkste „rii" in voortdurende dei ning en kolking houden. Wanneer zij voor bij varen, ontstaat er een zware golfslag, gevolgd door een dusdanige sterke zuiging, dat de marmerblokken en zware stenen der fundamenten verbrokkelen en wegspoelen. Wie bij laag water met een gondel vlak langs de paleizen van het Canal Grande vaart, kan de holen en gaten zien, die onder de marmeren gevels zijn uitgehold. Het gevaar van instorten dreigt op tal van plaatsen. Venetianen zouden auto's willen De enige afdoende oplossing zou zijn: al geheel verbod van alle snelverkeer. En dit is helaas een maatregel, waar men niet aan durft, omdat hij hoogst onpopulair zou zijn: de Italianen hebben een kinderlijke voorliefde voor alles wat snel rijdt of vaart en veel lawaai maakt. De Venetia nen vinden het al erg, dat hun stad geen auto's kent en des te meer waarderen zij de motorbootjes. De gondeliers vormen na tuurlijk een uitzondering: hun lichte boot jes die eenmaal van vader op zoon overgin gen, honderd en meer jaar lang, zijn niet geschikt voor het golvende water van het huidige Venetië en zullen, als er iets ge daan wordt, spoedig tot het verleden be horen. Kan men de hoofdoorzaken van het verval niet wegnemen, dan zou men de gevolgen kunnen bestrijden. Doch daarmee zijn enorme bedragen gemoeid. Men zou de een na de andere alle grachten moeten droog leggen en dan de fundamenten van alle huizen grondig herstellen, zo mogelijk door betonpalen vervangen. In vele gevallen hebben ook de muren herstel nodig, daar het zoutgehalte van de lucht in de loop der eeuwen de kalk heeft aangetast, zodat de bakstenen los op elkaar liggen en de mu ren alleen nog dank zij de zwaartekracht overeind blijven staan. Dit alles zou vele milliarden lire kosten, die Italië, laat staan Venetië, niet heeft. Een oproep, die sommige couranten hebben gedaan, onder andere de Zwitserse „Die Tat", en de „Abendzeitung" van München, zal wel niet verder komen dan de goede bedoeling. Een beroep van Ka merleden uit alle partijen op de regering om te voorkomen, dat de stad. die aan de ganse wereld lief is, binnen afzienbare tijd tot een puinhoop vervalt, heeft meer kans van slagen, maar het bedrag dat men noemt, 250 millioen lire (160 lire is een gulden) per jaar gedurende tien jaren, is veel te gering, zelfs voor de eerste noden. Zoals gezegd: er is geen oplossing ge vonden, al is men het er over eens, dat verbod van motorvaartuigen het ergste ge vaar zou doen verdv/ijnen. Daarnaast zou men een strenge schoonheidscommissie moeten benoemen, die er voor waakt, dat men niet uit winstbejag afschuwelijke nieuwe bouwsels zet op de mooiste punten der stad. Men versta mij wel: ik ben aller minst een tegenstander van de hedendaag se bouwkunst, zomin als. Le Corbusier, de zeer bekende architect, die gefulmi neerd heeft tegen de twee geheel uit de Venetiaanse toon vallende gebouwen, die twee bekende Venetiaanse hotelhouders in de onmiddellijke nabijheid van Sint Mar cus deden verrijzen. Gistermiddag is in Den Haag het honderd jarig bestaan van de N.V. Martinus Nij- hoff's Boekhandel en Uitgeversmaatschap pij herdacht. Deze firma werd in 1853 op gericht door de in 1826 geboren Martinus Nijhoff, die zijn opleiding had genoten bij zijn vader te Arnhem, bij Frederik Muller te Amsterdam en bij Franck te Parijs. In 1855 kreeg Nijhoff voor het eerst con tact met de regering, naar aanleiding waar van enige uitgaven tot stand kwamen, zo als het „Maandblad tot afschaffing der slavernij". In 1860 volgde de oprichting van de bekende „Spectator". Drie jaar later vroeg prof. Matthys de Vries aan Nijhoff zich te willen belasten met de editie van het „Woordenboek der Nederlandsche taal". Later werd ook de uitgave van Van Dale's woordenboek ter hand genomen. Martinus Nijhoff speelde een grote rol bij de oprichting van het dagblad „Het Va derland" en bleef tot 1874 bij de leiding betrokken. Als belangrijke edities uit de vorige eeuw moeten nog worden genoemd: het tijd schrift Bijdragen voor vaderlandsche ge schiedenis, de Bronnen van het oud-vader- landsch recht, het Middel-Ncderlandsch Woordenboek van Verwijs en Verdam en het Archief voor Nederiandsche Kerkge schiedenis. Na de dood van de oprichter in 1894 werd het bedrijf voortgezet door diens zoon Wouter Nijhoff, die in 1901 zijn eerste reis naar Amerika maakte. In De Spectator publiceerde hij een artikel, waarin hij de instelling van een leerstoel in het Neder lands aan een Amerikaanse universiteit be pleitte. Hierdoor werd de eerste stoot ge geven tot de oprichting van het Queen Wilhelmina lectureship" aan de Columbia Universiteit te New York. In 1910 werd het bedrijf overgebracht naar het pand Lange Voorhout 9. Van de uitgaven, die in deze eeuw verschenen, zijn onder meer te noemen: Oude Binnenhuizen, Geschiedkundige atlas van Nederland, Ca pita Zoolcgica, Strafrechtelijke en crimi nologische onderzoekingen, de Staatsalma nak, Parlement en kiezer, enzovoorts. Koninklijke onderscheiding Ook heeft de firma gedurende de eeuw van haar bestaan 708 antiquariaatscatalogi doen verschijnen. Zij houdt zich bezig met import en export van wetenschappelijke werken en onderhoudt relaties met alle wetenschappelijke instellingen en biblio theken over de gehele wereld. Tijdens de herdenking maakte de secre taris-generaal van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. H. J. Reinink, de benoeming van de tegen woordige president-directeur Wouter Nij hoff Pzn. tot officier in de Orde van Oranje Nassau bekend. De heer Nijhoff deelde mede dat de N.V. voor tien jaar een reis beurs van 2500 beschikbaar stelt voor hen die in de boekhandel, het antiquariaat of de uitgeverij werkzaam zijn en die zich verder in het buitenland willen bekwamen in dit vak. Ook maakte hij bekend, dat de N.V. 2500 had geschonken voor de biblio theek van de Vereniging tot bevordering van de belangen des boekhandels en 2500 aan het ondersteuningsfonds van deze ver eniging. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Wij beginnen het nieuwe puzzlejaar maar niet al te moei lijk, hoewel er hier en daar wel een woordenboek aan te pas zal moeten ko men. Wie de Kerst- kruiswoordpuzzle ge probeerd heeft, zal in dit nieuwe raadsel echter wel op enkele oude bekenden stui ten die de zaak wat gemakkelijker ma ken. Aan de slag dus maar weer en veel succes. Horizontaal: 1 keur troep, 5 uitgeloogd suikerriet, 9 recht schapen, 11 in orde, 13 zee (Eng.), 14 vlaktemaat, 16 rivier in W.-Duitsland, 18 koraaleiland, 19 num mer, 20 holte onder de arm, 23 middelba re tijd, 24 hoofddek sel, 26 vr. munt, 28 Eng. telw., 29 door gang in gebergte, 31 nageslacht, 33 regel, 35 rivier in Azië, 36 onderscheidingsteken, 37 'nu en dan, 39 ju belkreet bij de Bac- chusfeesten, 41 uit roep van ontsteltenis of van verbazing, 42 Europeaan, 44 deel van het hoofd, 45 mengsel van meel en melk of water, 47 boom, 49 dat is, 50 eiland in de Aegeï- sche zee, 52 brief aanhef, 54 grafheu vel, 56 eertijds, 58 vriend (Fr.), 59 Eng. drank, 61 lofzang, 62 pelgrimsstaf, 65 plant 66 boom. Verticaal: 1 kleur, 2 leren band, 3 krachts eenheid (Griekse afkorting), 4 plaat, 5 Turkse titel, 6 persoonlijk voor naamwoord, 7 hoogmoedig, 8 loop stok, 10 eenmaal, 12 gevangenis, 15 burger van het oude Rome, 17 zeepwater, 18 figuur uit 1001 nacht, 21 hen, 22 priem, 25 plaatselijk heersende ziekte, 27 roem rijk, 28 vreemd woord v. romp, 30 alle din gen, 32 deelnemer aan wedstr., 34 plaats in Duitsland, 35 watering, 38 ziekelijke wa terophoping in onderhuids celweefsel, 40 deel van het oog, 42 echtgenote, 43 twee (Eng.), 46 boom, 48 gelijk, 49 oude Lat. Bijbelvertaling, 51 zacht, 53 vettige zelf standigheid, 55 soort weefsel, 57 titel, 59 bergweide, 60 en zo voort, 63 astronomi sche eenheid van lengte (afk.), 64 water in Friesland. De oplossingen - u weet het - moeten ingevuld worden op het" hierboven afge drukte diagram en kunnen worden inge zonden aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 of Soendaplein 37 te Haarlem, of Ken- nemerlaan 186 in IJmuiden. Denkt u om de vermelding „Oplossing Puzzle" op de NAAM INZENDER: ADRES: (Van onze correspondent in New York) Laat het dan in Chicago 's winters zo bijtend koud zijn, dat je adem wordt af gesneden, laat de wind in Arizona verzen gend zijn en kurkdroog.... 's avonds zal de radio of de courant je troosten: nog nooit is het op 12 Juni zo vochtig geweest, of op 4 Februari zo koud, of op 11 Augus tus zo verzengend heet. Men heeft dus die dag iets bijzonders beleefd en Amerika zoekt altijd het bijzondere, ondanks of misschien ook als protest tegen de uni formiteit van het leven. In ieder kind op school ontdekt men iets bijzonders en dat kan dat kind meer zelfvertrouwen geven. Vrijwel ieder stadje of dorp heeft iets waar het zich op beroemen kan. Overdrijf ik? Ik wilde wel dat ge had kunnen controleren hoe ik zo juist de reisgids van de automobielclub op drie willekeurige plaatsen heb opgeslagen. Daar las ik: dat Long Beach in Californië het grootste droogdok ter wereld heeft, dat Okmulgee in Oklahoma het grootste cen trum van de glasindustrie is in het Zuid- Westen en dat Hackettstown in New Jer sey de grootste staatsforellenkwekerij van de wereld bezit. Die formulering wekt de verdenking, dat er nog wel grotere parti culiere kwekerijen zijn, maar wanneer ik een van de 3894 inwoners van Hacketts town was, zou ik toch heel trots zijn. In droogdokken, glas cn forelleneitjes Voor de familie Le Bris uit Colombes in Frankrijk begint 1953 wel heel goed: Mevrouw Le Bris werd 1 Januari moeder van een drieling. De jonge telgen in de couveuse. stelt echter maar een deel van de Ameri kanen belang, maar het weer is van be tekenis voor iedereen. Wie ooit iets met de opmaak van een courant van doen heeft gehad, zal zich gerealiseerd hebben, dat het weerbericht op de voorpagina moet, dat wil iedereen zo gauw mogelijk lezen, ook in Amerika. De windrichting vindt de Amerikaan doorgaans niet vermeld in zijn weerbe richt, die doet er ook niet zoveel toe. Maar mist interesseert hem zeer en ook sneeuw natuurlijk en wat voor een automobilist nog gevaarlijker is: de „sleet". In de buurt van Washington heeft men daar veel last van, het is geen hagel en geen ijzel, maar regen, die eerst door warme lucht is geval len en lager door een luchtlaag, waar de temperatuur onder nul was. Als bevroren regent komt deze „sleet" dan op de grond en daar wordt het onmiddellijk heel glad. Per telefoon kan men in dit land het laat ste weerbericht van een gramofoonplaat horen en op die manier kan men dikwijls ook vernemen, om hoe laat „sleet" weer in regen zal verkeren. Het is wel waar, dat men door de auto, door de centrale verwarming, de ijskast en de air-conditioning aardig beschermd is tegen de grillen van dit klimaat, maar wanneer men hier woont ziet men al die vindingen van de techniek niet meer als luxe, maar als beveiligingen tegen een barre natuur en en bar klimaat, die men in dit land hard nodig heeft. Geen gebergte van Oost naar West In Europa heeft men van Oost naar West de Karpathen, de Alpen en de Pyreneeën. Strategisch, klimatologisch en botanisch hebben die bergen veel te betekenen ge had. Nog niet lang geleden vertelde een plantkundige mij, hoe in de Ijstijd zowel in Amerika als in Europa tal van planten naar het Zuiden waren „uitgeweken". In Amerika hadden de planten daarbij het geluk, dat zij niet stuitten op een gebergte, dat van Oost naar West liep. In Europa daarentegen werden heel wat gewassen min of meer „doodgedrukt" tegen de Al pen. Ik begeef me wel op een „sleet", wan neer ik nu ga beweren, dat het ontbreken van zulk een barrière van Oost naar West op het weer in Amerika grote invloed heeft. Correctie door meteorologen zal ik gaarne aanvaarden, maar het komt me toch voor, en meteorologische litteratuur geeft dat ook toe, dat de botsing van de warme vochtige lucht uit de Golf van Mexico met de koude droge lucht uit Canada wervelin gen te weeg brengt die het klimaat hier bijzonder grillig maken. Vooral sedert de oorlog is de weerdienst in Amerika snel gemoderniseerd. Vier maal per dag worden de gegevens uit het gehele land en daarbuiten opgevangen en verwerkt tot een rapport, dat weer natio naal en internationaal wordt verspreid. In Noord-Amerika en West-Indië beschikt men over de samenwerking van 750 weer stations. Voorts krijgt men berichten van ongeveer 150 schepen op de Atlantische en de Stille Oceaan en tenslotte zenden 2000 stations uit Europa, Azië, Noord-Afrika en het Noorden van Zuid-Amerika hun ge gevens. Het is geen wonder, dat pas in de laatste tijd de weerkunde zich zo globaal heeft kunnen ontwikkelen: zowel het bin nenkomen van de berichten als het weer verspreiden van de rapporten zou zinloos zijn zonder de snelle communicatie, die radio, telex en radio-telex bieden. Van veel belang, juist voor de studie van aard en richting der luchtstromen, zijn de met helium gevulde rubberballons, die radiografisch gegevens verzenden over luchtdruk', temperatuur en vochtigheid op grote hoogte. Die gegevens worden ook weer automatisch genoteerd door een ont vangtoestel op de grond. Ook nu staat men na telefonisch het weerbericht te hebben aangehoord nog wel eens voor verrassingen, maar men heeft het toch vrij ver gebracht in voor spellingen voor een periode van 36 a 48 uur. Men pleegt hier thans ook het weer te voorspellen voor vijf dagen, maar naar mijn persoonlijke indruk zijn de resultaten daarvan nog niet al te indrukwekkend. Zelfs probeert men voorspellingen te doen voor 30 dagen, maar daarvan geven de weerkundigen zelf toe, dat ze slechts ex perimenteel zijn. Binnenshuis kan men temperatuur en vochtigheidsgraad hier naar believen rege len (mits men er de dollars voor heeft). Buitenshuis blijft het een klimaat van uiter sten, doch de weerkundige waarschuwt autorijders en piloten naar vermogen en dat vermogen neemt steeds toe. Het be hoeft geen betoog, dat de signalering van wervelwinden en cyclonen bijzondere aan dacht krijgt. Het is dan ook wel de moeite waard om een eindje om te vliegen, wan neer daarmee een tornado, met een wind snelheid van 450 km per uur, ontgaan kan worden De Ziekenfondsraad deelt mede, dat ook in 1953 onder bepaalde omstandigheden een reductie op de premie van de vrij willige ziekenfondsverzekering kan wor den toegestaan voor personen van 65 jaar of ouder en voor studerende en gebrek kige kinderen van 16 tot 21 jaar. Voor 1953 kan de reductieregeling voor kinderen enigszins aangevuld worden om sommige gebleken tekortkomingen te on dervangen. Hierbij is in het bijzonder ge dacht aan kinderen beneden 16 jaar, die om redenen van studie of anderszins in inrichtingen verblijven en niet in aanmer king kunnen komen voor indirect-ver- plichte of vrijwillige verzekering. De reductie bedraagt evenals het vorige jaar 50 cent per persoon per week met dien verstande, dat de premie niet lager dan 50 cent per week mag worden. Voorts heeft de Ziekenfondsraad er bij de algemene ziekenfondsen met klem op aan gedrongen, het speciale tarief van ander half keer de premie voor onvolledige ge zinnen niet meer toe te passen op verze kerden met geringe draagkracht, zoal» weduwen met niet-verdienende kinderen. enveloppe? En sluit u vooral geen mede delingen bij. De oplossingen moeten Woensdag om 17 uur bij ons binnen zijn om mee te dingen naar de drie prijzen, die f 7,50, f 5.en f 2,50 bedragen. De oplossing van de vorige puzzle is: Horizontaal: 1 Januari, 6 sinopel, 11 aan, 12 Ede, 13 la, 14 er, 15 nat, 16 es, 17 s.g., 18 ds., 20 dr., 22 ever, 25 poker, 28 Goor, 30 re, 31 asen, 33 lire, 35 de, 36 sla, 38 als, 39 fee, 40 sen, 41 los, 43 aar, 46 net, 48 min, 51 ir., 52 Indo, 53 Oder, 55 si, 56 naaf, 58 eland, 59 koon, 61 ar, 62 a.D., 64 as, 65 d.d., 66 pok, 68 i.e., 69 v.v., 71 eer, 73 ent, 76 revolte, 77 goodish. Verticaal: 1 jaloers, 2 N.S., 3 aard, 4 Ra, 5 Inn, 6 set, 7 id, 8 neer, 9 pa, 10 logeren, 17A je (of me, ge, we, ze), 19 spel, 20 drie, 21 Po, 23 vel, 24 x-a, 26 ons, 27 elf, 28 ge, 29 ode, 32 satan, 34 rente, 37 aas, 40 Sént, 41 lineair, 42 ora, 44 ader, 45 rol, 46 non, 47 edda, 49 iso, 50 Nineveh, 52 if, 54 R.K., 57 af, 60 Ob, 61 adel, 63 dito, 66 pre, 67 keg, 70 ev., 74 N.O.j 75 ei. De prijswinnaars van de vorige puzzle waren: 1. J. Bragt, Kanaaldijk 36, IJmuiden- Oost: 7.50. 2. D. Mienis, Lange Herenstraat 42, Haarlem: 5. 3. J. G. Zwemmer, Duinweg 23, Zand- voort: 2.50. In een Nieuwjaarsrede tot het personeel heeft de directeur der N.V. Heemaf te Hengelo, ir. H. J. Keus, onder meer enkele opmerkingen gemaakt over de huidige economische situatie. Een moeilijk jaar gaan wij, als wij de tijd juist verstaan, tegemoet, zo zei hij, omdat wij in de zeven jaren na de tweede wereldoorlog ook in Nederland hebben ge daan alsof wij welvarend waren, terwijl wij in werkelijkheid moeten trachten het nog te worden. Het is begrijpelijk dat velen dat in een periode van schijnwelvaart is ontgaan. Ook de werkgevers, die uitbrei dingen met hun belastingreserves hebben gefinancierd, hebben het industriële kli maat voor beter gehouden dan het in wer kelijkheid was. Daarentegen zagen zij, die grote voorzichtigheid hebben betracht en het sparen de kapitaalvorming ter be stendiging of uitbreiding van de werkgele genheid als de hoeksteen van welk eco nomisch stelsel ook zijn blijven beschou wen, de waarde van deze besparingen tot minder dan de helft teruggebracht. Ondernemer moet ook koopman zijn Er is nu een economische kentering. De ondernemer is niet meer alleen de leider van hef productie-aparaat, maar tevens de koopman van weleer. De periode van wind in- de rug is voorbij. Het hangt weer van zijn beleid en dat van zijn naaste mede werkers af of de schoorsteen blijft roken. Terwille van de continuïteit maakt hij winst of neemt hij voorgecalculeerd ver lies, waarbij zijn ervaring hem doet aan voelen of de kosten, door een hogere op brengst tegen een lage prijs, alsnog kunnen worden gedekt. Geen berekening kan hier baten. Ervaring en intuïtie vormen zijn kompas naar het gestelde doel: bestendi ging van een zo groot mogelijke werkgele genheid. Maar daarbij behoort een zo groot mogelijke vrijheid van beweging en onaf hankelijkheid ten aanzien van het mogen besteden van guldens buiten onze grenzen. Gedurende het jaar 1952 voeren de mo torreddingboten van de Kon. Noord- en Zuidhollandsche Redding Maatschappij 81 keer uit om hulp te verlenen aan scheper of vliegtuigen. Het aantal geredden be droeg 137. Sedert de oprichting van de N.Z.H.R.M werden in totaal 7638 schipbreukelinge: gered. De modernisering van het materieel werd met kracht voortgezet. Schiermonnikoog kreeg een nieuw boothuis, de motorred dingboot Zeemanshoop nieuwe motoren en over enkele maanden zal de voor Noord- wijk aan Zee bestemde motorstrandred- dingboot Kurt Carlsen gereed komen. li

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7