Washington Square: speelplaats van New Yorkse kinderen De mens in de lucht Opbrengst der belastingen in November Verbetering van reeds 4000 huizen mogelijk gemaakt door „T-fonds" In de hoofdstad uit Grote onbekenden namen financiering va n rijk over Thermogene Hoe sneller hoe langzamer Kleine opwindingen in stil stukje New York Tabaksaccijns leverde weer minder op Geschiedenis van een premie ZATERDAG 3 JANUARI 1953 8 Verzending van zeepost Voor openbare werken 120 millioen uitgetrokken Belangrijke opdrachten voor Kennemer aannemersbedrijf WA T DE FISCUS ONTVANGT Twee jaar geëist wegens oplichting van vrouw In 1 dag retour! In Lisse alleen worden 140 woningen verbouwd (Van onze correspondente in New York) New York, Januari 1953. Moeders met kleine kinderen in New York zitten vaak met de handen in het haar over de moeilijkheid: frisse lucht voor hun spruiten. Ik ken dit probleem door en door, omdat ik zelf een zoontje heb van bijna anderhalf jaar, een uiterst onder nemende jongeman die het gelukkigst is wanneer hij onbeperkte vrijheid van kruipen en klimmen bezit. Ik knik dus altijd met zichtbare kennis van zaken, wan neer ik andere moeders hoor klagen dat New York zo weinig te bieden heeft aan kinderen. Deze stad is inderdaad het tegenovergestelde van ideaal om kleine kin deren in groot te brengen. Het drukke verkeer beneemt alle lust om eens gezellig met kroost een blokje om te gaan wandelen; bovendien is de vage, doch onmisken bare geur van benzine die over sommige stadsgedeelten hangt ook niet direct een reden om vol enthousiasme de straat op te snellen. In Manhattan, het eiland dat de Hol lander Peter Minuit indertijd voor ver sierselen ter waarde van 24 dollar van de Indianen kocht om het later bij de Vrede van Breda aan de Engelsen af te staan, waarbij wij het inmiddels veroverde Su riname mochten behouden, zijn er in deze sombere situatie twee lichtpunten: het grote Central Park aan de Noordkant, een waar paradijs voor kinderen, en het veel kleinere Washington Square, eigenlijk niet veel meer dan een groot plantsoen, aan het Zuidelijke einde. Washington Square, mooi en voornaam, beroemd in de geschiedenis van New York, en de achtergrond voor Henry James' be kende roman „Washington Square" (later verfilmd als „The Heiress") is niet alleen een uitkomst voor kinderen: het heeft ook een eigen atmosfeer, nergens anders in New York te vinden, die het voor volwas senen de moeite waard maakt. Zelf zit ik er dikwijls, tezamen met andere moeders uit de buurt. Wij komen er allemaal om wat rode kleur op de wangen van onze kinderen te krijgen. En hoewel ik moet bekennen dat ik niet altijd even intens geniet van de paar uur „luchten" als mijn zoon, kan ik mij toch nooit geheel aan de charme die van het oude plein uitgaat, onttrekken. Om te beginnen heeft het parkje zijn eigen vaste klanten. Deze zijn in drie groe pen te verdelen, nl. kinderen met hun moeders; oude, wat armoedige Italianen; en studenten. De Italianen komen er om dat in die wijk de Italiaanse kolonie leeft; de meesten, die dag in dag uit op hun bankje in Washington Square zitten, zijn vroegere winkeliers, die hun zaak aan hun zoons hebben overgedaan. Zij behoren evenzeer tot het „Square" als de bomen die er groeien en converseren de hele dag door in luid Italiaans, soms gemengd met hier en daar een Engelse uitdrukking. De studenten komen van de Universiteit van New York, die het park aan twee kanten begrenst. Zij zijn te herkennen aan hun zware boekentassen, hun vastberaden stap en hun ietwat supérieure uitbundigheid. Er zijn ook nog de voorbijgangers, die weer een klasse op zichzelf zijn. Er wan delen bijvoorbeeld veel oude dames met hun hondjes, er komen „touristen" uit an dere stadsdelen die dat merkwaardige Washington Square wel eens met eigen ogen willen bekijken, en er vlieden ook veel kunstenaars doorheen, meest schil ders met doeken onder hun arm. Cosmopolitisch Want het plein ligt in het kunst-produ cerende Greenwich Village en het is altijd duidelijk te zien wie van de voorbijgangers de Muzen dienen. De cosmopolitische sfeer wordt nog versterkt door de vele „ge mengde" paren, d.w.z. negers en blanken, die er rondslenteren, een intimiteit die ADVERTENTIE HOEST, GRIEP... De weldadige warmte van Ther- 'mogène stilt de pijn in keel en borst en verjaagt de aanval. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië: m.s. „Willem Ruys" (21 Jan.); naar Nieuw Guinea: s.s. „Overijsel" (19 Jan.); naar de Ned. Antillen: m.s. „Si- bajak" (5 Jan.) en m.s. „Sarpedon" (8 Jan.); naar Suriname: m.s. „Nestor" (7 Jan.); naar Canada: s.s. „Claiborne" (5 Jan.) en m.s. „Noorddam" (8 Jan.); naar Australië: m.s. „Sibajak" uitsluitend Nieuw Zeeland (5 Jan.); naar de Zuid-Ameriaan- se staten Argentinië, Chili, Paraguay en Bolivia: m.s. „Cordoba" (7 Jan.); naar Bra zilië en Urugauy: s.s. „Andes" (12 Jan.). De speelplaats van New Yorkse kinderen: Washington Square op Manhattan. dan van een bankje gade en zie gelaten aan hoe ze steeds vuiler worden. Soms komt mijn Hollandse opvoeding in verzet tegen deze opeenhoping van vuil, vooral toen een onberispelijk geklede dame mij laatst ernstig vermaande: „U moest uw kind met zo smerig laten worden. Het is een schan de!" Toen voelde ik mij plotseling schul dig en dacht dat de onberispelijk geklede dame misschien wel gelijk had. „Wat doe jij daar nou aan?" vroeg ik daarom aan mijn buurvrouw op de bank. Maar zij haalde haar schouders op en zei: „Wat ik eraan doe? Niks! Wat zou ik eraan moe ten doen? New York stinkt van het vuil, ze moeten er maar aan wennen. Als ik thuis ben, stop ik hem wel in het bad". Toen ademde ik weer wat vrijer, liet mijn zoon maar vuil en dacht ook maar niet meer aan de was. U ziet, het zijn maar kleine opwindingen daar op Washington Square. Niet genoeg om boekdelen aan te wijden. Maar wat de kinderen zonder hun parkje moesten be ginnen, en wat wij dan met onze kinderen moesten beginnen, dat weet ik niet. En daarom en ook omdat Washington Square zo'n heel apart stukje New York is wilde ik u er het bovenstaande over vertellen. Men kan wel zeggen dat de overheersende tendens in de vliegtuigtechniek al tijd het streven naar gro tere snelheden is geweest. Laten we eens nagaan wat dat zeer algemeen ge sproken betekent. Grotere snelheid vraagt natuurlijk meer motorver mogen. Niet alleen dat de motoren groter en zwaar der worden, zij hebben ook meer brandstof nodig alles bij elkaar een aan zienlijk groter gewicht. Wanneer nu dit grotere gewicht door dezelfde vleu gel gedragen moet worden, is het niet zo moeilijk in te zien wat het gevolg is. Het is hetzelfde alsof bij gelijk blijvend gewicht de vleu gel kleiner gemaakt zou worden. Zoals de vliegtuig constructeur zegt: de vleu gelbelasting, de verhouding tussen vliegtuiggewicht en vleugeloppervlak, wordt groter. Met andere woor den elke vierkante meter van de vleugel krijgt een groter gewicht voor zijn rekening. Twee uiterste voorbeel den zijn het uiterst lichte zweefvliegtuig, dat met zijn relatief grote vleugel lang zaam en statig kan drijven, en het snelle jachtvliegtuig dat niet meer langzaam kèn vliegen, omdat de kleine vleugel dan niet meer genoeg draagkracht levert voor het grote ge wicht. Zo zijn we dan met die steeds aangroeiende vleugelbelastingen geko men tot de tegenwoordige landingssnelheden, die ki lometers lange vliegvelden nodig maken. Maar wat wilt ge? De vleugel eveneens groter maken om aan het ver grote gewicht tegemoet te komen? Maar dan neemt het totale gewicht opnieuw toe en bovendien biedt die grotere vleugel meer weer stand aan de lucht. Om de beoogde snelheid te berei ken, moeten wéér zwaar dere motoren worden in gebouwd en daar zitten we in de spiraal! Dit is zo één van die di lemma's waar vliegtuigcon structeurs zo vroeg dun haar door krijgen. Want er zit in werkelijkheid aan dit alles nog veel meer vast dan hier zelfs maar bij be nadering is aan te geven. bij het één Maar nu eindelijk, het aanbreken van „straaltijdpcrk" is er lichtpuntje te melden. Wat is het geval? Nu we straal vliegtuigen krijgen, wordt er ineens veel hoger gevlo gen, omdat de straalmoto ren daar voordeliger wer ken. Om in die ijlere lucht voldoende draagkracht te kunnen leveren, moeten de vleugels nu echter wel de gelijk groter worden en... dat is ook helemaal geen bezwaar, want de schade lijke weerstand die zij er ondervinden, is overeen komstig kleiner. Wat zien we dus? Geheel tegen de „traditie" in vliegen we twee maal zo snel bij ge lijkblijvende en zelfs la gere vleugelbelasting. Een Comet met zijn normale reissnelheid van 13 km. per minuut mag dan op ge ringe hoogte weinig econo misch zijn, maar hij heeft tenminste geen halsbreken de snelheid nodig om aan de grond te komen. En dat is een aspect waar de vak mensen elkaar hartelijk mee gelukwensen. d. G. Minister Suurhoff In een bijeenkomst van het N.V.V. te Amersfoort heeft minister J. G. Suurhoff een rede gehouden waarin hij zei, dat er een zo groot mogelijke samenwerking moet zijn tussen regering en arbeider teneinde een bevredigende vorm van sociale zeker heid op te bouwen. Nederland, zei de minister verder, kan zich niet meer onttrekken aan de interna tionale politieke verhoudingen en dient zich in te spannen voor de grote collectieve veiligheid. Het streven naar de eenheid van Europa dient krachtig te worden ge stimuleerd. Volgens de minister is het vraagstuk van de werkgelegenheid in ons land uitermate moeilijk. Er zijn twee mogelijkheden uit die moeilijkheden te geraken: industriali satie en emigratie. Op korte termijn dient men te komen tot uitvoering van openbare werken. Daarvoor is op de landsbegroting voor 1953 een extra post opgenomen van 95.000.000,Verkeer en Waterstaat no teerden nog extra 25.000.000,Het is volgens de minister beter de sociale voor zieningen uit te breiden, dan de lonen te verhogen. ADVERTENTIE Teddy-gevoerde Windjackets Aan firma Van der Putten, aannemers te Haarlem en IJmuiden-O., zijn onderstaan de bouwwerken opgedragen: Door architect Jan Plas te Purmerend het bouwen van een christelijke school voor Lager Onderwijs in Landsmeer en het bou wen van 31 woningen in Nieuwendam voor rekening van de Scheepvaartmaatschappij „Nederland"; door de directeur van Volks huisvesting, namens B. en W. van Velsen het bouwen van een flat van zes woningen, verder twee woningen, vier autoboxen, drie werkplaatsen en een tandartsenkliniek, een en ander te IJmuiden in het bouwplan van architect J. H. Schipper te Zaandam. De aanneemsom voor deze werken be loopt 720.947. Het ministerie van Financiën heeft een overzicht gegeven van de stand der rijks middelen over November 1952. Voornamelijk tengevolge van het ver loop van de aanslagregeling van de ven nootschapsbelasting werd in November uit hoofde van de gezamenlijke kohierbe- Vondels „Gysbreght van Aemstel" wordt door het A.T.G. tot Donderdag iedere avond in de Stadsschouwburg ten tonele gevoerd, gevolgd door De Bruiloft van Kloris en Roosje met de Nieuwjaarswens van Martie Verdenius en Jo Sternheim. Hoofdrollen: Johan Schmitz en Elise Hoomans, regie: Albert van Dalsum. Het Nieuwe Theater de la Mar in de Mar- nixstraat naast Bellevue is geopend met de cabaretrevue „Het meisje met de grote voe ten" door het gezelschap van Wim Sonne- veld, dat hier dagelijks optreedt. Wim Kan en Corry Vonk beginnen het nieuwe jaar in het Leidseplein Theater met hun cabaret „Bibelonië". !.n. New York bijrm nooit ziet. De Neder,andse Comedie vertoont in Dit dan is, in ruwe trekken, de cliëntèle van Washington Square. U ziet dus dat het geheel nogal pikant is en u begrijpt ook waarom wij moeders die, zoals ik al zei, ons nooit zó geweldig verheugen op de paar uurtjes frisse lucht als onze zoons en dochters, ons er toch eigenlijk niet ver velen. De kinderen, die de werkelijke bezitters van het parkje zijn, kunnen weer onder verdeeld worden naar leeftijd. De grote ren, zo van twee tot zes jaar, amuseren zich in twee afgescheiden speelruimten, waar zij naar hartelust kunnen schomme len, wippen of in de zandbak spelen. De kleuters, voor wie dit alles nog te wild is, vermaken zich door op de grond te zitten, over elkaar heen te kruipen en door de grote zwermen duiven achterna te drib belen, in de hardnekkige illusie dat zij er één van kunnen vangen. Mijn zoon toont soms een voorliefde voor de oude Italia nen die hij er dagelijks ontmoet. Hij wag gelt nog wat onvast op z'n benen naar hen toe, legt zijn handje vertrouwelijk in de gerimpelde vuist van een van hen, in een woordeloze vraag om met hem te gaan wandelen. De Italianen, die meestal zelf al kleinkinderen of achterkleinkinderen hebben, geven gewillig aan dit verzoek ge hoor en brengen mijn kleine wereldreizi ger netjes bij zijn moeder terug. „No trouble no trouble" verzekeren zij mij wanneer zij hem veilig afleveren. Ik zet mijn zoon daarna tussen het an dere grut, dat ik zo langzamerhand uit el kaar ken, en met hun mama's sla ik ze Verdachte zou bemoeiingen met „Veiser affaire" hebben De procureur-generaal bij het Gerechts hof te Amsterdam heeft Vrijdag tegen de 32-jarige Amsterdamse machinist H. van A. terzake van oplichting twee jaar met aftrek geëist. De rechtbank had Van A. tot deze straf veroordeeld omdat hij een Jood se vrouw had voorgespiegeld, dat hij haar echtgenoot, wiens overlijden niet vast stond en die in een Russisch kamp zou verblij ven, vrij zou kunnen krijgen voor driedui zend gulden. De verdachte, die reeds negen keer is veroordeeld, erkende het ten laste gelegde. Hij zeide in hoger beroep te zijn gekomen om een lagere straf te krijgen. De advocaat, die het Hof verzocht Van A. een straf met een zo ruim mogelijk psy chiatrisch toezicht op te leggen, was van oordeel, dat er over verdachte meer te zeg gen valt, dan hetgeen in het psychiatrisch rapport is vermeld. De verdediger sprak onder meer over „de bemoeiingen van de verdachte met de „Velser affaire" en de zaak-Menten, bemoeiingen die niet door de autoriteiten zijn aangemoedigd, maar ook niet tegengewerkt". Op 16 Januari zal het Hof arrest wijzen. - - het Centraal Theater iedere dag „Een vrouw met een klein hart" van Crommelynck, ge regisseerd door Henk Rigters, met Mary Dresselhuys in de titelrol. Werken van Spaanse en Nederlandse com ponisten (Van de Sigtenhorst Meyer, Jur- riaan Andriessen en Max Vredenburg) worden Zondagmiddag in het Stedelijk Museum ten gehore gebracht door Hen- riëtte Doorenbos, Jaap Spigt en Dick Visser (zang, clavecimbel en guitaar). Het Concertgebouw-Orkest speelt Woens dag en Donderdag onder leiding van Rafaël Kubelik de ouverture „Titus" en het Piano concert K.V. 456 van Mozart, met mede werking van de pianist Rudolf Firkusny. De violist Szymon Goldberg treedt Dins dagavond in de grote zaal van het Concert gebouw met de pianist Gerard Hengeveld voor de kunstkring „Voor Allen" op. Vrij dagavond speelt de pianist Georges TTiemeli. ADVERTENTIE UW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd MAAKLOON: 1-pers. 12.50. 2-pers. 15.— HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 Tel. 11485 Haarlem nooiaavtlta* j a# In k aaUIa romi Van een verslaggever) In Maart 1949 vervoegde zich op het departement van Wederopbouw en Volkshuis vesting aan het Bureau „Grote Steden" de Amsterdamse aannemer R. H. Terlingen. Hij kwam als gemachtigde van een groep particulieren overeenkomstig hun wens nog altijd onbekenden voor het publiek die een aanzienlijk bedrag ter beschikking hadden gesteld voor de leniging van de woningnood. Tijdens het gesprek over de besteding van dit bedrag zette een van de ambtenaren van dit bureau met een smak een hoge stapel paperassen op tafel. „Alstublieft", zei hij, „neemt u dan dit van ons over....". Die papieren waren premie-aanvragen voor woningverbetering, die niet konden worden ingewilligd omdat de minister van Wederopbouw cn Volkshuis vesting in December 1948 had besloten deze premie niet meer toe te staan. Zij was sinds 13 Maart 1948 verstrekt uit hoofde van de Premieregeling Woningverbete ring en Woningsplitsing. Voor het laatste doel geldt deze regeling nog altijd, maar de premie voor woningverbetering was ingetrokken omdat de minister vreesde, dat zij zou worden gebruik om uitgesteld onderhoud te financieren. Bovendien werd de toestand van 's rijks kas toen te penibel geacht om deze premieverlening te kunnen continueren. De heer Terlingen en zijn opdrachtgevers namen het over. En zo ont stond een instelling, die overal waar woningzorgen heersen met steeds meer respect en sympathie genoemd wordt: het „T-fonds" de heer Terlingen ziet zijn hele naam voor het fonds niet zo gaarne gebruiken omdat hij alleen uitvoerder is. Dank zij dit voortreffelijke initiatief van particulieren zijn thans reeds meer dan vierduizend woningen verbeterd zo dat men veelal de oude er niet meer uit herkent of nog in uitvoering. De eerste gelden van het fonds kwamen ten goede aan de woningverbetering in Rotterdam. Er werd een bedrag voor vast gesteld in nauw overleg met deze gemeen te, die, overeenkomstig een van de voor waarden die door de initiatiefnemers wer den gesteld, ook een stuk van de premie Te Londen hebben zich verloofd de 23-jarige Prins Osayande Akenzua, jongste zoon van Akenzua II, koning van de Binistam uit Nigeria, en prinses Adeteun Ademela, ook 23 jaar oud, die eikaar leerden kennen als leden van de International Language Ciub" te Croydon in Surrey. Esther Fami Osula (links) brengt een toast uit op het paar. Zij is een nicht van de Prins. toen nog 60 percent van de kosten tot een maximum van 1440 per geval voor haar rekening nam en wel *4 deel, het fonds betaalde de rest. Een andere voor waarde, die door de gemachtigde van de gevers was gesteld, luidde en luidt nog, dat deze zelf in laatste instantie beslist of de premie wordt toegekend. Niet zo zeer uit dezelfde vrees, die de minister had ge koesterd, namelijk, dat dit een soort finan ciering van uitgestelde onderhoudsplichten zou worden daar werd in samenwerking met de gemeente ten strengste tegen ge waakt maar om te voorkomen, dat wo ningen zouden worden verbeterd, die toch ingevolge saneringsplannen binnen tien jaar tegen de grond zouden gaan. Een ge meente zou kunnen zeggen: vooruit maar, het huisje moet nog een aantal jaren mee, het kan voor die tijd best nog wat opge- kalifaterd worden. Maar voor het T-fonds wordt uiteraard van het standpunt uitge gaan dat het geld er aan besteed moet zijn. Evenmin als men het in onverbeterlijke bouwvallen wil steken, wenst men het voor huizen af te staan, die bij een komende sanering tot verdwijnen zijn gedoemd. Een huis moet nog zo'n 25 jaar mee kunnen om voor verbetering, mede gefinancierd uit het fonds, in aanmerking te komen. Dat is ook wel te begrijpen, wanneer men weet dat de gemiddelde kosten per woning van de 4090 woningen, die thans onderhanden of gereed zijn, 3600 bedroegen. Regering ging deelnemen Na Rotterdam kwamen ook Den Haag en Amsterdam aan de beurt en de provincies Gelderland, Noord-Brabant en Limburg. In December 1950 was het fonds uitgeput: 460 woningen waren toen verbeterd. De on bekende gevers kwamen opnieuw over de brug en het werk ging verder. Tot Decem ber 1951 werden er weer 450 woningen verbeterd. De regering had inmiddels met stijgende bewondering de snelle ontplooiing van dit particulier initiatief, in hechte samenwer king met het departement en met de pro vincies en gemeenten, gadegeslagen. Want niet alleen werd hier een brok sociale nood gelenigd (tal van gezinnen kregen een menswaardiger huisvesting) maar boven dien kwam er meer werkgelegenheid in de onderhoudssector,waarin zowel werkgevers als werknemers het juist allerminst ge makkelijk hadden. Het gevolg was dat mi nister Licftinck in de schatkist tastte: het riik ging in het fonds deelnemen voor het zelfde bedrag, dat door de particulieren beschikbaar was gesteld: anderhalf mil lioen. In onderling overleg werden nu enige wijzigingen in de premieregeling aange bracht, onder meer, dat de premie niet meer dan 50 percent van de kosten zou bedragen tot. een maximum van 1400 en dat de gemeenten een derde deel van deze premie voor haar rekening zouden nemen. Deze voorwaarden gelden nu nog. Snelle uitbreiding In het begin van 1952 toen de „grote on bekenden" nog eens diep in de beurs gre pen, deed het rijk er nog eens een millioen bij en daarmee begon de derde étappe. De werkingssfeer van het fonds werd in Maart van dat jaar tot alle provincies uitgebreid. De resultaten van dat jaar torenden hoog boven die van de voorgaande jaren uit: sinds de genoemde maand is de verbete ring van niet minder dan 3000 huizen aan de gang of voltooid. In alle delen van het land kregen gezinnen, die rondtastten in onhygiënische, duistere en zo onhandig mo gelijk ingedeelde behuizingen, meer ruim te, meer licht in frisse, fatsoenlijke wonin gen. Bedsteden, meestal in de woonkamer, werden opgeruimd, de zolderruimte werd gebruikt voor slaapkamers en wanneer die er niet was dan ging de kap omhoog (elk geval wordt afzonderlijk beoordeeld) de keukenaccommodatie werd verbeterd, in- plaats van de houten hokjes, ergens achter in de tuinen, werden toiletten in de wonin gen gemaakt, er werd gezorgd voor een betere vochtwering, een betere bodem afsluiting. Als geroepen Vooral in provincies als Drente, Limburg en Overijsel kwamen deze voorzieningen als geroepen. In de laatste provincie wer den ook tal van aftandse boerderijen,waar in zich 's nachts in één verblijf het gesnurk van de varkens met dat van de bewoners mengde, volkomen herschapen. Om eens in de naaste omgeving te kijken: In Lisse zullen niet minder dan 140 scha mele arbeiderswoningen dank zij deze pre mieregeling worden opgeknapt, ruim 80 zijn er al in uitvoering. Het zijn huizen, die een waarde van ongeveer ƒ1000 hebben en er worden voor gemiddeld 3000 weer sociaal verantwoorde woningen van ge maakt. Verscheidene kleine aannemers, die hier voor kort slecht in het werk zaten, hebben nu de handen meer dan vol. In Haarlem wordt, zoals al bericht is, het hofje van Guurtje de Waal met een dergelijke premie gerestaureerd en er zijn nog meer plannen dienaangaande, evenals in Heemstede en in Hillegom. De stijging van de aanvragen voor de premie, die kun- nf n geschieden bij de gemeentebesturen, is mede gestimuleerd door de mogelijkheid lastingen een aanzienlijk bedrag opgelegd. Het totaal ten kohiere gebrachte bedrag beliep f 291 millioen. Plet kohierbedrag van de inkomstenbe lasting, boekingstijdvak 1951/52, steeg op nieuw met een groter bedrag dan in Oc tober. Ten kohiere werd gebracht voor namelijk aan definitieve aanslagen 1950 f 77 millioen, waarmede in het desbetref fende boekingstijdvak een totaal van f 1.096.8 millioen bereikt is. In Augustus, September en October vorderde het ko hierbedrag van het boekingstijdvak 1951/ 52 met respectievelijk f 20.7, f 32 en f 57.4 millioen. De voorlopige aanslagregeling 1952, waarvan de opbrengst ten gunste van het boekingstijdvak 1952/53 komt, leverde in November f 4.1 millioen op. Het totaal aan voorlopige aanslagen 1952 be loopt f 541.6 millioen. Het kohierbedrag van de vermogens belasting, boekingstijdvak 1951/52, steeg met f 4.8 tot f 88.5 millioen, voorname lijk tengevolge van het voortschrijden van de definitieve aanslagregeling 1951. De aanzienlijke toeneming van het ko hierbedrag van het boekingstijdvak 1952/ 53 van de vennootschapsbelasting, name lijk f 183.9 millioen tot f 1.176.1 millioen, vloeit voor het overgrote deel voort uit het opleggen van voorlopige aanslagen over de boekjaren 1952 en 1951/52. Het boekingstijdvak 1951/52 van de per sonele belasting is in hoofdsom afgesloten op een totaal van f 23.2 millioen, zodat de raming van f 25.7 millioen niet is gehaald. Uit hoofde van ondernemingsbelasting over 1949 en 1950 werd in November nog een gering bedrag opgelegd. Het totaal van het boekingstijdvak 1951/52 beloopt thans f 33.6 millioen. Het aan kohierbelastingen geïnde be drag beliep in November f 236.7 millioen tegenover f 220.3 millioen in de maand daarvoor. Niet-kohicrbelastingen De niet-kohierbelastingen leverden in November totaal 258,5 millioen op. De opbrengst van de loonbelasting en de vereveningsheffing lag met respectievelijk ƒ47,5 en ƒ21,6 millioen op een betrekke lijk laag peil. Daarentegen was het aan omzetbelasting geïnde bedrag ad 93,1 millioen hoger dan in Augustus, toen de opbrengst 88,9 mil lioen beliep. De opbrengst van de dividendbelasting beliep in November 3,5 millioen. Daar mede bedraagt het tot dusverre in 1952 ontvangen bedrag 66,3 millioen, zodat de raming van 65 millioen is overschreden. De invoerrechten liepen na de hoge ont vangsten in October ad 33,1 millioen tot 30,7 millioen in November terug. Aan accijns op suiker werd in November 8 millioen geïnd. De opbrengst van de accijns op tabak bedroeg 23,6 millioen en vertoonde daarmede opnieuw een daling ten opzichte van het in October ontvangen bedrag. In September en October werd respectievelijk 29,4 en 25,3 millioen ont vangen. Buitengewone heffingen Het bruto-kohierbedrag der buitenge wone heffingen steeg in November met 18,9 millioen tot ƒ3.824,3 millioen, waar van 2.701,4 millioen de vermogensaan- wasbelasting en 1.122,9 millioen de ver- mogenshefing ineens betreft. Het uit hoofde van de bijzondere hef fingen geïnde bedrag beliep in November 6,3 millioen. De totale ontvangsten zijn daarmede tot 2.967,6 millioen gestegen. om boven de premie een D.U.W.-subsidie in één-zesde van de kosten te krijgen in dien de verbouwing wordt uitgevoerd na 1 October 1952 en op 1 April 1952 geheel of minimaal voor 90 percent gereed is. „Het verloopt tot voldoening", vertelde ons de gemachtigde van het fonds, de heer Terlingen, „we hebben over het algemeen een uitstekende samenwerking met ge meentelijke en provinciale instanties en u begrijpt dat voor het succes van deze rege ling daaraan alles gelegen is." De onvrij willige peetvader van het fonds roemde vooral de samenwerking met enige ambte naren ten departemente, die vaak tot laat in de nacht met hem meewerken. (En het wordt nogal eens laat met die cont-óle- zwerftochten door het hele land.) Grote waarderng uitte hij voor de inmiddels overleden departementsambtenaar L. W. van Duivenbooden, een beminnelijk mens, die hem met bewonderenswaardige energie ten dienste stond. Hij was ook de man, die destijds van achter de stapel gezegd had: „neemt u dan dit van ons over." Historische woorden.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8