Dansstudio V Jubileumnummer van het Algemeen Handelsblad vnó va B8ASSINNE HAAK De KNVB-wedstrijden Heemstede Bloemendaal Zandvoort Hoofddorp Haarlemmermeer Lisse Bennebroek A. KEUR ZATERDAG 3 JANUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Feestelijk-sa menzijn - in -de-geest Incident op Chinees vrachtschip Amerikaanse hulp voor „gestrande" Skymaster Gas- en waterbedrijven boekten winsten in 1951 Geldlening voor een aantal werken Burgerlijke verdediging Winkelsluitingsverordening Handelsvereniging maakt plannen Motorclub „Zandvoort" Scheepvaart WINKELBETIMMERINGEN BALANS-OPRUIMING BIJ BATA HUIS TE KOOP huis Kleverpark Noemen onze klanten de doos waarin wij de was HÉÉL NETJES kant en klaar voor de linnen kast afleveren. Neemt eens een proef, ook U zult tevreden: zijn. Nederlands oudste dagblad, de Nieuwe Amsterdamsche Courant het Algemeen Handelsblad, bestaat 125 jaar. Ter gelegen heid daarvan is gisteren een omvangrijk jubileumnummer van 48 royaal opgemaakte pagina's verschenen. Naar antiek voorbeeld heeft men deze gelegenheidskrant de vorm gegeven van een symposion, een feestelijk- samenzijn-in-de-geest, aldus een aantal uit spraken en overdenkingen verzamelend over de wezenlijke kenmerken van de tijd waarin wij leven. Geen weg naar de toe komst immers is veilig, aldus de redactio nele verantwoording, wanneer het princi piële besef van ,,waar wij nu staan" ont breekt. Een indrukwekkende reeks artike len over allerhande vraagstukken van medewerkers binnen en buiten de krant wordt waardig ingeleid door hartelijke en in waarderende bewoordingen gestelde ge lukwensen van Prins Bernhard der Neder landen, de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, de vice-president van de Raad van State, de permanente ver tegenwoordiger van Nederland bij de Ver enigde Naties (de oud-hoofdredacteur van het Algemeen Handelsblad D. J. von Ballu- seck), de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, de voorzitters der Kamerfracties, de ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, alsmede van de voorzitters der Nederlandse Dagblad Pers en van de Fede ratie van Nederlandse Journalisten. Minister-president dr. W. Drees, het Handelsblad kenschetsend als een positieve kracht in ons volksbestaan, een dagboek van meer dan een eeuw staatkundige en maatschappelijke geschiedenis, merkt in zijn beschouwing op dat men de betekenis van de pers voor de vorming der publieke opinie niet gemakkelijk te hoog kan aan slaan: „In de constitutionele monarchie vervult zij in het publieke leven de rol van voorlichtster van het volk. Door haar rus teloze arbeid wordt echter ook dag aan dag vorm gegeven aan wat er leeft in het volk. In die wisselwerking ligt haar geheim, door die wisselwerking is zij een vormende kracht in het openbare leven". Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk koos voor zijn critische commentaar, waarin hij vooral aandacht besteedde aan de verantwoorde lijkheid van de pers, een aan Horatius ont leend motto: van onbesproken levenswan del en onbesmet door schurkerijen. De dank van „liberaal Nederland" wordt in het jubileumnummer door prof. mr. P. J. Oud vertolkt, maar ook politiek-andersdenken- den als prof. mr. C. P. M. Romme en dr. J. Schouten zijn met hun lofprijzingen niet karig. In ongeveer vijftig artikelen van redac teuren en bijzondere medewerkers wordt vervolgens een interessant en veelzijdig beeld opgeroepen van „hoe het geworden is". Zo tracht prof. dr. H. J. Pos in zijn opstel „Nederland als beschavingsfactor in de wereld" een antwoord te geven op de vraag: hoe kan een land, dat voor vele in vloeden openstaat, iets terugschenken, in De Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond deelt ons mede dat de beslissingen omtrent het al of niet doorgaan van de voor morgen, Zondag vier Januari vastgestelde compe titiewedstrijden worden overgelaten aan de consuls. eigen vorm, van wat het ontvangt? Aan het «lot van zijn boeiende beschouwing consta teert de hooggeleerde schrijver een onver mogen om aan eigen geestelijk bezit een vorm te geven, die naar buiten aanvaard baar is. Op dezelfde pagina steekt de redac teur-binnenland echter bescheideen de lof trompet over het regeneratievermogen van het Nederlandse volk na de bevrijding, aan dit positieve geluid een bevestigend ant woord ontlenend op de eens door prof. Huizinga geslaakte verzuchting of er wel een hoopvol uitzicht kan zijn op de verdere weg van onze beschaving. Uit de inhoudsopgave citeren wij ten slotte de volgende titels van belangwekken de bijdragen op velerlei terrein: Internatio nale problemen van heden en morgen, Van neutraliteit tot integratie, Zeven jaar her- stelpolitiek, De taak der Nederlandse wetenschap (door prof. dr. H. Freudenthal), Een zee valt droog, Internationale lucht vaart (door dr. A. Plesman), Het cultuur pessimisme en zijn aspecten. De kwetsbare plek van ons onderwijs, De metamorfose van ons handelsbankwezen, Waardij van de middenstand, Het levensverzekeringsbedrijf en de voortschrijdende democratisering van het kapitaalbezit. Tenslotte zijn er enige artikelen gewijd aan toneel, opera, film en ballet. B. Stro man constateert dat de tijd meer dan ooit rekenschap van de schrijvers eist en F. P. Huygens dat de hedendaagse beeldende kunst zich blindstaart op het „hoe". W. Ph. Pos bespreekt de naaste ontwikkeling van onze toneelpolitiek en Sem Dresden onder zoekt wat er leeft onder onze componisten. J. J. Vriend schrijft dat onze na-oorlogse woningbouw de brillante allure van dertig jaar geleden mist en J. van de Wetering de Rooy gaat na hoe de vrouw zich in het emancipatieproces gehouden heeft. Een kalendarisch overzicht van de weder opbouw voltooit deze oriënterende kroniek van kenmerkende verschijnselen van het tijdperk, waarin wij ons bevinden. TAIPEH (Reuter). Leden van de be manning van het Chinees-nationalistische schip „Tienhang" hebben Vrijdag te Taipen op Formosa medegedeeld, dat een marco nist, die werd aangeduid als een commu nistische agent, werd doodgeslagen bij zijn poging de bemanning te dwingen het schip koers te doep zetten naar de Chinees-com munistische havenstad Sjanghai. Onder bedreiging met een pistool dwong hij de bemanning een desbetreffende ver klaring te tekenen na eerst een officier be wusteloos te hebben geslagen. Toen de kok voorgaf niet te kunnen tekenen, omdat hij niet kon schrijven, wisten een paar leden van de bemanning de marconist te over meesteren Hij werd ontwapend en dood geslagen. Tol zover de verklaring van leden van dc bemanning van de „Tienhang". Later kwamen nationalistische kanon neerboten ter assistentie van het schip en zij begeleidden het naar Kieloeng op Noord-Formosa. De Chinese autoriteiten beloonden alle leden van de bemanning met duizend Chi nese dollars. WASHINGTON, (Reuter). Direct na dat de gezagvoerder van de K.L.M.-Sky master „Groningen", die zoals gisteren is bericht, een noodlanding in de woestijn van Dahran heeft gemaakt, had meege deeld dat hij te kampen had met een te kort aan brandstof en dat hij een nood landing zou trachten te maken, heeft het hoofd van de militaire luchtvaart hulp dienst, brigade-generaal Th. Dubose, hulp ploegen ter assistentie naar Dahran ge zonden. Een speciaal met parachutisten uitgerust vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht vertrok ogenblikkelijk en vond het gelande K.L.M.-toestel ongeveer 20 mijl van Dahran in de woestijn. De para chutisten sprongen uit het toestel en sein den na het eerste contact om een hef- schroefvliegtuig, dat een arts naar de landing meebracht. Ook werd direct een hulpploeg uitge zonden uit de Amerikaanse luchtbasis Dahran om te trachten over land contact met de 56 passagiers te krijgen. Geen der passagiers of bemanningsleden was ge wond en allen zijn met auto's naar Dahran vervoerd, vanwaar de K.L.M.-Constella- tion „Utrecht" een deel der reizigers naar Karachi bracht. „Limelight" (Rembrandt en Luxor). Chaplin's film is ook deze week nog in bei de theaters te zien. Ook City geeft deze week een reprise. De film Fanfaren der Liebe laat zien wat men in Duitsland voor grappig houdt. Twee jongemannen trachten werk te vin den. Dat kost hen buitengewoon veel moeite. Als zij vernemen dat een dames orkest een pianiste en een bassiste te kort komt, grijpen zij hun kanis. In 't openbaar zeggen ze het mannenleven vaarwel en maken het orkest compleet. Dit levert na tuurlijk vele moeilijkheden op. Ze lopen tegen de lamp doch dit probleem wordt opgelost met een romance. De hoofdrollen worden gespeeld door Dieter Borsohe, Inge Egger, Oskar Sima en Grethe Weiser. „Wij gaan naar Monte Carlo" en „De kampioen melkboer". (Minerva) Tot en met hedenavond is er opnieuw ge legenheid een orkest onder leiding van Ray Ventura te horen, thans in de film „Wij gaan naar Monte Carlo". Paul Mis- raki heeft de liedjes gecomponeerd. Daar bij komen dwaze complicaties voor door een verwisseling van babies. In „De kampioen melkboer" wisselen muziek, dans en show eikaar af. Dat het publiek kan genieten van een vlotte en vrolijke film is te danken aan Danny Kaye, Virginia Mayo en de tapdanseres Vera Ellen. Deze film draait van Zondag middag af in het Minerva-theater. „Goudtransport" en „De vogelvrij ver klaarde". Sp a ar n e) „Goudtransport" is de titel van een film van Metro Gold- win Mayer, waarin Joel Mc. Crea en Ar- lene Dahl de hoofrollen vervullen. Tot en met vanavond wordt deze film vertoond en van Zondag af staat op het programma „De vogelvrij verklaarde". Wallace Beery treedt daarin op als Bad-Bascomb een vo gelvrij verklaarde bandiet die met zijn bende geheel Noord-Amerika onveilig maakt. Hij loopt bijna in de val wanneer hij op het punt, staat een bankoverval te plegen. Na een wilde vlucht weet hij echter te ontsnappen en samen met een vriend sluit hij zich aan bij een Mormo nen-karavaan. Bascomb wordt verliefd op het dochtertje van een der Mormonen (Margaret O'Brien) en neemt, na de dood van de leider van de karavaan het bevel over. Aan het slof van de film ontdekt een cavalerist echter, dat Bascomp de gezochte misdadiger is en onze held wordt gevangen genomen. Mancly (Li do). De filmliefhebber kan deze week weer aan zijn trekken komen met de door Alexander Macken- drick fraai gemaakte film „Mandy". Het lotgeval van een doofstom meisje koos hij tot onderwerp voor een even boeiende als ontroerende verbeelding. Het meisje wordt al zeer jong afgezonderd gehouden van de buitenwereld. Door liefdevolle zor gen omringd wordt zij groot, maar zij heeft geen speelkameraadjes en de enige op lossing om haar niet van het leven te vervreemden is haar naar een school te zenden waar zij spreken leert. Dat brengt een verwijdering teweeg tussen haar ouders. De moeder geeft de voorkeur aan de school, de vader wil er niet van horen. Het is niet bepaaldelijk zijn verdienste, dat hij eindelijk inziet hoe verstandig zijn vrouw er aan doet door haar wil toch door te zetten. Wanneer het kind tenslotte speelt met de kameraadjes,, die haar eerst plaagden en voor het eerst haar eigen naam zegt, is hij overtuigd. Man en vrouw komen weer tot elkaar en voor Mandy is het beste deel weggelegd. De film is wel de beste getuigenis voor de stelling, dat een speelfilm een heel goede documentaire kan zijn. Mackendrick vlecht in de handeling het onderwijs op een instituut voor doofstomme kinderen en laat zien welke methodes worden ge volgd om de kinderen te leren spreken. De resultaten daarvan ontroeren ons en ma ken ons enthousiast. Zijn film verschaft ons een inzicht in de moeizame arbeid, die in het belang van het doofstomme kind wordt verricht. De film zien is haar bewonderen. En om haar inhoud èn om haar vorm. Fr. „Het Barre Noorden". (Cinema Pa lace). Deze winterse film brengt in fascinerend gekleurde natuuropnamen een boeiend avontuur in beeld, dat zich af speelt in de ijzige omgeving van de Pool cirkel en waarin Steward Granger, een ge routineerd acteur, zich uitstekend kwijt van een overigens dankbare rol. De span ning is op bekwame wijze opgevoerd in de achtervolgingsscènes, en komt tot een ener verend hoogtepunt aan het slot, waarbij de misdaad en de gerechtigheid een duel uitvechten dat uiteraard ten gunste van de laats'e wordt beslist. De caimera heeft in deze film wel een belangrijke rol, want zij legt in de hand, van een zeer deskundig vakman de décors die de natuur leverde in schitterende beel den vast. J L- „The Yankee Buccaneer" (Frans Hals). Ergens in de Caraibische zee krijgt een officier van de Amerikaanse marine een geheime opdracht van zijn su perieuren, die later nogal vreemd blijkt te zijn. De marine-man moet namelijk de schuilplaats zien op te sporen van een complete kapersvloot en daarbij zelf ook de zwarte vlag met het doodshoofd hijsen. Gemakkelijk op te knappen vindt zelfs de ruwe kapitein van het schip dit karweitje niet. Toch lukt het. Vijf kwartier film in technicolor ontwarren voor u het raadsel. Jeff Chandler, Scott Brady, Susan Ball spelen de hoofdrollen. E. K. ARTSENDIENgT Op 4 Januari worden de Zondagsdiensten voor artsen waargenomen door dokter J. L. Tombrock, burgemeester van Lennepweg 1, tel. 38032 en dokter W. v. d. Linde, Heem- steedse Dreef 253, tel. 34606. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 34673. Geopende Apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206208, tel. 38320. De rekening van het gasbedrijf over 1951 sluit met een batig saldo van 55.640. B. en W. stellen de gemeenteraad voor een bedrag van 10.000.ten goede te laten komen aan de algemene dienst en een be drag van 45-640 te reserveren door storting in het „Reservefonds voor vernieuwing en onderhoud" van het bedrijf. Het batig saldo van het waterbedrijf over 1951 bedroeg 29.482.Voorgesteld wordt een bedrag van 15.000.ten goede te laten komen aan de algemene dienst en een bedrag van 14.482.te reserveren door storting in een „Reservefonds voor vernieuwing en on derhoud" van het bedrijf. Het ligt in het voornemen van B. en W. van Bloemendaal te zijner tijd geldlenin gen aan te gaan tot een nominaal bedrag van 990.500. Dit bedrag is nodig voor: kosten pompinstallatie enz. 180.933; bouw van veertien woningen aan de Donkere- laan (rekening 1951) 148.412; bouw zeventien woningen te Aerdenhout 130.000; reorganisatie van de vuilnis ophaaldienst 130.210; kosten rijwielberg plaats bij Vondelschool 3.781; verbouw Hartenlustschool 10.920; kosten bouw nieuwe lokalen openbare scholen 100.874; herbouw kleuterschool te Aerdenhout 85.000; bouw Christelijke school te Over- veen 186.959; uitbreiding en inrichting acht lokalen in bijzondere scholen 148.000; bouw en inrichting Christelijke school te Bloemendaal 200.000; aankoop perceel Korte Parkweg voor IVO-school 60.432; kosten IVO-school 4.300; grond aankopen voor sportvelden te Aerdenhout 20.000. Op de gemeentebegroting van Bloemen daal voor 1953 is een bedrag van 23.493 'uitgetrokken voor aankoop van materiaal ten behoeve van de burgerlijke verdedi ging. Er zullen moeten worden aangeschaft tien stuks standaarduitrustingen voor blokploegen, waarvan de kosten worden geraamd op 15.000. De uitgaven hebben betrekking op wagentjes, voorzien van rubberbanden. De wagentjes hebben een volledige uitrusting voor de brandweer en de opruim- en reddingsdienst. Verder zijn nodig 53 brandweerpakken, 124 overalls, 177 paar rubberlaarzen, 177 helmen. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst van de artsen in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waarge nomen door de arts H. D. G. A. Immink. Bloemondaalseweg 126, Bloemendaal, tele foon 23449. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkveroleegster zuster J. van Dijk, Bloe- mendaalseweg 307, Overveen, telefoon 12698, b. g. g. 14424. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de anotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort-dorp wordt tot Zaterdag 10 Januari alleen in spoedgevallen ver zorgd door de Bloemendaalse Apotheek fmei. J. M. E. Reyers), Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, telefoon 22181. Ook is ge opend Anotheek De Wilde, Broekbergen- laan 42, Santpoort-dorp, telef. K 2560 8284. In de Donderdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal zal opnieuw aan de orde komen het voorstel van B. en W. tot vaststelling van de win kelsluitingsverordening. In de vergadering van November is het voorstel aangehou den, om B. en W. in de gelegenheid te stel len een nader onderzoek in te stellen. Het college deelt aan de raad mee, dat uit een bespreking die de wethouder van Sociale Zaken voerde met vertegenwoordigers van de Bloemendaalse midderstandsverenigin- gen betreffende de verordening op de halvedagsluiting van winkels kwam vast te staan, dat men in het algemeen voor een dergelijke sluiting voelde. Geen overeen stemming kon worden bereikt tussen de boekhandelaren, die de mogelijkheid van sluiting op een bepaalde middag niet aan wezig achten. De wethouder heeft op de vergadering meegedeeld aan B. en W. te zullen voor stellen de verordening, zoals die aan de gemeenteraad is aangeboden, wederom on gewijzigd ter bekrachtiging voor te leggen, met dien verstande evenwel, dat daarin alsnog wordt opgenomen, dat behalve de uitzondering van verplichte sluiting voor bloemen- en of planten- en brood- en of banketbakkerswinkels, ook de boekwin kels c.a. van verplichte sluiting zullen zijn uitgezonderd. Hiermee werd algemene in stemming betuigd. Ook is weer aan de huisvrouwenorgani saties haar oordeel gevraagd. De adviezen wijken op één na af van het reeds eerder door de organisaties in eer bespreking met de betrokken wethouder gegeven oordeel terwijl men thans, bovendien, daarin lang niet eenstemmig is. De leden van de Zandvoortse Handelsver eniging komen op Donderdag 8 Januari in hotel Keur bijeen. De agenda vermeldt een bespreking over het houden van een winkelweek, die men dit jaar groter van opzet dan voorheen wil com bineren met de viering van het 45-jarig be staan der vereniging in het komende voor jaar. De motorclub „Zandvoort" houdt een puzzle- rit op Zondag 4 Januari. Gestart wordt om 1 uur bij clubhuis Paviljoen „De Vijverhut". Het wordt een zware terreinrit, uitsluitend voor solo-motoren, over een afstand van plm. 90 kilometer door de omgeving van Zand voort. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Peter, z. v. E. Janssen en W. C. J. Bionda. Marijtje, d. v. J. Koper en G. Koper. GETROUWD: H. J. Halewijn en H. M- Brouwer. OVERLEDEN (te Haarlem): Johanna E. Buurt, 67 jaar. NED. CHR. VROUWENBOND De afdeling Zandvoort van de Ned. Chr. Vrouwenbond houdt een bijeenkomst op Vrij dag 9 Januari in de nieuwe consistorie der Hervormde kerk. Mevrouw L. A. Lever- Brouwer uit Den Helder, lid van het hoofd bestuur zal spreken over het onderwerp: „Onze verhouding tegenover de kunst". HUMANISTISCH VERBOND De gemeenschap Zandvoort van het Hu manistisch verbond houdt een openbare sa menkomst in hotel „Zandvoort Duin", Zee straat 29. De heer H. Lips zal spreken over het onderwerp: „Humanisme en Vrijzinnig Protestantisme". RAADSVERGADERING Donderdag 8 Januari zal de gemeenteraad van Haarlemmermeer bijeenkomen. De be schouwingen over de begroting 1953 zullen worden voortgezet. DIERENBESCHERMING EN PRO JUVENTUTE In hotel „De Beurs" te Hoofddorp zullen op Maandag 5 Januari een aantal films wor den vertoond over dierenbescherming en de zorgen voor het kind. Spreker is de heer G. Nieuwenhuysen uit Den Haag. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten in de Haarlemmermeer en Halfweg zijn voor Zondag 4 Januari als volgt geregeld: Hoofddorp: dr. Nanninga. Nieuw-Vennep: dr. V. d. Weg. Zwanenburg/Halfweg: dr. Honingh, Plein 31, Halfweg. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De artsendienst wordt Zondag waargeno men door dokter A. J. Duijmaer van Twist, Herenweg 295, tel. 3453. DOKTERSDIENST Op 4 Januari worden de Zondagsdiensten vyaargenomen door dokter G. Manschot, Rijksstraatweg 18, tel. K 2502 430. Abbekerk, pass. X Ceylon n. Aden. Amerskerk, 1 v. Marseille n. Genua. Arendskerk, 2 te Singapore. Arkeldijk, 2 te Tampico verw. Alamak, 1 v. Rotterdam n. Calcutta. Alehiba, 31 te Santos. Algenib pass. 1 Rio Grande n. Buenos Aires. ALmkerk, 1 t.h.v. Cape n. Fremantie. Alnati, 31 v. Rio de Janeiro te Santos. Alpherat, 1 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Alcyone, 2 Colombo verwacht. Arrstelstad, pass. 2 Scilly's. Arendsdijk, 31 v. New York n. Buenos Aires. Aagtedijk, 31 310 m. N.NW. Fort Aleza. Aalsdijk, 1 460 m. NW. Azoren. Alblasserdijk, 1 410 m. Z. ten W. Fayal. Alphard, 1 120 m. O. Madeira n. Aritw. Aludira, 31 520 m. W. Colombo. Amsteldijk, 1 te Bremen. Amstelkroon, 1 250 m. NW. Fremairtle. Amstelveen, 1 350 m. Z.ZW. St. Maria. Arundo, 1 570 m. O. ten N. Bermuda. Axeldijk, 31 v. Rotterdam te Antwerpen. Aldegonda, pass. 1 ten N. Anamba eil. Atetta, 31 v. Pladju te Port Swettenham. Almdijk, 1 v. Tampico n. Mobile. Altidra, 1 1000 m. O. Kp. Guardafui n. Aden. Amstelvaart, 1 v. Bremen n. Rotterdam. Aard ijk 31 v. New Orleans n. Rotterdam. Amsteldijk, 3 v. Bremen naar Rotterdam. Aatóum, 3 te Abidjan. Alkaid, pass. 2 Ouessant n. Antwerpen. Amor, 3 v. Messina te Palermo. Ampenan, 2 v. Bandarhapur n. Abadan. Amsteldiiep, 3 v. Amsterdam te Halifax. Argos, 2 v. Tamger naar Oran. Armilla, 2 v. Haiphong n. Singapore. Anlonia, 2 v. Bangkok n. Sinigapore. Aagtekerk, 3 v. Japan te Rotterdam verwacht Allhena, 1 te Rio de Janeiro. Almdijk, 3 v. Tampico te Mobile. Alwaki, 3 v. Santos te Montevideo. Arnedijk, 3 bij Vlisslnigen verwacht. Britsum, 1 Bahama's gepass. Baud, 2 v. Soerabaja te Semarang. Bennekom, 1 260 m. ZO. Jamaica. Blijdendijk,, 1 520 m. Z.ZO. Kp. Race. Barendrecht, pass. 1 Ras Fartak. Bawean, pass. 1 edl. Simenloe n. Medan. Blitar, 1 460 m. Shark Bay. Bantam, 3 te Djedidah. Baarn, 3 van. Arica te Piseo. Bengkalis, pass. 2 Kp. Bon. Billiton, 2 v. Muscat n. Bombay. Bintarig, 2 v. Singapore n. Zannboanga. Breda, 5 Antwerpen verwacht. Caltex Leiden, pass. 1 Kp. Bon. Caltex The Hague, pass 1 Kp. St. Vincent. Ceronia, 1 ten anker Singapore v. Stanlow. Corilla, pass. 31 Perim. Coryda, 1 v. Pta Cardon n. Rio de Janeiro. Cronentourgh, 31 v. Bilbao te Rotterdam. Alisto, 3 v. Norfolk te Yokohama. Caltex Delft, pass 2 ten Z. Oostp. Kreta. Caltex Utrecht, 2 Kreta gepass. Celebes, 31 v. Semarang te Soerabaja. Ceram. 3 v. Livorno n. Genua. Cihama. pass. 2 Algiers. Cottica, 2 v. Madeira n. Barbados. Drente, 31 v. Halifax n. Alexandrië. Dalerdijk, 31 v. Antwerpen te Rotterdam. Douro, 1 te Genua van Barcelona. Duivendrecht, 1 200 m. ZO. Monrovia. Danae, 2 v. Bari te Venetië. Delfshaven, 3 v. Spezia te La Goulette. Erimna, 31 v. Balikpapan n. Singapore. Eemdijk, 31 v. Rotterdam n. Londen. Enggano, 31 v. Hamburg te Rotterdam. Eendracht, 2 v. Rotterdam te Iskenderun verw Eemdijk, 1 v. Rotterdam te Londen. Esso Amsterdam. 1 880 m. ZW. Flores. E'rema, 31 ten anker te Malta. Edam, pass. 3 Vlisslnigen n. Antwerpen. Eos. 2 v. Amsterdam n. Aarihus. Ena, 1 v. Singapore n. Balikpapan. Farmsium, 1 600 m. W. Fayal. Fairsea, 2 290 m. W. ten Z. Kangeroo eil. Felipes, 2 v. Padang n. Pladju. Gadila, 1 v. Curasao te Stockholm. Gaasferkerk, 31 v. Tanga te Dar es Salaam. Gooiland, 1 v. Ilbeos n. Bahta. Groote Beer. 1 v. Kaapstad te Rotterdam. Ganymedes, 31 250 m. W. NW. Paramaribo. Glessula, 1 460 m. Z. Flores. Gordias, 3 Bremen verwacht. Hathor, 1 v. Kalamata n. Piraeus. Hecuba, pass. 1 Azoren. Helder, pass. 1 Azoren. Hoogkerk, 1 te Antwerpen. Heemskerk, pass. 2 Str. Messina n. Port Said. Hersilla, 1 v. Peru te Amsterdam. Haarlem, 31 300 m. N.NO. Sombrero. Hector, 1 100 m. ZW. Ouessant. Heelsum, 1 470 m. ZO. Flores. Hera, 1 690 m. ZW. Flores. Hennes, 3 v. Grenada n. Amsterdam. Haulerwijk, 3 v. Behrein te Bushire. Hercules, 1 v. Istanboel n. Kallond. Hestia, 2 v. La Guaira 11. Antwerpen. Helicon, 3 v. Curagao n. La Guaira. Hydra, 3 v. Curasao te Norfolk. Ittersum, 2 v. New Orleans te Rotterdam. Indrapoera, 1 v. Hamburg te Rotterdam. IIos, 31 v. MiraGoane n. St. Marc. Joh. v. Olderobamevelt, pass. l Perim. Jagersfontein, 1 785 m. NW. Walvisbaai. Jupiter, pass. 2 Kp. St. Vincent n. Tunis. Kola Gede, 31 v. Indonesië te New York. Kota Inten, pass. 31 San Miguel. Kertosono, 3 v. Manilla te Ho Xlo verw. Kaimana, 2 te Hinako. Kota Baroe, 1 600 m. O.t.Z. Guardafui. Kota Agoeng, 2 20.45 u. v. Suez. Larenberg, 31 te Terneuzen. Laurenskerk, 31 v. Colombo n. Bombay. Leersum, 1 te Mobile. Lekhaven, 1 v. Dar es Salaam te Tanga. Leuvekerk, 31 v. Karachi n. Port Said. Lissekerk, 1 v. Basrah te Khoiramshar. Loppersum, l v. Casablanca n. Vlaardingen. Leopoldskerk, 5 v. Rotterdam te Dubai verw. Lekkerkerk, pass. 1 Str. Messina. Langkoeas, 2 14 u. v. Djibouti n. Aden. Laertes, 2 v. Suez n. Aden. Limburg, 1 v. New York n. Calcutta. Loosdrecht, 3 te Genua. Maasland, pass. 1 Kp. Verdische eil. Maetsuycker, 2 v. Tj. Priok te Fremanle. Malvina, 1 v. Pladju naar Miri. Marlsa, 1 v. Bombay n. Koewait. Mentor, 1 v. Beyrout n. Catania. Molenkerk, 1 v. Nacala ten anker te Beira. Maasdam, 29 v. Cristobal n. New York. Macuba, 31 v. Miri te Balikpapan. Mapia, pass. 1 ten Z. Mirueoy. Mariekerk, 2 te Marseille. Meliskerk, 31 v. Bobe n. Hongkong. Maas, 1 v. Hamburg te Amsterdam. Muiderkerk, 1 v. Rotterdam te Amsterdam. Maaskerk, 1 160 m. O.NO. Madetra. Mi tra, 1 v. Plad.iu te Singapore. Mad'oera, 31 v. Makassar te Soerabaja. Malea, 5 v. Bordeaux te Curagao verw. Marpessa, 31 v. Miri n. Balikpapan en Tarakan. Meerkerk, pass. 2 Kp. Findsterre. Marken, 3 te Djedidah. Merwede, 2 te Hamburg. Noordam, 2 630 m. W. ten Z. Scilly's. Nieuw Holland, 3 v. Sydney te Makassar. Nieuw Amsterdam, 2 v. Nassau n. New York. Nigerstroom, 2 v. Grandibassa te Monrovia. Oranje, pass. 1 eil. Pantellaria. Oranjefoniteln, 31 te Kaapstad. Ootmarsum, 1 880 m. W. ten Z. Flores. Ophir, 1 v. Belawan n, Singapore. Ovula, 31 540 m. NO. Guadeloupe. Orestes, 1 870 m. ZW. Flores. Oranjestad. 2 620 m. Z. Flores. Om al a1 v. Chittagong n. Singapore. Orion, 31 v. Mersin n. Izmir. Ovula, 4 v. Ardrossan te Curagao verw. Prins Fred. Hendrik, 1 v. Galway n. London derry. Perna, 30 v. Balikpapan te Pulubukom. Prins Fred. Willem, 1 v Valencia te R'dam. Parkhaven, 1 450 m. NW. Flores. Prins Alexander. 31 630 m. O. Hallfax. Phronitls, pass. 2 Cuessant. Polyphemus, pass. 2 Gibraltar. Prins Fred. Hendirik, 2 v. Galway te Londonderry Prins Maurits 2 v. Cartagena te Malaga. Prins Willem III, 2 v. Burriana n. Valencia. Prins Willem IV, pass. 3 Kp. Findsterre. Raki, 1 Malta gepass. Roepat, 1 v. Calicut n. Djibouti. Rijndam, 1 v. Rotterdam te New York. Reyniersz, 1 te Gorontalo. Rodas, 31 v. Trinidad n. Martinique. Radii a, 3 v. Rangoon te Sinigapore. Rijnkerk, 3 v. Port Okha te Bombay. Rafael, 30 v. Bangkok n. P.ariju. Ridderkerk, 3 v. Genua te Marseille. Rotula, 4 v. Rotterdam te Pta Cardon verw. Rijnland, pass. 2 ten O. v. Recife. Salawatl, 31 v. Bowen te Mackay. Singkep, 1 nog te Bitung. Soestdijk, 1 v. Lake Charles te Houston. Samarinda, 27 v. Seattle n. Vancouver. Sarangan, 2 San Pedro verw. Sunetta, 1 v. Gevele te Rotterdam. Stad Breda, 4 v. Mobile voor de Hoek v. Holl. of IJmuiden verwacht. Straat Banka, 29 v. Singapore n. Adelaide. Straat Malakka, 2 te Kaapstad. Sabang, 31 v. Palembang n. Belawan. Saparoea, 31 rede Accra. Scherpendrecht, 1 120 m. W.NW. Trinidad. Sibigo. 1 te Tj. Priok. Stad Breda. 1 50 m. W. Scilly's. Stad Vlaardingen, 1 400 m. O.NO. Cp. Race. Stanvac Eenekat, 31 v. Belawan te Sungeigerong Stanvac Talang Akar, 2 te Sungeigerong. Stad Maassluis, 1 70 m. N.t.O. Aalesuod. Straat Soenda, 31 380 m. O.t.N. Zuidp. Mada gascar. Salatiga, pass. 2 Mariannen n. San Francisco. Staid Arruhem, 2 v. Middlesboro n. Narvik. Sarpedion, 3 v. Ponce te Amsterdam. Slainqt, 3 12 u. aan de Hoek v. HOU. verw. Straat Makassar, 3 te Durban. Sohie, 2 Ouessant gepass. n. Rotterdam. Sliedrecht, pass. 3 Trinidad. Sommelsdiik, 3 v. Galveston te R'dam. Stad Leiden, 3 v. Amsterdam te Rotterdam. Stad Maastricht, pass. 3 Ouessan. Tabinta. I v. New York te Tj. Priok. Telamon. pass. 1 Mona Passage. Themisto, 31 v. Mobile te Cork. Trompenberg. 31 v. Charleston te Houston. Tibia. 1 v. Sinigapore n. Hongkong. Tjipanas, 30 te Semarang. Tosari, 2 v. Alexandrië n. Port Said. Taria, 3 1 400 m. W. ten N. Finlsterre. Tawali, pass. 1 Shadwan eil. Thalatta, 1 dwars Kp. de Gata. Tjiluwah, 1 v. Makassar te Balikpapan. Tabian, 31 110 m. ZO. eil. Elba. Tankhaven III, pass. 1 Oostkust Malakka. Tasman, 31 t.h.v. Formosa. Tjibantjet, 1 580 m. Z.ZW. Digo Garcia. Tjibodas. 30 te Yokohama. Tjikampek, 1 dwars Kp. Selatan. Trajanus, 30 te Trinidad. Ternate, 2 v. Rotterdam n. Karlshamn. Tiba, 31 te Montevideo. Tiberius, 31 v. Port au Prince te Mobile. Tjisadane, 3 te Buenos Aires. Tara, pass. 2 Kanarische eil. Utrecht, 30 v. Vancouver te Astoria. Van Heutsz, 30 v. Makassar te Kobe. Waal, 1 v. Sousse te Malta. Westerdam, 1 400 m. O.t.N. Kp. Race. Willem Ruys, 1 Minicoy gepass. n. Suez. Waibalong, 1 v. SSoembawabesar n. Pare Pare. Waingapoe, 1 v. Singapore n. Soerabaja. Westland, 1 190 m. O. St. Vincent. Weltevreden, 1 260 m. O.ZO. Socotra. Wieidreeht, 3 v. Wellington te Baytown. IJsel, 1 v. Izmir n. Amsterdam. Zeeland (SSM), 2 v. Rotterdam te Kopenhagen Schepen met passagiers, repatriërenden en emigrerentlen Aldiaibi, verm. 16 v. R'dam n. Buenos Aires. Aiihena, 8 Bahla verwacht. Alnati, 7 v. Rotterdam te Buenos Aires verwacht Bonaire, verm. 23 v. Amsterdam n. Georgetown. Cottica, 12 Barbados verw. Fairsea. 4 Melbourne 7 Sydney verw. Indrapoera, verm. 15 v. Rotterdam n. Indonesië. Joh. v. Oldenbarnevelt, 5 Suez verw. Maasdam, 5 v. d. cruise te New York terug verwacht. Nieuw Amsterdam, 4 v. d. cruise te New York terug verwacht. Moordam, 5 v. New York te R'dam verw. Oranje, 4 Suez HI Colombo verw. Oranjestad, 13 Plymouth verwacht. Rijndam, vertr. 5 v. New York n. Rotterdam. Si'bajak, verm. 7 v. R'dam n. Wellington via Panamakanaal. Veenidam, vertr. 31 v. Rotterdam n. New York. Waterman, 3 v. R'dam n. Pusan via Panamaka- naal 13 Paramaribo verwacht. Westerdam, 5 v. R'dam te New York verw. Willem Ruys, 8 Port Said verwacht. Willemstad, 11 La Guaira verwacht. Zuiderkruis, verm. 8 v. A'dam n. Kaapstad. KLEINE VAART Amasus Fluvius, 29 v. Goole n. Hobro. Audacia, 2 v. Fowey te Genua verw. Batavier III, 31 v. Bordeaux n. Casablanca. Birmingham, 1 v. Blyth te Harlingen. Brem, 31 v. Oporto n. Dover. Capella, 30 v. d. Theems n. de Tees. Condor, 30 v. Antwerpen te Londen. Casablanca, 31 v. Bordeaux te Casablanca. Dagny, 2 v. IJmuiden op rede Wismar. Dora, 29 v. Glasgow n. MUIom. Da Capo, 31 v. Landskrona te Malmö. Daje Bohmer 30 v. Casablanca te Caronte. Elisa, pass. 2 Burlings. Elsenburgh, pass. Finisterre. Ellewoutsdijk 31 v. Kolding n. Duinkerken. Frans, pass. 2 Norderney. Ferocia, 31 v. Port Lyautey te Liverpool. Frisia, 1 v. Berre te Toulon. Gerd, 30 te Shoreham. Gezien a, 31 te Londen. Geert Bodewes, 31 v. Nantes te Antw. verw. Helen, verm. 31 v. Londen n. Parijs. Hoop op Zegen, 30 v. V-lissingeo te Londen. Hulst, 29 te Vera Cruz. Hada. 31 v. Huelva te Marseille. Hast III, pass. 1 Holtenau. Hast IV. 31 v. Wisbech n. Guernsey. Jacoba. 31 v. Rouaan te Londen. Julia Mary, pas. 2 Kp. St. Vincent. Julia, pass. 1 Holtenau. Jan Herman, 28 v. Genua n. Caronte. Leendert. 30 v. Middlesboro n. Moss. Megrez, 1 v. Casablanca n. Rouaan. Mirzam ca. 6 laadiklaar te Liboume. Muphrid 1 v. Gdynia n. Rotterdam. Nanjo, 28 v. Londen te Great Yarmouth. Nieuwehaven. 27 te Port Lyautey. Nieuwland, 31 v. Harlingen te Goole. Nijenburgh, 1 v. Rotterdam te Middlesboro. Oceaan, pass. 2 Lundy eil. Ponto, 30 van Wastervik n. Kings Lynn. Ponza, 31 te Ronnebyhamn van Kalmar. Prima, apss. 2 Shipwash. President Roosevelt, verm. 2 v. Algiers n. Sant Anttoco Rian, 30 te Dover. Santa Margherita, pass. 2 IJmuiden. Sirius. 30 v. Vlaardingen te Londen. Soemba, pass. 1 Brunsbüttel. Spolanda, 29 v. Piraeus n. Tobroek. Til'.y, 31 te Terneuzen van Newcastle. Twin, 30 v. Londen, n. Grangemouth. Texel, verm. 2 v. Bremen n. Hamburg. Timor, 2 v. Duinkerken n. Dublin. Tyro, pass. 1 Lizard Head. Vlier. 31 v. Lissabon te Oporto. Volharding. 1 v. Bordeaux n. Fedalah. Vrouwepolder, verm. 2 v. Oporto n. Antwerpen. Westereems, 30 v. Rotterdam te Oran. Wilhelmina, 31 v. Londen n. Humber. Walenburgh, 1 v. Casablanca te Port Lyautey. GRINT-, ZAND- EN BOUYVMATERIALENHANDEL Haarlem - Harmenjansweg 19 wenst U allen een gelukkig Nieuwjaar Gratis puin weghalen. UW POSITIEF WILSBESLUIT alleen is nodig om te beginnen aan het zelf knopen van het door U thans of in naaste toekomst benodigde vloerkleed Financiële of technische bezwaren tellen nauwelijks mee. Onze service en reputatie staan U hiervoor borg. Kom eens met ons overleggen. Het verplicht U immers tot niets. „LABOR", Rijksstraatweg 127, Haarlem. - Telefoon 24642. DE NIEUWE EXCELSIOR STOFZUIGER slede-model 500(1. is thans uit voorraad leverbaar. Hoge zuigkracht, geen onderhoud nodig, voetschakelaar, i.izersterk Desgewenst in huurkoop vanaf f 11.40 per maand Vraagt Uw handelaar Verkoopkantoor Haarlem: LEEGHW ATERSTRAAT Telefoon 15617 16 Service - Onderdelen - Reparatu Voor elke branche fabriceren wij: Vitrines, toonbanken, étalages, opstanden enz., zowel In hout als metaal. Fa. KONING ZONEN Kantoor en magazijnen: JANSWEG 27—29 - HAARLEM Tel. 14025 34635 SINDS 1910 Een handelszaak kan niet buiten reclame, dat is een erkend feit. De beste reclame is: adverteren. Het beste adverteren doet men in dit blad. Model 18 m. 18-22 2.25 m. 23-26 2.50 Haarlem: Grote Houtstraat 54 Gen. Cronjéstraat 45 Amsterdamstraat 54 Nieuwe Gracht 76 Dagelijks inschr. voor de nieuwe cursussen beginn. en gevord. Leeg te aanvaarden. Leliestraat. Te bevr. Lange Poellaan 12, Haarlem. TE KOOP achter vrij uitzicht bp Bl'daal per 1 Febr. leeg te aanvaar den. Prijs f 20.000. Brieven no. 1480. WASSEN - STOMEN Mr. Cornelisstr. 33-3S Haarlem - Tel.- 1748Z

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9