Minister Donker: Er zijn ernstige organisatorische fouten gemaakt RE Né MA YER, nu premier, omzeilde handig de klippen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De ontsnapping De Kamer berust Het blijft nog koud Interpellatie over Breda „Willem Ruys" heeft schade aan stuurboord Het woord is aan Amerika houdt vast aan EDG Hij kreeg steun van Gaullisten, door eisen inzake EDG halverwege tegemoet te komen Churchill spreekt met Eisenhower Tengevolge van botsing In tzvee ruimen moet gepompt worden Rosenbergs vragen gratie Churchill ontmoet Dulles 67o JAARGANG No 192 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Pecreboora WOENSDAG 7 JANUARI 1953 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NADAT zeven oorlogsmisdadigers op Tweede Kerstdag, die een Vrijdag was, uit de strafgevangenis te Breda waren ont snapt en prompt per auto in Duitse richting verdwenen duurde het tot Zaterdagmiddag vier uur, eer de minister van Justitie iets van het geval vernam. Het betrof niette min zijn departement. En op die Vrijdag avond was de directeur-generaal van het gevangeniswezen, die onder hem staat, naar Breda getogen. Maar niemand lichtte de hoogste chef in, tot de volgende middag om kwart over vier zijn chauffeur toevallig tegen hem zéi, dat hij het wel erg vond dat die zeven man weg waren. „Welke zeven man?" moet minister Donker hebben gezegd, of iets dergelijks dat zijn volstrekte onwetendheid toonde. Daarna liet hij zich inlichtingen verstrekken en toog ook naar Breda. Wij hebben altijd geweten dat kamerbewaarders van ministers belang rijke figuren zijn, maar hun chauffeurs hebben tot dusver weinig aandacht getrok ken. Hun bijzondere taak in het staats bestel, namelijk die van voorlichtingschcf (niet van de Pers, maar van de minister) schijnt bij deze gelegenheid te zijn ingeluid. Wij vinden dit oen typerend symptoom van de manier waarop de hele historie be handeld en verlopen is: dat geval van de minister, die de volgende middag nog van niets wist. Er was geen bewaking genoeg in die gevangenis. Dat luik in de kolen kelder was tevoren onklaar en niemand had iets gemerkt. Er stonden auto's buiten te wachten en niemand viel dat op behalve een Bredase agent, die zich met een praatje om de tuin liet leiden. De grensbewaking werd na de ontsnapping niet bijtijds ge waarschuwd. Politie in het buitenland evenmin. Pers en radio werden niet tijdig van foto's en signalementen voorzien; er was een storing bij de identificatie-dienst die er in bestaan schijnt te hebben, dat een ambtenaar zijn telefoon niet naar zijn slaapkamer had overgebracht. De rege ringsdepartementen waren trouwens op die Zaterdag na de ontsnapping de Zaterdag tussen Kerstmis en Zondag 28 December gesloten. Men hield vacantie. Verreweg de meeste Nederlanders daarentegen werkten. Ook wij, bij de kranten. Het nieuws van de ontsnapping der zeven misdadigers had al ettelijke abonnés in hun woningen bereikt eer de minister het vernam. Men kan zo doorgaan. Welke dienst, welke alarmdienst, bestaat er op de Haagse departementen als zij vacantie houden en er iets onverwachts, belangrijks gebeurt? Is die er niet? Zou men die dan niet eens gaan instellen? Wij leven niet meer in 1852; er is sindsdien een eeuw verlopen. En het is geen veilige wereld waarin wij leven. Ook Nederland is verre van veilig. Het is ruim voorzien van „nco-nazistische" orga nisaties met uitgebreide aanhang. Zij heb ben contacten over de grens. Lieden die ertoe behoren hebben bij de ontsnapping der zeven misdadigers geholpen. Hoeveel mensen helpen die organisaties? Vol gens Het Parool, dat er een uitvoerig en langdurig onderzoek naar heeft ingesteld, zouden er ongeveer tweehonderdduizend Nederlanders op enigerlei wijze bij betrok ken zijn. Misschien is die raming te hoog. Laten wij het hopen. Maar ook als zij vijf tigduizend te hoog zou zijn kan men al in het bestaan van dergelijke toestanden alle aanleiding vinden om op zijn qui vive te zijn. Hetgeen in Breda gebeurd is duidt onmiskenbaar op qui dort. Die slaapt. Het schijnt niet overbodig eraan te herinneren, nu een blad het getal 200.000 genoemd heeft, dat in de bezettingsjaren meer dan 200.000 Nederlanders, voor de helft Joden, hun leven verloren door toedoen van Hit- Ier en zijn Nazi's. Nadat Hitler's troepen ons land als dieven in de nacht overweldigd hadden. Zij volgden op vooruitgezonden indringers. Weet u het nog wa- gebeurde in Wassenaar, Den Haag, Rotterdam? ja, Rotterdam, welks bombardement-zon der-tegenstanders tot de capitulatie noopte. Herinnert gij u nog de Jodenvervolging, de Arbeidseinsatz, de concentratiekampen in Nederland en Duitsland, Bergen-Belsen en Auschwitz en Dachau en de Silbertanne- moorden cn andere moordpartijen die de Duitsers in ons land bedreven. Het heeft zijn nut, daaraan te herinneren. In 1939 en begin 1940 maakten wij, na meer dan een eeuw zonder oorlog geweest te zijn, geen voorstelling van wat ons te wachten stond. Wij waren argeloos al alarmeerden „het incident bij Venlo" en „de uniformen- smokkelarij" ons tijdelijk. Wij waren wel rijp om overvallen te worden; een minister zei kort voor het uitbreken van de oorlog dat Nederland rustig kon gaan slapen. Wij zouden iets geleerd kunnen hebben. Heb ben wij iets geleerd? Gisteren heeft minister Donker in de Eerste Kamer de interpellatie van zijn partijgenoot In 't Veld over de ontsnapping uit Breda beantwoord. De minister is pas enkele maanden in functie; daar moet men rekening mee houden. De interpellant heeft een reeks begane fouten opgesomd. Hij heeft van „een opeenstapeling van fouten" gesproken. En met recht. Minister Donker heeft ze niet ontkend. Zijn antwoord heeft zich door erkenning gekenmerkt. En dat scheen op de Eerste Kamer een zo goede indruk te maken dat zij niet eens vroeg om disciplinaire maatregelen. Daar werd niet over gesproken. En in 's ministers rede ont brak de toon van: wij zullen wel eens even varandering in deze toestanden brengen. Hij sprak wel, en bij herhaling, over de kosten van uitgebreide bewaking. Dat vond ook de interpellant onbevredigend, die op merkte dat als men misdadigers niet dood schiet maar hun levenslang geeft, men ze toch goed moet bewaken en zich de kosten daarvoor getroosten. Hetgeen ontbrak bij dit alles was het besef: wij moeten waak zaam zijn en wij zijn niet waakzaam ge weest. Dat is erg. Of de minister, die pas zo kort in functie is, zich persoonlijk ten aan zien van een ontsnapping uit een gevange nis tegenover de Kamer kan rechtvaardi gen is de hoofdzaak niet. En dat wij die zeven kerels kwijt zijn evenmin; het is niet bepaald een smartelijk verlies. Maar het erge is dat wij in een tijd als de huidige, in een wereld als de huidige, niet waak zaam zijn en ons gedragen als „qui dort". Het erge is dat een interpellant in de Ka mer moet spreken van een opeenstapeling 'van fouten hij had eraan kunnen toe voegen: en nalatigheden en de minister niet anders kan antwoorden dan ze erken nen. De minister van Justitie, mr, L. A. Donker, heeft gister middag in de Eerste Kamer op zeer openhartige wijze geant woord op de interpellatie van mr. dr. J. in 't Veld (P.v.d.A.) over de ontvluchting van de zeven oorlogsmisdadigers uit de strafgevangenis te Breda en geen poging gedaan iets te ver doezelen of goed te praten. Er zijn in deze zaak grove fouten gemaakt, fouten, waar van men achteraf geneigd is te zeggen: hoe was zo iets mo gelijk. Door deze aaneenschakeling van fouten hebben de vluchtelingen een zodanige voorsprong kunnen krijgen, dat zij zich over de grens, althans voorlopig, in veiligheid kon den stellen. Voorlopig, want naar uit verklaringen van de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beijen, valt af te leiden is de verwachting gerechtvaardigd, dat van Duitse zijde alles zal worden gedaan, om de vluchtelingen te ach terhalen en uit te wijzen, want hun beroep op het asylrecht zal niet worden aanvaard. Mr. In 't Veld, die in zeven vragen aan de minister van Justitie en vier vragen aan de minister van Buitenlandse Zaken aandrong op volledige opening van zaken, heeft in de toelichting daarop uiting gegeven aan de ongerustheid van het Nederlandse volk over het feit, dat een zo grootscheepse ontvluchting mogelijk is gebleken. Ongerustheid, omdat, zo zei de interpellant, „wij deze sadisten en landverraders de terugkeer in de vrije maatschappij niet gunnen". De interpellant had zich er over ver baasd, dat aan mensen als Polak vertrou wensposities konden worden gegeven, om dat zij zich zo voorbeeldig gedroegen. Maar voorbeeldig gedrag wil nog niet zeggen, dat zij ook bekeerd zijn. Hier moet sprake zijn geweest van een samenzwering. De gevangenen moeten contact hebben ge had met groepen oud-N.S.B.'ers en SS'ers en mr. In 't Veld heeft er dan ook op aan gedrongen dat er op het doen en laten dezer groepen scherper wordt toegezien. Speciaal bezorgd toonde mr. In 't Veld zich over de illegale grensoverschrij dingen. „Wij hebben gaarne medegewerkt aan het scheppen van een betere verstand houding met Duitsland, maar dan moet men er in Duitsland ook begrip voor tonen, dat wij deze zaak bijzonder hoog opnemen. Wij moeten niet het gevoel krijgen", zo zei hij, „dat Nederlandse politieke vluchte lingen met succes een beroep doen op het asylrecht in Duitsland, want hoe zal het dan Lages en consorten vergaan?" De minister van Justitie gaf in zijn ant woord een uitvoerig overzicht van de fei ten. Op Tweede Kerstdag om 19.15 uur zijn zijn de zeven gedetineerden ontvlucht. Drie hunner deden dienst als stoker en genoten uit dien hoofde een zekere bewe gingsvrijheid. Zij kregen daardoor gele genheid de ontvluchting te organiseren via de verwarmingskelder. Van buiten de koe pel plegen de kolen in de kelder gestort te worden. Dit kolengat werd gesloten door een ijzeren rooster met een slot en is be dekt met een houten luik. Door de aan wezigheid van dat luik is het mogelijk ge weest het slot van het rooster te vernielen zonder dat dit opviel. Na afloop van de Kerstmaaltijd werd een filmvoorstelling gegeven in de koepel van de gevangenis. Er waren daar ruim 180 gevangenen verzameld onder wie 111 tot levenslang veroordeelden en 63 Duit sers. De zeven gevangenen hebben zich tijdens de voorstelling via de kelder uit de voeten kunnen maken. Zij gebruikten twee aan elkaar gebonden ladders om op de gevangenismuur te klimmen en kwamen met behulp van een rubberkoord op de begane grond. Vijftig meter verder ston den de auto's te wachten. Gevangene gaf bewaker een tip De minister deelde mede, dat een der gedetineerden even na het begin van de filmvoorstelling een bewaker een tip heeft gegeven over de ontvluchtingspoging. De bewaker heeft daarop de adjunct-directeur gewaarschuwd. De filmvoorstelling werd echter niet onderbroken, om geen onrust te verwekken. Tegenover 180 gevangenen zouden 9 bewakers niet veel hebben kun nen uitrichten. Wel werden terstond pos ten uitgezet, maar de inmiddels gewaar schuwde directeur achtte ontsnapping over de muur niet waarschijnlijk. Bovendien werden vaak tips gegeven, die bij onder zoek niet juist bleken te zijn. Pas om half negen werden de hoofden geteld. Alle ge vangenen kregen een sigaret. Er bleven zeven sigaretten over. Het verloop der gebeurtenissen was toen als volgt: 21.50: De Bredase recherche begint haar opsporingswerkzaamheden. 22.55: Telexbericht verspreid en officier van Justitie gewaarschuwd. Het terrein van de gevangenis wordt afgezocht. 23.45: De tipgever werd verhoord waar bij bleek dat mogelijkheid op uitwijking via de Oostgrens bestond. De grensposten werden gewaarschuwd. Minister Donker zeide nadrukkelijk dat niets er op wijst, dat een lid van het per soneel bij de ontsnapping betrokken is ge weest. Ernstige organisatorische fouten Uit de verdere mededelingen van de minister bleek ech'er, dat er bij het tref fen van verdere maatregelen ernstige or ganisatorische fouten zijn gemaakt. In de eerste Kamer heeft Dinsdag mr. In 't Veld geïnterpelleerd inzake de ontvluch ting de politieke de linquenten uit de ge vangenis te Breda. Een gesprek tussen de ministers J. W. Beyen, mr. L. A. Donker, de voorzitter der Eerste Kamer J. A. Jonkman en mr. J. In 't Veld tijdens een pauze in de Kamerzitting. Volgens een telegram van kapitein C. C. Goedewaagen, de gezagvoerder van de „Willem Ruys", betreffende de aanvaring van dit schip met het m.s. „Oranje" in de Rode Zee, waarbij beide schepen, zoals reeds werd bericht, vrij ernstige schade opliepen, is het voorschip van de „Willem Ruys" boven de waterlijn aan stuurboord zijde niet onaanzienlijk beschadigd. Het achterschip kreeg slechts lichte averij. De „Willem Ruys" heeft intussen op weg naar Suez haar aanvankelijk gemelde snel heid van 15Vï mijl reeds weer opgevoerd tot 18 mijl. In de ruimen een en vijf dringt een weinig water, dat echter, volgens het telegram van de gezagvoerder, door de pompen gemakkelijk kan worden bijgehou den. De stemming onder de passagiers is uit stekend. Twee technische deskundigen van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd vertrokken vandaag per vliegtuig naar Port Said om de schade op te nemen en te beslissen wat er verder gedaan moet worden. Een nood- reparatie zal waarschijnlijk in Port Said geschieden. De „Willem Ruys" is met ongeveer 600 passagiers op weg van Djakarta naar Rot terdam, het schip vertrok op Tweede Kerstdag uit Tandjong Priok. De verdediger van de Rosenbergs, die op beschuldiging van atoomspionnage ter dood zijn veroordeeld, heeft medegedeeld, dat het echtpaar Zaterdag president Tru man om gratie zal verzoeken. Eugène Moret: Wel zeer dwaas is hij, die beweert dat hij onwrikbaar is in zijn denk beelden, zijn meningen en zijn overtuigingen. De minister heeft pas Zaterdagmiddag bij ioeval van de ontsnapping gehoord. De bewindsman moest zelf naar Breda gaan om maatregelen te treffen, welke men daar in de verbouwereerdheid blijkbaar had vergeten. Het door bepaalde instanties verrichte werk is hopeloos stuntelig ge weest. Breda stelde zich in verbinding met de Rijksidentificatiedienst. Dat was 's nachts halftwee. Er was daar alleen een telefoon juffrouw, 'die de desbetreffende hoofd ambtenaar pas om 4.10 uur kon bereiken, omdat deze vergeten had de telefoon naar zijn slaapkamer over te zetten. Daarna kon de uitgave van een Buiten gewoon Opsporingsblad worden voorbe reid. Maar op Zaterdag 27 December was de Landsdrukkerij gesloten. Tenslotte vond men in Utrecht een drukker, die de uit gave verzorgde, 's Avonds halfelf was het biad gereed en werd het.... bij de post bezorgd. Het Buitengewoon Opsporings blad kwam Maandagmorgen in de gewone bestelling. Zondag, in de loop van de middag, werd bekend, dat de ontvluchten Vrijdagavond door de Duitse grensbeambten waren aan gehouden. Deze vroegen hun: „Zijn jullie Duitsers of Hollanders?" Het antwoord was: „Duitsers". ..O, dan is het goed, want wanneer jullie Hollanders zouden zijn, zouden wij jullie kapot maken", zeiden de grensbe ambten. De vluchtelingen zijn voor de districts commissaris in Kleef geleid een gewezen S S.'er en na betaling van 10 mark, in Nederlands geld voldaan, in vrijheid ge steld. Scherper toezicht in Breda NEW YORK (Reuter). De Britse pre mier Churchill heeft Dinsdagavond te New York een onderhoud van twee uur gehad met de toekomstige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles. BONN (Reuter). Een hoge functiona ris van de Amerikaanse Hoge Commissie in West-Duitsland heeft met klem de be richten tegengesproken, volgens welke Amerika een alternatief plan zou overwe gen voor het Europese legerplan, teneinde het mogelijk te maken Duitse troepen te recruteren, als Frankrijk of West-Duitsland de verdragen voor de Europese verdedi gingsgemeenschap niet ratificeert. De functionaris zeide nog, dat het onmo gelijk zou zijn de verdragen opnieuw te bespreken, zoals voorgesteld door de West- Duitse oppositie, daar de hierdoor optre dende vertraging een ontoelaatbaar poli tiek vacuum zou scheppen In Washington was men van mening, dat een Europees leger de enige mogelijkheid is voor een effectieve verdediging van Europa. Indien de onderhavige verdragen geschrapt zou den worden, zou het des te moeilijker zijn het eens te worden over nieuwe verdragen. Na de ratificatie zouden de deelnemers kunnen spreken over amendementen. De functionaris eindigde met te zeggen niet van oordeel te zijn, dat een Franse regering, welke dan ook, er toe zou over gaan een koers te volgen, die zou afwijken van de huidige politiek van politieke, eco nomische en militaire integratie van Europa. Eén lid van de Kamer, de heer Wende- laar, heeft het over „Soetoekockianda" ge had. Zo duidde een scherp.en sarcastisch Amsterdams journalist, .J. C. Schroder, meer dan dertig jaar geleden in zijn blad soms Nederland aan. Hij gispte dan een mentaliteit in den lande, waarbij alles maar voor zoete koek opgegeten werd. Wij ver keren nu in veel neteliger situatie dan toen. Maar Soetoekoekianda inderdaad: de spreker had reden om het te doen herleven. Helaas. Er zou epn kreet moeten opgaan: Pas on! Doe uw plicht! Wees waakzaam!.... Wij horen hem niet. R. P. Voor de bewaking van de gevangenis in Breda zijn provisorisch maatregelen ge troffen, onder meer zijn 25 man rijks politie. gewapend met traangas, ingescha keld. Over definitieve maatregelen kon de minister nog geen mededelingen doen, maar hii zei wel. dat uitvoering daarvan zeer veel geld zal kosten. De minister gaf toe. dat er reeds in het begin ernstige fouten zijn gemaakt. ..Het is gemakkelijk achteraf critiek te hebben, maar ik ben geneigd", aldus mr. Donker. ..enige reserve te betrachten. De directie bevond zich. gelet op de speciale samen- stellino van de gevangenisbevolking, in een uiterst moeilijke positio en ik wil de direc teur niet al te hard vallen." De toestand in de gevangenis achtte de minister minder aannemelijk en de bezoek regeling vond hii beslist, onjuist. ..Het is duidelijk dat hulp van buiten is geboden en als zeker moet worden aan genomen. dat achter deze zaak hersens zit ten. De intelligentie van de ontvluchten en die van hun helners was maar matig. Die helpers zün op vrije voeten gesteld, maar na afsluiting van het vooronderzoek zullen zii worden berecht. Rekening moet worden gehouden met het bestaan van organisaties, die z.ich met dit soort, zaken bezig houden. Reeds in Oc tober hoeft de ministor de aandacht van zijn ambtgenoot van Binnenlandse Zaken hierop gevestigd en op maatregelen aange drongen. Norgerhaven was te onveilig De Duitse gevangenen zaten aanvanke lijk in Norgerhaven, 40 km van de Duitse grens. Volgens mr. Donker was het moge lijk deze Duitsers in twee autobussen bin nen een paar uur naar Duitsland over te brengen. Hij was daarom blij, het besluit te hebben genomen, hen naar Breda over te brengen. Er worden thans nog 10 Duit sers buiten Breda gevangen gehouden, onder wie Lages. Aan de modernisering van het gevange niswezen volgens de nieuwe beginselenwet zal het gebeurde in Breda geen belemme ring in de weg leggen. Minister Beyen heeft nog medegedeeld, dat het overleg over de uitlevering nog gaande is en dit heeft er reeds toe geleid, dat de West-Duitse bondsregering aan de re geringen der „Lander" heeft verzocht een bevel tot aanhouding uit te vaardigen. De Nederlandse regering heeft het vertrou wen. dat de Duitse politie alles zal doen om de vluchtelingen in handen te krijgen. (Men zie verder pag. 3). (Van onze correspondent in Parijs) Vannacht om half drie, na debatten die bijna twaalf uur hadden geduurd en voor een groot deel aan de buitenlandse politiek waren gewijd, heeft de Franse Nationale ■vergadering met 389 tegen 205 (socialisten en communisten) stemmen de radicaal René Mayer haar eerste portie vertrouwen gegeven. Het is nu zijn taak een kabinet samen te stellen en wanneer hij daarin is geslaagd met instemming van het parlement, waar bij dus een tweede vertrouwenskwestie zal moeten worden gesteld, dan zal men deze zoveelste crisis als afgesloten mogen be schouwen. Toen Kené Mayer gistermiddag, zoals bij zulke gelegenheden gebruikelijk, moeder ziel alleen plaats nam in de regeringsban- ken, maakte hij een opvallend rustige en zelfverzekerde indruk, ofschoon zijn succes toen toch nog maar aan een zijden draadje hing. In de voorbesprekingen hadden de par tijen die Pinay gesteund hadden hem wel hun medewerking toegezegd, maar of hij daardoor de absolute meerderheid van 314 stemmen zou behalen, leek toen niettemin nog maar een dubbeltje op zijn kant. Ten slotte had ook Pinay door gebrek aan steun af moeten treden. De Gaullisten, om wier medewerking de hele crisis heeft gedraaid, hadden Maan dagmiddag hun steun afhankelijk gesteld van een belofte van de kant van de premier de besprekingen over de E.D.G. met de overige vijf landen te heropenen, opdat het Franse leger en de Franse Unie, zoals hun eisen luiden, in hun integriteit behouden zouden blijven. En zo was het Europese leger dus de inzet geworden van het parle mentaire tournooi in grote stijl, een inzet, waaraan Mayer wel zijn persoonlijk lot had moeten verbinden. Mayer heeft zich met grote behendigheid uit deze zeldzaam netelige situatie gered. Zonder meer het huidige E.D.G.-verdrag over boord zetten was uiteraard onmoge lijk. Het beleid dat Frankrijk vier jaar had gevoerd zou daarmee zijn gedesavoueerd, maar bovendien had zo'n initiatief niet door de regering kunnen worden genomen, doch lag dat uitsluitend op de weg van het parlement. Dit had immers zijn verant woordelijkheden te nemen en door een weigering tot ratificatie over te gaan even tueel kenbaar te maken, dat de regering een andere oplossing voor het probleem der Europese verdediging zoeken moest. Geen haast Dit heeft Mayer niet met zoveel woorden gezegd, maar toch wel vrij duidelijk te kennen gegeven. Zijn standpunt kwam hierop neer: er zijn, gezien de opinies van een groot deel der Franse volksvertegen woordiging, nieuwe onderhandelingen nodig om bepaalde punten uit het verdrag nader te preciseren. De resultaten van die nieuwe besprekingen kunnen worden vast gelegd in protocols, die aan de huidige tekst zullen moeten worden gehecht. Voor tot ratificatie wordt overgegaan, zal verder eerst een Europees statuut moeten worden entworpen voor het Saarland, wat hij een conditie noemde voor een betere verstand houding tussen Frankrijk en Duitsland. De oprichting van een Europees leger zal ten slotte moeten worden voorafgegaan door de instelling van een hoge politieke autori teit, waaraan overigens in Straatsburg momenteel gewerkt wordt. Dit betekent dus, dat Mayer zonder het huidige project voor de E.D.G. zonder meer te verwerpen, toch deze belangrijke con cessie heeft gedaan, dat ook hij bij het Europese leger zonder haast te werk zal gaan, terwijl hij bovendien tegemoet komt aan de Gaullistische eis om geen Europees leger zonder Europese politieke autoriteit tot stand te brengen. Op die andere eis, het ongewijzigd voort bestaan van het huidige Franse leger, wat natuurlijk niet te rijmen is met de opzet van een geïntegreerde defensie gemeen schap, is de premier niet verder ingegaan. Bij monde van de Gaullistische burge meester van Bordeaux, Chabon-Delmas, kwam men er later in de nacht nog wel even op terug, maar als een conditie werd dit punt door de R.P.F. toen blijkbaar niet meer beschouwd. De brug tussen de R.P.F. en de andere nationale partijen was daar mede geslagen. Ongerustheid Intussen hadden deze concessies, die ge leid hebben tot de opneming van de R.P.F. in de regerings-meerderheid, in het bijzon der bij de Katholieke M.R.P. wel de nodige ongerustheid verwekt. De debatten moes ten zelfs worden onderbroken om een Ka- tholieke deputatie, waarin ook Schuman zitting had, gelegenheid te geven de nieuwe premier nadere ophelderingen te vragen. Men zal moeten afwachten in hoeverre die ophelderingen de spanningen in en met de M.R.P., in het bijzonder met de elementen die achter Schuman staan, zullen hebben opgeheven of althans verminderd. De overige punten uit Mayers verklaring, die in een heldere en overzichtelijke vorm was gegoten, deden weinig of niets af van de positie die Pinay, zijn voorganger, had ingenomen. Hij zal voortgaan de inflatie te bestrijden en de franc te verdedigen, hij zal aïles doen om een accoord in Noord- Afrika en in Indochina te bereiken en streven naar een juistere verdeling van de bewapeningslasten in de Noord-Atlantische gemeenschap. Kruispunt Nu gaat het er dus voor hem om ge schikte figuren te vinden, om het program ma, dat gisteren werd ontvouwd, in daden om te zetten. Daarbij zal het vooral be langwekkend zijn te zien of Mayer de Gaullisten nu ook bereid zal vinden in zijn kabinet zitting te nemen. En verder om te weten hoe op zo'n eventuele medewerking Schumans fractie zal reageren. Zeker schijnt intussen dat Frankrijk op een kruis punt is beland, zowel wat zijn binnenland se als zijn buitenlandse politiek betreft. Het K.N.M.I. deelt mede: Het winterse weer waarmee het nieuwe jaar inzette, houdt boven een groot deel van Europa nog san. De laagste tempera turen komen in Scandinavië en in Rusland voor, waar het plaatselijk 20 tot 30 graden vriest. In onze omgeving kwamen de afge lopen nachten minima van -5 tot -8 gra den voor evenals in België. Frankrijk en Duitsland. Sneeuwval van enige betekenis werd de laatste dagen in ons land niet waargeno men. Wel drong gisteren een storing over Engeland tot vlak bij ons land door, maar het r.eerslaggebied bleef voor onze kust liggen en trok vannacht weer in Zuid- Westelijke richting weg. Een ander gebied met sneeuwval bevond zich vanmorgen bo ven Duitsland en bewoog zich langzaam m de richting van ons land. Hoewel er tekenen zijn, die er op wijzen, dat de luchidrukverdeling de komende dagen be langrijke wijzigingen zal ondergaan, is het einde van de vorst nog niet in zicht. Wel wordt tijdelijk lucht aangevoerd, die boven het relatief warme water van de Oostzee enigszins is verwarmd, zodat het de kamende nacht waarschijnlijk wat min der zal vriezen en overdag de temperatu ren vooral langs de Waddenkust tot even boven het vriespunt kunnen stijgen. De Britse premier Winston Churchill had ten huize van zijn gastheer Bernard Baruch te New York een onderhoud met generaal Eisenhower. Van links naar rechts: Winston ChurchillBoma-rf. Baruch en generaal Eisenhower. AFNEMENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I, in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met enkele verspreide opklaringen en voornamelijk in het Oosten van het land kans op enige sneeuw. Overwegend matige Noorde lijke wind. Lichte vorst tot tempera turen om het vriespunt. 8 Januari Zon op 8-46 uur onder 16.48 uur Maan op 1.00 uur. onder 11 27 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 7 Januari Hoog water: 8.03 en 20.22 uur. Laag water: 3.28 en 15.49 uur. Donderdag 8 Januari Hoog water: 8.44 en 21.07 uur. Laag water: 4.05 en 16.31 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1