Artsentekort tegenover hoog sterftecijfer in Indonesië Aan Akens smokkelfront woedt complete oorlog TocU ió Uet zo DDI Wereldnieuws I JAARLIJKSE OPRUIMING De radio geeft Donderdag AUTO-RADIO Zucht naar koffie en sigaretten kostte al vijftig slachtoffers PANDA EN DE MEESTERDOKTER I WOENSDAG 7 JANUARI 195S Verkorting van medische studie wordt overwogen Wij houden onze bekende van (aanv. half twee) tot en met Zaterdag 17 Januari a t. In verband met ons EEUWFEEST zal deze opruiming een bijzonder karakter dragen Zaterdag 10 Januari is de zaak de gehele dag GESLOTEN H. J. MAERTENS N.V. De terugwijzing van twee C.P.N.-congressisten Nieuwe voorzitter van Genootschap voor Reclame Nettenlegger voor de Koninklijke Marine Scholingsmogelijkheden voor emigranten Faillissementen Op jacht naar de schatten der pharao's (Van onze correspondent te Soerabaja) In Indonesië worden Jaarlijks 2.100.000 kinderen geboren. Hiervan sterven er 600.000 vóór het bereiken van de eerste verjaardag. Dat is mim 28 procent. Jaar lijks overlijden er 35.000 moeders bij de geboorte van haar kind. Een cijfer, dat procentsgewijs ongeveer tienmaal zo hoog is als in vele andere landen. In Indonesië zijn 1400 pfactiscrende ge neesheren. Dat is één medicus op elke 50.000 inwoners. In Nederland is op elke duizend zielen een arts. Het is dus geen wonder dat in dit jonge land met zijn talloze en enorme problemen het vraagstuk van de volksgezondheid in 'het middelpunt van de belangstelling staat en dat men er daarbij van doordrongen is dat het in de allereerste plaats noodzake lijk zal zijn het aantal medici zo snel moge lijk op te voeren. Dat is overigens geen eenvoudige opgave. Alleen reeds om het zeer kleine aantal van 1400 artsen, waar van de helft in overheidsdienst is, op peil te houden, is het nodig dat er jaarlijks zestig artsen afstuderen. Dat aantal haalt men wel, maar zo heel veel meer ook niet, want de meeste faculteiten zijn jong en hebben nog slechts enkele studiejaren. Pas over enige jaren zullen zij op volle capa citeit kunnen werken en dan nog zal het vele tientallen jaren duren voordat het enorme artsen-tekort weggewerkt zal zijn. Noodoplossing Naarstig zoekt men de laatste tijd naar wegen om die periode van tientallen jaren terwiüe van de volksgezondheid zo veel mogelijk te bekorten. Er worden bui tenlandse artsen aangetrokken. Het is een noodoplossing, die hoogstens, ook al tenge volge van de financiële consequenties voor dit financiëel niet sterke land, enige ver lichting zal kunnen brengen. Een tweede mogelijkheid, die aan de hand wordt gedaan, is uitbreiding van het aantal medische faculteiten. Hierbij rijst echter onmiddellijk de vraag, hoe men aan het geld en aan de docenten moet komen. Het docenten vraagstuk levert nu reeds voor de bestaande faculteiten zeer grote moei lijkheden op. Assistenten zijn er bijna helemaal niet. Het komt nu reeds voor dat ADVERTENTIE Maandag 12 Januari COMPLETE WONINGINRICHTING 8arteljorisstraat 13-17 HAARLEM HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Omroepkoor. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Platen. 10.35 Ik weet, ik weet, wat u niet weet. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kamerorkest. 11.45 Voordracht. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het Bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole Orkest en soliste. 14.00 Londen en Parijs, hoorspel. 14.40 Gi taarrecital. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Pla ten. 16.15 Van Pepita's en Mantila's. 16.30 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militair vraaggesprek. 17.40 Platen. 17.45 Regerings uitzending: Nieuw Guinea. Richtlijnen voor de toekomstige ontwikkeling. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 19.25 Gevarieerde mu ziek. 18.55 Reportage of platen. 19.00 Gespro ken brief uit Londen. 19.05 Discogram. 19.40 Rondetafelparlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Onze gerepatrieerde landgenoten uit Indo nesië, door Dr. W. Drees. 20.15 Platen. 20.20 Concertgebouworkest en solist. (Pl.m. 21.00 21.25 Mijn vrouw en ik, hoorspel. 22.05 Ge varieerde muziek. 22.50 De vrouw in gezin, maatschappij en staat, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. (Om 12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelin gen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.35 Pianoduo. 14.00 Promenade- orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.53 Kamermuziek. 16.00 Bijbel lezing 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Pianorecital. 17.40 Voordracht. 18.00 Kamermuziek. 18.35 Op de stelling, causerie. 18.45 Leger der Heilsmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvragen van allerlei aard. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Vragen aan voorbijgan gers. 22 15 Pianorecital. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Voor de jeugd. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 1430 Franse les. 14.45 Figaros Hochzeit, opera (platen). 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Causerie. 19.50 Platen. 20.00 Hulde aan Paul de Mont. 20.30 Verzoekprogramma. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwartet. 22.50 Platen. 22.55-23.00 Nieuws. ADVERTENTIE INBOUW. EN SERVICE STATION kostbare laboratoria aangekocht in de periode van de Korea-hausse toen de Indo nesische deviezenpot vet was eenvoudig niet gebruikt kunnen worden omdat er niemand behalve de hoogleraren is, die met het instrumentarium kan omgaan. Het aan trekken van docenten en assistenten wordt mede ernstig bemoeilijkt door de zeer gro'te woningnood in de steden, waar de facul teiten zijn gevestigd. Een andere mogelijkheid, welke men thans overweegt om het aantal artsen zo snel mogelijk op te voeren, is verkorting van de studietijd. De opleiding tot arts duurt, evenals in Nederland, zeven jaar. Er zijn nu stemmen opgegaan om daar zes of vijf jaar van te maken. Men acht het zeer grondige Nederlandse opleidings systeem voor dit land onder de gegeven omstandigheden een te grote luxe. Amerikaans systeem Op een onlangs te Bandoeng gehouden congTes van de Bond van Indonesische Ge neesheren is besloten de regering voor te stellen de opleiding inderdaad te bekorten. Men wil overschakelen naar het Ameri kaanse systeem, waar de artsen-opleiding vijf jaar duurt. Tegen dit plan zijn echter ook waarschuwende stemmen opgegaan. De tegenstanders wijzen er op dat het sys teem van Amerika, een land waar in tegen stelling tot Indonesië onder ideale omstan digheden gestudeerd wordt, hier niet past. In Amerika, zo is* door de tegenstanders verder opgemerkt, kan de arts, waar hij zich ook vestigt, altijd terugvallen op een specialist, terwijl dit in Indonesië alleen maar in de steden mogelijk is. Juist in In donesië, zo redeneren zij, is het daarom noodzakelijk dat de arts over een zo groot mogelijke algemene kennis beschikt. Voor- en tegenstanders zijn er echter van over tuigd dat er iets gedaan moet worden, dat men niet kan blijven doorgaan, zoals thans. Doet men dit wel dan zal men niet alleen met een tekort aan artsen blijven zitten, doch de kans is zelfs niet denkbeeldig dat dit tekort, tengevolge van de snelle bevol kingsaanwas, op den duur nog groter zal worden. Gezien de financiële onmogelijk heid om op grote schaal nieuwe medische faculteiten op te richten en de onmogelijk heid om te beschikken over voldoende docenten, verwacht men vrij algemeen dat de regering binnenkort zal besluiten de studietijd inderdaad te bekorten. Het spreekt echter wel vanzelf dat een kortere studietijd het gehele vraagstuk nooit zal kunnen oplossen. Daar is dit probleem veel te groot voor. Hoogstens zal een vrij korte studietijd, evenals het aantrekken van bui tenlandse artsen, wat verlichting kunnen brengen, waarbij dan nog de vraag blijft of de vergroting van de kwantiteit niet zal gaan ten koste van de kwaliteit, zoals som migen vrezen. Indonesische regering acht dit een recht van Nederland DJAKARTA (Aneta). In antwoord op vragen van het communistische parlements lid Peris Pardede over de houding van de Indonesische regering ten aanzien van het niet-toelaten van de vertegenwoordigers Aidit en Njoto van de Partai Kommunis Indonesia in Nederland voor het bijwonen van het C.P.N.-congres zegt de Indone sische regering onder meer dat zij de maat regelen van de Nederlandse regering niet als een belediging voor de Republiek Indo nesia kan beschouwen. Dat zou alleen mo gelijk zijn, indien de teruggewezenen de Republiek in het buitenland zouden ver tegenwoordigen. De regering is het ook niet eens met de mening van de vragensteller, dat deze maatregelen een overtreding be tekenen van de Nederlandse grondwet en van de overeenkomsten met Indonesië. Ieder land heeft het recht het binnenkomen van vreemdelingen te weigeren. De rege ring is voorts van oordeel, dat de maat regelen geen overtreding zijn van de over eenkomsten met Indonesië, die op dit gebied in wezen niet bestaan. De regering voegt hieraan toe, dat de zaakgelastigde van In donesië in Den Haag stappen ondernomen heeft om aan beide Indonesiërs een bijzon dere vergunning te verlenen. Dit verzoek is afgewezen. Tenslotte wordt in het rege- ringsantwoord verklaard, dat de regering bezig is alle inlichtingen te verkrijgen in zake de door de Nederlandse regering ge nomen maatregelen. De Indonesische regering overweegt zo dra volledige inlichtingen zijn ontvangen maatregelen te nemen, die mogelijk ge baseerd kunnen zijn op het principe van reciprociteit. Eindelijk kunnen de boeren, die in Noord-Iran, langs de grens van de Sovjet-Russische provincie Azerbajdzjon wonen een goede oogst binnenhalen. Deze landstreek, waar hoofdzakelijk winterkoren wordt verbouwd, werd de afgelopen drie jaar getroffen door grote droogte en koude, waardoor oogst op oogst mislukte. Nassaustraat S Haarlem Tel. 15220 Jhr. W. van Andringa de Kempenaer Tot opvolger van de heer H. G. D. Cop- pens, aftredende voorzitter van het Ge nootschap voor Reclame te Amsterdam, heeft een buitengewone ledenvergadering jhr. W. van Andringa de Kempenaer, di recteur van de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem, die tot nu toe de functie van vice-voorzitter heeft bekleed, gekozen. De heer Coppens werd tot ère-voorzitter benoemd. In zijn afscheidswoord waarin hij herinnerde aan zijn achtentwintigjarig werk voor het genootschap, verklaarde de heer Coppens zich verontrust door een re cente radiouitzending waarin de reclame een sociaal kwaad werd genoemd. Hij ver trouwde dat het Genootschap hierdoor wakker zou zijn geschud en meer dan ooit de toepassing zal bevorderen van een psy chologisch juiste en tegelijk ware, op reali teit gegronde reclame, die geen verkwis ting is. Jhr. de Kempenaer, die met 62 van de 72 stemmen was gekozen, gaf daar op uiting aan zijn bewondering voor de persoon van de nieuwe erevoorzitter die zovele jaren bekwaam en moedig, dikwijls onder moeilijke omstandigheden, dit con glomeraat van oosiMes en belangen had geleid. Hij verklaarde zich voldaan het roer in volle zee te kunnen overnemen. Meer en meer begint de gedachte ingang te vinden, aldus jhr. de Kempenaer, dat het Genootschap een centrale organisatie behoort te zijn die het gehele reclame métier overkoepelt. In Den Helder is gisteren aangekomen Hr. Ms. „Cerberus", de eerste nettenlegger bij de Koninklijke Marine. Het schip is in de Verenigde Staten ge bouwd door de Bethlehem Steel Company en is het eerste schip dat nieuw aan een N.A.T.O.-land is overgedragen, zonder eerst onder Amerikaanse vlag te hebben gevaren. Op 10 November 1952 werd het door de Nederlandse marine-attaché te New York, schout bij nacht jhr. A. H. van Foreest, overgenomen en direct in dienst gesteld. De commandant, de luitenant ter zee der eerste klasse J. H. van der Weyer, ging met tien leden van de bemanning op 4 October met de ..Rijndam" naar New York. De overige veertig leden der beman ning volgden met de „Maasdam" en de „Nieuw Amsterdam". Het schip vertrok op 20 November uit New York naar de Amerikaanse oorlogs haven Norfolk voor training van de man schappen. Vandaar vertrok het op 12 De cember naar Nederland. Het schip is bestemd voor het leggen van stalen netten ter afsluiting van oorlogs havens, waartoe het voorschip speciaal is ingericht. De lengte van het schip is 50 meter, de breedte 10 meter en de diepgang 3 meter. De rijkswerkplaatsen voor vakontwik keling zijn thans ook opengesteld voor ad- spirant-emigranten, die daar geschoold kunnen worden als timmerman, metselaar, schilder, machinebankwerker en electro- monteur. De cursisten, die naar Engels sprekende landen willen emigreren, zul len bovendien Engelse vaktermen leren. De openstelling van de rijkswerkplaat sen geldt voor adspirant-emigranten los van de vraag, of hun emigratie al dan niet met overheidssubsidie zal geschieden. Slechts met enige zekerheid moet kunnen worden aangenomen, dat zij binnen af zienbare tijd zullen emigreren. Aan de scholing gaat een psycho-tech- nisch onderzoek vooraf. (Van onze correspondent in Bonn) De minister van Financiën in het West- Duitse kabinet, Schaffer, voert reeds jaren lang een soort van privé-oorlog tegen de koffie- en sigarettensmokkelaars aan de grens bij Aken. Veel succes heeft hij daar bij tot dusver overigens niet, want koffie en sigaretten zijn in de bondsrepubliek be lachelijk hoog belast en over hun klandizie behoeven de smokkelaars zich dus geen zorgen te maken. Men heeft berekend, dat elke vierde kopje koffie, dat een West- Duitser nuttigt en elke tiende sigaret, die hij opsteekt, van de smokkel afkomstig zijn. Niet minder dan drie millioen mensen, zo heet het verder, zijn op de een of andere manier, hetzij als leverancier, hetzij als afnemer, in dit clandestiene bedrijf inge schakeld. Zo iets zou zelfs een minister van Finan ciën, die alleen maar aan zijn budget denkt, een beter inzicht in de roerselen van de menselijke ziel kunnen verscha'ffen. Niet aldus Schaffer, een kleine taaie Beier. Hij heeft indertijd de strijd met de smokkel handel aangebonden en hij denkt er niet aan zich gewonnen te geven, hoe groot de overmacht ook is. Zuiver financieel gezien is er voor zijn standpunt natuurlijk wel het een en ander le zeggen. Het is namelijk niet weinig wat door de levendige smokkelactiviteit aan zijn fiscale neus voorbij gaat. De zaak heeft echter niet alleen een fiscale zijde. Er spe len ook andere factoren mee en volgens velen in de bondsrepubliek wegen die lang zamerhand zo zwaar, dat het tijd wordt dat de smokkeloorlog tot een einde wordt gebracht. Echte oorlog Wat zich bij Aken voordoet is inderdaad een smokkeloorlog, in de on-overdrachte- lijke betekenis van het woord. Aan beide kanten vallen doden en gewonden, bij de smokkelaars uiteraard meer dan bij de tol lenaars, maar toch ook bij de laatsten. En als er risico aan beide kanten ligt, krijgt men dat wat men een oorlogspsychose noemt, met alle gevolgen van dien. Het aantal smokkelaars, dat sedert 1945 aan het Akense front het leven gelaten heeft, loopt reeds in de veertig, terwijl ongeveer tien tolbeambten aan de uitvoering van hun plicht ten offer zijn gevallen. Dit zijn cijfers die spreken en die de grensbewo ners de minister van Financiën onder de neus gewreven wensen te zien. Niet omdat zij met de smokkelaars sympathiseren maar omdat de smokkeloorlog bij Aken ook in zoverre op een echte oorlog gelijkt dat de „burgerbevolking" er mee de dupe van dreigt te worden. Meer dan eens is het voorgekomen dat niets kwaads vermoeden de voorbijgangers door verdwaalde kogels werden getroffen of plotseling een politie hond aan hun nek hadden hangen. En iedere Akenaar kan u van de razende ach tervolgingen van (soms compleet gepant serde) smokkelauto's dwars door het cen trum van de stad vertellen, waarbij de smokkelaars de beruchte „kraaienpootjes" achter zich gooien, een soort spijkers, die feilloos de banden van de politieauto's doorboren. De locale autoriteiten hebben onder deze omstandigheden steeds minder lust de politiek van de minister in Bonn te ver dedigen. Zij hebben met de bevolking ge mene zaak gemaakt en eisen een beperking van het gebruik, dat de tolbeambten van hun schietwapens maken. Daartegenover Iaat het ministerie van Financiën verlui den dat dit gebruik geregeld is bij een wet, 60. Toen Joris uit de kamer van de edel man kwam zag hij juist, hoe Isen Grim en zijn trawanten door de koninklijke lijf wacht werden opgebracht. De hofarts en hertog Bruno droegen de nog steeds in lakens gewikkelde Panda en dr. Esculapus. „Drommels", mompelde Joris, „onze opzet is misluktzij worden naar de koning gebracht!! Als Panda en dr. Esculapus de koning spreken, verraden zij natuurlijk alles!Dat moet tot elke prijs voorko men worden!!" Nu had Joris in zijn duis tere loopbaan wel snelheid van handelen geleerd. Zonder dan ook verder tijd te verliezen snelde hij achter het troepje aan, dat reeds de troonzaal binnenging. Hijgend stormde hij de troonzaal binnen en wierp zich met een dramatisch gebaar tussen de koning en zijn omwikkelde slachtoffers. „Majesteit!", riep hij uit, „in uw eigen be lang, kom niet in de buurt van deze pa tiënten! Hun ziekte is besmettelijk!!" die reeds van 1921 dateert, dat het ver keerd 7ou zijn over het smokkelbedrijf nu meer humane gedachten te hebben dan loen en dat het optreden van de smokke laars juist nu zo brutaal en aggressief is, dat het een misdaad tegenover de tolbe- amoten zou zijn om hun de middelen tot zelfverweer te ontnemen. Jeugd aangetast Zo gr at de smokkeloorlog verder. Sedert in en buiten Duitsland de film „Zondige grenzen" gelopen heeft, weet men ook wélke problemen hij opgeworpen heeft. Weliswaar speelt het jeugdige element in het smokkelbedrijf bij Aken nu niet meer zo'n grote rol als nog een paar jaar geleden het geval was, maar dat neemt niet weg dat een betrekkelijk beperkt gebied niet jaren smokkelfront kan zijn zonder dat dit maatschappelijke verhoudingen aantast. Een min of meer komisch voorbeeld daar van heeft zich in een plaats in de buurt van Aken voorgedaan, waar men altijd erg trots rp zijr. voetbalelftal is geweest, maar waar dit elftal nu dreigt te degraderen om dat de corypheeën wegens smokkelarij een gevangenisstraf moeten uitzitten. Ook hoort men de laatste tijd steeds meer van tol beambten, die aan de verleiding geen weer stand meer hebben kunnen bieden. Het schijnt werkelijk tijd, dat de té prin cipiële West-Duitse minister van Financiën zich laat vermurwen om de belasting op koffie en sigaretten te verlagen, want zijn rakkers mogen dan de ene smokkelaar na de andere vangen, de internationale or ganisatie, die er ongetwijfeld achter steekt, schijnt men nog altijd niet op het spoor te zijn. ADVERTENTIE TfïTïTÏT' Niet krabben. De helder vloel- KI I H bare D.D.D..Jcalmeert de jeuk VJ JLJ «J JLm. In enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep in de huidDoriën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN uicy ju uo iiuiui/vsi ivu De rechtbank heeft Dinsdag geen faillisse menten uitgesproken. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst zijn geëindigd de faillis sementen van: A. E. van Rooyen, directeur van de N.V. van Oterendorp en Co., Kijkduinstraat 15, Haarlem. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. J. P. M. Hermans, ad vocaat en procureur te Haarlem. C. J. Korsman, winkelier in ijzerwaren, handelende onder de naam Magazijn „De Concurrent", Breestraat 17. Beverwijk. Rechter-commisasris: mr. N. Reeling Brou wer. Curator: mr. B. J. Lambers, advocaat en procureur te Haarlem. Leeg. Zes da,gen na het begin van het nieuwe jaar was de Israëlische regering nog niet in staat het salaris over De cember aan haar ambtenaren te beta len. Daar de schatkist leeg is, heeft de regering medegedeeld, de salarissen over December in de loop van Januari te zullen betalen. De vakbond van ambtenaren eist echter onmiddellijke betaling en dreigt met een Donderdag te houden waarschuwingsstaking van één uur, indien geen maatregelen wor den getroffen. Er uit. Volgens het Egyptische blad Al Ahram heeft de Egyptische premier, generaal Naguib, in een toespraak tot arbeiders van een munitiefabriek ver klaard, dat zij niet lang zouden behoe ven te wachten op „het verdrijven van de imperialisten uit Egypte". De premier werd bij zijn komst begroet met de kreet: „Evacuatie of de dood". Deserteurs. Het Amerikaanse leger deelt mee, dat sinds het begin van de oorlog in Korea 46.000 Amerikaanse militairen in de V.S. zijn gedeserteerd. Op 11.000 na waren echter allen teruggebracht of uit zichzelf teruggekeerd. Bereid. De West-Duitse regering blijft be reid de besprekingen met Frankrijk over een regeling van de kwestie-Saar- land te hervatten, aldus hebben West- Duitse functionarissen Dinsdagavond te Bonn verklaard. Men achtte het on waarschijnlijk, dat de West-Duitse re gering zou antwoorden op het jongste schrijven van Robert Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Za ken, over deze kwestie, totdat bekend zou zijn, of Schuman minister van Buitenlandse Zaken zou blijven. Vrijwilligers. Het Spaanse Katholieke dag blad „Ya" meldt, dat zich dezer dagen talrijke jeugdige Spanjaarden op het ministerie van Landsverdediging heb ben gemeld, om als vrijwilliger naar Korea te worden gezonden. Het Spaan se staatshoofd, generaal Franco, heeft kortgeleden in een aan een Amerikaan se journalist toegestaan onderhoud ver klaard, dat hij „genegen is Spaanse vrijwilligers, die onder hun eigen offi cieren zouden dienen, toe te staan aan de Koreaanse oorlog deel te nemen". Nog niet. Een woordvoerder van het Ame rikaanse departement van Buitenland se Zaken heeft medegedeeld, dat het departement nog geen officieel protest tegen de nieuwe beperkingen van de invoer van zuivelproducten van Neder land heeft ontvangen. Het is te Wash ington bekend geworden, dat Neder land voornemens is een protest in te dienen, doch men weet nog niet, wan neer de protestnota zal worden over handigd. Houding. De Joegoslavische minister van Onderwijs, Rodoljub Colakovic, die deel uitmaakt van een vriendschapsmissie naar India, heeft op een persconferen tie te Lucknow (India) verklaard, dat Joegoslavië door de wapens, die het van Amerika en Engeland ontvangt, niet verplicht wordt bij te dragen tot de Europese defensie. Het land is vol gens de minister ook niet verplicht de partij van het Westen te kiezen voor het geval een gewapend conflict tussen Oost en West zou uitbreken. Het land is „zonder banden", zo zeide hij. Twijfel. Anthony Eden, de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft in een rede voor de B.B.C. de oprecht heid van Stalins recente verklaring, dat hij belang had bij beëindiging van de Koreaanse oorlog, betwijfeld. Eden, die een overzicht van de internationale toestand gaf, zei, dat als Stalin daar werkelijk belang bij had, hij de Indiase voorstellen slechts een eerlijke kans had behoeven te geven. Geschil. De drie Westelijke commandanten van Berlijn en het Berlijnse stadsbe stuur verschillen openlijk van mening over de wijze, waarop West-Berlijn te gen het optreden van Oost-Duitsers, die er op uit zijn personen te ontvoeren, moet worden beschermd. De Berlijnse burgemeester, Reuter, heeft de Weste lijke commandanten verzocht de West- Berlijnse politie uit te rusten met ma chinepistolen. Volgens een aantal West- Berlijnse functionarissen is het noodza kelijk, dat de Amerikanen, Britten cn Fransen tezamen met de West-Berlijn- se politie gaan patrouilleren, precies zoals de Russen de Oost-Berlijners be geleiden. Maandelijks verdwijnen onge veer tien tot vijftien personen uit West- Berlijn. Dikwijls worden leden van de West-Berlijnse politie naar de Ooste lijke sector ontvoerd en na ondervra ging vrijgelaten. schatten in de koningsgraven niet min der hebzucht op dan zij het in onze tijd doen. Grafschendingen waren dan ook aan de orde van de dag en bereikten een dus danige omvang dat bijvoorbeeld koning Thoetmosis I, die 1500 jaar v. Chr. leefde, het besluit nam zijn lichaam niet in het officiële, prachtige grafmonument te laten bijzetten, maar het toe te ver trouwen aan een verborgen rotsvertrek, waar het tenmin ste veilig zou zijn voor de op buit beluste rovers. Hoe lang hij In dat eenvoudige graf heeft gelegen, is niet bekend, maar zeker is, dat zelfs deze sobere verblijfplaats op den duur niet veilig werd geacht en dat het lichaam tezamen met zijn dochter en andere mummies naar veiliger oorden werd getransporteerd. Als de grafschennis ten tijde van Thoet mosis I een dergelijke vorm had bereikt dat de arme man zich niet eens durfde laten begraven, kunnen we ons een flauwe voorstelling maken hoe het geweest moet zijn 400 jaar later, toen de plunderingen het hoogtepunt bereikten. Corruptie en omkoperij vierden toen hoogtij in het oude Egypte. Gravenwachtcrs, priesters, opzich tersdistrictshoofden, ja zelfs functio narissen die wij thans als gouverneur zou den betitelen en aan wie het oppertoezicht op de koningsgraven was toevertrouwd, zij allen spanden samen met de plunderaars en wisten zich op deze wijze belangrijke neveninkomsten te verschaffen. Natuurlijk kwam er wel eens wat aan het daglicht: bijvoorbeeld toen Peser, het hóófd van Oost-Thebe poogde zijn collega van WesUThebe een beentje te lietóm. - Maar de commissie van onderzoek wees de beschuldigingen van Peser van de hand omdat het aantal door hem genoemde plun deringen niet klopte met het aantal dat door de commissie was geconstateerd! De verongelijkte Peser wilde zich nu recht streeks tot de koning wenden, maar d^at was juist het moment, loaarop zijn tegen standers hadden gewacht. Want hij be wandelde daardoor niet de hiërarchieke weg en was daar om strafbaar. Hij werd ge dwongen zichzelf voor het ge recht van meineed te betichten en zich schuldig te verklaren. Gelukkig voor de lezers van 3000 jaar later, werd kort na Pesers beschuldiging een gedeelte van het rovercomplot ontdekt blijkbaar door een onomkoopbaar man en acht rovers werden gevangen geno men. Maar deze, noch volgende vervol gingen vermochten de hebzucht naar de schatten in het Dal der Koningen te tem peren. Uit gerechtelijke oorkonden blijkt welk een groot aantal koningsgraven in die tijd werd opengebroken. In het graf van Toet-Anc-Amon drongen reeds kort na zijn dood de rovers binnen. In <indere graven schreven de plunderaars spotter nijen op de wanden in hel Egyptische die- ventaaltje van die dagen. En de getrouwen? Wel, zij deden wat zij konden en haalden herhaaldelijk de konipgen uit hun graven om hen voor die ven te beveiligen. Zq zwierven de mum mies her- en derwaarts. Tot in onze tijd de zwarte markt in Egyptische kunstschat ten werd ontdekt. Daarover morgen. (Nadruk verboden^ H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2