Bescheiden voldoening over verstreken jaar „AM NA" „ANNA" Trawler botste in volle vaart tegen coaster „ANNA" Tal van plannen voor 1953 „ANNA" „ANNA" Kort en bondig Nieuwjaarsrede van Haarlems burgemeester Roer verlaten? Bemanning kon nog juist op tijd zinkend schip verlaten Haarlems onderwijs in 1953 WOENSDAG 7 JANUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Burgerlijke Stand van Haarlem De uitzetting in Haarlem-Noord Ijsbaan Klcverlaan geopend EEN BOK voor ƒ10. DE KLOMPENCENTRALE llPlpji het betere damesverband Provinciale subsidie aan Prinses Marijkeschool C.O.V.-conccrt met twee belangrijke werken Plannen voor nieuwe scholen Verduistering van 580 De brand in de Ternatestraat „Er is bij een terugblik op het verstreken jaar reden tot een zekere voldoening. Er is op landelijk niveau een aantal verschijnselen te constateren, dat ook in de sfeer van de gemeentelijke huishouding doordringt welke immers in grote lijnen steeds een weerspiegeling vormt van het nationale welvaren. Er zijn uitgebreide sociale voor zieningen waardoor aan de eerste levensbehoeften van welhaast iedereen is voldaan. De arbeidsvrede, een zeer groot goed, is hier te lande aanwezig in een mate, zoals bijna nergens ter wereld. De woningbouw vertoont een zij het nog geringe maar toch gestadige vooruitgang. Er zijn aanwijzingen in de richting van een gunstige ontwikkeling van onze goud- en deviezenpositie en een stabilisatie van onze munt eenheid. Al deze factoren van 's lands bestel hebben meer of minder hun weerslag in de gemeentelijke huishouding en betekenen op verschuilend gebied een verlichting van de zorgen van het gemeentebestuur. We doen er goed aan ons deze feiten voor ogen te stellen en naast de overtuiging, dat ons nog veel te doen staat met gepaste bescheidenheid te constateren, dat er ook veel bereikt is. Wij kunnen en mogen hieruit afleiden, dat de inspanning van velen in staat is een tastbaar resultaat te leveren en een positieve bijdrage voor ons algemene Nederlandse welvaren". Zo begon Haarlems burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, vanmiddag zijn Nieuwsjaarsrede voor de leden van de ge meenteraad. Een jaaroverzicht dat minder in mineur kon zijn dan vroeger wel eens het geval was, omdat Haarlem in ver schillende opzichten niet ongunstig heeft geboerd. De stand der bevolking geeft in verge lijking tot de jaarwisseling 1951/1952 een minimale teruggang te zien van 165.074 tot 164.963, zulks niettegenstaande het getal der nieuw-geborenen, dat der overledenen met ruim 1700 overtreft. 2956 geboorten tegenover 1247 overledenen geeft een over schot van 1709. Daartegenover blijkt het cijfer van ver trek uit de gemeente, zijntle 8751, dat van vestiging in de gemeente, namelijk 6931 overtreffen. Zulks is hoofd- wijten aan emigratie en met 1820 te zakelijk te revacuatie. Aan alle verlangens kan nog niet worden voldaan Ook nu moet worden vastgesteld, dat de financiën in de gemeentelijke huishouding zo'n rol van betekenis spelen, dat vele vraagstukken welke om een oplossing vragen, problemen worden. De ontwerp begroting voor 1953 toont duidelijk aan, dat het tijdstip nog niet is aangebroken waarop aan alle gerechtvaardigde verlan gens kan worden voldaan. Het gemeente bestuur moet daarom ervoor waken, dat de hem ter beschikking staande financiën zo rechtvaardig mogelijk verdeeld worden over de verschillende aan zijn zorg toever trouwde taken. In de reeds bij herhaling geconstateerde afhankelijkheid van het Rijk op financieel gebied is nog geen wijziging gekomen en of dit het geval zal zijn in de nog vast te stellen regeling welke de einde December 1952 vervallen noodvoorziening moet ver vangen, dient te worden afgewacht. Toch zal het noodzakelijk zijn de gemeenten meer armslag te verschaffen willen zij haar taak naar behoren kunnen vervullen. Van groot belang is de in het afgelopen jaar nog vrij onverwacht ingetreden situatie op de kapitaalmarkt als gevolg waarvan de gemeenten in het algemeen in de behoefte aan geld op lange termijn in voldoende mate konden voorzien. Te betreuren valt, dat de voorschriften ten aanzien van de financiering van kapi- I ook de, sterfte aan kanker gaf een daling fabriek is bijna gereed en zal naar alle waarschijnlijkheid in deze maand in bedrijf worden gesteld. Met de bouw van een onderstation voor de transformatie van 50.000 op 6.000 volt in Haarlem-Noord aan de Spaarndamse- weg is een aanvang gemaakt. Een voor Haarlem in verkeersopzichten belangrijke beslissing werd genomen met de principiële aanvaarding door de Raad van de voortzetting van de Noord-Zuid route van de Delftlaan in Zuidelijke richting. Diverse uitbreidingsplannen werden vast gesteld waaronder die voor Zuid-Oost, waardoor de onvolledige woonwijk aldaar zal kunnen worden voltooid. Deze woon wijk zal spoedig een ander aanzien verkrij gen, nu besloten werd tot de aanleg van de gedeeltelijke Schipholweg. Voorts kreeg het plan tot de aanleg van een R.K. begraafplaats aan de Vergierde- weg, ter vervanging van de begraafplaats Sint Barbara, een vastere vorm. Bij de Dienst van de Gemeentereiniging is de invoering van de stofvrije belading op twee wijken na gereed. In het begin van dit jaar wordt deze geheel voltooid. Het benodigde materieel en de emmers zijn besteld. Een gemeenschappelijke regeling met verschillende aangrenzende gemeenten voor de keuringsdienst van vee en vlees zal in 1953 haar beslag krijgen. De opbouw van de Bescherming Burger bevolking vindt geleidelijk voortgang. De instelling van een propagandacommissie voor de werving is in voorbereiding. Er zal een ernstig beroep op de bevolking gedaan worden om aan deze dienst de noodzakelijke medewerking tot haar eigen heil en bescherming te verlenen. Aandacht voor chronisch zieken Ook dit jaar gaf de gezondheidstoestand in onze stad reden tot grote tevredenheid. Het sterftecijfer over het afgelopen jaar is belangrijk gunstiger dan over 1951. Dat het zich op een iets hoger niveau bleef be wegen, dan het sterftecijfer voor het ge hele land, is een verschijnsel, dat telken- jare opnieuw geconstateerd wordt en dat enkel te wijten is aan de ongunstigere leeftijdsopbouw der Haarlemse bevolking. Niet alleen de tuberculose-sterfte, doch taaisuitgaven eerst onlangs in gunstige zin werden gewijzigd. Een meer op de voet volgen van de ontwikkeling op de kapitaal markt verdient stellig aanbeveling. Met betrekking tot de woningbouw heeft de gewijzigde situatie op de kapitaalmarkt tot gevolg gehad, dat althans wat deze financiële kant van de zaak betreft de wo ningbouw thans geen moeilijkheden in de weg staan, terwijl het nog zo kort geleden is, dat een beroep gedaan moest worden op de burgerij om de nodige kapitalen hier voor door middel van een burgerzinlening bijeen te brengen. Een woord van grote waardering zij hier op zijn plaats voor hen, die door hun inschrijvingen in deze lening daadwerkelijk ertoe hebben bijgedragen, dat de woningbouw op dat moment niet behoefde te stagneren. Meer dan 600 aanbouw woningen tn In het afgelopen jaar kon de woningbouw krachtig ter hand worden genomen. Een aanvang werd gemaakt met de bouw van 612 woningen; 409 woningen kwamen ge reed. Op 31 December waren nog 636 wo ningen in aanbouw. In December hadden twee aanbestedin gen plaats voor totaal 237 woningen terwijl half Januari nog een complex van 84 wo ningen zal worden aanbesteed, zodat de vooruitzichten voor 1953 voor de woning voorziening niet ongunstig zijn te noemen. De nog steeds grote achterstand in de woningbouw en de bevolkingsgroei ander zijds zijn evenwel oorzaak, dat in verge lijking met het voorafgaande jaar het aan tal urgente gevallen van woningzoekenden is gestegen van 1570 tot 1620 en het aan tal onhoudbare gevallen van 180 tot 251. Het ernstige streven van het gemeente bestuur blijft erop gericht om de plaag van de woningnood, welke op zovelen uit onze bevolking en wel in het bijzonder op velen der jongeren een zware druk legt en een belemmering vormt voor hun ontplooiing en levensgeluk, met alle beschikbare mid delen te bestrijden. Zowel het verbruik van electriciteit als van gas heeft zich in 1952 in een stijgende lijn bewogen. De in aanbouw zijnde nieuwe watergas- ADVFRTENTIE HAARLEM, 6 Januari 1953 ONDERTROUWD: 6 Jan., K. Baartse en G. Kuurslra; J. W. Buurman en J. Raven- GEHUWD: 6 Jan., J. Bouma en J. B. Klin kenberg; J. Herman en A. H. Dernison. BEVALLEN van een zoon: 5 Jan., D. M. E. Evers—Humme; C. M. van Leeuwen— Loogman; F. S. van der Zweerde—van Olf- fen: 6 Jan., M. G. van der Veldt—Kathmann. BEVALLEN van een dochter: 2 Jan., H. van der Werffde Jong: 3 Jan., J. M. Ka mer—van Eekhout; J. M. Rompelman—de Vries; 5 Jan., I. Chr. Jonkers—Kraan; J. H. L, BevelanderHutters; M. J. Winnubst Vermolen; C. C. van Weerdt—de Vreng; J. C. Sluis—Kinders; 6 Jan., C. C. Steeman— Hertogs; E. C. B. Janssen—Knelange. OVERLEDEN: 3 Jan.. B. van Paassen— Frowein. 90 j., van Eedrnstraat; 4 Jan., B. van RheenenSchijver, 65 j., Ampèrelaan; 5 Jan., J. H. van Schie, 89 j„ Parklaan; H. de Bruijn—van de Waterplas, 93 j., Jan Luijckenstraat. te zien. Speciale aandacht wordt geschonken aan het vraagstuk van de verpleging van chro nisch zieken. Ten aanzien van dit punt bestaat niet alleen plaatselijk, doch zelfs landelijk, een toes4and welke te wensen overlaat. Mede in verband met de -verder gaande veroudering der bevolking, welke het aan+al chronisch zieken zal doen toe nemen, is een bevredigende oplossing van dit vraagstuk alleszins gewenst. Stijgende werkloosheid In het jaar 1952 werd een geleidelijke toeneming van de werkloosheid waargeno men. Het aantal ingeschreven werkzoekenden bedroeg in October 1951 totaal 1672. Op 1 December 1952 bedroeg dit aantal 2542. Het aan4al werklozen in Nederland be draagt momenteel 1,15 van de gehele be volking en 4.2 van de beroepsbevolking. In Haarlem is het aantal werklozen 1,23 "i van de Haarlemse bevolking en 3.9 van de beroepsbevolking. Het aan+al armlastigen bedroeg om streeks 1 December 1951 totaal 1617. om streeks dezelfde tijd 1952 totaal 1776. In deze vermeerdering van 159 zijn 111 be jaarden inbegrepen, die een aanvulling ontvangen op de uitkering krachtens dé Noodwet Ouderdomsvoorziening. Het to tale aantal van laatstgenoemde categorie ondersteunden bedroeg eind 1951 659 en vermeerderde tot 770 in 1952. Het totaal aantal ter kennis van de Justitiële Dienst gekomen delicten over de eerste elf maanden van 1952 is in vergelij king met dezelfde periode van 1951 ge- ADVERTENT1E daald van 1463 tot 1398. Het aantal zeden delicten en rijwieldiefstallen bedroeg res pectievelijk 128 en 142 tegen 137 en 187 in het voorafgaande jaar. Het getal der in braken bleef nagenoeg constant op 63. Minder verkeersongelukken Het is een verheugend verschijnsel, dat het aantal verkeersongevallen, dat in 1952 in Haarlem plaats vond, beneden liet aan tal van het vorige jaar ligt. Bedroeg dit aantal in 1951: 1484, op 12 December van dit jaar waren er 1253 ongevallen gere gistreerd. Bijzonder opmerkelijk is, dat de landelijke cijfers van de verkeersongeval len dit jaar wederom aanmerkelijk hoger liggen dan over 1951. Het aantal doden tengevolge van ver keersongevallen bedroeg op 12 December j.l. 12, tegenover 21 in 1951. Het aantal personen, dat tengevolge van verkeersongelukken ernstig letsel kréég, bleef ongeveer op dezelfde hoogte als het vorige jaar, n.l. 265 tegenover 268 in 1951. Aangezien wel vaststaat, dat het over grote deel van de verkeersongelukken zijn oorzaak vindt in de onverschilligheid van vele weggebruikers voor leven en gerief van anderen, is de politie blijven voort gaan om de weggebruikers, die spotten met de verkeersvoorschriften, de verkeers veiligheid en het verkeersfatsoen tot de orde te roepen met een proces-verbaal. Er werden door de geüniformeerde Politie on geveer 13.000 processen-verbaal opge maakt, voor het -overgrote deel wegens verkeersovertredingen. Aan de bestrijding van de baldadigheid onder de jeugd is bij voortduring veel aan dacht besteed. De Radio-Auto-Dienst bewees uitsteken de diensten. De auto's zijn thans ook uitge rust met een zuurstofapparaat, waarmede in de praktijk reeds verscheidene malen met succes hulp kon worden verleend. Met ingang van Augustus zijn bij wiize van proef in het deel aan de rand der gemeente, ten Noorden van de Jan Giizenvaart twee wiikaeenten aangesteld. Hiermede zijn gunstige ervaringen opge daan. z^dat de proef als geslaagd mag woeden beschouwd. De reserve-politie breidt zich gestadig uit. Minder drank en meer boeken Het cafébezoek nam in 1952 aanzienlijk af, evenals het verbruik van alcoholhou dende drank in tapperijen. De drankverkoop in slijterijen daalde ongeveer met 20 Op cultureel gebied kan een verheugen de vooruitgang geconstateerd worden. De S'adsbibliotheek leende in het jaar 1952 via haar verschillende afdelingen 275.000 boeken uit, hetgeen vergeleken bij het daaraan voorafgaande jaar een stijging in houdt van 50.000. Het bezoek aan het Frans Halsmuseum heeft in dit jaar het getal van 33.483 be reik4, hetgeen een record betekent sedert de stichting van het museum in het jaar 1862. De in de zomer in de Vleeshal gehouden expositie gewijd aan de Camera Obscura en de beeldengroep van Professor Bronner en het in het najaar gehouden Internatio nale Orgelconcóürs hebben ertoe bijgedra gen de vermaardheid van Haarlem als stad van historische en culturele betekenis nog te vergroten. De burgemeester besloot: „Een en ander getuigt van het zelfbe wustzijn. de durf en de voortvarendheid van de Haarlemse gemeenschap cm in het besef van haar culturele rijkdom en tradi ties de vreemdeling een waardevol bezoek aan te bieden. Dit gepaard met de unieke Naar wij van de raadsman van de huurder van het pand Spaansevaartstraat 16, mr. R. K. P. Kalbfleisch, vernamen, zou de uitzet ting der bewoners pas vandaag plaats vin den, omdat er een vertraging in de beteke ning van het vonnis was geweest. Mr. Kalbfleisch vestigde er de aandacht op, dat de eiser er reeds in had toegestemd, dat de uitzetting niet op 18 December plaats had, omdat de familie v. d. M. dan met de Kerst dagen op straat hadden gestaan. Hij meende voorts er op te moeten wijzen, dat naar zijn opvatting de tegenpartij het aan eigen schuld te wijten had, dat de zaken zo waren ge lopen. Hedenochtend om tien uur is de ijsbaan aan de Klever laan voor de schaatsliefheb bers geopend. Of de baan ook 's avonds ge opend zal zijn, daarover wordt nog nader beslist. ADVERTENTIE NOG STEEDS bij aankoop van een wringer Gratis thuisbezorgen. IS VOORDELIGER Dr. Leijdsstraat 10 - Tel. 11784 ADVERTENTIE Het bestuur der Vereniging tot stichting en instandhouding van een Christelijke school voor buitengewoon onderwijs te Haar lem (Prinses Marijkeschool) heeft aan de Provinciale Staten van Noordholland ver zocht een provinciale subsidie te mogen ont vangen groot 20 van de op f4.455 ge raamde kosten van uitbreiding van het meu bilair en de leer- en hulpmiddelen van zijn school voor debielen. De uitbreiding is nood zakelijk doordat de inventaris berekend is op 90 leerlingen, terwijl thans ongeveer 110 leerlingen voor plaatsing op de school in aanmerking komen. B. en W. van Haarlem hebben Gedeputeerde Staten doen weten, dat zij bereid zijn te bevorderen, dat de kos ten voor de uitbreiding voor 80 ten laste van de gemeente worden genomen. Gedeputeerde Staten stellen de Provinciale Staten voor aan de vereniging de gevraagde subsidie te vérlenen tot een maximum be drag van f891. ADVERTENTIE SARANTO Gistermiddag omstreeks vijf uur zijn de trawler KW 76 „Excelsior" 3 uit Katwijk en de kustvaarder „Frederik" uit Kampen op 7 mijl buiten de kust bij IJmuiden met elkaar in aanvaring geweest. De kustvaar der is even later gezonken, maar de beman ning van zeven koppen is gered. ADVERTENTIE de duinenrand geeft de mogelijkheden om de vreemdeling ontspanning en vermaak^ te bieden en daardoor de welvaart van de' ingezetenen te vergroten. Er is dus grond voor een bescheiden voldoening bij deze globale beschouwing van de gemeentelijke huishouding. Deze voldoening zij bescheiden, omdat er nog vele en zwaarwegende zorgen voor het be stuur van deze stad bestaan en het slechts zeer ten dele in onze hand ligt in hoeverre in noden en behoeften kan worden voor zien. Dit overzicht mag bij de aanvang van 1953 niet leiden tot neerslachtigheid, maar veeleer tot de geest van ondernemingszin, die als van ouds een Hollandse karakter- ligging van Haarlem tussen het Spaarne en trek is geweest." rcooooc DOCOOOOCOOOOO De Burgemeester van Haarlem heeft in zijn Nieuwjaarsrede een aantal belangrijke projecten genoemddie dit jaar tot uitvoering zullen worden gebracht en een aantal maatregelen opgesomd, die op verscheidene ge bieden zullen worden genomen. Op het programma staan: cle bouw van een brug over de Delft, het grond werk ten behoeve van het ophogen met stadsvuil van de terreinen bestemd voor het Burgemeester Beinaldapark, de aanleg van een nieuwe riolering in de Nagtzaamstraat, de aanleg van zo mogelijk zeven sportvelden in het sportpark Noord-Akendam. Ook streven B. en W. er naar dit jaar een begin te maken met de bouw van de Prinsevbrug, zoals ook getracht zal worden dit jaar tot een kinder boerderij in Haarlem-Noord te komen. In het kader van de werkverruimingspolitiek van de regering willen B. en W. een aantal voorstellen doen Er zijn maatregelen in voorbereiding om binnen korte tijd het culturele werk voor werklozen ter hand te nemen en om een commissie samen te stellen als bedoeld in artikel 64 van de regeling Sociale Voorzieningen. Het instellen van een Jeugdraad is reeds in voorbereiding en zal mogelijk dit jaar reeds zijn beslag krijgen. Eveneens zijn er plannen om te komen tot meer sport- en spelruimte. Het voorzien in de behoefte aan meer zwemgelegenlieid wordt ook ernstig nagestreefd. at Het Stadhuis, centrum van Haarlems gemeentelijk best uur, waar hard wordt gew.erkt ter vei wezen ijking van alle door burgemeester hedenmiddag in zijn Nieuwjaarsrede aangekondigde plannen. Wgi kozen een foto van het Stadhuis in floodlight omdat het over slechts enkele weken zich zo aan de bezoekers gedurende de avonduren zal voordoen. Om 17.17 uur vroeg de „Excelsior" 3 on middellijke assistentie van een reddingboot en van een sleepboot. De reddingboot „Neeltje Jacoba" is daarop uit IJmuiden uitgevaren, evenals een sleepboot. Inmid dels had de „Excelsior" de bemanning van de „Frederik" aan boord genomen. Later zijn deze mensen echter overgestapt op een passerende Duitse coaster, de „Libelle". Het vissersvaartuig zette daarop, begeleid door de „Neeltje Jacoba" en de sleepboot, koers naar IJmuiden, waar het nog steeds in zinkende toestand omstreeks zeven uur aankwam. De reddingboot „Pre sident Steyn" uit Egmond aan Zee, die ook nog was uitgevaren, behoefde geen assisten tie te verlenen. De „Excelsior" 3 is eigendom van de vis serijmaatschappij „Kennemerland" te Kat wijk. Schipper is Re' Heer C. Plug uit Kat wijk. De ".Frederik" is eigendom van de reder G. Reumer te Kampen. Schipper is de heer Timmerman uit Tamineau (België). Het schip mat 520 ton en was met een la ding graan onderweg van Denemarken naar Antwerpen. De schipper van de „Excelsior", de heer C. Plug uit Katwijk, heeft over het voor gevallene geen woord willen zeggen. Ook zijn bemanningsleden had hij nadrukkelijk verboden lets over het gebeurde los te laten. Ook tegen de opvarenden van de „Neeltje Jacoba", de reddingboot van de K.N.Z.H. R.M., heeft schipper Plug, die nogal over stuur was, niets willen vertellen over de aanvaring. „Mijn schuld" De Duitse kustvaarder „Libelle", die des nachts om twee uur in de Lekhaven arri veerde, had de gehele bemanning van de voor IJmuiden gezonken kustvaarder „Fre derik" aan boord. De verhalen', die de geredden van de „Frederik" deden, kwamen er alle op neer, dat de „Excelsior" 3, volle kracht varend, tegen de flank van de „Frederik" is ge botst op een moment, dat er op de trawler niemand aan het roer stond. De roerganger zou volgens hen geslapen hebben en kapi tein Plug, die zijn taak tijdelijk had over genomen, zou het roer even in de steek hebben gelaten en zich naar zijn hut heb ben begeven. Toen de boeg van de trawler zich diep in de „Frederik" had geboord, had kapitein Plug die ijlings naar zijn post was teruggekeerd tot zijn onthutste en om een reddingslijn roepende collega geschreeuwd: „U moet niet zo zenuwachtig wezen. Het is niet uw schuld, maar de mijne". „Iemand van de bemanning kwam me wekken", vertelde kapitein Timmerman verder. „Ik rende naar dek, maar kon me niet goed staande houden, want mijn schip helde reeds dertig graden naar bakboord over en was begonnen te zinken. Het was dan ook een vervaarlijk gat dat we hadden opgelopen. Vooruit blijven draaien, riep ik tot de mannen van de „Excelsior" 3. Zolang de boeg immers het gat zou opvullen had het water minder kans naar binnen te dringen. We moesten het nog even klaren, want mijn mensen moesten er immers af. Zij sprongen één voor één op de Katwijker over. Ik zelf stond in het gangboord en riep om een lijn, omdat overspringen voor mij niet mogelijk was. Na enige tijd kreeg ik die toegeworpen en kon ik de sprong wagen. Met de ene hand aan de lijn hangend, half in het water staande en met de andere de mij toegestoken hand grij pend, kon ik als laatste aan boord van de trawler komen. Lang konden wij daar niet blijven. Dit schip maakte namelijk ook veel water cn beschikte over slechts één sloep. De Duitse „Libelle" had ons echter opgemerkt en lag spoedig bijgedraaid. Allemaal zijn we daar op overgestapt", aldus de kapitein. De mannen hebben niets kunnen redden dan de weinige kleren, die zij aan hadden. Door de Christelijke Oratoriumvereniging (C.O.V.) Haarlem wordt onder leiding van haar dirigent George Robert op Donderdag 22 Januari een concert gegeven in het Ge meentelijk Concertgebouw. Uitgevoerd zul len worden het Requiem van Gabriël Fauré en Psaume XLVI van Florent Schmitt. So listen zijn Erna Spoorenberg (sopraan) en Emile Linssen (bas). De begeleiding is op gedragen aan de (versterkte) H.O.V. en de organist Piet Hals em*. BINNENLAND De gezant van Joegoslavië in Den Haag, de heer M. Jaksic, is voor een andere be stemming naar zijn land teruggeroepen, Hij zal eind Januari naar Joegoslavië terugkeren. Het Tweede-Kamerlid Haken (C.P.N.) heeft aan de ministers van Verkeer en Wa terstaat en van Financiën schriftelijk vragen gesteld over de overstromingen in de IJsel- streek en in de gebieden langs de Maas in Limburg. Hij vraagt of de ministers niet van mening zijn, dat er maatregelen moeten worden genomen om aan de gedupeerden de geleden schade te vergoeden en welke maat regelen zij zich voornemen. Op 11 Januari zal het twaalf jaar ge leden zijn, dat te Congleton in Engeland de Koninklijke Nederlandse Brigade werd op gericht, die enkele maanden later van de Koningin de naam „Prinses Irene" ontving. Zij nam onder meer deel aan de gevechten in Frankrijk, België en Nederland in de jaren 1944 en 1945 en werd op 13 Juli 1945 te 'sGravenhage gedemobiliseerd. Een jaar later werd het regiment infanterie „Prinses Irene" opgericht, in 1948 verheven tot garderegiment. In de kazernes te Assen en Zuidlaren, het garnizoen van het garde regiment wordt op Zaterdagmorgen een plechtige vlaggeparade gehouden. Het Ballet van de Nederlandse Opera is uitgenodigd om in Monte Carlo op te tre den. Onder leiding van Francoise Adret zal het gezelschap op Zaterdag 24 en Zondag 25 Januari in het „Théatre de Monte Carlo" drie galavoorstellingen geven. Ethéry Pagava en Jouly Algaroff zullen als gasten meewerken. De bouw van een laboratorium-com plex voor toegepaste mechanica en scheeps bouw voor de Technische Hogeschool te Delft is gegund aan de N.V. Aannemings bedrijf N. B. M. te Zaandam voor f3.649.000. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg op 1 Januari 1953 1.727.845 tegen 1.719.435 op 1 December 1952. Op 1 December waren er 487.135 aan geslotenen op het rijksradiodistributienet tegen 485.875 op 1 November 1952. Aan de heer F. M. Boocaard is op zijn verzoek met ingang van 1 Mei 1953 eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Sint Annaland. De K.N.A.C. doet een beroep op eigenaars van honden deze dieren op gladde wegen aan de liin te houden. Het plotseling oversteken van honden heeft op gladde we gen reeds aanleiding gegeven tot ongeluk ken, omdat auto's en motorrijders meestal niet plotseling kunnen stoppen. HAARLEM EN OMGEVING Vrijdagavond zal de heer J. van der Schoot voor de Theosofische vereniging in gebouw Nassauplein 8 preken over „Zo boven, zo beneden". Van perceel Korte Begijnestraat 21 te Haarlem vielen Dinsdag brokstukken van de muren. Bouw- en Woningtoezicht werd ge waarschuwd, dat een onderzoek Treeft inge steld. Direct gevaar voor instorten bestond er niet, doch men achtte het wel noodzake lijk vandaag met herstelwerkzaamheden te beginnen. Bij de woning werd een politie post geplaatst. De postduivenvereniging „De Lucht bode" houdt Zaterdag cn Zondag in café Bruggink aan de Koningstraat een tentoon stelling. Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen de Provinciale Staten voor aan de stichting Volksmuziekschool voor Haarlem en omstreken voor het jaar 1953 een subsidie toe te kennen ten bedrage van f 1000. In vroegere jaren werd een subsidie van f500 verleend. ADVERTENTIE Wat het onderwijs betreft, ontlenen wij aan de Nieuwjaarsrede van de burgemees ter, dat er plannen in voorbereiding zijn voor de bouw van een Gereformeerde en een R.K. school in Haarlem-Noord, een Christelijke school voor B.L.O. in die wijk en een R.K. school voor v.g.l.o. in Haarlem- Oost, een drietal openbare kleuterscholen, respectievelijk in het Kleverpark, aan de Pleiadenstraat en in het Ramplaankwar- tier en een tweede R.K. Lyceum voor jon gens, benevens plannen tot uitbreiding van de R.K. school aan de Timorstraat, de Lin- naeusschool, de Ambachtsschool en de Prot. Christelijke Nijverheidsschool, een nieuw gebouw voor de R.K. Huishoud school en een gymnastieklokaal voor de P. H. v. d. Leij school en voor de Christiaan Huijgensschool. Voorts bestaat het voornemen tot stich ting van een R.K. school voor imbecielen. Voor de moeilijkheden van de huisves ting van het onderwijs bij de aanvang van het cursusjaar 1952-'53 is een regeling ge vonden. In Haarlem-N. werd in afwachting van het gereed komen van een nieuw ge bouw een speciale busdienst ingesteld voor het vervoer van de leerlingen. De aanvang van het leerjaar 1953-'54 zal wederom ernstige moeilijkheden wegens het tekort aan onderwijsruimte opleveren. Er wordt wel verwacht, dat in overleg met de be sturen van de bijzondere scholen een op lossing hiervoor zal worden gevonden, het geen evenwel zal moeten geschieden ten koste van het kleuteronderwijs, dat hier voor ruimte zal moeten afstaan. De Haarlemse recherche heeft een zeven endertig-jarige slagersknecht aangehouden, verdacht van verduistering in dienstbetrek king van 580.ten nadele van zijn patroon. Hij was in dienst bij een slager en moest gelden innen bij klanten. De knecht ver telde zijn patroon, dat de klanten slecht be taalden. Hij gebruikte het geïnde geld echter ten eigen bate in plaats het aan de slager af te dragen. Als vermoedelijke oorzaak ven de brand op de zolderverdieping van perceel Ternate straat 84 in Haarlem-Noord neemt de recher che aan. dat een vijfjarig zoontje op een der kamers der verdieping met lucifers heeft gespeeld. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3