Behoefte-element speelt geen rol in ontwerp-Vestigingswet Straatsburg blijft aarzelen voor de grote stap Belgische schilderij endeskundige van kwade trouw beschuldigd DAMPO Constituerende vergadering wil bescheiden begin maken Eis wegens clandestiene distillatie: 10 maanden Vele Tweede Kamerleden zijn daardoor teleurgesteld en zéér vele blij WOENSDAG 7 JANUARI 1953 5 Heringa Wuthrich Haarlem BLIKSEMAFLEIDERS Accijnzen voor f 33.000 benadeeld Vuurgevecht in Havanna TBC neemt af; kanker wekt bezorgdheid Georgette Hagedoorn voor Heemsteedse Kunstkring Inbraak van Nijmeegs modehuis berecht Schaatsen rijden Om de titels kunstrijden op de Hokij in Den Haag Tafeltennis Joegoslaaf Harangozo wint enkelspel Tennis Debuut van Sedgman en McGregor als profs Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va- der, Moeder en kind. STRAATSBURG (A.N.P.). De verga dering: die het ontwerp voor een Europese grondwet zal moeten opstellen het uit gebreide parlement der kolen- en staalge meenschap is vandaag haar besprekin gen begonnen. De plannen, waarop zij haar werk baseert, berusten volgens de bij haar ingediende rapporten op een complex van bevoegdheden, dat tamelijk bescheiden is en dat ervan uitgaat, dat men voorlopig nog slechts in het voorstadium van een Euro pese confederatie zal blijven verkeren. Op het gebied van de buitenlandse poli tiek zal de komende politieke gemeenschap vooreerst geen andere bevoegdheden kun nen krijgen dan die van coördinatie en zij zal nog geen tot eenheid gemaakte Euro pese politiek kunnen opleggen, aldus de rapporten. Wel zullen echter na oprichting der gemeenschap de staten gehouden zijn bij het nemen van belangrijke initiatieven zich te onderwerpen aan voorafgaande ad viezen en aan een verdere controle, die in de practijk „bij goede wil en wederzijds vertrouwen" een „zeer wezenlijke draag wijdte" zouden kunnen krijgen. Het is duidelijk, dat in de grondwetsver gadering een belangrijke oppositie bestaat tégen een dergelijk bescheiden begin, waar bij in een overgangsperiode de besluiten van de te vormen politieke gemeenschap op het gebied der buitenlandse politiek nog gebonden blijven aan de bevestiging van een raad van de nationale ministers. Reeds hebben Europese federalisten onder leiding van de Belg Spaak er over beraad slaagd, of men in de komende weken nog drastische voorstellen tot wijziging zal in dienen. In de zittingen van de vele subcom missies, die zich aan het grote werk heb ben gewijd, is reeds krachtig protest aan geheven tegen een handhaving van natio nale vetorechten. Enige leden hebben met nadruk verzocht deze geheel en al op te heffen. "De meerderheid van de uit 26 leden bestaande werkgroep der vergadering heeft zich evenwel achter het standpunt gesteld dat men vooidopig de raad der nationale mimsiers zal moeten handhaven, daar het beter is de nationale argumenten binnen de gemeenschap te laten verdedigen, dan daarbuiten. Buiten haar algemene bevoegd heid tot het geven van eensluidend advies zal de raad der mnisters de aan de minis ters toegekende beslissingsmacht in de Europese gemeenschap voor kolen en staal en in de Europese verdedigingsgemeen schap blijven uitoefenen. De nieuwe ge meenschap zal overigens geleidelijk aan deze „buitengemeenschappeft" onder haar vleugels moeten nemen. Op economisch gebied wenst de commis sie aan de te vormen „Europese regering" vérgaande bevoegdheden toegekend te zien, waartoe de nationale regeringen bij protocol zouden moeten besluiten. Zo zou zij in staat moeten zijn nieuwe kwantita tieve beperkingen van het goederenverkeer te verbieden en tot geleidelijke verminde ring van dergelijke beperkingen te beslui ten. Zulke maatregelen zouden overigens, zoals de meeste andere, gebonden zijn aan een meerderheid van twee-derden in de senaat van het Europese parlement. In monetaire aangelegenheden zou zij bevobgd moeten zijn tot het nemen van maatregelen ter verzekering van de stabi liteit van de valuta en van de eenmaking van de monetaire stelsels der deelnemende landen. Nederlandse bezwaren Verwacht kan worden, dat van Neder landse zijde bezwaar tegen deze voorstel len zal worden gemaakt. De Nederlanders stellen er eerder prijs op, dat de economi sche verplichtingen rechtstreeks zullen ADVERTENTIE Tweemaal tien en eenmaal vier maanden gevangenisstraf werd gisteren door de offi cier van justitie bij de Amsterdamse recht bank geëist respectievelijk tegen N. C. S„ J. Th. S. en hun vader Th. L. S. wegens het vervaardigen en gebruiken van een appara tuur voor clandestien distilleren van alco hol". In November 1951 werden de gebroeders S. door de politie te Diemen aangehouden tijdens het vervoeren van 45 liter sterke drank. De vloeistof werd in beslag genomen en bij een huiszoeking ontdekte men de gehele vakkundig opgestelde distilleer- installatie, bestaande uit twaalf toestellen. De lezing der verdachten is, dat zij de toestellen uit gekochte onderdelen zelf con strueerden en het afgestookte distillaat leverden aan een anonieme contactman te Amsterdam, die hun dan weer van suiker voor de verdere productie voorzag. Zij ver kochten hun product, waarvan de kostprijs 2,50 bedroeg, voor 5 tot 7 en belegden de winst in nieuwe toestellen. In totaal zei den zij ongeveer tweeduizend liter, 94 per cent sterk, te hebben gemaakt. De als getuige gehoorde ambtenaar van de accijnzen schatte echter de totale pro ductie op tienduizend liter en was van oor deel dat de accijnzen voor een bedrag vail drieëndertigduizend gulden waren bena deeld. In zijn requisitoir vestigde de officier de aandacht op de 33000 gulden, waarmee de accijnzen waren ontdoken, op de minach ting die verdachten toonden voor de be staande rechtsorde, op hun oneerlijke con currentie en op het ontbreken van garantie voor de bruikbaarheid van het product. De verdediger gewaagde van het blanco strafregister van de verdachten, overhan digde een reclasseringsrapport van de beide zoons, de laboratoriumassistent J. T. S. en de kantoorbediende N. C. S. en verzocht alsnog een reclasseringsrapport van de vader te laten maken. Hij bepleitte voor waardelijke straffen. De twintigste Januari zal in deze zaak uitspraak worden gedaan. worden opgenomen in het statuut voor de politieke gemeenschap en deze daarbij zul len worden voorzien van een beperkt na tionaal vetorecht. Men vreest namelijk, dat het voorgestelde protocol geen kans maakt te worden geratificeerd daar het een wel haast volkomen opgeven der economische souvereiniteit zou betekenen. De wijze waarop de „Europese regering" zou worden gevormd, zal eveneens in de komende dagen nog een punt van warme debatten worden. Ook daarover hebben de meningen in de subcommissies namelijk sterk uiteengelopen. Een deel der leden wenst de Europese minister-president, de president van de te vormen uitvoerende raad, door de nationale ministers benoemd te zien. Een ander deel der leden wenst zulk een benoeming ten hoogste voor een eerste periode te aanvaarden en zij wil aan de „kamer der volken" het recht voorbe houden zelf de premier te kiezen. De Nederlandse minister van Buitenland se Zaken, mr. J. W. Beyen, heeft critiek geoefend op een plan, dat beoogt in de zes landen gelijktijdig verkiezingen te houden voor de tweede kamer van het voorgestelde parlement van de zes landen. Volgens mi nister Beyen is de publieke opinie in de zes staten nog niet rijp voor een dergelijke stap. HAVANNA (Reuter). De politie van Havanna (Cuba) heeft in vuurgevechten zes mannen gedood bij een actie tegen „bandieten", die er van worden beschul digd, moordaanslagen op leden der rege ring en andere politici te beramen. Volgens de politie zouden de betrokkenen ook van plan zijn bomaanslagen te doen en bureaux van dabladen aan te vallen. Zo werd de „beruchte bandiet" Manuel Salgado gedood, die verantwoordelijk wordt geacht voor een grote bankroof. De secre taris-generaal van de bond van textiel- arbeiders, Linares, in wiens woning Sal gado zich bevond, werd aangehouden. Een bom en een hoeveelheid dynamiet, wapens en munitie zijn beslag genomen, aldus de politie. De Cubaanse minister van voorlichting, Ernesto de la Fe, zeide in een verklaring, dat president Batista de strijd tegen de „bandieten" meedogenloos zal voeren, die hij een erfenis van „vroegere regiems" acht. De minister legde verband tussen de „bandietenactiviteit" en de „groepen te Miami", waarbij hij vermoedelijk doelde op oud-president Carlos Prio Socarras en zijn vrienden, die zic-h daar hebben terug getrokken. SIR BRIAN ROBERTSON NAAR KENYA NAIROBI (Reuter). Sir Brian Ro bertson, opperbevelhebber der Britse strijdkrachten in het Midden-Oosten, is in Kenya aangekomen om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de toestand. Op 21 Januari zal voor de achtste ka mer dér civiele rechtbank te Brussel het proces dienen, dat de Rotterdamse kunst verzamelaar Van Beuningen naar aanlei ding van de schilderiienvervalsing door Ham van Meegeren heeft aanhangig ge maakt tegen prof. dr. Coremans, directeur van het laboratorium der Belgische musea te Brussel, die in 1945 het deskundigen onderzoek leidde. De heer Van Beuningen eist van prof. Coremans een schadevergoe ding van 100.000 Belgische francs. Prof. Coremans zal tijdens dit proces worden bijgestaan door mr. Buisseret, oud minister van Onderwijs, die nauw betrok ken is geweest bij de oprichting van het genoemde laboratorium. De huidige mi nister van Onderwijs heeft mr. Scyr-Cam- bier verzocht het proces namens het mi nisterie te volgen en de belangen hiervan te verdedigen. De raadslieden van de heer Van Beuningen zijn mr. J. Thevenet en mr. Delacroix, deken en oud-deken van de orde van Belgische advocaten. In de dagvaarding, die prof. Coremans reeds verleden jaar Mei heeft ontvangen, wordt hij beschuldigd van een „quasi- delict" een uitdrukking, die de Neder landse wetgeving niet kent, doch die onge veer overeenkomt met hetgeen wij een onrechtmatige daad noemen. In deze dag vaarding, waarvan de nauwkeurige in houd pas bij het begin van het proces be kend gemaakt zal worden, wordt betoogd dat „waar prof. Coremans op het ogenblik van zijn gerechtelijk onderzoek in de zaak Van Meegeren-Vermeer professionele fou ten heeft kunnen begaan, hij van 1948 af niet langer te goeder trouw de these van zijn rapport had mogen verdedigen door hierbij te steunen op elementen, waarvan het verdachte karakter hem niet kon ont gaan". Verder stelt de dagvaarding: „Daar de quasi-delictuele handelwijze van gedag vaarde er de directe oorzaak van is, dat het schilderij van Van Beuningen nog steeds wordt toegeschreven aan Han van Meegeren en dit willens en wetens wordt gesteund door prof. Coremans, het bezit van eerstgenoemde volkomen gedepre- cieerd wordt". Een belangrijk punt in dit proces vormt de ontdekking door prof. Coremans op 26 September 1949 in de villa van Van Mee geren te Nice van een tweede exemplaar van „Het laatste Avondmaal". Van Meege ren moet hieraan in 1940 hebben gewerkt doch als gevolg van de internationale ge beurtenissen zou hij, onder achterlating van dit doek, gedwongen zijn geweest naar Nederland terug te keren. Hier zou hij daarna op een jachttafereel van Hondius (dat hij bij de firma Douwes te Amster dam kocht) „Het laatste Avondmaal" heb ben geschilderd, dat zoveel stof heeft doen opwaaien en dat thans in het bezit is van de heer Van Beuningen. De vondst te Nice in 1949 was een bevestiging van het reeds lang bij prof. Coremans bestaande ver moeden, dat er nog een ander „Laatste Avondmaal" van de hand van Van Mee geren moest bestaan. Tijdens het gerechte lijk onderzoek in 1945 had Van Meegeren namelijk beweerd dat hij „Het laatste Avondmaal" geschilderd had over een af beelding van een kind met bokkenwagen. Bij het radiografische onderzoek indertijd kwam echter het doek van Hondius te voorschijn. De bewijsvoering van prof. Coremans wordt nu evenwel gesteund door het feit, dat het te Nice gevonden „Laatste Avond maal" juist de door Van Meegeren ge noemde onderschildering van het kind met bokkenwagen vertoont. De heer Van Beu ningen, die nog steeds beweert dat zijn „Laatste Avondmaal" toch een authentie ke Vermeer is, betwist dat prof. Coremans een doek van dergelijke afmetingen in de vil'la van Van Meegeren te Nice heeft kun nen aantreffen, nadat de justitiële instan ties hier reeds verscheidene keren een on derzoek hadden ingesteld- De Belgische expert Jean Decoen, die in 1950 het boek „Terug naar de waarheid" het licht heeft doen zien, waarin hij het deskundigenrapport van prof. Coremans in de zaak Van Meegeren-Vermeer aan valt en tot de conclusie komt dat zowel „Het laatste Avondmaal" als „De Emmaüs gangers" wel degelijk echte Vérmeers zijn, beschuldigt prof. Coremans met betrekking tot diens vondst te Nice in 1949 openlijk van bedrog. Hij beweert dat dit zoge naamde tweede „Laatste Avondmaal" te Amsterdam is vervaardigd door een schil der, wiens naam hij kent, en daarna per kampeerwagen met duibbele bodem over gebracht naar Nice, waar het „pour le be- soin de la cause" door prof. Coremans ont dekt zou zijn. In de kelder gevonden De correspondent van het A.N.P, te Brus sel had dezer dagen een onderhoud met de heer Jan Vlug, die in 1945, toen hij in ge allieerde dienst was, een onderzoek moest instellen in de villa van Van Meegeren en hierbij de stille getuigen vond, die in het proces zo'n belangrijke rol hebben ge speeld. De heer Vlug verklaarde dat het hem zeer onwaarschijnlijk voorkomt dat hij bij zijn onderzoek een doek over het hoofd heeft kunnen zien van de afmetin gen als die van „Het laatste Avondmaal", dat prof. Coremans er heeft aangetroffen. Prof. Coremans verklaard dat hij het tweede „Laatste Avondmaal" in de kelders van de villa heeft aangetroffen tussen twee triplex platen. Hij heeft ter plaatse on middellijk een procesverbaal van zijn ont dekking laten opmaken. Tijdens het proces, dat waarschijnlijk twee dagen zal duren, worden waarschijn lijk geen getuigen gehoord. Alle getuigen hebben hun verklaringen op schrift ge steld. Evenals voorgaande jaren brengt Koningin Juliana haar wintervacantie met de oudste drie Prinsessen door in St. Ankton, waar zij met haar gevolg is gelogeerd in ,iH6tel Post". Het harmoniecorps van het dorp bracht haar een muzikale hulde. De Koningin op het bordes van Hótel Post tijdens de aubade. De prinsessen Beatrix en Irene luisteren aandachtig mee. In het Voorlopig Verslag van de commis sie van voorbereiding uit de Tweede Ka mer over het wetsontwerp van wet tot re geling der bevordering van een goede be drijfsuitoefening tonen vele leden zich over de inhoud van het wetsontwerp teleurge steld. Zij hadden verwacht dat het belang rijke verbeteringen zou brengen in het ves tigingsbeleid, maar naar hun mening ver schilt het ontwerp slechts op een aantal dé- tailpunten van de vestigingswet Kleinbe drijf 1937, van welke veranderingen zij verscheidene niet eens als verbeteringen konden beschouwen. De teleurstelling van deze leden was vooral ontstaan doordat het ontwerp geen nieuwe mogelijkheden opent voor het voorkomen en genezen van een der ernstigste euvelen, waaraan de mid denstand leidt. Zij hadden daarbij het oog op het in verschillende bedrijfstakken en in verschillende streken of plaatsen optre dende verschijnsel van .een overmatig aantal ondernemingen. Ter voorkoming van dreigende overbe zetting kunnen aan vestiging of uitbreiding voorwaarden worden verbonden, die be trekking hebben op de vraag, of er al dan niet behoefte aan bestaat. Ook in sane ringsregelingen ter bestrijding van reeds bestaande overbezetting zal die vraag een rol dienen te spelen. Te dien einde merkten deze leden op, dat'een belangrijke maatregel ten behoeve van door overbezetting geplaagde midden standers hierin zou kunnen bestaan, dat de wet aan de getroffen bedrijfstakken het recht geeft te verzoeken om in de vesti gingseisen de vraag op te nemen, of er aan nieuwe vestiging of uitbreiding behoefte bestaat. Voor het vinden van het antwoord op die vraag kan een commissie worden gevormd, waarin wel de bedrijfsgenoten vertegenwoordigd zijn, maar waarin de zen niet de meerderheid vormen noch het voorzitterschap bekleden. De ervaring heeft geleerd, dat het langs deze weg zeer goed mogelijk is om willekeur of benade ling van bepaalde personen of groepen te voorkomen. Vrijheid Het zo juist weergegeven betoog had zeer vele leden niet kunnen overtuigen. Zij hadden juist met instemming gecon stateerd, dat het wetsontwerp slechts ob jectieve vestigingseisen kent, welke het strikt noodzakelijke niet te boven mogen gaan en nimmer tot het bevorderen van een gesloten bedrijf mogen leiden. Hieruit vloeit naar hun opvatting voort, dat van toepassing van een behoeftenorm in deze wet geen sprake kan zijn zonder het ka rakter daarvan geweld aan te doen. Ver scheidene van deze leden onderschreven dan ook de mening, welke de drie centrale middenstandsbonden tot uitdrukking heb ben gebracht, dat de vrijheid van bedrijf behoort te worden gehandhaafd en het be- Het Deense Knopvaardij-opleidingsschip „Danmark" bracht een bezoek aan Curagao. Op Oudejaarsdag voer het de Annabaai binnen, de Nederlandse vlag hoog in de top van de voormast, de Deense vlag in de top van de achtermast. Links op de foto ziet men het fort Waterfortdat binnenkort zal worden verbouwd tot toeristencentrum. hoefte-element in een vestigingsregeling, die het opvoeren van het peil der onder nemers ten doel heeft, niet thuisbehoort. Sommige leden voegden hier nog aan toe, dat een goed opgezet vergunningstel sel, onder een behoorlijke controle, vol doende zal zijn om het gevreesde euvel van overbezetting in de meeste gevallen te voorkomen. Vrijwel algemeen betuigde men zijn in stemming met de uitbreiding van de wer kingssfeer van de beoogde regeling in vergelijking met de wet van 1937. Tegen over de bezwaren, welke met name van de zijde der Amsterdamse Kamer van Koophandel naar voren zijn gebracht tegen de uitbreiding der wet tot de' terreinen van groothandel en industrie, werd er door zeer vele leden op gewezen, dat de wet geen enkele bedrijfstak tot toepassing van de regeling dwingt. Overigens was het vele leden bekend, dat in verscheidene takken van groothandel en industrie met verlangen wordt uitgezien naar de moge lijkheid om zich onder de Vestigingswet te scharen. Zeer vele leden verklaarden er niet mede te kunnen instemmen dat bij de uit voering der nieuwe wet aan de Kamers van Koophandel niet meer de rol zou wor den toebedeeld, welke zij onder de wet van 1937 vervulden doch dat zij die zou den moeten delen met publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties. Deze leden waren van oordeel, dat de Kamers van Koophandel haar taak ten deze over het algemeen naar behoren en zeer zeker met een bevredi gende mate van onpartijdigheid hebben vervuld. Dr. Muntendam over volksgezondheid De staatssecretaris voor de volksgezond heid, dr. P. Muntendam, heeft aan een koffietafel van de Amsterdamse Universi teitsvereniging ter gelegenheid van het 65ste lustrum der Amsterdamse Universi teit een rede gehouden over de volksge zondheid in Nederland. Hij noemde deze zeer gunstig en gaf een voorbeeld met de tuberculose-bestrijding. In 1945 nog een sterfte van 86 per 100.000 inwoners, in 1951 nog slechts ruim 10, terwijl het verwachte aantal voor 1952 nog lager is. De nieuwbe- kende gevallen van deze ziekte op de con- sultatiebureaux vermindert evenzeer, dank zij de krachtdadige opsporing door mid del van röntgenonderzoek. In het eerste halve jaar van 1951 werden 8401 nieuwe gevallen bekend tegen 7428, in dezelfde pe riode van 1952 derhalve een vermindering van 11 percent. Zijn wij dan heus op weg de tuberculose uit te roeien, zal deze ziek te in de toekomst slechts historische bete kenis hebben, zoals de lepra of melaats heid uit de middeleeuwen deze nu nog voor ons heeft?", aldus de staatssecretaris. Het sterftecijfer van de kanker vervult de overheid met zorg. Er zijn verontrus tende verschijnselen, welke erop wijzen, dat sommige vormen van kanker meer in 't bijzonder toenemen. De longkanker is hiervan een voorbeeld en het verband, dat tussen het roken, speciaal van sigaretten, en deze aandoening gelegd wordt, is be kend. Dr. Muntendam besprak voorts de so ciaal-economische betekenis van ziekte om te betogen, dat de overheid geenszins over vraagt als de begroting voor de Volksge zondheid bijna 40 millioen aanwijst. Georgette Hagedoorn en Pierre Verdonck, die de vorige maand dagelijks in het cabaret van Micheline Grandier te Parijs zijn opge treden, geven op Dinsdag 13 Januari een voorstelling voor de Heemsteedse Kunstkring in het Minerva-theater, van hun nieuwste programma, bestaande uit volksliederen, in ternationale chansons en „l'Heure de l'apé- ritif". Het muzikale gedeelte van de agenda van de Heemsteedse Kunstkring vermeldt voor 26 Januari een recital door het duo Hesmerg- Bouter met medewerking van de zangers Didi Sanders; voor 23 Februari een zang voordracht door Annette de la Bije met be geleiding van Jan de Man; voor 24 Maart een piano-avoncj door Theo Bruins en voor 20 April een concert door Haarlems Trio. Voorts wordt voor 17 Februari het optre den van Ballet Recital onder leiding van Sonia Gaskell aangekondigd, met Marianne Hilarides en Jaap Flier als eerste solisten. Het programma zal hetzelfde zijn als dat waarmee de volgende week een tournée door België wordt ondernomen. Minister-president dr. W. Drees zal Donderdagavond om 20.25 uur over Hilver sum I spreken over: „Onze gerepatrieerde landgenoten uit Indonesië". Een der daders betaalde van de buit zijn advocaat In de nacht van 2 op 3 November brach ten Rotterdamse zware jongens een bezoek aan een kledingmagazijn te Nijmegen, de firma Lampe. Zij braken een glas-in-lood- ruitje van de achteringang en laadden daarna rustig een groot aantal goederen, voornamelijk kousen en sokken, in een taxi, die inmiddels aan de hoofdingang was voorgereden. Te Rotterdam verkochten de inbrekers de buit aan een opkoper. De goe deren, waarvan de totale waarde op 4090 gulden werd geschat, brachten 1400 gulden op. De zaak kwam echter aan het licht en Dinsdag stonden de daders, de los-werk- man A. B. en de kleermaker P. F. S., bei den te Rotterdam, voor de Arnhemse recht bank terecht. B. had van de buit 400 gulden ontvangen en de taxichauffeur 300 gulden. De rest had de kleermaker behouden. Toen' de pre sident hem hierover ondervroeg, zeide hij tot grote hilariteit van de rechters: „Daar mee heb ik mijn advocaat betaald." De verdediger zeide nergens iets van te weten, waarop de verdachte zeide: „Ach, weet u nog wel, van het vorige geval". Er waren veel „vorige gevallen", want de kleermaker en in iets mindere mate B. hadden een welvoorzien strafblad. De of ficier eiste twee jaar gevangenisstraf met aftrek tegen beiden. De taxichauffeur H. V., die van Rotter dam naar Nijmegen en weer terug had ge reden, hoorde 200 gulden boete en zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf tegen zich eisen wegens heling. „Hij had duidelijk kunnen zien, dat hier iets ver keerds gebeurde", zei de officier in zijn requisitoir. De prijs van de rit bedroeg 72 gulden, hij ontving 300 gulden, een beden kelijke fooi. Maandag 12 Januari zal op de Hoky in Den Haag worden gestreden om de natio nale titels kunstrijden en ijsbanen. Voor het kunstrijden (dames senioren) zullen Sjouke Dijkstra, Joan Haanappel, Nelly Maas, Ly- dia Stoppelman (de kampioene van het vorig jaar) en Netty Delvoix, die voor het eerst bij de senioren zal deelnemen, op het ijs verschijnen. Dit jaar zal Nederland geen heren senior kampioen kennen. Paul Engelfriet de titel houder heeft wegens studieredenen niet in geschreven. Bij de junioren kan men daaren tegen wel een kunstrijder aan het werk zien, namelijk Leo Visser. Zijn taak zal niet ge makkelijk zijn, want als enige deelnemer zal hij moeten trachten de verplichte minumum aantal punten te behalen. Bij de dames juniorenwedstrijden zullen Rietje Beek, Lenie Edelman en Jeanine Ferir de strijd "met elkaar aanbinden. Vier paren hebben zich aangemeld voor het ijsdansen. eHt zijn: Lidia BoonVan Dam, het echtpaar Odink, Corrie van Ros- sum—Knaap en Kity Muizenberg—Van der Mast. Loekie Daudy en Schweiger, die aan vankelijk aan deze wedstrijden zouden deel nemen, hebben niet ingeschreven. Door ge brek aan trainingstijd zijn zij niet voldoende voorbereid. Als juryleden zullen de heer Kneteman, mevr. dr. BenedictStieber en de Belg Voordeckers optreden. De heer De Voogd zal als scheidsrechter fungeren. In een aanvankelijk teleurstellende party tafeltennis heeft de Joegoslaaf Harangozo in Parijs van de Tsjech Marinko gewonnen en daarmee de titel voor het heren enkelspel op zijn naaam gebracht. De cijfers waren: 21—11, 21—12, 14—21, 21—8. In de eerste twee sets speelden de fina listen sterk verdedigend, wat niet naar de zin was van het publiek dat hun uitfloot. In de volgende sets bewezen zij toen dat zij behalve verdedigen ook aanvallen konden. Het slot van de partij bracht meer spanning. In zijn eerste tennisparty als professional heeft Ken McGregor (Australië) een ne derlaag geleden. Pancho Segura (Ecuador) klopte hem met 62, 75. Frank Sedgman had meer succes en bleef Jaca Kramer (V. St.) de baas met 3—6, 64, 64. De Australiër verloor de eerste set door dat hij verdedigend probeerde te spelen, een verkeerde tactiek tegen Kramer. In de tweede set, toen hij wat gewend was aan de verlichting en aan het canvas van de baan, ging hij tot de aanval over en Kramer kwam in de minderheid. Sedgman won de service van Kramer in de eerste game van de derde set en bleef daarna steeds voor. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7