Mayers concessies deden Europees leger de das om Adenauer gaat accoord met aanvulling EDG-verdrag Sukarno acht Nieuw-Guinea „de jure5' Indonesisch gebied Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de kern Broer van ontsnapte Faber zou ontvluchting gefinancierd hebben Toe maar Verbond met Gaullisten zal buitenlandse politiek in nationalistische richting ombuigen Koningin en prinsessen Maandag terug Nieuwe Franse regering Nederlandse coaster voor Bretagne vergaan Het woord is aan En Engeland belooft meer steun wanneer supra-nationaal karakter wordt geofferd Rede voor parlement Bespreking over Nederlandse militaire missie uitgesteld Dr Drees over nood van Indische Nederlanders 67e JAARGANG No 153 DONDERDAG 8 JANUARI 1953 Aquarel van Bob Buys voor Frans Halsmuseum Onbeperkte invoer van geld in Frankrijk Bemanning na lang zoeken opgepikt Instructie tegen helpers der gevluchte gevangenen wordt spoedig geopend Aardschok in Brussel Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peerebooro Haarlems Dagblad 29 7e JAARGANG No 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TE STRAATSBURG is men nu tot de kern van het vraagstuk van Europese Fede rale Unie doorgedrongen. Niet minder dan dat. Want een „assemblée ad hoe", een vergadering dus die voor één bepaald doel, met een omschreven opdracht, bijeen is gekomen, heeft de vorming van een Euro pese politieke gemeenschap onderhanden genomen. Pogingen tot schepping van af zonderlijke economische eenheden hebben tot dusver alleen succes gehad in de ver wezenlijking van het Plan-Schuman in de Gemeenschap voor Kolen en Staal. Sommi gen hebben gemeend dat men op deze weg moest voortgaan: eerst economische een heden bouwen en ze dan tenslotte met een politiek sluitstuk bekronen. Maar men is gaan inzien dat dit. een te lange en te moeizame weg zou zijn en dat economische aaneensluitingen te wankel zouden staan zonder politieke waarborg over de gehele linie. Ook de toekomst van de verwezen lijkte Gemeenschap van Kolen en Staal zou dan ook zonder die waarborg onzeker blij ken. Het komt er op neer dat de zes betrok ken landen Frankrijk, Italië,West-Duits- land, Nederland,België en Luxemburg al leen in nauwe lotsverbondenheid, waarbij alle ten dele hun souvereiniteit geofferd hebben, op afzonderlijke chapiters kunnen samenwerken. Zo is dan tenslotte een com missie gevormd, die een rapport over een Europese gronawet ontworpen heeft. Dit rapport, met een zestal resoluties, is nu in de Assemblée ad hoe aan de orde gesteld en vandaag vindt u in de krant de eerste beschouwing van onze bijzondere corres pondent te Straatsburg. Uit het rapport blijkt dat men het in de „constitutionele commissie" over belang rijke hoofdpunten eens is geworden, maar omtrent andere van mening heeft verschild. Dat laatste was te voorzien. Er is geen reden om er ontmoedigd het hoofd bij te schudden. Als de drang naar een als nood zakelijk gevoeld eindresultaat maar blijft bestaan zal men tot vergelijk komen. Móe ten komen. Een Senaat is ontworpen waarin Frank rijk, Italië en West-Duitsland, de drie gro- ten, elk met 21 leden zitting zouden heb ben, Nederland en België elk met 10 en Luxemburg met 4. Ik herinner eraan dat in de Amerikaanse Senaat de achtenveer tig staten ieder door twee leden vertegen woordigd zijn; terwijl daarentegen in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden de verhoudingen van bevolkings-sterkten gel den. Dit stelsel nauwkeurig navolgen kun nen de Europese staten niet, omdat de ver schillen in omvang en bevolkings-sterkten veel groter zijn dan in Amerika. Dat spreekt wel het meest uit de tegenstelling tussen Luxemburg,met slechts vierhonderd duizend inwoners, en Frankrijk met vijfen veertig millioen. In het rapport der com missie zijn nu aan de drie Benelux-landen, die gezamenlijk ongeveer negentien mil lioen inwoners tellen, drie Senaatszetels meer toegekend dan aan elk der drie gro ten afzonderlijk. De Unie zou natuurlijk een parlement met twee Kamers bezitten. Die Senaat zou volgens het rapport door de parlementen der afzonderlijke staten moeten worden gekozen en het Huis van Afgevaardigden, hier als „de Volkskamer" aangeduid, dooi de volken rechtstreeks. Twee Nederlandse leden der Assemblée ad hoe hebben zich tegen dit laatste gekeerd: de leden Van der Goes van Naters en Bruins Slot. Volgens de eerste zou rechtstreekse verkiezing door de volken tot ontgoochelingen leiden, zo lang de Europese gedachte nog niet verder is doorgedrongen. Plet is mij niet duidelijk welke ontgoochelingen hij verwacht en wij kunnen er wel zeker van zijn dat het door dringen van de Europese gedachte, in de zin waarin politici dat bedoelen, pas ten- volle zal kunnen gelden als de Unie er is, de grenzen zijn geopend, de volken vrije lijk met elkaar kunnen verkeren. Dat men, 'eenmaal achterop zijnde in Europa, iets wagen moet blijft onvermijdelijk. Men ont komt niet aan de sprong! Het lid der As semblée v. d. Goes van Naters wenst bo vendien niet het risico te nemen, dat com munisten zitting zouden kunnen krijgen in de Europese Assemblée. Eerst na een over gangsperiode zou men, volgens hem, tot een echt Europees kiesrecht kunnen komen. Onze bijzondere correspondent merkt ten aanzien van de Nederlandse partijen op, dat in het algemeen niet veel wordt ge voeld voor rechtstreekse verkiezingen van de Volkskamer: alleen in de K.V.P. helt men er tegenwoordig toe over. Er zijn tot dusver in Straatsburg nog geen K.V.P.'ers aan het woord geweest. De vrees voor de verkiezing van com munistische leden in de Europese Volks kamer is evenmin indrukwekkend als de voorkeur van de heer Van der Goes naar een overgangsperiode eer men echt Euro pees kiesrecht zou toepassen. Het is niet duidelijk waarom de volken niet hun ver tegenwoordigers in een Europese Kamer zouden kunnen kiezen, terwijl zij al zo lang hun vertegenwoordigers in hun nationale parlementen kiezen, die tot dusver dezelfde aangelegenheden op hun agenda's vinden. Bovendien zal het psychologische effect van deelneming aan een verkiezing voor een Europees parlement groot zijn en ex- juist aanzienlijk toe bijdragen om de Euro pese gedachte te doen dooi-dringen. Een voudige mensenkennis is ook hier een be langrijke factor. En de heer v. d. Goes mag toch als voorstander van het algemeen kies recht beschouwd worden. Men zal de de mocratie ook in het Europese parlement tenvolle moeten doen gelden. Wat een communistische minderheid be treft: zou zij meer schaden dan nu in de staatsparlementen? Men mag trouwens wel overwegen dat het nut van radicale linker vleugels voor ieder parlement (te allen tijde) ook door hun tegenstanders vaak erkend is in de vorm van de stimulans, die zij op de activiteit en de waakzaamheid van de meerderheid doen gelden. Dr. Bruins Slot heeft over de verschillen tussen Europa en Amerika gesproken. Er zal wel aanleiding zijn om daarop terug te komen. R. P. Een begunstiger van het Frans Hals museum, die anoniem wenst te blijven, heeft op de tentoonstelling van de Hol landse Aquarellistenkring in het museum „Het Huis Van Looy" een aquarel aange kocht. van Bob Buys (catalogusnummer 32) ter plaatsing in de moderne afdeling. (Van onze correspondent in Parijs) De algemene indruk is thans te Parijs, dat Mayer op het punt van het Europese leger zoveel concessies heeft gedaan, om de Gaullisten van het zuivere water te paaien, dat men het Europese leger voor lopig men spreekt in Parijs van jaren wel zal moeten afschrijven. Die concessies kwamen er immers op neer, dat primo de Saarkwestie zal moeten worden opgelost, en secundo nieuwe besprekingen met de vijf pactgenoten zullen moeten worden ge opend. Tenslotte heeft Mayer vreemd genoeg zich ook nog verbonden bij een eventueel verzoek om ratificatie geen ver- trouwenskwestoe te zullen stellen. Iedereen, die -de onderhandelingen over de E.D.G. van iets dichter bij heeft kunnen volgen, om van de Saarkwestie maar te zwijgen, weet dat ze door dooi-tastende be- sluitvaai-digheid nu niet bepaald hebben uitgeblonken. Daar komt bij, dat er geep enkele reden bestaat, waarom de andere landen nu ook niet met nieuwe eisen en voorwaarden voor de draad zouden komen, die dan natuurlijk weer extra vertragingen zouden veroorzaken, nu Fi-ankrijk de initiatiefnemer van het plan zelf het ontwerp-verdrag, ondanks de handtekenin gen van de zes ministers, niet langer voor zijn rekening blijkt te willen nemen. Van daar dan ook, dat vele waarnemers hier steeds duidelijker naar de overtuiging nei gen, dat in de nacht van Dinsdag op Woensdag het Europese leger in feite be graven werd. Trouwens Bidault hoewel een pax-tijgenoot van Schuman had en kele dagen eerder al over de E.D.G. ge sproken als van een lijk, dat uit de kast werd gehaald. Men kan en men zal onge twijfeld nog lang nakaarten over de wijze, waarop Frankrijk de kwestie van de E.D.G. behandeld heeft, een wijze, die men tegen over de overige vijf landen inderdaad wel minder elegant mag noemen. Beleefdheid? Het is echter de vraag, of men hier met hoffelijkheidsoverwegingen heel veel ver der komt. De situatie in de binnenlandse politiek van Frankrjjk was nu eenmaal zo, dat het een zaak was geworden van leven of dood dat de 'regeringsmeerderheid naar links mf naar rechts werd verbreed. Het is meer dan waarschijnlijk, dat Mayer, die de E.D.G. op het befaamde congres van zijn partij in Bordeaux tegen mede-x-adicalen als Daladier en Herriot in bescherming had genomen, persoonlijk veel liever in zee was gegaan met de socialisten, die voor het merendeel voorstander van het Europese leger zijn, dan met de Gaullisten, wier af wijzend standpunt dat intussen ook wel wat is bijgevijld ovor niemand een ge heim was. Maar hij had nu eenmaal geen keuze meer, nadat Guy Mollet, de socialistische secretaris-generaal, in een vrij botte rede iedere brug tot overeenstemming met de ovei-ige partijen had afgebroken en daarna nog eens alle schepen achter zich ver brandde. De Koningin, de oudste drie prinsessen en de overige leden van het gezelschap, zqllen in de loop van Maandag uit Sankt Anton in Nederland terug keren. PARIJS (AFP) Blijkens een publica tie van het Franse bureau voor de valuta- contröle in de staatscourant is voortaan in voer van geldstukken (behalve goudstuk ken) en bankbiljetten van andere landen in Frankrijk in onbeperkte omvang toege staan. Grensgangers zullen dezelfde facili teiten voor in- en uitvoer genieten als de andere reizigers. Frankrijk met zijn munt, die bij de dag aan kracht verliest, nog langer zonder re gering te laten, was kortweg onmogelijk. Dat heeft Mayer begrepen en het pleit voor zijn staatsmanschap en voor zijn patriot tisme. Maar nu de Gaullisten in de meer derheid zijn opgenomen, is het onvermijde lijk, dat -ook de buitenlandse politiek in meer rechtse, nationalistische richting zal zal worden omgebogen. Afgewacht zal daarbij moeten worden, in hoeverre het Europese leger, en indirect dus de gehele integratie van Europa, aan die nieuwe po litieke lijn ten offer zal vallen. Premier René Mayer heeft heden meege deeld dat het nieuwe Franse kabinet is sa mengesteld, aldus meldt Reuter. Behalve door de benoeming van Georges Bidault (MRP) tot minister van Buiten landse Zaken, als opvolger van zijn partij genoot Robert Schuman wordt de nieuwe regering gekenmerkt door de benoeming van de volksrepublikeinse oud-minister Paul Coste-Floret tot minister van Staat, speciaal belast met de voorbereiding van grondwetswijzigingen. Deze benoemingen worden gezien als de prijs, die Mayer heeft moeten betalen voor het verkrijgen van de steun der Gaullisten voor zijn investituur. De nieuwe regering, de 18de sinds de oorlog, telt de volgende ministers: Premier: René Mayer (Radicaal); Buitenlandse Zaken: Georges Bidault (MRP); Defensie: René Pleven (Links-Radicaal); Ministers van Staat: Henri Queuille (Ra dicaal), Paul Coste-Floret (MRP) en Edouard Bonnefous (Links-Radicaal); Verbonden Indochinese staten: Jean Le- tourneau (MRP); Financiën: Maurice Bourges-Manoury (Ra dicaal); Begroting: Jean Moreau (Gematigd-con- servatief); Justitie: Léon Martinaud-Deplat (Radi caal); Binnenlandse Zaken: Charles Brune (Ra dicaal); Overzeese gebiedsdelen: Louis Jacquinot (Gematigd conservatief); Onderwijs: André Marie (Radicaal); Landbouw: Camille Laurens (Gematigd- conservatief); Industrie: Jean-Marie Louvel (MRP); Posterijen: Roger Duchet (Gematigd-con servatief) Volksgezondheid: André Boutemy (Gema tigd-conservatief) Arbeid: Paul Bacon (MRP); Wederopbouw: Pieri-e courant (Gematigd conservatief); Openbare Wérken en Vervoer: André Mo- rice (Radicaal); Economische Zaken: Robert Buron (MRP). De 500 ton metende Nederlandse kust vaarder „R.P.S." van de Rotterdamse Kust vaart Centrale te Rotterdam, is gistermid dag om 2 uur op 60 mijl ten Zuid-Zuidwes ten van het eiland Ouessant ter hoogte van een vooruitstekend gedeelte van de Bre tonse kust in ernstige moeilijkheden ge raakt en in de loop van de avond gezonken. De tien bemanningsleden zijn gered. Op de noodseinen van de „R.P.S.", kort voordat de bemanning in de boten ging, spoedden de Franse sleepboot „Abeille 26" en de trawler „Obet" zich naar de opge geven positie. Ook het Britse schip „Hya- lina" zocht mee en er voegden zich nog enige andere schepen bij. Omstreeks kwart over elf gisteravond seinde de „Abeille 26" nog steeds de sloe- F. R. C. Zorg weegt een ons of een ton; het hangt ervan af hoe wij haar dragen. (Reader's Digest) pen met de bemanning niet te hebben ge vonden. Pas om kwart over een berichtte de Franse trawler „Brittia", die ,op weg was naar de Franse haven Lorient, de ge hele bemanning, die in goede welstand ver keerde, te hebben opgepikt. De R.P.S.die op 3 Januari van Ribade Sella in Noord- Spanje naar Rotterdam was vertrokken, is gezonken. De sleepboot „Abeille" en de trawlers, die naar de opvarenden van de „R.P.S." zochten, hadden de hoop al opgegeven, toen de trawler „Brittia" de opvarenden oppikte. Op het ogenblik is de oorzaak van de schipbreuk niet precies na te gaan. De R.P.S. zou echter een groot lek hebben gehad en snel gezonken zijn. De „Brittia" is, met de geredde beman ning van de R.P.S. aan boord, hedenmor gen in Loriënt aangekomen, aldus is he denmiddag bericht. BONN (A.F.P. en Reuter) Dr. Ade nauer, de West-Duitse bondskanselier, heeft zich Woensdagavond in een radiorede eens verklaard met het denkbeeld van aanvul ling van het verdrag voor een Europese verdedigingsgemeenschap en het defensie verdrag met Groot-Brittannië door proto collen. Adenauer verheugde zich over de ver klaring dienaangaande, die Mayer, de nieuwe Franse premier, Dinsdag voor de Franse nationale vergadering aflegde. Mayer verklaarde toen, dat het verdrag moest worden „gecompleteerd, gepreciseerd en verhelderd door aanvullende proto collen." Dit zou niet moeten worden beschouwd als een herziening, doch louter als een ver heldering en organische ontwikkeling, al dus zei Adenauer, die zijn toespraak hield voor radio-München in de serie lezingen „Politiek uit de eerste hand". Meer dan ooit was het nodig te verzeke ren, dat geen onderhandelingen werden ge voerd „over onze hoofden heen", zo voegde de kanselier hieraan toe. Verschillende be zwaren, die tegen het verdrag waren uit gebracht, verwerpend, zei hij niet te ge loven, dat iemand in Duitsland de verant woordelijkheid op zich kon nemen om „zonder noodzaak meer onherroepelijke tijd verloren te laten gaan." Adenauer be schuldigde de sociaal-democratische oppo sitie er van de weg te versperren op het ogenblik, waarop Duitsland, door ratifica tie van het E.D.G.-verdrag en de conven ties van Bonn, zijn plaats in de Europese vergaderzalen zou kunnen innemen. Hoe wel de verdragen niet op alle punten over eenkomen met de wensen van alle onder- tekenaars, waren het geen „dode documen ten," aldus de kanselier. In gezaghebbende sociaal-democratische ki'ingen is te Bonn verklaard, dat het lot van het E.D.G.-verdrag twijfelachtiger dan ooit is geworden'door Mayers verklaring. Voorts verwierp men in deze kringen Mayers plan om de kwestie-Saarland voor de Franse ratificatie van het verdrag te regelen. De socialistische partij heeft Woensdag een speciale commissie ingesteld, die voor het einde van Februari een „doelmatig stelsel van collectieve veiligheid", waaraan West-Duitsland volledig zal kunnen deel nemen, moet opstellen, zulks als tegenhan ger van het Europese legerverdrag, aldus is door de partij bekend gemaakt. Luidens te Parijs ontvangen berichten zou de Britse regering een plan bestuderen voor nauwere samenwerking met het Euro pese leger, in het bijzonder als dit leger ontdaan zou blijven van supra-nationale instellingen en meer zou gelijken op een samengaan van geallieerde legers met aan het hoofd een gemeenschappelijke raad van premiers of ministers van buitenlandse zaken om een gelijkgerichte buitenlandse politiek van de deelnemende landen te verzekeren. (Van een verslaggever) Naar wij van de officier van justitie te Breda, mr. J. P. Hustinx, vernemen, zal zeer binnenkort de instructie worden ge opend tegen de drie Amsterdammers F. de J., M. A. en F. J. C., die op Tweede Kerst dag met gehuurde auto's naar Breda reden en die in een van deze wagens de zeven ontvluchte gevangenen naar de Duitse grens reden. Tevens zal een gerechtelijk vooronder zoek worden ingesteld tegen een broer van de ontsnapte Faber, die ervan wordt ver dacht een belangrijke rol gespeeld te heb ben bij de voorbereiding der ontvluchting. Het wordt waarschijnlijk geacht dat deze F., die in de hoofdstad een banketbakkerij heeft, de ontvluchting financierde met geld dat hij van zijn in de Bredase gevangenis gedetineerde broer had ontvangen. Deze had namelijk van het Beheersinstituut f 1800,toegewezen gekregen, welk be drag -hij aan zijn broer, in Amsterdam liet overmaken. Deze zou daarna contact opge nomen hebben met zijn stadgenoten F. de J. en M. A., die, naar vermoed wordt, van Een der eerste Nederlandse schepen, waarvan de bemanning onderworpen werd aan de verbazingwekkende formaliteiten van de verbazingwekkende McCarran-wet, die de emigratie in de Verenigde Staten „regelt", was de Nieuw Amsterdam. De onder vraging van de 767 bemanningsleden duurde twee dagen en kostte de Holland- Amerika Lijn ruim 2000 dollar. De bemanning nam het vrolijk op en legde (schaterend) de eed af. DJAKARTA (Aneta). President Su karno heeft voor het Indonesische parle ment een rede gehouden ter gelegenheid van de opening van het nieuwe zittings jaar. Hierin gaf hij een uiteenzetting van de buiten- en binnenlandse politiek en be lichtte uitvoerig de economische probic- men. Hij zei daarin over Westelijk Nieuw- Guinea dat „natuurlijk de wil om de strijd voor de de facto invoeging van West- Irian in het Indonesische gebied voort te zetten, de grootste aandacht van de rege ring zal hebben". Wat deze passage in de rede betreft werd van regeringszijde voor Aneta toegelicht, dat Indonesië stelt, dat West-Irian ,.de jure" reeds Indonesisch gebied is. De president heeft in zijn rede eveneens de kwestie van de Nederlandse militaire missie aangevoerd. Hij zeide: „in middels is overeenstemming bereikt, dat vóór einde Maart besprekingen zullen worden gevoerd over de Nederlandse mili- taire missie". Naar aanleiding hiervan is hedenmorgen in Den Haag medegedeeld, dat de Neder landse en de Indonesische regering in on derling overleg zijn overeengekomen, de besprekingen nopens de handhaving van de Nederlandse militaire missie in Indo nesië korte tijd uit te stellen. Ter toelich ting wordt gezegd, dat artikel 2 van de overeenkomst inzake de Nederlandse Mili- taire Missie in Indonesië bepaalt, dat deze overeenkomst geldt tot 1 Januari 1954. Vol gens artikel 3 moet het overleg over een eventuele verlenging of wijziging van de samenstelling en taken der missie worden gepleegd ten minste een jaar voor de be ëindiging dezer overeenkomst, in casu dus per 1 Januari 1953. De openingszitting werd mede bijge woond door vice-president Hatta, het ge hele kabinet, de chef-staf van de land strijdkrachten, kolonel Bambang Sugeng en vei-schillende militaire commandanten, onder meer luit-kol. Warouw, kolonel Bambang Utojo en luit.-kol Sudirnxan. Over de verhouding met Nederland zeide de president: „Er worden voorbereidingen getroffen voor een hervatting van de on derhandelingen om de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland, die gebaseerd zijn op het unie-statuut, te vervangen door be trekkingen op basis van. een gewone inter nationale overeenkomst, teneinde die R.T.C.-overeenkomsten, die nadelig zijn voor het land en het volk te kunnen op heffen." Sukarno zeide dat er tussen de Indone sische en de Amerikaanse regeringen over eenstemming is bereikt, dat de M.S.A.- overeenkomst van 5 Januari 1952 zal wor den vervangen. Over de 17 October-affaire zei de pre sident: „Voorts voelt de regering zich ten aanzien van het leger gedrongen als haar overtuiging tot uitdrukking te brengen, dat de IS Getob eraf faire zo goed mogelijk zal worden opgelost." De economische ontwikkeling bespreken de, zei Sukarno dat gepoogd wordt de im port van rijst van 600.000 tot 400.000 ton terug te brengen. De zaak-Harjono De Indonesische bladen hebben hun mis noegen uitgesproken over de vonnissen aan Meine Pot en Colson in de zaak-Har jono. Zij betrekken daarbij veelal de ver houdingen tussen Nederland en Indonesië. „Abadi" schrijft dat „in deze zaak aan een adspirant-moordenaar een zo lichte straf is opgelegd, dat er voor het Indone sische volk voldoende reden is om zich nog meer van een vriendschappelijke binding van bijzonderq aard met Nederland te ver wijderen'." „Pemandangan" noemt het feit, dat de zaak-Harjono voor het gerecht werd ge bracht slechts een demonstratie voor de buitenwereld, in het bijzonder voor Indo nesië, zodat de indruk wordt gewekt, dat de Nederlandse regering een werkelijke oplossing van deze zaak wenst. Het blad vraagt zich af: „Is het te verwonderen, dat de verhouding tussen Indonesië en Neder land steeds minder goed wordt, als men steeds weer onaangename ervaringen in deze verhouding opdoet? BRUSSEL (United Press) Honderden bewoners van Brussel en omgeving werden gistei-oehtend wakker door ondergronds ge rommel dat hen bij tientallen naar de tele foon deed grijpen om bij politie en meteo rologische dienst naar de ooi-zaak te infor meren. De politie, die er ook niets van begreep, gaf in de eerste plaats de verzekering dat geen atoombom was gevallen en dat men zich nergens ongerust over behoefde te ma ken. Later maakte het observatorium bekend, dat een aardschok de boosdoener was. Ver teld werd dat de schok „tamelijk sterk" was geweest en het epicentrum werd ge vonden op ongeveer 35 kilometer ten Zui den. van de hoofdstad. De schok had vol doende intensiteit om ramen, deuren en hele huizen te doen x-atelen. Ernstige schade is echter niet gemeld, hoewel het epicentrum precies in het Bel gische druivendistrict Hoeilaart lag met zijn duizenden broeikassen. hem geld gekregen hebben om de auto's te hui-en en de zeven gevangenen van geld te voorzien. Deze hebben, zoals gemeld is, in Kleef de hun opgelegde boete in Neder lands geld betaald. Het hun verstrekte bedrag is vermoedelijk niet groot geweest, hetgeen men afleidt uit het feit, dat Bikker zich reeds korte tijd later in Hagen bij een sociale instelling vervoegde en om onder steuning vroeg. Het Duitse persbureau D.P.A. meldt uit Bonn: De „Bond. van uit Nederland gewezen Duitsers" heeft een beroep op het West- Duitse ministerie van Buitenlandse Za ken gedaan de zeven Nederlandse politieke delinquenten, die op Tweede Kerstdag uit de gevangenis van Breda zijn ontsnapt, niet aan Nederland uit te leveren, voordat onomstotelijk is komen vast te staan, dat het werkelijk oorlogsmisdadigers zijn. Vol gens de bond zijn de betrokkenen inder tijd „niet op grond van betrouwbare be wijzen veroordeeld", daar tijdens de pro cessen, „die meestal geleid werden door Nederlandse verzetsstrijders, bekentenis sen waren afgeperst door slechte behande ling en dwangmiddelen". De bond verzoekt het ministerie de Ne derlandse regering „ter wille van een wer kelijke gerechtigheid" het volgende voor te stellen: 1. „Nederlanders, die na de oorlog Duitse soldaten hebben vermoord, moeten in staat van beschuldiging worden ge steld". 2. „Misdrijven, die na de oorlog jegens de 13000 Duitsers en Nederlanders in de Nederlandse concentratiekampen zijn ge pleegd, moeten door gewone Nederlandse rechtbanken worden berecht". 3. „De vonnissen van de 70 Duitse krijgsgevangenen, die thans nog in Breda worden vastgehouden, moeten worden her zien". 4. „Van de rond 3000 Nederlanders, die zich thans nog in Nederlandse gevangenis sen bevinden, omdat zij in de Duitse weer macht hebben gediend, moeten diegenen worden .vrijgelaten die tijdens de oorlog het Duitse staatsburgerschap hebben ver kregen". De minister-president, dr. W. Drees* heeft gisteravond voor de radio een rede gehouden, waarin hij de aandacht vestigde op de nood van vele na de souvereiniteits- overdraeht uit Indonesië overgekomen In dische Nederlanders en een beroep op het gehele Nederlandse volk deed, zich be wust te zijn van de aanspraken, die de In dische Nederlanders kunnen doen gelden. Het streven van de regering en van de Nederlandse gemeenschap behoort zich te richten op het scheppen van gelijke kan sen voor de gerepatriëerden als voor an dere Nederlanders. Het is naar hij zeide daarbij vaak noclig, dat andere dan de nor male Nederlandse wegen bewandeld wor den, dat met een zekere fantasie naar nieuwe wegen gezocht wordt. „Waar de In dische Nederlanders in verschillend op zicht ten achter hebben gestaan bij de Ne derlanders hier te lande, is het noodza kelijk bij de verzorging in het sociale vlak met deze omstandigheden ernstig rekening te houden door het verlenen van enige voorrang en het toepassen van bijzondere maatregelen", zo zei hij. MATIGE VORST IN DE KOMENDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: In de komende nacht weinig bewolking en weinig wind met op vele plaatsen matige vorst. Morgen overdag toe nemende bewolking met later in het Noorden en Westen van het land enige sneeuw. Tot matig of vrij krachtig toe nemende wind tussen Zuid en Zuid- West. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. 9 Januari Zon op 8.46 uur. onder 16.49 uur. Maan op 2.14 uur, onder 11.42 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 9 Januari Hoog water: 9-34 en 22.03 uur. Laag water: 4.52 en 17.21 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1