Economisch succes en nederlaag der kleine politieke landen Kolen- en staalgemeenschap heeft zeer grootse plannen Kans op berging van gezonken ms. Klipfontein of zijn lading Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Breda Europees parlement zal bevolkingsgrootten weerspiegelen Auto botste tegen autobus Justitie wist in October dat er vluchtplannen waren Beslissingen in Straatsburg Grote productie-verhoging en toe neming welvaartspeil beraamd Benoeming ambassadrice der V.S. op komst Het woord is aan... Duits Bondsdaglid sprak met een der uit Breda ontsnapten Droog weekeinde Zuid-Koreaanse veerboot omgeslagen, 223 doden Brazilië bestelt in ons land tien coasters Gearresteerde zakenlieden in Djakarta weer vrij Verrassende wending in. zaak-Breda Deze betroffen echter „een andere gevangene" Hevige onlusten in Karatsji Pers, justitie en politie 6-7e JAARGANG No 155 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 10 JANUARI 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 3 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET GEVAL van de ontsnapping der zeven gevangenen uit. Breda blijkt tot nog meer nabeschouwing te leiden. Onze par- lementaix-e redacteur meldt vandaag, dat hij met stelligheid meent te weten dat het departement van Justitie reeds enige tijd geleden een waarschuwing zou hebben ontvangen. Een waarschuwing, dat men zou pogen politieke delinquenten uit de ge vangenis te Breda te bevrijden. Het Alge meen Dagblad heeft daarover geschreven en als „tipgever" zelfs een hoofdambtenaar van Justitie aangeduid (zonder naam). Onze parlementaire redacteur acht dit laat ste vrijwel uitgesloten en maakt voorbe houd omtrent verscheidene punten. Wisten de hoogst-geplaatsten ten departemente iets van die waarschuwing? Heeft men naar aanleiding ervan maatregelen geno men? Dat is nog niet bekend. Een commu niqué was vanmorgen nog in de maak. Als inderdaad blijkt dat een waarschu wing gegeven was is dit een bijzonderheid die nog ontbrak in de reeks feilen. En wij nemen bij voorbaat aan dat minister Don ker van zo'n tip niets geweten heeft en er nog niets van wist toen hij Dinsdag de interpellatie in de Kamer beantwoordde. Want niet alleen erkende hij grif de „op eenstapeling van fouten", die de interpel- lant In 't Veld aanvoerde, maar hij voegde er in zijn beantwoording zelfs nog het een en ander aan toe. Zijn openhartigheid is duidelijk gebleken; zijn wil om verbetering tot stand te brengen is gisteren aan den dag getreden in het verslag van het onder houd, dat onze parlementaire redacteur met iemand uit zijn naaste omgeving had gehad. Uit dat onderhoud bleek ook dat de minis ter toen hij (te laat) werd ingelicht „des duivels" was geweest en dat hij dadelijk maatregelen had genomen. Hier werd Woensdag opgemerkt, dat hij pas enkele maanden minister is en dat men daarmee rekening heeft te houden. In die zin name lijk, dat van geen enkele leider van een grote organisatie gevergd kan worden dat hij in zo korte tijd zijn geest van energiek handelen, van waakzaamheid en initiatief, van snel-werkende en bedrijfszekere con tacten tot alle lagen heeft laten doordrin gen. Wij spraken Woensdag wel teleurstel ling uit over het feit, dat minister Donker in de Kamer geen krachtige taal had doen horen onder het leidmotief: ik zal daar wel eens even verandering in brengen. Uit het gisteren gepubliceerde interview van onze parlementaix-e redacteur is ge bleken, dat de minister van mening is dat zijn publieke erkenning van de door zijn onderhebbenden gepleegde fouten belang rijke uitwerking op hen moet hebben en meer invloed doen gelden dan ki-achtige uitspraken zijnerzijds. Al overweegt hij verder nog wel het nemen van disciplinaire maatregelen (dat in de Kamer niet aan de orde kwam). Hierop nog even terugkomend zouden wij toch de mening willen herhalen, dat openbare vex-klax-ingen van een minister omtrent zijn straffe beleid-voornemens wèl van belang zijn. Hij spreekt niet alleen tot de Kamer en tot betx-okken ambtenaren maar over hun hoofden heen tot het Ne- dex-landse volk, dat na een geval als het ondex-havige natuux-lijk zijn aandacht, op de betrokken minister en op diens houding en woorden richt en van hem iets verwacht en verlangt. Minister Donker, die voor het eerst het ministex-schap bekleedt, zal dit ook in den vervolge ervaren. Dit was juist geschx-even, toen het com muniqué van het departement betx-effende de waarschuwing, die gegeven zou zijn, ons bereikte. Er blijkt uit dat inderdaad zulk een waarschuwing tot de afdeling Gevan geniswezen is gericht» half October reeds en dus 2l/z maand vóór de ontsnapping. Zij betrof één gevangene, die niet tot de zeven ontsnapten heeft behoord. Zij gaf, zegt het communiqué, enerzijds aanleiding tot maat regelen van algemene aard en anderzijds tot maatregelen betreffende die bepaalde man. Wij tekenen hierbij aan dat die al gemene maatregelen dan wel heel weinig hebben uitgewerkt. Het communiqué her innert voorts aan de belangrijke extra beveiliging bij de ovex-bx-enging van mis dadigers naar Breda op 7 November. Dat punt heeft evenwel niets te maken met pogingen tot oxxtsnapping uit een gevange nis. Er komen wel meer waarschuwende tips, niet altijd betrouwbaar (lezen wij verder) en er wordt altijd aandacht aan geschonken. Of de hoogste autoriteiten ten departemente iets van deze waarschuwing geweten hebben blijkt niet uit het com muniqué. Het is met juridische zorg geformuleerd, maar bevredigt niet. Wat zijn dan die al gemene maatregelen wel geweest? Hier klinken niet de openhartige toon en de er kenning van fouten, die de minister in de Kamer deed horen. Hier schijnt men er zich uit te willen praten. Wij willen nog eens zeggen: de hoofdzaak ligt niet in het geenszins smax-telijke vex-lies van die ze ven misdadigers, evenmin in de aanvaar ding van een ministeriële verklaring door de Kamer, maar alleen in de kwestie van waakzaamheid en het goed functionneren van de dienst. Dat nu achteraf nog mede gedeeld wordt dat in October wèl algeme ne maatregelen, na een waax-schuwing, ge nomen zijn om ontsnapping te voox-komen kan alleen tot de conclusie leiden: die moeten dan onvoldoende geweest zijn of slecht zijn uitgevoerd. R. P. POE SAN (Reuter) De politie van Poesan (Zuid-Korea) heeft meegedeeld, dat Vrij dagavond 223 personen verdronken zijn, toen de veerboot tussen Poesan en Yosoe zes nxijl buiten Poesan omsloeg en zonk. Slechts zeven personen konden worden ge red, onder wie de kapitein, die is gear resteerd op beschuldiging, dat hij teveel mensen op de boot had toegelaten. Brazilië heeft bij de Nederlandse Scheepvaartexportcentrale een order geplaatst voor tien kustwachtvaartui gen. De bouw er van zal over verschei dene Nederlandse werven worden verdeeld. STRAATSBURG (Van de A.N.P.-cor- respondent) De grondwetsvergadering van Straatsburg heeft zich Vrijdag uitge sproken voor de samenstelling van een Europese Kamer door directe verkiezingen en met een vertegenwoordiging der landen naar gelang van het bevolkingstal. Een poging van Nederlandse zijde om de rechtstreekse Europese verkiezingen uit te stellen tot de Europese idee in de volken rijper zou zijn geworden, mislukte. Ook een Belgisch-Nederlands initiatief om te trach ten een gelijke vertegenwoordiging van alle landen in een Europese Senaat te verkrij gen, werd door de meerderheid der ver gadering afgestemd. Daarentegen heeft de Nederlandse delegatie het succes geboekt, dat de werkcommissie werd opgedragen haar onvoldoende geachte voorstellen voor de economische taak voor een Europees gezag te herzien. De vergadering heeft daarmee een be langrijke wijziging bex-eikt van de richt lijnen, die haar commissie voor de Euro pese grondwet had opgesteld. De commis sie had geadviseerd alle landen in de Euro pese Kamer een vastgesteld aantal zetels te gax-anderen. De drie grote landen zouden 63, België en Nederland 30 en Luxemburg 12 zetels krijgen. Bij verrassing kwam de Franse groep in de vergadering met een voorstel, om Frankrijk 20 zetels meer te geven dan de beide andere grote partners. Het voorstel werd gedaan door de neger- afgevaax-digde Senghor met het argument, dat ook de Franse overzeese gebieden recht hadden op vertegenwoordiging. Fransen van alle richtingen verdedigden dit voor stel hardnekkig, doch zij stuitten op zo danig verzet, dat zij het voorstel tenslotte moesten intrekken. De Duitsers stonden onmiddellijk klaar met scherp geformuleerde tegenargumen ten. Brenta.no en Ecker zeiden dat over zulk een voorstel niet zou kunnen worden gesproken, zolang Frankrijk niet bereid was zijn overzeese gebieden ook onder Europees gezag te plaatsen. De laatste voegde er scherp aan toe, dat als de bewoners van Frankrijk overzee wensen te worden vertegenwoordigd, zij zich tot de Franse Unie moeten wenden in plaats van tot Straatsburg. Het was volgexxs de Duitsers ook in strijd met de bestaande verdragen en bovendien verzekerde Bren- tano op vastberaden toon, dat de Duitsers in het Europees verband als eerste doel de herwinning van hun Oostelijke landhelft zouden blijven nastreven en dan ook aan spraak zouden moeten maken op meer zetels voor de 18.000.000 Duitsers, die daar wonen. Van de Nederlandse afgevaardigden stemden mej. Klompé en de heren Sassen, Vixseboxse, Kupers, Korthals en Bruins Slot voor eefi verdeling der Kamer naar gelang van inwonertal. Dezelfde afgevaar digden verklaarden zich, in tegenstelling tot de Nederlandse socialisten, voor een ge lijke verdeling in de Senaat. Mej. Klompé liet evenwel uitkomen, dat zij haar houding moest herzien, nu de kleine landen deze gelijke vertegenwoordiging niet haadexi kunnen doorzetten. De heer Sassen had vergeefs een beroep gedaan op het gevoel van de grote partners voor „logica, rede lijkheid en billijkheid." Hij verklaax-de: „Een afwijzing van ons verlangen zal een ernstige waarschuwing aan de kleine lan den inhouden." Economie primair Op voorstel van de Nederlandse afge vaardigde mr, T. A. Blaisse werd besloten haar werkcommissie op te dragen het vraagstuk van de economische bevoegd heden van een Europees gezag opnieuw in studie te nemen. De grote meerderheid der vergadering sprak zich uit voor een motie van de heer Blaisse, waarin de nadruk op het belang van economische bevoegdheden van de politieke gemeenschap werd ge legd. Het grootste gedeelte der Nederlandse afgevaardigden had tijdens het algemene debat met kracht gepleit voor bevoegd heden van het politieke gezagsorgaan om de eerste stappen te doen naar de vorming van een eenheidsmarkt in Europa. De Fx-anse socialisten ver-zetten zich bij monde van hun leider Mollet tegen het Nederlandse voorstel. Wanneer men van de landen zou eisen, afstand van de economi sche souvereiniteit te doen, zou dat volgens Mollet een totstandkoming vaneen poli tieke autoriteit en daarmee van de defen siegemeenschap nog moeilijker maken. Het Nederlandse standpunt werd in het kort debat, dat aan de stemming voox-af- ging, gesteund door de Duitsers Brentano en de Belg Motz. „Wij zijn het niet met de opvatting eens, dat men slechts naar de defensie moet zien teneinde het Duitse leger „veilig op te bergen." „De noodzaak der economische eenheid is immers in de bestaande Europese verdragen uitdrukke lijk neergelegd, evenals in de opdracht die de ministers aan de grondwetsvergadering hebben gegeven," zo zeide Brentano. De Nederlander Korthals verklaarde: „Mollet gaat uit van nationale politieke doeleinden, doch wij zitten hier om Europa één te ma ken. De economische eenheid is daarbij een zeer essentiële vraag." DJAKARTA. (Aneta). De enigs dager- geleden te Djakax-ta aangehouden impor teurs en zakenlieden (in hoofdzaak Euro peanen). die beschuldigd zijn van overtre ding van de bepalingen inzake de prijscal- culatie voor textiel en voedingsmiddelen, zijn vandaag op vrije voeten gesteld. De overtredingen zullen later worden berecht. STRAATSBURG (Reuter). De Frans man Jean Monnet, president van de Euro pese kolen- en staalgemeenschap, heeft plannen uiteengezet tot verhoging van de Europese kolen- en staalproductie en tot verbetering van de levensstandaard van millioenen Europeanen. Monnet heeft hier bij echter tevens de waarschuwing doen horen, dat de doeleinden van de gemeen schap alleen bereikt zouden kxinnen wor den, 'indien de investeringen, die zij met zich mede brengen op gezonde wijze kunnen worden gefinancierd". Monnet heeft dit medegedeeld in het door hem bij het parlement van het plan- Schuman ingediende verslag over de eerste verrichtingen van de Europese kolen- en staalgemeenschap. Monnet merkt in zijn verslag op, dat in de eerstkomende tien jaar moet worden ge streefd naar een jaax-lijkse stijging van de productiviteit der Europese kolen- en staal gemeenschap van 2.5 In het verslag wordt de totale jaarlijkse vraag naar steen kool binnen de eerstkomende vijf jaar ge raamd op ongeveer 280 millioen ton of 35 tot 45 millioen ton meer dan de huidige productie en over tien jaar op 295 millioen ton. De jaarlijkse behoeften aan staal wor den na de eerstkomende vijf jaar geraamd op 46 tot 56 millioen ton of 6 a 8 millioen ton meer dan thans en op 52 tot 56 millioen ton binnen tien jaar. In het verslag wordt er op gewezen, dat er in het afgelopen jaar een vertraging in het productietempo viel waar te nemen. Naar aanleiding van de openstelling op 10 Februari aanstaande van een gemeenschappelijke max-kt voor steen kool, gevolgd door de totstandkoming van een gemeenschappelijke markt voor staal twee maanden later, wordt in het verslag opgemerkt, dat dit betekent de vrije circu latie der basisproducten voor een moderne economie voor 155 millioen verbruikers. In het verslag wordt voorspeld, dat bin nen de eerstkomende 30 jaar de producti viteit der zes landen van de K.S.G. waar schijnlijk zal worden verdubbeld. Binnen vijf jaar zou deze vergelijking met 1951 Op de hoek van de Lorentzkade en Pijls laan te Haarlem is Vrijdagavond om half- tieix een botsing ontstaan tussen een auto en eexx autobus. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd en moesten worden weg gesleept. De autobestuurder is met een gecompliceex-de dijbeenbreuk naar het Diaconessenhuis vervoerd. De heer J. C. van der W. reed per auto op de Pijlslaan en wilde de Lox-entzkade oprijden. Hij had een grote vaax-t en maak te de bocht te groot. Op de Lorentzkade reed in zuidelijke richting een autobus van Een foto van de zwaar beschadigde' auto. de Noord Zuid Hollandse Vervoermaat schappij. Een aanrijding volgde, waardoor de heer Vaxx der W. een gecompliceerde dijbeenbreuk opliep. Hij is per ziekenauto naar het Diaconessenhuis vervoerd. De auto was aan de voorzijde zwaar be schadigd en de autobus aan de linkerzijde. Beide voertuigen konden niet meer op eigen kracht verder rijden en moesten worden weggesleept. 20 hoger kunnen zijn en binnen tien jaar 35 hoger. Omtrent het woningtekort in Europa wordt opgemerkt, dat de landen van het K.S.G. binnen de eerstkomende vier tot vijf jaar per jaar 50 tot 60.000 wo ningen moeten bouwen. Voorts moet de in dustrie opnieuw worden uitgerust en wor den gemoderniseerd, hetgeen zal leiden tot verbetering van de levensstandaard van de 1.750.000 arbeiders, die in de West-Euro- pese kolen- en staalindustrie werkzaam zijn. Omtrent de financiële vraagstukken wordt in het vex-slag medegedeeld, dat het voor de zes landen steeds moeilijker bleek de afzonderlijke investeringen, nodig voor de ontwikkeling van hun industrieën, te financiëren als gevolg van tekort aan liqui de middelen en te hoge rentelasten. In 1952 bereikten deze investeringen een bedrag van 1 milliard dollar. De toekomstige jaar lijkse investeringen in de K.S.G. worden geraamd op 1 a 1.3 milliard dollar ten be hoeve van de kolen- en staalindustrie en voor de woningbouw. In het plan-Schuman is hiervoor een oplossing gevonden door aan het hoge gezagsorgaan toe te staan over te gaan tot het heffen van de eerste „Europese belasting" op de waarden van de kolen- en staalproductie in de K.S.G. De opbrengst dezer belasting, die met in gang van 1 Januax-i wordt geheven, dient voor het garandei-cn van leningen, uitge geven door het hoge gezagsorgaan en door afzondexdijke bedrijven in de K.S.G. Dit geld zal tevens moeten dienen voor de eventuele verplaatsing van arbeidskrach ten en voor de financiering van sociale doeleinden van de K.S.G. De normale op brengst der belasting wordt per jaar ge raamd op ongeveer 215 millioen gulden. WASHINGTON (A.F.P.) Volgens republikeinse kringen te Washington zou generaal Eisenhower het voornemen heb ben mevrouw Hiram Cole Houghton tot ambassadrice van de Verenigde Staten in Nederland te benoemen. Mevrouw Houghton is afkomstig uit Red Oak in de staat Iowa, waar haar echtge noot bankier is. Zij maakt zes jaar lang deel uit van de hoge raad voor het onder wijs van Iowa. De republikeinse senator Wiley heeft Een Zuid-Afrikaan: Die suksesvolle man is hy wat koop wat hy v)il hê; die gelukkige is hy wat iets kry wat geld nie kan koop nie. Vrijdag in de Senaat medegedeeld, dat Eisenhower generaal Bedell Smith, hoofd van de geheime dienst heeft benoemd tot onderminister van Buitenlandse Zaken in de aanstaande Amerikaanse regering. Bedell Smith is de stafchef van Eisen hower in Europa geweest en daarna am bassadeur in de Sovjet-Unie. (Reuter en A.N.P.). In Kaapstad is verklaard, dat er hoop bestaat, dat ten minste een deel van de lading van de Klipfontein, zo niet het hele schip, zal kunnen worden geborgen. Het schip zoxxk op minder dan zestien kilometer uit de kust. Ter plaatse staat weinig of geen stroom en het water is er ongeveer 40 meter diep. Bovendien bevindt zich een der nieuw ste en best uitgeruste Britse bergingsvaar tuigen, de Twyford, bij Zuid-Afrika, waar het tracht een bijna 12 jaar geleden verlo ren gegane lading koper te bergen. Voorzover bekend had de Klipfontein duizend toix koper aan boord, met een ge raamde waarde van 2,5 millioen gulden, en 100 balen wol, met een geraamde waarde van 50 tot 100.000 gulden. De kapiteins van de Klipfontein en de Bloemfontein Castle hebben geseind, dat binnen viereneenhalf uur na het lekstoten van de Klipfontein alle schipbreukelingen veilig aan boord van de Bloemfontein Castle waren gebracht. Het telegram van de kapiteins luidde: „Om ongeveer 11.18 uur stootte Klipfontein op een obstakel onder water nabij Zavora Point. De kapi tein van de Klipfontein bracht mij", aldus de kapitein van de Bloemfontein Castle, „hiervan op de hoogte en verzocht mij om assistentie. Ik hem toen onmiddellijk met volle kracht koers gezet naar de Klipfon tein, die snel zinkende was. Alle voorzie ningen om dc schipbreukelingen aan boord te nemen werden getroffen. Bij het over- bi-engen waren een motorboot en twee sloepen van de Bloemfontein Castle be hulpzaam. Om 15.45 uur waren allen aan boord genomen en werd koers gezet naar Beira. Om 14.22 uur zonk de Klipfontein", aldus dit telegram, dat door beide kapi teins was ondertekend. Alle beschikbare hotelruimte te Beira is geboekt voor de 234 schipbreukelingen van de „Klipfontein", 119 passagiers en 115 be manningsleden. Een functionaris verklaarde dat alle pasagiers, die Europa als bestemming heb ben, indien mogelijk zouden overstappen op het m.s. Europa, dat vandaag uit Beira zal vertrekken. Het kantoor van de Hoüand-Afrikalijn te Johannesburg heeft Vrijdagavond de na men vaxx de passagiers van de Klipfontein bekend gemaakt. Er bevonden zich onder meer 14 Nederlanders, 3 Denen en een Duitser aan boord. De meeste andere pas sagiers waren Britten. De namen en plaatsen van herkomst der 14 Nederlandse passagiers, die zich aaix boord bevonden van dc Klipfoxxteixx zijn: Hendrika Bosch, Wassenaar; Gerda van Duyn, Amsterdam; Nelly van Gijn, Bus- sum, Maria HoningVan Laan, Overveen; Theodorus Koek, Reewijk: Jo Kootstra, Dordrecht; Gerardus Mathot, Gertruida Mathot, Theodora Mathot, Hillegom; Cor nelia Rees, Mattheus Rees, Beira (waren na Nederlands verlof op terugreis). Elly de Onze parlementaire redacteur meldt: Wij menen met stelligheid te weten zo wij ons niet vergissen wat betx*eft de preciese datuxn dat het De partement van Justitie reeds in de tweede helft van November een waar schuwing heeft ontvangen, over pogingen die aangewend zouden worden om politieke deliquenten uit de gevangenis in Breda te bevrijden. Het departement zou dus voorkennis ge had hebben omtrent de ontvluchtingspo gingen in Breda, een lezing die bevestigd wordt door een bericht in het Algemeen Dagblad, dat ook van zulk een waarschu wing aan Justitie rept en daaraan toevoegt: „Het plaatsvervangend hoofd van het di rectoraat-generaal voor het gevangenis wezen moet deze waarschuwing hebben ontvangen van een hoofdambtenaar van Justitie, die op zijn beurt blijkbaar via allerlei kanalen kennis had gekregen van deze feiten." Communiqué van Justitie Inmiddels heeft Departement van Justi tie hedenmiddag naar aanleiding van deze Dr. Erich Mende, Vrij-Democratisch lid van de West-Duitse Bondsdag heeft te Bonn verklaard dat hij in het geheim een ontmoeting heeft gehad met een der uit de Bredase gevangenis ontvluchte oorlogs misdadigers, namelijk Tousseuil. Deze ontmoeting heeft Vrijdag in het parle mentsgebouw in Bonn plaats gehad. De ontvluchte had tegen Mende verklaard dat hij en zijn collegas niet schuldig zün aan misdaden doch dat zij om politieke redenen veroordeeld waren. kwestie een communiqué uitgegeven, waarin het volgende gezegd wordt: Omstreeks half October 1952 werd door de afdeling gevangeniswezen bericht ont vangen over een mogelijke poging tot ont snapping van een bepaalde gevangene die niet tot de zeven ontvluchten behoox't. Het bericht is terstond rioox-gegeven en in de strafgevangenis zijn daarom verschillende maatregelen genomen, enerzijds van alge mene aard, anderzijds betrekking hebben de op de bedoelde gedetineerde. Zoals be kend, is vervolgens met het oog op de overbrenging van de Duitse oorlogsmisda digers naar Breda op 7 November j.l. nog een aantal belangrijke extra beveiligings maatregelen van algemene aard genomen. Overigens kan nog worden opgemex-kt, dat aan tips, betrekking hebbende op bepaalde gedetineerden, welke tips wel meer voor komen en vaak van twijfelachtige aard zijn, steeds de nodige aandacht wordt ge schonken. KAR ATS JI. (Reuter). Van officiële zijde is medegedeeld dat de toestand in Karatsji, de hoofdstad van Pakistan, waar Vrijdag opnieuw wanordelijkheden hebben plaats gehad, waardoor zes personen om het leven zijn gekomen, slechter is gewor den. In het centrum van de stad wordt over grote schaal geplunderd. Er is voor de uren tussen vijf uur 's mid dags en zeven uur 's ochtends een uit gaansverbod ingesteld. Venle, Amsterdam: Karin M. Roozen, Den Haag en W. A. Hocke, Aerdenhout. „Comfortabele schipbreuk" Vrijdag konden de geredden zich maar nauwelijks meer voox-stellen, dat zij een ramp hadden overleefd. Allen, passagiers en bemanningsleden, waren vol lof over het optreden van de kapitein van de Klipfontein. Dat er geën doden te betreu ren zijn schrijft men toe aan het gedisci plineerde optreden en de kalmte van de kapitein en zijn bemanning. Een ei-vai-en zeeman, die in de oorlog tweemaal schip breuk heeft geleden, noemde het vergaan van de Klipfontein zijn meest „comfor tabele schipbreuk". Behalve de kostbare lading is ook voor een waarde van tienduizenden guldens aan persoonlijke bezittingen met de Klipfon tein onder gegaan. Een meisje uit Amster dam, dat op weg was naar Mombassa waar zij in het huwelijk zou treden, verloor haar gehele uitzet, evenals een meisje uit Zuid-Afrika, dat cp weg was naar Enge land. Enige emigranten, die op weg wa ren naar Kenya, verloren alles wat zij bij zich hadden en een boer uit Kenya, die naar Engeland terugkeei'de. zag zijn waar devolle moderne landbouwwerktuigen met het schip in de golven verdwijnen. De Bloemfontein Castle is inmiddels te Beira aangekomen. Naar de directie van de Holland-Afïïka- lijn mededeelt, staat thans vast dat de ge hele bemanning van de- Klipfontein te Kaapstad aan boord zal gaan van de Zui derkruis en daarmee op 13 Februari in cms land in Amsterdam zal terug keren. Rapport der commissie Van Bémmelen 's-GRAVENHAGE. Bij besluit van de toenmalige minister van Justitie van Maart 1950 werd een commissie ingesteld ter na dere bestudering van de mogelijkheden van samenwerking tussen de organen van justitie en politie enerzijds en de pers an derzijds, ten aanzien van het verstrekken van inlichtingen. Voorzitter dezer commis sie was prof. dr. J. M. van Bemméien te Leiden. De commissie, die haar rapport heeft uitgebracht, geeft hierin aanbevelin gen betreffende berichtgeving over straf zaken, die nog niet ter terechtzitting aan hangig zijn gemaakt en die waarmede dxt wel het geval is. Voorts worden beschou wingen gewijd aan het scheppen- van waarborgen voor een duurzame goede ver standhouding, die slechts mogelijk wordt geacht in een sfeer van wederzijds vertrou wen. Ter bevox-dering van het ontstaan en het behoud van die sfeer wordt een gere geld contact tussen autoriteiten en jour nalisten noodzakelijk geoordeeld. De auto- x-iteiten dienen hierbij doordrongen te zijn van het voor de pers vitale belang der ac tualiteit. De pers van haar kant vex'mijde sensa tie. Soberheid en waardigheid zijn, niet minder dan feitelijke juistheid, in de cri minele berichtgeving vereist, zegt de com missie. die de instelling van een permanent bemiddelingsorgaan wenselijk acht. Het K.N.M.I. deelt mede: De storing die gisteren in ons land regen en dooi bracht trekt nu over Duitsland weg en wordt ge volgd door een rug van hoge luchtdruk, die zich boven de Britse eilanden bevindt. Deze rug van hoge druk neemt nog lang zaam- in betekenis toe en verplaatst zich in de richting van ons land. Men mag dus op een overwegend droog weekeinde rekenen. Aangezien de aanvoer van zachtere lucht ophoudt is geen verdere stijging van tem pex-a tuur te verwachten. Tijdens nachte lijke opklaringen kan de temperatuur tot even beneden het vriespunt dalen, waar bij mist kan ontstaan. Overdag zal het over het algemeen blijven dooien. £XXX>OOOOOOCCOOOOOOOOOOCXXXX»OOOOOCOOOOOOOOCX)OCOCOCOOOCO RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Rustig weer met enkele opklaringen en plaatselijk mist. Vannacht en mor genochtend temperaturen om het vries punt tot lichte vox-st. Morgenmiddag bijna overal lichte dooi. 11 Januari Zon op 8.45 uur, onder 16.52 uur. Maan op 4.50 uur. onder 12.27 uur. 12 Januari Zon op 8.44 uur. onder 16.53 uur. Maan op 6.09 uur, onder 13.06 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 10 Januari Hoog water: 10.34 en 23.16 uur. Laag water: 5.50 en 18.23 uur. Zondag 11 Januari Hoog water: 11.49 en uur. Laag water: 7.06 en 19.36 uur. Maandag 12 Januari Hoog water: 0.28 en 12.54 uur. Laag water: 8.18 en 20.46 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1