een. Huis vol mysterie Predikbeurten Cirkelpuzzle „Jolie Dame Besteldienst A.B.C. 4 Dr. K. van der Meer houdt lezing in Krelagehuis Hermann Zaiss Comité hield bijeenkomst in Waalsche Kerk Heemstedenaar gewond bij autobotsing Emigrantenschepen naar Canada Burgerlijke Stand van Haarlem FEUILLETON door Jane England ZATERDAG 10 JANUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Misschien weten jullie het nog niet, maar op heel wat boerderijen staan al weer lammetjes in de stal. Kleine mek kerende lammetjes op dunne pootjes, die met hun witte krullekopjes wegduiken in hun moeders vacht. Witte, zei ik, maar dan heb ik het niet over de boerderij waar Loesje woont. Bij Loesje's vader in de stal stonden drie lammetjes en één ervan was zwart, git zwart. Het verhaal van het zwarte lam metje dat ik je nu vertel is echt gebeurd en als je het niet gelooft, dan kan ik je de boerderij van Loesje en de stal waar het lammetje stond, zelf wijzen. Het was 's nachts geboren en toen Loesje de volgende morgen naar school zou gaan vroeg al, want ze moest een heel end lopen riep haar vader haar in de stal. Daar stonden de drie lamme tjes in het stro; twee wit en één zwart. „Eén is er voor jou", zei haar vader, „zoek maar uit." Loesje ging op haar hurken naast de lammetjes zitten. Zij streelde hun kopjes en de grappige staartjes. Maar het zwartje vond ze het allermooiste. Hij was helemaal niet bang voor haar, hij liet zich vertroetelen en duwde zijn kopje in haar hand. „Jij bent de aller liefste", zei Loesje, „jij bent van mij. Ik noem je Zwartje." „Zou ik hem mee naar school kunnen nemen?" dacht ze. „De kinderen zouden nooit geloven hoe mooi hij is, als ze hem niet zelf zien." Toen deed ze iets heel doms. Ze liep naar de zolder en haalde een oud wiegedekentje. Daar rolde ze Zwarte in, alleen zijn kopje stak er nog uit. ,Mè," zei hij en hij zocht verbaasd naar zijn moeder. Maar Loesje was de stal al uit, het erf over en het hek door. Niemand had haar gezien. Ze droog het zwarte lammetje als een baby in haar arm en ze praatte aan één stuk door tegen hem. Af en toe lachte ze zachtjes. Je zou die kinderen van school straks eens zien kijken! „Wat ben je zwaar," zei ze, „kom maar eens op mijn andere arm." Maar net toen ze dat gezegd had vloog Hector, die grote hond, waar ze toch al zo bang voor was, uit het hek van de boerderij waar hij thuishoorde, recht op haar af. Loesje gilde; ze wilde hard gaan lopen en ze drukte Zwartje stevig tegen zich aan. Maar toen? Het lammetje trappel de met zijn pootjes en gleed opeens zó maar uit het dekentje in het gras. steekje (zie tekening). Een koortje er onderaan met een kwastje en klaar is het. Lees maar prettig. Vul van buiten naar binnen woorden van de volgende betekenis in. De laatste 2 letters staan er al: 1. deel van de voet; 2. worteltje; 3. weg met bomen; 4. is baas in het kip penhok; 5. goed; 6. windrichting; 7. lichaamsdeel; 8. niets; 9. glas, waar vocht in wordt verkocht; 10. heb je in je mond; 11. deel van je gezicht; 12. in Nederland; 13. korf; 14. heb je in je mond; 15. komt van het varken; 16. honger; 17. in Haarlem; 18. zit aan een boom: 19. heeft elke kamer; 20. stenen omheining; 21. past in een schoen; 22. schik, lol; 23. niet goedkoop; 24. niet zoet. Hector kwam steeds dichter bij en Loes was zo bang dat ze nergens meer aan dacht, zelfs niet aan haar lammetje. Ze rende maar, rende maar en pas toen ze Hector niet meer hoorde, durfde ze om te kijken. Hij was verdwenen, maar Zwartje haar mooie lammetje was er ook niet meer. „Misschien heeft die lelijke hond hem wel opgegeten", dacht ze en midden op de weg stond ze te huilen met het lege wiegedekentje in haar handen. „Hé Loes, wat is er aan de hand?" riep hij. „Hector heeft mijn lammetje opgege ten," huilde ze. „Hector?" zei de boer, „ik geloof er niks van. Laten we maar eens gaan kijken." Hij tilde haar op de wagen en samen reden ze zijn erf op. „Hector, Hector," riep de boer, maar er kwam niemand. Loes verschool zich achter zijn rug toen ze het huis ingin gen. In de keuken was het lekker warm, het fornuis brandde. En wat stond er naast dat fornuis? Een grote honden- mand. Vijf kleine hondjes lagen er dicht tegen elkaar aan te slapen. En Hector, die boze Hector, likte ze één voor één over hun kop en hun ruggetjes, vooral die ene met zijn zwarte krulletjes. Was dat wel een hondje? „Zwartje", riep Loes en ja hoor, hij was het. „Nou," zei de boer, „die hond waar jij zo bang voor bent, zorgt beter voor je lammetje dan jij, kijk maar eens." Een half uur later stond Zwartje weer bij zijn moeder in de stal. Hector kreeg een kluit. En Loes? Loesje kreeg straf werk omdat ze zo laat op school was. Maar dat had ze dan ook wel verdiend. MIES BOUHUYS Om deze boekenlegger te kunnen maken heb je twee lapjes stof nodig. De stof moet stevig zijn en van verschil lende kleur. Weet je, wat ook mooi is? Twee verschillende kleuren vilt, je weet wel, waar ze hoeden van maken. Je gaat als volgt te werk: Je trekt met behulp van carbon (doordrukpapier) de tekening over op een ander stukje papier (krantenpapier bijvoorbeeld). Naai deze tekening op de lichte kleur stof en kuip het langs de buitenkant uit. Papier er af halen en nu van de don kere stof 3 hartjes en 2 rondjes knippen, zo groot als het zwart in de tekening. Naai deze op hun plaats met een leuk ZONDAG 11 JANUARI 1S53 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Grote Markt. 10: geen dienst. (Zie 10.30: Ba- kenesserkerk). 7: Geen dienst (Zie 7: Nieuwe Kerk). Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. W. J. van Elden. 7: Ds. J. Bronsgeest. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. P. J. Mackaay (Kerkeraadsdienst)Ooster- kerk. Zomerkade. 10: Ds. S. H. J. Voors. 7: Ds. A. J. van Rhijn. Zangdienst. Bakenesser- kerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Mej. A. C. v. d. Breevaart. 10.30: Jeugddienst. Ds. B. v. Gelder. Kapel Sarepta, I-Iazepatersl. 9.30: Kinderkcr. Ds. Bronsgeest. 10.45: Der. Dia- conessenhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Dhr. F. H. Geursen. Jeugdkapel. Noord, Molenaer- straat 10.30: D. Boer. Oost. Zomerkade 10: Wika Timmer. West. Leidscstraat 10: Mej. N. de Groot. Centrum, O. Groenmarkt 10: A. van der Hoeff. Ver. van Vryz. Hervorm den,. Jacobstraat 6. 10.30: Ds. J. Heidinga. Alle-Dag-Kerk. Dinsdag 3: Pastorie Broeder- kerk, Parklaan 34. Rondetafelbespreking. Vrijdag 7.30: Pastorie Broederkerk, Parklaan 34. Contactavond Gerepatrieerden. Eglise Wallonne. 10.30: Pasteur J. Baudraz. Church of England: Kinderhuissingel. 8.30 a. m. Holy Communion. Rev. Mossman. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: Adr. Bakker. Rotterdam. Redacteur van „Ziekentroost". Woensdag 8: Zendeling W. Könemann met Zendingsfilm. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Joh. van Oostveen, Evangelist te Voorburg. 5: Ds. J. Visser, Am sterdam. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Mej. Punt en Annie Verboom van de Bijbelclub- beweging te Amsterdam met flanellograaf. Opwokkingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. J. Sevensma, Evangelist te Amsterdam. Vrye Evangelische Genjeente Êeb. Bethel, Voorhelmstraat 3. 10 en 4.30: Ds. i. J. D, du Fossé, uit Haarlem. O. R. G. Cen trum, Westerhoutpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong, Broedergemeente. Parklaan 34. Za terdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 7: Ds. H. Schutz. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Da M. E. Monsees van Amersfoort. Ver. Doopsgez. Gemeente, 10.30: Ds. Oosterbaon. Jeugddiensten: Peu- zelaarsteeg 10.30: Mej. B. Luikinga. Haarlem Noord 5.45: Mej. B. Luikinga. 10.30: Ds Daal der. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. Kloppersin gelkerk. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. A. B. C. Hofland. Wi'helminakerk. 10: Ds P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Zuid-Ooster- kerk. 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. Bos. Chr. Ger. Kerk, Raaks. 10 en 4: Ds. J. W. v. d. Gronden. Bapt. Gemeente geb. II. J. M. V., Lange Margarethastraat 13. 10: Ds. J. W. Weenink. 11.30: Zondagsschool. 5: Dhr. H. v. d. Brink. 8: Jeugdsamenkomst, PINKSTERGEMEENTE, Nieuwe Kruisstr. 14. 10 en 7.30: Openbare samenkomst. Don derdag 7.45: Bijbellezing. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbrekcn). Bijbellezing, Parklaan 21. Donderdag 8: K. Rozendal. Ned. Chr. Ge- meenschapsbond, Jac. v. Ruysdaellaan 7, Hst. Maandag 3: Samenkomst. Gemeente des Heeren, Lange Molcnstr. 22. 10 en 5.30: Sa menkomst. Gemeente Gods, Parklaan 21. 4: Samenkomst. Volle Evangelie Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10 en 19: Spr.s J. H. Schat en J. Zeegers. 1213: Kindersamen komst o.l.v. Zrs. Baay en Jonker.Evangeli satie „Immanuël". 8: Kapiteine Schouten, uit Hst. Christen-Geloofsgemeensch., geb. „Pro Deo", Breestr. 19. 10: Samenk. 8: Jeugdsamen komst. Woensdag 8: Bidstond. Zaterdag 8: Jeugdsamenkomst Benkoelenstr. 28. Ge meente van Christus, Spruitenbosstraat 9. 10.15: Eredienst met H. Avondmaal en Preek. 19: Avondevangelisatiesamenkomst. Dinsdag 20: Damesbijbelklas. Donderdag 20: Bijbel studie voor allen. Zevendcdags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. Zevende-Dags Adventisten, Ja cobstraat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Ge- meensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Cornelissteog 9.10.30: Zondags school. 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zcndingkerk, Wilhel- minastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging, Nassauplein 8. 11: Dienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Ilarmonia", Jans straat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Mevr. J. F. Croes van Delden. den Haag. Stichting Psycho Synthese. Rest. Brinkmann 10.30: „Het wonder der Genezing. Theolo- gisch-Philosofisehe beschouwingen met re pliek. Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, den Haag. Waalse Kerk. Maandag 8: Ds. Henry Babel over Albert Schweitzer. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Fröbelschool, Colensostraat. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Julianakerk 10: Dr. M. v. d. Voet, Voorber. H. Avondmaal. Immanuël- kerk 10: Ds. G. Koch, A. Avondmaal. 7: De zelfde. Dankzegging. Ned. Prot. Bond, geb. Berkenstraat 10. 10.30: Ds. G. K. v. d. Horst. Ver. Doopsgez. Gemeente, Noorderkapel, Minahassastraat. 10.30: Ds. Daalder. 5.45: Mej. B. Luikinga, Jeugddienst. Stichting tot verbreiding van het Evangelie „Petra", Noorderkdpel (einde Minahassastr.) Woens dag 7.45: Zangdienst. 8: Evangelisatie samen komst. P. D. Bardelmeyer, van Noordwijk. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heili gingssamenkomst. 8: Verlossingssamenkomst'. 7: Openlucht Soendaplein. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. A. B. C. Hofland. 5: Ds. P. de Ruig. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat, 10 en 5; Ds. J. C. Maris. Voorbereiding H. Avondmaal. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Prof. Dr. M. J. A. de Vrijer. 19: Ds. Adr. Oskamp. Kapel Nieuw Vredenhof: 10.30: Ds. J. W. van Nieuwen- huijzen H. Avondmaal. 19: Ds. F. R. A. Hen- kels. H. Avondmaal. Aula Chr. Lyceum 10.45: Ds. Adr. Oskamp. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Mej. L. A. v. d. Voort, voorg. v. d. Afdeling. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. J. A. v. Arkel. Koediefslaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Dr. A. Dondorp. Camplaan 10: Dr. A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds. M. Vrieze. AERDÉNHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10 30: Ds. J. E. Drost. H. Doop. 10.30: Jeugdkapel. 12-15 j. in Wijkgebouw ,,de Stal". Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. W. Mackenzie, Rem., Amsterdam. ADVERTENTIE Van „luchtjes" gesproken.., laat de lucht van koken, bakken en braden niet in uw woning rondhangen. Alle keukengeuren worden door Air-Wick even prompt weggenomen als de rooklucht uit uw woonkamer. 652 Op uitnodiging van de afdelingen Ben- uebroek, Haarlem. Heemstede, Overveen- Bloemendaal en Schoten-Velsen van de AJgemene Vereniging voor Bloemcultuur zal dr. K. van der Meer op Donderdag 15 Januari in het Krelagehuis in Haarlem een lezing houden met als onderwerp: „Een en ander over de bodemgesteldheid van de Bloembollenstreek". Dr. K. van der Meer is voor de bloem- bollenkwekers geen onbekende. In 1952 promoveerde hij op een proefschrift „De Bloembollenstreek", waarin de resultaten van een uitgebreid bodemonderzoek zijn verwerkt. De welvaart van de bloembollenkwe kers is geheel afhankelijk van de bodem toestand en voor de kwekers is het dus v-an fundamentele betekenis, dat zij de bodem in een voor de bollencultuur zo gunstig mogelijke conditie weten te brengen. ADVERTENTIE FRANSE HOEDENSALON RAAMSINGEL 36 Speciale aanbieding 10, 15 en 20 gld. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Ds. J. v. d. Berg, IJmuiden. Jeugddienst. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. T. Spilker. H. Avondmaal en dankzegging. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9; Dr. J. H. Stelma. Bevestiging van ouderlingen. 10.30: Dezelfde. H. Doop. 9: Jeugdkapel, 12-15 j. Maranatha, Donkerelaan. 11.45: Zondags school, 5 en 6 j. Kleuterschool, Boslaan. 11.45: Zondagsschool, 712 jaar. Jeugdhuis en Ma ranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Dr. P. D. Tjalsma, Rem. Den Haag. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. L. Koole, Voorber. tot het H. Avondmaal. 15.30: Ds. A. B. C Hofland, van Haarlem, Vrye Kath. Kerk. Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woens dag 19.30: Vespers en Lof. Donderdag 7.30: Gesproken Requiem Mis. Soefi-Beweging, Acacialaan 28. 11: Universele Eredienst.. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10.30: Dr. Ch. de Beus. 10: Jeugdkapel 1216 j. Irene, Elswoutslaan 1. 10.15: Zondagsschool voor Julianakwartier, Kon. Wilhelminaschool, Dompvloedslaan. 12-13: Zondagsschool voor Ramplaankwartier, Irene. Elswoutslaan 1. 19.45: Zondagavondstilte voor Prot. Over- veen, voorafgegaan door Zangdienst, aan vangende 19.15 in de kerk a. d. Ramplaan. Geref. Kerk. 10.15: Ds. J. H. Telkamp. 5: Ds. Jac. Jonker, van Amsterdam. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. A. J. Kromhout. 11.45: Kinderkerk. 7: Vicaris Swets, van Lijnden. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. D. Zwart. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Eerhard. Voorber. H. Avondmaal.. 17: Ds. Knottnerus. Chr. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. Sluiter. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. J. C. Salverda. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. M. Ros. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. A. v. Boven. 3: Ds. M. C. Don. Abbe- nes. 9.30: Ds. M. C. Don. 3: Ds. J. A. v. Boven Bethel Kapel. 10: Ds. J. v. d. Ree, van A'dam 7: Ds. Mr. G. A. Alma, van A'dam. Geref. Kerk. 9.30: Ds. IJ. v. d. Zee. H. Avondmaal. 3: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: Dhr. A. C. Brörens. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Dr. G. E. Meuleman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Dhr. W. F. van der Staat. Vicaris „De Toorts". 9: Ds. D. Visser, Zaandam. „De Kapel". 7: Ds. D. Ter Steege. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds, J. Kroon. West. Sions- kerk. Eksterstraat. 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord, H. Doop. 7: Ds. J. Kroon. Evangeli satie „Bethel", Oost Kolk 17. 10: Dhr. H. Wachter, uit Beverwijk. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk- Êlein. 10: Ds. C. de Ru, H. Avondmaal. 7: Ds. Saraber Jr. H. Avondmaal en dankzeg ging. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Dr. A. J. van Biemen, van Bentveld. Geref. Kerk, Julianaweg. 10: Ds. A. de Ruiter. H. Avondmaal. 5: Dezelfde. H. Avondmaal en dankzegging. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, gebouw „Ons Huis". Dinsdag 8: Joh. v. Oost veen, Evangelist te Voorburg. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10 en 5: Ds. C. Jongeboer, H. Avondmaal. Ned. Prot. Bond. 10.15: Ds. C. Hoekema, van Haarlem. Geref. Kerk. 10 cn 5: Dr. Th. Ruijs. Geref. Kerk, art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. Gisteravond hield het plaatselijk Her-* mann Zaiss-Comité een bijeenkomst in de Waalse Kerk te Haarlem. De kerk en de bijbehorende kamers zaten ver voor de vastgestelde tijd stampvol met zieken en gezonden en tenslotte moest men besluiten de overige bezoekers niet meer toe te laten. Na het zingen van enkele geestelijke lie deren werd de avond ingeleid door de heer H. v. d. Brink uit Bloemcndaal. Het onder werp van zijn inleiding was „De strijd des geloofs". De heer Van de Brink lichtte hier bij de bekende genezingsgeschiedenis van de Syrische krijgsoverste Haman toe en kwam tot de conclusie, dat indien de mens in staat is zijn egoïsme af te leggen, God de mensen kan gebruiken. Hierna sprak dr. S. T. Heidema, zenuw arts in Rotterdam en lid van het Hermann Zaiss-Comité. Hij verklaarde, dat de Chris ten-medici zich vroeger afvroegen of zij hun kennis en geloof niet konden combi neren om toch nog tot een genezing van de reeds opgegeven patiënten te komen. Hij begon met patiënten uit zijn eigen praktijk over het geloof te spreken en het bleek, dat sommige zieken op de bijeenkomsten ook werkelijk genazen. Dr. Heidema wees er in zijn rede verder nog op, dat indien Hermann Zaiss zegt, dat iemand niet ge nezen kan worden, omdat deze niet in zijn genezing gelóóft, dat dan natuurlijk het geloof in God ongeschokt kan zijn. Aan het slot van de bijeenkomst richtte de heer Cor Kee uit Zaandam met zijn rede „Geloof en zonden" een boodschap tot de honderden aanwezigen. Vrijdagmiddag botste od de Veurse- straatweg te Leidsendam een personen auto, waarin behalve de bestuurder, de heer A. W. van der P. uit Heemstede, de burgemeester van Alkemade zat, tegen een personenauto, bestuurd door iemand uit Leiden. Vervolgens reed een bestel auto van een limonadefabriek uit Leidse- dsm tegen de beide wagens. De bestuur ders van de beide personenwagens en de burgemeester van Alkemade werden vrij ernstig gewond en zijn naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden vervoerd. De drie auto's werden beschadigd en moesten worden weggesleept. De voormalige troepentransportschepen Groote Beer en Waterman, die de regering heeft laten verbouwen tot emigranten schepen en in beheer heeft gegeven by Nederlandse scheepvaartmaatschappijen zullen dit jaar emigranten naar Canada vervoeren. De afvaarten van Groote Beer uit Rotterdam zijn vastgesteld op 26 Ja nuari, 20 Februari, 17 Maart, 8 en 30 April, 25 Mei, 19 Juni, 17 Juli, 10 Augustus en 22 September. De Waterman vertrekt uit de Maasstad op 24 Maart, 15 April, 8 Mei, 6 Juni en 2 Juli. ADVERTENTIE Voor goed en billijk vervoer neemt men alleen Barrevoetesiraat 2 - Haarlem Tel. 18428 na 6 uur: 14810 - 14155 HAARLEM. 9 Januari 1953 BEVALLEN van een zoon: 7 Jan., J. J. WeijKolle; M. E. Willemse-Nunnink; 8 Jan., W. J. OudOpdam; C. M. F. Ouddekende Groot; G. van Huit—Scholte; 9 Jan., S- C. HoremanRodenburg. BEVALLEN van een dochter: 8 Jan., J. Hos—Koppen; 9 J&n., M. A. C. van Ton geren— Blogg; M. C. KlaasingFiscalini. OVERLEDEN: 7 Jan., J. Vink, 67 j„ Maer- ten van Heemskerkstraat; H. Alberts, 76 j., Hazepaterslaan; J. A. Ummels—Alberts, 82 j.. Middenlaan; 8 Jan., S. C. S. van Oversteeg Riemeijer, 69 j., Orionweg; A. Walter, 88 j., Maerten van Heemskerkstraat. 18) „Dramatisch en somber en luguber", zei hij op schertsende toon. Ze aarzelde even. Ze wilde er met nie mand veirder over pratenHij zag haar aarzeling echter en lachte haar vriend schappelijk toe. „Ik weet 't", zei hij lang zaam, „dat u er eigenlijk met niemand over wilt praten. Misschien hebt u daar gelijk in. Maar ik ken de oude mevrouw héél goed en ik houd veel van de jongelui, over wie ik me wel eens zorgen maak. Het is nu eenmaal zo, dat ik wéét, dat u een moeilijke taak wacnt". „Ja, daar ziet het wel naar uit", zei Constance. „Als u eens uitpraten wilt over de moeilijkheden hier', ging hij voort, „dan sta ik geheel te uwer beschikking. Het doet soms goed te praten met iemand, die er buiten staat. En ik kan zwijgen, daar kunt u van op aan. Ik zal u niet advise ren, als u me er niet om vraagt, en ik zal geen invloed op u uitoefenen „Het klinkt verleidelijk", zei ze zo luch tig mogelijk. „U komt maar, wanneer u er behoefte aan gevoelt", zei hij. „Bagnet is niet op me gesteld, dat zal hij u nog wel laten merken. Hij koestert, geloof ik, een duis tere argwaan jegens mij...." Toen ze hem verwonderd aankeek, voegde hij er aan toe: „O, het heeft geen betrekking op die kleine diefstallen. Ik denk, dat hij u wel verteld heeft, wat ie daaromtrent allemaal denken. Nee, het gaat er om dat hij in de mening verkeert, dat ik mezelf een mooi plaatsje wil ver overen in het testament van de oude vrouw en Fiona en Neill opzij wil dringen. Het is helemaal niet aardig van hem, zo iets van mij te denken „En is zijn mening niet in overeenstem ming met de waarheid?" vroeg Constance op de man af. Hij lachte even op de hem eigen inne mende wijze. „Onder vier ogen kan ik u wel vertrouwelijk zeggen, dat niets me meer welkom zou zijn dan de erfenis van een rijke oude dame! Maar ik kan u met de hand op mijn hart verzekeren, dat ik niet achter mevrouw Fincham's geld heen zit". „Ik ben u, hoe dan ook, heel dankbaar voor uw aanbod om eventueel eens te ko men babbelen", zei Constance, terwijl ze glimlachte. „Waarschijnlijk zal ik er bin nen niet al te lang wel eens gebruik van maken. Ik móet nu verder. Ik moet drin gend opbellen". „Daar ginds ligt mijn huisje", zei hij. met zijn vinger wijzend naar een rood dak. dat zichtbaar was aan het eind van de weg tussen het groen van het geboomte. „U woont daar, lijkt me, heel pl^.ierig", zei Constance vriendelijk. „Komt u maar gauw eens kijken, ik schenk een heerlijk kopje thee", was zijn antwoord. „Afgesproken", zei ze, „maar eerst moet ik een en ander hier een beetje uitgezocht en geregeld hebben. Ik zal daar voorlopig erg door in beslag worden genomen". „Natuurlijk", zei Phipps, terwijl hij haar vol sympathie aankeek. Constance wandelde haastig verder. Ze mocht zich thans verder niet overgeven aan allerlei vage gedachten; er moest daad werkelijk opgetreden worden. Ze moest overleggen, wat ze met Parkinson door do telefoon zou bespreken. Phipps had haar opgehouden, maar hij was zó vriendelijk en ontwapenend, dat je hem moeilijk iets kwalijk kon nemenHij was inderdaad, zoals hij zei, een buitenstaander en het was prettig te weten, dat hij in de buurt woonde. Bagnet scheen hem niet te mogen lijden. Ze vroeg zich af, waarom. Het scheen, dat Bagnet gemakkelijk een voor oordeel tegen iemand had en iedereen, die van buiten af te dicht de Fincham-familie benaderde, als 't ware bij voorbaat anti pathiek vond. Daar zat iets wonderlijks in. Hij was in z'n soort aantrekkelijk met zijn gezonde uiterlijk van een man, die veel buiten is, maarAllemensen, wat be zielde haar, dat ze liep te piekeren over do aantrekkelijkheden van Philip Bag net Hij was enkel en alleen een factor, waarmee ze rekening moest houden in deze wonderlijke omstandighedc Bagnet was in zijn kantoor, toen ze aan kwam. Zijn rode haar glansde in het zon licht, dat naar binnen viel. Het was nat. alsof hij zo juist uit een bad kwam. „Hallo", zei hij, „kijk niet naar mijn natte harenik heb daarnet mijn hoofd in een bak met koud water gestoken, om af te koelen van een boze bui. Wil je te lefoneren?" „Ja, graag", antwoordde ze, bepeinzend dat boze buien voor hem waarschijnlijK een veel-voorkomend verschijnsel waren. Mensen met rood haar hadden er gauw last van „Je gaat je gang maar", zei hij vrien delijk, terwijl hij een stapel papieren opzij schoof. „Ga er bij zitten". „Dank je", zei ze. Hij maakte een wuivend gebaar en ver liet het vertrek. Ze keek hem even na, voordat ze de hoorn van de haak nam. Een wonderlijke man was hijNoncha lant en onverschillig. Maar het was sym pathiek, dat hij haar alleen liet, om rustig te kunnen telefoneren. Hij maakte geen ophef van zijn vriende lijkheid Het duurde even voordat ze gehoor kreeg bij Parkinson. Toen ze zijn scherpe stem hoorde, zuchtte ze opgelucht. Dit was ten minste iemand, die haar eigen taal sprak en haar volkomen begreep. Hij zou weten, wat ze moest doen. „Luister", zei ze, „ik kan negen minuten praten. Ik wil beginnen met je te waar schuwen „Je moét volhouden", onderbrak hij haar. „Maar het is hier een soort gekkenhuis. Zeg me eens, bestaat de mogelijkheid, dat de oude vrouw door haar geld heen is?" „Vrijwel uitgesloten", antwoordde Par kinson. „Ik behandel haar bankrekening niet, maar beheer wel haar aandelen en dergelijke. Haar inkomen per jaar moet ongeveer 3000 pond bedragen, na aftrek van de belastingen. Hoe zo?" „Wel ze heeft de meiden in geen drie maanden betaald, en als er geen eieren en boter en gevogelte van de boerderij kwa men, zouden we hier eenvoudig van de honger omkomen. De meiden krijgen nu al bijna niets te eten, maar zijn te oud en aftands om er tegen te rebelleren. Verder is mijn positie me nog niet helemaal dui delijk geworden. Ik kan er bijvoorbeeld niet op staan, dat ik inzage moet hebben van haar afrekeningen van de bank". „Nee, inderdaad kun je dat niet.... Ik heb je gezegd, dat ze zeer excentriek is. Je moet diplomatiek optreden Dat is de reden, waarom ik joü speciaal uitkoos", ant woordde hij enigszins ontstemd. „Mijn beste David", zei Constance met een wanhopige klank in haar stem, „besef je wel, dat excentriek een veel te zacht woord voor haar is. Heb je haar de laatste tijd nog ontmoet?" „De laatste keer, dat ik haar zag, is on geveer een jaar geleden. Ze is niet bepaald innemend te noemen, maar heeft ze alle vijf goed bij elkaar". Zijn stem klonk on geduldig en verveeld en ze voelde, dat ze hem tegenviel. Hij verwachtte het niet van capabele krachten, dat ze hem over allerlei kleinigheden lastig vielen„Heb je het gevoel, dat je het niet aan kunt"? vroeg hij opeens. „Nee, dat niet", antwoordde Constance snel. „Maar ik moet van enkele dingen op de hoogte gesteld worden. Als de verhou dingen hier normaler waren, zou ik ge makkelijker zelf achter allerlei kunnen komen. Waarom bijvoorbeeld leven Fiona en Neill bij haar in? Hebben ze geen an dere familie?" „Neill woont bij haar, omdat ze hem als kind bij zich in huis nam. Hij is een neef van haar echtgenoot en ze adoreert hem. Zijn ouders stierven in India. Hij is, tussen haakjes, de erfgenaam via het testament van haar echtgenoot. Ze kan hem niet ont erven. Fiona is een nichtje van haar zelf. De dochter van haar zuster, die haar man in de steek liet, toen Fiona ongeveer elf jaar oud was. Sindsdien heeft ze nooit meer iets van zich laten horen De vader kwam om in de oorlog en het kind bleef zonder een cent alleen achter. Mevrouw Fincham trok zich, zeer tegen haar zin, haar lot aan". „Juist", zei Constance. „En Bagnet? Wat valt er over hem te vertellen?" „Een onaangename bruut. Maar be kwaam. Hij heeft een wit voetje bij de oude vrouw. Hij nam de leiding van de boerderij op zich tijdens de oorlog, toen hij uit de Marine werd ontslagen wegens ver wondingen. Hij kwam toevallig in die streek terecht, huurde er het kleine huisje naast de boerderij, en toen de man, die de boerderij bestuurde, niet tegen zijn taak opgewassen bleek, nam hij het werk over. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6