Goede kansen voor Haarlem, RCH, EDO en Stormvogels 't Blijft koud tSpiecjel Sporten Onze puzzle Voetbal op Zondag o der i Antilopen won met klein verschil van SCH Bos verliest weltertitel aan Schoenmaker ZATERDAG 10 JANUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 De basketbalrompetitie Nattigheid Sport in 't kort Boksen Van der Zee boekt zijn eerste k.o.-overwinning Schngen bokst niet tegen Randolph Turpin Snoek bokst tegen Zwitser Schwermann Paardensport Courses in Hilversum Zwemmen Van der Mast-schild voor Geertje W ielema Nederland tegen Groot Brittannië? Noodmaatregel Oplossing Perspectieven Hoopvol ADVERTENTIE CORDUROY PLUSFOURS Alle maten, alle kleuren M. DOUWMA en ZOON Gen. Cronjéstraat 4214 - Tel. 15438 HET ziet er voor morgen voor de voetballers aanzienlijk beter uit dan de vorige week toen een dikke sneeuwlaag de voetbalvelden bedekte. Toch zullen er nog genoeg wedstrijden niet door kunnen gaan omdat ditmaal de velden te nat en moddef* rig blijken te zijn. Doch hoe dan ook, de voetballers uit het district Haarlem zullen meer in actie komen dan Zondag jongstleden. Met wat voor kansen? Zowel EDO, RCH als VSV hebben een uitwedstrijd en alleen Stormvogels en Haarlem spelen op eigen terrein. die de bal ingooit. En slecht, of dikwijls ook foutief, ingooit. Wordt aan dit zeer ■belangrijke spelonderdeel door de oefen- meesters meer aandacht besteed, zodat in gooien even gevaarlijk worden als intrap pen en dat kan dan zal onzes in ziens een wijziging van de spelregel als genoemd niet meer nodig zijn. En daar komt dan nog bij dat het spel nog aanmer kelijk aan snelheid kan winnen. og niet zo heel lang geleden zijn onder de voetbaldeskundigen in Engeland stemmen opgegaan om een wijziging aan te brengen in de spelregels. Er blijken namelijk zeer veel deskundi gen grote voorstanders te zijn van het afschaffen van de ingooi. Zij zouden die vervangen willen zien door de intrap. Met andere woorden dus: men wil het elftal dat een bal om welke reden dan ook over de zijlijn schiet extra nadeel toebrengen door de tegenstander op de plaats waar de bal over de zijlijn ging een vrije trap te geven in plaats van een veel minder gevaarlijke ingooi. Geen kleine wijziging uiteraard, maar toch wel een verandering die waard is van alle kanten bezien te worden. PROVINCIALE SCHAATS KAMPIOEN SCHAPPEN NOORDHOLLAND KORTE BAAN AFGELAST. De provinciale schaatskampioenschappen van Noordhol land voor heren op de korte baan, die Zon dag in Wieringen zouden worden gehouden, vinden geen doorgang. BIJ de dames waren vooral de sprint nummers hoopvol. Op de 100 meter vrije slag bleef Irma Heyting-Schumacher de snelste (1.06.gevolgd door Hannie Termeulen (1.06.1) en Koosje van Voorn (1.07.Vooral omdat eerstgenoemde niet meer voor Nederland kan uitkomen betekent de tijd van Hannie Termeulen een gunstig perspectief. In 1951 bedroeg haar snelste tijd nog 1.08.4! Het gemid- delde van de snelste tien was daarentegen 1.07.68 tegen 1.08.87 in het voorgaande jaar. Geertje Wielema Op de 400 meter vrije slag bleef Geertje Wielema haar tegenstandsters ver voor (5.16.Hannie Termeulen kwam op 5.25.9 en Tine van Brenk op 5.30.Ook op de 1500 meter bleef de Hilversumse uiteraard de snelste (21.39) evenals op de 100 meter rugslag (1.11.8). Nel Garritse was dat op de 100 meter schoolslag (1.21.2) en op de 200 meter schoolslag (2.56.3). Een schaduw over alle hoopgevende re sultaten van het vorige jaar is echter het financiële probleem van de KNZB. Voor zitter Jan de Vries wist daar zelfs geen oplossing voor in het artikel dat hij on langs in de zwemkroniek schreef. Alleen een veelzeggende opmerking, waarmede hii het artikel besloot: Veel is bereikt dank zij u allen en veel zal bereikt worden met u allen. Wij behoeven daaraan niet veel toe te voegen. Alleen één opmerking: Iff ten wij het hopen. E. K, RCH en EDO trekken naar het Noorden. De RCH'ers naar Frisia in Leeuwarden en de EDO'ers naar GVAV in Groningen. Voor eerstgenoemden zal het niet zo heel veel moeite kosten de overwinning te be halen, doch de rood-zwarten zullen het minder gemakkelijk krijgen. Als wij ech ter aan de steeds betere resultaten denken dan achten wij de club uit het Noorder Sportpark geenszins kansloos. Vogels tegen Blauw Wit Stormvogels gaat in Velsen Blauw Wit partij geven en gaat daar tevens een einde maken aan de reeks successen van de Am sterdammers. Althans, dat mogen wij ver wachten. Haarlem ontmoet het Groningse Be Quick op eigen terrein en zal geducht moeten oppassen. De tegenstander van de roodbroeken heeft zich geheel hersteld van het slechte begin van de voetbalcompetitie en is plotseling een geduchte tegenstander geworden. Doch met Roozen in de voor hoede kan de Haarlemmers de overwin ning toch wel haast niet ontgaan. VSV tenslotte zal het tegen het Amster damse Ajax, dat RCII boven aan de lijst nog steeds op de hielen volgt, wel kunnen bolwerken. Wij achten een nederlaag van de Velsenaren haast onvermijdelijk. Tweedeklassers In de tweede klasse heeft de Kenne- mers geen moeilijke tegenstander in WA. En vooral op eigen terrein zullen de Be- verwijkers wel weten te winnen. HFC daarentegen zal tegen Rapiditas in Weeso De hoofdpartij van de bokswedstrijden Vrijdagavond in de zaal van de Dieren tuin in Den Haag was die tussen Harry Bos (Amsterdam) en Nico Schoenmaker (Den Haag) met als inzet het kampioenschap van Nederland in het weltergewicht. Door dat de titelhouder Bos (69,9 kg) 3.2 kg te zwaar was bij de weging, was hij zijn titel eigenlijk al vóór de wedstrijd kwijt en had Schoenmaker toen reeds voldoende om zich de nieuwe Nederlandse kampioen te noemen. Schoenmaker won tenslotte op punten. De Hagenaar, die 66,5 kg woog en reeds overwinnaar werd in de Europese weiter- competitie 1952, nam in zijn gevecht tegen Bos geen halve maatregelen. Hij was aan merkelijk sneller, hield het gevecht vol doende op afstand en uiteindelijk ging ook het leeftijdsverschil wel een woordje mee spreken. Nochtans werd het na de vijfde ronde een zeer matig gevecht. In de eerste ronde plaatste Bos een harde punch op de maag van de Hagenaar, die zich echter in de volgende vier ronden van een vrij ruime puntenvoorsprong wist te ver zekeren. Schoenmaker bokste voorzichtig, was meermalen niet doortastend genoeg en kreeg door de routine van Bos af en toe een zware stoot te incasseren. Bos trachtte voortdurend met lijf-aan-ljjf werk Schoen maker af te matten, hetgeen slechts tot ge volg had dat de strijd met hei vorderen der ronden slechter werd en zeker geen partij om het nationale kampioenschap waardig. De laatste ronden ging Bos zonder meer „straatvechten" en het was voor boksers en publiek een opluchting toen de laatste gongslag klonk. Terecht werd Schoenmaker winnaar on punten daarmede kampioen in het weltergewicht voor professionals. Knock out-zege Hein van der Zee boekte zijn eerste k.o.-overwinning in zijn loopbaan als bei-oepsbokser. Het werd echter een overwinning van geringe waarde, want zijn tegenstander, de Belg Van Damme, was geen partij voor de Amster dammer. De jeugdige bantam nam direct een grote voorsprong op punten, reageerde snel, maakte van iedere opening gebruik en was tactisch en technisch enkele klassen beter don de Belg. Na een fraaie serie stoten van Van der Zee ging de Belg in de derde ronde voor negen tellen neer en de volgende ronde zou zijn lot definitief bezegelen. Spoedig ging hij knock out. Wim Ludwig (Den Haag) ontmoette in het weltergewicht de Belg Milo. Een slechte partij, waarin van techniek nauwe lijks sprake was. Na acht ronden had Lud wig zich een voldoende puntenvoorsprong weten te verschaffen om winnaar te zijn. Een amateurpartij in het lichtgewicht tussen de Hagenaars Van den Berg en Rijntjes was misschien wel de beste wed strijd van de avond. Van den Berg won op punten. Naar uit Londen wordt gemeld zal de wedstrijd tussen Randolph Turpin en de Nederlandse half zwaargewicht kampioen Willy Schagen niet doorgaan. De onder handelingen voor de wedstrijd zijn om on bekende redenen afgebroken. Voor Turpin is nu een wedstrijd tegen de Zuid-Afrikaan Duggie Miller vastgesteld. De Amsterdamse bokser Wim Snoek, die sinds enige maanden aan de Rivièra traint als voorbereiding voor zijn titelgevecht tegen Willy Schagen op 2 Februari in Am sterdam, heeft een contract getekend voor een partij tegen de Zwitserse halfzwaarge- wicht kampioen Schwermann. De partij zal worden gebokst in Beausteil bij Monaco op 16 Januari. niet zo gemakkelijk aan beide punten ko men. Wij achten het ook geenszins uitge sloten dat de good old een punt in Weesp laat en met dat gelijke spel dus weer een punt verder achter komt op de koploper Volend-am. Schoten krijgt in dezelfde af deling weer een kleine kans om iets van de gevaarlijke onderste plaats weg te ko men tegen APC, dat de laatste tijd steeds meer aan het afzakken is. Het is echter een uitwedstrijd voor de Schotenaren en dat betekent tegen een team als AFC een groot nadeel. Als eerste buitenlandse gast op de Hilver sumse wintermeeting verschijnt Zondagmid dag de bekende Belgische trainer en rijder Charles Martens met zijn paard Don Frisco, een fraaie hengst met een record van 1.22.5 cn een respectabele staat van dienst op de Belgische banen. Ondanks zijn klasse zal hij in de internationale Eigenarenprijs weinig kans hebben de Hollandse fokproducten te overvleugelen. Zijn grootste rivaal is Lion, die in zulk een vorm verkeert, dat hij Zon dag opnieuw kan winnen. De keuze van Geersen uit Mac Kinley en Mornig Star en Madame B zullen nog voor Don Frisco op de plaatsen kunnen eindigen. Voorts verschijnt na enige maanden van rust het entrainement van de jeugdige Heskes weer op de baan, waardoor in een aantal nummers de prognose op losse schroeven komt te staan. In het openings nummer wordt zo Quick Gregor V als out sider gesignaleerd. Verwacht wordt dat Quito Hanover, Qui Saint en de keuze Van Leeu wen Jr. (Prinses, Quickline) in deze volg orde de finish zullen passeren. In de serie-draverij mag Olympus, indien zijn draf wordt getolereerd, als 1ste aan de eindpaal worden verwacht, vóór Pieter D en Napoleon, De in vorm zijnde Peter Kar- nac is de outsider. Het amateursnummer is als altijd een zeer open aangelegenheid. Daar Overste van Fresena zeer aan betrouwbaarheid heeft ge wonnen, sinds de ruin bij Geersen in trai ning is, zal amateur Kohier zijn eerste over winning in het nieuwe jaar kunnen hoeken. De fraai gebouwde Kondor zal het hem niet gemakkelijk maken, doch daar dit paard een zeer bekwame stuurman vraagt, zal dit waarschijnlijk voor Overste doorslaggevend zijn. Bij dit duo mag nog worden genoemd de sterke Ooievaar S en de verrassend goede King Spencer, die bij een harde baan zeker niet kansloos zal zijn. Op papier liggen voor Geersen zelf der halve weinig successen in het verschiet, doch in de slotdraverij kan de kampioen rijder, die vorig jaar niet minder dan 88 maal als eerste door de finish kwam, zijn dag goed maken. Vermoedelijk zal hij uit de ingeschreven paarden Pelikaan S prefe reren, die iets sneller geacht mag worden dan zijn stalgenoot Lee Axworthy. Oscar Major "en de beide vertegenwoordigers van stal Van Leeuwen (Luccie Rolida, Martine van Axkit) zullen echter ieder falen van deze favorieten afstraffen. Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Zwembond heeft voor dit jaar het Van der Mast-schild toegekend aan de Hilversumse zwemster Geertje Wielema, als erkenning voor de beste persoonlijke sportprestatie, geleverd in het afgelopen jaar. Het bestuur van de K.N.Z.B. heeft van de Britse Zwembond een uitnodiging ont vangen voor een ontmoeting Groot-Brit- tanniëNederland, zwemmen, waterpolo en schoonspringen, welke wedstrijd op 27 Juni aanstaande in Blackpool zou worden afgewerkt. De K.N.Z.B. heeft de uitnodiging in prin cipe geaccepteerd, doch nog geen definitie ve beslissing genomen. Horizontaal: 1. aan passen, 10 dierenver blijf, 11 Gravin van Holland, 12 herkau wer, 13 in orde, 14 wijze, manier, 16 stoomschip, 17 ten toonstellinggebouw in Amsterdam, 18 deel van een huis, 19 pers. voorn.woord; 21 plaats in Fries land, 23 lidwoord, 24 eikenschors, 26 vor dering, 27 moment, 28 vernis, 29 vlakte maat, 30 slecht (Eng.) 31 hoofddeksel, 32 familielid, 33 gevan genis, 34 nieuw, 35 Europeaan, 36 vrucht 38 teerproduct, 40 voertuig, 41 deel van het jaar, 43 muziek noot, 44 dans, 45 be hoeftig, 46 ter ge dachtenis, 48 toe stand van rust, van kalmte, 50 rivier in Azië, 51 buitendijks land, 53 groet, 54 voor, 55 beschrijving van insecten. Verticaal: I lichaamszwakte, 2 geit, 3 te zijner plaatse, 4 zeemacht, 5 meisjesnaam, 6 moerassige kust streek in Frankrijk, 7 geloof, 8 godin van de dageraad, 9 rijg- snoer, 14 hoop ste nen. 15 deel van een boom, 20 ober, 22 toeëigenen, 23 nede rige onderworpen heid, 25 hoofddeksel, 27 bende, menigte, 35 sneeuwstorting, 36 Mohammedaans feest na de vasten, 37 voortdurend, 39 buiten keuken, 41 vreemde munt, 42 stijging in aanzien, 47 onbepaald voornaamwoord, 49 voetbalclub, 50 bid (Lat.), 52 heilige, 54 familielid. Oplossingen moeten, op het boven staande diagram ingevuld, vóór Woensdag 17 uur in ons bezit zijn Op de enveloppe vermelden: „Oplossing puzzle" en geen mededelingen bijsluiten. De oplossingen kunnen worden ingezonden aan onze bu reaux Grote Houtstraat 93 of Soedaplein 37 te Haarlem of Kennemerlaan 186 in IJmui- den. Onder de goede oplossers worden drie prijzen van respectievelijk f 7,50, f 5,en f 2,50 verloot. De oplossing van de vorige puzzle is: Horizontaal: 1 garde, 5 ampas, 9 integer. II oke, 13 sea, 14 are, 16 Eems, 18 atol, 19 nr., 20 oksel, 23 m.t., 24 kepi, 26 lire, 28 NAAM INZENDER: ADRES: ten, 29 pas, 31 oir, 33 orde, 35 Lena, 36 embleem, 37 soms, 39 evoe, 41 oei, 42 est, 44 oor, 45 deeg, 47 wilg, 49 ie, 50 Samos, 52 L.S., 54 terp, 56 olim, 58 ami, 59 ale, 61 ode, 62 palster, 65 alsem, 66 ceder. Verticaal: 1 groen, 2 riem, 3 d.n., 4 ets, 5 aga, 6 me, 7 prat, 8 stelt, 10 eens, 12 ker ker, 15 Romein, 17 sop, 18 Ali, 21 kip, 22 els, 25 endemie, 27 roemvol, 28 torso, 30 alles, 32 racer, 34 Ems, 35 lee, 38 oedeem, 40 ooglid, 42 ega, 43 two, 46 esp, 48 iso, 49 Itala, 51 mals, 53 smeer, 55 rips, 57 lord, 59 alm, 60 etc., 63 A.E., 64 Ee. De prijswinnaars van de vorige puzzle zijn: 1. N. Boeree, Pr. Hendriklaan 62, Over- veen f 7,50; 2. mevr. Kruijt-Vis, Brakenburghstraat 25 Haarlem f 5. 3. M. J. Slaats, Groeneweg 48, IJmuiden- Oost f 2,50. Waarom, zo kan men zich afvragen, wil men de ingooi vervangen, Het antwoord ligt wel zeer voor de hand. Men'ziet ook in Nederland maar al te dikwijls dat teams, die niet zo ver voor het einde van de wedstrijd een kleine voorsprong heb ben, wel heel gemakkelijk omspringen met de beslissing over het al dan niet uittrap pen van de bal. Dikwijls ziet men ook dat die uittrappen in of zelfs over de tribune belanden en dat het wel enige tijd vergt cm de bal weer in het veld te brengen. MAAR ook dis het uittrappen niet ge beurt om de speeltijd te bekorten, is men dikwijls erg gemakkelijk met het uittrappen. Bij verrassend snelle aanvallen komt het geregeld voor dat een verdedi ger indien hij plotseling tegen een over macht komt alle mogelijke moeite in het werk stelt de bal buiten de lijn te werken om zodoende zijn mede-verdedi- gers de gelegenheid te geven zich te her stellen en in het eigen strafschopgebied terug te trekken. Een goed en eerlijk recht, zult u wellicht zeggen. Beide elftallen hebben deze gele genheid en beide elftallen ook kunnen er gebruik van maken. Doch wij kunnen hier tegenover stellen dat ook beide elftallen bij een eventuele verandering van de re gel het voordeel van de vrije schop krij gen. Waarbij dan nog een ander en veel groter voordeel komt. Namelijk dat de spelers zich in het algemeen wel tweemaal zullen bedenken alvorens zij de bal zullen uitschieten. En dus zal een wedstrijd lan ger actief voetbal geven dan bij de oude regel en dus meer aantrekkelijk zijn voor voetballer zowel als toeschouwer. HIERBIJ willen wij echter nog wel één opmerking maken. Er is nog een an dere manier om het lichtvaardige uittrap pen zwaarder te straffen. Dat is namelijk om de voetballers, belast met het in gooien, ook werkelijk goed te laten in gooien. Wij zagen enkele malen niet zo ver van de cornervlag spelers een bal met zulk een kracht en accuratesse ingooien dat het wel een hoekschop geleek en niet zelden zelfs nog veel gevaarlijker was. In enkele gevallen, want in veruit de meeste gevallen duwt en loopt men maar zo'n beetje enkele meters van de speler Kottnauer WIJ hebben u reeds verteld dat de Tsjechische schaakmeester Kqttnauer in Zwitserland waar hij meedeed aan een tournooi asyl heeft gevraagd. Een reden heeft de Tsjech aan de Zwitserse verslaggevers niet opgegeven, doch die ligt voor de hand. Hij zal wel nattigheid heb ben gevoeld! Vandaar dit plaatje van Kottnauer. HET volgend jaar worden in Italië de Europese zwemkampioenschappen ge houden. En in verband daarmede is het interessant om eens te bezien wat de Ne derlandse zwemmers en zwemsters zo al hebben gepresteerd in het afgelopen jaar. Want juist van die prestaties kan men af leiden in welke richting het algemene peil in Nederland gaat: naar boven of naar be neden. En dus, of men bij die komende Europese kampioenschappen iets kan gaan presteren of dat zoals bijvoorbeeld bij de zwemsters de Hongaarsen weer met de eer zullen gaan strijken. En in het algemeen mag dan gezegd worden dat de toekomst met vertrouwen tegemoet kan worden gezien. Vooral op de Olympische nummers was speciaal de vooruitgang van de zwemmers zeer groot. Op de 100 meter vrije slag kwamen zelfs niet minder dan vijf sprinters beneden de zestig seconden. Dat waren Joris Tjebbes (58.7), Cor Hermsen (59.Rob Bollen (59.6), Fred Pieters (59.6) en Wim de Vreng (59.6). In 1951 waren dat alleen nog maar de twee eerstgenoemden. Bo vendien waren de tijden van de eerste tien tezamen genomen dusdanig dat de gemid delde tijd 59.99 werd tegen 1.00.37 in 1951. Een niet geringe vooruitgang dus. Ook op andere nummers was vooruit gang te bespeuren. Op de 400 meter vrije slag kwamen vijf zwemmers beneden de vijf minuten: Tjebbes, Ten Thije, Van Daatselaar, Elsenga en Kayser. Het jaar daarvoor waren er dat maar twee. Evenzo werden er vorderingen gemaakt op de 200 meter vrije slag, de 200 meter schoolslag en de 100 meter rugslag. Van de gisteravond gespeelde wedstrijden in de eerste klasse was AntilopenSCH wel de spannendste. Slechts met één punt ver schil bleef Antilopen In de meerderheid. De strijd tussen deze gemiddeld zeer jeugdige teams droeg een vry hard karakter. OosterkwartierHOC werd een grote overwinning voor OK. Voor de rust wist HOC nog stand te houden doch daarna werd het volkomen overspeeld. Bij OK vielen geraffineerde combinaties te bewonderen. Bij de dames boekte dc toekomstige kam pioen HOC ook een grote overwinning. Ra piditas wist slechts een bescheiden aantal punten te scoren. In de tweede klasse heren speelde Schoten, dat nog kansen heeft voor de bovenste plaats, tegen hekkesluiter HHC 2. HHC bood flinke tegenstand, doch de schotvaardigheid der Schotenaren was beter en dat beslistte uiteindelijk de wedstrijd. De uitslag werd 19—29. Uitslagen De uitslagen van Vrijdagavond luidden: Dames: HG A 3—HOC 3 15—2; HHC 2— Schoten 30—10; HOC—Rapiditas 38—7; PSVH 2—OK 2 24—15. Heren: IHJ 3—HOC 3 17—24; OK 1—HOC 56—26; Antilopen—SCH 23—22; HHC 2— Schoten 1929.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7