Nederlandse filmactrice in Frankrijk Zorg voor het uiterlijk is geen overdaad Gebed voor eenheid der Kerk Wintersport KLM-kantoor in New York beroofd ZATERDAG 10 JANUARI 1953 7 KERKELIJK LEVEN Kerkelijk Nieuws In November 5517 nieuwe woningen Rovers met buit - enkele duizenden dollars ontkomen P. Pennarts uit Haarlem wil per jeep naar Australië Moeilijk leven Voor de^Ürouw Van 18 tot 25 Januari vintH ditmaal de jaarlijkse week der gebeden voor de Een heid van de Christenheid plaats. Door al lerlei oorzaken is deze eenheid vèr te zoeken. Toch mag de kerk haar nooit uit het oog verliezen. Dat zij dit niet doet blijkt uit hetgeen in de gebedsweek ter sprake komt. "Het is de Commissie voor Geloof en Kerkorde van de Wereldraad van Kerken, die een oproep heeft rondgezonden, waar in op de gebedsweek en op de eenheid wordt gewezen. „Opnieuw verenigen wij ons met de Christenen van velerlei confessie in het gebed voor de eenheid van de Kerk van Christus volgens Zijn wil", heet het. „Wij hopen", wordt verder tot de kerken ge zegd, „dat gij van andere zijden leidraden zult ontvangen voor het gebed tijdens deze week, daar deze langzaam maar zeker in vele landen terrein wint. Doch wanneer wij in het algemeen bidden voor de een heid van de kerk, verzoeken wij u in het bijzonder te bidden voor de arbeid van „Geloof en Kerkorde" waar die zich dienstbaar maakt aan het doel der een heid". In het gebed, dat is rondgezonden ko men verschillende punten voor waarmee „Geloof en Kerkorde" zicth bezig houdt. Nadat gevraagd is om de vrede en een heid der kerk, die Goeie welgevallig zijn, gaat het gebed dan verder: Laten wij bidden, dat de eenheid zoals de kerk die mocht ervaren nu duidelijker tot uitdrukking moge komen en dat de kerken zich ernstig afvragen of zij wel alles doen wat zij moeten doen om de eenheid van het volk Gods zichtbaar te maken. Verder wordt gezegd, dat er voor gebeden dient te worden, dat een verdiepte gemeenschappelijke studie van de persoon en het werk van Christus en van de Hei lige Geest moge leiden tot een dieper ver staan van de leer der kerk, en dat duide lijker geweten mag worden, dat de weg van Christus de weg van de kerk is. Men moet goed beseffen dat het geheim van Zijn leven het geheim van het leven van de kerk is. Ook wordt gebeden voor toenemende overeenstemming over het wezen van de eenheid en de continuïteit van de kerk als zichtbare gemeenschap waarin alle leden, die Jezus Christus erkennen als de leven de Heer en Heiland elkander mogen er kennen als behorend tot Zijn lichaam, op dat de wereld moge geloven. Laten wij bidden zegt Geloof en Kerkorde dat alle Christenen een wel willende en eerbiedige houding aannemen voor alle vormen van eredienst, waarin God de mens ontmoet. Zij dienen te gaan nadienken over de vraag in hoeverre ver schillen in de eredienst in de kerken het mogelijk maken, dat een gelijke verschei denheid in een verenigde kerk kan wor den verwezenlijkt. Er wordt verder op gewezen, dat gebe den moet worden, dat het gesprek over de problemen van intercommunie vruchtbaar der en liefdevoller wordt door het aan vaarden van duidelijke en door allen er kende voorwaarden, waarop dit gesprek moet worden gevoerd opdat zowel de voor als de tegenstanders van intercommunie elkanders overtuiging eerbiedigen en bei den streven naar de oplossing van hun ver schillen. „Laten wij bidden", zo besluit de op roep, „voor een meer volkomen overgave aan Gods wil, opdat alle Christenen In deemoedige terugkeer naar de enige bron van genade en kracht mogen ontdekken, dat hun voeten staan op de weg die voert naar die eenheid die God heeft bestemd voor Zijn volk". Op zeer vele plaatsen op de aarde zal in deze geest binnenkort worden gebeden. Niemand zal wel verwachten, dat nu op korte termijn in de wereldwijde kerk spra ke van een aaneengesloten eenheid, zal zijn. Wel mag er cp worden gerekend, dat men zich weer eens extra er van bewust wordt, dat de verschillende kerken elkaar behoren te zoeken. Nationale Kaacl In deze rubriek hebben wij enige tijd geleden een en ander medegedeeld- over de Nationale Raad van Christelijke Kerken in de Verenigde Staten. Erg veel is er over deze Raad nog niet bekend. Dit kon ook eigenlijk niet want hij bestaat nog maar twee jaar. Nu we toch vèr over onze grenzen aan het kijken zijn, lijkt het ons goed eens enkele dingen op te sommen, die door deze Nationale Raad in de afgelopen twee jaar zijn ver richt Niet minder dan 52.000 verplaatste per sonen kregen door bemiddeling van de Raad weer een vaste woonplaats; 11,000.000 pond voedsel werd verscheept voor behoeftige personen in r.oodgebie- den. Er werd medewerking verleend aan het zenden van 175 predikanten naar mi litaire bases en 250 d-ominees naar univer siteiten. Van groot belang was het verder, dat in New York en Hollywood werd be reikt, dat men voor het uitzenden van de boodschap der kerken gebruik kon ma ken van radio en film. Ten slotte mag niet onvermeld blijven, dat de Raad de uitgave van een nieuwe Bijbelvertaling, die overigens nogal wat critiek heeft ontmoet, mogelijk maakte. Om een indruk te krijgen van het aantal gelovigen, dat de Raad omvat, zij vermeld, dat er bij aangesloten zijn 25 Protestantse en 4 Oosterse Orthodoxe kerken, die sa men 24.000.000 leden teilen. ADVERTENTIE In November is begonnen met de bouw van 4.497 woningen. In die maand kwamen 5.517 woningen gereed, zodat aan het einde van de maand nog 51.991 woningen in uit voering waren. In de eerste elf maanden van 1952 kwa men totaal 50.503 woningen gereed, tegen 53.250 in de overeenkomstige periode van 1951. De verdeling van deze woningen over het gehele land was: Groningen 1985, Friesland 1864, Drente 996, Overijsel 4270, Gelderland 5104, Utrecht 3109, Noordhol land 5272, Zuidholland 5672, Zeeland 1335, Noord-Brabant 6529, Limburg 4432. Am sterdam 2676, 's-Gravenhage 3510, Rotter dam 3033. Noordoostpolder 516. Elly Norden carrière mee hoopt te kunnen slaan. Niet dat ik bijgelovig ben, zegt ze, maar toch moet je daarover liever maar niets schrijven, 't Is nu ook weer niet nodig om het lot te tarten. Zeg dus maar niet dat die film gebaseerd is op een roman van Jan de Hartog en ook niet dat de regisseur Melville daar een fantastisch scenario uit getrokken heeft. De hoofdrol, die ik zou krijgen, is een •soort moderne toverkol die hele reek sen mannen verleidt, en die dame ligt dus wel in mijn vamplijn. Het versterkt wel mijn zelfvertrouwen dat iemand als Melville mij voor zo'n grote rol heeft uitgekozen. Of ze veel relaties heeft met Franse NEW YORK (Reuter). Twee gewa pende rovers hebben Vrijdag een overval gepleegd op het K.L.M.-kantoor te New York. Een van hen hield met een revolver de acht employés en vier reizigers in be dwang en stal enige duizenden dollars in contanten, alsmede een aantal chèques aan toonder, terwijl de ander de wacht hield aan de deur van het kantoor dat in een kantoorgebouw aan de Fifth Avenue is ge vestigd. De rovers slaagden er in te ontsnappen. Vóórdat zij de overval pleegden, hebben de beide mannen gedurende meer dan een uur op een bank in het kantoor kranten zit ten lezen, zo meldt de politie. De kassier had juist aan de diverse loketten de ont vangsten ingezameld, toen zij opsprongen, een van hen met een revolver in de hand. Het personeel en de cliënten werden in een hoek bijeengedreven en de ongewapende aanvaller nam de kassier de tas met geld af. Het kantoor ligt in een der drukste stra ten ter wereld. Geref. kerken De classis Tiel heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer Z. C. Ver- sluys, theol. cand. aan de V. U. te Gelder- malsen. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. De classis Kampen heeft praep. geëxa mineerd en beroepbaar verklaard de heien M. van Dooren, H. W. Noordman" en Z. G. van Oene, allen cand. te Kampen. De classis Zeeland heeft praep. geëxa mineerd en beroepbaar verklaard naar art. 8 K.O. de heer J. Meilof te Axel. Beroepen te Nieuwer Amstel, W. H. de Boer te Urk. Bedankt voor Utrecht (vac. II. J. Schil der), J. Kamphuis te Bunschoten-Spaken burg. Geref. gemeenten Beroepen te Oostkapelle H. van Gilst, te Elspeet. Ned. Herv. kerk Beroepen te Arnemuiden H. N. van Hens- bergen te Schalkwijk. ADVERTENTIE Januari en Februari zijn topmaar.den voor de wintersportcentra in Europa. Ook in Nederland zijn er dan velen, die voor een poos de natte grauwe winter in eigen land achter zich laten, en naar de be sneeuwde bergen vertrekken, waar een stralende zon en een strakke blauwe lucht een heerlijke vacantie beloven. Vooral voor een vrouw, afkomstig uit de lage landen, is de aanschaf van een win tersport-garderobe. die zij dus in eigen land nagenoeg niet zal dragen, een tame lijk kostbare aangelegenheid. Maar zonder waterdichte bovenkleding, zware skischoenen, dikke sokken, wanten, das sen en donkere zonnebrillen, is skiën en in het algemeen wintersporten onmoge lijk, dus voor hen, die dit deze winter van plan zijn, is de aankoop van een uit rusting of de aanvulling ervan, onver mijdelijk. Ook deze sportieve kleding wordt naar bepaalde modelijnen ontworpen, maar er wordt acht op geslagen, dat hier het modieuse aan het praktische wordt ge paard. Zo zijn de pijpen van de skibroe ken dit jaar wel tamelijk nauw, maar toch nooit zo, dat men er zich niet vrij in kan bewegen. Het meest praktische lijkt t ons een pantalon aan te schaffen van een stevige wollen gabardine, die waterdicht is, de pijpen worden zoals altijd in de schoenen gedragen. Een water- en winddicht ski jacket en een paar dikke handschoenen of wanten completeren het geheel. Hoe vindt u het jacket, dat werd ver vaardigd door een Weense ontwerper? Wij zouden u willen aanraden, indien u zich zulk een jacket aanschaft, er op te letten, dat de capuchon en de manchetten goed aansluiten, zodat u zeker geen last van de wind zult hebben. Een felle kleur doet 't tegen het wit besneeuwde land schap altijd goed beter dan witte kle ding. die tegen de sneeuw vaak grauw aandoet, en daarbij nog het nadeel heeft, gauw smoezelig te worden. Voor de after-ski-time, die oen groot gedeelte van de namiddag en de vroege avond in beslag neemt, werden felge kleurde, gestreepte of geblokte pantalons met zeer smalle pijpen ontworpen, som mige zelfs zó smal, dat zij als een kous om het been sluiten. Op de broek wordt een effen jumper in bijpassende tint ge- dragen. Op de foto links toont de Weense mannequin Vera u een jumper, die het In November 1950 kwamen vier Neder landse militairen per jeep uit Indonesië in ons land aan. Zij deden meer dan zeven maanden over deze reis. Twee van hen zijn voornemens een reis per jeep van Neder land naarAustralië te maken en in de landen die zullen worden bezocht, lezingen met filmvertoningen te houden, teneinde in hun levensonderhoud te kunen voorzien. Zij hopen in Februari of Maart te kunnen ver trekken. De twee oud-militairen, die de tocht zullen maken, zijn Peter Pennarts uit Haarlem en Jan Glissenaar uit Mont- foort. Laat V niets wijs maken buurvrouw. Ze noemen tegen woordig alles Lodaline, maar er is maar één echte Lodaline. Daar kan geen ander merk bij halen. Kijk dus goed naar het etiket met Lodalientje er op! Lodaline kost maar 43 ct per Jles en er zit een HELE liter in! (Van onze Parijse correspondente) P a r ij s, Januari 1953. Elly Norden is haar naam. Eigenlijk heet ze, volgens de burgerlijke stand, weer even anders, maar dat, vindt ze, gaat niemand aan. Een Hollands meisje dat in Parijs op het ogenblik naam maakt als filmactrice, in welk beroep ze zich dan weer vooral op het vamp-genre heeft toegelegd. Voor dat soort rollen wordt ze ten minste speciaal geëngageerd. Een Franse film-vamp van Nederlandse nationaliteit is wel een verschijning die je niet zo dagelijks tegen het lichaam loopt, en dat is dan ook de reden waarom ik u iets over Elly Norden wilde vertellen. Maar om eerst een eventuele scheve indruk recht te zetten. Denkt u nu niet dat Elly een wufte, cynische jonge dame is in de trant van Mariene of daaromtrent. Ze is veel onschuldiger en vooral veel „serieuser" dan ze er op het eerste gezicht (en op de foto) uitziet. Dat merk je al gauw als je een uurtje met haar zit te praten. Ze is nu een maal ingedeeld bij een bepaalde cate gorie en daardoor worden haar een aan tal verplichtingen opgelegd. Wanneer ze uiterlijk lijkt op een vrouw die het leven niets meer te vertellen heeft, dan schijnt me dat vooral wel het resultaat van een proces dat door de Fransen „deformation professionnelle" wordt genoemd. Dat wil dus zeggen dat men in zijn dagelijkse gewoonten nog wel 's sterk beïnvloed wordt door het beroep dat men beoefent. Men moet hier dus de schijn van het wezen proberen te on derscheiden Dit tot sommiger gerust stelling. De ouders van Elly Norden, beiden Nederlanders, wonen al jaren in België. Haar vader is reder in Knocke. In die zelfde badplaats was 't dat Elly haar eerste stap zette van haar filmcarrière. Dat was een jaar of wat geleden toen ze optrad in een reeks sketches, die ter ere van een filmfestival daar toen werden opgevoerd. Onder het publiek bevond zich een vermaarde regisseur die haar naam en adres noteerde. Een paar we ken later ontving ze een briefje dat ze naar Parijs kon komen voor een rol letje in een film die op stapel werd ge zet. Daarmee was ze dus, zoals dat heet „ontdekt", ofschoon haar weg daarna zeker nog niet langs louter rozen leidde. Maar ze had nu wèl de eerste voet in de Franse filmstudio's gezet en vanaf dat moment heeft ze, met tussenpozen, steeds wel zóveel emplooi gevonden, dat ze sindsdien in Parijs kon blijven wo nen. Kort na haar debuut kreeg ze al een veel belangrijkere rol in Olivia, de film die uitsluitend door vrouwen werd gespeeld maar niet erg goed gelopen heeft, en een tijd daar weer na werd ze aangezocht, onder meer mèt Cécile Aubry, om een der zeven vrouwen uit te beelden van Blauwbaard-Pierre Brasseur. Hoewel Elly Norden zelf helemaal niet zo daverend opgetogen is over die verschillende films bood haar producer haar toch een contract aan voor zeven jaren. Zij werd toen wel niet met goud behangen, maar ze kreeg iedere maand toch net genoeg franken in handen om haar hotelkamer mee te kunnen vol doen. Een leven a la Hollywood leidt ze intussen in Parijs zeker nog niet. Het komt wel meer voor dat een pro ducent een jonge actrice waarin nij wat ziet onder „contract stelt" zoals de term luidt. Dat verplicht hem dan nog helemaal niet haar ook te laten spelen, maar haar daarentegen wèl zich voort durend tot zijn beschikking te houden voor het geval hij weer eens een nieuwe film zou willen beginnen. Het gevolg is dus dat zo'n actrice dan alle aanbie dingen af moet slaan die haar elders worden gedaan en dat is dan ook juist de bedoeling. Een lichte chantage, mag men dus wel zeggen. In deze positie verkeert nu ook Elly Norden en daarom zint ze op middelen om haar contract te verbreken. Ze beeft namelijk pas weer een paar aanbiedingen gekregen en één daarvan is zo belangrijk dat ze, als die film echt doorgaat, er de slag van haar Baby voelt zich opperbest thuis in zijn nieuwe kinderstoel. Dit moderne kin dermeubel is zo geconstrueerd, dat het als het kleintje groter wordt ook nog als speeltafeltje met een afzonderlijk stoeltje gebruikt kan worden. kunde, maar in de zeventiende eeuw begon men in Frankrijk plotseling weer inieresse te koesteren voor ae massage en toen niet zozeer als geneesmiddel als wel om gezondheid en schoonheid te behouden. En naarmate de kennis omtrent anatomie en physiologie van het menselijk lichaam toenam, ontwik- kende de massage zich tot de zogenaam de heilmassage. De huidige cosmetische massage, die bij de sehoonheidsbehandeling wordt toegepast, vond eveneens haar oor sprong in Frankrijk en de meesle vak kundige handgrepen hebben dan ook Franse benamingen zoals effleurage (strijking), petrissage (kneding), ra- potement (klopping), allemaal verschil lende massages, die worden toegepast al naar gelang de huid en de lichaamsge steldheid daaraan behoefte hebben. Zonder verdere vragen af te wachten, legde Ellen Maris ons het doel van de massage uit. „In de eerste plaats wordt de huid bevrijd van dode huidcellen en afgescheiden vetdeeitjes, waardoor de huid meer weerstand krijgt tegen de ziektestoffen en door de vlottere bloed circulatie worden eventuele verstoppin gen in de klieren opgeheven met het ge volg, dat de huid wordt gereinigd. Bo vendien wordt de huid door een gere gelde massage beter bestand tegen rim pelvorming. En wanneer men eenmaal rimpels heeft, kunnen deze door mas sage aanmerkelijk worden verzacht. Het nut van de zogenaamde maskers? Wel, ze sluiten de poriën en reinigen de huid. Bovendien bevorderen ze de hernieuwing van de cellen en de ver slapte spieren worden er weer krachti ger door. En tenslotte kunnen ze de huidskleur lichter doen worden, hetgeen een jeugdiger uiterlijk betekent. Maar het is natuurlijk wel nodig om voor iedere huid een speciaal masker samen te stellen. Een droge huid heef! bijvoor beeld behoef:e aan vitamine F. Wanneer zo'n masker is opgelegd, is het goed om minstens twintig minuten rustig en stil te blijven liggen, waardoor het masker goed kan inwerken en ook dit rusten heeft zijn gunstige invloed op de huid." Is het een wonder, dat wij na derge lijke uitvoerige toelichtingen ons s'rijd- bijltie tegen ..de luxe van een schoon heidsbehandeling" hebben neergelegd? En vooral in het gure jaargetijde, wan neer onze huid zo veel kou en wind te verduren heeft, verdient zij waarlijk wel een beetje extra verzorging. Wanneer u echter de zekere schroom om zo maar een schoonheidssalon bin nen te stappen, nog niet helemaal kunt overwinnen, terwijl u zich toch wel héél graag met een gave, fijne huid aan den volke vertoont, dan raden wij u aan om in de eerste plaats matig te zijn met roken; de nicotine mist namelijk op den duur zijn ongunstige uitwerking op de huid zeer zeker niet. Om een goede bloedcirculatie, hetgeen een eer ste vereiste is voor een gezonde huid, te bevorderen, is het ook aan te raden om zich de nodige tijd te gunnen voor de maaltijden en niet overhaastig te eten en bovendien moet u waken voor een te snelle overgang van koude en warme temperaturen. „Schoonheidsverzorging" hret het vak van de deskundige, die u dit alle maal kan vertellen. Wij zouden het. ech ter liever „gezondheisverzorging" wil len noemen, een term. die u wellicht vertrouwder en „degelijker" in de oren klinkt en die in feite toch niets ver schilt met de andere benaming. Want waar gezondheid is, daar Is schoon heid! J. S. en andere filmkringen? Natuurlijk heb ik heel wat filmmensen leren kennen. Maar in het dagelijks gebruik vallen ze over het algemeen niet zo heel erg mee. Er lopen vele gangsters tussen. Een prettige uitzondering buiten Frankrijk: was voor mij Hans Albers. Van de zo mer heb ik een week of wat doorge bracht op een kasteeltje dat hij vlak bij München bewoont. Prachtig gelegen aan een meer. Albers moet. al een eind in de zestig zijn, maar hij is nog zo sportief als een jonge kerel van even twintig. De minst leuke kant van dit beroep is wel de verplichting je relaties te ma ken en te onderhouden. Eigenlijk ver waarloos ik dat een beetje. Het is dan ook tamelijk akelig als je ziet hoe in de buurt van de Champs Elysées in de stamcafé's van de grote filmmensen, zich tientallen starlett's verdringen om bij zo'n machtig man in het gevlei te kunnen komen. Dat klinkt misschien wat pedant., maar ik geloof toch dat ze me wel zullen vinden als ze me nodig hebben. Tot nu toe is dat tenminste steeds gebeurd. Dat de struggle for life in de film wereld nog iets meedogenlozer is d'an in andere kunstberoepen is wel zeker. De verklaring ligt voor de hand. Het komt maar heel zelden voor dat een filmactrice haar carrière na haar twee of drieëntwintigste jaar nog kan be ginnen. Daarvóór moet je dus al het een en ander hebben bereikt. Vandaar dat al die meisjes met aardige gezichtjes, goede figuren en al of geen talent zich zo vreselijk moeien inspannen om aan bod te komen. Het is voor hen óók nog een strijd tegen de klok, of tegen de kalender beter gezegd. Elly Norden had al heel wal gedaan voor ze met haar filmwerk begon. Ze heeft piano gestu deerd bij Jan Vogel in Haarlem, ge schilderd op een kunstschool en ze heeft ook wat journalis'iek bedreven. Ze is nu verloofd met een jonge Vlaam se schrijver Hugo Klaus, die de laatste maanden met zijn roman de Honds dagen gro'e opgang heeft gemaakt. Een van zijn boeken heeft ze met behulp van een Fransman in het Frans ver taald en dat zal nu spoedig verschijnen. ève. volgens ons op zo'n modieuse lange broek „best" zal doen. Zij is vervaardigd van reeleder en heeft gebreide wollen boor den; in de halsopening draagt Vera een gekleurde shawl. Ook dit ontwerp stamt uit Wenen. Misschien neemt u in uw koffer niet alléén maar uiterst sportieve lange broe ken, laarzen en jumpers mee. Er zal toch óók wel een plaatsje over zijn voor zo'n „echt gezellig", eenvoudig jurkje, dat u kunt aanschieten, als u genoeg krijgt van die wintersport ui trusting, Zo'n jurkje, ook in Nederland populair, zal zeker vol doen, vooral ook omdat blouse en rok af zonderlijk kunnen worden gedragen, zo dat u er heel wat meer aan zult hebben dan aan een japonnetje. Met de jumper kunt u sportieve combinaties maken met een effen rok of een lange broek. De ge ruite rok zal goed staan bij een blouse of een vlotte jumper. Wat u ook meeneemt naar de wintersport, of u een dikke beurs hebt, of nu niet zo heel veel kun1 uitgeven aan uw kleding, laat het devies altijd zijn „sportief, praktisch en mo dieus Een dezer dagen zijn wij een schoonheidssalon binnengestapt met het voornemen om al die „luxe" nu eens objectief en nuchter te bekijken en in de vaste veronder stelling, dat een derge lijk instituut in feite toch maar doel heeft voor een zéér beperkt publiek. Maar, wij moeten het eerlijk bekennen, met al onze nuchterheid en ob jectiviteit zijn we er niet in geslaagd om sceptisch te blijven ten opzichte van de diverse schoon heidsbehandelingen. Onze eerste vraag: „Waarom is een schoon heidsbehandeling, zoals bijvoorbeeld de massage, onontbeerlijk, zoals u zegt; vroeger bestonden er toch ook geen schoon heidssalons, terwijl alle vrouwen toch ook geen schoonheidskoninginnen zullen zijn geweest? Er is dus niet zozeer sprake van „onontbeerlijkheid" als wel van een luxe, waarvan het inderdaad prettig is te genieten", beantwoordde Ellen Ma- ris, bij wie wij waren beland, al direct met een voltreffer: „Neen, schoonheidssalons be stonden vroeger inderdaad niet, maar ï-eeds in de oudste tijden was de massa ge gebruikelijk, zelfs bij de onbeschaaf de volksstammen in Afrika en Amerika, waar bij gebrek aan andere hulpmidde len de massage gold als een algemeen middel tegen allerlei kwalen. In China en Japan werd de massage zelfs door priesters uitgevoerd en ook de Grieken Gezichtsmassage en Romeinen beschouwden de massage als de voornaamste geneesmethode; velen hielden er dan ook een eigen masseur opna. De kunst der massage is indertijd door de Kruisvaarders van het Oosten naar het Westen overgebracht. Tijdens de Middeleeuwen bestond er weliswaar een algemene onverschillig heid ten opzichte van deze soort genees-

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9