Complot van Russische medici tegen leiders der Sovjet-Unie Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Faber hield zich schuil bij een bakker in Emmerik Strijd tegen Vrees MOSKOU MELDT ONTDEKKING: Joodse artsen zouden Zhdanof om het leven hebben gebracht Het oude liedje „Ontsnapten naar Nederland terug" Het woord is aan. Zijn gastheer is vroeger leerling van Faber Sr in Haarlem geweest „Ze leveren me toch niet uit' Bescherming Burgerbevolking Opvolging van Warouw in Makassar verlaat Vee moet weer worden ingeënt Frans succes in Vietnam Adenauer: Amerikaanse commissie voor de koude oorlog Het laatste rendez-vous Herinnering Ontploffing bij Ameland; alleen sloep gevonden Vervoerverbod en verlaging slachtvergoeding op komst Jeep tegen een boom; militair omgekomen 67e JAARGANG No 157 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom D IN S D AG 13 JANUARI 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 5 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PRESIDENT TRUMAN heeft in zijn laatste jaarlijkse boodschap aan het Ame rikaanse Congres vandaag over een week treedt hij af met grote nadruk ge waarschuwd tegen vrees. „In ons streven om stand te houden tegenover de meesters van het Kremlin", heeft hij gezegd, „ligt een van de gevaren die ons zouden kun nen doen falen in Vreesons vertrou wen ondermijnend, aan onze vrijheden knagend, onze mensen tegen elkaar op jagend. Het gevaar is al aan den dag ge treden. Het proces is al ingetreden. Al wat onze verdraagzaamheid vermindert, iedere vorm van gedwongen aanpas sing, iedere ongefundeerde beschuldiging, iedere demonstratie van hysterie en iedere nieuwe wet die restricties inhoudt is een waarschuwend sein temeer dat wij de strijd tegen de vrees kunnen ver liezen". Gij herkent hieruit het verzet van de president tegen de MacCarran Act, de wet die de nieuwe immigratiebepalingen bevat en tegen welker invoering hij tweemaal zijn veto heeft uitgesproken. Het protest tegen deze wet neemt hand over hand in Amerika toe; een presidentiële commissie van advies heeft er verleden week een ver nietigend oordeel over uitgesproken; velen verwachten dat herziening van de wet tot Eisenhower's eerste voorstellen zal be horen, want ook hij is ertegen gekant. Maar Truman's waarschuwing geldt even zeer dat soort van „witch-hunt" heksen jacht dat vooral op aanstoken van se nator McCarthy wordt bedreven en dat in Europa, waar ten deze meer bezinning leeft, zoveel verwondering heeft gewekt. Truman's waarschuwing zegt in het alge meen: houdt het hoofd koel, behoudt uw zelfvertrouwen, handhaaft uw kostbare volksvrijheden, laat u in geen geval door angst meeslepen. Hij is ongetwijfeld een man die gerech tigd is om zo te spreken, want welke cri- tiek men tijdens zijn bijna achtjarig pre sidentschap ook op hem toegepast moge hebben, gebrek aan moed is hem nooit verweten. In zijn eigen land zal mën, bij zijn aftreden, de betekenis van zijn per soonlijkheid en bewind zeker nog niet nauwkeurig kunnen vaststellen. In Europa, dat maar ten dele bij zijn beleid betrokken is geweest en hem op een afstand heeft waargenomen, zodat het tot een meer on bevangen oordeel in staat is, kan men dat tenslotte ook niet. Maar zeker is gebleken dat deze man, die in het najaar van 1944 als vice-president gekozen was en niet kon verwachten dat hij binnen een half jaar, door Roosevelts plotseling heengaan, tot de hoogste verantwoordelijke post zou worden geroepen en voor de grootste be slissingen gesteld, geen vrees heeft gekend. En ofschoon hij nooit een grote allure heeft ontwikkeld, ofschoon hij altijd slechts de indruk van een „gewone man" heeft ge maakt evenals Pinay verleden jaar in Frankrijk heeft het Amerikaanse volk hem in 1948 als president herkozen en heeft zijn tweede bewindsperiode de er kenning van zijn capaciteiten veeleer ver sterkt dan verzwakt. Wie eerlijk nadenkt over de fantastische mogelijkheid, dat hij zelf als gemiddeld burger tot een derge lijke taak zou worden geroepen als Tru man in April 1945 zal het gevoel krijgen dat hem een last op de schouders zou worden gelegd, die hem zeker zou doen bezwijken. Wie denkt aan de verschrikke lijke beslissing omtrent het gebruik van de atoombom op Hirosjima en Nagasaki enige maanden nadat Truman president was geworden moge die beslissing nog steeds met afkeer beschouwen en dient anderzijds te beseffen, dat voortzetting van de oorlog tegen het volhardende Japan nog veel meer mensenlevens zou hebben gekost. Afschuwelijk dilemma, waarvoor Truman al bij de aanvang van zijn bewind werd geplaatst. Hij heeft, ofschoon hij de voor een pre sident zo bovenal belangrijke eigenschap heeft getoond, voortreffelijke naaste mede werkers te kunnen kiezen, van zijn hoge top af niet kunnen voorkomen, dat vrees zich in deze tijd in het volk deed gelden. Misschien zal zijn opvolger die invloed wel hebben. Dat weet niemand. Het aloude woord dat zegt, dat vrees de slechtste leidsman is, zal hij .zeker beamen en het gevaar, dat Truman signaleert, dus met dezelfde scherpte zien. Dat mag men zeker verwachten. Als geen verhouding van we derzijdse verdraagzaamheid, van elkaar dulden en ontzien, tussen Oost en West te bereiken is zal het Westen zich in kracht van eigen overtuiging, van behoud van de mocratische vrijheden maar ook van de mocratische opbouw, tegenover het Oos ten moeten handhaven. Blijkens zijn rede heeft Truman daar vertrouwen in, al waarschuwt hij dan tegen dreigend gevaar van verzwakking in eigen huis. Hij is er zich tevens van bewust dat uithoudings vermogen vereist wordt. De mentaliteit der Sovjets kent geen haast; zij denkt en han delt op lange termijn. Zij grondt haar be leid op onderdrukking van de menselijke persoonlijkheid, in welker geneigdheid tot het goede en opbouwende zij kennelijk niet gelooft. President Truman, eraan herinne rend dat zij niet met toestemming des volks regeert heeft er de nadruk op gelegd dat het Kremlin de denkbeelden der vrije wereld zozeer vreest dat het ze niet tot het Russische volk durft te doen doordringen. En hij heeft zijn overtuiging geuit, dat zulk een onveilige en vreesachtige maatschap pelijke orde het tenslotte tegen onze vrije samenleving zal moeten afleggen. Eigenlijk heeft hij tot de Amerikanen gezegd: als gij uw vrijheid blijft handhaven en geen vrees koestert zullen zij die geen vrij heden kennen en u vrezen het tegen u moeten afleggen. Het is een voorspelling waarmee zeker alles niet gezegd is. Waaraan men de voor waarde voor het Westen moet toe voegen dat het zich boven zijn huidige zelf zal weten te verheffen. Hetgeen verder een dieper beschouwing vergt. R. P. Volgens een bericht van AFP hebben 32 Franse jachtvliegtuigen Maandag een be langrijke waterkracht-installatie in het door de Vietminh bezette gebied ten noor den van Hanoi verwoest. De aanval maakte deel uit van de economische oorlogvoering van de Franse luchtstrijdkrachten met het doel de rijstoogst in het gebied van de Vietminh, die in het droge seizoen afhan kelijk is van kunstmatige bevloeiïng, te doen mislukken. LONDEN, (Reuter). Het officiële Russische persbureau „Tass" heeft heden bekendgemaakt, dat een groep Russische medici is gearresteerd, „die poogde het leven van enige Sovjet-politici te verkorten". De betrok kenen zouden hebben bekend verantwoordelijk te zijn voor de dood van de voormalige secretaris van het centrale comité van de Russische com munistische partij en lid van het politieke bureau, generaal Andrei Alexandrewitsj Zhdanof, die in 1948 tengevolge van een hartkwaal overleed. De medici, die zich in hechtenis bevinden, worden voorts beschuldigd van pogingen om een aantal militaire leiders van de Sovjet-Unie uit de weg te ruimen, zoals de maarschalken Wassilefsky, Govorof en Konief, generaal Sjtemenko, admiraal Levtsjenko en anderen. Volgens „Tass" behoorde het merendeel van de gearresteerden tot een internationale Joodse organi satie. Andere leden van de groep zouden zijn ontmaskerd als voormalige agenten van de Britse geheime dienst. In het bericht worden de namen van de professoren Vovsi, Vinogradof, Jegorof, Feldman, Ettinger, Grinstein, Mairof, B. B. Kogan en M. B. Kogan genoemd. „Met behulp van documenten, ondervragingen, verklaringen van medische deskundigen en de bekentenissen van de schuldigen is vastgesteld, dat de misdadigers geheime vijanden van het volk waren", aldus „Tass". „Zij saboteerden de behandeling van de zieken door hun gezondheid op zettelijk en op misdadige wijze schade te doen. Zij stoorden zich niet aan de resul taten van een onpartijdig onderzoek van de patiënten en stelden verkeerde diag nosen. Vervolgens lieten zij de zieken ten gevolge van een onjuiste behandeling ster ven". Volgens „Tass" konden de artsen wor den gearresteerd, voordat zijn hun doel konden bereiken. Zij hebben hun daden bekend. De schuldigen worden ook „be taalde agenten van buitenlandse geheime diensten" genoemd. „De misdadigers bekenden", zo wordt in het bericht gezegd, „dat zij misbruik had den gemaakt van de ziekte van Zhdanof, éen verkeerde diagnose van zijn ziekte hadden bekend gemaakt en de symptomen van zijn hartkwaal hadden verzwegen. Later schreven zij een geneesmiddel voor,, dat schadelijk was voor deze ernstige kwaal, waardoor zij Zhdanof doodden". Maarschalk Wassilefsky, die genoemd wordt als een van de militaire leiders, die de gearresteerden uit de weg wilden rui men, is minister van het leger. Maarschalk Konief is opperbevelhebber van alle Rus sische grondstrijdkrachten. Volgens „Tass" is de organisatie „Joint", waartoe de medici behoorden, door de Amerikaanse geheime dienst opgericht, zogenaamd om materiële hulp aan Joden in andere landen te verlenen, „doch in werkelijkheid om spionage, terrorisme en andere ondergrondse activiteit in een aan tal landen, waaronder de Sovjet-Unie, te leiden". Prof. Vovsi zou bij zijn arrestatie hebben bekend, dat hij opdracht had ge kregen „de leidinggevende figuren van de Sovjet-Unie uit de weg te ruimen". Dit bevel had hij van de organisatie „Joint" ontvangen via Sjimelowitsj, een arts uit Moskou en „een welbekende Joodse bour geois-nationalist, Mihoels". Zhdanof Op 31 Augustus 1948 meldde radio-Mos kou, dat Zhdanof „na een ernstige ziekte" in de ouderdom van 52 jaar was overleden. Als een van de belangrijkste opstellers van de buitenlandse politiek van de Sovjet- Unie had hij in 1947 de leiding bij de op richting van de Cominform. Een jaar tevo ren tot secretaris van de Russische com munistische partij benoemd, werd hij dik wijls beschouwd als opvolger van Stalin, wiens naaste medewerker hij was. De „Prawda", het orgaan van de com munistische partij, heeft in. een commen taar op de ontdekking verklaard, dat „het ontmaskeren van deze bende een slag is voor de internationale Joodse*zionistische organisatie". Het blad viel de „organen van de staats veiligheidsdienst" aan wegens gebrek aan waakzaamheid, aangezien zij niet op tijd de organisatie hadden ontdekt. Voorts be schuldigde het Amerika en Engeland van „oorlogsvoorbereidingen" en pogingen om in de Sovjet-Unie een vijfde kolonne te organiseren. Dementi Herbert Katzki, assistent van de Euro pese directeur van de Joodse „Joint Distri bution Committee", heeft te Parijs de be schuldigingen pure fantasie genoemd. „In 1938 heeft de regering van de Sovjet- Unie onze organisatie gelast haar bedrijvig heid te staken" aldus Katzki, „en sedert dien hebben wij geen contact meer gehad met personen in de Sovjet-Unie". De West-Duitse bondskanselier, dr. Ade nauer, heeft in een gesprek onder vier ogen met een speciale verslaggever van het Algemeen Dagblad verklaard, dat naar zijn vaste overtuiging de uit de gevangenis te Breda ontvluchte oorlogsmisdadigers, in dien zü gevonden worden, naar Nederland zullen worden teruggezonden. „Er is geen kwestie van een andere over weging", aldus dr. Adenauer. „Onze politie heeft de scherpste opdracht gekregen om deze mensen op te sporen en geeft zich daarvoor, daarvan ben ik overtuigd, alle moeite. Wanneer de vluchtelingen worden gevonden zullen zij onmiddellijk aan de Nederlanders worden teruggegeven". Onze correspondent in Bonn vestigt er naar aanleiding van deze verklaring de aandacht op dat het dr. Adenauer als re geringschef van een rechtsstaat niet mo gelijk is op grond van zijn persoonlijke op vatting de uitwijzing van de beide reeds gevatte oorlogsmisdadigers te bevelen. Deze uitwijzing is geregeld door wettelijke bepalingen, waarop hij geen invloed kan en ook niet wil uitoefenen. WASHINGTON, (ANP) De New York Times meldt, dat de toekomstige Ameri kaanse president, Eisenhower, heeft beslo ten een commissie in te stellen voor de koude oorlog. Deze commissie zal plannen voor psychologische strategie van de Ver enigde Staten moeten opstellen en samen bundelen. Naar verluidt zal de commissie onder leiding komen te staan van William H. Jackson, een New Yorkse bankier. Hij is Nietszsche: De slang, die niet van huid kan verwisselen, gaat dood. Evenzo geesten, die men verhindert van mening te veranderen; zij houden op geest te zijn. tijdens de oorlog de plaatsvervangende chef geweest van de geheime dienst van het leger van generaal Omar Bradley. La ter was hij plaatsvervanger van generaal Bedell Smith, de chef van het hoofdkwar tier van de Amerikaanse geheime dienst. Langer dan wij ge wend zijn heeft het Franse kabinet Pinay stand kunnen houden, maar tenslotte heeft het toch het strijd perk moeten verlaten. René Mayer heeft een nieuwe regering ge vormd. De foto toont de overdracht der be voegdheden van de scheidende minister president aan zijn op volger. Met een hand druk bezegelen Pinay (links) en Mayer hun lot. Hoe lang zal het duren voor wij weer een foto van een ka binetswisseling in Pa rijs kunnen publice ren? In de Kassstrasze in Emmerik is Zon dagavond omstreeks half twaalf de uit de gevangenis te Breda ontvluchte Klaas Carel Faber gearresteerd door de Duitse politie. Dit geschiedde op verzoek van de recherche in Arnhem die wist dat Faber in Emmerik verblijf hield bij de 45-jarige Hubert Scliragmann die met zijn jongere zuster Maria, een weduwe, een „Süss- warengeschaft" (snoepwinkel) heeft. De vader van Schragmann was goed bevriend met de familie Faber, al meer dan 20 jaar. Zelf werkte Schragmann in het begin van de dertiger jaren anderhalf jaar in de bak kerij van Fabers vader in Haarlem. De zeven ontsnapten zijn, toen zij op de avond van Tweede Kerstdag over de Duit se grens kwamen, ieder hun eigen weg ge gaan. Klaas Faber arriveerde vrij spoedig in de Kassstrasze 76 in Emmerik. Hij heeft zich Zondagavond niet tegen zijn arrestatie verzet want, zo is zijn opvatting: „Uitleve ren zullen ze mé toch niet. De Duitse grondwet laat uitlevering van politieke vluchtelingen niet toe". Hij is overge bracht naar Kleef in afwachting van de beslissing van het ministerie van Justitie te Bonn. „Het was mijn Christenplicht Faber te helpen", zei Schragmann, die katholiek is. „Hij is geen misdadiger, maar een politie ke vluchteling". Schragmann zei geen lid van de nazi-partij geweest te zijn. De na zi's hebben zelfs de zaak van zijn vader willen sluiten, maar omdat hij een voor aanstaand man was in de kringen van de Duitse banketbakkers en bovendien erelid van de Nederlandse Banketbakkersbond, liet men hem verder ongemoeid. In de oorlog is de winkel in de Kass strasze 76 door een bombardement ver- nield. Schragmann drijft nü zijn zaken in een noodwinkel. De zuster van Schragmann is van me ning dat iemand Fabers verblijfplaats ver raden l)eeft. Zij denkt aan een Duitser, die Weldra zullen in geheel Nederland de bureaux worden opengesteld voor de aan werving van vrijwilligers voor de Bescher ming Burgerbevolking. Affiches brengen het belang dezer bescherming onder het oog. Men had er belangstelling voor. Dr. Erich Mende, het liberale Duitse parlementslid, die één der ontsnapte ge vangenen uit Breda. Touseuil, in het parlementsgebouw te Bonn heeft ontvangen thans in Rotterdam werkt en die daarvóór vaak bij hen op bezoek kwam. Hij kende Faber en hij wist ook, dat er een beloning van 1000.was uitgeloofd voor degene, die inlichtingen over de ontvluchte gevan genen kon verstrekken. Schragmann is in Griekenland bij de „Feldgendarmerie" geweest. Hij en zijn landgenoten beschouwen, naar hij zegt, de „Sicherheitsdienst" als een onderdeel van de S.S. Faber is volgens hun redenering, in dienst geweest bij de S.S. Schragmann geeft toe dat Faber straf heeft verdiend, maar, zo zegt hij, Faber zat in Nederland al zeven jaar gevangen en dat vindt hij meer dan genoeg. „Als we hier allen die in dienst van de S.S. zijn geweest moesten opsluiten", zei hij, „hadden we geen ruimte meer in de gevangenissen. Faber is volgens zijn gast heer niet bang voor de Duitse politie, want wat hij heeft gedaan was zijns inziens niet strafbaar. Faber heeft tegen Schragmann gezegd dat hij tijdens de bezetting „alleen maar bij de schietpartijen tegenwoordig is geweest". Schragmann en zijn zuster hoorden het bericht van de ontsnapping op Zaterdag 27 December in de uitzending van de Ne derlandse radionieuwsdienst. Er wordt in Emmerik veel naar de Nederlandse radio stations geluisterd. Schragmann had toen legen zijn zuster gezegd: „Het zou mij niets verwonderen, als Faber hier komt". Enkele dagen later kwam zijn zuster hem waar schuwen: „Je hebt gelijk gehad: Faber is hier". Een opsomming van Fabers misdrijven tijdens de bezetting kon Schragmann niet van mening doen veranderen. „Jullie in Holland", zo zei hij, „hebben in de eerste wereldoorlog keizer Wilhelm, die hier werd beschouwd als „Kriegsverbre- cher", gehuisvest en niet uitgeleverd. Waarom Faber dan wel?" „Wij hier", zo zei hij, „hebben de haat allang overwonnen. Wij moeten verder". Naar wij vernemen ligt het niet in het voornemen der Nederlandse regering een verzoek aan de Duitse regering te doen tot uitlevering van de in Breda ontsnapte oor- BONN (United Press). In de loop van een gesprek met Duitse journalis ten zei kanselier Adenauer over het proces in Bordeaux tegen de mannen die de slachting hebben verricht in het Franse dorpje Oradour in 1944: „Thans staat dit proces voor de deur. Het zal in al zijn gruwelijke détails gespeeld worden voor de ogen van de gehele wereld. Er zal gezegd worden dat zij die verantwoordelijk waren voor deze misdaad leden waren van de Waffen SS en dat zij hun orders moesten ge hoorzamen. Maar geloof mij, dit proces zal opnieuw voeding geven aan het beeld van de Duitse verschrikking en bloeddorst in de ogen van de buiten landers en ongelukkigerwijs realiseren wij, Duitsers, ons dat veel te weinig. De Duitsers geloven, dat wij thans door de andere volken als gelijkwaardige partners zijn aangenomen, zelfs als vrienden, maar dat is een vergissing. Laat dit voor ons heel duidelijk zijn: als Sovjet-Rusland, als Stalin de huidige politiek niet gedreven had dan zouden wij niet zo snel zijn opgenomen in de Marshall-hulp, dan zou er nog geen West-Duitse federale republiek zijn en geen vr edescontracten en contracten voor het Europese leger. Dat alles ge beurde niet uit liefde voor Duitsland. Als iemand hier zich verbeeldt, dat een Duitse staatsman bi het buitenland met open armen wordt ontvangen, vergist hij zich lelijk". logsmisdadigers. Een uitleveringsverzoek vereist een langdurige procedure, waarbij in Duitsland vele instanties betrokken zijn. Daarom heeft Nederland de uitwijzing der oorlogsmisdadigers gevraagd. Voor deze uitwijzing is in Duitsland een juridische beslissing nodig over de vraag of men hier al of niet met politieke vluchtelingen te maken heeft. Zou de Duitse rechter deze vraag bevestigend beantwoorden, dan zou artikel 16 der Duitse grondwet ook de uit wijzing verbieden. DJAKARTA, (Aneta) Politieke waar nemers hebben ten aanzien van de laatste ontwikkelingen rondom de benoeming van kolonel Sadikin tot commandant van Oost- Indonesië meegedeeld, dat zij het zeer wel mogelijk achten, dat de overdracht van het commando Oost-Indonesië door de fungerende commandant, luit.-kol. Wa rouw aan de door het kabinet benoemde commandant, kolonel Sadikin, niet zal ge schieden voordat de toestand daar rustig is. Men baseerde deze mening op de ver klaring van het kabinet betreffende de be noeming van kolonel Sadikin, waarin wordt gezegd, dat deze de nieuwe functie zal aanvaarden, nadat hij zijn functie van commandant van Borneo heeft overgedra gen en dat in afwachting daarvan luit.- kol. Warouw in Oost-Indonesië optreedt als fungerend commandant. Deze oplos sing voor de uit de diverse verklaringen van betrokken officieren gebleken moei lijkheden zou niet in strijd zijn met het besluit van het kabinet en de beste uitweg betekenen, zo meenden deze waarnemers. Diezelfde waarnemers zeiden, dat de zaken betreffende de aanvraag van kolo nel Sugeng om ontslagen te worden van zijn functie van chef-staf van de land strijdkrachten, thans opgehelderd zijn. In dit verband wees men dan nog op de, spe ciaal door de minister van Defensie ad in terim, de heer Prawoto, ontwikkelde acti viteiten van de laatste dagen. Prawoto nam contact op met kolonel Sugeng, de terri toriale commandanten en de regeringspar tijen om een uitweg te zoeken. Deze po gingen hebben waarschijnlijk reeds resul taat opgeleverd, zo zei men. DJAKARTA, (Aneta) De echtgenote van president Sukarno heeft Dinsdagoch tend het leven geschonken aan een zoon. Moeder en kind maken het goed. Schip op mijn? De kustwacht van Ameland heeft heden ochtend vroeg een ontploffing in Noord- Westelijke richting waargenomen. Alle schepen in de buurt is verzocht scherp uit te zien. De „Holland" van de fa. Doeksen is uitgevaren en nog niet teruggekeerd. Op weg naar de plaats, waar men aanneemt dat de waargenomen ontploffing is ge schied, heeft de bemanning een Belgische sloep aangetroffen en opgevist. Nadere aanwijzingen van een ramp heeft men niet. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening is voornemens, met in gang van 1 Februari een vervoerverbod af te kondigen voor rundvee, met uitzonde ring van dieren, die ten minste veertien weken geleden en ten hoogste zes maan den geleden zijn ingeënt. De uitzondering geldt eveneens voor kalveren beneden de zes weken. Het ligt bovendien in de be doeling van de minister de vergoeding voor koeien, die na een nader vast te stel len datum wegens besmetting met mond en klauwzeer worden geslacht, met 20 te verminderen. De maatregelen beogen het opnieuw optreden van mond- en klauwzeer in ons land zo veel als mogelijk is te voorkomen. Bij het uitbreken van het mond- en klauwzeer in 1952 is de Neder landse veestapel op grote schaal ingeënt. De onvatbaarheid van het rundvee is thans als gevolg van de niet onbeperkte wer kingsduur van het vaccin aanzienlijk ver minderd, zodat het enten thans weer nood zakelijk is geworden. Dit blijkt ook uit het voorkomen van nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer. De besmetting heeft zich voorgedaan bij rundvee, dat korte tijd daarvoor op de markten is aange kocht. Hedenmorgen omstreeks tien uur is na bij Goor op de weg naar Markelo een militaire jeep tegen een boom gereden. De bestuurder werd uit de wagen geslingerd en zeer ernstig gewond. Hij werd naar het R.K. ziekenhuis te Hengelo overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. AANHOUDENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Plaatselijk mist of wolkenvelden, maar hier en daar ook opklaringen. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke rich tingen. Lichte tot matige vorst. 14 Januari Zon op 8.42 uur onder 16.56 uur Maan op 8.14 uur. onder 15.18 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 13 Januari Hoog water: 1.30 en 13.51 uur. Laag water: 9.26 en 21.51 uur. Woensdag 14 Januari Hoog water: 2.24 en 14.44 uur. Laag water: 10.28 en 22.49 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1