Moskou's actie tegen Joden wekt grote bezorgdheid Boottrein reed bij Maassluis tegen stilstaande D-trein Kolen- en Staalland begint vorm te krijgen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het woord is aan. STRAATSBURG Humaner methoden Mijnongeluk in België Staking in Italië verlamt treinverkeer Afschuw in Londen Zeven licht gewonden Proces-Oradour wordt niet gesplitst Nieuwe banden tussen klein en groot Europa Pauselijke nota aan Joegoslavië Nederlandse stap te Bonn De koude houdt aan Tito president Inleiding van vervolging op grote schaal Anti-kartelproces tegen oliemaatschappijen A spirant Dulles en Stassen naar Europa Bevreemding over opsporings werk der Duitse politie 67e JAARGANG No 158 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 14 JANUARI 1953 Haarlems Dagblad 2 97e JAARGANG No 6 Uitgave Grafische Bedrijven Darniate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman SINDS DE OORLOG zijn proeven geno men met een menselijker toepassing van gevangenisstraf. Dat is ook in Breda ge beurd en toen het na de ontvluchting der zeven oorlogsmisdadigers algemeen bekend werd hebben tal van mensen er niets van begrepen. Dat juist een Kerstfeest werd gevierd, dat „blinde vinken" tot het menu behoorden en dat een film werd opgevoerd die Duits was en toevalligerwijs Ein Him- mel auf Erde heette, gaf gerede aanleiding tot spot. Ook tot ergernis. Iemand schreef in een weekblad dat de gevangenen in Breda in een paradijs leefden. Het scheen bem niet opgevallen te zijn dat als zij het als een paradijs beschouwden, zeven van hen niet de vlucht zouden hebben genomen. Ieder die opgesloten is geweest, hetzij in een gevangenis hetzij in een kamp, hetgeen zovelen van ons in bezettingstijd is over komen, weet dan ook dat dit onder alle omstandigheden een zware beproeving be tekent en dat die beheerst wordt door het feit, dat men zijn vrijheid heeft verloren: omgeven door muren en gecontroleerd door bewakers, of omgeven door prikkeldraad en gecontroleerd door bewapende schild wachten. Het schijnt enige verbeeldings kracht te vorderen, zich voor te stellen dat dit de mens onder een druk doet leven en soms beklemt en benauwt. Weliswaar heeft het niet op iedereen dezelfde uitwer king laat ik liever zeggen: op ieder mens een in zekere mate verschillende omdat geen twee mensen gelijk zijn. Alle goed kope algemeenheden en massa-redenerin gen van onze tijd ten spijt zijn er inderdaad geen twee gelijk en men kan hen dat ook niet maken. Zelfs niet met geweld. Maar alle gevangenen ondervinden, al is het dan op verschillende wijs, de hun opgelegde dwang en beperking door opsluiting, omdat zij mensen zijn en niet voor opslui ting bestemd. Geen blinde vinken, geen films die een Hemel op Aarde suggereren, niet de smakelijkste maaltijden en evenmin de prettigste bezigheden en ontspanningen kunnen dus ooit tegen verlies van vrijheid opwegen. Iedere gevangene is steeds ver vuld van de gedachte: ik wil eruit, ik wil yrij buiten kunnen lopen, de zon tegemoet en het veld in, of naar de zee. En ik wil sommige mensen ontmoeten en andere mensen ontwijken, ik wil alleen zijn of in gezelschap van anderen, maar vrijwillig. Als er mensen zijn die dit niet kunnen begrijpen is dat jammer voor hen, want zij missen iedere fantaisie, hetgeen wil zeggen verbeeldingskracht. Het oude gevangenis-stelsel, gebaseerd vooral op eenzame opsluiting en het ver richten van minderwaardige arbeid, ken merkte zich niet slechts door de vergel- dings- of wel wraakgedachte alleen, maar had ook dientengevolge geen corrigerende, verbeterende uitwerking op misdadigers. Toen nu talloze mensen, die vóór de oorlog nog nooit het inwendige van een gevange nis gezien hadden, er door de Duitse be zetters van ons land in opgesloten werden waren zij ontzet over de gevangenis-toe standen. Zij namen zich voor, na de oorlog actie te gaan voeren om er verbetering in te brengen. Dat deden zij dan ook en dat heeft de experimenten met humaner me thoden beïnvloed, die in latere jaren zijn toegepast. Daarmee zijn natuurlijk de ge bouwen nog niet verbeterd en gemoderni seerd, hetgeen nodig zal zijn om een huma ner stelsel volle uitwerking te geven. Wie zich enige aantrekkelijke voorstelling poogt te maken van het inwendige van een ge vangenis als die te Breda gebouwd vol gens hetzelfde koepel-stelsel als de Haar lemse kan die poging beter opgeven. Er zijn er ook van ander type. Maar het zijn alle sombere, naargeestige oorden, erop be rekend om de gevangene niet alleen uit de maatschappij te sluiten maar hem ook uit de natuur, uit het ganse leven te verban nen. Men meende nog dat dit wijs was, toen men "deze bouwsels optrok. Men wilde zwaar straffen en besefte niet, terwijl men toch de samenleving tegen onmaatschap- pelijken heette te beschermen, in welke geestesstaat men die lieden vroeger of later weer op de maatschappij zou loslaten. Het werk der reclassering moet lange tijd ten zeerste bemoeilijkt zijn door het gevange nisstelsel. Aan humaner straf-toepassing zijn wij dus toe. De gebouwen zijn er nog niet naar en men moet nog een bewakers-korps ont wikkelen, dat ermee vertrouwd is. Het zal meer geld kosten dan de vroegere methode. Dat is het evenwel tenvolle waard als het meer gelegenheid schept om gevangenen tot goede leden der samenleving te maken, zo wel door hun vakkennis bij te brengen als door hen goed met anderen te leren samen werken en hen ook anderszins ertoe te brengen, een betere levensweg te kiezen. De straf: verlies van vrijheid blijft en drukt zwaar. Laat men zich daar niet in vergissen. Humaner methoden brengen evenwel niet mee dat men te weinig bewakers laat optreden, zoals in Breda. Zij brengen even min mee dat gelegenheid tot gemakkelijk ontsnappen bestaat, zoals in Breda en dat „een opeenstapeling van fouten" om nog eens het inter pel lerende Eerste Kamer lid te citeren wordt gemaakt. Dat alles heeft niets met humaner methoden te ma ken. Men moet die dingen uit elkaar weten te houden. Het zou naar mijn overtuiging een achteruitgang en een radicale fout zijn als tengevolge van het geval te Breda de ontwikkeling van humaner straffen werd gestoord of belemmerd. Gelukkig kon men uit minister Donker's verklaringen afleiden dat de tegenwoordige minister van Justitie dat niet wil. R. P. BERGEN (Belga). In de afgelopen nacht heeft zich in een mijn te Wasmes een mijngasontploffing voorgedaan. Er zouden 13 doden en 15 gewonden te betreuren zijn. Wasmes, ten Westen van Bergen, ligt in de Borinage, de Zuid-Belgische mijnstreek. De mijn behoort aan de maatschappij John Cockerill. BELGRADO (Reuter). Maarschalk Tito is heden door de Joegoslavische natio nale vergadering met 568 stemmen vóór, en één tegen, gekozen tot eerste president van de Joegoslavische federale republiek. De dezer dagen goedgekeurde grondwets wijziging hield onder andere het instellen de presidentsfunctie in. (Reuter) Vijf van de negen Russische geneesheren, die er van worden beschul digd de dood van twee Sovjet-leiders te hebben veroorzaakt en andere naar het leven hebben gestaan, zijn Joden. Drie der van moord en samenzwering beschuldigde geneesheren, namelijk Vino gradov Egorof en Majorof, hebben de akte van overlijden van de voormalige Bulgaar se minister-president Dimitrof, die op 2 Juli 1949 in een sanatorium te Moskou is overleden, getekend. Dr. Majorof heeft ook de akte van over lijden van maarschalk Balsan, premier en minister van Buitenlandse Zaken van buiten-Mongolië, die in Januari 1952 is overleden, ondertekend. Het Amerikaans-Joodse arbeidscomité, dat ongeveer 500.000 Joodse leden van de Amerikaanse vakverbonden CIO en AFL vertegenwoordigt, heeft de UNO verzocht, op te treden „tegen Stalins jongste daad tegen de Joden". In Maart 1951 heeft het comité reeds een schrijven over „moord op het Jodendom in Oost-Europa" aan de UNO-commissie inzake de rechten van de mens doen toekomen. Het nieuws is in Israel met grote be zorgdheid ontvangen. Men vreest, dat Mos kou heeft besloten de Joden in het land als een onbetrouwbaar element in geval van een wereldconflict te beschouwen. Som mige waarnemers in Israel vrezen, dat de Joden in groter getale naar Siberië zullen worden verbannen. Het Russische blad „Izvestia" schrijft, dat het een ernstige fout zou zijn uit de arrestaties de conclusie te trekken, dat er nu geen gevaar voor sabotage meer be staat. „Agenten van buitenlandse geheime diensten zoeken voortdurend naar kwets bare plekken onder bepaalde onstandvas tige leden van onze intelligentsia, die be smet zijn met het virus te kruipen voor alles wat buitenlands is. Het zijn deze men sen, de dragers van de burgerlijke ideolo gie, die ons schaden en ons zullen blijven schaden," aldus het blad. Joden-vervolging „De toenemende vervolging van Joden achter het IJzeren Gordijn berust niet speciaal, zoals onder Hitier, op aangewak kerde rassenhaat. De communisten hebben het meer voorzien op de klasse, die zij de naam van „monopol-kapitalisten" hebben gegeven," zo vertelde gistermiddag de Duitse leider van de organisatie van vrije juristen te Berlijn, dr. Theo Friedenau, op een persconferentie belegd in het Carlton- gebouw te Amsterdam door het Nationaal comité tegen 't concentratiekamp-systeem. Dr. Friedenau is op uitnodiging van de Nederlandse afdeling der internationale juristencommissie naar ons land gekomen voor het houden van spreekbeurten in Gro ningen, Den Haag en Amsterdam over „De rechtstoestand en rechtspleging in Oost- Duitsland." „Ik geloof, dat de vervolging zich niet uitstrekt tot de werkelijk arme Joden," ging hij voort. „De ondervinding, die Mos kou in de landen achter het IJzeren Gor dijn met Joodse leiders heeft opgedaan, was naar de mening van Stalin blijkbaar, dat onder hen te veel „Titoïstische krach ten" schuilden. De verklaring voor de thans zo duidelijk wordende Joden-vervol- gingen vloeit daaruit voort: enerzijds heeft Stalih weinig vertrouwen in vele van deze leidinggevende Joden, anderzijds komt het hem goed van pas hen als zondebokken voor het forum van het publiek te halen en op hen de schuld van de vele binnen landse politieke en economische moeilijk heden af te schuiven." Het leek dr. Friedenau niet onwaarschijn_ ROME. (Reuter). Het spoorwegver keer in Italië is Dinsdag tengevolge van een staking van naar schatting 200.009 spoorwegarbeiders, die aangesloten zijn bij het communistische algemene vakver bond, verlamd geweest. De enkele treinen die nog reden voerden een politie-escorte mee. De staking gold voor 24 uur. Twintig personen liepen verwondingen op toen een speciale bus, die met arbei ders naar Rome reed, Dinsdagochtend in een sioot reed. De bus was een van de duizenden, die door de regering waren op gevorderd om aan de vervoersstaking het hoofd te bieden. De stakers wensen een loonsverhoging van ongeveer 10 procent. Niet-commu- nistische bonden hebben geweigerd aan de staking deel te nemen en verklaax-d, dat zij ter bevordering van communistische doelen was afgekondigd. De Italiaanse regering heeft Dinsdag ook vliegtuigdiensten georganiseerd ter ver vanging van sneltreinverbindingen tussen Italiaanse steden en het eiland Sicilië. Tenslotte is gebruik gemaakt van leger voertuigen en militaire treinbestuurders. De communistische vakbond verklaarde, dat binnenkort een nieuwe grotere actie zal v/orden georganiseerd, tenzij de rege ring instemt met de eisen tot loonsverho ging en positieverbetering. WASHINGTON (Reuter) De districts- rechter James Kirkland heeft Dinsdag ge weigerd het onderzoek naar een beweerd wereldmonopolie voor olie te doen beëin digen. Hij heeft de datum, voor welke 18 Amerikaanse en buitenlandse oliemaat schappijen haar boeken zullen moeten hebben voorgelegd verschoven, teneinde de regering tijd te laten de wettelijke proce dure nader te overwegen. Zoals gemeld heeft president Truman opgedragen aan vijf grote maatschap pijen voor te stellen tot strafrechte lijke proces te vervangen door een civiel proces. Dit aanbod is door de oliemaat schappijen van de hand gewezen lijk, dat bij deze communistische campagne tevens wordt gepoogd de bij de Duitsers nog sluimerende, oude nazi-instincten van anti-semitisme op te rakelen. Hij noemde vele namen van vooraan staande figuren uit het openbare leven in Oost-Duitsland, die thans door de Staats- veiligheiddienst nauwlettend in de gaten worden gehouden en gevaar lopen ge arresteerd te worden, waarschijnlijk ook de ex-propaganda chef van de Oost-Duitse socialistische eenheidspartij, Eisler, die uit zijn functie is ontheven. WASHINGTON (Reuter). Tot grote verbazing van de Congresleden heeft een republikeinse afgevaardigde uit Ohio het Amerikaanse Congres verzocht zijn thuisstaat toe te laten tot de unie. Hij verklaarde zijn opzienbarende reso lutie met de toelichting, dat overijve rige onderzoekerszojuist hadden uit geplozen, dat Ohio nooit officieel een der 48 staten der V.S. was geworden. Wel had het congres in 1802 de grenzen van Ohio vastgesteld en had een con ventie een staatsgrondwet opgesteld en die in 1803 aan het congres toegezonden, doch dit had zich verder niet met de zaak bemoeid, aldus deze afgevaardigde. Hij verzocht dus om toelating van Ohio tot de Unie, en wel met terugwerkende kracht tot 1 Maart 1803. (Van onze correspondent in Londen) De Engelse bladen spreken hun afschuw uit over de nieuwste vorm die de anti- Joodse campagne van het Kremlin heeft aangenomen. „The Times" zegt, dat het reeds onmiddellijk duidelijk was na het proces in Praag, dat dit slechts de inlei ding vormde van het drama. De pers in Moskou heeft sinds de staatsprocessen aan het einde van de dertiger jaren niet zulk een ziekelijk en fantastisch verhaal gepubliceerd. Het effect er van zal onge twijfeld zijn de twee millioen Joden in Rusland verdacht te maken en hen te ver wijderen van vertrouwensposities. Het is zelfs mogelijk dat zij uit het Westen van Rusland zuilen worden verwijderd, zoals dat het geval was met sommige Kaukasi- sche stammen en de Tartaren van de Krim, die naar de binnenlanden van de Unie werden overgebracht. Meer dan tevoren zullen de Joden ver dacht worden van internationale sympa thieën. Velen hebben immers familie en kennissen in de V.S. en elders. Grotere waakzaamheid jegens groepen met een verdachte achtergrond is volgens „The Times" de les die in de Sovjet-Unie er in gehamerd moet worden. Staatsdiscipline gaat voor alles. Boven alles blijken de Sovjet-heersers vastbeslo ten om elk onofficieel contact tussen eigen volk en het niet-communistische deel van de wereld te verbreken. In de komen de weken zal moeten blijken of de „Zionis tische samenzwering" zich zal uitbreiden tot de groep Sovjet-economen rond Voz- nessensky, die nu uit de gratie is. „The Times" besluit met de conclusie, dat het geloof van sommigen, dat Rus land verdraagzamer zal worden naarmate het sterker wordt, ruw geschokt is door deze nieuwe onthulling van hoe een dic tatoriaal systeem voortdurend zijn eigen angsten schept en vergroot. Tussen Maassluis en Vlaardingen is Dinsdagavond de boottrein van Hoek van Holland naar Amsterdam op de D-trein naar Hamburg gereden. Links de voorste wagen van de boottrein. De cabine is niet meer te zien, daar ze geheel in de achterste wagen van de D-trein is geschoven. Gisteravond omstreeks kwart voor aclit is de boottrein van Hoek van Holland naar Amsterdam tussen Maassluis en Vlaardin gen tegen de achterste wagen van de D- trein naar Hamburg gebotst, die voor een onveilig sein stond te wachten. De bestuursderscabine van de electri- sche boottrein werd gedeeltelijk ingedrukt; de bestuurder, de heer J. van Tongeren, raakte bekneld, maar zijn kwetsuren wa ren niet ernstig. Enkele passagiers van de boottrein en van de D-trein werden licht gewond. Alleen de achterste wagen van de D-trein werd beschadigd. De D-trein had op de plaats van de bot sing reeds dertien minuten voor een on veilig sein staan wachten. De boottrein vervoerde slechts 11 passagiers naar Am sterdam. In de D-trein reisden voorname lijk Engelse militairen naar Hannover. De bestuurder van de boottrein heeft aan de Vlaardingse politie verklaard, dat hij plotseling een geel waarschuwingssein had waargenomen. Omdat het zicht door de dichte mist slechts vijftig meter be droeg, had hij de trein niet tijdig meer achter de D-trein tot stilstand kunnen brengen. Bij de botsing liepen behalve de wagen voerder van de boottrein nog zes anderen letsel op. De kok van de restauratiewagen, de heer C. A. van de Nieuwendijk uit Naaldwijk, kneusde enkele ribben, me vrouw Ringle uit Kaapstad, mejuffrouw G. de Bruyn uit Heemstede en de heer E. C. van Oosten van de Pol uit Den Haag klaagden over pijn in de borst. De heer J. L. Boer uit Den Haag brak enkele rib ben. Een kellner van de restauratiewagen, de heer C. A. van Breukelen uit Amster dam, liep een hoofdwond on De reizigers van de boottrein zijn met het voorste gedeelte van de D-trein naar Schiedam gebracht en vandaar met gewo ne treinen verder gereisd. BORDEAUX (AFP/DPA). Het proces tegen de 21 oorlogsmisdadigers, die hebben deelgenomen aan de uitmoording van het Franse plaatsje Oradour-sur-Glane is Dins dagmiddag te Bordeaux hervat. In naam van de Duitse beklaagden ver klaarde de advocaat De Guardia zich tegen de scheiding van het proces in één tegen de Duitsers en de twee Elzassers, die vrijwillig tot de SS zijn toegetreden, en één tegen de andere twaalf Elzassers. Van de zijde van de verdediging van de laatstgenoemde twaalf was dit Maandag geëist. De Guardia betoogde, dat een dergelijke scheiding in het nadeel van de Duitsers zou zijn, want het vonnis zou strenger zijn indien het tri bunaal de Duitsers afzonderlijk zou be rechten. Wanneer men een scheiding maakt, zo zeide de verdediger, doet men aan politiek. Niet de nationaliteit beslist de mate van schuld. Een advocaat van de Elzassers, Moser, verklaarde. dat hij en zijn confraters plei ten voor de verdediging van de toekomst van Elzas en die van Frankrijk. Daarom verzochten zij de Elzassers niet in bijzijn van de Duitsers te berechten. „Het gaat hier om een nationale zaak", aldus Moser. Vervolgens trok het tribunaal zich in de raadkamer terug om over het probleem van de splitsing van het proces te spreken. Nadat het tribunaal in de rechtszaal was teruggekeerd, verklaarde president Nussy Saint-Saens, dat het tribunaal besloten had het proces niet. te splitsen. STRAATSBURG (Reuter). Paul Spaak, de voorzitter van de Schuman- vergadering, heeft in een exclusief onder houd met een correspondent van Reuter te Straatsburg verklaard dat de vandaag bij eenkomende raadgevende vergadering van de Raad van Europa zich bezig zal houden met een voorstel, dat voorziet in „geheel nieuwe banden" tussen de voorgestelde politieke gemeenschap der zes landen, die hun steenkool- en staalbedrijven onder één verenigd beheer hebben gebracht, en de andere Europese staten. Hij zeide dat dit voorstel „veel verder gaat en veel doelmatiger is voor de bevor dering der Europese samenwerking, dan het aanvankelijk opgevatte denkbeeld om de vergaderingen van alle organen der zo genaamde „Schuman-landen" door waar nemers te doen bijwonen". Volgens Spaak is het nieuwe voorstel „opgesteld in de ware geest van het plan- Eden, dat voorziet in verbindingen tussen de zogenaamde „Schuman-gemeenschap" en de andere Europese landen". Nader wordt vernomen dat de kern van het nieuwe plan, dat vandaag met steun van voorzitter Spaak, in de bijeenkomst van de Schuman-vergadering aan de orde zal worden gesteld, bestaat uit een voorstel om een jaarlijkse gemeenschappelijke bij eenkomst van de Schuman-vergadering en de raadgevende vergadering van de Raad van Europa te doen houden. Het denk beeld, om de bijeenkomsten van de Schu man-vergadering dóór waarnemers der niet-aangesloten landen te doen bijwonen, zou dan worden opgegeven. NEW YORK (Reuter). John Foster Dulles, de aanstaande Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, en Harold Stassen, de nieuwe directeur voor het pro gram van de wederzijdse beveiliging (M.S. A.) zullen aan het eind van deze maand naar Europa reizen om inlichtingen voor Eisenhower in te winnen over het politieke klimaat in Europa. Dit besluit werd Dinsdag genomen bij besprekingen, die de aanstaande president der V. S. met leden van zijn kabinet en andere hoge functionarissen van de nieuwe Amerikaanse regering heeft gevoerd. Weber: In het ondermaanse is elke vol maaktheid een negatief begrip en de volmaakte staatsinrichting is slechts diegene, die de minste ge breken heeft. VATICAANSTAD (Reuter). De Paus heeft vijftien December een nota van vijf duizend woorden tot de Joegoslavische re gering gericht, waarin deze er van wordt beschuldigd „te pogen alle godsdienstige denkbeelden en gevoelens onder het Joego slavische volk te verstikken". De inhoud van de nota is pas Dinsdag te Vaticaanstad gepubliceerd. In de nota verklaart de Paus dat „de Joegoslavische regering en andere voor aanstaande Joegoslavische communisten een meedogenloze strijd tegen de gods dienst in het algemeen en tegen de Katho lieke kerk in het bijzonder, voeren". De Pauselijke nota is, twee dagen voor dat de regering-Tito de betrekkingen met het Vaticaan verbrak en de Vaticaanse zaakgelastigde gelastte het land te ver laten, op het Joegoslavische ministerie van Buitenlandse Zaken overhandigd. Het dagblad van het Vaticaan, de „Osservatore Romano", meldt, dat de nota ongeopend aan de zaakgelastigde werd teruggegeven. De „Osservatore Romano" publiceert ook de tekst van een Joegoslavische nota van één November, waarin het Vaticaan er van wordt beschuldigd „zich in te laten met de binnenlandse aangelegenheden van Joegoslavië". In de nota wordt vermeld, dat de Joegoslavische bisschoppen de on der hen gestelde priesters in September 1952 opdracht gaven niet toe te treden tot de, met medewerking van de regering te Belgrado, gestichte verenigingen voor gees telijken. „De Joegoslavische bisschoppen handelden aldus ingevolge rechtstreekse orders van het Vaticaan", aldus de nota. In de antwoordnota van het Vaticaan wordt onder meer gezegd dat „de Heilige Stoel tot plicht heeft de onvervreemdbare rechten van de godsdienst en van de Ka tholieke kerk overal te beschermen, waar zij worden veronachtzaamd of aangevoch ten". (Van onze speciale verslaggever) Straatsburg, Dinsdag. Sedert wij de vorige keer onze lezers op de hoogte hiel den van de gang van zaken in de Europese hoofdstad heeft zich hier een compleet par lementair debat afgespeeld. Men moet zich voorstellen te vertoeven in Kolen- en Staalland, officieel genaamd de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (G.K.S.). Dit land heeft de oppervlakte van de drie van de Benelux, Frankrijk, Italië en West- Duitsland en de regering heeft de Hoge Autoriteit. Deze bestaat uit negen mannen die elk een staf uit een van de zes landen hebben, maar die voor de uitoefening van hun hoge ambt uit hun nationaliteit zijn ge stapt. Terwijl zij regeren hebben deze mi nisters uitsluitend het belang van het hele Kolen- en Staalland voor ogen en niet dat van het land waar zij vandaan komen. De supranationale ministers zijn als alle mi nisters der Westerse democratieën verant woordelijkheid verschuldigd aan een parle ment, in dit geval de Assemblée commune, of wel Gemeenschappelijke Vergadering ge naamd. Gij, lezer, hebt indirect mede ge daan aan de verkiezing van dit parlement. Want de Nederlanders, die er in zitting hebben, zijn aangewezen door het Neder landse parlement, dat gij op uw beurt hebt gekozen. De G.K.S. is nog niet helemaal op dreef. De bedoeling is dat in haar gebied voor Kolen en Staal een markt wordt gevormd. Voor kolen, erts en schroot moet die ge meenschappelijke markt op 10 Februari a.s. een feit zijn, voor staal op 10 April. De Hoge Autoriteit heeft de laatste maanden hard aan de voorbereiding van die gemeen schappelijke markt gewerkt. In een schrif telijk rapport dat zij de Assemblée heeft aangeboden, heeft zij haar tot nu toe ge voerde beleid uiteengezet. De Assemblée onder voorzitterschap van Paul Henri Spaak moet nu maar zeggen wat zij er van vindt. Zo gaat het met de regering en het parlement in Den Haag ook. De regering De Nederlandse ambassaderaad te Bonn, dr. H. A. Helb, heeft bij het West-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken de be vreemding van de Nederlandse regering uitgesproken over de wijze, waarop de Duitse politie de opsporing van de uit Breda ontvluchte oorlogsmisdadigers ter hand heeft genomen. Aan Nederlandse zijde bestaat de in druk, dat het zoeken naar de vluchtelingen niet met de nodige energie wordt uitge voerd, zei de ambassaderaad. De West-Duitse functionarissen zegden dr. Helb toe, dat de politie met onvermin derde activiteit zou blijven speuren. Na het bezoek van dr. Helb verklaarde een zegsman van de Nederlandse ambas sade ie Bonn, dat de Duitsers meenden, dat c"e zeven ontsnapten slechts veroor deeld waren omdat»zij voor de Duitsers- hadden gestreden. zet haar beleid uiteen en het parlement kan er dan met haar over praten. Alles is in een staat van voorbereiding en er zijn verder nog kwesties waar een ander orgaan zich mee moet bemoeien. Dit orgaan bijzondere ministerraad geheten is niet supra-nationaal, het bestaat uit ministers van de zes deelnemende landen. Zij zijn in het supra-nationaal geheel dus nationale elementen en daardoor voor velen een doorn in het oog. Hoe het zij, de Hoge Autoriteit moest bij haar mededelingen in het openbaar rekening houden met deze bijzondere ministerraad met welke zij hier morgen een bespreking zou hebben. Inmid dels schijnt zij wel gisterenavond in de vergadering van de commissie uit de As semblée achter gesloten deuren iets meer te hebben verteld. Het openbaar debat eindigde gelijk vele parlementaire debat ten, metniets. Hetgeen betekent dat de Hoge Autoriteit op de ingeslagen weg kan voortgaan. Het K.N.M.I. deelt mede: De vorst heerst op het ogenblik in geheel West-, midden- en Oost-Europa. In Scandinavië echter hebben Westelijke winden zachtere lucht aangevoerd en komt lichte dooi voor. In Italië is het bijzonder koud, doordat Noord- Oostelijke winden daar koude lucht uit Zuid-Rusland aanvoeren. In Rome en op Sicilië kwam zelfs lichte vorst voor. De laagste temperaturen werden vanmorgen uit Zuid-Duitsland en Oost-Frankrijk ge meld, waar het op sommige plaatsen 12 graden vroor. In het Zuid-Oosten van ons land vroor het vanmorgen 7 graden. De vorst wordt beschermd door een uitge strekt gebied van hoge luchtdruk dat zich van de Oeral via onze omgeving tot ver op de oceaan uitstrekt. Ten noorden van deze gordel van hoge druk trekken depres sies van West naar Oost. Hoewel het hoge- drukgebied in onze omgeving iets in bete kenis afneemt, blijft het toch het weer nog beheersen, zodat het koude weer aan houdt. LICHTE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend droog weer met plaatse lijk mist of wolkenvelden. Weinig wind. Over het algemeen lichte vorst. 15 Januari Zon op 8.42 uur, onder 16.58 uur. Maan op 8.54 uur onder 16.47 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 14 Januari Hoog water: 2.24 en 14.44 uur. Laag water: 10.28 en 22.49 uur. Donderdag 15 Januari Hoog water: 3.17 en 15.34 uur. Laag water: 11.19 en 23.42 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1