Voorstellen tot uitbreiding van sportaccommodaties op komst LAXEERAKKERTJE5 PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN Oranjerie wordt gesloopt Wereldnieuws Fa. B. ENGELENBERG Opnieuw vraag aan college B en W over de de sintelbaan De radio geeft Vrijdag „Haarlem Lichtstad" Vader thuis Gaslicht Originele „raadszitting" in Haarlem ^ocli ló het zo Gewicht in V.S. DONDERDAG 15 JANUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Affiche van mr A. Menalda bekroond Veertiende Dies Natalis Haarlems Studenten Gildt Heemsteedse tafeltennissers weer naar Saarland Amateurtoneel Reinig Uw ingewanden en voorkom verstopping. Neem eens per week 1 of 2 Haarlemse Middenstandscentrale Opkoper verkocht niet- afbetaald vloerkleed Burgerlijke Stand van Haarlem Heemsteedse raadsleden wensen geen beroep Jan de Gier in Heemstede Mr. Phaff als voorzitter Politie-auto's worden met sirene uitgerust OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN. Het verwonderde ons uiteraard in het geheel niet dat ook dit jaar enkele vragen uit de raad zijn opgekomen over de toestand en de plannen voor verbetering van de gymnastiekzalen en sportterreinen in Haarlem. In de memorie van antwoord zijn daarom ook weer enkele vragen beantwoord die eigenlijk ieder jaar weer beantwoord worden. De vraag bij voorbeeld over het totale tekort aan speel- en sportvelden in de gemeente. Dat tekort is nog groot, zo luidt het antwoord. Naar schatting heeft Haarlem nog vierendertig hectaren nodig om in alle behoeften te voorzien. Dat echter het probleem nog steeds de volle aandacht heeft bewijst wel de opmerking dat in de loop van dit jaar wederom voorstellen zullen worden gedaan tot verdere uitbrei ding van de totale accommodatie. Met de aanleg van de vier terreinen in het complex Noord-Akendam dat plan werd verleden jaar goedgekeurd zal zo spoedig mo gelijk worden begonnen. Dat is ook het geval met de bouw van de zo noodzakelijke kleedhuizen op de sportterreinen aan de Van Oosten de Bruynstraat, de Kleverlaan en de mr. Jan Gerritszlaan. En de plannen voor het aanleggen van een sintelbaan? Hoe staat het daarmee? Een oude, steeds weer terugkerende vraag. Bij het aanleggen van een sintelbaan, zo luidt het antwoord van B. en W., dient te vens een goede toeschouwersaccommo datie, kleedgebouw, parkeerruimte te wor den opgenomen. De totale kosten zullen daardoor zeer hoog zijn. Eerst achterstand Gezien het zeer grote tekort aan sportterreinen van meer algemene aard, meent het college dat de be staande achterstand wat meer dient te worden ingehaald alvorens plan nen tot aanleg van een sintelbaan kunnen worden overwogen ,daar een dergelijke baan toch altijd slechts door een beperkte groep sportbeoefe naren zal worden gebruikt. Het ligt in de bedoeling aan de Sportraad te ver zoeken spoedig de vraag in behande ling te nemen van de urgentie van de sintelbaan binnen de bestaande moge lijkheden. Bü het onderwerp gymnastiekzalen doet het college van B. en W. de toezegging dat in de gemeentelijke zalen, waar de oefen materialen niet meer aan redelijke eisen voldoen, op korte termijn voor verbetering zal worden gezorgd. Met de verbetering van de zalen aan de Badhuisstraat dient te worden gewacht tot het Coornhert- lyceum twee nieuwe gymnastiekzalen heeft daar anders de oefengelegenheid in de om geving te beperkt zou zijn. In het belang van de zaalsport antwoordt het College op een desbetreffende vraag dat het bij de bouw van de nieuwe gym nastiekzaal aan de nieuwe Van der Ley- school in de bedoeling ligt ook rekening te houden met de eisen die de zaalsporten aan een zaal stellen. Dat het met de gymnastiekzalen in Haar lem nog niet al te best is gesteld blijkt ove rigens wel uit een antwoord op een vraag hoeveel scholen niet beschikken over een eigen lokaal of over een lokaal op korte afstand. Het blijken er namelijk niet min der dan twaalf te zijn. Het onderwerp blijft de volle aandacht houden. Bij het onderwerp Frans Halsmuseum in het hoofdstuk Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen antwoordt het college op een vraag dat reeds plannen in overwe ging zijn genomen voor het opknappen en restaureren van verschillende zalen in het museum. ADVERTENTIE Teddy-gevoerde Windjackets HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Schoolradio. 10.50 Orgel. 11.25 Radiofeuille ton. 11.45 Vocaal dubbelkwartet. 12.00 Zigeu- nermuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Cello en piano. 14.50 Voor dracht. 15.10 Knapenkoor. 15.30 Metropole Orkest. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Voordracht. 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Causerie over con sumentenbelangen. 19.30 Vreugde en ver driet, causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Pianotrio. 20.30 Benelux. 20.40 Aanpassing, causerie. 21.00 Fidelio, opera (fragmenten). 22.05 Buiten lands weekoverzicht. 22.20 Dansmuziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 In huwelijk en gezin, causerie. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Pla ten. 9.45 Schoolradio. 10.00 Maastrichts Ste delijk Orkest. 10.50 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. (12.30—12.33 Land- en tuinbouw- mededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Pianoduo. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Solistenconcert. (14.20—14.40 Platen). 15.00 Schoolradio. 15.30 Pianorecital. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.35 Viool en piano. 18.00 Militaire causerie. 18.10 Amusementsmuziek. 13.30 Lichte muziek. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Re geringsuitzending: Verklaring en toelichting. 19.30 Platen. 20 25 De gewone man. 20.30 Omroeporkest. 21.10 Brabants programma. 21.40 Politiekapel. 22.05 Om de toekomst van Nederland, klankbeeld. 22.25 Kamerkoor. 22.45 Ik geloof in ene, heilige, Katholieke kerk, causerie. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15—21.45 Journaal; Zang en piano; Weerpraatje; Artis-vissen als televisie-acteur; Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 School radio. 15.30 Platen. 16.00 Lyrisch programma. 16.40 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Dansmu ziek. 18.00 Kamermuziek. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.15 Con cert. (In de pauze: Kunstkaleidoscoop). 22.00 Nieuws. 22.10 Statengeneraal der Oud strijders. 22.15 Internationale radio-universi teit 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. Jeugdzorg Een lid vraagt: Nog steeds is geen gevolg gegeven aan de toezegging tot het instel len van een raad voor de jeugdzorg. Kun nen burgemeester en wethouders mede delen in welk stadium de instelling hier van verkeert? Het college antwoordt op deze vraag: Over de instelling van een Jeugdraad wordt reeds overleg gepleegd met de be sturen van verschillende jeugdorganisaties. Zeer binnenkort zal een commissie van voorbereiding worden samengesteld. Zodra deze commissie met haar werkzaamheden is gereed gekomen zullen nadere voorstel len aan uw raad worden gedaan. De dienst voor de Lichamelijke Opvoe ding kampt nog met gebrek aan werk ruimte en sterke belasting met werkzaam heden. Wanneer binnenkort de nieuwe huisvesting van deze dienst gereed zal zijn, zullen ook de werkzaamheden voor de in stelling van Ifbvenbedoelde raad beter kun nen worden aangepakt. Prof. dr. Gunningschool Bij de behandeling van het openbaar buitengewoon lager onderwijs vragen en kele leden of de school voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen, de Prof. Dr. Gun ningschool, redenen van voortbestaan heeft. Gelet op het betrekkelijk grote aantal leerlingen, dat volgens het Schoolspycho- logisch bureau voor plaatsing op de Prof. Dr. Gunningschool in aanmerking komt, doch wegens plaatsgebrek niet kan wor den toegelaten en op de gunstige resul taten, welke de school bereikt, kan de vraag bevestigend worden beantwoord. Wij zouden op onze beurt gaarne willen weten, zo schrijft het college, welke om standigheid de leden tot het stellen van de vraag aanleiding heeft gegeven. Wij menen, dat de kosten, die dit onderwijs vordert, volledig verantwoord zijn. Het bestuur van „Haarlems Bloei" heeft tijdens een Woensdagmiddag gehouden ver- gadering beslist, welke affiche straks met vele honderden exemplaren in binnen- en buitenland de aandacht mag vestigen op het lichtfestijn en de andere attracties, die de oude Spaarnestad tijdens de komende Flora een ongekende luister zullen ver schaffen. Met vrijwel algemene stemmen ging de voorkeur uit naar het. ontwerp van mr. A. Menalda, die voor zijn affiche vol gens een origineel procédé te werk is ge gaan. Uiteraard heeft hij op deze affiche in de eerste plaats het lioht tot het centrale punt willen maken en omdat een dergelijk ef fect moeilijk met de tekenstift te verkrij gen is, omgaf hij het wapen van Haarlem met een stralend warme gloed, die de in druk maakt langs fotografische weg ver kregen te zijn. In ieder geval heeft het re sultaat zijn opdrachtgevers ten volle be vredigd. De tekst vermeldt in strakke let ters het opschrift „Haarlem Lichtstad". Chaplin, voetbal, bridge, boerenkool en dansen In de week van 19 tot en met 24 Janu ari zal het Haarlems Studenten Gildt zijn veertiende Dies Natalis vieren. De feestelijkheden beginnen op Maan dagavond 19 Januari in de muziekzaal van „Brinkmann" met een Chaplinavond ver zorgd door de heer J. Brandts. Vertoond worden „The Kid" en de één- acters „Eavy Street" en „The Count". Op Woensdagmiddag wordt op het ter rein van de voetbalclub „Bloemendaal" aan de Brederodeweg een voetbalwedstrijd gespeeld tussen Haarlems Studenten Gildt en Haarlemse advocaten. Op Donderdagavond 22 Januari heeft in de Sociëteit aan de Kenaustraat een bridgedrive plaats tussen de Gildtcolleges. Op Vrijdag 23 Januari wordt de Dies rede uitgesproken door de Meesterdeken J. G. de Jong Hzn., gevolgd door een re ceptie van de Raedt van het Haerlems Studenten Gildt. Na een boerenkoolmaaltijd in „Brink mann" wordt de dag met een gezellig sa menzijn op de Sociëteit besloten. Tenslotte wordt er op Zaterdagavond 24 Januari in de Kennemer Golfclub te Zand- voort een galabal gegeven met medewer king van de „Jig rhythm club". In de zomer van 1952 heeft een groep van ongeveer dertig dames en heren uit Heemstede als beoefenaars van de tafel tennissport, op invitatie van een in Saar land gevestigde vereniging een vijfdaagse trip naar dat land gemaakt, waarbij de ontvangst bijzonder hartelijk is geweest. Weer in Heemstede terug, werd op grond van deze prettige ervaringen het plan be raamd, voor 1953 een uitvoeriger herhaling voor te bereiden. Dit voornemen vond ook bij de Saarlanders volledige instemming, zodat inmiddels een programma is ontwor pen, waarbij met de komst van driehon derd Nederlanders rekening werd gehou den. De tijdsduur van de trip is ditmaal op zes dagen bepaald en vastgesteld van 22 tot en met 27 Mei, waarbij de Pinkster dagen dus zijn inbegrepen. Het vertrek vindt per touringcar plaats op Vrijdag 22 Mei, via Utrecht, Den Bosch, Aken, over de Nürnburgrihg naar Rüdesheim, in welke stad aan de Rijn zal worden overnacht. Op Zaterdag 23 Mei volgt dan een offi ciële ontvangst, waarna alle deelnemers bij particulieren worden ondergebracht. Op tweede Pinksterdag vindt dan een groot tafeltennistournooi plaats, waarna 's Woen- dags de terugreis weer wordt aanvaard. Een trip dus, welke als geheel niet alleen van belang kan zijn voor de tafeltennis sport, maar bovendien uit het oogpunt van een internationaal contact veel nuttig ef fect zal kunnen afwerpen. 99 99 ADVERTENTIE In de vergadering van de Middenstands- centrale voor Haarlem en omliggende ge meenten, heeft de jaarlijkse functiewisse ling van het bestuur plaats gehad. De sa menstelling is thans: L. Lam, voorzitter; L. van Berkel, secretaris; P. Barend, pen ningmeester. Vanmorgen stond voor de Haarlemse rechtbank de opkoper P. t. W. uit Haarlem terecht. Verdachte had in Mei 1952 bij een zaak in Haarlem een karpet in huurkoop gekocht en voordat het vloerkleed geheel afbetaald was had -hij het weer van de hand gedaan. De officier van Justitie was van mening, dat de opkoper van dit soort praktijken zijn beroep maakte. Immers de verdachte was in de loop van de jaren reeds twaalf maal voor oplichting en ver duistering veroordeeld en ook in de oorlog heeft hij dikwijls een proces-verbaal voor distributie-overtredingen gekregen. Mr. G. W. F. van der Valk Bouman eiste dan ook met het oog op het omvangrijke straf blad een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van het voorarrest. Mr. A. W. Hellema Jr., de verdediger, wees op de zeer slechte familieomstandig heden van verdachte gedurende en na de oorlog. Hij verzocht de rechtbank dit feit niet te veel te zien in combinatie met het strafblad en hij vroeg de rechtbank de uiterste clementie te willen betrachten. De uitspraak werd bepaald op 29 Ja nuari. HAARLEM, 14 Januari 1953 ONDERTROUWD: 14 Jan., C. N. van Ber kel en Th. J. van Duijnhoven; C. J. Luiten en A. G. F. Roelofs; R. Ides en S. G. Wielart; I. de Vries en L. A. Ex; B. Weenink en M. Chr. Hekkert; T. Kuvener en E. M. de Vries; J. Wijtvliet en C. J. Geerlings; G. B. Walle- lcers en J. van Zonneveld; E. J. F. van Dijk man en A. B. M. Stals; L. van Aanhold en J. M. Landzaat; W. A. A. Geldof en W. M. Boe rendans; W. H. van der Meer en M. Chr. Oerlèmans; H. Rijkers en C. J. Zwagerman. GEHUWD: 14 Jan., J. van Deursen en M. J. F. de Jong; J. Schavemaker en M. A. Ooijevaar; W. J. van der Niet en E. M. J. Berkhout; J. Warmels en J. M. Rademaker; W. van 't Vlie en A. C. van Kampen; C. A. Derogee en W. H. A. Maasdam; A. van der Aar en G. M. Jansen; H. van den Broek en W. Booms; J. Bast en M. de Bruijn; W. C. J. Cuijpers en E. M. Botter; J. C. van der Pol en J. Hart; J. F. Jonker en A. Bos; J. P. de Wringer en J. H. van Haalem; A. Groot en C. G. Barnhoorn. BEVALLEN van een zoon: 13 Jan., J. van Wanrooij—Vergers; 14 Jan., M. A. de Ruig— Vincent; T. PlasSmit; A. M. van Velthui- zenKokshoorn. BEVALLEN van een dochter: 11 Jan., M. Langelaan—Faas; 12 Jan., G. Presburg Blauw; 13 Jan., C. S. D. de Vries—Vasten- burg; A. Moolenaar—Kops; E. J. Kroon— van Warmerdam; M. R. Duivenvoorden Dekker. OVERLEDEN: 12 Jan., J. E. C. de Jong— van Leuven, 74 j„ Rustenburgerlaan; 13 Jan., W. J. van ZwietenWeijers, 70 j., van Was- senaerstraat; J. C. van Loevesijn, 85 j., Lin- schotenstraat; P. N. Vink, 72 j„ Leidseplein; G. Grootegoed—Joren, 75 j., Kamperlaan. Wat een uitstekende keuze heeft „Nieuw Leven" gedaan met Clarence Day's „Vader thuis", blijspel voor het toneel bewerkt door Howard Lindsay en Russel Crouse en nog niet zo heel lang geleden ook in film vorm verschenen. Men kent wellicht het roodharige huisgezin dat hier ten tonele wordt gevoerd. Vader is de baas in huis en hoe. Opvliegend, donderend, weerbarstig bulderend, maar in de grond van de zaak zo mak als een lam, wanneer hij het met moeder aan de stok krijgt. Tegen hóar vol slagen gemis aan logica kan vader niet op Het brengt hem tot wanhoop, maar het slot van al zijn daverende uitbarstingen is altijd, dat hij haar haar zin geeft en zich schikt in het onvermijdelijke. Deze vader! Hij is niet gedoopt. Hij vindt het ook he lemaal niet nodig het zich alsnog te laten doen. Hij probeert er op alle manieren aan te ontkomen. Moeder echter staat er op en het eind van het liedje - en het stuk - is dat vader toch gedoopt wordt. En in deze verwikkelingen vlecht de schrijver dan nog een liefdesintrigue, regelrecht van de negentiger jaren en laat hij de zoons en de gedienstigen in huize Day de prachtigste dingen verkeerd doen om vader maar voortdurend de gelegenheid te bieden bulderend, maar niet bullebakkend, rond te waren. Men moet de rol van vader inderdaad niet spelen als een bullebak. Altijd moet deze hartelijk verontwaardigde doodgoede man hartelijk en doodgoed kunnen zijn on danks zijn verontwaardiging en ondanks zijn opvliegendheid. Dat waar te maken is een opgave. Men kan het resultaat probe ren te bereiken door vader een tikje aris tocratische allure te geven. Mij is de wat ruwere maar daardoor veel spontaner aan doende verschijning van Chris Sluiters veel liever. Hij bracht het échte, .onver valste leven in de brouwerij: een creatie waarop hij trots mag zijn. Even trots als Ali Oostewaal op de hare. Zij speelde moeder. Dat betekent, dat zij het vrouwe lijk déraillement op het spoor der logica voortdurend moest opdienen alsof zij er zelf in geloofde: een tik-tak spelletje met het gevoel, licht en bijna aetherisch. Ik ge loof niet, dat er iemand is, die het haar kan verbeteren. Ik ben er oprecht enthousiast over. Dat enthousiasme geldt ook voor Jaap Traksel als Clarence, de oudste zoon die zich zo wanhopig voelt in vaders ver maakte pak, waarin hij zichzelf niet kan zijn; dat geldt voor het leuke travesti- rolletje van Ans Maas, voor de dominee van Wim Kerkhoff, zoon John (Wim Plan- tema), de prachtige huishoudster van Thea Stienstra. Jarqmer, dat Mary, het meisje op wie Clarence verliefd wordt, zo heel boos keek, terwijl zij alleen maar verle genheid hoefde te spelen en dat dr. Hum phreys geen bijster dominerende dokters figuur was. De rij diensters daarentegen bracht het er zeer natuurgetrouw af. „Nieuw Leven" verdient met haar voor stellingen in de stadsschouwburg gecom plimenteerd te worden. Regisseuse Wil Sil- levis strijke er haar deel van op. Zij legde eer in met haar werk. P. W FRANSE 99 99 De Haarlemse toneelgroep „De Verenig de Spelers" heeft alle reden met een vol komen gerechtvaardigde trots op haar voorstellingen van „Gaslicht" terug te zien. Immers, in 1951 verwierf zij met deze knap geschreven thriller van Patrick Ha milton de ere-prijs en enige persoonlijke onderscheidingen in de topèel-competitie, welke door het toen jubilerende „Alber- dingh Thijm" was uitgeschreven en waar aan de sterkste Haarlemse verenigingen hebben deelgenomen. Een succes, dat Ton van Otterloo en zijn ambitieuze spelers overigens volledig toekwam. Woensdagavond gaven zij van deze op voering een herhaling in het Heemsteedse Minerva Theater, thans ten bate van „Bre- deroded'iiin" en het bleek, dat de voorstel ling nog aan waarde heeft gewonnen. Deze vooruitgang liet zich kort na de aanvang nog niet aanzien, want de eerste taferelen kenmerkten zich door een zekere matheid. Maar nadat deze onverklaarbare schroom eenmaal overwonnen was, kreeg de opvoe ring snel de oude luister. Vooral Ans Hoog- lugt schonk het cannailleuze dienstmeisje Nancy een passievol en verleidelijk raffi nement, dat haar in een dominerende posi tie plaatste. Frits Tewes betekende als de louche mr. Manningham een onmiskenbare verbetering en in tegenstelling tot zijn voorganger, wist hij door een onheilspel lend klinkend stemgeluid deze misdadiger de vereiste sinistere gestalte te verlenen. Al onthield hij zich soms niet van een zekere monotonie. Henk Pollack had de vermaarde detective thans iets jonger opgevat, hetgeen deze figuur overigens uitstekend bleek te kun nen verdragen. Vooral tijdens de ontmas kering van mr. Manningham in het derde bedrijf trof hij de juiste, licht badineren de toon. Jo Cats-van Hamburg had haar oude rol van Bella eveneens behouden en ook zij bevestigde hierin de uitstekende indruk van de vorige uitvoeringen. Zij gaf deze gekwelde jonge vrouw, die door haar sadistische echtgenoot op de rand van de waanzin wordt gebracht, een op merkelijk tragische gestalte. Zij bekroonde haar creatie met een knappe slotscène, waarin zij de geboeide kwelgeest haar ver achting kenbaar maakt. De huishoudster van Ploontje Londema ten slottte was aan nemelijk. De waardering van het publiek voor al deze spelprestaties was groot. J. v. D. 2. „Ziezo", zei Panda, toen hij een poosje had voortgehold, „nu zal ilc die vervelende vent wel zijn kwijt geraakt". Maar groot was zijn schrik, toen hij de onbekende plotseling weer om de hoek van een poor tje zag opduiken. Panda werd er nu wer kelijk zenuwachtig van. Hoe hij ook kris kras door de straten liep, welke listen hij ook verzon, om zijn geheimzinnige achter volger kwijt te raken, steeds dook deze weer op achter muurtjes, bomen oj vuil nisbakken, als een duveltje uit een doos je. Dit was werkelijk niet om uit te hou den! Teneinde raad begon Panda te hollen zo hard hij kon. Hij holde, rende, draafde door de straten en langs de grachten, over pleinen en door parken, tot zijn tong uit zijn mond hing en zijn knieën bibberde/. Uitgeput liet hij zich op een bank neer vallen. „Oef", hijgde hij, „die rare kwast zal me nu wel uit het oog verloren heb ben". Arme Panda, hij had nog niet be merkt, dat zijn hardnekkige achtervolger alweer achter hem was opgi doken en nu met een vorsende blik door een vergroot glas Panda's oor bekeek! De Heemsteedse gemeenteraad heeft zich in een schriftelijke stemming uitgesproken voor het slopen van de Oranjerie in „Meer en Berg". Burgemeester en wethouders hadden, na dat Gedeputeerde Staten hun goedkeuring hadden onthouden aan het het besluit van de raad tot het verbouwen van de Oranjerie tot zeven woningen, schriftelijk aan de raad gevraagd of hij nog in beroep wenste te gaan bij de Kroon of dat B. en W. gebruik kunnen maken van de reeds verleende sloopvergunning. De raad heeft zich nu voor het laatste uitgesproken. De buurtvereniging „Res Nova" heeft voor Woensdag 21 Januari een cabaret avond georganiseerd,welke in het Minerva- theater gegeven zal worden. Hiervoor wer den geëngageerd Jan de Cler, bekend uit „Negen heit de klok", de Wama's, Hetty Croes, The Two Cavelli's en Charles René. Zoals gebruikelijk zullen de eventuele ba len van deze avond weer worden aange wend, om voor de kinderen der leden een zomeruitstapje en een Sint Nicolaasfeest te verzorgen. Ruim tachtig deelnemers aan de cursus .Ontmoetingen tussen stad en platteland van de Volkshogeschool te Bergen (Noord holland) hebben gisteren een bezoek aan Haarlem gebracht. 's Morgens brachten de meisjes een be zoek aan de kousenfabrieken van Hin, ter wijl de jongens naar de Hoogovens gingen. Het hoogtepunt van de dag vormde het bezoek aan het Haarlemse stadhuis, dat 's middags plaats had. De meisjes en jongens werden ontvangen door de gemeente-secretaris, mr. H. E. Phaff, die bij de rondleiding door ridder zaal en oude en nieuwe raadzaal blijk gaf zich in korte tijd een grote kennis van Haarlems historie en betekenis te hebben eigen gemaakt. Zeer oorspronkelijk echter was de ge dachte, die aan het bezoek van de nieuwe raadzaal ten grondslag lag. Mr. Phaff liet ieder der gasten een pa piertje trekken waarop vermeld stond of de bezoeker in de raadzaal zou fungeren als wethouder, raadslid, publiek of pers. Dienovereenkomstig nam ieder een plaats in. Mr. Phaff zelf nam plaats op de stoel van de voorzitter, terwijl de leider van de Volkshogeschool, de heer O. Guermonprez, zolang de secretariswerkzaamheden waar nam. Vervolgens gaf de heer Phaff een uiteen zetting van de werkwijze van de gemeen teraad, een toelichting die blijkens de vele gestelde vragen aan het slot met grote aan dacht werd gevolgd. De Bloemendaalse politie heeft in het verleden geconstateerd, dat men bij brand, ongevallen of andere voorvallen van te vermoeden ernstige aard, niet zo snel op de plaats van het onheil kon komen als wenselijk was. De nieuwe wegenverkeers wet heeft de mogelijkheid opengesteld om politiewagens van een sirene te voorzien, waardoor zij voorrang op alle andere ver keer hebben. Dit geldt uiteraard slechts in gevallen, waarbij een snel ter plaatse zijn voor de politie strikt noodzakelijk wordt geacht. Bij de Bloemendaalse politie is het uit rukken met sirene in sommige gevallen wenselijk gebleken. Daartoe zijn sirene's voor de beide politiewagens aangeschaft. De stationcar is er reeds mee voorzien en moest er na het aanbrengen in het be gin van deze week bij een ongeval al dadelijk gebruik van maken. De sirene op de andere auto, de blauwe Chevrolet GZ 49571, zal dezer dagen worden aangebracht. ADVERTENTIE *'<C L' A-"*" i'JV-'.A-C*- Doel.straa! ..39.;- - Haarlem - Tri; 138®! Poetskatoen in 1 kg pakken Bezorgdheid. Volgens de New York Times zou de nieuwe Amerikaanse president Eisenhower, Foster Dulles en Harold Stassen naar Europa zenden omdat hij „ernstig bezorgd is over de vertraging die zich de laatste tijd in de Europese defensievoorbereidingen heeft voorge daan." Dinsdag is bekend gemaakt, dat Dulles, de nieuwe Amerikaanse minis- ter van Buitenlandse Zaken, en Stas- sen, de nieuwe directeur van de M.S.A. (het bureau voor de wederzijdse bevei- liging), deze maand een oriëntatie-reis naar Europa zullen maken. Cycloon. Tengevolge van de wervelwind, die Dinsdagavond Majunga, een stad van 26.000 inwoners aan de Westkust van Madagascar heeft geteisterd, zijn twaalf personen om het leven gekomen en negen gewond. Zeven kleine vaar- tuigen en een sleepboot worden vermist, Er werd zware schade aangericht aan gebouwen en aan telefoon- en radio- installaties. Bemiddeling. Volgens diplomatieke krin gen in Ankara heeft de Turkse regering zich in verbinding gesteld met de rege ringen van Engeland en Egypte tenein- de beide te bewegen concessies te doen ten aanzien van de kwesties over de Suezkanaalzöne en de Soedan. De re gering van Egypte zou genegen zijn tot het voorgestelde commando voor het Midden-Oosten toe te treden, indien deze vraagstukken naar haar tevreden heid worden opgelost. Naar de mening van genoemde kringen zouden de Ara bische landen dan het voorbeeld van Egypte volgen. Straf. Een Franse militaire rechtbank te Rastatt (Duitsland) heeft uitspraak ge- daan in het proces tegen vier Duitsers, die verantwoordelijk worden geacht voor de dood van de Franse militair Dubois, die op 30 November van het vorige jaar bij een vechtpartij te Ock- fen om het leven kwam. De hoofdbe- klaagde, Martin Bensmüller, werd ver oordeeld tot levenslange tuchthuisstraf. Peter Haussen kreeg twee jaar gevan genisstraf, Matthias Wagner acht maan den en de 16-jarige zoon vön Bensmüller twee jaar opvoedingsgesticht. De ver dediging had de opvatting van de open bare aanklager, dat het hier moord be trof, bestreden. Tegen Bensmüller was de doodstraf geëist. Griep. De eerste ernstige griepepidemie van deze winter in Frankrijk heeft Woensdag velen gedwongen thuis te blijven. 1200 Parijse P.T.T.-ambtenaren moesten verstek laten gaan. Honderden leerlingen te Rennes zijn voor zes dagen naar huis gezonden.De technische school te Clermont-Ferrand, die 900 studenten telt, is eveneens gesloten. De epidemie heeft geen kwaadaardig karakter. Gratie. Walter Winch ell, een commentator van de „New York Mirror", zegt in hoge regeringskringen te hebben vernomen, dat president Truman gratie zal ver lenen aan het echtpaar Rosenberg, dat wegens spionnage ter dood is veroor deeld. De zegsman had hieraan toege voegd: „Truman heeft nog nooit iemand laten terechtstellen. Hij is geen voor stander van de doodstraf." Protest. De Sovjet-Russische controle commissie heeft zich bij de Amerikaan se autoriteiten in West-Berlijn er over beklaagd, dat Amerikaanse soldaten met behulp van luidsprekers aan de zone- grens „teugelloze, onbeschofte uitzen dingen" hebben gehouden. Volgens de klacht van de commissie hebben Ame- rikaanse soldaten op 9 Januari mitrail leurs op een in Oost-Duitsland gelegen dorp in het district Herschberg gericht en daarna met behulp van luidsprekers een half uur 'lang „schaamteloze uit zendingen" ten beste gegeven. In de klacht werd gezegd, dat de Russen ver langen, dat door de Amerikanen strenge maatregelen genomen zullen worden om zulke „buitensporigheden van de Ame rikaanse soldateska" te voorkomen. Verbod. De Beierse regering heeft drie politieke organisaties twee commu nistische en een uiterst rechtse ver boden. Het ministerie van Binnenlandse Zaken deelde mede, dat het alle drie beschouwde als te zijn in strijd met de grondwet, maar het wilde geen ver dere bijzonderheden mededelen. De twee communistische organisaties zijn de Duits-Russische liga van vriendschap en de democratische culturele liga van Duitsland. De rechtse groep is de liga tot bescherming van het Duitse vader land. Kenmerkend voor deze groep was, dat ieder lid slechts twee andere mocht kennen. BIJ aankoop van verpakte Amerikaanse levensmiddelen treft ons vaak de vreemde aanduiding van de nettto-inhoud. Wat de Amerikanen en Engelsen een ounce noemen, lijkt geen sikkepit op het ons dat wij kennen, want het Amerikaanse ons is maar ruim 28 gram. En een Angelsaksisch pond bevat niet 5 dito onsen, maar 16, hetgeen voor de landen die met de metrieke gewichten werken nogal verwarrend is. Ook afstanden drukken de Ameri- kanen uit in lengtematen die ons vreemd zijn, zoals bijvoor beeld de mile en de yard die zij van de Engelsen hebben overgenomen. Eerlijk gezegd is het een beetje onbegrijpelijk dat een weinig erfelijk belaste, jonge v staat, als de V. S. zich de ingewikkelde rompslomp van de Engelse maten en ge wichten op de hals heeft gehaald, terwijl toch juist in de tijd dat Amerika op eigen voeten ging staan, het zoveel eenvoudiger metrieke stelsel van maten en gewichten ontwikkeld werd. Hebben we het goed, dan begrijpen de Amerikanen hun eigen houding in dit opzicht ook niet erg. Natuurlijk is hun gewichtsstelsel een erfenis uit de koloniale tijd, maar door dit stelsel te handhaven tonen zij zich toch aanzienlijk conservatiever dan zij gemeen lijk willen toegeven. Bovendien en dat is het gekste van het geval is de wette lijke standaard voor maten en gewichten in de V.S. de meter en het kilogram, dus het metrieke stelsel! We zullen maar niet te veel over wetten en besluiten uitweiden, maar in het kort de feiten geven. Nadat de V.S. zich van wettige grondslag het gebruik van de En gelse maten en gewichten gehandhaafd. Deze toestand bleef bestaan tot 1866, toen er een wet werd aangenomen, waarvan de voornaamste bepaling luidde, dat het ge bruik van de metrieke maten en gewich ten wettig was. Bovendien sloten de V.S. zich in 1875 te Parijs aan bij de zgn. Meter- conventie en verkregen hierdoor de stan daarden van meter en kilogram in bezit. Maar de bevolking bleef trouw aan de in gebruik zijnde oude Engelse maten en gewichten en de overheid liet alle uitvoeringsmaatre gelen ten opzichte van het metrieke stelsel achterwege. De toestand was dus zó, dat de niet gebruikte metrieke maten en gewichten wettig waren en dat aan de gebezigde Engelse maten en ge wichten iedere wettelijke grondslag ont brak. Hierin vond het hoofd van de geode tische dienst op het einde van de vorige eeuw aanleiding te verklaren dat meter en kilogram de fundamentele standaarden waren en dat het yard en pound daarvan zouden worden afgeleid. Kort vóór de tweede wereldoorlog is toen een wetsont werp gereedgekomen dat de verhouding tussen beide stelsels regelt. Het metrieke stelsel is dus het officiële gebleven en het in gebruik zijnde Engelse stelsel is daarop gebaseerd. O ja, en nu het Nieuwe Jaar al weer enige weken oud is, moeten we u deelge noot maken van een geheimzinnige waar schuwing die ons voor 1953 door de getal len wordt gegeven. Daarover morgen. I v vvi i/ny i vy K| Engeland hadden losgemaakt, werd zonder I (Nadruk verboden) H. PéTILLON,

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2