Rossolimo verdringt Donner en O'Kelly van de kop Nederlandse schaatsenrijders in Hamar verbeterden records Huis vol mysterie .Clowntje Riek Vanavond kruisen Euwe en Donner de degens Twee grensrechters langs één kant op modderig veld Oc sterkwartier gaat aan de kop in de heren-afdeling Maarse steeds beter als sprinter Van Grieken verbetert Nederlandse records 4 Hoogovenschaaktournooi FEUILLETON door Jane England Slimme scheidsrechter De basketballcompetitie Us hoc key Gelijkspel van HHYG tegen KEV Voor de kinderen Nederlandse rijders naar Oslo Schaatswedstrijden in Noordholland Biljarten Om het persoonlijk kam pioenschap tweede klasse Twee ernstig gewonden bij autobotsing Baby kwam om in brandende woning Gezv i ch th effe n Om de biljarttitel 47/2 Sport in 't kort Toonaangevende Nederlandse kappers onderhandelen met Parijs en bereiden nieuwe kapsels voor Louis Pierlot DONDERDAG 15 JANUARI 1953 (Van onze schaakmedewerker T. D. v. Scheltinga) Nadat de afgebroken party tussen Rossolimo en Euive, die al uit de zesde ronde da teerde, voor de Nederlander verloren was gegeaan, en de Franse schaker daardoor de kop had genomen, kwamen er in de achtste ronde van het Beverwükse tournooi een paar surprises uit de bus: in de eerste plaats wist Trott Bouwmeester te slaan en Fiister dwong de leider Rossolimo zowaar remise af. Het zag er in het,begin niet naar uit, want in de Pire-verdediging wist Bouw meester aanvankelijk kleine verzwakkin gen in de witte stelling af te dwingen. Wel schoot hij er niet veel mee op, want Trott slaagde er in om op de koningsvleugel tot tegenspel te komen, die uitgroeide tot een volledige aanval. In tijdnood vond zwart een paar maal niet de beste voortzetting, zodat Trott welverdiend zijn eerste punt kon noteren. Eveneens verrassend was de hardnekkige tegenstand, die Rossolimo van Fiister on dervond. Wel kreeg Rossolimo met zwart in een konings Indisch de aanval en won vervolgens de dame tegen toren en paard, maar toen waren de stellingen reeds der mate vastgelopen, dat met dit voordeel niets kon worden aangevangen. Ook in de partij CortleverVan Schel tinga, een Siciliaanse Draak, zag de wit- speler zich genoodzaakt zijn dame tegen een toren en een licht stuk te ruilen. Wel won hij er later nog kwaliteit bij, maar geplaagd door tijdnood in een moeilijke stelling wist wit beslissend nadeel op den duur niet te vermijden en capituleerde toen zwarts h-pion aanstalten maakte naar de overkant te gaan. Dame weer in het nauw De derde partij waarin een dame zich genoodzaakt zag haar leven prijs te geven voor een ordinaire toren en een paard, was die tussen dr. EuweToran. Het was een Grünfeld Indisch, waaruit wit in de opening met een pion meer te voorschijn kwam. Zwart had daarvoor allerlei tactische kan sen. Om deze te liquideren gaf dr. Euwe zijn dame voor de kwaliteit en won ver volgens nog een pion bij. Wit heeft in de afgebroken stelling met koning, toren, paard en drie pionnen tegen koning, dame plus één pion, kleine winstkansen indien hij eeuwig schaak weet te vermijden. Eveneens afgebroken werden de partijen KramerDonner en O'KellyHeidenfeld: de eerste na een moeilijk middenspel. In een Cambridge Springs-verdediging drong wit met zijn d-pion diep het vijandelijk spel binnen. In moeilijkheden gebracht, toonde Donner zich echter van zijn bes'e zijde, wist de doorn uit het vlees te ver wijderen en staat nu na een minder ge lukkige voortzetting van wit in de afgebro ken stelling iets beter. O'Kelly won Het zag er aanvankelijk niet naar uit dat O'Kelly met de volle winst zou gaan strijken, want Heidenfeld trok in een ge weigerd damegambiet er lustig op los. Even zag het er gevaarlijk uit voor wit, maar O'Kelly verloor zijn koelbloedigheid niet en omzeilde alle gevaren. Over de afgebroken partijen, die gister avond verder gespeeld werden, nog het volgende.Zoals verwacht werd won O'Kelly snel van Heidenfeld en werd zonder ver der spelen de partij dr. EuweToran re mise gegeven, In de belangrijke partij Ros solimodr. Euwe wist eerstgenoemde zijn plus-pion in een toren-eindspel tot winst te voeren. Voor de tweede maal werd de partij CortleverKramer afgebroken. Wit heeft nog steeds kleine winstkansen. Uitslagen 8e ronde: O'KellyHeidenfeld 1-0, CortleverVan Scheltinga 0-1, Fiister Rossolimo V2-V2, dr. EuweToran l/--1,2, TrottBouwmeester 1-0, KramerDon ner afgebroken. Afgebroken partijen uit de 6e ronde: Ros solimodr. Euwe 1-0, KramerCortlever weer afgebroken, Van ScheltingaO'Kelly afgebroken. De stand is: 1. Rossolimo 6 pnt. 2. O'Kelly 51/2 pnt en afgebr. partij. 3. Donner 5 pnt. en afgebr. partij, 4 en 5. dr. Euwe en Toran 5 pnt. 6. Van Scheltinga 4 pnt. en afgebr. partij. 7 en 8. Bouwmeester en Fiister 3 '/2 pnt. 9. Kramer 3 pnt. en 2 afgebr. partijen. 10 Cortlever 2'/? pnt. en 1 afgebr. partij. 11 en 12. Heidenfeld en Trott 1 pnt. Het programma voor vanavond luidt: TrottKramer, dr. EuweDonner, Füs'er Bouwmeester, O'KellyToran. Cortlever Rossolimo, Van ScheltingaHeidenfeld. Twaalf- en tienkampen Hoofdgroep. Van GeetGeus 0-1, Heim— Heilemann 0-1, KerstenSomers %-'/2. MarthalerHameka V2-V2. v- d. Broeck— Van Son afgebr. J. L. SonVan Geet %-'/•>. Hoofdgroep (10-kamp). DonkSamisch PrahlKlaeger afgebr., Orbaan Kaiser 1-0, DiemerLerchs afgebr., Franx Mulder van Leens V2~Vz- Tienkamp 1 A. JansenVan 't Hoff 1-0, SlootmanJonkman %-\A, Tabe Bas Jansen afgebr., Van 't HoffBeye 0-1, Wa ling Dijkstrair. Mondria afgebr., ir. El- 22) „Ik weet niet, of ik mee kan" zei Con stance aarzelend. „Je bedoelt, dat je je geen verbroe dering met eventuele verdachten kunt ver oorloven", zei Neill spottend. „Ja, zo iets ongeveer", antwoordde Con stance, terwijl ze hem glimlachend aan keek. „Dat is allemaal goed en wel", zei Neill, „maar bekijk het ook eens van een andere kant: je moet alles ir he+ werk stellen om die boef, die een arme oude-vrouw be steelt, te pakken te krijgen. Door met de verdachten vriendschappelijk om te gaan, breng je hen in de waan, dat alles veilig is en dés te eerder betrap je de schuldige!" „Daar zit inderdaad iets in", gaf Con stance toe, terwijl zij er zich met moeite van weerhield hem een knipoogje te geven. „Goed dan, ik ga mee". „Prachtig", zei Neill tevreden. „Mary en Anna kunnen zich te goed doen aan eieren met spek. Fi, ga je aankleden en doe je mooiste jurk aan. Ik zal de wagen gaan ha len en zien of ik nog voldoede benzine heb". zermanBos afgebr., BeyeSlootman 0-1. 1 B. De BruynSalomonsO-1, v. d. Schee Altena 1-0, JorisJ. P. Verhoeff 0-1, J. P. BosRavestijn afgebr., Biesheuvel Akkerman afgebr. I. Visschermevr. Hubert v. B. 1-0, RasmussenP. J. Verhoeff 1-0, Brugman Bult V2-/2, De RochemontSteeman 1-0, KeuningVeis 1-0, VeisR. Visscher 0-1, P. Rasmussenmevr. M. S. Rubert v. d. B. 0-1, mevr. Hubert v. d. B.J. Veis 0-1. Dames. Mrs Brucemevr. Van Aalst afgebr., mevr. Kleynmej. Bussers 0-1, mevr. v. d. Veenmevr. Roodzant 0-1, mevr. Veismevr. Heemskerk 0-1, mej. Bouwmanmej. Bacic mevr. Kleyn mevr. v. d. Veen 1-0, mevr. Kleynmevr. Heemskerk 0-1. Achtkamp. Janssendr. Van Dorp 1-0, De BruynHoope 0-1, KoomenGroos %- /n, HoopeElegeerd V2-V2. Dag-zeskampen groep II. Uittenbogaard Zoon 0-1, mej. GraafH. Claasen 0-1, D. Oort—J. P. Groot 1/,-%. Groep I. OosterwaaïJ. v. d. Linde 0-1, ZwartMol 1-0, MelchiorDe Haas 1-0. De toeschouwers, die Zaterdag jongst leden aanwezig waren bij de voetbal wedstrijd Watford-Walsall in Engeland hebben in de tweede helft iets eigen aardigs gezien. Iets dat ook in Neder land de nodige verwondering zou wek ken. Scheidsrechter Burgess namelijk plaatste de twee grensrechters langs één lijn en hield zelf toezicht op de an dere outlijn. Geen nieuwtje overigens, want dit is het systeem waarmede de scheidsrechters in Rusland een wedstrijd leiden. Zo gebeurde het in 1945 bij de wedstrijd tussen Arsenal en Dynamo dat de Russische official M. Ni kolai, die als scheidsrechter optrad, dit systeem eveneens volgde op het terrein aan White Hart Lane in Londen. Ikzelf zag dit systeem nog nooit toepas sen, zei Burgess volgens een bericht in News Chronicle. Ik paste het toe omdat de modder in het middenveld het me onmoge lijk maakte mij snel genoeg te verplaat sen. Geen voorkeur Scheidsrechter Burgess prefereert zijn nieuwe systeem niet boven het oude, waar bij - net als in Nederland - elk van de grensrechters een kant voor zijn rekening neemt. Alleen vindt hij dat het bijzonder nuttig kan zijn op zware velden. Burgess zal dan ook geen pogingen aan wenden om het bestaande systeem te wij zigen. De president van de voetbal-league zei van het plan: „Het bewijst onomstotelijk dat onze scheidsrechters intelligenter zijn dan men in het algemeen denkt". Al is de ranglijst in de eerste klasse heren van de basketballcompetitie in Haar lem sinds ons vorig overzicht nagenoeg ongewijzigd, toch is hier wel een en ander gebeurd. In deze periode stond vast iedere week een belangrijke wedstrijd op het programma. Een wedstrijd waarin twee der kampioenscandidaten elkaar ontmoetten. En nu de strijd even geluwd is en we de schade kunnen opnemen, zien we dat de Antilopen de gevoeligste klappen kregen. Waren zij bij ons vorig overzicht het enige team zonder verliespunten, thans hebben ze er zes. Als leider zien wij thans Oosterkwartier. Niet zonder moeite is het overigens zover gekomen en wij denken hierbij aan de for tuinlijke overwinnine op R.A.O. Leek alles er op dat H.G.A. deze plaats met O.K. zou delen, S-C.H. zorgde echter voor een Nieuw jaarssurprise en klopte H.G.A. Jammer voor S-C.H. dat hierna weer verloren werd van Antilopen. De zes punten achterstand zijn waarschijnlijk wel te veel om in te lopen, doch het team blijft voor ieder een gevaar lijke tegenstander. Kopgroep van vier H.H.C. heeft ook slechts twee verliespun ten meer dan O.K. Zonder de misstap bij het begin van de competitie zouden zij aanzien lijk gunstiger staan. Een kopgroep van vier derhalve met S.C-H. iets op de achtergrond. Ook in de onderste regionen zat men niet stil. Zo wist H.O.C. min of meer tegen de verwachtingen in I.H.J. te kloppen. I.H.J. klom echter weer een plaatsje hoger door een overwinning op R.A.O., dat nu ook danig in de verdrukking komt. En zo is dan een situatie ontstaan, nog vol mogelijkheden en waarbij elke wedstrijd van belang is. Uit de stand blijkt dat duidelijk. Oosterkw. Antilopen H.G.A. H.H.C. 14 10 10 8 S.C.H. I.H.J. R.A.O. H.O.C. 8 H.O.C. ongeslagen In de dames-afdeling gaat het heel wat rustiger. De positie van H.O.C. is nog geen ogenblik in gevaar geweest. De enige wijzi ging kwam tot stand doordat H.G.A. er in slaagde S.C.H. van de tweede plaats te ver dringen.. Verder komt H.G.A. echter beslist niet, want bij een mogelijke zege op H.O.C., blijven zij nog twee punten ten achter. En van de overigen achten wij geen enkele ploeg sterk genoeg om H. O. C. te verontrusten. Onder aan de ranglijst is alles nog hetzelfde. P.S.V.H. en Rapiditas hebben elk slechts één winstpunt. Het wachten is slechts op de wed strijd tussen genoemde teams. De verliezer ontkomt niet meer aan degradatie. Antilopen en H. H. C. spelen hierbij ene belangrijke rol. De stand is H-O.C. 7 14 H.H.C. 7 6 H.G.A. 8 12 P.S.V.H. 7 1 S-C.H. 8 U Rapiditas 8 1 Antilopen 7 7 De op de Hoky in Den Haag gespeelde yshoekeywedstrijd in de competitie om de Lippensbeker tussen HHIJC (Den Haag) en KEV (Krefeld) is geëindigd in een gelijk spel. driedrie. De tussenstanden waren tweeeen, eennul, nultwee. Voor KEV scoorden Jochems, Guttowski en Bierschel. Lisky nam de doelpunten van de Hagenaars voor zijn rekening. Na deze ontmoeting luidt de stand in de competitie om de Lippensbeker: HHIJC (Den Haag) 6 4 11 Brabo (Antwerpen) 7 KEV (Krefeld) 5 CPL (Luik) 7 DEG (Dusseldorf) 1 Ijsvogels (Amsterdam) 4 ADVERTENTIE 1 4 3 2 - 5 1 - - - - 4 53—32 46—50 46—25 47—72 3— 2 17—31 Maar ze moesten nog iets doen! Nadat ze gegeten hadden, ging het drietal er weer op uit, om Krulletje terug te halen, die vóór de vacantie was weggebracht; die had zolang bij andere mensen gelogeerd. Krulletje was niet te houden, toen hij de jongens zag. Hij blafte en sprong tegen hen op en likte hun handen. Wat was hij blij, dat hij weer mee mocht! Op straat rende hij in grote kringen om de jongens heen, al maar blaffend. Thuis rook hij aan de meubelen, holde de trap op en trap af en de kamers door „Ben je zo blij, dat we weer terug zijn, Krulletje?", lachte Rick. „Wrauwauwaf!"juichte Krulletje, en z'n pluimstaart draaide maar als 'n molenwiek in het rond. 's Avonds gingen de jongens naar bed. Maar eerst bedankten ze oom Tripje voor de heerlijke vacantie. „Heb jullie 't naar je zin gehad?", vroeg oom Tripje. Nou, dat hoefde hij eigenlijk niet te vragen; hij wist wel, dat ze het heerlijk hadden gevonden. „Dan morgen maar weer flink aan 't leren op school", zei hij. ,,Dan gaan we het volgende jaar weer iels anders verzinnen!" Ze lagen nu weer in hun gewone bed; het slapen in de kooien van de bus was afge lopen. „En toch was dat leuk!", vona Bunkie. De Nederlandse scliaatsenryders hebben tijdens avondwedstryden in Hamar succes sen gehoekt. Niet alleen dat de vertegen woordigers van Hamar Idraetslag met groot verschil werden verslagen, maar de leden van de kernploeg hebben ook getoond dat zy in de paar weken, die zij in Noorwegen ver toeven, goed vooruit zijn gegaan. Op de 590 meter werd Gerard Maarse winnaar in 44 sec., een nieuw persoonlijk record. Immers, tydens de Olympische Spelen in Oslo had hy op 16 Februari zyn beste prestatie op deze afstand op 44,2 sec. gebracht. Maarse ontwikkelde zich met deze over winning op de korte afstand in een tijds bestek van enkele dagen, weer meer als een sprinter van klasse. Ivar Martinsen, één van de favorieten voor de Europese titel, werd tweede in 44,2 sec. en Wim van der Voort bezette de derde plaats in 44,6 sec. Kees Broekman schoot op dit voor hem zo moei lijke nummer uit: de horloges drukten voor hem 44,9 sec. af, een evenaring van zijn per soonlijk record, dat hij op 5 Februari 1949 onder ideale omstandigheden, heel wat beter dan Woensdagavond in Hamar, in Davos had gemaakt. Ook Huiskes En Anton Huiskes bleef niet achter. Ook voor hem is de korte afstand altijd een lastig nummer geweest, maar met 45,4 sec. knabbelde de Twentenaar 0,2 sec. van zijn persoonlijk record af. Jan Charisius, die met Huiskes, Sormbroen en Strandvik de zesde plaats deelde, wist 0,1 sec. beneden zijn per soonlijk beste prestaties te blijven, die hij ongeveer een jaar geleden in het Noorse plaatsje Halden had gemaakt. Na Strandvik kwam Overby met 45,7 sec. en Frang met 45,9 sec. Wim de Graaf noteerde 46,2 sec., Van 't Oever en Schuier beiden 47 sec. Broekman won Op de 5000 meter lootte Kees Broek man gunstig, want hij startte in één der eerste ritten, toen het ijs nog goed was. Later op de avond steeg de temperatuur en werd het ijs minder gunstig. Broek man reed tegen Sormbroen en versloeg de Noor met groot verschil in 8 min. 25.4 sec. Een bewijs, dat hij ruim twee we ken voor de Europese kamnioenschap- pen, de vorm al aardig te pakken heeft. Anton Huiskes, die na Broekman reed, bedreigde de Lierenaar vele ronden maar zakte in het tweede gedeelte van de 5000 meter iets af en werd met 8 min. 31,2 sec. tweede. "Wim van der Voort reed tegen zijn oude rivaal Ivar Martinsen. Zij leverden een felle strijd tegen elkaar, die door onze landgenoot werd gewonnen met vele leng ten in 8 mina 36 sec. Ivar Martinsen werd vierde in het klassement in 8 min. 42,6 sec. Vertrouwen Na afloop zei Wim van der Voort dat deze rit hem het vertrouwen had terugge geven. Sormbroen bezette de vyfde plaats in 8 min. 51,8 sec. en Gerard Maarse slaagde 6r in met een tyd van 8 min. 54,4 sec. zijn persoonlijk record dat op 8 min. 58,1 sec. stond aanzienlijk te verbeteren. Frang werd zevende in 8.55,8. Overby achtste in 8.59,8 en Van 't Oever negende in 9 min. en 8 sec. Op hem volgde De Graaff in 9 min. 8,7 sec. Schuier was elfde in 9.16,3. Charisius bezette tenslotte de dertiende plaats in 9 min. 21 sec. Zaterdag 17 en Zondag 18 Januari worden in het Bisletstadion in Oslo internationale schaatswedstrijden in het hardryden gehou den, waaraan alle bekende Scandinavische ryders deelnemen. Ook Nederland heeft een uitnodiging ont vangen om met vijf rijders in deze wed strijden uit te komen. Onder leiding van Klaas Schenk zullen Kees Broekman. Wim van der Vóórt, Anton Huiskes, Gerard Maarse en Egbert van 't Oever in deze wed strijden, waarbij de 500, 1500 en 10.000 meter op het programma staan, starten. In Sint Pancras wordt op Vrijdag 16 Ja nuari het provinciaal kampioenschap van Noordholland op de lange baan gehouden. Diezelfde dag is in Midden Beemster het provinïcaal kampioenschap schoonrijden voor paren. Zaterdag 17 Januari worden in Purmerend de kampioenschappen van Noordholland korte baan dames verreden. De nationale langebaan wedstrijden in Midden Beemster oover 500, 1500 en 3000 meter worden op Zonodag 18 Januari ver reden. De uitslagen van ae biljartwedstrijden Op de rijksweg te Laren is Woensdag middag een personenauto, waarin gezeten waren de 42-jarige heer A. Kattenburg en de 46-jarige heer Meyer Knoop, beiden uit Amsterdam, tegen een melktransportauto met aanhangwagen van de firma Kooy uit Leersum gebotst. De beide inzittenden van de personen auto werden ernstig gewond naar het St. Jansziekenhuis te Laren overgebracht. De auto werd vernield. Vermoedelijk heeft de bestuurder een zijweg willen inslaan, maar de afstand, die hem van de-melkauto scheidde, verkeerd beoordeeld. Bij een brand in een houten woning aan het Burgemeester Gravcsteinplein te Urk is gistermiddag een kindje van zeven maanden van het echtpaar D.V. om het leven gekomen. De kleine was alleen in huis toen omstreeks vijf uur omwonenden de brand ontdekten. Onder leiding van wachtmeester Prinsenhof is getracht het huis binnen te komen, maar het vuur en de rook verhinderden dat. Brandweer lieden vonden later het stoffelijk over schot. Te Breskens zijn by het baggeren van sloten niet minder dan 300 granaten gevonden. De mynopruimingsdienst heeft de projectielen gedemonteerd. ADVERTENTIE In een clubontmoeting tussen „Simson" (Den Haag) en „Sandow" (Delft), die door laatstgenoemde vereniging met 1316 tegen 1290.8 punten werd gewonnen is de Delfte naar J. van Grieken van de vereniging „Sandow" er in geslaagd twee Nederlandse records in de licht-zwaargewichtsklasse, te weten in het tweehandig drukken en twee handig trekken, te verbeteren. Van Grieken, lichaamsgewicht 84 kg., haalde in het tweehandig drukken in de eerste beurt 97,5 kg„ en evenaarde in de tweede beurt met 102% kg. het oude record, dat sedert 8 Januari 1952 op naam van zijn clubgenoot H. J. van Slingerland stond. In de derde beurt drukte Van Grieken 105 kg., welk gewicht na de officiële weging pre cies 104,2 kg. bleek te zijn. Bij het trekken maakte Van Grieken in zijn eerste beurt 100 kg. en verbeterde in zijn tweede beurt met 105 kg., het oude record, dat op naam stond van zijn clubgenoot A. Straathof met 100,2 kg., en dat op 28 September 1952 werd gemaakt. In de derde beurt echter verrichtte Van Grieken een nog betere prestatie en trok 107% kg., welk gewicht na weging 106,5 kg. bleek te zijn. Bij het stoten tenslotte was de eerste beurt 120 kg., de tweede beurt van 130 kg. mislukte doch de laatste beurt, even eens 130, was wel goed. Charité, die om tot een betere prestatie te geraken, in een wedstrijd zijn tegenstan ders 50 kg. voorgift had gegeven, deed een aanval op het Nederlandse record twee handig trekken, dat sinds de Olympische Spelen in Londen, 1948, met 125 kg. in de zwaargewicht klasse op zijn naam staat. Hij slaagde echter niet. in de finale om het persoonlijk kampioen- schap tweede klasse 19521953 luidden: 142 38 17 3.73 150 38 22 3.94 150 19 27 7.89 91 19 27 4.78 150 26 25 5.76 Slotenmaker 132 26 20 5.07 78 26 10 3.— 150 26 20 5.76 150 25 28 6.— Schermerhorn 115 25 20 4.60 De stand luidt: Duin 3 6 450 97 4.63 Van Koersel 4 6 542 143 4.27 3 4 391 79 4.94 Steenbergen 3 4 428 94 4.55 Broers 4 4 519 143 3.62 4 2 555 117 4.74 4 2 484 106 4.56 Schermerhorn 3 0 385 103 3.74 De wedstrijden worden gespeeld in club gebouw Doves aan het Soendaplein in Haarlem. Voor het biljartkampioenschap van Neder land eerste klasse groot biljart 47/2, dat op 26, 27 en 28 Februari en 1 Maart door de 's-Gravenhaagse Biljartclub wordt gehouden, hebben elf biljarters ingeschreven, zodat voorwedstrijden gespeeld moeten worden. Deze zullen op 12 Februari geëindigd moe ten zijn. De volgende spelers hebben ingeschreven: H. J. de Kleine (Zwolle), G. Lankhof (Bus- sum), Wijdeveld, S. van Lochem en A. Mol fallen Amsterdam), J. Eichelsheim, J. Lies hout en J. de Jong (allen Rotterdam), A. van Loon (Bergen op Zoom), H. Scholte (Eind hoven) en L. van Reyen (Spekholzerheide). INTERNATIONALE JURYLEDEN. Door het bestuur van de International Ska ting Union is tot scheidsrechter benoemd bij het kunstrijden voor kampioenschappen G. F. C. Witt te 's-Gravenhage en als jury lid bij kampioenschappen G. F. C. Witt en A. W. Kneteman te Haarlem. BEKERVOETBAL IN ENGELAND. In de bekercompetitie in Engeland behaalde in de derde ronde Bolton Wanderers een drieeen zege op Fulham en Newcastle United versloeg Swansea Town met drie nul Voorts werden twee ontmoetingen voor de derde ronde overgespeeld. Chelsea won van Derby County met een—nul (na ver lenging) en Southampton wees Lincoln City met tweeeen terug. Louis Pierlot geeft zijn visie over de haarmode 1953 Zullezi de Nederlandse dameskappers Parys blijven volgen De afgelopen week lazen wij in De Tele graaf, dat een Haagse kapper een aanval be raamt op de overdreven korte haarmode. Dit lag in de verwachting. Parijs, dat tot op heden voor onze Neder landse kappers toonaangevend is geweest, heeft terwille van haar prestige coute-que- coute in de korte haarmode iets nieuws wil len brengen. Het laatste officiële Parijse communiqué decreteerde een hyper-kort kapsel, waarbij de haren niet langer mogen zijn dan 2 tot 5 cm. Dit hield in. dat een modieuze vrouw, die niet over een weelde van natuurkrullen be schikt, gedwongen zou worden haar haar niet alleen iedere 14 dagen te laten knippen, maar zich ook nog 5 of 6 keer per jaar te laten permanenten. Dit is natuurlijk overdreven. Iedere twee maanden een nieuwe permanent zal op de duur ruineus blijken voor de gezondheid van het haar terwijl dit tevens een zeer kostbare affaire wordt. Bovendien zijn deze tot het uiterste gedreven korte coiffures voor vele dames onflatteus en onvrouwelijk, met uit zondering van enkele zeer sportieve types. Moeten wij. Nederlandse kappers, in deze Parijs volgen? NEEN! Als Parijs overdreven korte coiffures lanceert, die zowel practisch als financiëel voor de Nederlandse vrouw onaanvaardbaar zijn, wanneer Parijs.kapsels brengt, waarbij het voor de vrouw onmogelijk wordt om een hoed te dragen, dan moeten wij Nederlandse kappers èn de Nederlandse vrouw zoveel persoonlijkheid bezitten om te kunnen zeggen: Neen, daar doen wij niet aan mee Wij hebben ondervonden, dat de kortere haarmode voor velen een grote verbetering heeft gebracht, die de vrouw vooral jeugdiger heeft gemaakt en tevens een eind is gekomen aan de dwingelandij van haarspelden en kammen, die het haar verstikken. Deze korte haarmode, die menige vrouw haar natuurlijke krul en golf heeft teruggegeven, deze korte coiffure, die het haar weer gezond maakt en die over de gehele wereld millioenen enthou siaste aanhangsters telt, zal de Nederlandse vrouw niet op willen geven Wanneer nu Pa rijs ons voorschrijft, dat het haar niet langer mag zijn dan 2 tot 5 cm dus kapsels die noch charmant noch vrouwelijk zijn, kapsels, die door de man niet worden geapprecieerd dan zeggen wij nogmaals: NEEN! Ik ben ervan overtuigd, dat ook Parijs het redelijke van ons standpunt zal kunnen inzien en ik verwacht dat de kopstukken van de Parijse haarkunstenaars de haarmode uitein delijk zullen wijzigen in de zin zoals ik hier boven noemde. Wij, Nederlandse kappers, moeten waken voor de schoonheid en de charme van onze cliëntèle. De vrouw moet vrouw blijven en het haar zoals vanouds haar sieraad. Toonaangevende kappers in ons land onder handelen momenteel met Parijs en bereiden een serie nieuwe kapsels voor. die binnenkort in de pers en in de damesbladen zullen ver schijnen. Enige collega's en ondergetekende ver trekken morgen naar Parijs, Spanje en Italië om door middel van demonstraties voor onze buitenlandse collega's onze nieuwe coiffures voor 1953 te lanceren welke wij na onze reis in de Nederlandse bladen zullen publiceren. Wel kan ik U vast verklappen, dat deze nieuwe kapsels iets minder kort zullen zyn. HAUTE COIFFURE ZIJLSTRAAT 88 HAARLEM - TEL. 10083 „Zouden we eigenlijk Philip Bagnet ook niet meenemen", stelde Constance voor, „om alle verdachten samen te hebben?" „Dat gaat helemaal niet op", antwoordde Neill, „want er zijn nog meer verdachten: Mary en Anna en Peter Phipps en. „Meneer Phipps?" onderbrak Constance hem met enige verwondering. Neill keek haar strak aan en in zijn helderblauwe ogen kwam even een sombere blik. „Ja ze ker, meneer Phipps ook!" antwoordde hij langzaam. „Een raar klein mannetje, vind je niet? Of ben je al tot de conclusie ge komen dat deze zaak een binnenshuis-af faire is om het zo te noemen" „Natuurlijk ben ik nog tot geen conclusie gekomen", zei Constance kortaf. „Maar wat heeft meneer Phipps in hemelsnaam met dit alles te maken?" „Wel, hij komt mevrouw Fincham nogal eens bezoeken", zei Neill, en er was weer een glimlach op zijn gezicht. „Het is een ietwat zonderlinge vriendschap tussen tan te Chloë en Peter Phipps, vind je ook niet?" „Maar je moet begrijpen", zei Constance, zelf niet goed wetend, waarom ze haar aanvankelijk oordeel over deze vriend schap wilde handhaven, „dat je tante na tuurlijk heel eenzaam isen hij schijnt een oude vriend van haar te zijn, naar ze me vertelde". „Hij is een maand of zes geleden hier aan komen zetten", zei Neill onbewogen. „Maar ze kent hem al van vroeger", zei Constance. „Ja", gaf Neill toe, „ze schijnt hem in derdaad al van vroeger te kennen. Maar zullen we er vanavond verder niet over piekeren? Wat Philip betreft, hij kan niet mee. Hij heeft een afspraak met een vrien dinnetje". Fiona- snoof verachtelijk. „Vriendin netje!", zei ze verontwaardigd. „Dat man zieke mens!" „Fi houdt niet van mevrouw Totnel", legde Neill rustig uit. „Ze is echter een volkomen onschuldig wezen. Hartelijk en knap om te zien". Constance had het wonderlijke gevoel, dat ook zij mevrouw Totnel niet zou kun nen uitstaan en Neill's beschrijving droeg hiertoe op de een of andere wijze bij. Ze wist niet waarom ze zich deze mevrouw Totnel niet anders kon voorstellen, dan als een berekenend vrouwspersoon, die achter Bagnet aanliep „Wat gaat het me aan?" vroeg Constance zich in gedachten af, terwijl ze geërgerd fronste. „Ik schijn hier op de een of andere wijze ook een beetje getikt te worden. ,Poeh!", zei Fiona, „bovendien is ze stokoud!" Mevrouw Totnel", legde Neill geduldig verder uit, „is ongeveer 35, Philip is 34. Hij maakt zich dus niet schuldig aan te jonge meisjes. „Poeh!" zei Fiona weer in machteloze verontwaardiging. „Kom, laten we ons klaar gaan maken", zei Neill. Fi, vergeet vooral niet je oren te wassen! „Ellendeling!", riep Fiona uit, terwijl ze hem uitdagend aankeek. „Vooruit, niet boos worden", zei Neill en gaf haar een goedmoedig duwtje. „Ze is verliefd op Neill, constateerde Constance bij zichzelf, „en hij ziet haar al leen maar als klein meisje. Maar eigenlijk is ze dat niet meer. Wat haar gevoelens be treft, is ze al aardig volwassen. Allemensen, nóg een complicatie er bij Ze haalde even haar schouders op en zei vriendelijk tot Fiona: „Trek je niets van hem aan! Vooruit ga mee, laten we ons gaan verkleden". Fiona stond langzaam op. „Er zal niet veel aan zijn op de Club", zei ze tegen stribbelend. „Neill zal alleen maar ogen hebben voor Barbara Reid". „Wat denk je eigenlijk van mijn ma nieren?", zei Neill. „Natuurlijk zal ik me alleen met Con en jou bezig houden". „O ja?" zei Fiona, terwijl ze hem mis prijzend aankeek. Ze begon langzaam de trap op le lopen, zoals een kind, dat iets moet doen, waarin het geen zin heeft. „Barbara Reid?" zei Constance en keek vragend naar Neill. „Een plaatselijke vamp", antwoordde deze luchtig. „Werkelijk?", Constance glimlachte. Neill lachte ook. „Doe je mooiste en meest mondaine jurk aan", zei hij opeens, en laten we dan eens bekijken, of juffrouw Reid tegen je opkan". Constance antwoordde niet. Ze besefte, dat van Fiona's standpunt uit bekeken, het weing verschil maakte of zijzelf dan nische, iedereen wantrouwende, manier wel Barbara Reid Neill's aandacht zou op eisen. Fiona zou het allebei even erg vin den. En toonde Neill geen groot gebrek aan begrip ten opzichte van Fiona's ge voelens? Hij maakte toch de indruk van fijngevoelig te zijn.... Fiona was hier in een verkeerde omgeving. Ze behoorde op school te zijn en hockey te spelen in haar school-uniform.... „Niet dat ik zelf ooit hockey gespeeld heb", bedacht Constance zich, „of veel op school geweest ben. Mijn opvoeding is ook wel heel zonderling ge weest. En het schijnt een bepaald minder fraai stempel op me gedrukt te hebben. tenminste dat zegt Sara Ze lachte even tegen Neill en begon langzaam de trap op te lopen, achter Fiona aan. Toon ze op haar kamer kwam, be sefte ze, dat er geen warm water was en dat ze het huis nog niet genoeg kende, om ergens zelf warm water te gaan halen. En op datzelfde moment drong het besef tot haar door, dat mevrouw Finchams brief haar machtigde, zonder dat de oude vrouw dit in 't minst zo bedoelde, om op de bank te gaan praten en zich daar van allerlei met betrekking tot de financiële positie op de hoogte te stellenZe had het idee dat mevrouw Fincham met een zekere re gelmaat geld opnam en dat daaruit iets te concluderen zou zijn„Bovendien ver trouw ik geen mens" dacht ze spijtig, „dat heb ik door mijn werk voor David Par kinson wel geleerd. Hij heeft me zijn cy- van denken bijgebracht''. Ze schonk wat koud water in de ouder wetse waskom en begon haar gezicht en handen te wassen. Daarna maakte ze zich heel licht op. Ze wilde er verzorgd uitzien, maar rustig en eenvoudig en vooral niet te opvallend. Het zou inderdaad amusant zijn te zien, hoe juffrouw Reid op haar zou reagerenEn hoe andere mensen zou den reageren. Het gaf haar een prettig ge voel, dat Neill en Fiona tenminste nog en kele contacten met de buitenwereld had den, zodat het Finchamhuis niet helemaal geïsoleerd» was. Er werd geklopt en Fiona stak haar hoofd om de deur, precies zoals ze des morgens gedaan had. Ze had het haar om hoog opgemaakt en op haar mond een felle kleur lippenstift aangebracht. „Allemensen. Zó kun je niet mee!", riep Constance spontaan en openhartig uit. Kom eens hier!" Fiona kreeg een vuurrode kleur en mompelde ontstemd: „Ik zie er heel goed uit". Ze trok haar hoofd terug. Constance rende naar de deur en pakte haar bij een arm. „Wees niet zo dwaas", zei ze scherp. „Denk aan die Barbara Reid!" „Wat wil je daarmee zeggen?" vroeg Fiona uitdagend. „Je ziet er als een opgedirkt kind uit", zei Constance meedogenloos. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6