Kort en bondig J Tegen boekhouder van Enschedé 2\ jaar geëist Amsterdamse Beurs Provincie verhoogt subsidie aan Opera Gezondheidszorg in Noordholland Raad van Europa De Indonesische immigratiepolitiek P.N.I. blijft meer offers eisen Heemstede B/oemendaal DONDERDAG 15 JANUARI HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Verzending van zeepost Anderhalf jaar geëist wegens verduistering van 34 mille Ex-arbeiders Suikerfabriek gaan procederen Bijdrage voor herstel van gebouwen in Artis Haarlemse persfotograaf ernstig gedupeerd Rapport van onderzoek commissie Antwoord op vragen in Tweede Kamer Indonesië Jongelui staken katoenbalen in Enschede aan Ledenvergadering HPG Gabaret van „Excelsior" Valkenburgerplein baadt in zee van licht Scheepvaart 1953 Wegens verduistering van 94.000 en valsheid in geschrifte Twee en een half jaar gevangenisstraf eiste de officier van justitie bij de Haar lemse rechtbank vanmorgen tegen de bijna 75-jarige A. M. die als boekhouder van de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zo nen te Haarlem in een tijdsverloop van 19 jaar in totaal ruim f 94.000 ten nadele van genoemd bedrijf ontvreemd en bovendien bij herhaling valsheid in geschrifte ge pleegd zou hebben. Ten laste gelegd waren hem, behoudens de valsheid in geschrifte, alleen die ver duisteringen die in de periode van 1941- 1942 geschied zijn. De verdachte verklaar de, dat hij dit respectabele bedrag inder daad in de loop der jaren verduisterd had. Hij had er echter geen goede sier van ge maakt; het geld was geheel in zijn huis houding opgegaan. Hij gaf toe, dat hij een heel systeem ontwikkeld had om zijn manipulaties te camoufleren. Had hij geld nodig, dan ging hij naar een der directeuren, vertelde hem dat er wat contanten voor de kas moesten komen en legde hem daartoe een chèque op de Amsterdamse Bank ter tekening voor. Die chèque incasseerde M. en op het saldobiljet, dat de bank later ter afreke ning naar Enschedé zond, veranderde hij de aanduiding „Ks" (kas) in „Ob "(over boeking) om het te doen voorkomen, als of met deze chèque een schuldeiser van de firma Enschedé betaald was. De crediteur in kwestie werd dan later door verdachte betaald door middel van een overboeking per postgirobiljet, waarop M. de handtekening van zijn directeur nabootste. Deze praktijken, waarbij hij het ene gat met het andere gestopt werd, heeft hij vele jaren kunnen volhouden, omdat hij het volledige vertrouwen van zij ft superieuren genoot en omdat hij buitengewoon geraf fineerd de saldobiljetten en girostrookjes vervalste, die de boekhouding van En schedé als afrekeningsbewijzen verlangde. Toen de zaak steeds moeilijker te camou fleren werd, heeft hij vele kleine tekorten tenslotte „opgeruimd" door enkele falsifi caties op grote schaal, waarbij bedragen van 12 en 25 mille betrokken waren en daarbij zijn tenslotte zijn bedriegelijke praktijken aan het licht gekomen. Zelf had hij niet veel te zeggen over zijn gedrag; hij gaf de t.enlaste gelegde feiten grif toe, maar kon niet precies verklaren, hoe het kwam dat zijn huishouding blijkbaar zulke sommen verslond want hij leefde op be scheiden voet en had een behoorlijk sala ris. Een der directeuren van Enschedé, jhr. mr. B. W. F. van Riemsdijk, verklaarde als getuige in deze zaak, dat de verdachte blijkbaar in de aanvang kleine bedragen verduisterde, waarmee hij zo goochel de, dat hij bedrijfsleiding en boekhouding jarenlang omTde tuin kon leiden. Ook toen hij tot grotere operaties overging, liep dit aanvankelijk niet in de gaten, omdat hij toen met de administratie der grote cre diteuren belast was, met wie de firma En schedé in rekening-courant-relatie stond een administratieve verhouding waarin Enschedé zelfs bij een crediteur een credit saldo kon hebben. Sinds verdachte de pensioengerechtigde leeftijd bereikt had, was zijn salaris niet noemenswaardig meer verhoogd, omdat de firma Enschedé van mening was, dat zulks onbillijk zou zijn tegenover de jongere personeelsleden. Getuige Weerman, hoofdadministrateur bij Enschedé, had nooit klachten van cre diteuren gehad, dat de betalingen van En schedé een maand of langer te laat zou den zijn gekomen; een vertraging, die het gevolg was van M.'s machinaties en voorts was ook deze getuige bij controle der boe ken nooit iets verdachts opgevallen. In zijn requisitoir achtte de officier het wettig en overtuigend bewijs van beidé strafbare feiten de ontvreemding en de valsheid in geschrifte geleverd. Dat de administratie van Enschedé tekort was ge schoten in haar taak, de ontvreemdingen eerder te ontdekken, was niet aangetoond, al gingen oude ondernemingen als deze nog wel eens uit van de helaas onhoudbare hypothese, dat hun personeel a priori te vertrouwen is. Verdachte had een naar vooroorlogse maatstaven zeer behoorlijk inkomen en daarom waren de gepleegde delicten hem des te zwaarder aan te reke nen. De officier meende dan ook, ondanks M.'s leeftijd, een gevoelige straf te moeten eisen: 2V2 jaar met aftrek van voorarrest. M.'s verdediger meende dat de hande lingen van verdachte bij een goede contróle door de firma Enschedé en haar accoun tants veel eerder ontdekt had kunnen zijn en pleitte clementie op grond van verdach- tes leeftijd en op grond van het feit, dat M. al een zware straf had ondergaan door zijn jarenlange vrees voor zijn ontmaske ring. Uitspraak over veertien dagen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Voor Indonesië: m.s. Joh. van Olden- barnevelt (27 Januari); voor Nederlands Nieuw Guinea: s.s. Overijsel (19 Januari); voor Antillen: m.s. Oranjestad (20 Ja nuari); voor Suriname: m.s. Bonaire (21 Januari); voor Zuid-Afrika: m.s. Carnar von Castle (17 Januar)i voor Canada: s.s. Mobilian (17 Januari) of m.s. Westerdam (22 Januari); voor Argentinië, Uruguay, Bolivia, Chili en Paraguay m.s. Alberto Dolero (22 Januari); voor Brazilië: s.s. Highland Monarch (19 Januari); voor Australië en Nieuw Zeeland: via Engeland (17 Januari). Slotkoers Openings. gisteren koersen 3-3 Nederl. '47 94% 94% A.K.U 151% 152% Unilever 181% 182 Philips Gloeil. 162% 162% Kon. Petroleum 312% 313% A'dam Rubber 80 79% Holl. Amer. Lijn 127% 127% N. Scheepv. Unie 123% 123 H.V.A 87 87% Deli Mij 73% 73% Amsterd. Bank 165% 166 Ned. Handel Mij. 150 150 Rotterd. Bank 157% 157% Twentsche Bank 165% 165% Anaconda Copper 431/ib 42% Bethlehem Steel 54% 55 Republic Steel 46 46% Shell Union 69% 69 22 22 U. S. Steel 42% 42 De Haarlemse rechtbank behandelde vanmorgen de zaak tegen de vijfenveertig jarige assurantiebezorger F. H. J. uit Haar lem. Verdachte zou in het tijdvak van 1949 tot 1952 voor divei'se assurantiemaatschap pijen kwitanties geïnd en zeer dikwijls de gelden niet afgedragen hebben. In de loop der jaren waren deze bedragen opgelopen tot een totaal van vierendertigduizend gul den. Na het ontdekken van de verduistering had J. reeds veertienduizend gulden terug betaald. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouwman, achtte het merk waardig, dat dergelijke grote bedragen iri handen kwamen van iemand, waarvan de maatschappijen konden weten, dat hij reeds eerder veroordeeld was. Nu kan het wel zijn, dat verdachte bijzonder handig was in het afsluiten van polissen, maar de ver zekeringsmaatschappijen moeten toch wel degelijk weten aan wie zij hun belangen toevertrouwen. De officier eiste een gevan genisstraf van één jaar en zes maanden. De verdediger, mr. B. W. Stomps, wees er in zijn pleidooi op, dat de verzekerings maatschappijen hebben toegestaan dat J. niet regelmatig afrekende. Ook deelde hij mede dat geen der maatschappijen aangifte heeft gedaan van deze verduistering. Ver dachte verkeerde, volgens mr. Stomps, in de overtuiging dat indien hij eventueel zijn „grote assurantieportefeuille" zou overdoen aan een 'ander er dan na betaling van de schulden nog een privé-kapitaal zou overblijven. En dat deze mening op waar heid beruste bleek wel uit het feit dat geen enkele maatschappij het faillissement van de assurantiebezorger heeft aangevraagd. Mr. Stomps legde tenslotte nog de na druk op het feit dat verdachte ongeveer twintig jaar geleden reeds veroordeeld is en hij drong aan op een gecombineerde straf. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 29 Januari. Vanmorgen door wethouder W. F. Happé ontvangen Voor de tweede maal waren de arbeiders, die gewerkt hebben bij de suikerfabriek „Holland" te Halfweg in gebouw „Cultura" in Haarlem bijeen om van het initiatief - comité de resultaten te vernemen, die de besprekingen met de bedrijfsvereniging Centraal Beheer in Amsterdam hebben opgeleverd. De woordvoerder van de bedrijfsvereni ging gaf, aldus een der comitéleden, toe, dat de steunuitkering noodzakelijk ver hoogd diende te worden. En reeds deze week hebben vele arbeiders enkele guldens meer steun ontvangen. Zij blijven echter op het reeds eerder ingenomen standpunt staan, dat zij recht hebben op tachtig pro cent van het loon, dat zij zouden hebben kunnen verdienen, indien zij in, hun eigen vak te werk gesteld hadden kunnen wor den. Het bestuur van de bedrijfsvereniging, dat gistermiddag in Amsterdam in verga dering bijeen was kon desgevraagd ook geen definitieve toezeggingen doen en de arbeiders besloten om op Donderdagmor gen de hulp in te roepen van de Haarlem se burgemeester en om 's middags gezame- lijk naar Amsterdam te gaan om persoon lijk de wensen aan het bestuur van de be drijfsvereniging kenbaar te maken. Tevens zal bij de rechter het conflict met de be drijfsvereniging in kort geding aanhangig gemaakt worden om ook langs deze weg te trachten een hogere steunuitkering te krijgen. Naar wij vernamen zijn deze arbeiders vanmorgen door de Haarlemse wethouder van Sociale Zaken, de heer W. F. Happé, ontvangen. Deze deelde ons mede dat, hoewel hij de zaak nóg niet tot in de finesses kon beoor delen, de eisen der arbeiders hem niet on rechtmatig voorkwamen. Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan zal hij overwegen of de gemeente in deze kwestie niet stappen kan ondernemen, zij het dan dat die stappen natuurlijk nooit officieel gedaan kunnen worden, omdat de gemeente als zodanig formeel buiten de kwestie staat. De vergadering van de Provinciale Sta ten van Noordholland heeft vanmorgen be sloten de subsidie aan de Nederlandse Opera te verhogen van 25.000,tot 40.000.nadat een motie van de heer Peters (KVP), om het oude bedrag te handhaven was verworpen met 39 tegen 17 stemmen. Besloten werd een bedrag van 103.300 beschikbaar te stellen aan Artis voor het verrichten van werkzaamheden aan de ge bouwen. De gemeente Amsterdam zal een bedrag van 206.600 ter beschikking stellen. Bij de gedachtenwisseling merkte m r. dr. VanBruggen (Prot. Chr. groep) op, dat het te betreuren is, dat er in het ver leden te weinig aan herstel is gedaan. De provincie zal in de toekomst steeds ge vraagd worden bedragen beschikbaar te stellen. Kan de provincie haar eigendom van een kwart niet overdragen aan Am sterdam? Tenslotte zeide spreker: „Laten v/ij wat de bijdrage betreft tot hiertoe gaan en niet verder." Mr. De Roos (Partij van de Arbeid) merkte op, dat men vertrouwen moet stel len in de toekomst van Artis en beval het voorstel aan. Gedeputeerde Staten namen een motie van mr. Proper (Comm.) over om voor 1953 alsnog een subsidie van 1500 te ver lenen aan het Museum voor de Arbeid, om het personeel niet te duperen. Het bestuur van het museum moet dan trachten tot reorganisatie over te gaan. Toen de Haarlemse persfotograaf C. de Boer gisteravond bij zijn auto terugkeerde, die hij op de Nassaukade in Amsterdam had geparkeerd, kwam hij tot de onaange name ontdekking, dat al zijn materiaal uit de wagen was gestolen. Dit betekent voor de heer De Boer een schadepost van viereneenhalf mille aan camera's en bijbehorende artikelen en uiteraard ook een flinke bedrijfsschade. In een rapport van een door het provin ciaal bestuur van Noordholland ingestelde commissie van onderzoek naar de moge lijkheid van medewerking dezer provincie aan een betere organisatie van de gezond heidszorg in Noord hol land, wordt aanbe volen het instellen van een lichaam, dat coöi'dinerend kan werken en de hele pro vinciale gezondheidszorg kan overzien. Dit lichaam zal bestaan uit een commissie voor de gezondheidszorg, of uit een stich ting, die tot eerste taak zou moeten heb ben het bevorderen en tot standbrengen van samenwerking en overleg tussen de verschillende particuliere en overheids instellingen, die in het belang van de volksgezondheid werkzaam zijn, alsmede tussen deze instellingen en de bestuurs- overheid. Het instellen van onderzoekin gen, het verzamelen van gegevens en het uitbrengen van adviezen zal mede tot haar taak behoren. De commissie of stichting zal ook con tacten met organisaties op landelijk ni veau en met de andere provinciale instel lingen moeten leggen. Zij behoort te wor den gevormd uit vertegenwoordigers van particuliere organisaties en openbare in stellingen, die in de gezondheidszorg een belangrijke plaats innemen. Tevens dienen er vertegenwoordigers van de gemeente lijke en provinciale overheid zitting in te hebben. Een minderheid in de onderzoekcom missie was van oordeel dat beter districts gezondheidsdiensten konden worden inge steld dan een coördinerend lichaam. STRAATSBURG (van de A.N.P.-cor- respondent). Duitse, Italiaanse en Ne derlandse afgevaardigden hebben bij de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, die Woensdag in Straatsburg haar bijzondere zitting is begonnen, een voorstel ingediend om voortaan ook hun landstalen in deze vergadering te laten spreken en vertalen. Het voorstel is van Nederlandse zijde ondertekend door de heer Korthals. Het vertaalmecharfisme in de zaal is ten behoeve van het kolen- en staalparlement reeds uitgebreid en geschikt gemaakt voor de gelijktijdige vertolking in vijf talen. Engels en Frans zijn de beide officiële talen van de raad en er zijn dus drie lijnen vrij. Het is tot dusver toege staan andere dan de officiële talen te spre ken, waarvan de Duitsers meestal en de Italianen soms gebruik maken, doch dan moeten de redevoeringen achteraf worden vertaald. Deze omslag zou door de aan vaarding van het voorstel kunnen worden vermeden. Het tweetalige stelsel van de vergadering heeft voor de niet-Engelse en niet-Franse afgevaardigden het nadeel ge had, dat zij zich in mindere mate konden laten gelden dan wanneer zij hun eigen taal zouden kunnen gebruiken. De bijzondere zitting van de Europese vergadering, waarin 15 landen vertegen woordigd zijn, is vrijwel geheel gewijd aan de behandeling van het hier deze week Uitgewerkte plan voor een Europese grond wet. Daarbij is het veelomstreden vraag stuk der banden tussen de kolen- en staal gemeenschap en de acht landen van de Raad van Europa aan de orde. Vrijdag zal de vergadering aan de open bare debatten over het voorgestelde plan voor een Europese grondwet beginnen. Het plan zal dan getoetst worden aan de waar schijnlijk critische Britse opinie. Op vragen van het Eerste Kamerlid de heer Ruijs de Beerenbrouck (KVP) be treffende uitwijzing van Nederlandse oud- militairen uit Indonesië hebben de minister van Buitenlandse Zaken en de minister zonder portefeuille, mede namens de mi nister van Oorlog en van Marine geant woord, dat het militaire „screeningsorgaan" in Indonesië inderdaad enige tijd geleden maatregelen heeft aangekondigd, waardoor aan Nederlandse in Indonesië gedemobili seerde oud K.L.- en K.N.I.L-militairen de voortzetting van hun verblijf in Indonesië wordt bemoeilijkt. Met de uitvoering der genoemde maatregelen was reeds een aan vang gemaakt toen de Indonesische minis ter van Justitie opdracht gaf een verdere effectuex-ing op te schorten en in enkele gevallen reeds uitgereikte weigeringen tot verlenging van verblijfsvergunningen deed intrekken, gezien het feit, dat ter zake nog overleg gaande was tussen de ministe ries van Justitie en van Defensie en de andere betrokken instanties. Van discriminatie ten aanzien van Ne derlanders kan volgens de ministers niet worden gesproken. Ook niet-Nederlanders ondervinden moeilijkheden door maatre gelen van het Indonesische militaire scree- ningsorgaan. Gezien echter de numerieke meerderheid van de Nederlanders en van Nederlandse bedrijven, moet worden ge constateerd, dat van de actie der Indone sische immigratie-autoriteiten primair de Nederlanders het slachtoffer worden. Het militaire screeningsapparaat heeft bij zijn weigering van verlenging van ver blijfsvergunningen nimmer andere motie ven opgegeven dan het feit van de militaire status der betrokkenen. Uit genoemde ontwikkeling schijnt te mogen woi'den afgeleid, dat de maatregelen op lager niveau ter zake genomen niet de volle instemming hebben gehad van de Indonesische regering. De ministers zijn van oordeel, dat het aan de orde zijnde probleem van de moei lijkheden, welke Nederlanders bij (weder) toelating in Indonesië of bij verzoeken om verlenging van vei-blijfsvergunningen on dervinden, geen aanleiding kan zijn om te bevorderen, dat de Nederlandse militaire missie uit Indonesië wordt teruggenomen en dat de opleidingsfaciliteiten voor Indo nesische militairen hier te lande op zo kort mogelijke termijn worden beëindigd. De ministers doen voortdurend contact ondei'houden met de Indonesische autori teiten over de onderhavige kwestie ter be scherming der Nedexdandse belangen. Bin nenkort kunnen over dit onderwerp mede delingen van de Indonesische regering worden tegemoetgezien. Pas daarna zal kunnen worden overzien tot welke conse quenties de ten aanzien van Nederlanders toegepaste Indonesische immigratie-poli tiek zal leiden en wat ter zake van Neder landse zijde zal moeten worden gedaan. DJAKARTA (Aneta). De partijleiding van de P.N.I. (Partai Naslonal Indonesia) zou besloten hebben haar eis tot het aftre den van Ali Budiardjo als secretaris-gene raal van het ministerie van Defensie en het aftreden van gencraal-majoor Simatu- pang als chef-staf van de Indonesische strijdkrachten te blijven handhaven, zo verneemt „Merdeka". Met het oog daai-op zou de partijleiding van de P.N.I. de ministers, behorende tot deze partij reeds geïnstrueerd hebben po gingen in het werk te stellen om dit be sluit door het kabinet te laten uitvoeren. De twee betrokken functionarissen zouden volgens de P.N.I. niet gescheiden kunnen worden van de 17 October-affaire. Ook de P.R.I. (Partai Rakjat Indonesia) eist het aftreden van Budiardjo en gene- raal-majoor Simatupang, zo heeft Sadik, voorzitter van de P.R.I.-fractie in het par lement meegedeeld. Budiardjo is volgens deze woordvoerder „een dier personen, die de politiek en de werkzaamheden van het ministerie van Defensie niet bevorderen, maar remmen". Inmiddels is thans de premier, Wilopo, minister van Defensie ad interim gewor den in de plaats van de vice-premier, die hem daarin, wegens zijn ziekte tijdelijk verving. President Soekarno begint 25 Januari een reis van 14 dagen naar Zuid-Borneo, de Minahassa en Sangihe en de Talaud- eilanden. Op de terugweg zal het presiden tiële gezelschap, waarvan de minister van Voorlichting, de heer Mononutu en de mi nister van Landbouw, dq heer Sardjan, deel uitmaken, een etmaal overblijven in Pare Pare, waar zich onlangs incidenten voor deden tussen 2 legerbataljons. Met hun laatste lucifer Een jongen van zeven jaar blijkt de brand bij de N.V. Sesam te Enschedé te hebben aangestoken. De knaap, K.W., had met vier andere jongens Zaterdag de ge hele middag door de stad gezworven. De 13-jarige G. B. beschikte over een doosje lucifers en hier en daar heeft het vijftal brandjes gemaakt. Toen er nog maar één lucifer over was stak de zevenjarige een der katoenbalen van de N.V. Sesam daar mee aan. In een oogwenk stonden ook de andere balen in vuur en vlam. De jongens hebben nog getracht de vlammen met kledingstuk ken te doven, maar dat was onmogelijk. De 12-jarige A. J. was toen naar een café gegaan om de brandweer te laten waax-- schuwen. Doordat de vader van deze jon gen zich, naar aanleiding van een via de pers door de recherche gedane opx-oep, bij de politie had vervoegd, konden ook de andere knapen worden aangehouden. Dezen waren de 16-jarige F. G. en de 17- jarige H. van der M. Morgen zal het m.s. „Indrapoera" van de Rotterdamsche Lloyd, geheel volgeboekt, voor de 120e keer uit Rotterdam naar Indonesië vertrekken. De inscheping der passagiers ge schiedt aan de Lloydkade om elf uur des morgens. Een deel van het aantal passagiers, dat ongeveer 100 bedraagt, komt pas in Genua aan boord. De Heemsteedse Zwem- en Poloclub houdt Maandag 26 Januari haar jaarlijkse algemeene ledenvergadering in de Heem- steedse Cafetaria aan de Binnenweg, waar voor een agenda van veertien punten is opgesteld. Deze vermeldt o.m. de traditio nele jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester, waarvan de laatste de ver gadering een begroting voor het nieuwe boekjaar zal voorleggen. Verder zullen door de voorzitter de bekers voor de beste pres taties worden uitgereikt, waarna de plan nen voor het komende seizoen ter sprake gebracht zullen worden. Alle thans zitting hebbende bestuursleden stellen zich op nieuw herkiesbaar. De jaarlijkse H.P.C.-bridge-drive zal Vrijdag 23 januari weer een aanvang ne men, eveneens in de Heemsteedse Cafetaria. Het bestuur stelde voor de winnaars een aantal prijzen beschikbaar, terwijl de heer Jan Verspoor opnieuw met de algehele leiding wei'd belast. Op Zaterdag 24 Januari geeft het Zand- voorts mondaccordeon-orkest „Excelsior" een muziekavond in het Sportparkrestau rant te Heemstede, waaraan tevens het op treden van „Haarlems Radio Cabaret" ver bonden is. Dit vermeldt de namen van Harry Meyer, humorist, conférencier en imitator; Trudy Schulpzand, soubrette; Wim Lenselink; Les deux Dorbouches, Franse xylophonisten en Basisto, muzikale clown. Na afloop is er bal onder leiding van Theo Donkerlo. Enige tijd geleden werd door de Heem steedse plantsoenendienst de tot lichtmast verbouwde paal van de bovenleiding van de tram in het plantsoen van het Valken burgerplein verwijderd. Gisteravond brandde het plein opnieuw in een helle lichtgloed, want men heeft er nu een mast met een bloembak geplaatst, die niet zo hoog is als de vorige, maar drie lichtpunten telt van twee lampen elk. Er is een nieuw systeem toegepast, waarbij in ieder lichtpunt het licht van een kwik- lamp van 125 Watt gemengd wordt met dat van een gewone lamp van 150 Watt. Deze vermenging laat de kleuren van gazon en borders voortreffelijk tot hun recht komen. Verder worden de beide bouwterreinen aan het Varkenburgerplein opgehoogd ten dienste van de fietsenstallingen, kramen en kiosken die er tijdens de Flora zullen woeden geplaatst. BURGERLIJKE STAND Jvr. H. W. A. Bredtv. Spengler, z.; J. H. v. Staveren—de Bruin, z.; A. W. C. Kerkhoff Scheldwacht. d. ONDERTROUWD: L. Kranenburg en L. Lankamp; M. A. J. Hoogewerff en L. Bie- zeveld. GETROUWD: T. F. Visser en W. Stolp; Th. G. M. van Rijswijck en M. Th. de Rijk: B. M. Willemars en C. A. M. G. Veldhuis. OVERLEDEN: Mej. M. Th. van Rinsum, 80 j.; J. Dingerdis. 67 j.; wed. A. Le Nobel Spel, 85 j.; wed. N. S. Windhorst—Timmers, 65 j.; wed. J. M. Meister—van der Vliet, 81 iJ. G. F. Rieder, 72 j. Aagtedijk, 13 v. New York te Boston. Abbekerk, 13 v. Alexandrië n. Genua. Aldegonda, 13 v. PI ad ju naar Bangkok. Amor, pass. 13 Kp. St. Vincent. Alhena, 13 230 m. Z. Kaap Verd. eil. Amsteldijk, 13 v. Antwerpen. Amstelland, 13 v. St. Vincent n. Montevideo Avei-dljk, 13 v. Galveston n. New Orleans. Ainerskerk, pass 13 Kp. Guardafui. Arkeldijk, 14 v. Coatza Coalcos te Mobile. Alamak, 14 v. Genua naar Port Said. Almkerk, 13 v. Adelaide n. Geelong. Agamemnon, 14 v. Puerto Cabello te Maracaibo Amstelkroon, 13 750 m. ZO. ten O. Kp. Guardafui Abbedijk, 13 610 m. W.ZW. Lands End. Alphacca, 13 180 m. Z. Bahia. Amsteldiep, 13 480 m N.NO. Flores. Amstelpark, 13 720 m. O.NO. Bermuda. Annenkerk, 13 v. Hamburg naar Bremen. Armilla, 13 75 m. Z.ZW. Kp. Paradan. Arnedijk, 13 590 m. W. Lands End. Agatha, 14 v. Saigon naar Pladju. Alpherat, 14 v. Recife n. Rio de Janeiro. Alwaki, 14 v. Buenos Aires n. New York. Ampenan, 14 te Damman. Arendskerk, 16 v. Manilla te Hongkong verw. Argos, 14 v. Alexandrië naar Beirouth. Ariadne, 14 v. Santiago de Cuba n- Jeremie. Aalsdijk, 15 v. Norfolk te New York. Aldabi, 14 v. Antweipen te Rotterdam. Algenito, 15 te Montevideo. Amstelveen, 15 te Cristobal. Aard ijk, 16 v. Le Havre te Antw. verw. Abbedijk, pass. 15 SciMy's n. Antwerpen. Almdijk, 14 v. Houston te Galveston en verm 16 v. Galveston naar Rotterdam. Andijk, 17 Antwerpen verwacht. Averdijk, 13 v. Galveston te New Orleans. Axeldijk, 18 v. Rotterdam te New Orleans verw- Altair, nacht 14-15 v. Las Palmas n. Bahia. Bali, 14 v. Semarang te Soerabaja. Blijdendijk, 14 v. Boston te Philadelphia. Baarn, 14 te Balboa. Bennekom, 14 v. Pimentel op rede Caltao. Bloemfontein, 14 v. Antw. te Amsterdam. Britsum, 13 v. New Orleans naar Nederland. Bantam, pass. 13 Ceylon naar Belawan. Borneo, 15 v. Pladju te Semarang. Billiton, 13 te Cochin. Blitar, pass. 41 Kp. Elba n. Suez. Blommersdtijk, 15 ca. 14 u. v. Bremen te R'dam verwacht. Breda, 14 v. Amsterdam naar Hamburg. Bosehfoniteln, 15 v. Antwerpen n. Amsterdam Boskoop, 15 v. Cerru Azul n. Cristobal. Cumulus 13 v. Rotterdam n. station Atl. Oceaan Caltex Leiden, pass. 14 Kp. Bspichel. Cottica, 12 v. Barbados n. Trinidad. Ceram, pass. 13 The Brothers. Caltex The Hague, 13 t.h.v. Algiers. Cleodora, 13 280 m. W. ten Z. Bombay. Coryda, 13 210 m. Z. Recife. Caltex Nederland, pass. 14 Oporto. Cistuïa, 14 v. Singapore n. Adelaide. Cronentourgh, pass. 14 Ouessant. Duivendijk, vertr. 14 v. Rotterdam n. Vancouver Dalerdijk, 13 600 m. NO. Sombrero eil. Delft, 13 790 m. NO. Barbados. Dongedijk, 13 730 m. O. ten N. Bermuda. Danae, 14 v. Palermo n. Gibraltar. Diemerdijk, 14 v. Los Angeles. Drente, 14 13.15 u. v. Port Said n. Djeddah. Eemdijk, 13 v. Antwerpen n. Havanna. Erinna, 13 v. Miri naar Singapore. Ena, 13 260 m. W.ZW. Padarig. Esso Amsterdam, 13 170 m. ZW. Lands End. Eendracht, 15 v. Port Saad te Piraeus EJmina, 14 op die Schelde n Bordeaux Edam, 15 Halifax verwacht. Friesland (KRL), 13 v. Genua n. Alexandrië. Friesland (SSM), 14 v. d. Tyne naar Rotterdam. Felipes, 14 v. Pladju n. Port Dickson. Fair-sea, 14 330 m. O.NO. Albany n. Aden. Farms-urn, 14 v. Amsterdam n. N. Amerika. Gooiland, 13 v. Las Palmas. Gordias, 13 120 m. ZW. Ouessant. Graveland, 13 320 m. Z. ten O. St. Vincent. Ganymedes, 15 v. San Felix te Port of Spain. Gouwe, vertr. 15 v. Amsterdam n. Swansea. Haarlem, 14 v. Santiago de Cuba te Kingston. Heelsum, 13 v. Charleston n. Houston. Helder, 14 v. Amsterdam naar Bremen. Helicon, 13 530 m. Z. ten O. Kp. Hatteras. Hermes, 13 270 m. Z.ZW. Flores. Hestia, 13 690 m. O.ZO. Bermuda. Hydra, 13 120 m. ZO. Kp. Hatteras. Hathor, 15 v. Lattakia te Iskenderun. Hera, 15 v. Curacao naar Aruba. Hecuba, 14 v. Bremen naar Hamburg. Helena, 14 v. Antwerpen te Amsterdam. Ittersum, pass. 13 Azoren. Jupiter, 14 v. Piraeus naar Izmir. Joh. v. Ol'denbannevelt, 16 laat v. Melbourne voor IJmuiden verwacht. ICota Baroe, pass. 13 Malta. Kieldrecht, 13 v. Genua n. Port Said. Kota Gede 13 v. Baltimore n. Galveston. Kaimana, 13 v. Tj. Priok n. Singapore. Kalimantan, 14 v. Cheribon te Belawan. Kota Baroe, 14 Kp. Bon gepass. Kota Agoeng, 15 ca. 24 u. v. Indonesië aan de Hoek v. Holland verwacht. Kertosono, 15 Sabang gepass. Lekhaven. 13 v. Mombassa naar Aden. Lieve Vrouwekerk, pass. 13 Kp. Fimsterre. Laesies, pass. 14 Sabang n. Penang. Larenberg, pass. 13 Kp. Vincent. Leuvekerk, 13 70 m. N. Alexandrië. Lawatk, 12 v. San Pedro te Portland. Loosdirecht, 14 v. d. Perz. Golf 'te Rotterdam. Langkoeas, 14 17 u. v. Genua n. Marseille. Linge, 15 v. Dakar te Hamburg verwacht. Leersum, 14 v. Charleston n. Le Havre. Lindekerk, 15 v. Khorramshar naar Basrah. Meliskerk, 12 laat v. Manilla n. Singapore. Mentor, 14 v. Malaga te Burriana. Mitra, pass. 13 Cairns. Muiderkerk, 14 v. Amsterdam naar Hamburg. Maas, 13 t.h.v Oporto n Piraeus Malea, 12 1200 m W.ZW. Azoren. Malvina, 13 110 m. Z.O. Korea. Manoeran, 7 v. Tj. Priok n. Tj. Pandang. Marisa, 12 270 m. O.NO. Aden. Mataram, 13 360 m. O. ten Z. Kp. Guardafui. Macuba, 14 in Java Zee. Maetsuycker, 15 v. Fremantle te Singapore. Mataram, 15 te Aden. Meerkerk, 15 te Aden. Metula, 14 v. Ba lik papan n. Singapore. Modjokerto, 15 te Belawan. Molenikerk, 14 v. Durban n. East London. Murena, 14 v. Miri naar Balikpapan. Madoera, pass. 15 Sabang n. Colombo. Marpessa, 13 v. Tarakan te Manilla. Merwede, pass. 14 ten NW. Kp. Finlsterre naai Wilmington. Maasdam, 15 v. La Guaira te Barbados. Marken, pass. 13 23 u. Mindcoy n. Belawan. Mariekerk, 14 te Antwerpen. Nieuw Amsterdam, nacht 13-14 v. Cristobal n. Havanna. Noordwijk, 14 v. Tarafa te New Orleans. Nieuw Holland, 14 v. Tj. Priok te Singapore. Nigerstroom, 14 te Rotterdam. Noordam, 14 780 m. O. Kp. Race. Omala, 14 v. Singapore te Colotnbo. Oberon, 14 v. Barahona te Ciudad Trujillo. Ootmarsum, 14 v. New Orleans te Rotterdam. Orestes, nacht 13-14 v. Pto Cabello n. Maracaibo Oranje, 17 v. Amsterdam te Tj. Priok verw. Overijsel, 13 v. Antwerpen n. Londen. Ovula, 13 720 m. O. ten N. Guadeloupe. Orion, 15 v. Palermo te Algiers verw. Oranjefontein, 14 v. Teneriffe n. Southampton Prins Willem II, pass. 13 ten Z< v. d. Sciily's. Papendrecht, 17 v. Curacao te Kaapstad verw Polyphemus, pass. 13 ten Z. Socotra n. Penang. Parkhaven, 13 ten anker op Weser. Prins Joh. Willem Friso, 13 330 m. W. ten Z. Valentia- Poelau Laut, 13 v. New Orleans n. New York. Poseidon. 14 v. Port au Prince te New York. Prins Fred. Hendrik, 15 Malta gepass. Pygmalion, 15 v. Houston te New Orleans. Phrontis, 14 v. Londen te Hamburg. Rotula, 13 v. Curacao te New Orleans. Roebiah. 14 te Ilo Ilo. Rezel, 13 v. Bali naar Lombok. Roeas. 14 v. Trinidad te Kingston. Rem pang, 15 te Djibouti. Ridderkerk, 14 v. Antwerpen. Raki, 15 v. Aden naar Damman. Roepat, 14 t.h.v. Kreta n. Halifax. Rijndam, 14 v. New York te Rotterdam. RotU, 15 te Port Said. Saroena, 14 v. Singapore te Miri. Soestdijk, 13 v. Newport News te Palsboro. Stad Schiedam, 13 Gibraltar gepass. Straat Banka, 14 v. Tj. Pi-iok te Brisbane. Salatiga, 14 v. Calcutta te San Francisco. Salland. 13 ten anker voor Santos. Straat Soenda, 10 v. East London te Durban. Sommelsdijk. 14 v. Rotterdam n. Hamburg. Stad Dordrecht, 14 v. Rotterdam te Pto Empe- docle. Stad Arnhem, verm. 14 v. Narvik naar R'dam. Stad Vlaardingen, 14 v. Rotterdam n. Narvik. Saidja, 13 v. Pladju te Sungeigerong. Sambas, 13 v. Singapore n. Bangkok. Sarpedon, 13 360 m. W. Ouessant. Sliedrecht, 13 95 m. W. Fernando Noronha. Stad Alkmaar, 13 460 m. W.ZW. Bermuda. Stad Breda, 13 500 m. NO. Flores. Straat Malakka, 13 320 m. O. Rio Grande do Sul Saparoea, 14 v. Pto do Ambriz n. Luanda. Stad Arnhem, 14 v. Narvik n. Rotterdam. Stentor, 14 v. Paramaribo n. Trinidad. Straat Makassar, 14 v. Mauritius n. Penang. Sibajak, 14 1100 m. NO. Sombrero eil. Schie, 15 te Rotterdam. Stad Maassluis, 14 v. Rotterdam te Klrkenaes. Stad Maasstricht, verm. 16 v. Rotterdam n. Civita Vecchia. Sumatra, 14 v. Aden naar Belawan. Tabin-ta, 14 v. Probolinggo te Soerabaja. Tjlbantjet, 13 v. Singapore n. Port Swettenham Tomori, 13 v. Tj. Priok n. Singapore. Tankhaven, III, 14 te Sungeigerong. Tasman, 10 v. Yokohama naar Belawan. Tiberius, 13 dwars Santiago de Cuba. Tibia, 13 130 m. Z. ten W. Kp. Padaran. Tjikampek, 13 330 m. Z.ZW. Osaka. Tawali, pass. 14 ten ZW. eil. Ceylon. Tibia. 15 v. Hongkong te Singapore. Tegelberg, 14 v. Durban n. Port Elizabeth. Telamon, 14 v. Ciudad Trujillo e. Philadelphia. BINNENLAND De ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid hebben een commissie ingesteld die tot taak heeft na te gaan, welke middelen nodig zijn om tot verbetering van de toestand der diamantindustrie te komen. Voorzitter der commissie is ir. E. A. Plate, directeur van industrie en groothandel bij het ministerie van Economische Zaken. De minister van Economische Zaken heeft een commissie ingesteld die zal nagaan of en op welke wijze dient te worden bevor derd, dat de staat en andere publiekrechte lijke lichamen hun bestellingen zoveel mo gelijk bij het Nederlandse bedrijfsleven plaatsen. Voorzitter is prof. dr. F. L. van Muiswinkel, hoogleraar aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam. De minister van Justitie heeft de docu menten, die betrekking hebben op de Ameri kaan H. J. Adonis, die enige tijd geleden te Amsterdam is gearresteerd op verzoek van de Amerikaanse autoriteiten, overgelegd aan de rechtbank te Amsterdam. Dit college zal adviseren omtrent een eventuele uitlevering van Adonis. Deze uitlevering is door Arnei'i- ka gevraagd. Tot buitengewoon hoogleraar in het arbeidsrecht, sociaal recht en sociaal-poli tieke verhoudingen aan de Economische Hogeschool te Rotterdam is benoemd mr. N. E. H. van Esveld, voorzitter van de Raad van Arbeid te Rotterdam. Tot buitengewoon lector in de leer der organisatie van de onderneming is benoemd de heer H. J. Kruisinga te Amsterdam. De krijgsraad heeft de wachtmeester- fourier J. W. R. van het hoofdkwartier van de generale staf te 's Gravenhage wegens verduistering van militaire goederen Ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, terugzetting tot de rang van soldaat laagste klasse en ontslag uit de militaire dienst. Toen een autobus van de Westlandse Stoomtram de halte aan de Varkensmarkt in Den Haag naderde drong een twintigtal schoolkinderen zo op, dat de zevenjarige D. V. uit Naaldwijk op de rijweg viel en door de bus werd overreden. De jongen was vrij wel op slag dood. De krijgsraad heeft de 22-jarige soldaat J. van B. uit Amsterdam, die in militaire barakken te Amersfoort geschriften tegen de Europese defensiegemeenschap had ver spreid, veroordeeld tot een jaar gevangenis straf en ontslag uit de militaire dienst. Voorts is hem de bevoegdheid ontnomen bij de militaire macht te dienen. HAARLEM EN OMGEVING In Oosterbeek wordt Vrijdag met mede werking van Rob Geraerds een Camera Ob- scura-avond gehouden door de plaatselijke afdeling van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Een deel van de baten van deze avond zal worden overgedragen aan het Hildebrand-comité te Haarlem. In een bericht in ons blad van Maandag vermeldden wij dat een voetganger op de Melkbrug door een richtingwijzer van een passerende auto aan het hoofd werd geraakt en kort daarna overleed. Bij nadere infor matie bleek ons. dat de richtingwijzer niet het hoofd heeft gei-aakt. Enig verband tussen het raken van de richtingwijzer en de dood van de voetganger is dan ook niet vast gesteld kunnen worden. De hoofdverificateur van 's Rijks be lastingen D. Kok te IJmuiden (invoerrechten en accijnzen) is overgeplaatst naar Amster dam. Per 1 Maart is de hoofdverificateur bij de belastingdienst A. H. Waser overgeplaatst van Sittard naar IJmuiden (invoerrechten en accijnzen). Mejuffrouw E. Stringer te Haarlem is benoemd tot onderwijzeres aan de Zendings school der Christian and Missionary Alliance te Wisselmeren op Nieuw Guinea. De schrijvers van 's Rüks belastingen: C. van den Bogaard en L. J. J. Klaren te Haarlem, zijn benoemd tot adjunct-commies- titulair. Benoemd tot commies-secretaris van 's Rijksbelastingen de commies P. de Mie te Haarlemmermeer (inspectie). De employé tweede klasse P.T.T. mejuf frouw A. Laan te IJmuiden, is benoemd tot employé eerste klasse aldaar. Tjlsadane, 14 v. Montevideo n. Santos. Tjitjalengka, \2 v. Yokohama n. Z. Amerika. Trompenberg, 12 te New Orleans. Tamo, verm 19 v. Philadelphia n. Antwerpen. Tara, verm. 17 v. A'dam n. Hamburg en Antw. Titus. 14 v. Hamburg te Bremen. Utrecht, 12 v. Los Angeles te San Francisco. Van Riebeeck, 14 v. d. rede v. Semarang te Tj. Priok. Willemstad, 13 v. Aruba n. Puerto Llmon. Waal. 13 v. Thessaloniki te Istanboel, daarna Izmir. Wieldrecht, 26 v. Bayton te Port Said- Westerdam, 14 480 m. O. Kp. Race. Waterman, 14 v. Paramaribo n. Curasao. Winterswijk, pass. 14 Ouessant. IJsel, 13 60 m. ZW. Kp. Finlsterre. Zeeland (KRL), 14 v. Semarang te TJ. Priok. Zijpenberg, pass. 13 Gibraltar. Zeeland (SSM), 14 v. Methil te Kopenhagen. Zaan, 15 ca. 12 u. v. Tunadal voor IJm. verw. Zuiderkruis, 14 dwars Kp. Blanco. KLEINE VAART Arnoudspolder, 14 v. Lissabon te Oporto verw. Audacia, pass. 13 Finlsterre. Algarve, 13 v. Swansea naar Amsterdam. Att, 13 v. Glasgow naar Belfast. Bemisse, verm. 15 o£ 16 v. Casablanca n. Kings lynn. Binnenhaven, 15 v. Port Lyautey te Duinkerken verwacht. Bornrif, 13 v. Rooaan n. Shoreham. Bernina, 13 v. Rotterdam te Aarhus. Birmingham, 13 v. Leith op de Tyne. Catharina, 13 v. Lelxoes. Deneb, 14 v. Dublin naar Swansea. Diligentia, verm. 14 v. Manchester n. Fawley. Dollard, 14 te Vlaardingen Dorinda, 13 v. Grenaa te Gothenburg. Duiveland, 13 v. Rotterdam te Blyth. Elsenburgh, pass. 13 Dungeness. Express, 13 v. Rotterdam te Boston Lince. Ferocia, verm. 14 v. Bordeaux n. Bri9tolkan Fiducla, verm. 14 v. Maassluis n. Boston. Fi-anka, 14 v. Schwarzenhuette te Cuxhaven. Frisia, 14 v. Safi te Casablanca. Gaasterland, 13 v. Rotterdam te Kingslynn. Gerry, 15 v. Kopenhagen te Rotterdam verw. Harold, 14 v. Brake te Vlaardingen verw. Hartel, 13 v. Antwerpen naar Hamburg. Hast III, 13 v. Hamburg te Boston. Hast IV, 13 v. Huil te Parijs. Hast V, 13 v. Guernsey te Londen. Henrica, 16 v. Londen te La Rochelle verw. Ida, Pieter, 14 v. Ljusne te Amsterdam verty. Ingeborg, 13 v. Helsinki n. Frederikstad. Import, 14 v Lissabon te Antwerpen Jo, 13 v. Boston n. Millerharnis Java, 13 v Kingslynn te Grimsby Julia, 14 v. Hamburg naar Esbjerg. Koningshaven, pass. 14 Boulogne. Kortenaer, 14 in Ierse Zee Markab, 14 v. Middelhamis naar Goole. Merwehaven, 14 v. Duinkerken te Antw. verw. Myfem, 13 v. Antw. te Avonmouth. My Puck, 14 v. Rotterdam n. Wlsmar. Maasym, 14 v Bayonne te Boston Lines Marcella, 14 v Aberdeen te Grangemouth May Mere, verm 13 v Southampton n Par Menkar, verm 14 v Rotterdam n Bordeaux Midsland, 13 v. Grangemouth n. Rotterdam. Mlzar, 14 v Huil te Goole Monica, 14 v Londen te Selzaete Muphrid, verm. 14 v. Port Talbot n. Swansea. Nieuwehaven, 14 v. Casablanca te Huil verw. Netta, 14 bij Hansweert. Olivier, verm. 14 v. Glasgow n. Millon. Palma, 14 v. Helsinki naar Rotterdam. Poortvliet, 13 v. Casablanca n. Port Lyautey. Prima, 13 v. Hamburg te Boston. President Roosevelt, 12 v. Gibraltar. Rijnhaven, 14 v. Duinkerken te Casablanca verw. Shamrock, 14 v. Londen te Middelhamis. Sporota, 14 v. IJmuiden te Workington. Spurt, 14 bij Vilano verw. Strijpe, 15 v. Hamburg te Rotterdam verw. Servus, 13 v. Loriënt naar Caen. Silvaplana, 14 v. Gothenburg te Antwerpen. Timor, 14 v. Newport te Rotterdam verwacht Ton, 13 v. Hamburg naar Ipswich. Veenenburgh, 13 v. Middlesboro n. Rotterdam, Vlieland, pass. 14 Kp. Griz Nez. Vrijburgh, 14 dwars Kp. St. Vincent. Wiebold Bohmer, 13 v. Nantes te Bordeaux. Willem Barendsz, 14 v. Antwerpen te Irvine verwacht Westlaan, 14 v. Rotterdam naar Hamburg,

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7