Provinciale Staten hebben de begrotingen aanvaard Een Haarlemmer en een Zeeuw deden twee televisie-vondsten Wereldnieuws De radio geeft Zaterdag Na jaren zoeken Toepassing hangt echter van veel factoren af PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN Aantal opstijgingen en landingen: 53.435 ^ock ió het zo VRIJDAG 16 JANUARI 1953 2 RHËIJM1N Jid&it/ Amerikaanse orders van anderhalf millioen dollar Nieuwsjaarsreceptie in het paleis op de Dam Goederenverkeer me* Oostenrijk Kerkelijk Nieuws Prof. dr. H. Lorentz wordt herdacht Brandweerauto sloeg om; wielrijder levensgevaarlijk gewond Haarlemmer omgekomen bij ongeluk in Duitsland Eerste luitenant tot twee maanden veroordeeld Jaarrapport Schiphol A.N.W.B. verzoekt spoedige uitvoering Schipholweg Inzameling bracht 12.335 op voor „Eikenrode" Merkwaardige rekensom Nadat de Provinciale Staten van Noord holland drie dagen waren bijeen geweest (er werd negentien uur vergaderd) zijn de provinciale begrotingen goedgekeurd. Bij de vaststelling van de begroting voor de gewone dienst verklaarden de communis ten geacht te hebben tegengestemd. Bij de behandeling van de begrotingen van de Provinciale Ziekenhuizen heeft dr. G r i b b e 1 i n g (K.V.P.) herinnerd aan de toestand in het ziekenhuis te Medemblik. Hij bracht hulde voor de wijze waarop de directrice tracht „warmte" te brengen in het gebouw. Het is toch van belang het gebouw in de toekomst te verlaten en er kunnen zich goede gelegenheden voordoen, om de patiënten over te brengen, als er bijgebouwen in de andere inrichtingen (Santpoort en Bakkum) gemaakt worden. Voor Santpoort bestaat er reeds een vijf jarenplan en in de toekomst zal er ook een voor Bakkum gemaakt worden. Als er in deze inrichtingen honderd tot tweehonderd bedden bijkomen zullen de vaste kosten drukken op het grote aantal patiënten en de verpleegprijzen behoeven niet omhoog. Mevroum mr. Stoffel sV an Haat ten (V.V.D.) besprak het gebrek aan ver plegend personeel. Na de bevrijding is er in alle Nederlandse ziekenhuizen een ge brek aan verpleegsters geweest, doch aan deze toestand komt langzamerhand een einde. De animo voor psychiatrische inrich tingen is minder groot en daarom achtte zij het noodzakelijk voorlichting te geven over de nieuwe inzichten bij de verpleging in deze ziekenhuizen. Mevrouw Stoffels vroeg uitbreiding van gelegenheid tot re creatie zowel voor verplegenden als pa tiënten en betreurde het, dat er slechts een sollicitant was voor de vacature van ge neesheer-directeur te Santpoort. Het ver dient misschien aanleiding de bezoldiging te herzien. Mevrouw T e e b o o mW est (Comm.) vroeg aandacht te besteden aande lonen en arbeidsvoorwaarden van het personeel, waardoor verwacht kan worden, dat het in dienst blijft. Mevrouw Korf fZernicke (Ar beid) bracht hulde aan Gedeputeerde Sta ten, omdat zij zo veel gedaan hebben de salarissen van de leerling-verpleegsters op peil te brengen. Er is geen tekort aan aan meldingen: er vertrekken later echter velen. Wat de vacature te Santpoort betreft merkte zij op, dat ook rekening gehouden moet worden met de moeilijkheden van verleden jaar. De heer Rustige (Prot. Chr.-groep), sprekende namens Gedeputeerde Staten, merkte op, dat het gebouw te Medemblik weliswaar voor dertig jaar van het rijk ge huurd is, doch de provincie kan de huur op zeggen, wanneer zij wil. Verbetering van de inrichting zal veel geld kosten. Het verdient daarom aanbeveling aandacht te besteden aan verbetering van de andere inrichtingen, om daarin patiënten onder te brengen. Voorlopig is het echter zover nog niet. Wel wordt een vijfjarenplan voor Santpoort uitgewerkt, waarvoor de Staten reeds credieten beschikbaar hebben ge steld. Aandacht zal worden besteed aan betere huisvesting van de zusters, verbe tering van werkplaatsen en het maken van een ontspanningsgebouw. Er is nog ruim een milLioan gulden nodig. Wat de werkzaamheden van het directorium be treft, merkte de heer Rustigeop, dat de ADVERTENTIE 20 tableiien-45 et. N.V. Koninklijke Pharmaceuti»che Fabrieken v/h Brocades - Slheeman Pharmacia HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.30 Orgel. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Viool en cello. 12.00 Platen. (12.30—12.33 Land en tuinbouwmededelingen). 13.00 Nieuws. 13.15 Commentaar. Metropole Orkest. 13.45 Weekjournaal. 14.10 Platen. 14.35 Drents programma. 15.00 Amateursuitzending. 15.30 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.45 Pla ten. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Kamerorkest en solist. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Filmprogramma. 18.40 Regeringsuit zending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepar tout, causerie. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd, causerie. 19.55 Deze week, cause rie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd program ma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Verzoek programma (gr.pl.). HILVERSUM II, 208 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Con cert. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Accordeonmuziek 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Mannenkoor. 16.00 Radio Philharmonisch orkest. 16.30 De schoonheid van het Grego riaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Amuse mentsmuziek. 18.15 Journalistiek weekover zicht. 18.25 Lichte muziek. 18 45 Buitenlandse correspondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Van het Binnenhof. 19.30 Platen. 20.20 Lichtbaken. 20.40 100 Jaar Kromstaf. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Amusementsmuziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Omroeporkest en solist. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Concert. 14.00 en 14.50 Platen. 15.00 Volksliederen. 15.15 Ethnische muziek. 16.00 Platen. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Koor- en orgelconcert. 18.00 en 18.10 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Gevarieerde muziek. 21 15 Accordeonspel. 21.30 Platen. 21.45 Accor- deonspel. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Dans muziek, proef naar wems verloopt. In de zomerver gadering zal een reglement over deze aan gelegenheid aan de orde komen en een economische directeur benoemd worden. Watertarieven Besproken werden de begrotingen der provinciale bedrijven en daarbij deelde de heer Prakken (Arbeid), lid van Gede puteerde Staten mee, dat men optimistisch is ten aanzien van de electriciteitstarieven, maar minder over de watertarieven. De aanleg van een leiding van het Amster dam-Rijnkanaal naar Leyduin vraagt vele millioenen guldens. Voor de naaste toe komst staat op het programma vernieu wing van leidingen. De kosten daarvan zijn tien millioen gulden. Inkomsten staan er niet tegenover en aan tariefsverhoging zal men niet kunnen ontkomen. Een en ander zal geschieden met mate en als het strikt noodzakelijk is. Het aankoopbureau voor de Amerikaanse luchtmacht in Den Haag heeft een order van een millioen dollar voor trucks ge plaatst bij de Nederlandse industrie. Voorts is een order geplaatst van bijna een half millioen dollar voor kleine trailers. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gisteren de leden van het corps diplomatique op de traditionele Nieuw jaarsreceptie in het paleis op de Dam te Amsterdam ontvangen. Kort voor half twaalf arriveerden de Koningin en de Prins per auto aan het paleis. Nadat het volkslied had geklonken inspecteerde het koninklijk paar de Ko ninklijke militaire kapel en de erewacht van jagers. Korte tijd later arriveerden de ministers mr. J. W. Beyen en mr. J. M. A. H. Luns. Ongeveer vijftig, velen in gala-uniform, anderen in de nationale kledij van hun land, bezochten de receptie. In de kolenmijn l'Escouffiaux bij het dorpje Wasmes in de Borinage (België), heeft een zware mijngasontploffing veertien mijnwerkers het leven gekost, tien mijnwerkers moesten met ernstige brandwonden in het ziekenhuis worden opgenomen, twee werden lichtgewond. Een reddingsploeg verlaat de mijn Met ingang van 25 Januari zal het spe ciale spoorwegtarief, dat voor het Oosten rijkse doorvoerverkeer via Duitsland over de Nederlandse zeehavens gold, niet meer van kracht zijn. De Duitse spoorwegen hebben de desbetreffende overeenkomst met de Nederlandse Spoorwegen niet Ver lengd. Nederland heeft er niet langer dan enige maanden van kunnen profiteren. De onderhandelingen, die ten doel hadden de overeenkomst te bestendigen, zijn afge stuit op de Duitse eis van een verhoging met 100 Zwitserse centen per ton, welke eis later werd gehalveerd. Nederland stond op het standpunt, dat aan deze eis niet kon worden voldaan, om dat de positie van de Nederlandse havens ten opzichte van de Duitse daardoor te zeer verzwakt zou worden. Het gevolg van een en ander zal zijn, zo verwacht men althans, dat het goederen verkeer met Oostenrijk nu meer via de Duitse zeehavens zal gaan, omdat dit voor deliger zou zijn. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, zou op 21 Januari bespre kingen voeren met de Duitse minister van Verkeer over deze kwestie. Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Leek-Midwolde, F. de Boer, cand. te Bussum, die bedankte voor Britswerd en Wienwerd; naar Midsland- Terschelling (toez.), F. A. Westhoff, cand. hulpprediker te Metslawier. Beroepen te Garderen, W. L. Tukker te Delft. Geref. kerken Tweetal te Oosterend (Fr.), J. Banga, cand. te Noordbergen en Z. G. Versluys, cand. te Geldermalsen. Beroepen te Oosterend (Fr.), Z. G. Ver sluys, cand. te Geldermalsen; te Emmer- Compascuum, W. v. d. Zwaan, cand. te Middelburg. Bedankt voor Lollum, P. Uidam te Ach terveld (U.). Beroepen te Ooltgensplaat, W. v. d. Zwaan, cand. te Middelburg. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Eindhoven, J. Rijneveld te Bunschoten-Spakenburg. Bedankt voor Hilversum, G. Hagens te Schiebroek-Hilligersberg-C. Chr. Geref. kerken Beroepbaarstelling Aan de Theol. school te Apeldoorn is geslaagd voor het cand. examen de heer A. W. Drechsler te Amsterdam-Z., Alb. Kuypstraat 131, die zich beroepbaar stelt. Op 18 Juli is het honderd jaar geleden dat de bekende Nederlandse natuurkundige prof. dr. H. A. Lorentz, die in 1902 de Nobelprijs voor natuurkunde verwierf, in Arnhem werd geboren. Het gemeentebestuur van Arnhem is voornemens met medewerking van de Nederlandse Natuurkundige Vereniging en het Natuurkundig Genootschap „Wessel Knoops" deze grote natuurkundige, die op 4 Februari 1928 in Haarlem overleed, te herdenken op Zaterdag 31 Januari in Musis Sacrum" te Arnhem. Vooraf zal namens de gemeente Arnhem bij het Lo- rentz-monument in het park Sonsbeek een krans worden gelegd. Prof. dr. A. D. Fokker, curator van Tey- lers Natuurkundig Laboratorium te Haar lem, prof. dr. H. B. G. Casimir, directeur van het natuurkundig laboratorium van Philips Gloeilampenfabriek, prof. dr. ir. A. J. Kluyver, voorzitter van de afdeling natuurkunde van de Koninklijke Neder landse Academie voor Wetenschappen, dr. J. E. baron de Vos van Steenwiik, presi dent-curator van de rijksuniversiteit te Leiden en voorzitter van de Hollandse Maatschappij van Wetenschappen, prof. dr. J. J. L. Duyvendak, rector-magnificus van de rijksuniversiteit te Leiden en mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem, zullen in de herdenkingsbijeenkomst het woord voeren. In het ere-comité hebben zitting: mr. J. M. L. Th. Cals, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, Commis saris der Koningin in de provincie Noord holland, de burgemeesters van Arnhem en Haarlem en mevrouw dr. G. L. de Haas Lorentz. De brandweerauto uit Ens in de Noord- Oostpolder is Donderdagmiddag, toen zij met grote snelheid op weg was naar een brand in een boerderij, bij het uitwijken voor een bestelauto, de berm ingereden en daarna omgeslagen. De per fiets passerende 16-jarige H. Kroze uit Ens werd door de auto geraakt en levensgevaarlijk ge wond. Van de vijf brandweermannen, die in de auto zaten, werd er één gewond. Op het brandalarm waren alle brand weerauto's van de dorpen in de Noord- Oostpolder direct uitgerukt. De brand, die was ontstaan in een partij vlas, was vrij spoedig geblust door de brandweer uit Emmeloord, die slechts tien minuten nodig had om de afstand van acht kilometer naar de plaats van de brand af te leggen. Via de Nederlandse Vereniging van Uit vinders is octrooi aangevraagd voor twee uitvindingen op het gebied van de televisie. Zij zijn na jarenlang zoeken gedaan door de heer J. G. Qüik uit de Maerten van Heemskerkstraat in Haarlem en door de heer J. van der Hiele uit Middelburg. Dit tweetal, waarvan de eerstgenoemde werkzaam is in een transformatorenfabriek en de tweede vertegenwoordiger is van de Philipsfabrieken, is er in geslaagd door een handig systeem van schakelingen een tele- visie-^ontvanger, zonder er onderdelen aan toe te voegen, geschikt te maken voor de ontvangst van stations met andere aantal len beeldlijnen en andere zendsystemen dan die in Nederland en België, welke 625 beeldlijnen hebben. Zij ontvingen daardoor ook Engeland (405 beeldlijnen) en Frank rijk (455 en 819 beeldlijnen), uiteraard al leen wanneer de atmosferische omstandig heden zich daartoe bijzonder lenen, omdat in het algemeen de ontvangst van buiten landse stations door haar te geringe reik wijdte hier niet mogelijk is. Wanneer men echter in de toekomst door de invoeging van relais-stations de ont vangst ook hier en elders mogelijk zou ma ken, staat men daarbij door deze vinding niet meer voor het probleem van de ver schillende uitzendsystemen en beeldlijnen aantallen en kunnen er wat dat betreft ook geen strijdvragen over bepaalde voorkeu ren meer bestaan. Toepassing ervan is dus zonder tussenstations nog niet mogelijk, behalve bij „grensgevallen", bijvoorbeeld voor televisie-kijkers in Zuid-België, die binnen de reikwijdte van de Parijse sta tions wonen en deze ook willen ontvangen. Dit geldt ook voor bewoners van de kust gebieden aan weerszijden van het Nauw van Calais, die hetzij Londen, hetzij Parijs willen hebben. Alleen het beeld De tweede uitvinding van de heren Quik en Van der Hiele is een ontvangapparaat met dertien buizen, waarin het geluids gedeelte ontbreekt, doch dat (zonder tus senkomst van een voorzetapparaat) voor de weergave van het geluid op de radio kan worden aangesloten. Ook dit is een vinding die grote mogelijkheden zal kun nen bieden. Onmiddellijk nut kan zij echter thans voor ons land nog niet afwerpen, zo zei ons de heer Quik in een vraaggesprek, omdat men hier voor de televisie (in afwij king met Engeland en Frankrijk) de „fre quentie-modulatie" gekozen heeft, terwijl de meeste radiotoestellen slechts geschikt zijn voor de „amplitude-modulatie". Er is verhoudingsgewijs nog slechts een klein aantal radio-ontvangtoestellen dat voor frequentie-modulatie geschikt is. En alleen die toestellen zijn in staat het geluidsge deelte aan de met deze vinding verrijkte televisie-toestellen toe te voegen. Wanneer men echter ook voor de televisie in ons land de amplitude-modulatie kiest en de Franse en Britse stations bewijzen, dat het daarmee even goed gaat dan kan het door de heren Quik en Van der Hiele geconstrueerde toestel op de Nederlandse radio's worden aangesloten voor de geluids weergave. Dit kan de afzet, waarover nu nogal geklaagd wordt, een hoge vlucht doen nemen omdat een televisie-ontvanger zon der een geluidsafdeling uiteraard veel goedkoper is. „De bruikbaarheid van onze vindingen", zo zeide de heer Quik, „hangt helemaal af van de richting, die men in hogere bedrijfs- regionen met de televisie wil inslaan." Vishandelaar ernstig gewond Naar wij vernemen heeft een auto-on geluk, dat dezer dagen bij Dusseldorp in West-Duitsland plaats had, aan een Haar lemmer het leven gekost. Een andere in woner van Haarlem werd ernstig gewond. De 22-jarige M. Alles uit de Leliestraat overleed; de 43-jarige vishandelaar N. Jak van de Houtmarkt werd ernstig ge wond in een ziekenhuis opgenomen. De Haarlemse rechtbank heeft de eerste luitenant J. S., die een week geleden terecht stond wegens overtreding van het navorderingsbesluit tot een bedrag van ruim 26.000 gulden, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. De Officier van Justitie had zes maan den geëist. 3. Nadat Panda wat was uitgerust van al dat geren en gedraaf, keek hij eens om zich heen enstaarde midden in het vergrootglas van de onbekende, die hij meende eindelijk te zijn ontlopen. „Wat!!! Ben je daar al weer?", gilde hij, terwijl hij van schrik een luchtsprong maakte. „Wat wil je van me?! Waarom volg je me steeds?!" Zonder te antwoorden bleef de ander Panda brutaalweg door zijn ver grootglas opnemen. „Signalement: wollige, zwarte orens", mompelde hij, „draagt geen brilgegevens noteren". En hij maakte een aantekening in een boekje. Vervolgens onderwierp hij met zijn vergrootglas Pan da's neus aan een intens onderzoek. Dit werd Panda te bar! „Schei uit!!", schreeuw de hij stampvoetend, „ga wég met je ver grootglas en laat me met rust". „Stil, be- korrah!", antwoordde de onbekende ge prikkeld, „je onderbreekt mijn gedachtens, ik sta op het punt een grote ontdekking te doen". En zijn geweldig vergroot oog bleef Panda met onverminderde nauw lettendheid opnemen. Het beknopte jaaroverzicht van de Dienst Luchthaven Schiphol geeft blijk van tevredenheid over de gang van zaken op onze nationale luchthaven en van optimis tische verwachtingen voor dit jaar. De vervoersresultatcn waren in 1952 be ter dan in 1951, want de JK-L.M. vloog 10.000 passagiers méér naar hun bestem ming en boekte 485.000 passages. Ook het post- en goederenvervoer nam toe. Deze resultaten zouden echter groter zijn als niet de Amerikaanse oliestaking van Mei en Juni 686 vluchten van de K.L.M. had doen vervallen. Ook bleek in het drukke zomerseizoen dat de vervoerscapaciteit der K.L.M.-vloot te klein was, waardoor aan bod moest worden afgewezen. In het afgelopen jaar heeft men weer dankbaar geprofiteerd van de voortdurend geperfectionneerde outillage van de lucht haven. In het voorjaar nam men de lan dingsradar in gebruik en in September volgde de rondzoek-radar. Dat deze hulp middelen voor het luchtverkeer van grote betekenis zijn blijkt uit het cijfer van de opstijgingen en landingen: 53.435. Bijna de helft van dit aantal opstijgingen en lan dingen (42,7 percent) werd gemaakt door toestellen van buitenlandse luchtvaart maatschappijen. Het verkeersbeeld bij de zeevaart vertoont merkwaardig genoeg bij na dezelfde verhouding: in 1952 was 41 percent van de schepen, die de Amster damse haven in en uit voeren buitenlands. Als bezienswaardigheid blijkt Schiphol even aantrekkelijk als bijvoorbeeld de Eif- feltoren in Parijs of het Empire State Building in New York. Thans bezochten reeds 4.840.000 Nederlanders de luchtha ven en in 1953 verwacht men de 5 mil- lioenste. Wat 1953 betreft laat de directeur van de luchthaven Schiphol, de heer U. F. M. Dellaert weten, wat men er waarschijnlijk de tienduizendste arbeider zal te werk stellen, dat er een proefstation voor straal motoren komt, dat Schiphol zal „promove ren" naar de „A-l" klasse van luchthavens door de verlenging van enkele banen. Hoewel de rekening over 1952 sluit met een verlies van ruim twee millioen, gaat men hoopvol het nieuwe jaar in. 45 millioen kilometer De K.L.M.-ontvangsten over 1952 heb ben 255 millioen gulden bedragen, zo heeft de directeur van de K.L.M.dr. A. Ples- man, gisteravond medegedeeld.. Dit is 11 percent meer dan de ontvangsten over het jaar 1951. De vliegtuigen van de maat schappij hebben 45 millioen kilometer af gelegd in het afgelopen jaar: een afstand van meer dan duizend maal om de omtrek van de aarde. Het aantal vlieguren be droeg 135.000. Verder deelde dr. Plesman mede, dat de K.L.M. aan haar in aanbouw zijnde hotel op Biak op Nieuw Guinea een bedrag van f 1.800.000 ten koste zal leggen. Het KLM- vrachtvervoer op Nieuw Guinea neemt een belangrijke plaats in in het transport naar dit eiland. De ANWB heeft de aandacht van het ge meentebestuur van Haarlem gevestigd op het bochtige verloop van het gedeelte van de. provinciale wegverbinding van Diemen óver Schiphol naar Haarlem, tussen de Zomervaart en de Buitenrustbrug. De Bond heeft er op aangedrongen, dat de definitieve verbieding spoedig tot stand zal worden gebracht, aangezien het te ver wachten is dat van de huidige toestand ongevallen het gevolg zullen zijn. De Nederlandse Stichting voor het Ge brekkige Kind-Mytylstichting (N.S.G.K.) gevestigd te Amsterdam, deelt mede, dat ter gelegenheid van het Kerstfeest door personeel en directie van 102 bedrijven in ons land in totaal 'n bedrag van 12.335,11 is bijeengebracht ten bate van de nazorg voor het verlamde kind. Dit bedrag zal ten goede komen aan de oprichting van een revalidatie-internaat met school, dat op Eikenrode in Heemstede tot stand zal komen. Tot het bestuur van de N.S.G.K. zijn toe getreden: prof. dr. W. G. Sillevis Smitt, neuroloog te Utrecht, J. G. A. Kerssemakers, orthopaedisch chirurg te Alkmaar, A. J. van Leusen, arts te Velsen en A. Th. Bes- selaar, lid van de commissie voor kerke lijke gezinszorg der Gereformeerde kerk te Amsterdam. Huiszoeking. Volgens de Vaticaanse radio heeft de Joegoslavische geheime politie huiszoeking verricht in de aartsbis schoppelijke kanselarij te Zagreb, de zetel van mgr. Stepinac, en bij de hulp bisschop van dit aartsbisdom. Men zou echter niets bijzonders gevonden heb ben. Eigendom. President Truman heeft Donder dag op zijn laatste persconferentie mee gedeeld, dat hij een order zal uitvaardi gen, die beoogt alle olie, die onder kust wateren der V.S. wordt gevonden, aan de Amerikaanse marine over te dragen. Hij zeide dat de overdracht een feit zal zijn, vóór hij Dinsdag de macht over draagt. Dit besluit is Trumans laatste maatregel in het geschil over de vraag, of de uitgestrekte olievelden onder de kustwateren vooral die van de Golf van Mexico en de Stille Oceaan de federale regering of de afzonderlijke staten toebehoren. Tijdens de verkie zingscampagne heeft Eisenhower zich vaak ten gunste van de aanspraken der staten uitgesproken. Aankomst. Veertien passagiers en de gehele bemanning van de gezonken „Klipfon tein", op de kapitein na, zouden heden met de „Bloemfontein Castle" te Durban aankomen. De passagiers, die allen in Zuid-Afrikaanse havens aan boord van de „Klipfontein" zijn gekomen, zal accommodatie worden gegeven aan boord van het Nederlandse schip „Ja gersfontein", dat op 24 Januari naar Europa zal vertrekken. Verbod. De generale staf van het Israëli sche leger heeft Donderdag de versprei ding van het communistische dagblad „Kol Haam" in alle eenheden van het leger verboden. Het verbod werd uit gevaardigd,* omdat het blad de staat Israel „anti-semietisch" had genoemd en de arrestatie van de negen dokters in de Sovjet-Unie had gerechtvaardigd. Het blad noemde de dokters „Joodse spionnen, die door het Westen worden betaald". Veiligheidsdienst. Het Albanese telegraaf- agentschap heeft een bekendmaking van de minister van Binnenlandse Zaken uitgezonden, dat in de laatste dagen in verschillende delen van het land „twaalf spionnen en lieden, die trachtten de be volking tegen de regering op te zetten, door de veiligheidsdienst zijn gedood". De spionnen zouden in Joegoslavië zijn opgqleid en een aantal van de agenten zou voor de Griekse spionnagedienst gewerkt hebben. Explosie. Bij een brand in een opslag plaats van batterijen en electrische ap paraten te Washington heeft zich Don derdag een ontploffing voorgedaan, waarbij een brandweerman om het le ven kwam. 25 leden van de brandweer werden gewond. Voorbijgangers wer den door de luchtdruk tegen de grond geslagen en ruiten van de nabijgelegen winkels werden verbrijzeld. Verwarring. De Perzische Kamer is giste ren in verwarring uiteengegaan nadat zij had gepoogd het wetsontwerp van premier Mossadeq tot verlenging van diens speciale bevoegdheden in derde lezing te bespreken. De voor- en tegen standers van de premier kwamen zo wel in de Kamer als op de tribünès zó scherp tegenover elkaar te staan, dat soldaten de orde moesten herstellen. De vergadering werd verdaagd. Brand. In de nacht van Woensdag op Don derdag is h# Jeruzalem een poging ge daan de „Sovjet-boekwinkel" in brand te steken. Materiaal dat de brand moest veroorzaken werd door een in gegooide ruit naar binnen geworpen. Er ontstond een kleine brand, die door voorbijgangers kon worden geblust. In de winkel werd een vlugschrift aan getroffen waarin stond: „Het Joodse woord, het Joodse boek, de Joodse ziel en het Joodse lijf zijn in Rusland ver boden. Laat het Russische woord in Israel verboden zijn". Gemaal. Koningin Elizabeth van Enge land heeft Donderdag haar gemaal, de hertog van Edinburgh, bevorderd tot admiraal van de vloot de hoogste rang in de Britse marine. De hertog werd tegeliijkertijd benoemd tot véld- maarschalk van het leger en maar schalk van de Britse luchtmacht -— eveneens de hoogste rangen in de twee onderdelen van de Britse strijdmacht; Hoewel geen officiële redenen zijn ver meld, wordt algemeen geloofd, dat de benoemingen wellicht verband houden met de officiële verheffing van de Her tog tot „Prins-gemaal" tegen de tijd van de kroning op 2 Juni. EEN dagblad, uitgegeven in de staat Illinois, heeft enkele jaren geleden een merkwaardige ontdekking gedaan ten opzichte van de samenhang welke er be staat tussen de data die een rol spelen in het leven van grote oorlogsleiders, en de data van de hoogtepunten uit de oorlog zelf. Dit klinkt ingewikkelder dan het is, maar een voorbeeld zal toch moeten verduidelij ken wat het blad hier eigen lijk op het oog had. Het jaar 1944 was ongetwij feld het belangrijkste jaar in de tweede wereldoorlog, wijl toen de invasie plaats vond die v" de uiteindelijke beslissing inleidde. Wel nu, bekijken we de jaren, die voor de ver schillende grote oorlogsleiders van belang zijn geweest, vanuit het jaar 1944, dan ko men we tot merkwaardige conclusies. In het hieronder volgend overzicht vindt u: I de belangrijkste oorlogsleiders van 1944. II hun leeftijd in 1944. III het jaar hunner ambtsaanvaarding. IV het aantal onafgebroken dienstjaren in 1944. Roosevelt Churchill Stalin Hitler Duce Tojo I 1882 1874 1879 1889 1883 1884 II 62 70 65 55 61 60 III 1933 1940 1924 1933 1922 1941 IV 11 4 20 11 22 3 I II III IV Eisenhower 1890 63 1953 0 —3906 Churchill 1874 79 1951 2 —3906 Stalin 1879 74 1924 29 —3906 Mau Tse 1893 60 1949 4 3906 —3888 —3888 3888 —3888 3888 —3888 Niet alleen is het treffend, dat de aan al deze personen verbonden jaren het getal 3888 vormen, maar nog frappanter moet het worden genoemd dat de helft van 3888 gelijk is aan 1944, het jaar van de invasie! En de helft van 1944 972. Wanneer dit. laatste getal zó geschreven werdt: 9/7/2, betekent dit volgens het Amerikaanse blad: September 7, om 2 uur, dat is juist datum en uur, waarop de geallieerden in 1939 de oorlog verklaarden! Gelet op deze cijfers, vragen wij ons af, of er inderdaad niet een nauwe samenhang bestaat tussen jaar en datum van bepaal de gebeurtenissen en die van de daarbij betrokken personen. We herinneren ons, hoe reeds vele jaren geleden 1953 werd genoemd als het jaar dat beslissend zou zijn voor het lot der mensen. Wel nu, als we een opstelling ma ken van de jaren der belang rijkste politieke leiders van dit moment, komen we even- eens tot welhaast griezelige resultaten. Hieronder volgen dan weer: I de belangrijkste politieke leiders. II hun leeftijden in 1953. III het jaar hunner ambtsaanvaarding. IV het aantal onafgebroken dienstjaren op dit moment. Weer zien we het merkwaardige ver schijnsel, dat de som van al deze jaren éénzelfde getal vormt! En wat de zaak nog mysterieuzer maakt is een deling, die we op dat getal kunnen toepassen. Immers, de helft van 3906 1953, het jaar dat volgens veler mening beslissend zal zijn! Is deze betrekking niet zeer bijzonder en geeft zij ons niet een verborgen waar schuwing? Kom, laat alle geheimzinnige huiver van u vallen, want we worden le lijk bij de neus genomen Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON. d t

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2