Vrije markt zal nog een over gangsregeling nodig hebben Amerika moet Sovjets met hun eigen wapens bestrijden „Der Apfel ist ab" spel met een probleem Uitgaan in Haarlem VAL DA Agenda voor Haarlem Uitbreiding kousenf abrieken Hin Een Eeuw geleden Snipverkouden "AKKERTJES L O O S J E S Zotte sprongen en vrijmoedige huppelpasjes voorbij aan de tragiek f Film") Hoe is het ontstaand Oost-Duitse minister Dertinger gearresteerd Nieuwe Hinderwet wordt 1 Februari van kracht VRIJDAG 16 JANUARI 1953 3 Verenigde Europese kolen- en staalmarkt Politieke jont OPRUIMING - BOEKEN Predikant met emeritaat Nieuwe fabriekshal voor productie van nylonkousen Dulles: Krachtigdoch niet roekeloos Helmut Kautner filmer van groot talent Inwoner van Goutum wil geen radiozegels plakken DRIEMAAL IS SCHEEPSRECHT Bevoegdheden uitgebreid onderzoek bespoedigd Neem een doos echte Donderdagmorgen heeft Koningin Juliana, vergezeld door prins Bernhardin het paleis op de Dam te Amsterdam het Corps Diplomatique ter Nieuwjaarsreceptie ontvangen. De erewacht was betrokken door een Compagnie van 100 man Jagers van het garderegiment Grenadiers en Jagers met het vaandel van de Jagers en de drumband. Hierbij was ingedeeld de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van de kapitein Rocus van Yperen. Foto: Koningin Juliana en prins Bernhard begeven zich naar het paleis. LUXEMBURG (ANP). De minister raad van de Europese Kolen- en Staalge meenschap heeft te Luxemburg met het Hoge Gezagsorgaan van gedachten gewis seld over de gemeenschappelijke markt voor steenkool, erts en schroot, die op 10 Februari aanstaande in werking moet treden. Uit de verklaringen der ministers bleek, dat sommige landen voorstander zijn van het onmiddellijk ingaan van een vrije markt voor steenkool, andere daarentegen de bij het verdrag voorziene overgangs bepalingen toegepast wensen te zien. De Luxemburgse minister van Economische Zaken, Rasquin, hield een warm pleidooi voor een vrije markt. De Franse minister voor Energie en Industrie, Louvel, legde de nadruk op de hoge sociale lasten in Frank rijk en wenste de overgangsbepalingen toe gepast te zien. De Belgische minister van Economische Zaken, Duvieusart, die de ver gadering leidde, verklaarde zich voorstan der van vrije kolenprijzen. De algemene indruk is evenwel, dat Monnet zich hier tegen zal verzetten, omdat het gevaar niet denkbeeldig is, dat de kolenprijzen in de andere landen zich dan zouden optrekken aan de hoge Belgische kolenprijzen. De Ita liaanse minister van Handel en Industrie, Battiste, was ook voor een vrije markt voor steenkool, doch wenste de aanpassingster mijn van twee jaar verlengd te zien. Van Nederlandse zijde sloot men zich aan bij het Franse standpunt. Aangevoerd werd, dat de overgangsbepalingen niet voor niets in het verdrag zijn opgenomen en een wezenlijk onderdeel hiervan uitmaken. Men was van Nederlandse zijde verder van oordeel, dat de prijs van steenkool vastgelegd moet worden door het Hoge Ge zagsorgaan, omdat het duidelijk is, dat er op het ogenblik een schaarste aan steenkool in Europa bestaat. Ter staving hiervan werd er opgewezen, dat in 1951 en 1952 meer dan 20 millioen ton steenkool wei-d ingevoerd in de zes landen, die deel uitmaken van de K.S.G., waarvan 16 millioen ton uit Ame rika afkomstig tegen een prijs van 20 dollar per ton. Het is in dit stadium nog niet mogelijk te zeggen, wat de prijs van steenkool in Ne derland zal zijn. Ongeveer 2/3 gedeelte van de nodige steenkool komt uit eigen bodem en de rest wordt ingevoerd uit Amerika. Een prijsverlaging is in Nederland echter niet mogelijk. Wat het erts en het schroot betreft, was men vrijwel algemeen voorstander van een vrije markt. Van Nederlandse zijde is men van mening, dat het wenselijk is een ge- ADVERTENTIE Straks hebt U griep, tenmin ste als U die infectie niet gauw en goed de kop in drukt met één of twee ...die helpen direct! J VRIJDAG 16 JANUARI Lido: „Kikvorsmannen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: ,,'n Linke jongen", alle leeft.. 8.15 uur. Frans Hals: „De terugkeer van bulldog Drummond", 14 jaar, 7. en 9.15 uur. Gity: Gedwongen verraad", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Vuurgevecht in het rots gebergte", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Limelight", alle leeft., 8 uur. Rembrandt: „Anna". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Ach ter de brede Missouri", 14 jaar, 7 en 9.15 u. Brinkmann: Humanistisch Verbond, ge meenschap Haarlem, 8 uur. ZATERDAG 17 JANUARI Stadsschouwburg: „Parijs 1890" (Gezel schap Joh. Kaart), 8 uur. Lido: „Kikvors mannen", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De terugkeer van bulldog Drum mond", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Gedwongen verraad", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: ,,'n Linke jongen", alle leeft., 2.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Vuurgevecht in het rotsgebergte", 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Limelight", alle leeft., 2, 5 en 8 uur. Rembrandt: „Anna", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9,15 uur. Palace: „Achter de brede Missouri", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. meenschappelijke politiek te voeren bij de invoer van schroot uit derde landen. Men moet hierbij echter een open oog hebben voor de toestand in Italië, dat, aangezien het al zijn schroot moet invoeren, door de andere partnerlanden gesteund zal dienen te worden. De raad van ministers heeft heden de benoeming van een Nederlands lid en een Nederlandse waarnemer in de werknemers- groep van de consultatieve commissie goed gekeurd. Het zijn de heer Dohmen, voor zitter van het Katholieke Mijnwerkersver- bond en de heer Van Wingerden, van het Nederlands Vakverbond. De waarnemers in de consultatieve commissie zullen aan alle besprekingen deelnemen en inzage krijgen van de documenten. Zij verschillen slechts hierin van de effectieve leden, dat zij geen stemmen kunnen uitbrengen. Verder keurde de raad van ministers de benoeming goed van de Duitser dr. Karl Roemer tot advocaat-generaal van het Hoge Gerechtshof der K.S.G. Hiermee zijn thans alle organen van de K.S.G. geïnstalleerd. OOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOCOOOOOOOOCOCXX5000COOOOOOOOOOOOCOOCO Het blad van de communistische partij' in Oost-Duitsland, „Neues Deutschland", schrijft, dat enige van zijn personeels leden gestraft zijn wegens „een ernstige politieke fout". In een bericht was één letter verkeerd gezet; zodat de FDJ (de Oost-Duitse jeugdorganisatie) werd verward met de BDJ (rechtse jeugd bond in West-Duitsland)Leden van de communistische FDJ waren zodoen de fascistische bandieten" genoemd. De Oost-Berlijnse politie heeft gisteren 50.000 exemplaren van „Neues Deutsch land", die de drukfout bevatten, in be slag genomen. <xxjoooooooc3ocooooooooooooooocxxxx*xoooooooocooc ADVERTENTIE NOG SLECHTS ENKELE DAGEN Gr. Houtstr. 100 Rijksstraatweg: 125 Op 1 Mei gaat ds. B. Ter Haar Romeny, Nederlands Hervormd predikant in Heems kerk met emeritaat. Ds. Ter Haar Romeny is de nestor van de predikanten in de classis Haarlem. Men is reeds met de voorbereidingen voor het beroepingswerk voor een nieuwe predi kant begonnen. De N.V. Kousenf abrieken Hin te Haarlem worden op het ogenblik voor de tweede keer sinds de bevrijding uitgebreid met een nieuwe fabriekshal. In feite gaat het om de verdubbeling van de enkele jaren geleden in gebruik genomen vleugel bij het com plex aan de Zijlweg. Straks zal er een oppervlakte van twaalfhonderd vierkante meter aan het toch al omvangrijke bedrijf zijn toegevoegd en daarop zullen weer nieuwe Amerikaanse Cotton-breimachines een plaats vinden, die ingeschakeld zullen worden bij de productie van nylonkousen. Het spreekt vanzelf dat de nieuw gepro jecteerde uitbreiding een niet onaanzienlijke vergroting van werkgelegenheid be tekent. Die uitbreiding zal trouwens wat dat betreft niet alleen in Haarlem te bemerken zijn, maar ook in Den Helder, waar Hin een atelier heeft waar de kousen na ge breid te zijn worden afgewerkt het naaien van de naad en in Velsen waar de witte kous wordt gecontroleerd. Daar na gaan de kousen voor het verven en de eindbewerking weer naar Haarlem terug. Die decentralisatie is een gevolg van de personeelsschaarste, uitsluitend voor zover dit vrouwelijke arbeidskrachten aangaat. Toch heeft Hin in dat opzicht de ernstig ste moeilijkheden overwonnen. Voor de oorlog waren de technische sleutelposities geheel in handen van buitenlanders, vooral Duitsers. De laatsten vertikten het de Nederlandse monteurs en breiers wegwijs te maken in het gecompliceerde mechanisme van de vlakbreimachines. Thans zijn er geen buitenlanders meer in het bedrijf werkzaam. Een eigen oplei dingsinstituut zorgt er voor dat de perso neelssterkte voor de functies die een scho ling vereisen op peil blijft. Op zich zelf geen gering onderdeel van de onderne ming, want zo'n opleiding tot monteur of breier duurt drie jaar en kost het bedrijf vijfduizend gulden per hoofd. Op het ogenblik verschaffen de Haar lemse fabrieken zoals men weet een semi continubedrijf elfhonderd perso nen werk waarvan ongeveer vierhonderd vijftig meisjes. Het atelier in Velsen heeft tweehonderd, dat in Den Helder eveneens tweehonderd meisjes in dienst. Concurrentie van de Duitse industrie, die voor de oorlog de Nederlandse markt beheerste, is voorshands niet te duchten. En wanneer die onverhoopt nog eens mocht komen vindt zij thans een tot de tanden gewapende Nederlandse industrie tegenover zich. Daarvan is Hin ongetwij feld een van de belangrijkste ondernemin gen: een zeer groot percentage van alle dameskousen die in Nederland worden gedragen zijn uit Haarlem afkomstig. In de afgelopen vijf jaar is de productie WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft Donderdag met alge mene stemmen de benoeming van John Foster Dulles tot minister van Buitenland se Zaken goedgekeurd. In een uiteenzetting over de buitenland se politiek deelde Dulles mede dat de V.S. een „krachtige, doch niet roekeloze politiek moeten voeren om het hoofd te kunnen bieden aan het Russische gevaar. Verder moet Amerika voortdurend de bevrijding van de volken, die onder Russische heer schappij staan, indachtig zijn. Dit betekent echter niet een bevrijdingsoorlog," zo voeg de hij hieraan toe, „er zijn ook andere mid delen om dit te bereiken." Als voorbeeld hiervan noemde hij het uittreden van Joe goslavië uit de Cominform. „De Ameri kaanse politiek moet," zo zeide hij, „niet aanzetten tot opstanden, die op bloedige wijze kunnen worden onderdrukt, zoals dergelijke pogingen in Polen." Dulles wees er op dat de Sovjet-Unie, die zeven jaar geleden over 200 millioen mensen heerste, thans de macht heeft over 800 millioen mensen. „Dit is bereikt door een politieke oorlogvoering en propaganda, zonder dat gebruik was gemaakt van het Rode Leger. Indien de Sovjet-Unie dit kan, kan Amerika het ook," aldus de nieuwe minister. Hij zeide van mening te zijn dat de Ame rikaanse politiek moet worden herzien in het licht van de huidige orqstandigheden. „Dit wil niet zeggen dat de gehele huidige politiek moet worden gewijzigd." Dulles verklaarde te geloven dat geen blijvende verzoening met de Sovjet-Unie mogelijk is, zolang Moskou blijft pogen de communistische heerschappij over de Wes telijke wereld uit te breiden. Hij wilde echter niet de mogelijkheid uitsluiten, dat het Westen met de Russische regering onderhandelt over „beperkte overeenkom sten." Een besloten voorstelling van de Haarlemse Kunstgemeenschap in het Rembrandt- theater heeft ons dan gisteravond in de gelegenheid gesteld kennis te maken met Hel mut's Kautner geruchtmakende film „Der Apfel ist ab". Wat mij betreft mocht 't gerust een openbare vertoning zijn. Want al is de film dan een geheel nieuwe versie van het scheppingsverhaal speels ontleent zij aan het oude haar motieven zij is zo bizar en zo onschuldig van uitwerking, dat zij geen gefundeerde geloofsovertuiging aan het wankelen zal brengen. Eerder zal zij, dunkt mij, de serieuze toeschouwer er toe brengen het Boek Genesis nog eens open te slaan om zich te laven aan de bron van schoonheid, die dat Boek is. „Der Apfel is ab" is geen profanatie. De film kan het niet zijn, omdat zij in een mengeling van fantasie en realiteit geen oplossing geeft van het probleem, dat zij opwerpt. Zij is slechts een spel er mee. een luchtige en soms kluchtige parodie. Haar hoofdthema is dat van de onvolmaaktheid van de mens. Het is heel willekeurig gesteld. Het is tè willekeurig gesteld om het ernstig te nemen. Een heer. met name Adam, ziet zich gesteld tegenover de moeilijkheid hoe hij twee vrouwen tegelijk kan beminnen. Omdat hij er geen oplossing voor weet probeert hij zich van kant te maken. Hij wordt echter getroffen door een affiche van een levensblijheid belovende psychiater en laat zich opnemen in een zenuwinrichting. Daar krijgt hij een droom. Hij is de oude Adam van het paradijs. De zondeval speelt zich echter heel anders af dan in de Bijbelse verhaal, want het is niet Eva, die Adam verleidt, maar de slang zelve in vrouwengedaante. Per ongeluk komt hij met haar op de aarde terecht. Later wordt de vergissing hersteld en wordt. Eva aan Adam toegevoegd. Adam is dan weer op het uitgangspunt terug. Hij kan niet twee vrouwen tegelijk beminnen. In de kosmos weet men echter raad: Eva en de foutieve partnerin smelten ineen. Een nieuwe vrouw verschijnt. De droom eindigt. Wanneer Adam de zenuwinrichting ver laat ontmoet hij bij de tramhalte de „nieuwe" vrouw. En begint met haar een nieuw leven. Moeten wij dit gegeven serieus nemen? Het ware te doen, wanneer het algemeen gesteld kon worden. Het is een probleem van de metaphysische, van de moraaltheo logische orde: waarom is de mens onvol maakt? Wat kan hij er aan doen dat hij is wat hij is en waarom moet de wereld dat ontoelaatbaar noemen waarvoor de grillen van een noodlot of van de Schepper ver antwoordelijk dienen te worden gesteld. Deze vragen werpt de film op. Ze beant woordt ze echter niet. Ze bedrijft er een spel mee. Ze stelt tegenover de Adam, die het niet kan klaren, niet de Adams, die het wel leveren (of zouden die er werkelijk niet zijn?) Ze neemt een Adam tot uit gangspunt, die niet tragisch genoeg is om als protagonist te fungeren in het drama onzer innerlijke strijd tegen de onvol maaktheid en zo nodig het Noodlot. De Adam in „Der Apfel ist ab" zoekt moege streden en in apathie de dood. Zijn dood zou tragisch kunnen zijn. Hij blijft echtel ieven en droomt. De droom doet hem wel een ideale oplossing aan de hand, die hij zelfs in, levende lijve ontmoet, maar dat maakt de zaken voor deze Adam gemak kelijk, echter niet voor de duizenden andere Adams, die uit innerlijke kracht het pro bleem moeten oplossen volgens de bestaan de moraal; die met de onvolmaaktheid ge noegen moeten nemen en het doen, omdat dat nu eenmaal de reële basis is waarop wij leven en zin aan ons leven kunnen geven. De film schept voor de Adam in „Der Apfel ist ab" een volmaaktheid, waar mee wij geen vrede kunnen nemen, omdat zij niet in het algemeen bestaat. Daarbij vragen we ons dan niet eens af waartoe een zondeval, zoals ook in „Der Apfel ist ab" voorkomt, nog dient wanneer de din gen op aarde toch volmaakt zijn. Maar loten wij niet buiten beschouwing, dat de Adam in „Der Apfel ist ab" nu niet bepaald een toonbeeld is van mannelijke onderne mingsgeest, waardoor zijn „lijden" op zettelijk een groteske vorm aanneemt, die maakt, dat men aan de film geen aan stoot neemt. Het zijn deze elementen die dus de ge schiedenis ongeloofwaardig, ja ook ridicuul maken. Dat wist de maker zeer goed en daarom veroorloofde hij zich heel wat zotte sprongen en vrijmoedige huppelpasjes op zijn pad. Het voert ons naar de hemel en het paradijs. De hemel is vol excentricitei- v J ten, zeer modern van inrichting en zeer ge mêleerd van bevolking. De personen, die in Adam's aardse leven een rol spelen vindt men er allen in terug. Het paradijs is zo mogelijk nog onwaarschijnlijker. Het is een tentoonstellingsterrein van de aarde in de toekomst. Het meest tot de verbeelding spreekt de hel. Ze is voorzien van alle at tributen, die wij des duivels achten, vol parodistische vondsten van soms cynische allure, brilliant door Kautner verwerkt in doorgaans met spiegelweerkaatsing opge nomen scènes. Op den duur echter worden hemel en paradijs vermoeiend. Ze boeien, omdat men telkens voor verrassingen komt te staan. Hun effecten maken indruk, omdat ze zo indrukwekkend verfilmd zijn. Maar de filmvorm komt door de overdaad aan rariteiten in het ge drang. Kautner kon het niet allemaal meer aan. Hij kon de spanning niet meer vast houden. Het werd te veel, het werden te zeer uiterlijkheden. Ge raakt er op den duur op uitgekeken. Het is deze disharmo nie, die de zwakheid is van „Der Apfel ist ab". Kautner behandelde een onderwerp, dat steunde op de vondsten. De vondsten hielden het verhaal op peil, maar dat kon niet eeuwig duren. De filmische vondsten, de filmische vertelvorm moest derhalve opvangen wat anders zou verlopen en ver wateren. Kautner deed dat met groot talent. Zijn tijdens de oorlog verschenen film „So nate in Moll" vestigde voor het eerst de aandacht op hem. Hij bewees, dat zijn ga ven vooral in de wat men kan noemen tra gische sector liggen. De beginscènes van ■de film, waarin het vooral ging om de emoties van de hoofdpersonen die onuitge sproken bleven toch waarneembaar te maken, zijn mij wat hun expressieve kracht betreft dan ook het meest bijgebleven. Ze konden niet beter op de wijze van de film worden uitgedrukt. Ook toen de geschie denis de luchtige kant opging bleef Kaut ner meester van het terrein, want van geest in casu' gevoel voor humor is hij niet ge speend. Toch voelt men dat hij meer kan dan hij met „Der Apfel ist ab" demon streert. Ik zou niet willen beweren, dat men deze film graag twee keer gaat zien. Ik geloof wel, dat men er zich over kan verheugen haar gezien te hebben. Om dat zij u te denken geeft in precies de richting, die men van haar niet zou ver onderstellen en omdat zij als artistieke prestatie uw bewondering vaak kan weg dragen. P. W. FRANSE. van Hin zover omgeschakeld op de fabri cage van nylonkousen, dat deze thans ge heel is aangepast aan de huidige vraag. Met de toeneming der productie konden de kosten verlaagd worden, hetgeen in een scherpe prijsdaling resulteérde. Daarbij moet men bedenken dat er tussen de zeven grotere en dertig kleinere kousenindustrie- en in Nederland geen prijsafspraken be staan en dat er verder een Amerikaanse import van ongeveer vijftienduizend paar per maand bestaat, weliswaar een beschei den hoeveelheid, maar één die soms prijs- bedervend werkt omdat de Amerikaanse fabrikanten die zelf met overproductie in hun land hebben te kampen nogal eens inferieure kwaliteiten onder fraaie benamingen zenden en uiteraard tegen lage prijzen. Het mag waar zijn dat de nylongarens in de lingerie niet zo onverdeeld gunstig ontvangen zijn, voor kousen zijn zij bij uit stek geschikt, omdat de open steken bij het breiprocédé de lucht voldoende toegang verschaffen en ook vocht gemakkelijk kan worden opgenomen. Bovendien is nylon in tegenstelling tot wat wel eens beweerd wordt gemakkelijker te verven dan wol of katoen. Tenslotte verwerkt men bij Hin voor zover ons bekend practisch de enige fa briek in den lande„gesponnen nylon", in het bijzonder voor herensokken. Deze blijken bijkans onverslijtbaar te zijn. Een der breiers draagt nu al drie jaar om de week hetzelfde proefpaar zonder dat de sokken gestopt behoefden te worden. Hij kan regionale zender niet ontvangen Een ingezetene van Goutum, een plaatsje bij Leeuwarden, weigert radiozegels te plakken, omdat hij met zijn radiotoestel de regionale Omroep Noord niet kan be luisteren. Voor de kantonrechter ontkende hij een overtreding te hebben begaan. Zijn standpunt is dat hij niet behoeft te betalen voor iets dat hij niet krijgt. De ambtenaar van het O.M. eiste een boete van 25 en verbeurdverklaring van het in beslag genomen toestel. De kanton rechter legde de verdachte alleen de ge vorderde boete op. De verdachte zei dat hij in beroep zou gaan. De verdachte be diende zich van de Friese taal en toen hem werd verzocht Nederlands te spreken om dat de griffier geen Fries verstaat wilde hij uit principiële overwegingen op dit verzoek niet ingaan. Hij aanvaardde een eventueel onjuiste interpretatie van zijn woorden. In zaken van geloof, zeden en recht is het getal drie altijd van de grootste betekenis geweest. In een oneindig aan tal zegswijzen en handelingen komt het voor. Wij roepen driemaal hoera, alle goede dingen bestaan in drieën; bij vei lingen zegt men: eenmaal, ander maal, voor de derde maal en in Oudgermaanse gebruiken komt men het telkens tegen. Men moet driemaal voor een rechtsge ding worden opgeroepen, de zitting moet drie dagen duren enzovoorts. Men zou dus kunnen zeggen: ook voor het op zee gesproken recht is de eis dat men zich aan de regel-van-drie houdt. Maar in de volksmond vindt men nog de zegswijze: Driemaal is scheepsrecht en één voor de knecht. Die wonderlijke toevoeging heeft doen denken aan een oud gebruik: vroeger werd van in gevoerde tabak belasting geheven. De schipper mocht echter voor eigen ge bruik drie pond aan boord hebben en zijn knecht één pond. Zo leidde dan dit gebruik tot een schertsende toevoeging y^aan de oude uitdrukking. BERLIJN (A.F.P. en D.P.A.). Naar het orgaan van de Oost-Duitse socialistische eenheidspartij, „Neues Deutschland", meldt, is de Oost-Duitse minister van Buitenland se Zaken, Georg Dertinger, gearresteerd. De arrestatie is geschied wegens het „vijandige optreden van de minister jegens de democratische Duitse republiek". Der tinger stond, aldus het blad, in dienst van een „imperialistische spionnagedienst". Dertinger, die lid was van de Oost-Duit se Christelijk-democratische unie, is Don derdag door de staatsveiligheidsdienst ge arresteerd. Hij was minister van Buitenlandse Za ken sedert September 1949. In October van dat jaar werd de Oost-Duitse republiek ge sticht. Hij trad vooral op de voorgrond bij de uitwerking van de overeenkomst over de erkenning van de Oder-Neisse-grens tussen Polen en Oost-Duitsland. Hij heeft hiervoor een hoge Poolse onderscheiding gekregen. Volgens politieke waarnemers berustte de leiding van het ministerie van Buitenlandse Zaken reeds van het begin af bij de staats secretaris Anton Ackermann (S.E.D.) en de „burgerlijke" politicus Dertinger zou slechts als „uithangbord" hebben gefun geerd. Dertinger is het tweede burgerlijke lid van de Oost-Duitse regering, dat is gezui verd. Kortgeleden werd dr. Karl Hamann, voormalig minister voor de bevoorrading en voorzitter van de liberale partij in Oost- Duitsland gearresteerd. Dertinger is 50 jaar. Op het nationaal hoofdkwartier van de vereniging „De Nederlandse Padvinders" te 'sGravenhage wordt van 21 Februari tot 16 April een tentoonstelling gehouden over het leven van de stichter der padvindersbewe ging Lord Baden Powell of Gilwell. TONEEL Zaterdag 17 Januari, Stadsschouwburg, 8 uur: Het toneelgezelschap Johan Kaart brengt de première voor Haarlem van „Parijs 1890" van Cornelia Otis Skinner met muzikale begeleiding van Wouter Denijs. Enny MolsDe Leeuwe vervult de hoofdrol. Zondag 18 Januari, Stadsschouwburg, 8 uur: „Parijs 1890" (zie Zaterdag). Donderdag 22 Januari, Stadsschouwburg, 8 uur: Het ballet Jooss geeft een voor stelling. MUZIEK Vrijdag 16 Januari, Stadsschouwburg, 8 uur: Voor de Vereniging „Geloof en Weten- Vandaag wordt het Koninklijk Besluit afgekondigd waarbij is bepaald, dat de nieuwe Hinderwet op 1 Februari in wer king zal treden. De nieuwe wet heeft het systeem van de oude, die reeds van 1875 dateert en nu komt te vervallen, overgeno men en waar nodig verbeterd en gemoder niseerd. Voor inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder naar buiten kunnen ver oorzaken, is een vergunning vereist. De nieuwe lijst van deze inrichtingen wijkt slechts weinig af van de oude, zodat er op dit. punt in de practijk niét veel verandert. De bevoegdheid van de gemeenten om in eerste instantie over een verzoek om ver gunning te beslissen is thans uitgebreid tot die categorieën van aanvragers (rijk, pro vincies, gemeenten, waterschappen, spoor wegen), die vroeger een verzoek en ver gunning bij een andere autoriteit moesten indienen. Men kan dan ook zeggen, dat vrijwel alle verzoeken om een Hinderwet vergunning moeten worden gericht tot B. en W. van de gemeente, waar de inrichting is gelegen of zal worden opgericht. Van de beschikking van B. en W. kunnen zowel de aanvrager als zij, die bezwaren hebben ingebracht, beroep instellen op de kroon. Van elk verzoek om vergunning moet, evenals vroeger, openbare kennisgeving in de betrokken gemeente worden gedaan. Ieder kan daartegen schriftelijk en monde ling op een openbare zitting, door of van wege het gemeentebestuur gehouden, be zwaren inbrengen. Tevoren moet uit een verklaring van het districtshoofd der ar beidsinspectie blijken, dat de inrichting zal voldoen aan de krachtens de Veiligheids wet gestelde voorschriften. De nieuwe voorschriften zijn erop gericht het verloop van de gehele procedure zoveel mogelijk te bespoedigen. Toch zal er nog wel eens enige tijd mee gemoeid kunnen zijn, vooral bij technisch ingewikkelde in richtingen. Men moet echter bedenken, dat hier grote en veelzijdige belangen in het geding kunnen zijn: aan de ene kant de be langen van de industrie, welke vooral in deze tijd van noodzakelijke industrialisatie zwaar behoren te wegen en anderzijds de belangen van de soms reeds lang gevestigde bewoners van een bepaalde streek, die van een nieuwe fabriek hinder en overlast (stank, lawaai, waterverontreiniging enzo voort kunnen, ondervinden, yoor het" af wegen van dezé,belangen is vaakveen moei lijk en veelal tijdrovend onderzoek- nodig. schap" treden de „Minnestrelen" op onder leiding van Hubert Cuypers. Vrijdag 16 Januari, Concertgebouw, 7.30 uur: De H.O.V. geeft onder leiding van Mari- nus Adam een jeugdconcert; op het pro gramma staan werken van Smetena en Debussy. Dinsdag 20 Januari, Concertgebouw, 8 uur: De H.O.V. geeft het zesde concert in de serie D onder leiding van Toon Verhey. Solist is André Navarra (cello). Het pro gramma luidt: zes adagio's van W. Pijper, Cello-concert van Haydn en de derde sym- phonie van Bentzon. Donderdag 22 Januari, Concertgebouw, 8 uur: Onder leiding van George Robert en met medewerking van Piet Halsema (orgel), Erna Spoorenberg (sopraan) en Emile Linssen (bas) brengt de Christe lijke Oratoriumvereniging Requiem van G. Fauré en Psaume 47 van F. Schmitt. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Hollandse Aquarellisten- kring (tot en met 19 Januari) 1012.30 en 13.30—17 uur (Zondag 1417 uur). DIVERSEN Zondag 18 Januari, Concertgebouw, 2.30 uur: Jeugdvoorstelling „Roodkapje en de wolf". Zondag 18 Januari, Concertgebouw, 8 uur: Revue van Topstars (Willy Vervoort, Cees de Lange, Eddy Christiani, Mr. Doodle, Johnny Meyer en Swinging Nightingales). Zondag 18 Januari, Frans Hals Theater, 10.30 uur. Voor het Instituut voor arbeiders ontwikkeling wordt vertoond de film „Louisiana Story". Maandag 19 Januari, Gebouw Sint Bavo, 8 uur: Vertoning der film „Een mens was te veel" voor „Het Zonnehuis", (Volgende voorstellingen worden gegeven op Dins dagavond in de aula van het Christelijk Lyceum, op Woensdagavond in de Zuid- Oosterkerk en op Donderdagavond in de Immanuëlkerk) VOLKSUNIVERSITEIT Maandag 19 Januari, Frans Halsmuseum, 8 uur: Lezing met film door Louis A. van Gasteren over „Dwars door de Sahara". Donderdag 22 Januari, Minerva-theater, 8 uur: Eerste voordracht uit de cursus van prof. dr. G. L. Smit Sibinga „De afstam ming van de mens". ADVERTENTIE PAS T I LL E S VOORKOMINGVAN GRIEP Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 15 Januarij 1853 NIEUW YORK. Men heeft alhier ©enige nieuwe werktuigen beproefd, welke geplaatst zullen worden in het schiip „Eriöson" en hetzelve zullen moeten voortstuwen. De werktuigen worden niet door stoom, doch door aan wending van heete lucht in beweging gebracht. Zij zijn na de beproeving vol doende bevonden en zuilen eerlang iq het schip worden geplaatst. Men ge looft niet, da.t het vaaruig den spoed der stoomschepen zal evenaren, wèl dat de bezuiniging op de steenkolen aan zienlijk zal zy'-n.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5