Haarlemse taxi-verordening komt weer op de helling Zeven dagen Haarlemx EMSER Kort en bondig 1 Verschil tussen „blokbandjes en huurauto's gehandhaafd Amsterdamse Beurs Schiphol zit weer potdicht Speciale kerkdiensten voor sportbeoefenaars Vondel's Gysbreght Piano-recital van Rudolf Firkusny Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Arti et Religioni opende jubeljaar VRIJDAG 16 JANUARI 1953 HAARLEMS DACBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Burgerlijke Stand van Haarlem Zilveren jubilaresse bij Raad van Arbeid Aanbesteding kleuterschool in Haarlem-Zuid Inbraak bleek jongenswerk Ruilbeurs voor postduiven in Haarlem De Stadsdoelen Plan van dn Spoelder Verdacht van diefstal van energie Nieuwe uitbreiding van Haarlems kunstbezit De sierlijke geveltop van de Stadsdoelen Jaarvergadering H.V.G.B. 99 Het ziet er naar uit dat de regeling voor het taxi- en huurautobedrjjf in Haarlem opnieuw op de helling: zal komen. Dit is het resultaat van een bespreking die gisteren in de adviescommissie voor het huurauto- en taxibedrijf onder voor zitterschap van burgemeester mr, P. O. F. ML Cremers plaats had. Er was een adres ingekomen van een viertal kleinere Haarlemse ondernemers, die op het Stationsplein stationnerende „blokbandjes" exploiteren, om het onder scheid tussen „blokbandjes" en huurauto's op te heffen. Men weet dat de „blokbanden" vaste standplaatsen innemen en onderweg pas sagiers mogen opnemen; de huurauto's hebben geen uiterlijke kenmerken en ver richten hun dienst van de garage uit, voor namelijk op telefonische bestelling. Uiter aard komt het onderscheid in de tarief stelling tot uiting. 'Nu hebben de adressanten onder meer aangevoerd, dat er eigenlijk met de „blok- band" geen droog brood te verdienen valt. .Het komt volgens hen meermalen voor dat men gedurende een halve dag of langer een ritje van een daalder maakt. Wanneer nu het onderscheid tussen „blokbanden" en huurauto's wordt opge heven, kunnen deze.wagens ook voor an der werk, bijvoorbeeld trouwrijden en be grafenissen, worden gebruikt. Het bleek dat de meerderheid der on dernemers en ook vertegenwoordigers van de overheid voor dat standpunt niet te vinden waren. Er werd op gewezen, dat in Ben Haag de opheffing van het onderscheid heeft te leurgesteld, omdat de chauffeurs nu niet meer onderweg konden worden aangehou den door het publiek, dat de taxi's niet van particuliere wagens kon onderschei den. Bovendien gaan dan de aan het Stations plein stationnerende blokband-onderne- mers van twee walletjes eten: is het aan het Station niet druk dan kunnen de wa gens ieder ogenblik voor andere opdrach ten worden weggeroepen. Er werd trou wens ook te berde gebracht, dat, ook als de blokband verdwijnt, een taxi herken baar blijft aan de taxameter, zodat ook trouwrijden en dergelijke dan eigenlijk tegen taxitarief moet worden uitgevoerd. Dat zou dan prijsbedervend werken op vastgestelde tarieven voor die sóórten van vervoer. Ging de vergadering dus in meerder heid niet aceoord met het voorstel, wel ging men in op een suggestie van werk nemerszijde om nogmaals te onderzoeken of men tot een doeltreffende sanering van het huurauto- en taxibedrijf kan komen. De mobilofoons Voorts is een klacht ter sprake gekomen over een bedrijf dat wagens met een mo bilofoon exploiteert. Men had er geen be zwaar tegen dat deze wagens op de terug rit naar de garage kunnen worden opge roepen om naar een ander adres te worden gedirigeerd, maar volgens enkele onder nemers komt het voor, dat de chauffeurs zich juist opstellen in de buurt van gele genheden waar nogal wat klanten voor een taxirit te vinden zijn, zoals banken, Offi ciële bureaux en cafés en restaurants. Dit is strijdig met de verordening, die zegt dat na volbrachte ritten de huur auto's moeten terugkeren naar hun gara ges. Toegezegd werd dat op dit euvel dat overigens voor de politie moeilijk te con troleren valt scherp zal worden toege zien. Wagens voor Amerikanen Tenslotte was de vergadering unaniem van oordeel dat een aanvraag van de N.V. Lindbergh Touringcars te Amsterdam om drje zeer luxueuze huurauto's in Haarlem te'mogen exploiteren moest worden afge wezen. Dit bedrijf, had ter ondersteuning van zijn aanvraag aangevoerd dat het als reis bureau vele Amerikanen, die in Amster dam geen logiesgelegenheid kunnen vin den, in Haarlemse hotels onderbrengt. Daar het volgens dit bedrijf dikwijls voorkomt, dat deze Amerikaanse gasten een trip door Nederland maken met een huurauto, komt het de N.V. Lindbergh ge wenst voor dat in Haarlem enige wagens disponibel zijn opdat ook van de Spaarne- HAARLEM, 15 Januari 1953 GEHUWD: 15 Jan., K. Hoekendijk en L. West; H. L. van Vueren en F. Mooi; C. Zweegman en E. van Poeteren; W. van Put ten en L, E. van Rosmalen. BEVALLEN van een zoon: 14 Jan., M. H. van der VeldtZeeman; M. C. van Schaik van der Werf; C. J. van DuivenbodenHel ling; M. G. F. du MaineSweerts; N. Heilig —Schoon; J. M. KöhnePouw; J. M. Raad- scheldersKennis; 15 Jan., E. P. J. te Beek- vaij Nieuwland; E. A. van der VlugtMool- huijsen. BEVALLEN van een dochter: 13 Jan.. A. PalingKossen; 14 Jan., M. C. Dijtvan Zon; 15 Jan.. G. A. KortekaasBijster. OVERLEDEN: 13 Jan., D. A. Jongerhuis. 82 j., Schotersingel; 14 Jan., J. A. C. van Meurs—Feteris. 87 j., Schotersingel; R. Bosch, 77 j., Gedempte Voldersgracht. Slof koers Openings gisteren koersen 3-3* Nederl. '47 94 931#/,. A.K.U 154 154* Unilever 184 185 Philips Gloeil. 162* 163* Kon. Petroleum 314* 315* A'dam Rubber 79* 80* Holl. Araer. Lijn 128* 128* N. Scheepv. Unie 123 V» 124* H.V.A 86* 87 Dell Mij 74 74* Amsterd. Bank 166* 166* Ned.Handel Mij. 150 150 Rotterd. Bank 157* 157* Twentsche Bank 165* 165* Anaconda Copper 4211/ia 42* Bethlehem Steel. 54»»/ie 55 Republic Steel 46 46* Shell Union 69 69* 22 li 23 U. S. Steel 42% 43 stad uit. dergelijke trips kunnen worden gemaakt. Deze argumentatie achtte de commissie niet voldoende om de aanwezigheid van de drie wagens te rechtvaardigen. Ten slotte zullen die auto's gedurende een groot deel van het jaar niet voor het aangegeven doel gebruikt worden en er werd gevreesd dat de wagens dan een udbreiding van het aantal huurauto's in Haarlem zouden bete kenen, een uitbreiding die, gezien de wei nig rooskleurige toestand in deze bedrijfs tak, bepaald niet gewenst is. Vanmorgen heeft op de Raad van Arbeid te Haarlem de hartelijke huldiging plaats gehad van mejuffrouw S. L. Aukes, die reeds 25 jaar haar krachten aan de Raad geeft. Zij bedient daarbij het loket „Rentekaar- ten" en wordt in die functie niet alleen door haar collega's en chefs gewaardeerd, maar vooral ook door het publiek om haar vriendelijke, duidelijke en bondige inlich tingen over alles wat maar met rentekaar- ten te maken heeft. Het zijn dan ook die kwaliteiten die de voorzitter van de Raad van Arbeid, mr. H. B. Wildt Meijboom, vanmorgen in zijn toe spraak tot mejuffrouw Aukes heeft geme moreerd en waarvoor hij zijn erkentelijk heid heeft betuigd. Vervolgens was het de beurt van haar collega's om van hun belangstelling te doen blijken. Tot tolk van de gevoelens van het personeel van haar afdeling maakte zich de chef, de heer Broeken, die namens de gehele Raad van Arbeid een fototoestel aanbood. Nadat zij een dankwoord gespro ken had, kwamen de collega's mejuffrouw Aukes in haar versierde afdeling compli menteren. Vanmorgen vond in de trouwzaal van het stadhuis de aanbesteding plaats van de nieuwe kleuterschool, die gebouwd zal wor den op een terrein, gelegen bij de Faraday- straat in Haarlem-Zuid-West. Er waren eenendertig inschrijvingen, waarvan de laagste od naam stond van de firma B. van der Wiel uit Noordwijk aan Zee met 57.350. De hoogste inschrijver was Pennings uit Den Haag. De vergunning zal worden aangehouden. Thans is aan het licht gekomen dat de inbraak, die tijdens het afgelopen week einde werd gepleegd in een pakhuizencom- plex aan de Paul Krugerkade in Haarlem- Noord en waarbij in het magazijn een fles inkt werd leeggegooid, een kwestie van baldadigheid van vijf jongens van acht tot en met veertien jaar uit Haarlem-Noord is. Zij hebben in het pakhuizencomplcx ver stoppertje gespeeld. De Vitesse Club „Haarlem" organiseert iets nieuws voor de postduivenliefhebbers in Haarlem. Van Zondag 18 Januari af zal er iedere Zondag in de zaal van café Mer- rienboer, aan de Amsterdamsevaart 8 in Haarlem een ruilbeurs worden gehouden, waar iedere liefhebber, wanneer hij daar behoefte aan heeft, één of meer duiven kan ruilen. Deze beurs is iedere Zondag geopend van half elf 's ochtends tot één uur 's middags. Het bestuur van de Vitesse Club „Haarlem" hoopt dat zij aan de wens van velen tege moet is gekomen. Wij vestigen er de aandacht op, dat de historische gegevens en de foto van de Stadsdoelen in onze rubriek „Zeven dagen Haarlem" van heden zijn ontleend aan het boekje van wijlen mevrouw J. M. Sterck-Proot „De historische schoonheid van Haarlem", dat in de Heemschut-serie verscheen. Sinds de afgelopen nacht vier uur heerst op Schiphol weer de gedwongen rust ten gevolge van de dichte mist. Even vóór vier uur vertrok het vrachttoestel naar Bazel nog, maar daarna was er geen doorkomen meer aan. De vrachtdiensten naar Brussel,' Londen en Kopenhagen moesten geannu leerd worden. Ook toen het daglicht door brak bleek de situatie nog niet verbeterd te zijn. Er was vanmorgen circa 80 meter zicht en de toestellen moesten op het plat form of in de hangars blijven staan. De passagiersdiensten werden of geannuleerd of opgeschort tot een later uur, maar veel hoop was er voorlopig niet. Wel kwam de meteorologische dienst van Schiphol met de verheugende mededeling, dat in de middag opklaring wordt verwacht, maar het zicht zal toch tenminste 200 meter moeten bedragen, willen de toestellen kunnen landen en opstijgen. De passagiersdiensten naar Londen, Brus sel, Parijs, Hamburg, Manchester, Dussel- dorp en Madrid vielen onder de stremming. Een vrachttoestel voor Iran eveneens. De Scandinavian Airlines System wilde op de lijn Brussel Amsterdam Kopenhagen Schiphol overslaan, maar ook de Belgische luchthaven zit dicht en tegen het middag uur was déze machine nog niet gestart. Op Prestwick staat intussen de KLM-machine uit New York, die hier vanmorgen om negen uur had moeten zijn, te wachten tot de weersomstandigheden op Schiphol ver beterd zijn. Er zijn ook geen vliegtuigen binnengekomen. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: E. J. van Klink en E. A. M. Prins; H. J. van Assema en W. J. Hoeker. GEBOREN: Cornelia Maria Johannes, z. van H. van Bakel en J. M. Soonius; Corne lls Bernardus Maria, z. van C. J. N. Bervoets en H. M. C. Brinkman; Irma, d. van M. Westerveld en A. Krabbe; Jan, z. van J. de Roojj on M. de Blieck; Michael Paul. z. van M. S.-Witteveen en J. A, Th. M. Gefken. OVÉRLEDF.N: M. H. de Droog—van den Nieuwenhof, 88 j.; Wed. E. A. SchultzBeem, 82 i.; A. Waller, 88 j.: J. van Wijk, 76 j.; B. Platte, 68 j., J. G. W. de Droog, 86 j.; B. J. W. Stelling—Schoo, 70 j. Als wij de strijd die op het ogen blik wordt gestreden tussen kerk en sport niet willen verliezen, dan moe ten wij maatregelen nemen. Maat regelen die er voor kunnen zorgen dat de sportbeoefenaren vóór het spe len van hun wedstrijd de kerk kun nen bezoeken; daar een jonge, spor- lieve dominee horen met een korte en krachtige preek en dan naar het sportveld kunnen gaan. Dat zei gis teravond dr. C. Spoelder aan het slot van zijn lezing „Kerk en Sport", die hij hield voor de Doopsgezinde kring Heemstede in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond aan de Postlaan. Dr. Spoelder richtte zijn blik nadat hij reeds uitvoerig had gesproken over de gedachten die Socrates, Plato en Aristote- les over lichaam en ziel hadden op het ontstaan van de sporten in Nederland en hun enorm grote sociale betekenis. Vroe ger, aldus spreker, bracht nagenoeg ieder een zijn vrije tijd op Zondag binnenshuis door, in kroegen, of eigenlijk bij ge brek aan beter in de kerk. De sport maakte daar een einde aan. Iets wat van groot voordeel bleek voor de volksgezond heid, de beschaving van de mensen (om gaan met andoren) en de karaktervor ming. Excessen Waarbij spreker uiteraard ook de ex cessen niet vergat en in het bijzonder wees op de dikwijls te grote inspanning die van sportlieden wordt verlangd, de verafgo ding van uitblinkers en natuurlijk ook het feit dat de kerk volkomen in het gedrang komt. De strijd tussen Kerk en Sport, al dus dr. Spoelder, dreigt door de kerk ver loren te worden. Wij zullen het voorbeeld der Rooms-Katholieken moeten volgen en de sportieve jongeren weer onder de vleu gels van de kerk brengen. En de oplossing daartoe zag spreker in het houden van speciale kerkdiensten voor sportbeoefenaars met diensten die in het teken stonden van de sport. Waarbij dr. Spoelder dan de nodige propaganda wilde maken met bekendmakingen in de kleed kamers van de sportverenigingen. En la ten ze dan maar naar de kerk komen, al dus spreker, mét hun hockeysticks en mét sportkoffertjes. Het zal hun harmonie tussen lichaam en geest ten zeerste ten goede komen. Gisteren is aangehouden en proces-ver baal opgemaakt tegen de 55-jarige mevrouw J. v. L. uit Haarlem. Zij wordt er van verdacht stroom te hebben gebruikt buiten de meter om. ADVERTENTIE ns cwniE VRAAGT UW APOTHEKER Of DROGIST HET ECHTE WATER ZOUT PASTILLES alleen echt met dit ^"^tc\ -<m handelsmerk HET BESTE MIDDEL TEGEN GKiEP, HOEST OF VERKOUDHEID De Stichting Amsterdams Toneelgezel schap heeft Donderdagavond in de Stads schouwburg de traditionele voorstelling verzorgd van Joost van den Vondel's „Gysbreght van Aemstel". Zij doet dat nu al voor het vierde jaar in de regie-versie van Albert van Dalsum, die het stuk van zijn huiskamersfeer heeft ontdaan en het een heftige bewogenheid heeft meege geven van innerlijke en uiterlijke kracht, heel wat meeslepender en heel wat effect rijker dan het daarvóór was. Vondel's Gysbreght is thans een speelstuk gewor den, de Gysbreght is als het ware thans over de hele Gysbreght verdeeld: overal flonkert en schittert er iets van het drama, dat zich aan de titelheld voltrekt. Geheel in overeenstemming daarmee is het deco rum waartegen zich de gebeurtenissen af spelen. Een kleurrijk schouwspel verrijst voor uw ogen uitzonderlijk van belichting, geënt als het is op Rembrandt met veel clair-obscuur. De costumering is navenant. En wat veel zegt: de dichterlijkheid dei- tekst boet bij zoveel uiterlijke weelde aan schoonheid niets in. Er wordt door de hui dige bezetting van de „Gysbreght" deze tekst alle eer aangedaan. Vooral de man nelijke rollen excelleren. Johan Schmitz allereerst. Zijn Gysbreght heeft in de loop der jaren steeds meer gewonnen aan door dringend vermogen. Hij is fier en ridder lijk. Een krijgsman. Robert de Vries ver volgens een vader als Arend, ongekunsteld en hartstochtelijk. Ben Groenier, die de sluwe Vosmeer de Spiè ten voeten uit neerzet. Van Dalsum door ziekte afwezig, werd door Henk Schaer voorbeeldig ver vangen. Met Jenny van Maerlant viel Schaer op door zijn sobere en indringende zeggingskracht der reien. Elise Hoomans speelde ook nu weer Ba- deloch, die vooral in haar scènes met Gys breght in het laatste bedrijf fel bewogen en geladen was. Deze laatste eigenschappen zijn karakteristiek voor de voorstelling, zoals zij zich onder van Dalsum's regie aan ons voordoet. Het s+of, dat de traditie nogal eens pleegt te bedekken, deed hij verdwijnen. Men kan hem daarvoor niet genoeg dankbaar zijn. De K.R.O. zal 20 Januari een voorstel ling van circus Strassburger per televisie uitzenden. Alweer een pianist die een gooi doet naar een plaats in de meesterklasse! Na zijn vertolking van Strawinsky's Petrouchka- suite kan men er niet meer aan twijfe len of hij daarim thuis hoort. De gewel dige technische prestatie die het vergt om deze pianobewerking (van de componist zelf) te realiseren, volvoert Rudolf Fir kusny met een virtuositeit, met een kleur- zin, een dynamiek, een spirituele spanning en een klaarheid, die vr.u volledige beheer sing getuigen. Het viel ons bovendien op, dat hij in dit razend moeilijke werk, waar in het meestal nogal daverend toegaat, de klank van de vleugel zo voornaam moge lijk wist te houden. Ook dat was een ver rassing, want in de reeks pianostukken van Janacec, onder titel „Ml'hach" (in de mist) waarmee hij ons vlak daarvoor liet kennis maken, hadden wij eigenlijk een minder gunstige dunk van zijn toongeving gekregen. Ik geef toe dat dit verband kan houden met het nevelige karakter va,n een paar dezer stukken, die zowat het midden houden tussen het „Lied ohne Worte" en de parafrase op een volksmotief, doch pianistisch geen bepaald karakter verto nen. De Tsjechen zullen deze muziek na tuurlijk anders aanvoelen dan wij, doch ik stel mij hier slechts op het standpunt hoe het pianistisch klinkt. En dit kon mij niet geheel bevredigen. Fiskusny's vertolking van de Sonate in c (K.V. 457) van Mozart kon ik tot mijn spijt niet horen. Voor de Fantasie op. 17 van Schumann toonde de concertgever de gewenste romantische instelling. Meer nog dan vóór een paar weken, toen Smetei-lin dit werk hier speelde, werden wij getrof fen door de sfeer van innige weemoed het „Eusebius"-karakter van de compo nist die uit het Andante sostenuto sprak. Aan deze klankpoëzie en aan de rake ka rakteristiek van de fenomenale Petrouch- ka-interpretatie hebben we genoeg, om Firkusny tot de „groten" te kunnen re kenen. De grote wals in Es van Chopin en een Intermezzo van Brahms volgden nog als toegift. JOS. DE KLERK Twee aquarellen aangekocht De gemeente Haarlem heeft op de twintig ste tentoonstelling van de Hollandse Aqua- rellistenkring, die tot en met 19 Januari in het museum „Het Huis Van Looy" wordt gehouden, twee aquarellen aangekocht, na melijk: „IJmuiden", door Han Bolle (ent. no. 11) en „Circus" door Jan Groenestein (cat. no. 48). Nieuw doel voor Oude Doelen De oude St. Adriaan- of Kloveniersdoelen, gemeenlijk Stadsdoelen genoemd, liggen in deze eeuw wat achteraf aan de Gasthuisstraat sinds de schutterij andere, minder pittoreske vormen heeft ge kregen. De tegenwoordige bestemming van de in 1562 ommuurde schuttershof, die in 1612 werd afgesloten door een poort van de Key, ligt wel in de lijn van zijn verleden de dienst Be scherming Burgerbevolking is er namelijk gehuisvest maar dat zal toch maar tijde lijk zijn, want de heer H. J. de Vries hoopt met zijn mede werkers met enkele maanden een ruimer pand in het Flora park te betrekken. Dan komt de grote schutters- ?aal, van welks bordes Wy- bout Ripperda in 1572 de Haarlemse burgers opriep hun eed aan de Prins van Oranje „in ere te betrachten", vrij voor andere doeleinden. Het ligt voor de hand dat er allerlei benauwd gehuisveste gemeentediensten reeds een begerig oog hebben geslagen op de oude schuttershof. Maar wij geloven dat een zo karakteristiek gebouw ook een stijlvolle bestemming dient te krijgen. Gemeente diensten hebben als regel iets onpersoonlijks en neutraals over zich en daarom kunnen zij ook zeer wel in nuchtere huizen of gebouwen onderge bracht worden. Niet alleen de architectoni sche kwaliteiten van de fraaie gevel, ook het uitzicht op de oude huizen in de Luitesteeg en het plein waar enkele jaren geleden nog met zoveel succes het charmante openluchtspel van dr. P. H. Schroder over Frans Hals werd opgevoerd vragen een andere bestem ming. En die mogelijkheid is er. De Haarlemse groep van beel dende kunstenaars heeft het verzoek tot het gemeentebe stuur gericht om de ruimten in de Doelen af te staan als atelier voor de schilders en beeldhouwers in deze stad. Het lijkt ons een prachtige ge dachte dat de plaats, waar eens de schuttersstukken van Frans Hals hebben gehangen dienstbaar zal worden ge maakt aan de kunstbeoefening van onze hedendaagse artlsten. Op die wijze kan de gemeen schap nog iets anders doen voor de kunstenaar dan alleen via de dorre bepalingen van een aankoopregeling in het kader van de sociale bijstand. Wij menen te weten dat Haarlems wethouder voor Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, ook veel voor dit plan van de Haarlemse groep voelt. Wie weet staan over enige tijd dan de Haarlemse schil ders in de schutterszaal van de Stadsdoelen achter hun ezels en denken zij met dank baarheid aan een overheid die hen verloste van de veelal ongelukkige „ateliers" waar van zij nu gebruik moeten maken. Tevreden klant De man, die volgens de ten lastelegging, gewelddadig en wederrechtelijk met een ge vulde drinkkruik enige slagen op het hoofd van een mede arbeider had gegeven, waar door deze pijn ondervond", stond in het verdachte bankje met brede gebaren uit te leg gen hoe hij er wel toe geko men was. „Als u nou eens driftig was", stelde hij de rechter voor, „zou u 't dan ook niet gedaan hebben?" Tri omfantelijk keek hij naar de groene tafel. „Nee", sprak de rechter langzaam, „ik ben nooit driftig, tenminste niet zó erg „Ik laat me niet treiteren door zo'n snotneus", ruziede de man. „Groot gelijk", gaf de rechter toe. „Dertig gulden boete", sprak de officier van Justitie onverstoorbaar. „Mijnheer de officier vordert nu nog een kleine geldboete, maar de volgende keer komt u er niet zo gemakkelijk af" zei de rechter, terwijl hij de terug en keek welwillend naar vervolgens heeft hij in vele de magistraat. „Ik veroordeel plaatsen in Nederland gewerkt. u conform de eis sprak deze. Tenslotte kwam hij terecht in en welke straf had u nou ge- Apeldoorn, waar hij een pen- dacht te zullen krijgen?'in- sion beheerde. Haarlem had formeerde hij daarna belang- ech,er no? a]fjjd 70-n aantrek. stellend. „Daar hoef ik me kingskracht, dat de heer Van met over uit te laten zei de der Lendo niet Rc.aarzo,d Wip sjira „IK vmd het pr*ch, hreft toen ln de gelegen- tig zo.,.." En met fier-oiJge- hplr} hpt i.. heven hoofd verliet rechtzaal?. hij de Had beid was het café van de heer P. Humme over te nemen. Vrij wel de hele zaak heeft deze energieke zakenman laten ver- Van een vriendelijke lezeres nieuwen: er staan nieuwe uit Zandvoort ontvingen wij s'oeltjes en tafeltjes, op de een briefje, waarin zij de die- grond ligt een nieuw vloer- renvrienden op het hart drukt kleed en een gezellige verlich- om voor de vogels toch vooral ting zorgt er voor, dat de in- klèine kommetjes water bui- lieme sfeer van deze zaak, die ten te zetten. Zoals ge weet bedoeld is voor de middenstan- zijn de vliegende dieren bij- der, niet verloren gaat. zonder hygiënisch en zij kun- De nieuwe eigenaar ziet de nen het gewoon niet laten om, toekomst vrij zonnig in. Im- wanneer zij een grote bak met mers de Flora s'aat voor de water zien slaan, een bad te deur en daar zijn café zeer nemen. En vooral in het koude centraal gelegen is verwacht jaarge'ijde is dit voor hen een hij vooral gedurende die tijd uitermate ongezonde bezig- een grote drukte, Trouwens heid. Denkt u er dus om! ook op de lange winteravonden Lekker ?al he* hem aan klanten niet Naast zijn winkel in de Spaarn- ontbreken, want aan een van wouderstraat heeft de directeur de wanden zageni wij al de na- vlees- raen van de leden van een van de Amsterdamse vele papieren op de tafel op nette stapeltjes legde. De werkman bleek echter zeer in zijn nopjes. „Dertig gulden heb ik altijd voor zo'n tik over", sprak hij cn handen wrijvend wilde hij de zaal verlaten. „Hé, hé!" riep de rechter ge schrokken, „ik heb u nog niet veroordeeld. Er kan nog van alles gebeuren". De man kwam houwerijen N.V., de heer A. Meijer, een geheel gemoderni seerd vleeswarenbedrijf laten bouwen. En gistermiddag werd dit gebouw in aanwezigheid van vele belangstellenden ge opend. In de grote ruime en hygiënisch ingerichte hal ston den vele van de meest moder ne machinerieën. Op een apar te tafel hadden de zestien knechten enkele staaltjes van hun kunnen tentoongesteld en de vele smakelijke vleesge rechten deden dc hongerige toeschouwer het water in de mond lopen. De heer Meijer is van plan om de vleeswaren voor de filialen van zijn be- er haast geen omkijken naar dominoclub hangen. ,.Fairsea" Een van de Haarlemse moe ders, mevrouw Van Hooff, die op de Fairsea onderweg zijn naar Australië, schrijft ons dat het opperbest gaat met de acht gezinnen uit onze con treien aan boord van dit veel omstreden emigrantenschip. ,,'t Is natuurlijk geen luxueus plezierreisje," zo lezen wij in haar brief, „maar de slechte naam, die de Fairsea had, is toch eigenlijk onverdiend. De ruimte in de slaapzalen is wat krap bemeten en ook vonden de meesten van ons het niet lollig, met Duitse landverhui zers te moeten samenreizen, maar de verdere verzorging aan boord, die van de inwen dige mens, de medische dienst en de ontspannings-gelegen- heid, dat is allemaal dik in orde. De kinderen (je hebt BINNENLAND De spaarbanken, aangesloten bij de Ne derlandse Spaarbankbond, hebben geduren de December een spaaroverschot behaald van f 1.190.998. Totaal werd ingelegd f37.257.197 en terugbetaald f36.066.199. De bankspaarbanken behaalden een overschot van f 111.540. Hier beliepen inleg en terug betaling respectievelijk f740.775 en f629.235. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft de Algemene Verladers en Eigen Ver voerders-organisatie (E.V.O.i medegedeeld, dat hij voornemens is in het Wegenverkeers reglement een bepaling op te nemen, waar door ook motorrijtuigen, die niet met een grotere snelheid dan 16 km. per uur mogen rijden, in bijzondere gevallen gebruik kun nen maken van autowegen. Daar autowegen vaak gronden en landbouwbedrijven door kruisen, zal het door deze bepaling landbou wers mogelijk gemaakt worden deze gronden met een tractor of landbouwwerktuigen te bereiken. De generale synode der Gereformeerde Kerken heeft besloten aan de vereniging „Bethsaïda" ten behoeve van het hospitaal kerkschip ,.De Hoop" jaarlijks een bedrag van f4500 uit te keren. De K.N.A.C. heeft de minister van Oorlog en Marine verzocht te bevorderen dat marcherende militaire colonnes bij zware mist overdag aan de achterzijde rode lichten en aan de voorzijde witte of gele lichten voeren. De rebuspriisvraag ton bate van het Erefonds voor Oud-Verpleegsters heeft reeds i 100.000 opgebracht. De trekking zal onder notarieel toezicht vóór 15 Februari geschieden. De ...Tan Nieveen" van de Groningen— Lemmer-Stoombootmaatschappij is gisteren om 12 uur van Lemmer vertrokken en om 7 uur in de Oranjesluizen te Amsterdam aan gekomen. De boot had gedurende bijna de gehele reis met vast ijs te kampen, tussen Urk en Marken komen veel ijsschotsen voor. In Giethoorn is een 9-jarige jongen bij het schaatsenrijden in een openliggende vaargeul gereden en verdronken. Toen het ongeluk gebeurde, was niemand in de na bijheid. Prof. ir. J. T. Thijsse, directeur van het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, ver trekt Zaterdag voor een jaar naar Amerika, waar hij gedurende een half jaar een bij zondere leerstoel zal bezetten aan de univer siteit van Michigan. Het onderzoek naar de oorzaak van het overlijden van de heer M. Beider in zijn woning te Maasdam en de bewusteloosheid van zijn echtgenote en zijn zoon. heeft uit gewezen. dat kolendamp do oorzaak is. De toe^and van de vrouw en de 25-jarige zoon, die in bewusteloze toestand naar het Diaco- nessenhuis te Dordrecht waren overgebracht, gaat vooruit. HAARLEM EN OMGEVING Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam ziin geslaagd voor het candidaats- examen wis- en natuurkunde C. J. van der Sluis, Haarlem en J. B. van der Schoot, Bennebrock. drijf te vervaardigen en, in dien er nog tijd overblijft, zal hij om d-e werktijd vol te ma ken, ook aan andere winkels leveren. Met de opening van deze werkplaats was het voor de liefhebbers van een met goede worst of zure zult be legde boterham een bijzonder prettige middag. en dat wil heel wat zeggen, als je met acht stuks kroost aan boord bent, zoals ikzelf) krijgen leiding bij hun spel letjes en verdere pretjes en zij zijn ook voorgegaan bij de verbroedering. Nu is die alge meen en vormen wij één ge zellige gemeenschap, met slechts enkele uitzonderingen, Gezellig die kankeren op alles en nog Gistermiddag heerste er in de wat. Maar daar trekken wij Koningstraat 33 om ongeveer ons niets van aan. De reis valt 1 uur een zenuwachtige drukte, niet zwaar onder deze om- \7ele bloemstukken werden bin- standigheden, al verlangen we nengedragen, sommige kennis- allemaal wel naar het eind- sen kwamen al feliciteren, de doel en de hereniging met bierpomp van het donkere bier onze mannen, die al langer in weigerde en de hond Beertje Australië zitten, 'iep onrustig het café door. Doch om 4 uur was alles in orde en tevreden kon de nieu- Maar hog eens: wij maken het uitste kend en wij zouden nü al niet meer terug willen. Boven de deur staat: Ao 1572 quam hier de Spaense vyant Die met ons als met Naerden meende te leven, Wij weerstondeyi hem vroom vechtenderhand Macr door hongersnood moes ten wij 't op geven. krant voor de twijfelaars onder onze familieleden en doet u dan meteen ook de we eigenaar, de heer Nicolaas Schrijft u dat maar in de van der Lende de eerste klan ten ontvangen. De heer Van der Lende, die reeds van zijn dertiende jaar af in het café- groeten van alle Haarlemmers op ons schip!" Aldus mevrouw Van Hooff, die. te oordelen naar deze optimistische brief, Daarna exploiteerde hij „De ha£»r weg wel zal vinden in intrek" op het Stationsplein en ^et nieuwe vaderland. bedrijf werkzaam is, begon in Haarlem als jong kell- nertje in café Beaufort. Het Christelijk Fanfarecorps „Arti et Re ligioni" staat voor de herdenking van zijn vijfentwintigjarig bestaan. Tezijner tijd zal dit onder meer met een jubileumconcert gevierd worden. Intussen werd het jubel jaar gisteravond ingezet met een gevarieer de uitvoering in de tuinzaal van het Ge meentelijk Concertgebouw. Na een kort openingswoord van voor zitter Cnósse en het gezamenlijk zingen van Psalm 150 met begeleiding van bet fanfareorkest, werd ter nagedachtenis van het overleden lid van het korps, de heer G. J. Bouman „Ases Tot" van Grieg ge speeld en een minuut van stille overden king aan hem gewijd. Directeur H. N. van Ossenbruggen diri geerde vóór de pauze een stevig program ma. Men kan respect hebben voor 2ijn mu zikaal inzicht, zijn doorzettingsvermogen en zijn' kunde, om met zijn korps op zeer bevredigende wijze stukken te laten horen als een Prelude en Fuga van Bach, de Egmont-ouverture van Beethoven en de Preeiosa-ouverlure van Weber. In de eer ste plaats was in al deze prestaties een zuivere stemming te waarderen. Een paar vergissingen van de middenpartij in de Eg mont-ouverture kwamen weliswaar op de debetzijde, maar daar stond zeer veel tegenover; vooral het triomfale slot werd bijzonder knap en beheerst-rhythmisch eespeeld. Ook de opvatting van de heer Ossenbruggen was zeer te prijzen. Al te vaak hoort men dit stuk doordraaien als ware het een wals; de wals van Beet hoven! De Preciosa-ouverture stelt tech nisch nog hogere eisen. De bugels maak ten een zeer goede beurt; alleen aan het slot van de doorlopende zestienden van het tweede Ihema (cijfers 6 en 9 van de partituur) ging het nog niet helemaal glad en was er even een hiaat. Maar overigens mag het werk van de melodie-dragers om de toon, het rhythme en de techniek met lof vermeld worden. En als de baspartij nu ook nog wat vlotter mee zal komen, wordt dit een stuk om mee uit te pakken. Na de pauze was er het optreden van de meisjes-afdeling van de gymnastiekver eniging „Kracht en Vriendschap" en werd het publiek in een vrolijke stemming ge bracht door de conférencier-goochelaar S. Tensen. Waarna Arti de avond besloot met enkele lichte stukken van zijn répertoire. Een bijzonder compliment verdiende het fanfarecorps om de fijne sonoriteit en de aardige cadansering waarmee de geestige „Marche des Parachutistes" van Leemans gespeeld werd. De vertolking van de Es- pana-wals van Waldteufel had ook bijzon dere eigenschappen van klank en rhythme. Bovenal mag ik Arti prijzen om zijn stem ming, die in alle nummers zo- goed als on gerept bleef. JOS. DE KLERK Op de algemene jaarvergadering van de zwemvereniging H.V.G.B. in hotel Oud St. Jan werd het bestuur als volgt gekozen: voorzitter W. Kemper, vice-voorzitter S. Geerts, penningmeester R. Hagebout, secre taris A. van Ommeren, commissaris J. Rol. De heer W. Kemper nam de voorzitters hamer over van de heer R.Hagebout. Eerst genoemde, bekend hockey- en poloscheids- rechter, behoorde tweeëntwintig jaar ge leden tot de vooraanstaande lange afstand- zwemmers en kwam uit in de H.V.G.B.- estafetteploegen, die in 1930 en 1931 kam pioen van Nederland werden. In de technische commissie, onder voor zitterschap van de heer J. Hogeland Jr., zal de heer A. Nater als algemeen secreta ris optreden. De prestatiebekers voor het jaar 1952 werden uitgereikt aan mej. Ali Harwijne en Dick Smit. Bij de meisjes deelden Nel- leke Smit en Rusticana Severijnse de twee de prijs. John van Emmerik ontving bij de jongens de derde prijs. (Een tweede prijs werd niet toegekend.)

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9