Naguib vestigt dictatuur voor volledige drie jaar Scherpe afwijzingen van het Europese grondwetsontwerp Oost-Duitse zuiveringswoede grijpt als dol om zich heen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hardnekkige mist Alle politieke partijen ontbonden na verijdeling van staatsgreep Britten willen nog meer nazi's arresteren Britse voorstellen naar Mossadeq Unitas op nippertje voor zinken behoed Oranje met geschonden neus in Djakarta „Als ik over Europa spreek, denk ik aan de Nederlandse belangen", aldus de heer Schmal Heemsteedse begroting heden verschenen Het woord is aan... Londen ziet als beloning: volledige satelliet-status met vredesverdrag Directeur van Unilever in Indonesië in arrest Water was tot dek hoogte gestegen Reparaties begonnen KNAC over gevaren van verkeer bij mist Benoeming van Amerikaanse minister opgeschorst STRAATSBURG ZEGT „NEEN" Eerste tunnelmoten vloeien uit de betonmolen Beroep op de reserve Hevige explosie in Joegoslavië Twee Estlandse ministers ontslagen l.S&r 67e JAARGANG No 161 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 17 JANUARI 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 9 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman CAIRO (Reuter). Volgens een uitzen ding van radio-Caïro heeft generaal Naguib alle politieke partijen ontbonden en gelast, dat de partijfondsen geconfiskeerd worden. Volgens de radio heeft Naguib een over gangsperiode van drie jaar gevestigd, waar in deze toestand gehandhaafd zal blijven. Voorts wordt gemeld, dat 25 legerofficieren gearresteerd zijn. Naar A.F.P. uit Cairo meldt, is een en ander in een officieel com muniqué bekend gemaakt. Volgens een Reuterbericht uit Cyprus deden voor de mededeling geruchten de ronde, dat Mohamed Foead Serag el Din, een vroegere secretaris-generaal van de Wafd, tezamen met prins Abbas Halim een staatsgreep zou hebben uitgevoerd. De radio heeft verder medegedeeld, dat het onder zoek naar de recente activiteit van de 25 gearresteerden wordt voortgezet. Foead Galal, minister van Voorlichting, zeide voor de radio, dat er een complot was geweest, dat gericht was op dc omverwer ping van Naguib's regering en het „beder ven" van zijn beweging. Met het oog hier op waren de partijen ontbonden. De minister zeide, dat er een „overgangs periode van drie jaar" zou zijn, „teneinde het democratisch stelsel in Egypte te con solideren". Volgens het decreet zullen de partijen ge durende deze periode ontbonden blijven. Minister Galal zeide uit naam van generaal Naguib, dat Egyptes militaire beweging haar kracht had geput uit het vaste geloof in dc rechten van alle burgers op een waar dig leven, volstrekte gerechtigheid en vol ledige vrijheid met een rechtvaardige grondwet en uit de wens, om uitdrukking te geven aan de wil van het volk en de verhoudingen tussen regeerders en gere- geerden te regelen. Het „eerste doel" van de revolutionnaire beweging, zo vervolgde Galal, is gelegen in het vertrek van buitenlandse troepen uit ons land. „Wij staan thans op het punt deze hoge doelstelling werkelijkheid te doen worden, hoe ook de omstandigheden en hin dernissen mogen zijn". De minister zeide, dat men gehoopt had, dat de partijen zou den afzien van haar partijstrijd „die ten bate van een klein aantal professionele politici, de nationale eenheid verscheurde". Sommigen van deze politici, aldus Galal, noemen zich goede patriotten. Sommige elementen, beïnvloecT-- door vreemde mogendheden, trokken het land weer omlaag naar corruptie en zij gebruik- BONN fReuter). Een woordvoerder van de Britse Hese Commissie heeft Vrij dag- gezinspeeld op de mogelijkheid van verdere arrestaties in verband met het dooi de Engelsen in West-Duitsland ontdekte nazi-complot". De woordvoerder zeide, dat Bornemann, een journalist, gearres teerd zou worden als hij in zijn woning in Düsseldorf terugkeerde. Hij was niet aan wezig toen de Britse politie zijn huis door zocht. Een vooraanstaand lid van de vrije de mocraten, de tweede partij in de West- Duitse regeringscoalitie, zal de verdedi ging op zich nemen van Werner Naumann, functionaris van het ministerie van Goeb- bels, die in Hitiers testament als opvolger van Goebbels werd aangewezen. Naumann zou de leider zijn van het complot. De raadsman is dr. Ernst Achenbach uit Es sen. Hij is voorzitter van de commissie van Buitenlandse Zaken van zijn partij en lid van het parlement van Noord-Rijnland- Westfalen. WASHINGTON, (Reuter). Naar van gezaghebbende zijde te Washington wordt vernomen, heeft Engeland aan Perzië nieuwe voorstellen doen toekomen, die als basis kunnen dienen voor de regeling van het oliegesehil tussen beide landen. Daar er geen Engelse diplomatieke vertegen woordiging te Teheran is, zjjn de voor stellen door de Amerikaanse ambassadeur, Loy Henderson, aan premier Mossadeq overhandigd. Volgens functionarissen te Washington werd verwacht, dat Mossadeq Zaterdag zijn antwoord aan Henderson zou overhandigen. Zij geloofden, dat er een redelijke kans is, dat Mossadeq de voor stellen zou aanvaarden. Naar verluidt is het Engelse nieuwe plan op drie punten gebaseerd. Deze zijn: Er zal een internationale combinatie ge vormd worden voor de distributie van de olie. Deze zal Engeland, de Verenigde Sta ten en een of twee andere, niet genoemde landen, vertegenwoordigen. De Verenigde Staten zullen een vastge steld bedrag er is een cijfer van 100 millioen dollars genoemd betalen als vooruitbetaling op olie, die zij later voor eigen gebruik zullen kopen. Engeland en Perzië zullen aan het in ternationale gerechtshof te Den Haag de "vraag voorleggen hoeveel de Perzische regering moet betalen als schadevergoe ding voor de nationalisatie van de raffi naderij te Abadan van de Anglo Iranian Oil Company. Perzië zal echter ook het schadevergoedingsvraagstuk aan een an der internationaal college kunnen voor leggen, waarvan de leden door de presi dent van het Haagse gerechtshof zullen Worden aanbevolen. Van gezaghebbende zijde te Washington is medegedeeld, dat het plan is uitgewerkt tijdens besprekingen te Londen tussen Engelse functionarissen en de onder-mi nister voor Buitenlandse Zaken voor het Midden-Oosten van de Verenigde Staten, Henry Byrcade. ten geld voor hun intrigues onder de dek mantel van partijpolitiek. Iedere verrader die onenigheid zaait, zal gestraft worden. De politieke partijen hadden volgens de minister een reactionnaire mentaliteit en bleven de oude methoden toepassen. Hier door vormden zij een direct gevaar. „Van vandaag af zal ik niemand toe staan de belangen van het land te schaden. Ik zal de strengste maatregelen treffen tegen degenen, die onze idealen en doel stellingen in de weg staan." Na verkoop van blikafval zonder vergunning (Van onze correspondent in Djakarta) De economische recherche van Djakarta heeft gistermiddag aangehouden de heer H. G. W. van Aardenne, directeur van de Unilever in Indonesië. Hij wordt verdacht van overtreding van de bepalingen op ge controleerde goederen. De aangehoudene zou namelijk een partij blik hebben laten verkopen zonder daartoe de vereiste ver gunning van het ministerie voor Economi sche Zaken te bezitten. De zaak houdt verband met de aanhou ding van twee Chinese handelaren, die respectievelijk in het bezit van 5 en van 6 ton blik waren. Het onderzoek van de economische politie leidde tot de aanhouding van de heer Van Aardenne, welke arrestatie geschiedde met goedvinden van het parket. In totaal zou 15 ton blik, welke op deze wijze werd ver kocht, zijn achterhaald. Verbazing Nader blijkt dat de heer Van Aardenne gearresteerd is wegens de verkoop van af val van blik, dat na de vervaardiging van margarine-verpakkingen overblijft. In kringen van de Unilever heerst ver bazing over deze arrestatie, omdat het dubieus is of de ordonnantie op gecontro leerde goederen wel van toepassing is op afvalproducten. DERRY (Ierse Vrijstraat). Het Ierse Persbureau meldt dat de 350 ton metende Nederlandse kustvaarder Unitas, die, zo als is gemeld, ter hoogte van de Noord- Westkust van de Ierse Vrijstaat op een klip is gestoten en daarna bijna zonk, er Vrijdag in geslaagd is de Ierse marine basis Derry te bereiken. De Unitas gaat Zaterdag te Derry in het dok. Toen de Britse torpebootjager Greole de Unitas bereikte, maakte de bemanning juist aanstalten het vaartuig te verlaten. De Greole pompte de Unitas leeg en ver gezelde de kustvaarder vervolgens voor het grootste gedeelte van zijn vaart naar Derry. Toen de Unitas Derry, na een der- tien-urige worsteling met de zee, binnen voer, lag zijn dek ter hoogte van de zee spiegel. De stuurman van de Unitas, Hein Minke uit Zuidhorn, verklaarde tegenover een vertegenwoordiger van het Ierse Persbu reau: „Indien de Greole een half uur la ter was gekomen, zou ons schip gezonken zijn". Een groot gedeelte van de lading zout ep soda, die de Unitas inhad, is door het zeewater bedorven. Kapitein-eigenaar van de Nederlandse kustvaarder is de heer L. van Bruggen uit Groningen. Op 28 Januari zal Koningin Juliana een bezoek aan Arnhem brengen om het nieuwe gebouw voor de ouden van dagen „Huis en Haard" te openen. Daarna brengt de Ko ningin een bezoek aan de instellingen en tehuizen voor ouden van dagen, die te Arn hem in de loop van 1952 zijn ingericht. DJAKARTA (Aneta) Het m.s. Oranje is Zaterdagochtend met zijn door de aan varing met de Willem Ruys geschonden neus aan de kade van Tandjong Priok ge meerd. De boeg is aanzienlijk ingedeukt en het bakdek is voor een deel omgebogen. Voorts zijn er kleine deuken midscheeps en ook de brug is enigermate beschadigd. Door de deuk in de boeg is de ankcrinstallatie defect. Teneinde de ontscheping zo vlot mogelijk te doen verlopen gingen reeds buitengaats de immigratie-beambten aan boord, sa men met vertegenwoordigers van de maat schappij Nederland, onder wie de uit Am sterdam overgekomen directeur, de heer J. A. Verbaasschot. Kapitein H. W. Hem mes noemde het een geluk, dat de schade beperkt is gebleven tot delen boven de waterlijn. De kleine brand in de bootmans werkplaats, waarschijnlijk ten gevolge van wrijving ontstaan, leverde nog de grootste moeilijkheid op en noopte ertoe, gaten te branden in de dekplaten, teneinde de brandslangen er door te leiden. De brand werd in korte tijd met eigen middelen ge blust. „De beschadiging heeft geen invloed op de vaarmogelijkheid en bestuurbaarheid van het schip", aldus de kapitein. Bij de aanvaring waren nog vele pas sagiers in de salons en aan de dekken, maar noch zij, noch de slapenden, die wa ren wakker geschrokken, raakten over hun zenuwen. Onmiddellijk na aankomst van de Oranje werd met de reparatie begonnen. Men hoopt de ligtijd tot tien dagen te beperken. Zondag vertrekken 29 passagiers met bestemming Singapore en 26 met be stemming Colombo met een extra toestel van de K.L.M. en in de loop van de vol gende dagen staan er vele lucht- en scheep vaartverbindingen voor de passagiers ter beschikking. De steeds weer terugkerende perioden van zware mist hebben de K-N.A.C. veel aan de practijk getoetste stelregels ver schaft, welke de verkeersgevaren kunnen verminderen. Vele automobilisten blijken thans wel iswaar de gulden regel te volgen om over dag met vol brandende en 's avonds met gedimde koplichten te rijden, maar tal lozen verzaken de achterverlichting van hun wagens op onverantwoordelijke wijze, aldus de K.N.A.C. Men moet ook hieraan voldoende aandacht schenken en bij par keren de rode achterlichten laten branden, ook al heeft men de auto onder of nabij een brandende lantaarn geplaatst. De fietsers en bromfietsberijders wordt ook in hun eigen belang aangeraden te zor gen voor een goede koplamp en een per fect werkende achterverlichting. Zij die nen te bedenken dat bij stilstaan op de rijweg de verlichting automatisch uitvalt, waardoor zij voor het overige verkeer on zichtbare obstakels vormen. De trottoirs zijn bij zulk een oponthoud veiliger plekken. WASHINGTON, (Reuter). De ar beidscommissie van de Amerikaanse Se naat heeft de goedkeuring van de benoe ming van Charles Wilson tot minister van Defensie opgeschort. Er zijn namelijk be zwaren tegen de benoeming gerezen, om dat Wilson, die afgetreden is als hoofd van „General Motors", nog aandelen ter waarde van 2.500.000 dollar in General Motors bezit. Hem zijn voorts nog bonus sen over de komende vier jaar toegezegd ten bedrage van meer dan een half mil lioen. De bezwaren zijn gericht op het feit, dat genoemde maatschappij grote zaken met de regering doet. Wilson heeft verklaard, zich niet te zullen laten be- invloeden als regeringsfunctionaris. Hij zou gezegd hebben „wat goed voor de Ge neral Motors is, is goed voor het land en w-at goed voor het land is, is goed voor de General Motors". Senator Taft heeft verklaard, dat het congres mogelijk de wet op particulier aandelenbezit van regeringsfunctionarissen zal amenderen, teneinde generaal Eisen hower in staat te stellen sommige van zijn ministers als zodanig te benoemen. STRAATSBURG (van de correspondent van het A.N.P.). Vrijdagavond is de Straatsburgse vergadering der 15 landen begonnen aan haar besprekingen van de hoofdlijnen voor een Europese grondwet, die hier vorige week door vertegenwoordi gers der zes landen der kolen- en staalge meenschap werden ontworpen. De bespre king geldt nu dan ook in hoofdzaak de vraag, hoe voorkomen kan worden, dat een diepe scheiding tussen Engeland en de federatie der zes zal ontstaan. Het ontwor pen grondwetsplan werd door een rij van sprekers verworpen. De eerste woordvoerder in het debat was een Nederlander, dr. Schmal van de Chris telijk Historische Unie. Deze verklaarde, dat hij, ofschoon over tuigd federalist, duidelijk en zonder om wegen neen zou moeten zeggen tegen het ontwerp voor een internationale politieke gemeenschap. „Wanneer ik spreek over Europa," zo zeide de heer Schmal, „dan denk ik toch tegelijkertijd aan de bijzon dere belangen van mijn Nederlandse va derland. Zou men afstand nemen van deze elementaire grondslag van ons bestaan, dan zou men noodzakelijk het risico lopen zich te verliezen in even vage als gevaarlijke illusies." De heer Schmal noemde het ont werp een zeer gevaarlijk vooruitlopen op de ontwikkeling, hetgeen niet beantwoord de aan de politieke realiteit van het ogen blik. Hij verklaarde zich in de eerste plaats Een zware betonmolen met een capaciteit van 60 kubieke meter per uur is in de bovenkuip van de Velser tunnel begonnen met het storten van de eerste twee „tunnel- moten", voor de auto- en spoorwegtunnel. Het beton wordt door lange stuwkanalen naar de vormen onderin de kuip geleid. Dit voorjaar denkt de Amsterdamse Ballast- maatschappij de twee eerste moten over een lengte van 250 meter gereed te hebben. Na de afbraak van de oude „kuip" volgt nu dus het constructieve werk. tegen een politieke gemeenschap met al gemene bevoegdheden zonder dat deze mid delen zouden hebben om de economische eenwording der landen te verzekeren. „Om de solidariteit tussen onze naties te ver zekeren zal een alleen politieke structuur op zichzelf niet voldoende zijn. Het zou niet meer zijn dan een fagade. Voor een echte supra-structuur zou een economische eenheid een onontkoombare voorwaarde zijn. Van de onderbouw, die zich zal moeten ontwikkelen in de gerrfeenschap van kolen en staal en van defensie vindt men zelfs niet de hoofdlijnen in de conclusies van de grondwetcommissie terug," aldus de heer Schmal. In het algemeen prefereerde hij een ontwikkeling in etappes, waarbij tel kens nieuwe delen van souvereiniteit zou den worden overgedragen. „Slechts zo zal men kunnen zien, of de volken van Europa al of niet rijp zijn om zich te verenigen," aldus de heer Schmal. De afwijzende Nederlandse stem werd gevolgd door nog scherpere veroordeling van het plan door een Franse, een Belgi sche en een Duitse afgevaardigde die#grote spanning in de zaal brachten. Voor de Franse Gaullisten verklaarde generaal Koenig dat het plan te ambitieus was en dat Europa niet in een zo nauw keurslijf kon worden gestoken. „Een Euro pese natie bestaat niet," zo zeide hij. Ten slotte zeide de generaal, dat Frankrijk niet kan aanvaarden, dat zijn intrede in een gemeenschap gevaren zou brengen voor een verdeling van de Franse Unie. „Ik weet, dat wij om dit standpunt als nationalisten zullen worden gebrandmerkt, maar wij moeten toch onze mening duidelijk zeggen," aldus de generaal. Een zeer principiële afwijzing kwam van de katholieke Belgische senaatspresident Struye. Een nauwe gemeenschap der con tinentale landen was volgens hem onaan vaardbaar, omdat zij een nieuwe scheiding in Europa zou betekenen. Tenslotte zeide de Duitse socialist Arlen, dat zijn partijgenoten niet aan de gedétail- leerde behandeling van het plan zouden deelnemen. Ook volgens Erlen zou het plan slechts tot een splitsing van de democrati sche landen van Europa kunnen voeren. Erlen zeide vervolgens: „De Duitse Bonds republiek is slechts het tijdelijk voorsta dium van een herenigd Duitsland. Zolang Duitsland verdeeld blijft, zal het onmoge lijk zijn om een duurzaam Europa te stich ten". Terwijl de Duitser sprak, liep een groot deel der afgevaardigden met de heftig gesticulerende Spaak voorop, de zaal uit nadat de Duitser zijn verklaring had afge legd, werd de zitting gesloten. Zij zal mor gen verder gaan en verwacht wordt, dat dan nog meer critiek op het grondwetsplan zal worden geuit. O.E.E.S. gelaakt De Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa heeft Vrijdag het werk der Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, O.E.E.S., niet zonder scher pe critiek; vooral van de socialisten, onder de loupe genomen. Daarbij heeft de Neder landse afgevaardigde Korthals een grotere mate van economische samenwerking der Atlantische landen geëist, terwijl de Bel- Vandaag is de Heemsteedse ontwerp-ge meentebegroting voor 1953 aan de raad aangeboden. Zij geeft, voor zover het de gewone dienst betreft, in inkomsten en uit gaven een bedrag aan van 3.369.614,39, benevens 1.468.274,73 voor het hoofdstuk verrekeningen. Om tot een sluitende be groting te komen bleek het nodig om te be schikken over een bedrag van 75.000, uit de aanwezige reserve. B. en W. schrijven in hun toelichting dat het dit jaar niet mogelijk bleek nadelige verschillen op te vangen door verhoging van inkomsten. Alleen reeds ten aanzien van het Middelbaar en Voorbereidend Hoger onderwijs moest 75.000,meer worden geraamd dan voor 1952. B. en VI. vestigen er de aandacht op, dat de post van onvoorziene uitgaven aanmerkelijk hoger is geraamd dan vorig jaar en wel op f 72.973,16, maar hierin is begrepen een bedrag van rond 23.000,voor een ver- A. M. d e J o n g Een profeet is iemand, die zijn eigen tijd klaar en duidelijk ziet. En daar het grootste deel der mensen blind is, noemt men hem een ziener. hoging van een vrijwillige bijdrage aan de gemeente Haarlem voor de kosten van het Middelbaar en Voorbereidend Hoger onder wijs. Aan de toelichting ontlenen wij nog dat voor het nieuwe kwartier bij het Oude Slot plannen in voorbereiding zijn voor 43 wo ningen in aansluiting aan de 36 woningen, tot de bouw waarvan in November werd besloten. Bij deze 48 zal gedeeltelijk hoog bouw worden toegepast. Indien deze plan nen, alsmede een particulier plan voor hoogbouw, in 1953 verwezenlijkt kunnen worden zal het aan Heemstede toegestane bouwvolume uitgeput zijn. De voorberei dingen voor de bouw van de rioolwater zuiveringsinrichting zijn thans zover gevor derd, dat in het voorjaar met de uitvoe ring kan worden begonnen. LONDEN (Reuter). Een woordvoer der van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Vrijdag de mening uit gesproken, dat de Sovjet-Unie Oost-Duits- land weldra „de volledige status van een satelliet" zou kunnen verlenen door een vredesverdrag er mee te sluiten. Dc ver wijdering van niet-communisten uit in vloedrijke functies, aldus de woordvoerder, is een duidelijke aanwijzing dat Moskou zijn greep op de Russische zóne verstevigt en de hoop heeft laten varen om Duitsland op zijn eigen voorwaarden te herenigen. Dit zou het antwoord zijn van de voorge nomen aansluiting van West-Duitsland bij het Westen, aldus de woordvoerder. De Oost-Duitse chef van politie, Karl Maron, heeft Vrijdag in een blad geschre ven, dat „de klassestrijd pas begint". Hij beschuldigt functionarissen van de commu nistische partij er van niet snel genoeg op te treden tegen „verborgen saboteurs". Ook lagere functionarissen van Dertingers Christen-democratische partij zijn ge arresteerd. Een aantal ambtenaren van het Oost-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken zou gevlucht zijn. AFP meldt nog. dat Albert Hirch, die be last was met Joodse aangelegenheden bij het verbindingsbureau van de kerken, ver bonden aan het bureau van de vice-presi dent van Oost-Duitsland, met zijn echt genote naar West-Berlijn is gevlucht. Het secretariaat van de Oost-Duitse C.D. U. noemt Dertinger „een verrader, wiens misdaden tot in bijzonderheden aan het licht gebracht moeten worden". Dertinger, aldus het secretariaat, heeft zijn misdaden begaan „in een tijd van beslissing over oorlog of vrede". Dertingers geval vormt een schakel in de keten van verraad bin nen de partij. De strop? Dertinger is 50 jaar. Zijn politieke vrien den in West-Berlijn vrezen, dat hij, evenals destijds minister van Buitenlandse Zaken Clementis in Tsjechoslawakije tot de strop zal worden veroordeeld. Op 29 November was reeds een goede kennis van Dertinger gearresteerd, dr. Eberhard Plewe, een rechter. Deze zou voor Dertinger bezwarende verklaringen hebben afgelegd. Voor Otto Nuschke, voorzitter van de C.D.U. in Oost-Duitsland en plaatsvervan gend premier, was de arrestatie van zijn vriend Dertinger een volkomen verrassing. De zuivering van het personeel van het ministerie van Buitenlandse Zaken strekt zich ook uit tot de diplomatieke vertegen woordigers in de andere communistische landen. De kort geleden aangekondigde grote zui vering in de communistische partij heeft de volledige uitschakeling van de „oude garde", die niet in de Sovjet-Unie is ge schoold, ten doel, zo verluidt uit kringen BELGRADO, (DPA). Bij een hevige ontploffing in een militaire inrichting in de omgeving van Serajewo zijn Vrijdag 21 mensen om het leven gekomen. Vijftig personen werden zwaar gewond. Een com missie van onderzoek, die onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk werd ge zonden, heeft de oorzaak van het onge luk nog niet kunnen vaststellen. Serajewo is de hoofdstad van Bosnië en Herzego- wina. STOCKHOLM (Reuter). Radio-Tal linn heeft bekend gemaakt, dat de voltal lige vergadering van het opperste presi dium van Estland Woensdag twee vice- premiers, Alexander Ansberg en Heinrich Ajo, heeft ontslagen. Radio-Tallinn maakt de redenen van het ontslag van de ministers niet bekend. gische liberaal Motz een gezamenlijke Europese inspanning verlangde om de ach terstand in de ontwikkeling van kernener gie in te halen. „De toekomst van Europa hangt niet af van het welslagen van integratieplannen, maar uitsluitend van de mogelijkheid voor de Europese landen, om het probleem der kernenergie op te lossen. Dit is de econo mische kracht van morgen en als Europa geheel onwetend blijft op het gebied van deze nieuwe techniek, zullen wij ons in de toekomst in dezelfde toestand bevinden als de inboorlingen van de Sahara", aldus zei de de Belg. De Oost-Duitse minister van Buitenlandse Zaken Dertinger, die is gearresteerd. van het S.E.D.-bestuur. Op enige uitzon deringen na zullen deze functionarissen door jonge, in Rusland geschoolde krachten worden vervangen, daar deze alleen als trouwe aanhangers van het Stalinisme wor den beschouwd. A.F.P. meldt dat een zestal Joodse func tionarissen van het Oost-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken zijn ontslagen of gearresteerd. Het K.N.M.I. deelt mede: Sedert het be gin van deze week wordt het weer in ons land sterk beïnvloed door een hogedruk- gebied, waarvan het centrum boven het vasteland van Europa ligt. Aanvankelijk bevond ons land zich dicht bij de as van dit maximum, zodat bij rustig weer de temperaturen om of enkele graden onder het vriespunt lagen, terwijl vrij veel mist voorkwam. Donderdag kwam een kleine onderbreking in deze situatie. Een van Groenland afkomstige depressie trok naar Scandinavië en deed in Noord-Europa de luchtdruk flink dalen. Onder invloed hier van moest het hogedrukgebied zich in onze omgeving iets terugtrekken, waarbij het centrum in Zuid-Frankrijk kwam te lig gen. Westelijke winden van de oceaan kon den toen Nederland bereiken en voerden warmere lucht aan waardoor in het gehele land de dooi intrad. Tegelijkertijd kwam op deze wijze een grote hoeveelheid vocht ons land binnen. Inmiddels is de depres sie in Noord-Europa opgevuld, waardoor het centrum van het hogedrukgebied weer kon terugkomen. De wind is nu afgenomen en de mist, die vanmorgen het gehele land bedekte krijgt hierdoor een zeer hardnek kig karakter. Nu de aanvoer van warmere lucht is opgehouden zal de temperatuur neging vertonen weer iets te dalen. Zo wordt waarschijnlijk de rij van Januari dagen, die althans in De Bilt alle te lage temperatuur hadden, nog verlengd. Sinds het begin van dit jaar is de temperatuur in De Bilt gemiddeld over het gehele et maal 4 graden onder normaal geweest. RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Op vele plaatsen nevel of mist, maar ook enkele verspreide opklaringen. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Zuid-West en Zuid. Lichte dooi tot temperatuur om het vriespunt. 18 Januari Zon op 8.39 uur, onder 17.03 uur. Maan op 9.58 uur. onder 21-24 uur. 19 Januari Zon op 8.38 uur. onder 17.04 uur. Maan op 10.13 uur. onder 2232 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 17 Januari Hoog water: 4.52 en 17.07 uur. Laag water: 0.33 en 12.57 uur. Zondag 18 Januari Hoog water: 5.39 en 17.54 uur. Laag water: 1.22 en 13.44 uur. Maandag 19 Januari Hoog water: 6.23 pn 18.40 uur. Laag water: 2.06, en 14.26 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1