Nog meer arrestaties op komst in verijdeld Duits nazi-complot Kapitein Oosterhuis vermoeid in ons land teruggekeerd Kleine minderheid tegen grondwets-adviezen Zuivering tot in hoogste regionen, ook in Moskou Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Begin Roofoverval op postagentschap Volgens Bonn zou Hitler's ex-perschef Schmidt een der topleiders zijn Spreek hem niet van Lourengo Marquez Gouverneur van Nieuw Guinea gaat heen Het woord is aan... Auto botst tegen huis; Klopjacht op Joden in Oost-Duitsland Neo-nazisme wint in West-Duitsland overal veld Ontstellende Amerikaanse bevindingen Na een schipbreuk en een noodlanding Stahlhelm weer actief Amerikaans vliegtuig door Chinezen neergeschoten Knoeide „communisten jager" McCarthy met geld? drie doden, drie gewonden Slotdebat Raad van Europa 67e JAARGANG No 162 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 19 JANUARI 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 10 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE NIEUWE PRESIDENT der Verenigde Staten, Eisenhower,zal morgen te Washing ton worden beëdigd en zijn taak aanvaar den en de democratische partij, die twintig jaar achtereen in Amerika aan het bewind is geweest met de presidenten Franklin Delano Roosevelt (ruim 12 jaar) en Harry Truman (bijna 8 jaar) neemt afscheid. De republikeinse partij treedt met president Eisenhower op. Deze wisseling bepaalt zich geenszins tot de hoogste leiders: een nieu we regering, volgens het Amerikaanse stel sel door het staatshoofd zelf samengesteld, en honderden nieuwe functionarissen op belangrijke posten treden tegelijk met de nieuwe president in functie. Een der be langrijke nieuwe figuren en de man van wie wij hier, na de president, het meest zullen horen is Foster Dulles, die als minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson opvolgt. Een Amerikaanse president wordt be noemd voor een termijn van vier jaar. Hij is daarna éénmaal herkiesbaar. Eisenho wer's vooruitzicht is dus, dat hij persoonlijk ten hoogste acht jaar aan het bewind kan blijven. Vroeger was er geen limiet, maar tijdens Truman's bewind heeft een nieuwe wetsbepaling die ingevoerd. Veel Ameri kaanse presidenten hebben het overigens niet verder dan de eerste termijn gebracht, ook niet als zij zich daarna voor herkiezing beschikbaar stelden. Lang is die termijn niet; des te korter omdat de practijk heeft bewezen, dat in het vierde jaar de Ameri kaanse politiek dermate door de nieuwe verkiezingscampagne beheerst pleegt te worden, dat vooral het buitenlands beleid erdoor wordt gestoord en in zekere mate geremd. Dat was in vroeger tijden van min der belang dan in dit tijdvak, waarin Ame rika een zo toonaangevende positie in de wereldpolitiek is gaan innemen. Het nadeel is verleden jaar duidelijk gebleken en het zal nog wel enigermate merkbaar blijven zolang de nieuwe regering zich nog niet in de zaken heeft ingewerkt. Men zou kunnen opmerken dat de Fran sen, wier regeringsbeleid allerminst door stabiliteit pleegt uit te blinken, hun presi dent niettemin voor een termijn van zeven jaar kiezen. De vergelijking gaat evenwel niet op, omdat de bevoegdheden van de Franse president der republiek gering zijn in vergelijking met die van de president der Verenigde Staten. De laatste is in feite het hoofd der regering. De Franse presi dent moet zich in hoofdzaak beperken tot zijn representatieve taak. Vandaar de al oude aanduiding van zijn paleis, het Elysée, als „la cage dorée": de vergulde kooi. Een ambitieuse politicus, in Frankrijk tot het hoogste ambt in de staat geroepen, ervaart ten snelste dat hij zijn vleugels niet meer kan uitslaan. Poogt hij het toch te doen, dan bekomt hem dat slecht, zoals in 1924 Alexandre Millerand ervoer, die tot tussen tijds aftreden werd gedwongen. De Fran sen zijn er, op grond van hun historie, ten zeerste beducht voor om het staatshoofd met persoonlijke macht te bekleden. De Amerikanen daarentegen hebben hun be wind gebaseerd op het presidentiële stelsel, al hebben zij in hun grondwet wel degelijk voorzien in remmen, die de president aan gelegd kunnen worden als hij tegen de wens van het parlement zou willen hande len. En zij hebben het van de aanvang der Unie af wenselijk geoordeeld, zijn zittings termijn te beperken tot vier jaar als zijn partij hem dan nog houden wil moet zijn lot in elk geval weer aan de uitspraak der kiezers onderworpen worden. Amerikaanse ervaring heeft bewezen dat de mate van gezag, die de president uit oefent, meer door zijn karakter en per soonlijkheid dan door wettelijke bevoegd heden wordt bepaald. Van de grootste be tekenis is zijn gave om mensen te kiezen. Maar in elk geval plegen tot zijn naaste medewerkers die „topfiguren" uit zijn par tij te behoren, die geen, enkele nieuw-geko- zen president kan passeren. Wie temidden van hen de waarlijke leider wil zijn moet een krachtige figuur zijn, begaafd met grote mensenkennis, intuïtie, scherpte van inzicht en ook zelfvertrouwen. Mensenkennis houdt daarbij in: begrip van maatschappelijke, economische en politieke verhoudingen. Amerika's historie wijst sterke zowel als zwakke figuren in het presidentschap aan. Zij die tekort schoten moesten zich in toe nemende mate op hun medewerkers gaan verlaten, die eigenlijk de teugels van het bewind overnamen. Dat heeft wel eens slechte gevolgen gehad. Het is ongetwijfeld in het verleden ook wel min of meer ge ruisloos geschied. President Eisenhower's verkiezingscam pagne tegenover de democratische candi- daat Stevenson, een man van bijzondere begaafdheid en staatkundige ervaring wie het eigenlijk alleen mankeerde aan de po pulariteit, door zijn tegenstander als over winnend opperbevelhebber in de tweede wereldoorlog verworven, heeft vrijwat twijfel aan zijn begaafdheden voor het pre sidentschap doen rijzen. Er bleek opnieuw het verschil tussen een populaire generaal en een ervaren staatsman bij. Generaals zijn ook maar zeer zelden ais staatsman geslaagd. Elke regel kent evenwel zijn uit zonderingen; een verkiezingscampagne is geen afdoende maatstaf en in ons aller be lang is het te hopen dat president Eisen hower's daden die staatsmans-wijsheid zul len tonen, waaraan zo dringend behoefte zal bestaan. Als men aan de groten onder zijn voorgangers denkt valt niet te looche nen, dat zelfs zij niet voor een zo zware, door velerlei gevaren bedreigde verant woordelijkheid zijn geplaatst als hij met uitzondering misschien alleen van president Roosevelt. Zijn ambtsaanvaarding ken merkt een begin, dat zeer grote gevolgen kan hebben. R. P. Een 32-jarige bakkersknecht uit Dor drecht heeft Zaterdagmiddag een roof overval gepleegd op een postagentschap te Rotterdam, dat gevestigd is in een sigaren winkel in de Rusthoflaan. De man, die 's morgens al een paar keer in de winkel was geweest, kwam 's middags om halfdrie terug. Hij ontrukte de vrouw van de win kelier een geldzakje met 1974.dat zij juist dichtknoopte, en ging er op een fiets vandoor. De terstond gewaarschuwde politie hield de man een kwartier later aan Duitse kringen in Bonn maakten Zaterdag melding van aanwijzingen dat achter de zeven gearresteerde voormalige nazileiders een wijdvertakte organisatie staat. Vol gens betrouwbare kringen zou een der groten achter de schermen Paul Schmidt, de voormalige perschef in Hitiers ministerie van Buitenlandse Zaken zijn. Schmidt, die thans afwisselend in Bonn en in Hamburg woont, staat in nauw contact met grote zakenlieden en met sommige hoge functionarissen in de bondsregering. Het verhoor van de zeven gearresteerde voormalige nazi-figuren in de Britse gevangenis voor oor logsmisdadigers te Werl duurt inmiddels voort. De Britse autoriteiten hopen uit die verhoren en uit vier auto's vol documenten een duidelijk beeld te krijgen van de handelingen, connecties en medeplichtigen van de zeven mannen en van de oorsprong van hun zeer ruime financiële middelen. De Britse autoriteiten hebben nog geen ont hullingen gedaan over het nazi-complot. Dr. Karl Friedriech Bornemann, een achtste gezochte, ontsnapte Woensdag aan arrestatie. De Britse autoriteiten zoeken nog steeds naar hem in hun zóne. (United Press). BONN, 19 Januari (Reuter) De Ame rikaanse hoge commissie in Duitsland heeft een rapport over de West-Duitse geestes gesteldheid gepubliceerd, dat het resultaat is van een jaar studie van de rechtse en nationalistische gevoelens in het land. De laatste conclusies van het rapport zijn ge trokken uit een opinie-onderzoek, inge steld door een Duits bureau op verzoek van de Amerikaanse autoriteiten. Hierbij zijn 1.200 personen gehoord. Het rapport zegt, dat er in de laatste 18 maanden een „aanzienlijke toeneming van de nationalistische gevoelens" in West- Duitsland te bespeuren is. In Mei 1951 zei 34 procent der onder vraagden in een dergelijk opinie-onder zoek, dat er meer goed dan kwaad in het Hitlerregiem gescholen had cn veertig pro cent zei, dat het naziregiem afkeuring ver diende, doch in December 1952 waren de respectieve cijfers 44 procent en 39 pro cent. Van de jonge Duitsers antwoordde 49 procent bevestigend op de eerste vraag en slechts 29 procent op de tweede vraag. Het rapport constateert een toene ming van de nazi-oriëntatie bij de jeugd evenals bij de leden van de F.D.P. (Vrije Democratische partij), de tweede, onder Blücher staande partij van Adenauers coa litie en dezelfde, waarin volgens de Britse autoriteiten de korteling gearresteerde neo-nazi's poogden door te dringen. Een vergelijking van de populariteit van het communisme en de aantrekkingskracht van het nazidom toont onomstotelijk, dat het nazidom een groter probleem vormt dan het communisme. Zulks geldt vooral bij de jeugd. In de leeftijdsgroep van 18 tot 24 bleek 56 procent voor „één enkele sterke nationale partij" te zijn en slechts 23 procent daar tegen. Nog niet bekomen van de doorgestane emoties, diep geschokt over het verlies van wat een gezagvoerder tot zijn dierbaarste bezit rekent: zijn schip, maar verheugd over de wonderbaarlijke redding op een moment, dat hij de dood reeds voor zijn ogen zag, begroette kapitein J. H. Ooster- liuis uit Heemstede, die Zaterdag als eer ste lid van de bemanning der vergane Klipjontein in het vaderland is terugge keerd, dankbaar zijn vrouw en zijn zoon. Kapitein Oosterhuis Alle pogingen om de Klipfontein te red den waren naar hij zeide doorkruist door dat het schip zo snel is gezonken. „Het hele drama speelde zich binnen drie uur af", zo vervolgde hij. „Het van boord gaan geschiedde bijzonder ordelijk. Aanvankelijk w.as ik van plan met een aantal leden der bemanning in een red dingboot terug te keren. Wij hadden hoop, dat het schip niet zinken zou en dat het nog opgesleept zou kunnen worden. Vóór we het ons echter hadden gerealiseerd, verdween het in de golven. Tussen het moment, waarop ik als laatste van boord ging cn dat, waarop de Klipfontein weg zonk, lagen slechts 22 minuten". Onlieilsplek Op de vraag, wat de kapitein het ergste van al deze gebeurtenissen had geschokt, antwoordde hij: „In de eerste plaats het zinken van mijn schip". Voor een kapitein is er weinig ergers te bedenken. Maar ik ben evenzeer aangegrepen door het feit, dat daar langs de Oost-Afrikaanse kust voor mij blijkbaar een noodlotsplaats aan wezig is. Nauwelijks 50 kilometer van de plek waar mijn schip op de bodem lag, dacht ik, dat ook ik mijn laatste rustplaats zou vinden, toen we van Beira naar Lou rengo Marquez vlogen. De piloot kon het vliegveld niet vinden en bleef maar zoe ken. Tenslotte raakte zijn benzine op. Het waren de angstigste momenten van mijn leven. Er zaten acht mensen in het toestel. We wisten allen, dat de piloot gedwongen zou worden ergens in de wildernis een noodlanding te proberen. Toen hij dat ten slotte ging doen, dacht ik, dat het met ons gedaan was. Hij zocht minutenlang naar een geschikte plek en daalde daarna in een moeras. Steeds lager kwam het vlieg- tui, tot het met ingetrokken landingsgestel, een buiklanding midden in het drassige moeras maakte. Tot ieders geweldige op luchting kwam de machine tenslotte hor tend en stotend tot stilstand zonder in brand te vliegen of over de kop te slaan. Wel werd het beschadigd. We konden ner gens heen en bleven de hele nacht in het toestel zitten, bijna opgegeten door de mus kieten. De volgende morgen om zes uur kwamen negers ons te hulp. Tot onze buik toe in het water, waadden wij naar de kant van het moeras en liepen vervolgens in drie uur tijds naar Chai Chai. Daar nam ik de zelfde middag nog een vliegtuig naar Lou- rengo, stapte vervolgens in een auto en reed de hele nacht zonder te slapen door naar Johannesburg". Vrijdagmorgen was hij daar vandaan per K.L.M.-vliegtuig naar Nederland ver trokken. „U kunt zich dus wel indenken, hoe ik me voel", besloot hij. Na met vrouw en zoon in het restaurant nog een sterke kop koffie te hebben ge dronken, vertrok de familie Oosterhuis per auto van Schiphol naar Heemstede. Van de ondervraagden meende 59 pro cent, dat het Duitse volk zich niet schuldig behoeft te gevoelen wegens de aan de Joden begane gruwelen. Slechts degenen, die de daden feitelijk begaan hadden be trof schuld. Tegen herstelbetalingen aan de Joden was 49 procent en voor slechts 26 procent. 47 procent was voor een nationaal leger, dat zou deelnemen aan de defensie van West-Europa en 22 procent voor een Euro pees leger met Duitse divisies. De meerderheid echter is van oordeel, dat Duitsland in de toekomst het sterkste land van Europa dient te worden en de lei ding dient te geven, aldus het rapport. „Nicht wahr" (DPA). Het bestuur van de vrije de mocratische partij (F.D.P.) van Noord- Rijnland-Westfalen heeft verklaard, dat aa'n het bestuur is gebleken, dat 'er geen verband bestaat tussen de gearresteerde neo-nazistische samenzweerders en de partij en dat ook geen infiltratie door fas cistische elementen in de partij van ge noemde deelstaat heeft plaats gehad, zulks in tegenstelling tot de Britse voorstelling van zaken. Uit Duisburg melden DPA en AFP dat daar een onderafdeling van de oudstrij- dersorganisatie „Der Stahlhelm" is opge richt. Óp de oprichtingsvergadering deelde de voorzitter mede, dat de „Stahlhelm" de enige organisatie is, die de Duitse oudstrij ders op de vergadering van de Wereldbond van frontstrijders te Dublin (Ierland) zal vertegenwoordigen. Op een bijeenkomst van de „Duitse Partij" te Hamburg kwam het dezer dagen tot een vechtpartij tussen 20C Stahlhelm'ers, gekleed in 't „feldgrau" en „lieden die zich toegang hadden weten te verschaffen". De „Stahlhelm" bleef meester van het terrein en het gevecht werd op straat voortgezet, waar de politie er een einde aan maakte. Dit was de eer ste maal na de oorlog, dat de „Stahlhelm" in Hamburg in het openbaar optrad, al dus AFP. Nabij Swatow is voor de Chinese kust een tweemotorig Amerikaans Pz-V-ma- rine-vliegtuig door Chinees afweergeschut neergehaald. Tien van de elf overlevenden werden aan boord genomen van een ter hulp gesneld'e Amerikaanse vliegboot, doch toen deze op de ruwe zee weer trachtte op te stijgen, verongelukte hei. Een torpedojager heeft later tien van de 21 mzittenden van de vliegboot kunnen redden die zich op een rubber reddings vlot urenlang drijvende hadden kunnen houden. Naar de overige 11 wordt nog, doch zonder veel hoop, gezocht. Bij Koninklijk Besluit van 15 Januari 1953 is aan de heer S. L. J. van Waarden- burg op zijn verzoek met ingang van 1 April 1953 eervol' ontslag verleend als gouverneur van Nieuw-Guinea, met dank betuiging voor de gewichtige diensten door hem onder moeilijke omstandigheden in dat ambt bewezen. De heer Van Waardenburg is 52 jaar. Hij studeerde aan de Leidse universiteit Indologie en deed in 1933 doctoraal exa men. Hij was daarna onderhoofd van de afdeling bestuurszaken Buitengewesten aan het departement van Binnenlands Eestuur te Batavia. Na de Japanse bezet tingsperiode kwam hij bij die departe ment terug, aanvankelijk als adviseur voor financiën, later als hoofd van de afdeling Algemene Bestuurszaken. Van Augustus 1949 af was hij gedelegeerde van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon voor Zuid-Sumatra te Palembang. Op 27 De cember 1949 werd hij benoemd tot gou verneur van Nieuw-Guinea. De Amerikaanse procureur-generaal heeft medegedeeld, dat de Senaat een rapport aan het ministerie van Justitie heeft gezonden, waarin vragen rijzen over het beheer van de gelden voor senator McCarthy's anticommunistische campagne. Thans wordt een onderzoek geleid naar de vraag of de senator gelden ten eigen bate heeft gebruikt en of William Benton, een gewezen senator, bij het innen van een bij drage van 600 dollar van een bankier, niet de wet tegen corruptie heeft overtreden. Waarschuwende stem George Kennan, die als Amerikaans ambassadeur in Moskou uit de Sovjet- Unie gewezen is, heeft te Scranton (V.S.) verklaard, dat de communistische leiders te Moskou zich moeten verheugen bij de aanblik van „verbitterde onenigheid en wantrouwen in onze organen naar aanlei ding van de pijnlijke en delicate kwesties van loyaliteit". Naar zijn mening was aan het vertrouwen bij het publiek en het mo reel van de regering grote schade toege bracht, doordat sommigen „niet in staat waren onderscheid te maken tussen loyali teit en persoonlijke mening. Men maakte gebruik van in haast opgestelde methoden voor het beproeven van de betrouwbaar heid van ambtenaren. Hierbij vertoonde zich de neiging de loyaliteit van iemand af te-meten naar daden van vele jaren ge leden in plaats van naar zijn huidige staat van dienst, aldus Kennan. Gibbon: De stijl van een schrijver moet het beeld zijn van zijn geest, maar woordkeus en meesterschap over de taal zijn de vrucht van oeje- ning. Op de Teteringsedijk te Breda is in de nacht van Zaterdag op Zondag een kleine personenauto met zes inzittenden tegen de gevel van een huis gereden. Van de zes jongemannen, die in de auto zaten, was de bestuurder, de 21-jarige A. J. G. Koopman uit Nijmegen op slag dood. Enige uren nadien overleed de 23-jarige J. J. M. Aarts uit Gilze en Zondagmiddag de 19-jarige P. J. Klaassen uit Breda. Ernstig gewond is de 23-jarige H. Brou wers uit Gilze. De 18-jarige P. L. M. van Woensel uit Breda en de 23-jarige J. A. N. Sprangers uit Gilze liepen minder ern stige kwetsuren op. De Bredase politie neemt aan dat de bestuurder wellicht is misleid door het weerspiegelen van zijn koplichten in een grote inrit van een hoekhuis, welke spie geling hij voor een plotselinge tegenlig ger kan hebben aangezien. Hij heeft waar schijnlijk willen uitwijken en is met grote snelheid tegen de gevel gebotst. STRAATSBURG (van een A.N.P.-cor- respondent). Nadat twee dagen lang de meningen van voor- en tegenstanders van een klein-Europese federatie fel op elkaar waren gebotst, heeft de grote meerderheid van de parlementariërs van vijftien landen Zaterdagavond laat haar „onbeperkte waar dering" uitgesproken over het werk der grondAvetsvcrgadering, die in de voorgaan de dagen de richtlijnen voor een Europese grondwet had opgesteld. De raadgevende vergadering heeft, we gens de beperkte tijd die zij ter beschikking had, haar aandacht in hoofdzaak gewijd aan de maatregelen om een duurzame ver binding te scheppen lussen een kleine con tinentale federatie en de overige landen van de Raad van Europa. Zij heeft de overtui ging uitgesproken, dat „de harmonie der buitenlandse politiek" der vijftien landen niet in gevaar zal mogen worden gebracht, wanneer zes dezer landen een min of meer hechte federatieve band zouden aangaan. Ter verwezenlijking daarvan heeft de As- semblée geadviseerd de Senaat der te vor men gemeenschap samen te voegen met de vergadering der vijftien landen. Zestig leden der vergadering gaven aldus hun zegen aan „klein Europa", velen hun ner pas nadat zij de voorwaarde hadden gesteld, dat men met de federatie niet al te hard van stapel zou lopen en dat voor eerst de nationale regeringen nog een sterke mate van zeggenschap zouden be houden. Zestien leden spraken zich tegen deze aanmoediging tot voortzetting van het grondwetswerk uit: Franse en Duitse socia listen, Gaullisten, drie Belgen en de Neder lander dr. Schmal. De katholieke Neder landse afgevaardigde Ruys de Beeren- brouck, die eveneens het project te koen achtte, rangschikte zich onder de zes afge vaardigden, die zich van stemming ont hielden. Aan de aanvaarding der adviezen zijn tien uur van enerverende en vaak hoog staande debatten vooraf gegaan, zonder twijfel het grootste debat dat in het nu vier jaren oude Huis van Europa gehou den is. In een reeks van gloedvolle beto gen zijn de beste redenaars der Assemblée elkaar met hun scherpste pijlen te lijf ge gaan. Daarbij kwam de grote tegenstand tegen een federatieve ontwikkeling geenszins van de vertegenwoordigers van die landen, die buiten de te vormen gemeenschap wil len blijven. Oudergewoonte stonden deze, met de Britten van tweeërlei schakering aan het hoofd, min of meer als suppor ters langs de lijn van het continentale strijdtoneel, waarin de Assemblée in deze dagen veranderd leek, luide aanmoedi gingen kwamen van de kant der Britse vertegenwoordigers en talloze malen hoor de men de door Lord Hope geformuleerde wens „bon voyage et bonne chapce" her haald. Ook door Scandinaviërs als de Deen Federspiel en de Noor Finn Moe, die er beiden geen twijfel over lieten bestaan, dat hun landen bereid zouden zijn, hun afzijdige houding tegenover de gemeen schap te herzien, mits de Britten zouden voorgaan. Tot Maart De grondwetscommissie der zes landen is nu, gewapend met de adviezen van Straatsburg, weer naar Parijs vertrokken LONDEN, 19 Januari (Reuter) Volgens de „Daily Telegraph" zou de Russische minister voor de Staatsveiligheid, Abakoemof, ontslagen zijn. Abakoemof staat recht streeks onder Beria. Het blad acht het niet onmogelijk, dat hij gearresteerd is en andere berichten spreken zelfs reeds van terechtstelling. De minister had het bestrijden van spionnage tot voornaamste taak. Volgens het orgaan van de Russische communis tische partij, „Prawda", is een functionaris van het ministerie voor non-ferro-metalen „ter verantwoording geroepen", nadat een belangrijk document uit het ministerie verdwenen was. De betrokkene heet Korsin. Hij was, hoewel hij uit de communistische partij was gestoten wegens ernstig wange drag en niet politiek betrouwbaar was, toch bij het ministerie te werk gesteld. De „Prawda" roept in verband hiermee opnieuw op tot „verhoogde waakzaamheid" en grotere zorg ten aanzien van het be waren van staatsgeheimen. In een hoofd artikel zegt het blad dat de recente ont dekking van het „artsencomplot" tegen Rus sische leiders heeft aangetoond, dat „er geen misdaad is waarvoor de imperialisten en hun vervloekte agenten terugdeinzen." „Wij moeten niet vergeten dat in ons land nog steeds sporen bestaan van de burger lijke ideologie en de psychologie en de ethiek van het particulier bezit," aldus de „Prawda". Otto Nuschke, de voorzitter van de Oost- Duitse Christendemocratische partij, deelde te Berlijn medé, dat Dertinger, de gearres teerde Oost-Duitse minister van Buiten landse Zaken, als verrader uit de partij gestoten zal worden. Nuschke, die ook plaatsvervangend premier is, deelde dit mede op de voorpagina van de Neue Zeit, het orgaan van zijn partij. Uit deze verklaring zou men kunnen op maken, dat Nuschke niet van plan is uit de regering te treden uit protest tegen de arrestatie van Dertinger. Die mogelijkheid werd geopperd in onbevestigde berichten. Razzia's De communistische politie van Oost- Berlijn heeft Zondag een razzia gehouden in Joodse woningen en kantoren. Alle Joden van de Russische zóne lopen gevaar te worden gearresteerd als Zionistische spionnen. Ook in andere steden van Oost- Duitsland heeft de Oost-Duitse politie, ge steund door agenten van de staatsveilig heidsdienst razzia's uitgevoerd. De razzia's waren een volkomen verras sing. Voornamelijk vonden zij plaats in Leipzig, Dresden, Erfurt en Oost-Berlijn. De politie heeft een groot aantal papie ren en correspondentie in beslaggenomen in de woningen en kantoren van de Joden en vele Joden werden de papieren afge nomen. Buitendien kregen de Joden op dracht in hun woonplaatsen te blijven. De politie heeft practisch alle 800 Joden in de Sovjet-zóne en 2000 in Oost-Berlijn aan een verhoor onderworpen. Hun werd voorts medegedeeld, dat de in beslagge nomen papieren onderzocht zullen worden om na te gaan of de Joden misschien in verbinding hebben gestaan met Zionistische en Westerse spionnage-organisaties. Er is nog geen melding gemaakt van arrestaties, maar iedere Jood in Oost- Duitsland loopt gevaar gearresteerd te worden. Bijna honderd agenten van de commu nistische staatsveiligheidsdienst hebben Zaterdag een onderzoek ingesteld op het hoofdkwartier van de Christendemocrati sche partij in Oost-Berlijn en een leidende persoonlijkheid van de C.D.U. gearresteerd, namelijk Walter Ruebel. Behalve Nuschke en Dertinger zitten nog twee leden van de Christendemocratische partij in het kabinet. Het zijn Steidle, minister voor Gezondheid en Burmeister, minister van Posterijen. Ook hun is reeds nalatigheid bij het uitoefenen van hun functie verweten. De communisten hebben opdracht ge geven alle „verdachte" leden van de C.D.U. in de gaten te houden om te voorkomen dat zij naar het Westen vluchten. Dr. Israel Brodie, de opperrabijn van het Britse Gemenebest, heeft in een uitzending van de BBC voor het vaste land verklaard, te vrezen voor het lot van de 2.500.000 Joden achter het „ijzeren gordijn". „De recente aanvallen op de Joden heb ben het gepronk met het feit, dat anti semietisme in door de Sovjet-Unie be heerste landen als misdaad is gebrand merkt voor de vrienden van de Sovjet- Unie vernietigd," aldus Brodie. „Degenen, die het grote humanitaire werk van de niet-politieke „Joint Distri bution Committee of America" kennen, klinken de tegen deze organisatie uitge brachte beschuldigingen fantastisch in de oren." IJdele hoop Mevrouw Hamann, de echtgenote van de in ongenade gevallen voormalige minister van Bevoorrading Karl Hamann, die kort geleden met haar vier kinderen naar West- Eerlijn is gevlucht, heeft via het Ameri kaanse radiostation in West-Berlijn een beroep gedaan op de Oost-Duitse minister van Justitie Max Fechner, om stappen te doen ten behoeve van haar echtgenoot. Hamann is in December geschorst en ver volgens gearresteerd. Hij wordt verant woordelijk gesteld voor de bestaande moei lijkheden op het gebied der Oost-Duitse levensmiddelenvoorziening. Hem is „sabo tage" ten laste gelegd. Nieuwe arrestaties Volgens het West-Duitse persbureau D.P.A. is de hoofdredacteur van het Oost- Berlijnse avondblad „Am Abend" tezamen met zijn vrouw in hechtenis genomen. Volgens ooggetuigen zou hij Zaterdag avond in een auto van het type, dat men voor het ophalen van gearresteerden ge bruikt, opgehaald zijn. Zondagavond was hij nog niet teruggekeerd. Volgens eerdere, onbevestigde berichten was hij de vorige week ontslagen, omdat hij in contact had gestaan met de veroordeelden van Praag. Men neemt aan, dat hij van Joodse afkomst is. Naar Zaterdag in Joodse kringen te Wenen luidde, zou de president van de Joodse gemeenschap in Hongarije Stökler, gearresteerd zijn. De politie zou in zijn woning en in de kantoren van de gemeen schap belangrijke bedragen in dollars en Zwitserse francs aangetroffen hebben. Stockier is een oud-industrieel. Zijn ondernemingen zijn genationaliseerd. Hij was door de Joodse hulporganisatie „Joint" belast met het beheer van steunfondsen voor de Joden in Hongarije. om daar te trachten haar werk voor Maart te voltooien. Dan zal het ontwerp- grondwet opnieuw in Straatsburg moeten worden besproken, vooraleer het aan de ministers kan worden aangeboden. Met dat al is de bedrijvigheid in Straats burg zodanig toegenomen, dat de Assem blée aan de ministers heeft verzocht nog een vleugel aan het huis van Europa toe te voegen. Er werd ook op-aangedrongen, dat Straatsburg snellere verkeersverbin dingen zou krijgen en dat het een directe aansluiting met het luchtnet zou krijgen. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Hier en daar tijdelijk mist. Overigens overwegend droog weer met enkele plaatselijke opklaringen. Zwakke tot matige Noord-Westelijke wind. Iets minder koude nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 20 Januari £on op 8.37 uur, onder 17.06 uur. Maan op 10.26 uur. onder Hoog en laag water in IJmuidcn Maandag 19 Januari Hoog water: 6.23 en 18.40 uur. Laag water: 2.06 en 14.26 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1