„Wij zijn en blijven bruikbare en betrouwbare Westelijke bondgenoot" Weerbericht r OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Duitsers Jarige prinses groet Moeder Grote militaire parade bij Eisenhower's installatie Tien gewonden bij trein botsing te Deventer Waar is Abakoemof? Adenauer ontkent nazi-gevaar Inter-Europese plannen lijden schade Balkanpact op komst Ike vandaag president Meer dan honderd arrestaties in Egypte Het woord is aan Vijf schepen op rede van Vlissingen in botsing Mossadeq behoudt zijn volmachten Electrische trein reed tegen stilstaande rangeerlocomotief Gevangenisoproer geëindigd Ms. Oranjefontein kreeg gat van 4 bij 2 meter 67e JAARGANG' No 163 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Prukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 20 JANUARI 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 11 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BONDSKANSELIER ADENAUER heeft een radio-rede gehouden. Dat er ook maar enige kans zou bestaan op een nationaal- socialistisch machtsherstel in West-Duits- land heeft hij ontkend. De Duitse politieke verhoudingen zijn volgens hem stabiel en de bevolking heeft zich in hoge mate on vatbaar getoond voor radicalisme, hetzij van rechts of van links. Zijns inziens be staat. daartegen een gezonde scepsis. Hij heeft het Amerikaanse opinie-onderzoek gecritiseerd, dat op stijgende aanhang der neo-nazi's duidt en hij heeft ook het En gelse beleid bij de arrestatie van de leiders der g'roep-Naumann te Hamburg gegispt, ofschoon hij toegaf dat deze groep aan dacht verdiende en dat de Duitse politie ertegen opgetreden zou zijn, als zij vol doende bewijzen had gehad. Wij hebben al de opmerking gemaakt dat het verdere onderzoek der Britse veilig heidspolitie, die een massa documenten in beslag heeft genomen, zal moeten aantonen wat er verder in die zaak-Naumann zit en er daarbij de aandacht op gevestigd dat de Britse bezettingsautoriteiten in de loop der jaren zo weinig neiging tot zulke - acties hebben getoond, dat dit pas hun eerste op treden tegen een politieke groep is. Wat nu dat opinie-onderzoek betreft, waarvan wij gisteren de onbehagelijk-aandoende resul taten vermeldden: het is gehouden door een Duits bureau „für Markt- und0 Meinungs- forschung" te Frankfort, zij het dan op verzoek der Amerikaanse autoriteiten. Het is niet voor het eerst gehouden, maar al voor de derde maal. Daarom maakt het rap port ook een vergelijking met de toestand van anderhalf jaar geleden. Het zegt dat in achttien maanden „een aanzienlijke toene ming van de nationalistische gevoeléns" ir West-Duifsland gebleken is. Het constateert op grond van ondervraging van twaalf honderd personen, dat in Mei 1951 door 34 der ondervraagden verklaard werd dat er meer goed dan kwaad in het Hitier- régime gescholen had en dat 40 n/o toen zei dat dit régime afkeuring verdiende, maar dat in December 1952 deze resultaten resp. 44 en 39 waren geworden. Onder de jonge Duitsers waren de uitkomsten 49 en 29 En in de leeftijdsgroep van 18 tot 24 jaar bleek 56 n/o voor één enkele sterke nationale partij te zijn en maar 23 ertegen. De Bondskanselier heeft wel de vroegere onderzoeken genoemd, maar gezegd dat er nooit zulke conclusies uit zijn getrokken als ditmaal is geschied. Hij vindt het aantal ondervraagden zeer gering en de formule ring van sommige vragen merkwaardig. Ook heeft de Amerikaanse Hoge Commis saris hem niet officieel van dit onderzoek in kermis gesteld: hij heeft het voor hei eerst te zien gekregen in berichten van persbureaux. Ongetwijfeld moet men niet te grote be tekenis hechten aan een onderzoek waarbij de geraadpleegde „doorsnede" der bevol king zich tot twaalfhonderd mensen be perkt. Maar ook als men voor onnauwkeu righeid een ruime marge rekent ziet dit resultaat er nóg wel onrustbarend uit. Stel dat men die 34 van Mei 1951 nu eens tot 25 en de 44 n/o van December '52 tot 35 terug moest brengen. Dan zou niet alleen het percentage nog hoog zijn. maar boven dien de stijging blijven opvallen. En in het Westen kan men moeilijk nalaten, zich de jaren van opkomst van Hitler's Nazi-partii te herinneren, die tenslotte aan het bewind kwam toen zij nog geen volstrekte meer derheid bij verkiezingen had gehaald. Nu zegt de Bondskanselier, dat, hij niet aan de indruk kan ontkomen dat elementen, die Europa vijandig gezind zijn, de ge legenheid hebben willen aangrijpen om de Europese eenheid te vertragen of te voor komen. In een persconferentie heeft hij ook de ontvluchting der Nederlandse ge vangenen uit Breda en het te Bordeaux gevoerde proces-Oradour aangevoerd als gebeurtenissen, die een slechte atmosfeer voor onderhandelingen hebben geschapen. Hier gaat hij in zijn ijver ongetwijfeld te ver. Die ontsnapping uit Breda heeft er niets mee te maken en er zou volstrekt geen irritatie uit gevolgd zijn als zijn eigen politie iets bereikt had bij de opsporing en zijn eigen organisatie wat vlotter had be slist omtrent de vraag van uitwijzing. De vertraging heeft nationalistische Duitse bladen tijd gegeven voor een verzet tegen die uitwijzing, waarvan wij in Nederland wel met belangstelling kennis moesten ne men. Wat het proces-Oradour te Bordeaux betreftdat moest te eniger tijd wel eens aan de orde komen. Het is duidelijk dat Adenauer in een on aangename positie verkeert en het is treu rig dat de jongste gebeurtenissen de wor ding van Europese eenheid ongetwijfeld schaden. Dat zal in verscheidene Westerse landen betreurd worden, in de eerste plaats wel in Nederland. Ook in Amerika, dat die eenheid steeds zo sterk heeft aanbevolen. Het is niet al te duidelijk hoe de Bonds kanselier zich „de werking van aan Europa vijandige elementen" voorstelt; hij zal toch moeilijk kunnen aannemen dat b.v. de Amerikaanse-, Hoge Commissaris zich bij dat opinie-onderzoek door communisten heeft laten bedotten. Al met al is het een onrustige en zowel voor het Westen als voor de Bondskanselier pijn lijke loop van gebeurtenissen, die de laat ste weken te zien heeft gegeven. Men kan er moeilijk bij vergeten, hoeveel gunstiger de sfeer in West-Duitsland ten aanzien van Europese eenheid een jaar of drie geleden was. Als toen de kans was aangegrepen had veel narigheid in deze tijd voorkomen kun nen worden. R- P* LONDEN (Reuter). De geruchten, vol gens welke Victor Semjonnowitsj Abakoe mof, sinds 1946 Sovjet-minister voor de staatsveiligheid, gearresteerd en doodge schoten is, blijven hardnekkig de ronde doen, aldus Reuter. In bevoegde kringen is men niet in staat het bericht te bevestigen of te ontkennen. Men wijst er op, dat Abakoemofs naam reeds een jaar lang niet verschenen is in berichten over bijeenkomsten, die hij ambtshalve had moeten bijwonen. Blijk baar heeft Abakoemof ook niet het partij congres van October in Moskou bijge woond. BONN (van de A.N.P.-correspondenl). De tekenen van herrijzenis van het na- tionaal-socialisme hebben Bonn in op schudding gebracht. Bondskanselier dr. Adenauer en andere leidende West-Duitse politici hebben Maandag gereageerd op de door Britse en Amerikaanse maatregelen in het buitenland gewekte vrees voor de mogelijkheid van een nationaal-socialis- tisch herstel in Duitsland. De arrestaties van zeven vooraanstaande vroegere nazi's door de Britse bezettingspolitie, gevolgd door de publicatie van Amerikaanse cijfers omtreril een groeiende neiging naar natio nalisme in de Bondsrepubliek, heeft Ade nauer genoopt tot een wederwoord. Dr. Adenauer heeft terstond voor de radio verklaard, dat naar zijn mening geen gevaren voor een nazi-herleving in West- Duitsland aanwezig zijn. „De Duitse bevol king heeft dit bij alle verkiezingen dei- laatste jaren bewezen. Onze politieke ver houdingen zijn stabiel en de Duitsers heb ben zich in hoge mate immuun getoond tegenover elk radicalisme. Er is een gezon de scepcis tegenover de parolen van links en rechts. Ik voorspel, dat een met de nazi's sympathisei-ende partij bij de ko mende verkiezingen een volledige neder laag zou lijden", zo zei de kanselier. „Wij zijn een nuttige en betrouwbare partner der Westelijke wereld geworden en wij zullen dat blijven." Wat het Amerikaanse ophïie-onderzoek betreft zei Adenauer: „Dergelijke onder zoeken zijn in voorgaande jaren met soort gelijk resultaat gehouden, doch nooit zijn er zulke conclusies uit getrokken". Dat de door de Britten gearresteerde Naumann- kring de aandacht verdiende, gaf de kan selier grif toe. Hij werd sedert lang door het Duitse bureau voor bescherming dei- grondwet gecontroleerd en de Duitse poli tie zou ingegrepen hebben wanneer zij over voldoende bewijsmateriaal zou heb ben beschikt. Ook Breda genoemd Adenauer verklaarde, dat hij niet aan de indruk kon ontkomen, dat elementen, die Europa vijandig gezind zijn, de gele genheid hebben willen aangrijpen om de Europese eenheid te vertragen of te voor komen. Op een kleine persconferentie, die de kanselier Maandag liet bijeenkomen, zei hij in antwoord op een hem gestelde vraag, dat een reeks van gebeurtenissen in de laatste weken waarbij ook de ont vluchting der gevangenen uit Breda en het thans in Bordeaux gevoerde proces Ora- dour een slechte atmosfeer voor onder handelingen heeft geschapen. Volgens een der voormannen van de christelijke partij, dr. Crone, zou vooral de publicatie van het Amerikaanse onderzoek „de sfeer voor ra tificatie der verdragen niet verbeterd heb ben". Dr. Adenauer heeft zich er voorts over beklaagd, dat hij niet officieel van de resultaten van dit onderzoek op de hoogte is gesteld. Hij zei dat de Engelse autoriteiten hem ook niet over de aanlei ding tot de arrestatie van de zeven nazi's hebben ingelicht. Verbazing Iri geallieerde kringen te Bonn heeft men met enige verbazing kennis genomen van dr. Adenauers verklaring als zou een met de nazi's sympathiserende partij ge doemd zijn een nederlaag te lijden. Men merkt er op, dat de liberale partij, die zich er reeds lang op toelegt om de nazi's naai de mond te praten, bij alle verkiezingen der afgelopen jaren terrein gewonnen heeft. Het is bekend, dat de thans gearres teerde nazi-kliek nauwe relaties heeft on derhouden met de rechtervleugel van deze partij, die op het in November gehouden liberale congres haar greep op de leiding van de partij aanzienlijk heeft weten te versterken. Het onder leiding van de vroegere leider der Hitlerjeugd Zogelmann verschijnende weekblad der liberale partij, „Die Deutsche Zukunft", heeft voortdurend eerherstel aan de vroegere nazi's bepleit. Dit reeds vroeger door een scherp anti- Nederlandse instelling gekenmerkte blad heeft thans stelling genomen tegen een uitwijzing der vluchtelingen uit Breda, die volgens het blad recht op asyl kunnen doen gelden. Algemeen is men aan Duitse zijde er van overtuigd, dat de Britsche actie tegen de nazi's en de Amerikaanse publi catie de gevaren van een réveil overdreven hebben voorgesteld. De sociaal-democra tische partij deelt deze mening met de re geringspartijen. Zij staat met wantrouwen tegenover de ontwikkeling in de liberale partij, doch heeft de overtuiging geuit, dat de meerderheid der Duitsers de nazi's af wijst. De pers betoogt, dat de Britten pas door een publicatie van hun bewijsmate riaal zouden kunnen bewijzen, dat de ge arresteerde groep inderdaad gevaarlijk was. Alom gist men naar politieke motie ven, die de geallieerden tot hun stappen zouden hebben kunnen brengen. Daarbij verwijst men naar een serie voorafgaartde verklaringen, onder meer over het einde van de dollarhulp en over het voortbestaan van de productiebeperkingen, die er alle op gericht schenen de Duitsers tot een spoedige aanvaarding der Europese ver dragen aan te manen. De thans genomen maatregelen zijn daarentegen volgens de Duitse pers er eerder op gericht de be zwaren tegen ratificatie te vergroten. Een opstand van 1000 gevangenen in een gevangenis bij Pittsburgh (V.S.) is 24 uur nadat hij was uitgebroken, geëindigd. De directie van de gevangenis beloofde dat er geen vergeldingsmaatregelen zullen wor den genomen en dat een volledig onderzoek zal worden ingesteld naar geuite klachten. De gevangenen lieten daarop de vier be wakers, die zij als gijzelaars vast hielden, vrij. Kort voor de overgave maakten bewa kers en staatspolitie, die de gevangenis hadden omsingeld, zich gereed voor een grote aanval met machinegeweren, traan gas en brandslangen. Ds. K. RIEDEL TE DJAKARTA OVERLEDEN Te Djakarta is overleden ds. K. Riedel, die sedert 1948 verbonden was aan het Christelijke Litex-atuur Comité aldaar, dat van de Raad van Kerken in Indonesië uit gaat. Met grote bekwaamheid heeft ds. Riedel Christelijke geschi-iften en com mentaren op de Bijbelboeken in het Indo nesisch bewerkt. BELGRADO. (AFP.). Volgens de diplo matieke redacteur van het Joegoslavische persbureau Tanjoeg, in een hoofdartikel in „Borba", bet orgaan van de communisti sche partij, hebben de betrekkingen tussen Joegoslavië, Griekenland en Turkije zich zodanig ontwikkeld, dat de mogelijkheid van ondertekening van een defensief ver drag tussen de drie mogendheden niet meer is uitgesloten. De Tui-kse minister van Buitenlandse Zaken, Koprulu, heeft te Saloniki ver klaard mogelijke Italiaanse deelneming aan een Grieks-Turks-Joegoslavisch ver dedigingsverdrag niet uitgesloten te achten. Koprulu, die op doorreis was naar Bel grado. voegde hieraan toe, dat de vier lan den tegenover dezelfde gevaren staan en vastbesloten zijn zichzelf te verdedigen en de wereldvrede te verzekeren. „Wij zijn van plan in Belgrado deze kwestie diepgaand te bestuderen", aldus Koprulu. Prinses Margriet vierde Maandag haar tiende verjaardag. De school verzuimde ze echter niet. Het prinsesje wuift van de auto uit naar haar moeder, die haar voor een der vensters van paleis Soestdijk nakijkt. WASHINGTON (Reuter). Omtrent de wijze waarop de nieuwe president van de Verenigde Staten, Dwight D. Eisenhower, heden zou worden geïnstalleerd, is noch in de Amerikaanse grondwet noch in andere wetten iets bepaald. De grondwet spreekt slechts van de eed, die de nieuwe president moet afleggen. Deze luidt: „Ik zweer plech tig, dat ik het ambt van president der Ver enigde Staten getrouw zal vervullen en de grondwet naar mijn beste kunnen zal hand haven, beschermen en verdedigen." Deze eedsaflegging geschiedt na het middaguur (plaatselijke tijd) in handen van de pi-esident van het opperste gerechtshof der V. S„ Fred M. Vinson, op een podium voor het Kapitool te Washington. George Washington, de eerste president van de Verenigde Staten, heeft aan het cei-emonieel bij de presidentsinstallatie een voi-m gegeven die in de loop der tijden tra ditie is geworden. Honderdduizenden zijn naar de nationale hoofdstad gekomen om de feestelijkheden mee te maken. Overal zijn kleurige versie ringen aangebracht. In de kerken zijn heden speciale gebeden gezegd ter opening van de fêestelijkheden. De nieuwe vice-president, Richard Nixon, legt als eerste de ambtseed af. Daarna Na zijn ambtsaanvaarding heeft president Eisenhower vandaag van het bordes van het kapitool zijn inaugurele rede tot het Amerikaanse volk uitgesproken. Een foto van het bouiuwerk. komt president Eisenhower, die vervolgens zijn inaugui-ele rede houdt. Eisenhower neemt dan, na geluncht te hebben, de grote parade op Pennsylvania Avenue af, waar aan achttienduizend mannelijke en vrou welijke leden van de stiijdkrachten deel nemen. De nieuwste wapens,waai-onder een kanon waarmede atoomgranaten kunnen worden afgevuurd, worden in deze parade meegevoeid. Tweeduizend man valscherm- troepen van de 82ste luchtlandingsdivisie, die in 1944 in Normandië in actie is ge weest en een negentigtal oudstrijders uit Korea nemen aan de parade deel. Van de inschakeling van vliegtuigen heeft men af gezien. Slechts tien vlaggen worden bij de pa rade meegedi'agen. Men oordeelde, dat de overvloed van vlaggen bij vorige parades aan de waardigheid van de vlaggegroet te kort deed. Behalve de parade van de strijdkrachten wordt ook een allegoxüsche optocht gehou den, waarin praalwagens van de verschil lende staten van de unie meerijden. Feest Na de parade zal Eisenhower de twee grote bals te Washington bezoeken. Men verwacht dat een kleine veertig leden van Eisenhowers familie de plechtigheid zullen bijwonen, onder wie vier broers en vijf schoonzusters van de president. Eisenhower zelf sprak nog kortgeleden de wens uit, dat zijn installatie tot een een voudige, waardige plechtigheid beperkt zou blijven. De Amerikaanse pers voorspelt echter met trots, dat het een „extra-vagan- za" van drie dagen zal worden. CAïRO (Reuter). De Egyptische mi nister van nationale voorlichting Galal, heeft meegedeeld dat, behalve 25 officieren van het leger, bij de actie van vorige week tegen revolutionnaire activiteit 101 Egyp tische burgei-s zijn aangehouden, onder wie 48 „bekende communisten". Negenendertig van de gearresteerden worden er van verdacht connecties te heb ben ondeiTiouden met buitenlanders, die belang hebben bij onrust in Egypte, aldus de minister. Minister Galal noemde de volgende na men van gearresteerden: prins Abbas Halim (een neef van ex-koning Faroek), Foead Serag el Din (millionnair en gewe zen secretaris van de Wafd) en Fathy Ramly (hoofdredacteur van een commu nistisch blad). Een woordvoerder van het Egyptische leger heeft medegedeeld, dat twee officie ren voor een speciaal militair gerechtshof terecht hebben gestaan. Zij waren beschul digd van het aanzetten van minderen tot muiterij. De twee beklaagden, luitenant kolonel Mohammed Hosny el Damanhurty en kapitein Hassan Rifaat el Damanhurty, zijn broei'S. Goethe: De oorlog is een ziekte, waarbij de sappen, die tot de gezondheid en het behoud dienen, gebruikt worden om iets vreemds en on natuurlijks te voeden. Op de rede van Vlissingen is gisteravond het 10.547 ton metende m.s. Oranjefontein van de HollandAfrikalijn in botsing ge komen met het Duitse motorschip Süllberg (1531 ton) uit Hamburg, dat voor anker lag. De Oranjefontein is beschadigd aan bakboord boven de waterlijn, waar zich de toeristenklasse bevindt. De Süllberg is beschadigd aan de voorsteven. Het gat in de Oranjefontein was 4 bij 2 meter. De Süllberg had een bakboordanker en enige meters ketting verspeeld. Beide schepen varen door naar Antwerpen. Verder kreeg de Italiaanse boot Oregon een aanvaring met het Japanse motorschip Arima Maru en vervolgens met het Engel se motorschip Walter Scott. De Oregon kreeg lichte schade. De 6150 ton metende Walter Scott is voor anker gegaan. De Arima Maru vaart door naar Rotterdam, de Oregon gaat naar de ankerplaats Middelgat bij Terneuzen. De oorzaak van de aanvaring is gelegen in het grote aantal schepen dat tengevolge van de zware mist sinds eind vorige week toen scheepvaart op de Schelde vrijwel onmogelijk was op de rede van Vlissin gen ligt, doordat alle loodsen bezet zijn. Er liggen ongeveer 60 grote en kleine zee schepen voor anker. Naar hedenmorgen werd bericht hebben alle vijf schepen, die gisteren betrokken waren bij de aanvaring voor Vlissingen, de reis voortgezet. Het Engelse m.s. Walter Scott en het Japanse m.s. Arina Maru zijn op weg naar Rotterdam. De Oranjefontein, het Italiaanse m.s. Oregon en het Duitse schip Süllberg zijn doorgevaren naar Ant werpen. De loodsdienst in Vlissingen werkt nog steeds onder hoogspanning. De mist is min der geworden, maar het is nog nevelig. Er liggen op de i*ede van Vlissingen thans ongeveer 50 schepen voor anker. TEHERAN (Reuter) Het wetsontwerp, waarin de Perzische eerste minister Mossa deq verlenging krijgt van zijn bijzondere volmachten voor de tijd van een jaar, is door de Perzische Tweede Kamer met een overweldigende meeiderheid aangenomen. Van de 67 aanwezige afgevaardigden stem den 59 voor het wetsontwerp en twee tegen. Zes afgevaardigden onthielden zich van stemming. De Kamer maakte bij haar goedkeuring één voorwaarde: Mossadeq moet om de drie maanden verslag uitbrengen van zijn ver- rich tingen. De socialistische leider Mozaffar Baghai sprak zich uit voor uitstel van de stem ming. Hij'zei dat, nu Eisenhower president van de Verenigde Staten wordt, „er wel eens iets zou kunnen gebepren." Voor de stemming werd uit Abadan ge meld, dat ongeveer 4000 aanhangers van Mossadeq gereed waren naar Teheran op te marchei_en, gehuld in de kaffan, het witte kleed, dat Moslim-strijders volgens de traditie di'agen, als zij in de strijd trekken. Tanker De Italiaanse tankboot „Miriella" is te Abadan aangekomen om olie te laden. Ver tegenwoordigers van Italiaanse' scheep vaart- en oliemaatschappijen zijn ook reeds te Abadan voor besprekingen met de Per zische regering. Gisteravond omstreeks acht uur is een electrische sneltrein uit Enschedé bij bin nenkomst op het emplacement te Deventer tegen een stoomlocomotief gebotst, die met enkele geladen goederenwagons van een rangeerterrein kwam. Het voorstuk van de electrische trein werd gedeeltelijk vernield. Slechts een tiental reizigers liep vrij lichte kwetsuren op. Zij werden naar het Sint Geertruidenziekenhuis te Deventer overgebracht. Daar bleek dat de 37-jarige heer J. G. M. Geenevasen, wonende aan de Ringweg in Haarlemmerliede een lichte hei-senschudding had opgelopen. De be stuurder van de electrische trein, de 53- jarige heer J. Kampst uit Hengelo, had een gebroken neusbeen en een ontwrichte elle boog. De andere gewonden konden, na in het ziekenhuis te zijn verbonden, naar huis gaan. Door de botsing ontstond een grote ravage. De rangeerlocomotief werd, ernstig beschadigd. Enkele goederenwagens ont spoorden en duwden een seinbrug omver. De electrische bovenleiding en de rails werden vernield. De bestuurder van de trein is even voor de botsing uit zijn cabine in het daarachter gelegen tweede klasse-compartiment ge sprongen, waar slechts weinig passagiers zaten. Ook dit deel van de trein werd ge deeltelijk ingedrukt. De bestuurder raakte bekneld, maar kon gemakkelijk worden bevrijd. De machinist van de rangeerlocomotief heeft nog getracht een botsing te vermijden toen hij de electrische trein op zich zag afkomen. Hij probeerde de goederentrein achteruit te rijden, maar dit bleek niet meer mogelijk te zijn. Volgens een voorlopig onderzoek zou het sein voor de electrische trein op veilig hebben gestaan. Personeel van de spoorwegen is terstoncT- na de botsing met het opruimingswerk be gonnen. Hedenmorgen was men daannee zover gevorderd dat één spoor was vrijge maakt. Tot dat tijdstip werden de verbin dingen met Almelo, Hengelo en Arnhem met autobussen onderhouden. De president-directeur der Nederlandse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, die gisteren in Haarlem met de directie van Beynes besprekingen had gevoei-d, werd bij zijn thuiskomst op de hoogte gesteld van het ongeluk. Hij begaf zich terstond naar Deventer. Naar zijn mening is de bot sing te wijten aan een menselijke fout: het veronachtzamen van de veiligheidsvoor schriften bij het rangeren van de goede rentrein, die van een zijspoor naar een fabrieksterrein op 't hoofdspoor is gereden. RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend droog. Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en plaatselijk nevel of mist. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind. Over het alge meen iets lagere temperatuur. 21 Januari Zon op 8.36 uur onder 17.08 uur Maan op 10.4] uur onder 0.17 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 20 Januari Hoog water: 7.07 en 19.27 uur. Laag water: 2.45 en 15.12 uur. Woensdag 21 Januari Hoog water: 7.55 en 20.16 uur. Laag water: 3.30 en 15.58 uur. ^^^w^Q^AfcX^XCNXO^DXQ(XOXOMOXC^>CCQCCOCOCO

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1