Tweeduizend posten komen in Washington open &COAA/S De helden van „Das Reich ontkennen of schuiven af Ypenburg wordt burgerluchthaven PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN Wereldnieuws Bevrijdt U De radio geeft Woensdag In 1 dag retour11 Het proces-Oradour ^Coclt ió het zo Mestpillen Commandowisseling in de Verenigde Staten Gré Brouwenstijn op Engelse tournée Nederlandse vlieger in Amerika verongelukt Nieuwe wethouder in Den Haag Unilever-directeur in Djakarta weer vrij Kerkelijk Nieuws Onderzoek naar vermiste passagier van „Oranjefontein" KLM gaat op Bremen en Hannover vliegen Luchtmacht krijgt het medegebruik Productschappen voor akkerbouwproducten Griep, zware hoofd- en borst verkoudheid, diep vastzittend slijm, snuift en wrijft U weg met S2> DAMPO DINSDAG 20 JANUARI 1953 (Van onze correspondent in Washington De tijd is lang- voorbij, dat in Amerika de wisseling: van een politiek regiem tot gevolg: had dat vrijwel alle regeringsamb tenaren vervangen werden door lieden van de pas aan het bewind gekomen partij. In 1883 is men begonnen met een regeling voor de carrière van ambtenaren, welke hun groter veiligheid in hun positie garan deerde. Maar het duurde toch geruime tijd alvorens het grootste deel der ambtenaren van zulke garanties ging profiteren. Zij, die bij de posterijen en bij de belastingen werken, waren bijvoorbeeld tien jaar gele den nog niet voldoende tegen een wisse ling van regiem beschermd. Thans is het zo dat van de twee en een half mil Li oen regeringsbanen ongeveer tweeduizend posten onmiddellijk openvallen bij de komst van het nieuwe regiem. Het is het privilege van de Congresleden cm zeggenschap te hebben over de vervulling van ongeveer duizend van deze posten en dit jaar komt het er Op neer, dat een re publikeins senator twee mensen aan een baantje kan helpen en dat een republi keins lid van het Huls er een gelukkig kan maken. Op die manier hebben zij de ge legenheid lieden te belonen, die in de ver kiezingstijd bijzonder hun best hebben ge daan. De belangrijkheid van die banen vari eert: de secretaris van de Senaat verdient 13.400 dollar, doch liftbedienden en por tiers toucheren niet meer dan drieduizend dollar per jaar. Belangrijker dan de banen, die de Con gresleden voor het vergeven krijgen, zijn in het algemeen de duizend posten, die vrij gekomen zijn in de regionen waar inder daad de politiek wordt gemaakt: onder secretarissen en assistent-secretarissen op de departementen bijvoorbeeld, ambassa deurs en gezanten. Voorzover de president zelf geen keus doet voor deze posten, hangt de benoeming daar grotendeels af van de hoofden der departementen. Dulles bijvoorbeeld, die aan het hoofd komt van het State Department, krijgt veel zeggen schap bij de vervulling van de 120 func ties, die daar open gekomen zijn. Op de trappen van het Capitool en daar voor heeft men grote tribunes en een bal- De aan de Nederlandse Opera verbonden zangeres Gré Brouwenstijn zingt deze maand te Hamburg twee keer de sopraan partij in Verdi's .Requiem, Daarna vertrekt z$ naar Londen, waar zij in Covent Garden als gast optreedt in de titelrol van Aida onder lei ding van John Barbirolli. Met dit gezel schap gaat zij in Maart door Engeland op tournée. Van half Juli tot begin Augustus te A'X.-en-provence m 'Frankrijk de rol van de gravin zingen in Mozart's opera „De bruiloft van Figaro". Pierre Monte ttó, die vorig jaar ontslag nam als dirigent van het svmphonie-orkest van San Francisco, is tot dirigent benoemd van de Metropolitan Opera te New York, waar hij zich gaat vestigen. Hij zal het répertoire verdelen met George Szell. Rafael Kubelik heeft zijn ontslag geno men bij het symphonie-orkest van Chicago, dat hij enige jaren leidde. Het is nog niet bekend welke nieuwe werkkring hij op zich zal nemen. ADVERTENTIE van rheuinatlek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apothekers en drogisten ƒ0.95. ƒ2.40, 8.88. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 9.40 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Commentaar. 13.20 Promenade-orkest. 13.50 Platen. 14.00 De Weg Omhoog, cause rie. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de jeugd. 15.50 Vierhandig piano. 16.12 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Amusementsmu ziek. 17.50 Regeringsuitzending: Het rechts wezen in Nieuw Guinea. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.30 R.V.U.: Nieuwere onder zoekingen over het melkwegstelsel. 19.00 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Gevarieerde muziek. 20.45 De eekhoornkooi, hoorspel. 21.35 Concertgebouworkest. 22.05 Strijk- sextet. 22.30 Regenmaken als wetenschappe lijk beroep, causerie. 22.45 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Johannes Brahms, hoorspel. 12.15 Pla ten. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gevarieerde muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerke lijk Thuisfront. 13.20 Banjo-orkest. 13.50 Platen. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Instru mentaal kwintet. 15.30 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Gevarieerde muziek. 18.30 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Vereni gingsleven. 18.45 Vocaal kwartet. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omroeporkest. 21.15 Jezus Christus en de Wereldreligies, causerie. 21.35 Platen. 21.40 Klein koor. gitaar en bas. 22.00 Viool, cello en claveeimbel. 22.30 Inter nationaal Evangelisch Commentaar.. 22.40 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Salonorkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Cellorecital. 14.00 Schoolradio. 15.40 Platen. 16.00 Gavarieerde muziek. 16.50 Vlaamse 'muziek. 17.00 Nieuws. 18.10 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voordracht en zang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.30 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Voor dracht en muziek. 22.55—23.00 Nieuws. dakijn opgericht, daar zal zich vandaag de inauguratie van de president voltrekken. Langs Pennsylvania Avenue de weg tus sen het Capitool en het Witte Huis staan reeds vele tribunes, vanwaar men de grote parade zal kunnen zien. Maar zij die de nieuwe regering aan het in elkaar zetten zijn en zij die de nieuwe ambtenaren moeten benoemen, timmeren minder aan de weg. Hun beraadslagingen voltrekken zich in hótelkamers en in de kantoren van de Congresleden. Maar ook daar wordt hard gewerkt, zowel door hen die benoemen als door hen die benoemd willen worden! Tengevolge van een ongeval met een Thunder jet-straaljager is op 17 Januari in Amerika om het leven gekomen de eerste luitenant-vlieger G. M. J. Adang uit Eind hoven. Hij was 27 jaar en ongehuwd. Het ongeluk gebeurde Zaterdagmorgen op veertig mijl ten Zuid-Oosten van Phoe nix in de staat Arizona. De eerste luite nant-vlieger Adang ontving zijn vliegoplei- ding op de vliegbasis Luke. Na het behalen van zijn brevet aldaar, genoot hij een op leiding voor straal jagervlieger. De gemeenteraad van Den Haag heeft in de vacature-C. C. A. van Luttervelt tot wethouder van Openbare Werken gekozen de heer D. W. Dettmeijer (WD). De heer Dettmeijer werd op 18 Maart 1908 geboren te Rotterdam. Sinds 1928 is hij werkzaam in de journalistiek. Hij is parlementair redacteur van Het Vaderland. Deze lunctie zal hij tijdens zijn wethouderschap neerleggen. De heer Dettmeijer is lid van het hoofd bestuur van de WD. Hij deed in 1946 zijn intrede in de Haagse gemeenteraad en was twee keer lijstaanvoerder voor de WD. b" gemeenteraadsverkiezingen. De directeur van de Unilever in Indo nesië, de heer H. G W. van Aardenne, die zoals wij hebben bericht door de econo mische recherche te Djakarta was aan gehouden, is spoedig na zijn arrestatie weer op vrije voeten gesteld. De reden van zijn aanhouding was overtreding van de bepaling op gecontroleerde goederen. ADVERTENTIE UW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd MAAKLOON 1 pers. 12.50, 2 pers. 15. HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 Tel. 11485 - Haarlem Mevrouw Eisenhower in de avondjapon, die zij draagt tijdens de feestelijkheden bij de inauguratie van haar echtp'ènöot tot president der Verenigde Staten. De japon is vervaardigd uit peau de soie en getooid met rijnsteentjes in vier grootten en in verschillende tinten rose. Ned. Herv. kerk Beroepen te Ernst (toez.), A. Klein-Kra- nenburg te Kootwijkerbroek; te Huzen (NH.), H. A. van Slooten te Wierden; te 's-Grevel- duin-Capelle (toez.), P. M. van Galen te Papendrecht. Door het breed moderamen van de generale synode als predikant voor bijzondere werkzaamheden F. N. J. Ouwe hand, cand. te Voorschoten (voor de arbeid in Z. Afrika voor de mission Suisse). Door de generale synode als predikant voor bui tengewone werkzaamheden, J. C. van Veen, voorheen predikant in Indonesië, met verlof te Sloten (Fr.), (voor de geestelijke verzorg, van de gerepatrieerden in Groningen, Fries land en Drente) en G. Winters, laatstelijk pred. te Vlijmen (voor de geestelijke verz. van de gevangenen te 's-Hertogenbosch en te Vught). Aangenomen naar Paramaribo (Surinaam se Broedergem.), S. O. Meeuwes, vicaris en hulppred. te Visnen. Benoemd tot vicaris te Leiden (wijk Leven daal), A. J. van Cruiningen, cand. te Am sterdam. Geref. kerken Bedankt voor Klazienaveen, A. Broek te Onstwedde; voor Makkum, W. J. de Ruiter te Schoonhoven. Beroepen te Marken, W. A. Jelsma, cand. te Amsterdam; te Zevenhuizen (Z-H.) W. v. de Zwaan, cand. te Middelburg. Bedankt voor 's-Graveland, H. C. Ende- dijk te Wormer. Geref. gemeenten Bedankt voor Goes, W. de Wit te Moer- kapelle. Baptisten gemeenten Bedankt voor Hengelo (O.), J. Broertjes te Arnhem. Vrije Evang. gemeenten Beroeper, te Wemeldinge, J. A- Hamers te Gorinchem. GIFTEN EN LEGATEN Voor de bouw van een nieuwe Geref. kerk te Overschie werd een gift van 100.000.— ontvangen, te betalen in vier jaarlijkse ter mijnen van 25.000.en een gift van 50-000.waarvan 30.000.— renteloos, eveneens te betalen in vier termijnen. De schenkers hebben bovendien de belasting eveneens voor hun rekening genomen. SOUTHAMPTON. (Reuter). Naar de politie van Southampton meedeelt, zal in Amsterdam een onderzoek worden inge steld naar de verdwijning van de 50-jarige Britse vrouw Constance Silvester, die enige dagen geleden vermist werd aan boord van het 10.547 ton metende Neder landse passagiersschip „Oranjefontein", dat op thuisreis is van Zuid-Afrika. Het onderzoek te Amsterdam, waar de „Oranjefontein" 23 Januari wordt ver wacht, zal worden bijgewoond door de Britse consul aldaar. De politie te South ampton zeide, dat zij er, op grond van haar voorlopig onderzoek, van overtuigd is, dat er geen misdrijf in het spel is. De KLM zal met ingang van 17 Februari een driemaal wekelijkse dienst openen van Amsterdam via Bremen naar Hannover. De diensten zullen worden onderhouden op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Bremen en Hannover zijn respectievelijk de 98ste en 99ste stad, die in het 200.000 kilometer lange wereidiludhtnet van de KLM zijn opgenomen. GEVANGENE DOODGERANSELD. De UNO-commissie voor de krijgsgevan genen heeft Zaterdag medegedeeld, dat een Noord-Koreaanse gevangene door zijn medegevangenen Donderdag in het kamp Sang Moedai in Zuid-Korea is doodgeran seld. De betrokkene werd verdacht van communistische gezindheid. ADVERTENTIE helpt bij rhcumatiek, spierpijn etc. De doordringende warmte verdrijft de pijn zeer snel. .GENEZENDE WARMTE» 1 (Van onze correspondent in Parijs) Nu sinds een goede week het proces in Bordeaux tegen de oorlogsmisdadigers van Oradour op gang is, en de verhoren tegen de zeven Duitse SS'ers zijn begonnen de Elzasser beschuldigden komen pas later aan de beurt nu is het niet moeilijk meer de taktiek te begrijpen, die de ver dediging verder zal volgen. Temeer waar die tactiek direct al wel heel dicht voor de hand lag. Die verdediging valt in een een voudige formule samen te vatten: alle directe medeplichtigheid zoveel mogelijk ontkennen en verder iedere schuld afschui ven op hen, die afwezig zijn, hetzij omdat zij dood, hetzij omdat ze voortvluchtig zijn. De afwezigen hebben altijd ongelijk, zegt een Frans spreekwoord, en dat wordt hier wel heel duidelijk bewezen. Daarentegen houdt men zich in Bordeaux iets minder „Ypenburg wordt niet tot militair vlieg veld ingericht, maar tot een burgerlucht haven, waarvan de militairen mede ge bruik zullen maken," zo hebben B. en W. van Den Haag de raad medegedeeld. Zij herinneren eraan, dat een jaar geleden van regeringswege is bekend gemaakt, dat de regering de totstandkoming van een verharde startbaan op Ypenburg zou be vorderen, op welke startbaan zowel onge regeld als commercieel luchtverkeer en militair luchtverkeer zou worden toege laten. De noodzaak om het vliegveld ook door de militaire luchtmacht te laten gebruiken, is aan een beoordeling door de gemeente besturen onttrokken. De keuze van de vliegvelden, van welke de militaire lucht macht gebruik maakt of zal maken, is een aangelegenheid welke de landsregering aangaat. Ook kunnen de gemeentebesturen niet treden in de beoordeling van de vraag, of de ligging van de startbaan ten opzichte van de verkeerswegen en de bebouwde kommen aan de daarvoor gestelde eisen voldoet. Deze beoordeling behoort tot de taak van de ministers van Verkeer en Wa terstaat en van Oorlog, die de aanwijzing van een terrein tot vliegveld slechts geven, indien dit terrein aan de internationaal vastgestelde eisen voldoet. Het is B. en W. van Den Haag bekend, dat het vliegveld Ypenburg aan deze eisen inderdaad vol doet. De Sociaal-Economische Raad heeft een ontwerp-advies tot instelling van enkele productschappen en van een hoofdpro ductschap voot akkerbouwproducten ge publiceerd. In het ontwerp-advies wordt in over weging gegeven de instelling van een hoofdproductschap voor akkerbouwpro ducten. De organisatie-commissie is van oordeel, dat de verschillende onderdelen van de akkerbouw (de teelt van granen, zaden en peulvruchten, aardappelen en voedergewassen) en de verschillende sta dia van verwerking en afzet van die pro ducten dikwijls nauw samenhangen. Het beleid van de productschappen voor de afzonderlijke akkerbouwproducten zal daarom moeten worden gecoördineerd. Dit zou door de centrale overheid kunnen ge beuren, doch het verdient de voorkeur deze werkzaamheid zoveel mogelijk bin nen de bedrijfsorganisatie zelf te doen ge schieden. Op grond daarvan wordt het voorstel gedaan om voor deze taak een hoofd productschap in te stellen. De wet op de bedrijfsorganisatie voorziet echter niet in de instelling van hoofdproduct- schappen. Het is echter gebleken, dat met de mogelijkheden, die deze wet biedt, geen bevredigende oplossing van het vraagstuk zou kunnen worden verkregen. Uit het advies blijkt voorts, dat ook de instelling van productschappen is overwo gen voor de andere onderdelen van de ak kerbouwproductensector, namelijk voor suiker, landbouwzaaizaden, pootaardappe- len en vlas. 6. „Ziezo", zei Pat O'Nozel, nadat hij Panda een valse neus had opgezet, „loop nu onopvallend met mij mee". Dit deed Panda; hij liep zo onopvallend, als met die kolossale neus mogelijk was. Hij kon echter niet nalaten, zijn bordpapieren reukorgaan steeds een weinig te verschui ven, want vooral de valse snor, die hier aan bevestigd was, kriebelde verschrikke lijk. „Laat dat", riep Pat, „peuter niet aan dat neus; de mensens moeten denken, dat het je echte neus is!" „Maar ik wil niet, dat ze zoiets denken!", jammerde Panda. Pat verwaardigde zich niet hierop ant woord te geven. Hij stak zijn vingers in zijn mond en floot zo schril naar een taxi, dat Panda's oren tuitten. Zodra het voer tuig bij hen gestopt was, rukte hij haastig het portier open en duwde Panda naar binnen. „Vlug!", riep hij, „stap in! ONOP VALLEND!" Tegelijkertijd trok hij een revolver en loerde zo dreigend rond, dat de voorbijgangers ervan schrokken. Daar na sprong ook hij in de taxi en beet de chauffeur toe: „Naar het .Ministerie van Geheime Zakens!" consequent aan het gebod, dat van de doden niets dan goeds mag worden gesproken Het afschuifsysteem viert hier dus hoog tij en het wordt om zo te zeggen in op waartse richting gevolgd. Het zijn, zoals men weet, niets dan niet- of laag-gegra- dueerde SS'ers, die de Fransen in handen hebben kunnen krijgen en die „gemene soldaten" beroepen zich natuurlijk zonder uitzondering op het heilig oorlogsgebod, dat voorschrijft dat ieder bevel van bovenaf blindelings gevolgd moet worden. „Befehl ist Befehl" en „Krieg ist Krieg". Zegt u nu zelf mijnheer de president, wat konden wij anders doen? „Ja, ik was ingedeeld", zegt er een, „bij een vuurpeloton, dat opdracht kreeg in een schuur dertig mannen te fusil leren. Maar de commandant had ons ge zegd, dat het gevaarlijke terroristen waren en partisanen, dat weet u toch ook, ver dienen immers de kogel?" Een andere SS'er, een blonde reus met laag voorhoofd en waterig blauwe ogen, drijft ziin „op rechtheid" nadat het vuur hem dan ook wel heel dicht aan de schenen is gelegd, nog wat verder, door te erkennen, dat hii bij een groep gevallenen was nagegaan of ze allemaal wel echt dood waren. De ster venden gaf hij dan een revolverschot in de nek. Zijn excuus? Wel, het was toch hu maan, die ongelukkigen uit hun lijden te helpen? Naar beneden Op het afschuifsysteem naar boven wordt intussen toch nog wel eens een enkele uit zondering gemaakt. Zo heeft de bevelvoe rende generaal van de divisie ..Das Reich", waarvan het bataljon „Der Führer", dat Oradour heeft uitgemoord, generaal Dam merding, een brief tot de president van de militaire rechtbank in Bordeaux, Nussy- Saint-Saens, gericht, waaraan een verkla ring was gehecht, die hij onder ede voor een notaris in Diisseldorf had afgelegd. Generaal Dammerding leidt nu een in genieurs-bureau in Düsseldorf, dat geen strobreed in de weg wordt gelegd, ofschoon hij toch al twee maal bij verstek ter dood werd veroordeeld en de Fransen nog enige andere zware rekeningen met hem te ver effenen hebben. Niettemin voerde hij de brutaliteit nu zo ver door, dat hij in zijn verklaring protesteren durfde tegen de on toelaatbare wijze waarop daar in Bordeaux die brave SS-lieden belasterd werden en Duitslands militaire eer werd bezoedeld- Natuurlijk, Oradour was „een incident", een betreurenswaardig incident zelfs, dat geeft de generaal gaarne toe, maar hij had persoonlijk tegen de hoofdschuldige dan ook al een eigen vervolging ingesteld. Wie die schuldige was? Wel. maioor Dickmann, de commandant van „Der Führer". Helaas is hij nu dood. „Schade!" maar niettemin: punt. De kous is voor de heldhaftige generaal Dammerding, onder wiens hoge bevel en verantwoordelijkheid het bloedbad van Oradour heeft plaats gegrepen, daarmee tot het laatste steekje afgebreid. Herr Prasi- dent moest die nette jongens nu heus maar niet langer lastig vallen. Nóg erger De taferelen, die zich op die Bartholo- meusdag van Oradour hebben afgespeeld, blijken, als men de verhoren volgt, intus sen nog helser en afgrijselijker te zijn ge weest dan iemand zich in de verte ook maar voor had kunnen stellen. Ze tarten iedere beschrijving. Nadat de huiszoekin gen op de morgen van die 10e Juni 1944 waren verricht, die niets hadden opgele verd, waren 's middags alle vrouwen en kinderen als vee de kerk ingedreven. Een troep SS'ers was toen op het orgel geklom men en vandaar hadden ze het vuur op deze van panische angst schreeuwende en huilende mensenkluit geopend. De vraag of die ellendelingen daar op het orgel ook in de veronderstelling waren hier tegenover een groep partisanen te staan, behoeft de president niet eens te stellen. Want van de verdachten heeft natuurlijk juist weer niemand aan deze misdaad meegewerkt. Hulp. West-Berlijn zal onder een nieuw program van hulpverlening op lange termijn 200 millioen mark ontvangen uit het West-Duitse tegenwaardefonds van de Amerikaanse hulp. Het doel van deze toewijzing is voornamelijk de werkgelegenheid in West-Berlijn te ver ruimen en in het algemeen de economi sche positie van de stad te verbeteren. Het aantal werklozen in West-Berlijn bedraagt ongeveer één millioen. Operatie. De operatie-Longstep, die ten doel had het bosgebied van Aberdare in Kenya van leden van de Mau-Mau te zuiveren, is Maandag geëindigd. Deze operatie leidde tot de arrestatie van 45 personen. Men ontdekte, dat er zich nog andere groepen Mau-Mau-leden in deze streek bevinden. Bij de operatie-Long step en de operatie die er aan vooraf ging, werden in totaal 101 verdachte personen gearresteerd en drie neerge schoten. Ontkenning. De twee gewezen Ameri kaanse soldaten Verber en Ponger, die vorige week te Wenen op beschuldiging van spionnage.voor de Sovjet-Unie wer den gearresteerd, hebben Maandag bij hun eerste verweer op de genoemde be schuldigingen tegenover de Amerikaan se rechter Holtzoff verklaard, dat zij onschuldig zijn. Rechter Holtzhoff be paalde, dat beide beklaagden op 2 Maart verhoord zullen worden. TUd. Kardinaal Spellman, de aartsbisschop van New York, die onlangs een bezoek aan Korea heeft gebracht, heeft ver klaard, dat de tijd aan de zijde van de vijand werkt. „Er vallen veel meer slachtoffers dan vorig jaar", zei hij. Afwijzing. Kanselier Adenauer heeft mee gedeeld, dat hij een brief aan de socia listische oppositieleider Ollenhauer heeft gezondert. waarin hij het voorstel, om de verdragen met het Westen ter zijde te schuiven en een beveiligingsalliantie op bredere basis met vrije landen aan te gaan, van de hand wijst. Vertrek. De tweede secretaris van de Rus sische ambassade te Washington, Jury Nowikow, om wiens terugroeping de Amerikaanse regering verzocht heeft, is Maandag per vliegtuig uit de V. S. ver trokken. Nowikow werd door de Ame rikaanse regeringsinstanties cr van be schuldigd, zijn diplomatieke functie voor spionnage ten behoeve van de Sovjet- Unie misbruikt te hebben. Niet vrolijk. De demissionnaire Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson, heeft voor de senaats commissie voor buitenlandse betrekkin gen verklaard, dat de Westelijke legers thans sterk genoeg zijn, om een moge lijke aanvaller te verhinderen het ge hele Europese contingent onder de voet te lopen. Iedere aanval zou thans voor afgegaan moeten worden door een ver groting van de bewapening van de aan valler. In een na de bijeenkomst uitge geven communiqué wordt gezegd, dat minister Acheson „ernstig optimistisch, niet vrolijk optimistisch" is over de vooruitzichten op de ratificatie van de Europese defensieverdragen. Inzicht. De Amerikaanse senaatscommissie voor handel heeft Maandag met alge mene stemmen haar goedkeuring ge hecht aan de benoeming van Sinclair Weeks tot minister van Handel. Weeks, een industrieel uit Boston, beloofde zijn ambt op eerlijke wijze te zullen vervul len en verklaarde niet in te zien, waar om zijn aandelenbezit en zijn belangen in de industrie onverenigbaar zouden zijn met zijn nieuwe functie. Overeenkomst. De West-Duitse regering is van plan de met Israel gesloten over eenkomst tot schadeloosstelling binnen twee weken aan het parlement ter be krachtiging voor te leggen, aldus heeft een functionaris van de regering ver klaard. De overeenkomst wordt gesteund door de twee grootste partijen, Ade nauer's christen-democraten en de so ciaal-democraten, die deel uitmaken van de oppositie. Arrestaties. De Duitse autoriteiten ln Noordrijnland-Westfalen zijn op grote schaal begonnen met het aanhouden van leden der verboden communistische jeugdorganisatie F. D. J. (Freie Deut sche Jugend). De officier van justitie van Dortmund, die de actie begonnen is, heeft tegenover Reuter verklaard, dat bewijsmateriaal was gevonden, waaruit bleek, dat leden van de F.D.J. getracht hadden ongeregeldheden in West-Duits- land te veroorzaken op last van Oost- Duitse communistische leiders. ADVERTENTIE DAT de Egyptenaren de scarabaeus sacer zoals de naam reeds aanduidt voor heilig hielden, mogen wij die de mest kevers in het algemeen niet hoog waarde ren, vreemd vinden, doch het pleit voor dit volk uit de oudheid, dat blijkbaar ge troffen was door de zorgzame broedinstinc- ten van deze kever. Het wijfje graaft vóór het leggen der eieren in de aarde een onge veer 10 cm. diepe schacht die zich in een horizontale gang voortzet, welke eindigt in een hol dat de „lafvenzaal" wordt genoemd. Zodra dit bouwsel gereed is, begeeft de kever zich naar buiten en maakt een bal van mest. We zouden kunnen veronderstellen dat het weinig verschil moet uitmaken, welke mest hiervoor ge bezigd wordt, maar dat is niet zo. De hei lige pillendraaier zoekt zeer zorgvuldig schapenmest omdat deze vetter is en zich beter tot kneden leent dan de losse en vezelige paarden- of koeienproducten. Aan één zijde van deze geknede bal wordt een deuk gemaakt met naar buiten gebogen randen; hierin wordt het ei ge legd en vervolgens worden de wanden verlengd en naar elkaar toegebogen, zo dat zij het kuiltje afsluiten. Volledig van de buitenlucht afgesloten, is het ei echter niet, want de pillendraaier heeft voor de wanden van het kuiltje losse en vezelige mest gebruikt, zodat er voldoende lucht tot het ei kan doordringen. Dan worden de vmnden keurig glad gepolijst en de pil, die inmiddels de vorm van een peer heeft ge kregen, is gereed voor het transport naar de larvenzaal. Een mestkever in de pampa's van Zuid- Amerika omgeeft een dergelijke pil nog met een leemwand, waardoor een nog be tere bescherming wordt verkregen, terwijl een andere soort daar ter plaatse een bal maakt van rode leem, vermengd met het vlees van zoogdier- en vogellijken. Deze pil wordt steenhard en heeft een vorm die aan een antieke waterkruik doet denken. Door de hals voert een heel fijn luchtkanaal naar het in wendige van de pil, waar zich het ei bevindt. Het is niet be kend hoe de kever dit kanaal, dat er uitziet of het met een uiterst dunne naald is be werkt, vervaardigt. Er zou over deze materie nog veel meer te zeggen zijn. Bijv. hoe de voort durende zorg van de kevers en het her haaldelijk polijsten van het oppervlak van deze broedbal, voorkomen dat er zich schim mels op nestelen. Doch we moeten hier sluiten, al ware het alleen om te voorko men dat u mij bepaalde affecties zult toe dichten. Over toedichten gesproken, herhaaldelijk wordt tegenwoordig van de politici be weerd, dat zij zich van zonderlinge finan cieringsmethoden bedienen. Dat verwijt is natuurlijk altijd juist. Maar minder juist is de daarop volgende opmerking dat onze voorvaderen zulke degelijke financiers waren. Wanneer u wist wat die oude heren in de middeleeuwen hebben uitgehaald, dan zou u de na-oorlogse periode voor oer conservatief verslijten! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2