Voorlopig programma voor het Holland Festival 1953 IN DE WERELDPOLITIEK Straatsburgse stilte na de storm Een expositie bij Arti et Amicitiae Agenda voor Haarlem Benelux-conferentie over netelige loon- en prijskwestie Een Eeuw geleden Zó Franse coiffures A. MOLENDIJK's Enkele belangrijke premières, maar ook vele reprises Dr. H. Wamsteker eerste chirurg Diaconessenhuis rHoe is het ontstaan?^ Franse communisten 3 begint 't meestal - Dameskapsalons Opvolger van C. L. A. Ruys Dit woordPRIK Ontslag voor 100 meisjes bij Philips te Sittard Achterschip van Faustus is thans „begraven" LAST VAN JEUK? oneens over Jodenvervolging DINSDAG 20 JANUARI 1953 Eén van de meest overtuigende manie ren waarop een vereniging als Arti haar bestaansrecht kan demonstreren is het or ganiseren van groepententoonstellingen. De reden van bestaan van veel kunstge nootschappen is, al of niet terecht, sinds de laatste oorlog nog al eens in twijfel ge trokken en verenigingen, die niet over een eigen expositiegelegenheid beschikken, hebben op het ogenblik een moeilijk be staan. Des te groter is de artistieke verant woording geworden voor verenigingen die het voorrecht genieten om een eigen ge bouw te bezitten. Moreel gesproken rust op hen de plicht om de aantijgingen tegen de oude verenigingen te ontzenuwen en hoe kunnen zij dat beter doen dan door het houden van exposities, die zowel door een overzichtelijk arrangement, als door een keuze van goed werk weten te over tuigen! De maatschappij Arti et Amicitiae heeft hiertoe een middel gevonden door naast de jaarlijkse ledententoonstellingen, expo sities van een achttal leden te organiseren. Het publiek is hierdoor in de gelegen heid een beter inzicht te krijgen in de ont wikkeling van bepaalde kunstenaars van wie men anders ten hoogste twee werken te zien krijgt. De exposanten van de Zaterdag 1.1. ge opende expositie zijn de schilders A. J. Colnot, Dirk van Gulik, Piet van der Hem, Amp. Smit, Jan van Tongeren, G. van Duffelen, mevr. E. Woutersen van Does burg en de beeldhouwer Hans Ittman. Het horen van deze namen wettigt reeds de veronderstelling dat het bestuur er niet naar gestreefd heeft om één bepaalde rich ting naar voren te brengen. De combinatie lijkt eerder toevallig en dat is voor een vereniging als Arti ook juist. Men heeft in de eerste plaats kwaliteit en daarnaast ver scheidenheid willen geven. De portretten van Piet van der Hem zullen veler verwachtingen overtreffen. Dat deze schilder een virtuoos portrettist is die het model raak weet te treffen wist men wel. Maar dat Van der Hem nog eens zó fris voor den dag zou komen met een hele serie beeltenissen o.a. van zijn kunst broeder Germ de Jong en van de musicus schilder de Noeker zal velen verrast en verheugd hebben. Gemakkelijk neemt hij het op tegen een geestverwant als Is. Op- somer. Wanneer men bij deze portretten denkt aan die van Sierk Schroder moet men erkennen dat de veel oudere Van der Hem de jongere slaat in élan en observa tievermogen. Met de landschappen en stillevens van Colnot gaat het mij zo, dat ik hier en daar iets terug meen te vinden van de kracht die de schilder in zijn Bergense periode be zat. De schotel met appels op het stilleven No. 8 heeft iets van die grootheid, die u helaas in de romantische landschappen te vergeefs' zult zoeken. De meest boeiende groep is die van Dirk van Gulik. Deze uiterst gevoelige kunste naar die zich kennelijk uitsluitend in kleur moet uitspreken vait bij Arti steeds op. Toch hadden deze enkele ontmoetingen mij nog niet de zekerheid gegeven van de zó uitgesproken en positieve begaafdheid welke hij thans demonstreert. Er blijkt nu dat Van Gulik behalve een grote sensibili teit ook krachtige vermogens bezit om deze in kleur en vorm te realiseren. Wan neer ik hier zijn aquarel met het paardje onder de bomen en het schilderij Amster dam bij sneeuw noteer is daarmee niet gezegd dat de andere stukken minder sterk zijn. Mevr. Woutersen van Doesburg's minia tuur-portretten die zonder twijfel uitste kend zijn gelijkend, zijn genoegzaam be kend. Heel aardig zijn de geaquarelleerde Haarlemse weeskinderen. Niet juist verwerkte invloeden van Duits expressionisme brengen iets chao tisch in de tekeningen en schilderijen van Amp Smit, die de zwakke plek in deze overigens uitstekende tentoonstelling is. Beschaafd en met grote zorg geschilderd zijn de stillevens van Jan van Tongeren. De etsen van S. van Duffelen getuigen wel ADVERTENTIE Pas nu op voor erger eri neem direct een paar Monties. Deze sterk desinfecterende, aangenaam smakende zuigtabletten behoeden U voor keelpijn, hoest, ver koudheid, griep en andere misère. Neem tijdig: DINSDAG 20 JANUARI Aula Chr. Lyceum: Film „Een mens was te veel" („Het Zonnehuis"), 8 uur. Concert gebouw: Concert HOV, 8 uur. Waalse Kerk: Herman Zaiss-comité, bijeenkomst, 7.30 uur. Lido: „Kikvorsmannen", 14 jaar, 7 en 9.15 u. Frans Hals: ,.De terugkeer van bulldog Drummond". 14 jaar, 8 uur. City: „Gedwon gen verraad", 14 jaar, 7 en 9.15 uur- Spaarnc: „Vuurgevecht in het rotsgebergte", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Limelight", alle leeft., 8 uur. Rembrandt: ..Anna", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Achter de brede Missouri", 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 21 JANUARI Begijnhofkapel: Christen Spiritualistisch Centrum .,De grotere wereld", 8 uur. Zuid- Oosterkerk: Film „Een mans is te veel" (Het lonnehuis"), 8 uur. Lilo: „Kikvorsmannen", jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..De terugkeer van bulldog Drummond", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Gedwongen verraad", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarre: „Vuurgevecht in het rotsgebergte", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 u. Luxor: „Limelight'.' alle leeft., 2 en 8 uur. Rembrandt „Anna", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9-15 uur. Palace: ..Achter de brede Missouri", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. van vakvaardigheid maar maken verder weinig indruk. De grafiek vindt nu juist niet zijn sterkste vertegenwoordigers in Arti. De abstracte composities in zeer mooi hout voortreffelijk uitgevoerd vormen een aardig speels moment op de expositie. Het is stellig meer dan een divertissement om eens een ogenblik te verwijlen bij dit ex pressieve spel der vormen. OTTO B. DE KAT ADVERTENTIE wocooDooooccooooOTCoocoooooocoaceooooocoooeo TERUG UIT PARIJS brengen wij U de nieuwste Santpoorterplein 1, Haarlem, Tel. 19706 OOOOT»XC'XOOOX)OOC>C>OCOOOOOOOOOOOOr*XOMOOr«OOCOOOl> Het Holland Festival 1953 zal op 13 Juni officieel in Den Haag worden geopend. Het programma voor dit Festival, dat een maand zal duren, is nog niet tot in détails bekend, maar toch kan reeds gezegd wor den, dat er ook ditmaal weer verschillende interessante kunstmanifestaties in opgeno men zullen zijn. Wat de muziekdramatische kunst betreft zal de Nederlandse Opera onder auspiciën van de Wagnervereniging opvoeren Verdi's Otello onder leiding van Josef Krips. De hoofdrollen worden ver vuld door Gré BrouwensteinRaymon Vinay en Scipio Colombo. Het Concert gebouworkest verleent zijn medewerking aan deze opera. De tweede festival-opera is „La vida breve" van Manuel de Falla, onder direc tie van Henri Tomasi en onder regie van Abraham van der Vies. De hoofdrollen worden vertolkt door Victoria de los Ange les en Frans Vroons. Daar De Falla's opera geen avondvullend werk is, denkt men deze opvoeringen nog aan te vullen met „klein werk", waarvoor o.a. gedacht is aan liede ren van De Falla. Krips zal ook bij de Nederlandse Opera dirigeren Mozart's „Nozze di Figaro", die ook door Van der Vies geregissseerd wordt. Als vierde muziekdrama in het Festival komt waarschijnlijk Weber's „Freischütz" in aanmerking, die gedirigeerd zal worden door Karl Elmendorff en onder regie zal staan van Georg Hartmann. De orkestconcerten zullen door de vol gende ensembles worden verzorgd: Het Concertgebouw-orkest, dat vier concerten in Scheveningen en in Amster dam zal geven onder directie van Van Bei- num, Klemperer, Krips en de Amerikaan Ormandy (de komst van deze laatste is overigens nog dubieus). Van Beinum zal het Te Deum van Die- penbrock en een Bruckner-symphonie uit voeren. Klemperer is verzocht, de lang niet gespeelde Zevende van Mahler te brengen^ Krips komt waarschijnlijk met Strauss' „Eürger als Edelmann" en met de eerste symphonie van Schumann; Ormandy's pro gramma tenslotte hangt -nog in de lucht. Het Residentie-orkest zal zes concerten in Scheveningen en een nog niet bekend aan tal uitvoeringen in Amsterdam verzorgen onder directie van Van Otterloo, Giuliano, Dorati en Elmendorff. Van Otterloo wil Bruckner's Vierde en een symphonie van Badings brengen, Giuliano speelt oude en moderne Italiaanse muziek en Dorati zal een reprise verzorgen van Bartók's „Her tog Blauwbaard's slot". Voorts zal het Stuttgarter Kammerorchester een concert in Scheveningen en een in Amsterdam geven onder leiding van zijn dirigent Karl Münchinger, doch het programma daar voor staat nog niet vast. Gehoopt wordt voorts, dat het Radio Philharmonisch Orkest met medewerking van het Groot Omroepkoor een concert zal geven met o.a. wei-ken van Nederlandse componisten, die in opdracht van de Ne- dei-landse toondichters variëren op het Oud hollandse lied ,,'sWinters als het regent". Tenslotte zijn er besprekingen gaande, ook een aantal volksconcerten in het Hol land Festival op te nemen. Wat de koorzang betreft, zal de Neder landse Bachvereniging in Naarden en Gouda weer uitvoeringen géven van respec tievelijk Bach's Hohe Messe en een Handel- Bach programma, zoals dat ook vorige jaren geschiedde. De Maastreechter Staar zal een concert verzorgen in de Scheve- ningse Kurzaal en wellicht zal ook de zang vereniging Apollo zich in Amsterdam tij dens het festival doen horen. In de afdeling Kamermuziek wordt het vorig jaar begonnen instituut van de och tend- en avondconcerten voortgezet. Aan de oi'de komen hier o.a. het Nederlandse Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel met werken van oude en moderne Nederlandse componisten, het Holland Fes tival Piano Kwartet, Alma Musica en de bariton Dietrich Fischer Dieskau die een Schubert-recital zal geven. Op 2 Juli zal voorts de sterfdag van Henriette Bosmans herdacht worden met een concert, gewijd aan haar liederen. In de sectie Ballet verwacht men het Grand Ballet du Marquis de Cuevas, die enkele voorstellingen in het gebouw van K. en W. in Den Haag cn in het Amster damse Carré zal geven. Ram Copal and his Indian dancers and musicians komen in de Koninklijke Haagse Schouwburg en in de Stadsschouwburg in Amsterdam dansen en tenslotte zijn er ook besprekingen gaan de om het Nationale Danstheater van Grie kenland aan het Festival te doen deel nemen, welk ensemble men dan in de open luchttheaters in Den Haag en in Bloemen- daal zal kunnen zien. Over de toneelmanifestaties gedurende de Festivalsmaand is nog weinig definitiefs bekend. De Nederlandse Comedie zal, even als vorige jaren, ook thans weer een serie opvoei-ingen van Elckerlyc in de tuin van het Delftse Prinsenhof geven en voorts wil de Haagse Comedie in de Koninklijke Schouwburg te 's Gravenhage en in de Stadsschouwburg van Amsterdam uitvoe ringen van Goethe's Faust beide delen op één avond brengen, waaxvoor de regie zal berusten in handen van Erwin Piscator. Men onderhandelt voorts nog met twee Engelse en twee Franse toneelgezel schappen, maar welk van die ensembles tenslotte aan het Festival zal deelnemen, staat nog geenszins vast. De organisatoren van het Festival hopen voorts, op aanzienlijk ruimer schaal dan tot dusverre kunstmanifestaties te kunnen geven voor -hen, die zich geen dure toe gangsbewijzen kunnen permitteren. Wat Amsterdam betreft worden daartoe in overleg met de hoofdstedelijke wethouder van Kunstzaken, mr. A. de Roos, plannen voorbereid om te komen tot een aantal volksvoorstellingen met zeer lage entree prijzen. Voor een volkstribuTiaal in China knielt hier de landeigenaar Huang-Chin-Chi, die tezamen met dertig andere „despotische landlords" ter dood werd veroordeeld en geëxecuteerd. De foto van dit proces werd uit China gesmokkeld. Van onze correspondent in Brussel) In de kringen van de Nederlandse dele gatie is men niet pessimistisch gestemd ten aanzien van de resultaten der Benelux- conferentie, die hedenochtend in Brussel een aanvang neemt. Het is overigens ka rakteristiek voor het verloop der confe rentie, die slechts als een eerste contact is bedoeld, dat de leden der beide delegaties een gemeenschappelijk studie-document krijgen, waarin de ontwikkeling der lo nen, prijzen, koopkracht, budgetaire sub sidies enzovoorts sedert de bevrijding tot nu, op objectieve wijze door ambtenaren der beide regeringen is uiteengezet. Overi gens is het ondenkbaar, dat men op deze cén-dags-conferentie van heden zo maar een gemeenschappelijke loon. en prijspoli tiek voor beide landen uit de mouw kan schudden. Deze eerste bijeenkomst, waarin de Bel gische centrale raad voor het bedrijfsleven en de Nederlandse sociaal-economische raad voor het eerst worden betrokken, is het begin van 3 of 4 van dergelijke studie conferenties, die liefst zo spoedig mogelijk zullen trachten de middelen te vinden om de sedert enkele jaren nog meer uiteen lopende lonen- en prijzen-systemen te coördineren. Het ziet er naar uit, dat deze coördinatie niet zo onmogelijk is, als het op het eerste gezicht lijkt. Men zegt altijd, aldus onze zegsman, dat de vrees het be gin van de wijsheid is. Men heeft in Bel gië op het ogenblik een zeer duidelijk be sef, dat men op een levensgevaarlijk hoog prijs- en loon-niveau geraakte, en men wil dat niveau klaarblijkelijk in geen geval nog verder opvoeren. Men moet echter van de Nederlandse delegatie niet verwachten, dat zij aan de Belgen een Nederlandse loonsverhoging van 5-10 procent kan aan bieden, dat gaat niet. Wat wel mogelijk is, is een aanpassing van 3-4 procent, die lo gisch zal voortvloeien uit de verhoging dei- huishuren tot 145 of 150 procent van 1939, Weer is een stadium van de Europese geschiedenis voorbij. Het Huis van Europa te Straatsburg is leeg en de vlaggen aan de masten voor de ingang zijn ingehaald. De afgevaardigden van de vijftien landen hebben de stad verlaten en zullen er althans voor het merendeel niet terugkeren voor Mei, wanneer de Raad van Europa zijn voorjaarszitting zal houden. Wat is er ditmaal in Straatsburg gebeurd? Er is een nieuw aspect van de gestadig voortgaande vereniging van Europa aan de openbaarheid ge treden: Er is namelijk gebleken, 'dat de grote meerderheid van de afge vaardigden die in Straatsburg bijeen waren doch men moet er rekening mee houden dat dit geen regeringsafgevaardigden, doch parlementsleden zijn het feit van de toekomstige politieke eenheid accepteert. Hoe deze politieke eenheid geconstrueerd zal zijn, op welke tereinen der nationale souvereiniteit zij zal ingrijpen, welke bevoegdheden zij als politiek federaal gezag zal krijgen dat alles is nog in discussie en in moeilijke discussie ook. Maar het feit van Europa's politieke eenheid is erkend en daarmee heeft de ontwikkeling van ons werelddeel tot een geheel zich opnieuw ontdaan van een der talloze hinderpalen, die zij op haar weg ontmoet. De Raad van Europa is thans duidelijk gesplitst in twee kampen, en mei-kwaardig genoeg kan men in die twee kampen af zonderlijk ook weer een onderlinge ver scheidenheid waarnemen. De hoofd groepe ringen woi-den gevormd door de afgevaar digden van de zes landen der Kolen- en Staalgemeenschap (Frankrijk, West-Duits- land, Italië, Nederland, België en Luxem burg) aan de ene kant en de negen andere nationaliteiten aan de andere zijde. Het gaat er nu om, tussen deze twee hoofd groeperingen een overeenkomst te vinden, die hen gezamenlijk in staat stelt de Raad van Europa te blijven vormen. Dat zich uit de groep van zes de toekomstige Eui-opese federatie zal vormen, is daardoor een twij felachtig punt geworden, omdat die over eenkomst de zes zal remmen om de uiter ste consequenties uit hun gemeenschap te trekken en zich politiek zonder voorbehoud te verenigen. De toekomstige politieke een heid zal worden gebaseerd op een gi-ond- wet, die op de overeenstemming tussen de Zes cn de Negen zal kunnen worden ge construeerd. Men heeft in Straatsburg lang en breed over die grondwet geredeneerd en gedebat teerd en tenslotte de commissie, die haar moet opstellen, adviezen gegeven, aan de hand waarvan deze opnieuw aan het werk is getogen. Over de formulering van die adviezen is op de laatste dag van de Straatsburgse Assemblée gestemd en de uitslag van die stemming bewees, dat ook in het kamp der Zes die al een ge meenschap hebben afgevaardigden aan wezig zijn die een te snelle politieke een heid vrezen. Van de 50 afgevaardigden, afkomstig uit „Kolen- en Staalland" stemden er 16 tegen de adviezen en 2 ont hielden zich. In het andere kamp waren er alleen maar 5 onthoudingen, de rest. stemde voor! Duitse en Franse socialisten, Gaullisten, een Nederlander en twee Belgen konden zich niet verenigen met de adviezen tot be vordering van een Europese grondwet en lieten daardoor blijken, dat zij geen posi tieve instelling hadden tegenover het stre- van naar een politieke gemeenschap. Dat de Engelsen en Scandinaviërs me rendeels voorstemden, is gemakkelijk te verklaren. In de adviezen immers was het principe neergelegd, volgens hetwelk de banden tussen continentaal Europa en de „vleugels" (Engeland en Scandinavië) zouden kunnen worden behouden. Deze adviezen zijn dus. zakelijk beschouwd, de verhindering van een nauwe politieke een heid met een federaal gezag. Want alleen dat principe is de sleutel tot Engelse mede werking, en zonder dat zou er zelfs van een Engelse bereidheid om over een eventuele grondwet te praten, geen sprake zijn. En voor de Scandinaviërs geldt hetzelfde; dé Deense en Noorse socialisten uitgezonderd. Want zij onthielden zich van stemming en trokken aldus een lijn met hun geestver wanten in Frankrijk en West-Duitsland. Wanneer men in aanmerking neemt dat degenen die in Straatsburg over dit alles hebben gediscussieerd cn gestemd, in geen enkel opzicht meer de standpunten van hun respectievelijke regeringen vertolkten, doch zuiver individueel of als partij-gedelegeer- de tewerk gingen, kan men vaststellen dat dit verschijnsel alleen al als een doorbre king van Europese grenzen kan worden ge kenmerkt. Het meningsverschil in de delegaties zeil is een teken van zelfstandig redeneren, dat een zo belangrijke zaak als de bouw aan een Europese natie slechts ten goede kan komen. Dat de socialisten in het algemeen elkander over de grenzen heen steunden in hun verzet tegen de Straatsburgse advie zen, kan men betreuren wanneer men het momentane belang van een snelle groei der Europese eenheid voorstaat, doch als ver schijnsel is het een bewijs voor de Europese meningsvorming, die zich manifesteert over de nationale grenzen heen. In hun afwijzing van Europa lag dus een socialistische erkenning van het bestaan van Europa! Het is geen slimmigheidje, dit met enige voldoening te signaleren, doch slechts een eenvoudige constatering van de niet meer tegen te houden gang naar het doel, dat de Europese politici nu al jaren lang trachten te bevorderen of tegen te hou den, al naar gelang van hun visie. De stand van zaken met betrekking tot de Europese eenheid is een afspiegeling van een vol dongen feit. Terwijl men praat, argumen teert en protesteert, gaat de golfslag van het tijdsgewricht onverstoorbaar door. Thans overlegt men over een Europese grondwet. Wie had daaraan durven denken in 1946? Men heeft besloten de volken van Europa eigen afgevaardigden in recht streekse verkiezingen te laten aanwijzen voor het Eui-opese parlement. Wie had daarover durven dromen in 1948? De man nen die thans hun stem uitbrengen tégen Europa, zullen over tien jaren wellicht vergeten zijn. Europa komt er ook ondanks hun tegenstand. De conflicten die thans afgevaardigden in Straatsburg nopen tot het stellen van hun nationalisme boven hun wil tot oplossing van het grote Europese probleem, zijn over twintig jaar geen con flicten meer. Maar Europa is er dan nog evenzeer en het voegt zelf zijn brokstukken aan elkander, ondanks alle pogingen van wie ook om de voegen gescheiden te hou den. Voor de staatsman die zich deze visie heeft eigen gemaakt, is de weg die hij gaan moet duidelijk aangegeven. Hij heeft in zijn geest afgerekend met de verouderde theorieën van souvereiniteit en nationale isolatie, hij ziet als zijn voorland het na tuurlijke, geografische, economische en po litieke geheel dat Europa heet en dat zich als een deel van de wereld gedrongen voelt in te treden in de organische en structurele eenheid, die de wereld onder de drang van haar eigen maatschappelijke, technische en economische ontwikkeling is gaan vormen. Die staatsman weet, dat de opheffing der politieke geschillen en afscheidingen in Europa zijn eerste taak is, wil hij zijn roe ping als dienaar en leidsman der volken honoreren. J. E. waarover de sociaal-economische raad binnenkort een nota zal publiceren. Deze huishuurkwestie is overigens nog het enige dirigisme, dat men ons van Bel gische zijde verwijten kan. Conferenties als deze kunnen verhelde rend werken. Zij maken het mogelijk aan onze Belgische collega's te vertellen, dat wij in Nederland jaarlijks 40.000 jonge mensen een werkgelegenheid moeten be zorgen, ondanks de tienduizenden emi granten, die het land verlaten. Wij moeten in Nederland doelbewust op vergroting van de export werken en in de jongste maanden is de export eerder teruggelopen. Er zijn grote toonverschillen. maar de lo nen zijn niet in alle sectoren een beslis send bestanddeel van de kostprijs. Het gaat \ele Nederlanders, die het goed menen met de Benelux, anderzijds ter har te, dat er in België zo weinig reactie ge komen is tegen het anti-Benelux comité Sibelux, dat een onwaardige anti-Neder landse campagne voert. Men weet in Ne derland, dat geen enkele grote Belgische beroepsvereniging hier achter staat, maar iedere dag dringt deze anti-Nederlandse propaganda dieper door in de openbare mening. Men zou van Nederlandse zijde gaarne zien, dat vooraanstaande Belgen dit Sibelux-gedoe openlijk afkeuren. Tot chirurg aan het Diaconessenhuis te Haarlem is benoemd dr. II. Wamsteker als opvolger van de heer C. L. A. Ruys. Tot opvolger van mevrouw dr. A. Dek kerJonker als consulent voor kinderziek ten is benoemd de heer B. W. Lindeboom. Dokter Ruys is bijna 28 jaar aan het Diaconessenhuis verbonden geweest, op een korte periode tijdens de bezetting na, toen hij in Duitse gevangenschap vertoefde. Dr. H. Wamsteker werd op 1 Mei 1900 te Madioen geboren. Zijn schoolopleiding ont ving hij op de H.B.S. te Batavia en Leiden. In 1926 werd hij aan de Leidse Universiteit tol arts bevorderd. Prof. Steenhuis leidde hem op tot rönt genoloog, in 1928 werd hij assistent aan de chirurgische kliniek te Leiden bij prof. dr. J. H. Zaaijer. In 1932 volgde zijn promotie op het proefschrift „Bronchiëctasieën". Na een uitvoerige experimentele studie verrichtte dr. H. Wamsteker de eerste ge slaagde long-exstirpatie in Nederland. In hetzelfde jaar werd hij conservator aan de heelkundige kliniek van de Rijksuniversi teit te Leiden, in welke functie hij bleef tot zijn vestiging te Haarlem in October 1937. Dr. H. Wamsteker Van zijn hand verschenen talrijke publi caties in binnen, en buitenlandse weten schappelijke bladen. Vooral op het gebied der longchirurgie heeft hij veel gewerkt, zodat men Haarlem zeker een centrum op dat gebied kan noemen. Ook beoefende dr. Wamsteker de laatste jaren de hartchirurgie in de Haarlemse ziekenhuizen, na een experimentele studie op het physiologisch laboratorium van prof. Duijff te Leiden. Tijdens de oorlog was hij lid van het centrum van Medisch Contact en tevens plaatselijk commandant van het strijdend gedeelte der Binnenlandse Strijdkrachten te Haarlem. Hij was hoofdbestuurslid van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der geneeskunst en sinds de oprichting in 1947 is hij secretaris van de Nederlandse vereniging van thorax- chirurgie. Ook was hij voorzitter van de stichting Erebegraafplaats te Bloemendaal. Evenmin mag onvermeld blijven, dat dr. H. Wamsteker een verdienstelijk partijtje voetbal speelde, zo verdienstelijk dat hij twee keer deel uitmaakte van het Neder landse elftal. In de periode dat hij nog voor A.S.C. speelde, kwam hij uit tegen Dene marken, later, toen hij lid van H.F.G. was, tegen België. Dat kost maar een prikje, dat gaat boven mijn prik, hij weet het allemaal op een prik, ziedaar enige uitdrukkingen waarin het woord prik verklaring be hoeft. Een prik is een gaatje, ontstaan doordat een scherpe punt ergens wordt ingestoken. Een prik is dus steeds iets heel kleins en wanneer iemand iets op een prik weet, weet hij het zo nauwkeu rig dat het geen prik, geen stipje scheelt. Vondel noemt iets „op een prick toe nauw (keurig) en juist." Wanneer iets slechts een prikje kost, kost het dus een kleinigheid. En wanneer men zegt: dat gaat boven mijn prik, wil dat eigenlijk zeggen: boven het punt waar ik geprikt had, toen ik in mijn gedachten een prijs bepaalde, dus: boven mijn schatting, boven hetgeen ik wilde uitgeven. Vroe ger prikte men werkelijk een gaatje in zijn kerfstok wanneer men een bepaald t bedrag wilde schatten. De directie van de Philips-radiobuizen- fabriek in Sittard heeft gisteren een hon derdtal meisjes ontslag aangezegd. Als reden voor dit ontslag werd door Philips te Eindhoven de aandacht gevestigd op exportmoeilijkheden. Op de fabriek te Sit tard zijn sedert de oprichting in begin 1947 ruim 1200 meisjes te werk gesteld. Gisteren is de achterzijde van het in de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland gezonken s.s. Faustus ongeveer tien meter in de zeebodem weggezakt, waardoor thans boven het achterschip achttien a negentien meter water staat, hetgeen voldoende is voor de scheepvaart. Het voorschip vormt echter nog een grote hindernis voor de scheepvaart van en naar Rotterdam. Men zal van een vrije Water weg voor de scheepvaart niet eerder kun nen spreken, dan wanneer ook het voor schip ongeveer tien meter zal zijn gezakt. Men vermoedt, dat het schip gebroken is. Het voorste deel ligt nu nog 9 a 10 meter onder de zeespiegel bij laag water. De zandzuiger Ahoy is nu aan het achterste deel van het voorschip bezig. ADVERTENTIE Bet die jeukende plekken met Débra* line, die de jeuk onmiddellijk stilt. En kort daarna is Uw huid weer volkomen gaaf. f-^onfarst PARIJS (Reuter) Een medewerker van het rechtse Franse dagblad „Le Fi garo", die wordt beschouwd als zeer goed te zijn ingelicht over communistische aan gelegenheden, schrijft, dat er onenigheid zou bestaan tussen de Franse communisti sche leiders over het Joodse vraagstuk en het in staat van beschuldiging stellen van negen Russische geneesheren, waaronder vijf Joden. Er zouden zich twee groeperingen onder deze leiders hebben gevormd. Tot de ene, die de Zionisten gunstig gezind zou zijn, zouden de waarnemende secretaris-gene raal Jacques Duclos en Etienne Fajon, één der drie partijsecretarissen, behoi-en. De andere groepering, die fel anti-Zionis tisch en zelfs anti-semietisch zou zijn, zou worden geleid door de partijsecretaris en lid van het politieke bureau der Franse communistische partij, Auguste Lecouer en Billoux. De uiterst linke Oostenrijkse vereniging van Joden „Joodse Eenheid" heeft gebro ken met de Oostenrijkse communistische partij, waarmee zij een coalitie had ge vormd met het oog op de in Februari te houden verkiezingen. In een manifest heen de vereniging ver klaard, dat ieder, die communistisch stemt, „stemt voor de beulen der Joden". Volgens ambtenaren van de West-Ber- lijnse vluchtelingenorganisatie is Friedrich Krimer, hoofd van het opleidingsinstituut voor partijfunctionarissen van de liberaal- democratische partij in Oost-Duitsland, naar het Westen uitgeweken. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 20 Januarij 1853 TILBURG. Te Loon o*p Zand heb ben zich onrustwekkende gebeurtenissen voorgedaan a.ls gevolg van het besluit van den gemeenteraad, het raadhuis in Loon o.p Zand af te breken en een nieuw in het tot deze gemeente behoo- rende Kaatsheuvel op te richten. Vrij wel alle raadsledpn en ook de beide wethouders wonen daar. De verbittering in Loon op Zand blijkt wel uit het feit, dat drie onverlaten den burgemeester op verraden'.)'jke wijze hebben over vallen en stokslagen toegediend. Het laat zich aanzien dat dit bedenkelijke gevolgen voor den bejaarden magistraat zal hebben. De Officier van Justitie te \s-Her- togenboech is onder escorte van 10 ma.réchaussée's en 25 jagers te paard naar Loon op Zand gereden en aldaar door eene opgewondene menigte uit gejouwd. Zijne Excellentie de Com missaris des Koning® is daarop ©ven eens naar Loon op Zan«I gegaan en heeft de noodige maatregelen genomen om de rust te herstellen. Hij heeft daarbij een beroep gedaan o.p het eenige te Ivoon op Zand wonende raadslid, het welk zich echter om redenen van plot selinge ongesteldheid heeft verwijderd. De ruiterij is in draf door de straten gereden en nadat eenige keeren van het plat der sabel gebruik was gemaakt, was spoedig niemand meer te zien. Nadat nog 50 jagers ter versterking waren gearriveerd, heeft men op vijf karren het gemeentelijk archief naar Kaatsheuvel vervoerd. Den volgenden dag heeft men het raadhuis afgebroken onder bescherming van 100 man infan terie uit 's.Hertogenboseh, welke voor eerst iri Loon op Zand zal blijven.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5