Dappere draver Permit nam revanche in Prix d'Amérique GOLD SPUR VAN NELLE Huis vol mysterie Hoe een „gebroken"paard de course én zestigduizend gulden won Th. Blom eerste na spannende finale met P. van Eyk Majoor b.d. Breunese sprak in Hengelo DINSDAG 20 JANUARI 1953 4 A utomobilisme Ernstig ongeluk tijdens autorace om grote prijs van Argentinië Waterpolo HVGB verloor van Het IJ Tafeltennis Sparta tegen West Europa Togido-tournooi Roeien Duitse uitnodiging voor winnaar Oxford-Cambridge Volleybal Nederlandse volleyballers in Antwerpen Tennis Kramer versloeg Sedgman in set van 42 games Bondsraad van RNLTB stelt R-tournooien in Voor de kinderen CY /i— Jeugdige spelers winnen Australische titels Brundage vraagt rapport over organisatie van O.S. in Melbourne IOG-lid Scharroo: geen voorbarige conclusies over Melbourne NWB contra NBvLO Biljartuitslagen Spurt in 't kort FEUILLETON door Jane England (Van een verslaggever) Er werden Zaterdagavond in de kleine bistro's op Montmartre en de café's in de voorsteden van Parijs waar de kleine Fransman zijn honderd francs bij de Pari Mutual, de Franse totalisator, zet, vele namen genoemd. Namen van beroemde draversfavorieten voor Europa's grootste course, de Prix d'Amérique, die de volgen de dag op het hippodrome de Vineennes gelopen zou worden. Maar bij al die namen, die fluisterend langs het peukje Gauloise van de liefhebbers met baret, de „vrai tur- fistes" gleden, was er één die hardnekkig doodgezwegen werd, die van Permit, de enige Duitse draver in dit veld van Franse en Italiaanse kanonnen. Wat het alleen maar nationaal chauvi nisme, dat die naam evenmin over de lip pen kwam van de tienduizenden, die zich Zondag op de heldere wintermorgen met bussen, auto's, fietsen en wat voor vreemde vervoermiddelen de Franse vindingrijk heid ook geschapen mag hebben, naar Vincennes repten? Of was het de louter technische overtuiging, dat de Franse fok- principes, gericht op paarden met stoom, op stayers, móesten zegevieren over de Amerikaanse sprinters, waarmee de buiten landers naar Parijs waren gekomen? Ten slotte is ook Permit van Amerikaans bloed en al had het voshengstje het vorig jaar tot op driehonderd meter van de finish geleid, toen was de adem op. Inderdaad, toen was de adem op en trai ner Reitmann keerde met een gebroken paard, dat veel te veel van zichzelf gevergd had, naar stal terug. Het paard scheen verloren voor de courserij. maar met alle liefde, begrip en bekwaamheid, die hij had, ging Heitmann al lachte iedereen hem uit weer met Permit aan het werk, en wanneer er Zondag twee waren, die wis ten, dat het deze keer zou kunnen, dan waren het de trainer en de onversaagde hengst. Als een gouden haantje presenteerde Permit zich in het indrukwekkende défilé der groten die het gingen uitvechten om de honderdduizend guldens aan prijzen, maar bovenal om de eer om deze grote klassieke course te winnen. Uit de tot de laatste plaats volgepakte tribunes, uit de door een golvende mensen zee overspoelde pêlouses steeg een massale zucht van diepe bewondering op (gemengd met het idéétje knoflook, dat de Franse keuken zo groot heeft gemaakt) toen daar bij dat défilé zoveel nerveuze gratie vol veerkrachtige energie de sintels op kwam dansen. De Italianen op de tribune, met scherpe bruine gezichten boven deftige astrakank ragen, keken vol gespannen ver wachting naar hun millioenen-eavalerie, de peperdure Amerikaanse importen Scotch Thistle, met de Ierse meester-pikeur Char ley Mills op de sulkey, Tryhussey met de felle Zamboni. het wonderpaard Egan Ha nover met de Russische Italiaan Alessandro Finn, zesvoudig winnaar van deze course. En het Franse legioen nam de bittere Gau- loises uit de mond dhi de machtige Franse stayers toe te juichen die in colonne voorbij kwamen draven, met de cracks Cyrano II en Cancannière, winnaresse van het vorig jaar op de ere-plaatsen. Zelfs de schone vrouwen, die iedere Pa- rijse renbaan opsieren en wier parfum samen met knoflook en regie-tabak de Parijse atmosfeer tot een zo verrukkelijke atmosfeer maakt, werden stil van de span ning voor de start, de spanning die te snij den was, de spanning voor een zeer grote course. Voor de star! In een nerveuze mêlée draaiden de twaalf dravers met hun pikeurs voor het elastie- ke lint, iedere vezel waakzaam, als panters voor de sprong. En daarachter in het twee de gelid, eenzaam en alleen, wachtte een grote vosmerrie op een dubbele kracht proef: Cancannière, die haar zege van vorig jaar nu met 25 meter achterstand moest betalen. Zo fel als het elastieke startlint weg schoot, zo fel schoot de cavalerie van start, de Italiaan Tryhussey voorop, op de hielen gevolgd door Cyrano II en de volslagen outsider Caballero. En daarachter dreunde de draf van het grote peloton. De course om de Prix d'Amérique was begonnen. De course, die nooit een winnaar kent, voor dat de laatste meters zijn gelopen. Zo heet het althans te zijn. Maar dit keer had Heitmann, onopgemerkt haast, zijn geschut tactisch in stelling gebracht. Hij moffelde zich met Permit achter de kopgroep aan de railing weg en wachtte. Wachtte dit keer totdat de anderen zich leeggelopen zouden hebben. En hij kreeg gelijk, want als razenden vochten Tryhus sey en Cyrano II aan de overzijde van de baan al om de kop. Maar zo moeiteloos volgde Permit, dat het de kenners op de tribune eensklaps duidelijk werd: déar liep de winnaar. Nog probeerde het grote peloton het. Het schoof langzaam in elkaar en als een drei gende donderwolk begeleid door dé dreu nende benenroffel van Europa's beste dra vers kwam de massale aanval. Tevergeefs. Scoth Thistle sprong in de fout. Het ging te hard. Cyrano II was ineens leeg. En toen was één aansporing van Heitmawns stem voidoede om Permit langs Tryhussey te sturen en voort te jagen naar de finish, naar de eerste prijs, naar de zestigduizend gulden, maar vooral naar de rehabilitatie van een moedig paard met een groot hart. De tweede prijs was de eerlijke beloning voor de dappere Tryhussey, die het moor dende tempo had voorgelegd, waaraan zelfs de zeer groten ten onder gingen. De allergrootste Maar de derde prijs was voor de groot ste van allen, Cancannière, die als een wilde stormwind was komen opzetten, en die uit geslagen positie een course had gelopen in een nog snellere kilometertijd dan Permit. Ter meerdere glorie van de Franse fokkerij. En een Normandische fok ker naast ons, die hartgrondig een lelijk woord zei, veegde slinks eon traan uit zijn oog. die een cocktail was van vreugde en spijt. En daarop zwoer hij: Tot volgend jaar". ADVERTENTIE 00H2Z ee*x- In de 32ste ronde van de grote prjjs van Argentinië vloog de Italiaan Farina met zjjn Ferrari uit de grote bocht en zyn wagen stortte zich met volle vaart in het publiek. Volgens de laatste berichten zyn 10 personen gedood. In totaal moesten 33 gewonden in het ziekenhuis worden opgenomen. De ver wondingen van enkelen zijn zo ernstig, dal men vreest nog meer doden te moeten be treuren- Farina zelf liep slechts lichte been blessures op. Bijna was nog een tweede ongeluk gebeurd toen van de wagen van Manzon een wiel afliep, maar vlak voor een grote groep toe schouwers kon de Fransman zijn Gordini tot staan brengen. Ascari nam onmiddellijk na de start de leiding en hij heeft deze niet meer afgestaan. Aanvankelijk werd hij ernstig bedreigd dóór de Argentijn Fengio, doch na 34 ronden gaf Fangio de strijd op. De uitslag luidde: 1. Ascari (It.) met Fer rari 379.498 km. (97 ronden) in 3 uur 04-3 sec. Gemiddelde snelheid 123,747 km. per uur. 2. Villoresi (It.) met Ferrarri 3-01-36.3 96 ron den. 3. Gonzales (Argentinië) met Maserati 3.02,19.2 96 ronden. 4. Hawthorn (Gr. Br.) met Maserati 3.02.33.5 96 ronden. 5. Galvez (Arg.) met Maserati 3*02.43.1 96 ronden. Voor de centrale wintercompetitie speelde HVGB in Amsterdam tegen het IJ. In het begin van de wedstrijd nam HVGB het initiatief en had al spoedig een twee- nul voorsprong. Voor het ingaan van de rust kon het IJ echter de achterstand inhalen, onder andere door een fout van de HVGB- doelman. Na de rust kwam het IJ geducht opzetten. Zij profiteerde van enkele fouten in de achterhoede om uiteindelijk de stand op viertwee te brengen. Ter gelegenheid van het vijftienjarig be staan van de Amsterdamse hoofdklasser Sparta zal een team van deze tafeltennis vereniging op 24 Februari een wedstrijd spelen tegen een team dat onder de naam van West-Europa zal uitkomen. Waarschijnlijk zullen de Engelsman Berg- mann en de Fransman Roothooft deel uit maken van deze zogenaamde West-Europese ploeg, Cor du Buy speelt voor Sparta. De tafeltennissers Th. Blom en P. v. Eyk, die samen in het Togido-tournooi de finale overgangsklasse bereikten, hebben het talrijke publiek verrast op een buitengewoon fraai spel. Blom was na de eerste game zeer vast en paarde een uitstekende techniek aan een prima tactiek. Van Eyk moest het vooral van zijn verdediging hebben, maar toonde zich hierin dan ook zeer goed. De eerste game ging met ruim verschil (21—15) naar de Heemstede-speler, maai daarna liep Blom „warm" en kwam er steeds beter in. Hij won dan ook de tweede game met 21—17. De strijd was daarna echter nog ver van een beslising, doordat Van Eyk in de derde game opnieuw wist te zegevie ren (21—17). Blom nam daarna een stevige voorsprong, j maar deze werd door zijn tegenstander fraai te niet gedaan, zodat het een zeer beschei den zege vóór de GTTC-er werd. In de vijf- do game bereikte het spel zijn hoogtepunt Beide spelers gaven zich volkomen, waarbij Blom telkens opnieuw prachtige for- maar vooral back-handdrives liet zien, waarmede hij de vaste verdediging van zijn tegenstan der telkens opnieuw passeerde. Met een maximum aan spanning voor spelers en pu bliek won Blom de partij tenslotte verdiend met 2117 en werd hiermede kampioen van het goed geslaagde tournooi. Uitslagen De overige uitslagen luidden: Heren. Overgangsklasse: 1. Th. Blom (GTTC); 2. P. v. Eyk (H'stede). Eerste klasse: 1. P. v. Eyk (H'stede); 2. G. Oudt (H'stede). Tweede klasse: 1. B. v. Eyk (Prowano); 2. N. Klein (Togido). Derde klasse: 1. H. Idzinga '.Tohez). Vierde klasse: 1. Luybên (VGZ). Dames. Derde klasse: 1. M. Felix. Vierde klasse: 1. v. d. Kluft (VGZ). Heren dubbel: overgangsklasse 1: G. Oudt E. v. Abbevé (H'stede). Tweede klasse: 1. Wassenaar—A. Hage- man (HBC). Derde/vierde klasse: 1. Ales—Luyben (VGZ). Dames dubbel: derde/vierde klasse: 1. M. Felix—G. v. Trigt. De West-Duitse Roeiclub Viking heeft de winnaar van de jaarlijkse roeiwedstrijd tussen de ploegen van Oxford en Cambridge uitgenodigd voor een race over 4 mijl op 6 April op het Teltowkanaal. Oxford heeft de invitatie echter van de hand gewezen, om dat omstreeks deze datum verschillende leden van het Oxfordteam hard voor hun examens moeten blokken. Cambridge heeft nog geen beslissing over het al of niet aan vaarden van de uitnodiging genomen. De race tussen Oxford en Cambridge wordt op 28 Maart aanstaande gehouden. Na een scholieren wedstrijd tussen Den Haag en Antwerpen werd in de Handels beurs in Antwerpen Zaterdagavond een volleybalwedstrijd gespeeld tussen België en Nederland voor dames. De Nederlandse dames wonnen met twee-vijftien, vijftien zeven, vijftien-twaalf en vijftien-drie. Bij de heren wedstrijd was de spanning veel groter: België won met de cijfers vijftien-twee, vijftien-zes, zeven-vijftien, ze ven-vijftien, vijftien-twaalf. Dclflse studenten van de studiekring Leeghwaterbezochten ter gelegenheid van het 85-jarig bestaan van hun gezelschap het waterbouwkundig museum in het voormalige stoomgemaal Cruquiusaan de Ringvaart bij Heemstede. De tiende ontmoeting tussen de tennissers Kramer en Sedgman bestond slechts uit een set, die met 22—20 door de Amerikaan werd gewonnen in een felle strijd van twee uren, Bij de stand van 20—20 overlegden dc spe lers of ze het er maar niet bij zouden laten, maar de ruim drieduizend toeschouwers in het Coliseum wilden hier niets van weten. Kramer won de 41e game op zijn service, waarna hij in de 42e een dertig love voor sprong van Sedgman teniet deed om hem vervolgens aan het net twee maal te pas seren. In de vergadering van de Bondsraad van de K.N.L.T.B., Zaterdag in Amsterdam ge houden onder voorzitterschap van de heer Croll, is besloten tot het instellen van een nieuw tournooi-variatie, de zogenaamde R-tournooien. Deze zullen openstaan voor ranglijstspeelsters en spelers en zodanig over het Zomer-scizoen verdeeld worden dat er slechts één per week plaats vindt. Do ranglijstspelers mogen dan niet in andere tournooien uilkomen, uitgezonderd in A-tournooien met invitatie van ten hoogste vier ranglijstspeelsters of spelers. Van deze tournooien mogen er niet meer dan twee per week zijn. Een en ander is bedoeld om de ranglijstspeelsters en spe lers meer op de tournooien te concentreren. De instelling van een vijfde klasse com petitie zal dit jaar nog niet plaats vinden. De competitie zal Zondag 26 April begin nen. Ter bevordering van het spelpeil van de jeugd werd een bedrag van duizend gulden uitgetrokken voor een centrale training van meisjes en jongens, die daartoe ge kozen worden in de districten. Voor de internationale spelers zal men trachten een bui'enlandse trainer te krij gen. Vermoedelijk zal dit nog niet in dit seizoen gebeuren. Besloten werd een trainiersfonds te vormen, waartoe bereids vijftienhonderd gulden uitgetrokken werd. xj L r?5z ^iii 4 t\ De jongens bleven bij Pilon, tot de bel klingelde; toen was het bezoekuur afgelopen. „Nu moet jullie weg", waarschuwde Pilon. „Ik vind het erg leuk, dat jullie me hebt opgezocht. Kom je morgen weer eens naar me kijken?" ,,Ja, vast!", beloofden de jongens. „En dan komt oom Tripje ook!" „Wel bedankt voor de bloemen en het heerlijke fruit", zei Pilon. „En vergeet niet tante Liezebertha ook te bedanken". De jongens beloofden dat en ze vroegen, of Pilon nog iets nodig had, dat ze konden meebrengen. Ja, hij zou wel graag wat boeken lezen, om de tijd te korten. Misschien kon oom Tripje hem wel wat lenen, dacht hij. „We zullen er aan denken!", beloofden ze. En toen namen ze afscheid van Pilon en verlieten het ziekenhuis. De volgende dag, toen de jongens met oom Tripje weer naar Pilon zouden gaan, zocht oom Tripje enkele boeken uit zijn kast bij elkaar, die Pilon wel mooi zou vinden. „Hier, doe die maar in de tas!", zei hij. Bunkie pakte de boeken in zijn schooltas. „Dat zal Pilon wel fijn vinden", meende hij. „Het is vervelend, als je in een ziekenhuis ligt en niets te doen hebt", zei oom Tripje. „Dan kun je maar het best iets te lezen hebben!" De achttien jarige Ken Rosewall (Austra lië) heeft de finale van het heren enkel spel van de Australische tenniskampioen schappen in Melbourne gewonnen. Met zes-nul, zes-drie, zes-vier versloeg hij zijn landgenoot Mervyn Rose. Bij de dames bracht Maureen Conolly (Verenigde Staten) de titel op haar naam. In de eindstrijd bleef zij met zes-twee, zes twee over Julie Sampson Verenigde Sta ten) de baas. Maureen Conolly verrichtte met deze overwinning de „hattrick". In zes maan den tijd won zij de enkelspel-titels in Wimbledon, in de Amerikaanse en thans in de Australische kampioenschappen. In de eindstrijd van het gemengde dub belspel versloegen Julie Sampson en Rex (Australië) Maureen conolly en Hamilton Richardson (Verenigde Staten) met zes- vier, zes-drie. ADVERTENTIE RUWE HANDEN SCHRALE LIPPEN GESCHAAFDE HUID Hugh Weir, Australisch lid van het In ternationaal 'Olympisch Comité heeft be kend gemaakt, dat hij van Avery Brun dage, de president van het I.O.C., het ver zoek heeft ontvangen rapport uit te bren gen over de kansen van het organiseren van de Olympische Spelen 1956 in Melbourne. Het verzoek van Brundage was het ge volg van een radio-telefonisch onderhoud, dat Weir met de in Chicago woonachtige I.O.C.-president had naar aanleiding van het bevel tot stopzetting van de werkzaam heden aan het grote stadion, dat door de eerste minister van de staat Victoria, John Cain, was gegeven. Weir had in dat gesprek Avery Brundage gevraagd nog geen stap pen te ondernemen inzake de organisatie van de Olympische Spelen. „Ik heb op mij genomen een betrouw baar en eerlijk verslag te geven van de si tuatie, die is ontstaan", aldus Hugh Weir. Uit Canberra wordt gemeld, dat de Australische premier Menzies van Cain het verzoek om financiële steun heeft ontvan gen. Verwacht wordt dat de Australische minister-president binnen enkele dagen het antwoord aan de eerste minister van Victoria zal mededelen. Naar aanleiding van de berichten dat de Olympisiche Spelen in 1956 in Mel bourne geen doorgang zouden vinden, heeft een bestuurslid van het I.O.C. P. W. Scharroo, verklaard dat de berich ten uit Australië niet gunstig zijn, doch dat het voorbarig is te concluderen dat de Olympische Spelen in 1956 in Mel bourne niet zullen doorgaan. Over dat punt valt een beslissing op de bijeenkomst van de leden van het I.O.C.die op 17 April in Mexico City begint. Mocht het rapport op de bijeenkomst in Mexico City geen bevrediging schenken, dan be staat do mogelijkheid dat de Spelen naar een andere stad zullen gaan. Bij het kiezen van een andere stad zal men ongetwijfeld de voorkeur geven aan een stad, die gereed is de Spelen te organiseren en de deelne mers en de officials te ontvangen. In aan merking komen Rome, Brussel, wellicht Los Angeles, hoewel de Spelen in laatstgenoem de stad reeds een keer zijn gehouden. In het conflict tussen de N.W.B. en de N.B.V.Ij.O. heeft thans het bestuur van deze laatste organisatie gesproken. Majoor b.d. J. N. Breunese uit Den Ilaag, voorzitter van de Nederlandse Bond voor Lichame lijke Opvoeding, heeft Zaterdagmiddag In Hengelo een toespraak gehouden, waarin hij het standpunt van zijn organisatie uit eenzette. Van een conflict tussen de N.W.B. en de N.B.V.L.O. wilde de heer Breunese niet spreken want er is noch met de N.B.V.L.O. over gesproken noch over gecorrespon deerd. De N.B.V.L.O. heeft steeds gezwe gen en beter kan men clan ook spreken van een actie tegen de N.B.V.L.O. De N.B.V.L.O. gaat nü spreken, aldus ma joor Breunese. In hoeverre zijn de beschuldigingen aan het adres van de N.B.V.L. juist? Het N.O.C. is een overkoepeling van alle takken van sport. Zeer in het bijzonder op het punt van de wandelsport slaagde het N.O.C. van 1947 tot 1951 er niet in de N.W.B. en de N.B.V.L.O. samen te bren gen. Toen heeft de N.B.V.L.O. toch nog een poging'aangewend. In Februari 1951 werd voorgesteld een federatie op, te richten, waarin men zou kunnen samenwerken, doch waarin alle organisaties haar zelf standigheid zouden behouden. Men streef de naar wederzijds vertrouwen en goede samenwerking. Op dit voorstel heeft de N.W.B. geen kik gegeven. Het voorstel is, aldus majoor Breunese, door de N.W.B. ge saboteerd. In Augustus j.l. was er nog geen antwoord. Tenslotte is er geweigerd. Commissie? Toen zou er een commissie be noemd zijn, waarin zitting zouden heb ben leden van het N.O.C. en de burge meester van Nijmegen. Vóór 31 De cember zou er worden bemiddeld. Doch partijen hoorden niets. Want een dergelijke commissie bestaat niet eens. De N.W.B. praat maar raak en licht de pers valselijk voor. De vierdaagse is een traditie. Spreker schetste de sfeer van Nijmegen en noem de het een verkrachting van het woord, als men de marsen in Apeldoorn een „vier daagse" noemde. Ik heb, aldus majoor Breunese, de lijn van 1940 tot 1952 scherp gevolgd en heb achter de schermen gekeken. Ik besef, welk spel gespeeld wordt. De wandelsport is uit de vierdaagse voortgekomen en niet om gekeerd. Het bestuur van de Nederlandse Wandel sport Bond komt het ongewenst voor om, hangende de informatieve bespreking met de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, categorisch te antwoorden op hetgeen de heer Breunesse heeft ge meend te moeten lanceren. De uitslagen van de in de biljartcompeti tie van de Federatie van Biljartverenigingen voor Haarlem en omstreken gespeelde wed strijden luiden: Klase A: Telescoop—KR II 6—2; DWO— ADO I 62; CentrumKampervest 62; ADO II—Zandvoort 60; KR IOostgn 26. Klasse B: ADO IH. West 80; Oosten —ADO II 44; Kennemerl. ICentrum 2—6; Duvelshoek—Kennemerl. II 80. Klasse C: Kampervest—Kennemerl. 6—2; BW-H. West 44; Telcscoop-KR 2—6; ZandvoortCentrum 62. Klasse D: H. West—DWO II 8—0: ADO I —BW 6—2; Centrum—ADO II 0—8; DWO ITelescoop 71. Klasse E: ADO I-BVV 8-0; KR—ADO II 62; H. West—Kampervest 8—0; Kenne merl.Oosten 44. ADO I werd kampioen van de Klasse E. Duitse kampioenschap. ADVERTENTIE ZEEDUFFEL JOPPERS NEDERLAND—FRANKRIJK TAFELTEN NIS IN NIJMEGEN. - Op 23 Februari zal in Nijmegen de tafeltennis interlandwed strijd tussen de damesteams van Nederland en Frankrijk worden gehouden. Beide teams moeten nog worden samengesteld, doch zeker is dat zij zullen bestaan uit drie speelsters. Er worden negen enkelspelen gespeeld. NOG VIER INSCHRIJVINGEN IN DAVIS CUP-COMPETITIE. De Australische Ten- nisbond heeft nog vier inschrijvingen ont vangen voor de Europese zóne van de Davis Cupcompetitie 1853: van Denemarken, Fin land, Zwitserland en Spanje. KEV SLOEG HHIJC. - In Krefeld werd voor de competitie van de Lippensbeker een ijshockey wedstrijd gespeeld tussen KEV 'Krefeld) en HHIJC (Den Haag). De Duitse ploeg won met zeven—vijf '0—0, 6—4, 1—1). EGYPTE SPEELT GELIJK TEGEN JOE- GOSLAVIë. Voor de Middellandse Zee beker werd Zondag in Alexandrië de voet balwedstrijd Egypte—Joegoslavië gespeeld. Nadat de Egyptenaren met de rust met drie —een de leiding hadden gehad, kwam het einde met drie—drie. Vrijdag hadden de Joegoslaviërs in Cairo met drieeen ge wonnen. 26) Hij keek even naar Constance en lachte. „Terwijl jij aan het zwieren was", zei hij, „is er hier ingebroken". „Heb je de dader gepakt?" vroeg Con stance". „Nee....", antwoordde Bagnet. Neill was ook binnengekomen. „Goe denavond Jenkins", zei hij vriendelijk, wat heeft jou hierheen gebracht?" „Goedenavond, meneer", zei Jenkins. „Ik weet werkelijk niet, of er eigenlijk wel iets gebeurd is. Mevrouw Fincham belde op een gegeven moment in een ietwat op gewonden toestand op. Ze zei dat ze ie mand in haar zitkamer hoorde rondslui pen en dat ze bang was, dat haar dienst boden in de keuken vermoord lagen Ik ben dadelijk op mijn fiets geklommen om poolshoogte te nemen en kwam hief tegelijkertijd met meneer Bagnet aan". „Wat kwam jij hier doen, Philip?", vroeg Neill. „Ik kreeg ook zo'n onheilsboodschap", antwoovde deze. „Maar ik dacht", zei Constance, „dat je een feestje had of zo iets". „Ik was inderdaad op zo'n feestje", ant woordde Philip, „maar het was eerder af gelopen dan dat van jullie". „Wel, wat gebeurde er nu eigenlijk?" vroeg Neill ongeduldig, „is er ingebroken? En hoe is tante Chloë? „Je tante voelt zich prima", zei Philip. Ze zit in haar bed cognac te drinken om op haar verhaal te komen van deze emo- liè. Ze is er nogal verontwaardigd over, dat juffrouw Fairlie haar post verliet. Hij lachte even geruststellend in Constan ce's richting en voegde er aan toe: „Maak je geen zorgen. Ze kan het je onmogelijk kwalijk nemen". „Als ik het dus goed begrijp", zei Neill luchtig, „hebben noch jij, noch Jenkins iets kunnen ontdekken". „Het raam van de zitkamer stond open", zei Bagnet opeens ernstig, „en de onge wone frisse wind heeft in de kamer huis gehouden. Er is inderdaad iemand binnen geweest, Neill. Jenkins gelooft dat ook. Maar als hij via het terras verdwenen is, zijn er geen mooie voetsporen en derge lijke". Fiona was de hal binnengekomen en op de oude houten kist gaan zitten. Ze zag er vermoeid en ontstemd uit. Er zat een vuile veeg op haar linkerwang en ze zag er nog jonger uit dan anders. „Philip", zei ze opeens, „het is vast Phipps geweest! Hij wist, dat we allemaal uit waren. Hij zag ons op de Club". „Jij bent bezeten van Phipps", zéi Bag net kortaf. „Hij is een griezel", zei Fiona en hui verde even. Jenkins keek haai vol verbazing aan. „Bedoelt u meneer Phipps, juffrouw?" „Dat is toch niet mogelijk. Die doet zo iets niet. Hij is zo'n keurig, rustig mens". Fiona haalde haar schouders op en Neill zei op de wonderlijke luchtige toon, die hij al eerder gebruikt had: „Waarom zeg je zulke onzin, Fi?" Constance voelde opeens haar wantrou wen jegens iedereen weer groeien en wist niet, wat zê denken moest. Ze had de in druk, dat, wanneer er iets van belang voorviel, dit drietal onmiddellijk één lijn trok en deed, alsof het niet de moeite waard was, om te voorkomen dat er een verder onderzoek ingesteld zou worden.. Dit was eigenlijk het moment om Jenkins in te lichten over de diefstallen, die al eerder hadden plaats gevonden. Het lag voor de hand, dat ze hem hierover moes ten vertellen. Maar niemand zei iets. Jen kins stond op het punt te .vertrekken. Hij vond haar natuurlijk helemaal niet belang rijk en beschouwde Philip Bagnet de enige persoon, met wie hij behoefde te praten.. „Het is een vervelende geschiedenis voor mevrouw Fincham", zei Jenkins, „ik zal er rapport van opmaken, meneer Bag net, en onderzoeken of er toevallig van nacht ook zigeuners of andere zwervers hier in de buurt zijn geweest. De twee dienstboden hebben niets gehoord". „Nee, dat komt wel uit, die horen nooit iets in hun afdeling", zei Bagnet. Hij ving een uitdagende blik in Con stance's ogen op en zag hoe haar lippen zich. opeen klemden. Ze stond op het punt om Jenkins allerlei andere dingen te gaan vertellen, dat was overduidelijk. Op scher pe toon leidde hij haar aandacht af: „Het lijkt me goed, juffrouw Fairlie, dat u even naar mevrouw Fincham gaat kijken. Ze wil u graag onmiddellijk spreken". Er kwam een kleur van verontwaar diging op haar wangen. Jenkins staarde haar aan en in zijn blik zag ze een afwij zing. Hij vond haar kennelijk maar een op pervlakkig stadsmeisje, dat haar plichten had verwaarloosdOp dat moment voelde ze Neill's hand op haar arm. „Kom mee", zei hij zacht, „ik zal met je meegaan en je helpen". Jenkins liep naar de open voordeur. Hij hield nog even stil en streek over zijn haar, „De oude mevrouw moet eigenlijk 'niet alleen gelaten worden", zei hij, „die twee gedienstigen zijn veel te oud „Onzin", zei Neill scherp. „Voordat juf frouw Fairlie hier kwam, gingen Fiona en ik ook dikwijls 's avonds uit. Mijn tante vond het helemaal niet erg en er gebeurde nooit iets". „Drink een glas bier, voordat je weg gaat, Jenkins", stelde Philip voor. Intussen begeleidde Neill Constance naar de zit kamer. Hij sloot de deur achter hen. „Het zou héél dom zijn geweest, iets aan Jen kins te zeggen", zei hij zacht, toen ze al leen waren, „je weet toch, dat tante Chloë er de politie niet bij gehaald wenst te zien. Ik wee' zelf niet waarom ze dat niet wil, en evenmin snapt Bagnet het. Maar het is nu eenmaal een feit. Ze pleegt die dief stallen óf zeTf, omdat ze op de een of an dere manier getikt is, en dat geloof ik persoonlijk óf ze heeft een zeer ge gronde reden om de politie erbuiten te houden. Hoe het ook zij, het is haór zaak, en als ze Jenkins op de hoogte had willen stellen, ben je het dan niet met me eens, dat ze daarvoor vannacht een bijzonder goede gelegenheid had?" „Maar waarom heeft ze dan toch aan David geschrevenvroeg Constance nadenkend. „David?", vroeg Neill. „Parkinson", zei Constance ongeduldig. „De hemel moge het weten", zei Neill. „Eén ding staat echter vast, dat ze er om de een of andere reden de politie niet bij ge haald wenst te zien". Dat was inderdaad waar, dacht Con stance, terwijl ze even huiverde. Dat was van het begin af aan duidelijk geweest en Parkinson had verondersteld, dat zij dit zaakje wel zou kunnen opknappen.. Het had haar geen moeilijke opgave toege schenen. Ze huiverde opnieuw. Neill en zij waren alleen in de afschuwelijke zitkamer en het raam stond nog open. De koele nachtlucht zuiverde de muffe atmosfeer van het vertrek enigermate, maar er zou den weken voor nodig zijn, dacht Constan ce, voordat de bedorven lucht, die hier hing, helemaal verdwenen zou zijn. „Vooruit, Con", zei Neill vriendelijk. „Ik begrijp, dat het heel moeilijk voor je is om een heleboel dingen in goed vertrouwen aan te nemen. Je moet werkelijk vertrou wen in ons stellen, net zoals wij vertrou wen in jou stellen". „Ik weet niet", zei Constance bijna fluis terend, „hoe ik jullie allemaal zouder meer moet vertrouwen. Jullie doen allemaal zo vreemd en aanvaarden allerlei zonderlinge dingen. En waarom is Philip Bagnet hier altijd op de raarste momenten aanwezig? Waarom doet hij alsof., wel, alsof alles hier van hem is en alsof hij kan doen wat hij wil?" Van achter de gesloten deur naar de slaapkamer klonk mevrouw Finchams stem, kwaadaardig en ongeduldig. „Schei uit met dat gefluister en kom hier bij me. Ik wens jullie te zien. Is juf frouw Fairlie daar ook?" „Ze heeft oren, die alles horen", fluis terde Neill, „als er werkelijk iemand bin nengeslopen zou zijn, heeft ze het stellig ge hoord". En hardop riep hij terug: „Ja, tante Chloë, we komen". „Ze hebben me vermoord, vermoord, vermoord", hoorden ze mevrouw Fincham zeggen. Constance huiverde weer. „Het was best mogelijk geweest" zei ze zachtjes. Ze trad met Neill de huiskamer binnen. Meteen viel haar oog op mevrouw Finchams meest geliefde stoel. Deze zag er slordig uit, alsof er iemand met de cretonne hoes bezig was geweest. Aan één kant was de hoes zelfs gescheurd. Constance slaakte een uitroep. (Wordt vervolga

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6