Urgentie-plan van Bloemendaal voor de bouw van woningen Voor de tweede maal dit seizoen bloeien bolbloemen in Lisse Grote vraag naar arbeiders- of goedkope middenstandswoningen Voorwaarden bij de Woonruimtewet Quakers gaan nood in Korea lenigen Adrie Voorting wordt professional De Porsches zijn wéér te laag In Bloemendaal „In strijd met deze wet", aldus minister Van Thiel Leeslust der Haarlemmers over 1952 in cijfers Haarlems koppel zegevierde bij klaverjassen Bridgedrive ten bate van hospitaalkerkschip Woodbrookers ontvouwen plannen voor 1953 Heemsteedse straten die verbeterd worden J. H. Mennes veertig jaar hoofdboekhouder Marius Renard opnieuw geopereerd Verdacht deelneming aan bedrieglijke bankbreuk Vraag naar arbeidskrachten voor Canada Vrachtenvrede Boksen Randolph Turpin won van d'Haes Biljarten Lutgehetmann op stoot Rallye de Monte Carlo Klaverjassen Vrije Klaverjas Bond Klaverjasclub Te Zaanen opgericht Tafeltennis De sportuitwisseling NederlandSaarland Volleyball Zaterdag: districten volleybaltournooi V olleybaluitslagen Basketballprogramma DINSDAG 20 JANUARI 1953 „Als het gemeentebestuur van Bloemendaal er in geslaagd is het urgentie-programma, dat in de bouw van ruim 170 woningen voorziet, te verwezenlijken, dan kan gezegd worden, dat de grootste woningnood in de gemeente is opgelost. Dan zijn de zeer urgente gevallen geholpen en van vrij gekomen woningruimte kan gebruik gemaakt worden andere woningzoekenden te helpen." Dit deelde mr. J. C. C. Hüszeler, wet houder van Bloemendaal mee, die o.a. belast is met de werkzaamheden van de huis vesting, naar aanleiding van de plannen van B. en W. om tot de bouw van woningen over te gaan. HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de woningnood in de gemeente Bloe mendaal is weinig verbetering te bespeu ren, vertelde de heer Hijszeler. In het rap port van B. en W. betreffende huisvesting en woningbouw wordt hierover meegedeeld^ dat de cijfers van de afdeling huisvesting aangeven, dat er eerder van verslechtering dan van verbetering van de woningsituatie sprake is. Het aantal woningbèhoevenden neemt nog steeds toe, hoewel het bevol kingscijfer iets is gedaald, namelijk van 20.175 tot 19.975. Voor de geringe daling van het bevolkingscijfer moeten als oor zaken aangewezen worden de geleidelijke opheffing van enkele doorgangshuizen van repatrieerden en het vertrek van enkele repatrieerden en de terugkeer van enkele grote van elders geëvacueerde gezinnen naar de gemeente van herkomst. Grote panden hebben hierdoor een minder inten sieve bewoning gekregen. Het aantal geregistreerde woningbehoe- venden bedraagt thans 368 (1 November 1951: 349 en 1 Februari 1952: 352). Hierbij zijn tenminste 120 tot 140 zeer urgente gevallen. Ongeveer 80 van dit aantal zoekt een arbeiderswoning of goedkope, middenstandwoning. Het aanbod hierin in de gemeente Bloemendaal is uiteraard zeer gering. Geschat wordt dat er van dit type tenminste 100 dringend nodig zijn om de grootste nood te lenigen. Plannen van vroeger Wethouder mr. Hijszeler herinnerde er aan. dat het gemeentebestuur reeds vele jaren moeite doet om tot uitvoering te komen van een plan voor de bouw van woningen om in de behoefte te voorzien. Er was bijvoorbeeld een plan van ir. Kui per voor de bouw van ongeveer 145 wonin gen op èen terrein tussen de Kleverlaan, de Dompvloedslaan en de spoorbaan Haar lemVelsen. Het gemeentebestuur ziet geen kans dit plan te doen slagen, omdat de Provinciale Planologische dienst bezwa ren heeft tegen dit project: de bezwaren worden door Gedeputeerde Staten gedeeld. Het ligt namelijk in de bedoeling een verkeersweg te maken van de Kleverlaan, over de Dompvloedslaan, de Terhoffsteede- weg naar de Zeeweg. De stedelijke bebou wing van Haarlem moet geleidelijk over gaan in de natuur, omdat de verkeersweg gaat naar recreatiegebieden, zoals de Ken- nemerduinen, Zeeweg, strand enzovoort. Daarom is het niet gewenst op de gronden bij de Kleverlaan 145 woningen te bouwen. Deze gronden moeten bestemd worden voor de aanleg van parken en plantsoenen. Urgentie-programma B. en W. hebben daarom naar andere wegen gezocht en bij het vaststellen van een urgentie-programma (dat in ons blad van Maandag is opgenomen) heeft het col lege er naar gestreefd een spreiding van de woningbouw over de verschillende delen van de gemeente en wel naar de behoefte in die wijken. Om het programma uit te werken zal het nodig zijn allerlei voorbereidende maat regelen te treffen, zoals het maken van partiële uitbreidingsplannen. Begonnen zal worden met Vogelenzang, waar op korte termijn dertig woningen dienen te verrij zen en wel bij de grens van Hillegom. In Aerdenhout heeft de gemeente een goede gelegenheid door nabij de door te trekken Klapheklaan te bouwen. Daar zul len middenstandswoningen komen. De wo ningen aan de Dompvloedslaan te Overveen behoorden reeds lang afgebroken te zijn. De gemeente heeft ze reeds voor de oorlog gekocht voor afbraak, maar de woningen zijn wegens de woningnood behouden ge bleven. Het plan is op dezelfde gronden, na afbraak der bestaande woningen, on geveer zestig arbeiders- en middenstands woningen in twee woonlagen te bouwen. Zoals uit het rapport van B. en W. blijkt hebben zij voor Bloemendaal en Santpoort de kwestie woningvoorziening samenge trokken, omdat het vooral in Bloemendaal Op vragen van het Tweede Kamerlid me.i. Zeelenberg (P. v. d. A.) over het stellen van een bepaalde voorwaarde door het gemeentebestuur van Bloemendaal bij de toepassing van de Woonruimtewet 1947 heeft de minister van Maatschappelijk Werk geantwoord, dat dit hem bekend is. Het gemeentebestuur van Bloemendaal verbindt aan de afgifte van een vestigings vergunning voor inwonend huispersoneel de voorwaarde, dat de werkgever een ver klaring tekent, waarin hij zich bereid ver klaart tot het betalen van de eventuele kosten van onderstand van de werknemer gedurende een jaar na de datum, waarop de dienstbetrekking wordt beëindigd. Bij de behandeling van een bezwaar schrift, hetwelk de minister ter zake van een belanghebbende bereikte, is namelijk gebleken, dat de in deze vraag geschetste praktijk metterdaad toepassing vond. Voor zover bekend, beperkt(e) deze praktijk zich tot de gemeente Bloemen daal.. Ook naar het oordeel van de minister is het stellen van deze voorwaarde in strijd met de bepalingen van de Woonruimtewet 1947, in het bijzonder met het bepaalde in artikel 4, lid 1, van die wet. Het resultaat van het onderzoek naar de klacht, vervat in het bovenbedoelde be zwaarschrift, heeft de minister reeds enige tijd geleden aanleiding gegeven, bij het ge meentebestuur van Bloemendaal stappen te doen. Van voornoemd gemeentebestuur is inmiddels de schriftelijke toezegging ontvangen, dat de gewraakte voorwaarde hiet meer zal worden gesteld. zeer moeilijk is nog geschikte bouwterrei nen te vinden; de bewoners van het dorp Bloemendaal kunnen ongetwijfeld ook in de richting Santpoort zoeken. Bloemendaal en Santpoort-Station hebben gezamenlijk nog een honderdzestigtal woningzoekenden. In Santpoort vormt het woningbehoevend personeel van het Provinciaal Ziekenhuis een vrij grote groep.Dan is er 'n belangrijke vraag naar woningen van het goedkopere type voor arbeiders en kleine middenstan ders. De minimale behoefte wordt geschat op vijftig tot zestig woningen. Doordat de provincie grond heeft en zij belang heeft bij de bouw van woningen voor haar per soneel is medewerking van de provincie te verwachten, waardoor zowel leden van het personeel van het ziekenhuis (döor ge brek aan woonruimte is het moeilijk ver plegend personeel aan te stellen) geholpen worden, als bewoners van Bloemendaal, die niet in dienst zijn van het ziekenhuis. Nog kort geleden moest een gepensionneerde van de provincie een woning van het zie kenhuis verlaten na een gerechtelijk von nis. Bonwkaswoningen Mr. Hijszeler vestigde er de aandacht op, dat B. en W. er naar streven hun plan zo veel mogelijk te verwezenlijken door bouw- kaswoningen in de onderscheiden delen der gemeente te laten bouwen en de deelname aan de bouwkas onder de woningbehoeven- den te stimuleren. Mocht het college er niet overal in slagen gegadigden te vinden, dan zal het toch zijn plan uitvoeren. De samen werking met woningbouwverenigingen is uitstekend en eventueel zal met hen in overleg worden getreden om de bouw te bevorderen. In Alkmaar zijn door de Bouwkas van Noord-Nederlandse gemeenten blokken van twee en vier woningen gebouwd, die even tueel ook in Bloemendaal on haar plaats zijn. De kosten zijn 14.300 per woning. Het rijk betaalt een premie van 3800, zodat er 10.500 nodig is. De toekomstige bewoner moet kunnen beschikken over 3150 (20 van 7000 en 50 »/o van 3500) als tot de bouw wordt overgegaan. De bouwkas verstrekt da een hypotheek, die in dertig jaar moet worden afgelost door 9.50 per week te betalen. Een woning van 14.300 heeft een in houd van 300 m3. Beneden zijn een grote kamer van 6.50 m bij 3.75 m, een hal met W.C. en een keuken en boven drie slaap kamers, een douchecel met geyser, meng- kraan en vaste wastafel, een tuin met schuurtje. In 1952 werden door. de Stadsbibliotheek de volgende aantallen boeken uitgeleend, verdeeld over: Prinsenhofbiblotheek 143.753; „Huis te Zaancn" 55.936; Uitleenpost Spaarn- dam 3118; Muziekbibliotheek 10.717; Jeugd bibliotheek Schouwtjeslaan 41.417; Jeugd bibliotheek „Huis te Zaancn" 22.425. Tezamen werden uitgeleend: 277.366 boe ken (v. j. 224.974). Het aantal bezoekers aan de leeszalen be droeg: Prinsenhofbibliotheek 60.819; „Huis te Zaanen" 6731; Jeugdbibliotheek Schouw tjeslaan 4539. Tezamen werden de leeszalen bezocht door 72.089 bezoekers en bezoeksters (v. j. 68.707). in „Zomerlust" is Zaterdagavond het jaar lijkse klaverjas-tournooi gehouden om het kampioenschap van Zandvoort, voorbereid door de klaverjasclub „Zandvoortmeeuwen". Er was voor dit tournooi, dat voortreffelijk door de heer J. Faber werd geleid, grote be langstelling uit de omtrek. In totaal namen 94 koppels aan de wedstrijden deel. Kampioen 1953 werd met 6619 punten uit drie partijen het koppel „TibbeVan der Meulen" van de klaverjasclub „Spoorboys" van de Ned- Spoorwegen uit Haarlem. Als lste prijs ontvingen zij elk een polshorloge en een fraaie beker voor de vereniging. De verdere uitslagen luidden als volgt: 2e prijs: koppel E. KoperC. Keur, klaver jasclub „Nieuw Zandvoort", 5805 punten. 3e prijs: koppel J. Koper—C. H. de Muinck, Zandvoort, 5708 punten. 4e prijs: koppel LangecveldValks, Haarlem, 5594 punten. 5e prijs: koppel mevr. en de heer Kruyer, klaverpjsclub „Onderling Genoegen" Haar lem 5564 punten. 6e prijs: koppel P. Paap— P. Keus, Zandvoort. Zondag werd in restaurant „Dreefzicht" de eerste van de twee bridge drives ten bate van het hospitaalkerkschip „De Hoop" gehouden. Er werd gespeeld vol gens het Howell-systeem, in lijnen van tien paren. De technische leiding, die in handen was van enige bestuursleden van het district „Kennemerland" van de N. B. B., was uitstekend verzorgd. De prijswinnaars waren: Hoofdklasse: 1 De heren Schaafsma- Zandbergen, 2 de heren Cats-Kesseler, 3 de heer en mevrouw Bakker, 4 de gebroe ders Kroon. Eerste klasse B: 1 de heer en mevrouw De Jong, 2 de heren Murtin-Orth, 3 de heer en mevrouw Lizé, 4 de dames De Groot-Guldemont. Eerste klasse C: 1 dames Venlet-Venlet, 2 de heer en mevrouw De Jong, 3 de heer en mevrouw Hensbergen, 4 de dames Mo lenkamp-Perk. Tweede klasse D: 1 de heer en mevrouw Van Dijk, 2 de heer en mevrouw Van Putten, 3 de dames Veldkamp-Slechten- horst, 4 mevrouw Kroon-de heer Nottrot. Tweede klasse E: 1 de heer en mevrouw Denekamp, 2 de heer en mevrouw De Leeuw, 3 de heren v. d. Heyden-Wester- man, 4 de dames Hoogschagen-Wiggers. Tweede klasse F: 1 mejuffr. en de heer Kloots-Zuscher, 2 mevrouw De Wijs en de heer Schotvanger, 3 de dames De Beste- Jansonius, 4 de dames Reseman-Degenhart. Tweede klasse G: 1 de dames Dona- Boon, 2 de dames Koeyers-Kuiper, 3 me-, vrouw Baard en de heer Ottolini, 4 de dames v. Egmond-Schiphorst. Te Washington verluidt, dat president Eisenhower mevrouw Hiramcole Houghton tot ambassadrice van de V.S. in Nederland zal benoemen. Mevrouw Houghton is af komstig uit Red Oak in de staat Iowa, waar haar echtgenoot bankier is. Zij maak te zes jaar deel uit van de Hoge Raad voor het onderwijs van Iowa. Het centrum voor geestelijke en sociale scholing in Bentveld organiseert in het nieuwe jaar verschillende cursussen om de diepe samenhang van geestelijke en sociale aard, die in en achter het uiterlijk van de huidige maatschappij werken, aan te tonen. Een tweejarige cursus zal de volgende onderwerpen behandelen: Ons land en volk sociaal beschouwd, Bijbel en geestelijk le ven in Nederland; de geschiedenis van de negentiende en twintigste eeuw; de geeste lijke grondslagen van het socialisme en de voornaamste perioden uit de kunstgeschie denis. De cursussen zullen gehouden worden gedurende zes weekends en één zomer- vacantieweek doorgebracht in het mooie gebouw van de A.rbeiders Gemeenschap der Woodbrookers. De docenten zijn: mejuffrouw dr. W. H. Buijs, mejuffrouw N. A. Posthumus Meyes, dr. A. van Bie- men, J. Hulsebosch en H. J. Wilzen. De leiding zal berusten bij mejuffrouw ds. W. H. Buijs en dr. A. van Biemen. Als plaats van de bijeenkomsten is voor het Westen van het land Bentveld geko zen en voor het Oosten en Noorden Korte- hemmen in Friesland. Een éénjarige cursus zal tot onderwerp hebben: de grote ontmoeting en de oecu menische en socialistische beweging. Tenslotte wordt er een cursus gehouden ter voorbereiding van een vacantiereis naar Duitsland of/en naar Engeland. Er zal dan van te voren tijdens enkele week ends deskundige voorlichting gegeven wor den over de geestelijke en politiek-sociale situatie in de betrokken landen. Voor uitvoerige inlichtingen kan men zich wenden tot de administratie van het centrum: Bentveldsweg 3, Bentveld. Hoewel men de tweede tentoonstelling „Bloemlust" in Lisse als een vaktentoon stelling wil beschouwen is zij dat niet al léén. Er is namelijk ook voor het bloemen- minnende publiek veel prachtig materiaal te bewonderen en voor het eerst is er een zeer geslaagde stand van bindwerk door amateurs gemaakt. Het publiek houdt van de leliebloemige tulpen, die in enkele va riëteiten tegenwoordig zijn, o.a. door de zeer bekoorlijke donkerrode geel gerande Aladin en China Pink. De liefhebbers van narcissen hebben eveneens keus genoeg van de kleine cyclamineus-variëteit Febru ari Gold tot de machtige inzending Josef Macleod, een van de beste gele trompetten. Het arrangement is zeer eenvoudig ge houden maar zeer overzichtelijk. Men ziet vele kleuren met een climax, een beschei den berkenbosje, dat als entourage dient voor een groot sortiment narcissen. In het bijzonder valt hierin op Mercator, die zijn goede kwaliteiten naar voren laat komen. Deze narcissen met hun witte dekblad en de licht-oranje cup zijn veel sprekender dan de overigens zeer geliefde bicolor- trompetten, die wit met licht gele trompet zijn. Stoer is hiervan Jules Verne. Ook ziet men in deze groep enkele zeer opvallende tulpen als Apricot Yellow, die licht-abrikooskleurig is. De lila-witgerande „coming-tulip" Dreaming Maid schijnt vlak daarnaast te dromen van de heerlijkheden van de abrikozen. Hoe verder men in het seizoen komt des te meer variëteiten verschijnen er. Hier door wordt de aanblik veel levendiger dan de vorige keer. De randtulpen dragen daar toe zeer veel bij. Voorbeelden hiervan zijn de hel rode met witte rand getooide Duet. de zeer elegante Mirjoran, die het meer in het lichtere genre met een licht gele rand heeft gezocht. Een bolbloemententoonstelling zonder hyacinten is moeilijk denkbaar. Ook thans zijn zij er weer en ze demonstreren dat iedere bloemsoort toch zijn aparte tinten heeft. Het experiment van het tentoonstellings- bestuur, om amaleurbinders en -bindsters de producten van hun bloemsierkunst te laten demonstreren is buitengewoon ge slaagd. Het is een openbaring te zien hoe de dames en heren de fijnste kleuren combinaties hebben gevonden. Enkele in zenders hebben irissen bemachtigd en daarmede getoond hoe uitstekend deze zich lenen voor combinaties met tulpen en nar cissen. De winnaar heeft een zacht lila tulp tegenover irissen gezet. Zeer lieflijk was een koperen bakje met oranje tulpen, blauwe druifjes „gegarneerd" met mimosa. De heer D. W. Lefeber, die de tentoon stelling Maandagmiddag opende, deelde mede, dat het in de bedoeling ligt om een volgende keer ook beroepsbinders uit te nodigen hun kunst te tonen. Onze conclusie is, dat ieder zeer zeker veel te genieten zal vinden op deze „vak tentoonstelling". Zaterdag 24 Januari om 10 uur 's avonds zullen de deuren van de H.B.G.-hallen weer worden gesloten. De firma gebr. Segers had weinig con currentie en veroverde de wisselbekers voor de hyacinten op potten en in manden plus een certificaat voor de Rose Delight. Bij de tulpen verraste de heer M. Beelen door twee prijzen te behalen, een voor de beste inzending tulpen, bestaande uit twin tig soorten en een voor de beste inzending tulpen, tien soorten Mendel-Triumph en vroege variëteiten. De firma gebroeders Nieuwenhuis die evenals de beide vorige winnaars in Lisse is gevestigd, ontving definitief de wissel beker voor de beste inzending tulpen (alle rassen). De firma A. Warnaar en Co. te Sassenheim bevestigde nog eens haar supe rioriteit op het gebied van het broeien van narcissen. Een wisselbeker voor de beste inzending narcissen bestaande uit twintig soorten zal voorlopig een jaar in de prijzenkast mogen staan en de wissel beker, verkregen door de inzending van tien soorten komt voor goed bij deze firma. Behalve de wisselbeker verkreeg de fir ma gebroeders Nieuwenhuis te Lisse een certificaat voor de leliebloemige tulp China Pink. Bij de wedstrijd bloemschikkunst werd de heer J. v. d. Vecht te Hillegom de eerste prijs toegekend, mevrouw M. v. d. Nat te Hillegom de tweede en mevrouw Veld- huyzen van Zanten Bloemoord te Lisse de derde. Gewoonte getrouw wordt er behalve de bloemententoonstelling ook een zeer in teressante mechanisatie-tentoonstelling ge houden. Blijkens de begroting van de gemeente Heemstede voor het jaar 1953 zullen de volgende straten en wegen gedeeltelijk worden verstraat: Meindert Hobbemastraat, Adriaan van Ostadeplein, Jeroen Boschlaan, Frans Schubertlaan, Beethovenlaan, Ventweg Zandvoortselaan, Willem Klooslaan, Gel derlandlaan, Brabantlaan, Cloosterlaan, Jacob van Campenstraat, Glipperweg, Val kenburgerlaan, Meerweg, Sportparklaan, Achterweg, Voorweg, Cruquiusweg, Raad huisstraat, Binnenweg en J. M. Molenaar plein. De totale oppervlakte hiervan is 16.500 vierkante meter. De volgende tegeltrottoirs zullen gedeel telijk worden vertegeld: Wagnerkade, Sweelinckplein, Joh. Wa- genaarlaan, César Francklaan, Aertzlaan, Van Slingelandlaan, Blekersvaartweg, Es doornkade, Kerklaan, H. Dreef, Glipper weg, Sportparklaan, Raadhuisstraat en Franz Schubertlaan. De totale oppervlakte hiervan is 8.200 vierkante meter. Donderdag 15 Januari vierde de heer J. H. Mennes uit Heemstede, hoofdboekhouder van het assurantiebedrijf Langeveldt en Schroder in Amsterdam, zijn veertigjarig jubileum. Namens de directie en het personeel werd de heer Mennes hartelijk toegesproken. De jubilaris, die als thema van zijn toespraak had gekozen: Beginnen kan ik, volharden wil ik en volbrengen zal ik dankte de aanwezigen voor de vriendelijke woorden en prachtige geschenken. Marius Renard, de Franse jongen die met Kerstmis een opzienbarende nierope ratie onderging, is in de nacht van Zater dag op Zondag opnieuw geopereerd. De doktoren, die de operatie in het Necker- ziekenhuis te Parijs verrichtten, weigerden commentaar te geven. Naar vernomen wordt is de toestand van de jongen cri- tiek. (Zoals bekend werd drie weken geleden de enige nier van Mar'us toen deze bij een val was beschadigd, vervangen door een nier van zijn moeder). Eind vorig jaar hebben twee leden van de Engelse en de Amerikaanse hulporga nisaties der Quakers een bezoek gebracht aan Zuid-Korea, om de mogelijkheden van een eventuele hulpverlening te onderzoe ken. Hierover heeft de Engelsman, de heer Lewis Waddilove, die tezamen met dr. Jonathan Rhoads, hoogleraar in de chi rurgie aan de universiteit van Pennsylva nia, de tocht heeft gemaakt, een voorlopig rapport gepubliceerd in het Londense Quaker weekblad „The Friend". De voor stellen in het nog niet volledig gepubli ceerde rapport, dat op het ogenblik in overweging is, betreffen een project, dat waarschijnlijk gevestigd zal worden op de Westkust van Korea in de omgeving van Koensan. Het project is van tweele dige aard: een ziekenhuis zal worden voorzien van een staf van dokters, ver pleegsters en ander personeel, vermoede lijk onder een Koreaanse directeur. Dit deel van het project zal worden uitge voerd onder auspiciën en met steun van de UNKRA, de organisatie van de UNO voor de wederopbouw van Korea. Naast dit plan, maar niet los er van, willen de Quakers, geheel onder eigen naam en voor eigen verantwoordelijkheid een hulppro gram voor de vluchtelingen in dezelfde streek beginnen, aldus deelt het Quaker centrum in Nederland ons mede. De noden van de kinderen zijn het grootst, zo luidt het in het rapport. De Quakers waren in staat 300 weeshuizen te bezoeken, die sinds het begin van de oor log zijn opgericht en waarin omstreeks 30.000 kinderen onderdak hebben gevon den. Enkele van deze tehuizen zijn ge sticht door zendinggenootschappen, andere hebben hun ontstaan te danken aan hel medelijden dat groepen soldaten gevoel den voor de kinderen in de nabijheid van hun kampen. Ze stonden een deel van hun soldij af en voorzagen groepen kinderen van on derdak. Tussen de 20 en 40.000 kinderen bevinden zich evenwel nog buiten deze weeshuizen. De gevolgen van de ontberin gen, waaraan zij blootgesteld zijn, kan men zien aan de „jammerlijk zwakke stumperdjes", die in de kinderafdeling van sommige ziekenhuizen worden ver pleegd. Als verdacht van deelneming aan be- driegelijke bankbreuk heeft de Haarlemse politie een zevenentwintigjarige vrouw aangehouden. Haar echtgenoot was in staat van faillissement verklaard en zij heeft buiten hem om twee crapeauds, vier stoe len, een tafel, een staande schemerlamp en een theemeubel aan de failliete boedel onttrokken. De goederen had zij bij haar moeder gebracht. In verschillende provincies van Canada -is een zeer goede plaatsingsmogelijkheid voor jonge, ongehuwde personen. De plaatsing zal in groepsverband ge schieden, terwijl de verdere verzorging na aankomst wordt toevertrouwd aan geeste lijke verzorgers van diverse gezindten. Bij het Arbeidsbureau en de bijkanto ren ligt een lijst met vacatures ter inzage. In verband met het feit, dat het vertrek reeds in Maart/April van dit jaar is, dienen de aanmeldingen vóór 1 Februari te worden gedaan. Gevraagd worden mannelijke personen, die in de land- of tuinbouw werkzaam zijn; vrouwelijke personen, die als huishoude lijke hulpkracht in gezinnen of ziekenhui zen geplaatst kunnen worden. Voor kinderen van achttien jaar en ouder, die vooruit vertrekken, is dit tevens een gunstige gelegenheid om emigratie voor het gehele gezin voor te bereiden. In de vergadering van de „Association of West Indian Trans-Atlantic Steamship Lines" van 15 Januari j.l. is de Ozean Stinnes"-lijn toegelaten als lid van de Cuba- en Mexico-secties. Van 1 Februari af worden de „conferen ce-vrachten" hersteld, waarmee de sinds begin September 1952 aan de gang zijnde vrachteno'orlog is beëindigd. De bekende Haarlemse wielrenner Adrie Voorting zal dit jaar niet meer als amateur uitkomen. Hedenochtend heeft hij zijn prof licentie aangevraagd aan de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie, zodat te ver wachten is dat hij al zeer binnenkort als professional aan wielerwedstrijden zal deelnemen. In Birmingham werd een bokswedstrijd gehouden tussen Randolph Turpin en de Belgische halfzwaargewicht kampioen Vic tor d'Haes. Turpin won door k.n. in de zesde ronde van een gevecht dat op tien ronden was vastgesteld. Het was de eerste wedstrijd van Turpin na het begin van zijn training, die hij is begon nen ten einde een gevecht om de wereldtitel te kunnen leveren. Tijdens het biljarttournooi om het Duitse kampioenschap 71/2 dat in Mannheim wordt gehouden, bewees de Europese kampioen Lutgehetmann, die de vorige week in Gro ningen Europees kampioen 47/2 werd, dat hij ii.i uitstekende vorm is. In de openings- nartij, waarin hij tegen dr. Jeitter uitkwam, legde hij een hoogste serie van 254 caram boles op tafel. Een serie, die zowel het we reld- als het Europees record overtrof. Hij maakte de 300 punten in 3 beurten vol, een particulier gemiddelde dus van 100. Hier mede overtrof hij ook het Europees- en het wereldrecord. De prestaties kunnen evenwel niet als Europees of wereldrecord worden erkend, aangezien het hier een nationaal kampioenschap betreft. Het wereldrecord hoogste serie staat met 150 caramboles sedert Maart 1934 op naam van de Fransman J. Davin en werd in Rijs- sel gemaakt, het Europees record bedraagt 202 caramboles en staat op naam van de Nederlander P. de Leeuw sedert 18 April 1947 en werd in Amsterdam gemaakt. Het Nederlandse record staat op naam van Van de Pol met 227 caramboles, gemaakt in 1949. Gisteren, de dag voor do start van de Rallye de Monte Carlo, is hooglopende ruzie uitgebroken tussen de organisatoren en de Porsche-rijders in deze rallye. Zoals men zich mogelijk zal herinneren kregen vorig jaar de Porsche-rijders bij de start al straf- punten omdat de binnenhoogte van de caros- serie niet het vereiste aantal centimeters telde. Om onaangenaamheden te voorkomen, vroegen de organisatoren dit keer aan de Porsche-fabriek de juiste hoogte van haar v/agens. Deze werd opgegeven als 90 cm. en die hoogte werd toen als het reglementaire minimum vastgesteld. Bij nameting in Monte Carlo is nu geble ken, dat de Porsches van binnen slechts 88 cm. hoog zijn, zodat de rijders ook dit keer met drie strafpunten zouden moeten ver trekken. Zodat men dus weer in de narig heid zat. Een slimmerik heeft daarop voor gesteld om de verwarmingstunnels met be hulp van een voorhamer 2 centimeter in te deuken en de Porsche-fabriek te vragen deze verlaging ook toe te passen, zodat er van „seriewerk" sprake zou kunnen zijn. Een Nederlandse deelnemer, prof. Van Lammeren, zit in nog groter moeilijkheden omdat zijn Porsche een schuifdak heeft, waardoor hij .acht centimeter tekort komt en dat is met geen tien mokerslagen te verhel pen. Alle Nederlandse rijders en officials zijn nu aan het dokteren geslagen om voor de profesor een geschikte oplossing te vin den. Rijden doet hij, ook als hij met straf punten moet beginnen, want het gaat hém vooral om de sportieve opgave van deze zware rit. Inderdaad, een zware rit, want het regiem van sneeuw, ijzel, mist en vorst heerst nog steeds. Zelfs aan de Rivièra vroor het in de afgelopen nacht tien graden. En op de Col de Braus, waar de klassementsproef moet worden gereden, lag een dikke laag ijzel. De stand in de competitie van de Vrija Klaverjas Bond in Haarlem is na de uit slagen van de vorige wedstrijdronde als volgt: Onder Ons 8 8 0 0 160— 80 16 Sp'stroom 8 7 1 0 140—100 14 DVH 2 8 4 3 1 133—107 9 EDO 1 8 3 3 2 131—109 8 DVH 2 8 4 4 0 122—118 8 Haarlem N. 8 3 4 1 112—128 7 DLV 7 2 4 1 97—113 5 KRUG 8 2 5 1 99—141 5 ROEM 7 1 4 2 84—126 4 EDO 2 8 2 6 0 100—140 4 De uitslagen waren: KrugDLV 15—15; EDO 2Spaarnestroom 1119; Onder Ons DVH 2 17—13; EDO 1—Krug 4—26; DVH 1 —Haarlem N 14—16. In Haarlem is een nieuwe klaverjasclub opgericht. Het is de vereniging Te Zaanen, waarvan het bestuur is samengesteld uit de volgende heren: K. Graas, voar- zitter; S. Bosma, secretaris. Als pen- ningmeesteresse treedt op mevrouw G. P. van der Hogen. Verleden week berichtten wij dat een groep tafeltennissers uit Heemstede dit jaar opnieuw een bezoek zullen brengen aan het Saarland voor het spelen van wedstrijden. Het blijkt echter dat deze sportuitwisseling niet zoals verleden jaar een Heem- steedse aangelegenheid is, doch dat het niet spelers betreft uit Heemstede, maar ook uit Haarlem, Amsterdam en vele andere ge meenten. Deze aanzienlijke uitbreiding van de trip was mogelijk door het grote succes dat het bezoek aan Saarland verleden jaar had. In plaats van met één groep zal men dit jaar met niet minder dan tien groepen te gast zijn bij evenveel tafeltennisverenigin gen in het Saarland. De vierhonderd deel nemers komen uit achtendertig verschillende gemeenten en vertegenwoordigen zestig ver enigingen. Uit Haarlem en omgeving gaan honderdvijftig deelnemers in vier bussen naar het Saarland. De afdeling Amterdam neemt met honderdvijftien spelers deel aan de uitwisseling. De afdelingen Den Haag, Brabant en Noordholland (Den Helder en Hoorn) vormen ook ieder een groep. Het ligt voorts in öe bedoeling dat het volgend jaar vierhonderd Saarlanders naar Nederland komen, die dan in Haarlem in het Krelagehuis in een massakamp Neder landSaarland zullen uitkomen. De uitwisseling draagt dus in afwijking van ons eerste bericht hierover een zuiver landelijk karakter, terwijl het initiatief tot deze grootste uitwisseling aanvankelijk een plaatselijk (Heemsteeds) karakter had. De volleyballers uit Haarlem en omgeving staat Zaterdag aanstaande een groot evene ment te wachten. Het is het districtentour- nooi, waar de beste speelsters en spelers uit de twaalf districten van Nederland tezamen komen. In dit tournooi, dat niet minder dan tweehonderd deelnemers heeft, worden vijf enveertig wedstrijden gespeeld. Het tournooi wordt gehouden in het verwarmde Krelage huis in Haarlem en begint om twee uur. De finales zullen om ongeveer acht uur 's avonds beginnen. De uitslagen van de gisteravond in het Krelagehuis in Haarlem gespeelde volleybal wedstrijden luiden: Dames, lste klasse: VCR—PSVH 1—3; PWNOSS 1—3; PSVH 2—Rap. 1—3. Dames, 2de klasse: Die Raeckse 2VCR 2 4—0; BGV—Rap. 2 3—1; Velox 2—Ramp laan -31. Dames, 3de klasse: PSVH 3Leonidas 2—2; HBC 2—GIOS 4—0; HBC 3—BGV 2 4—0. Heren, lste klasse: HVS 2—VCR 1—3; CIOS—OSS 3—1; PSVH—Brandweer 2—2. Heren, 2de klasse A: VeloxPSCB 22. Heren, 2de klasse B: PSVH 2—CIOS 3 2—2; HVS 4—Rap. 2 1—3. Heren, 3de klasse A: Rap. 3—Spaarnestad Heren, 3de klasse B: HBC 3Leonidas 1—3; SportiefDie Raeckse 3 1—3. Het basketbalprogramma voor Donderdag avond in het Krelagehuis in Haarlem luidt als volgt: Dames: HOC—HGA; HGA 3—IHJ 2; OK 2 -PSVH 2; HHC 3—Antilopen 3. Heren: HOC 3—Schoten 3; OK 4—HGA 3: HHC 2—Rapiditas; RAO—SCH. Het programma voor Vriidag is als volgt: Dames: SCH—HHC; IHJ-Antilopen 3; HHC 2HGA 2; SCH 2-Antilopen 2. Heren: OK 3—IHJ 3; HOC 2—Schoten 2; Antilopen 2—Harlem Tigers; Antilopen— HOC.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7