Vorst Jan IV van Keemelstad op 31 Januari naar Haarlem H.O.V. met cellist André Navarra Wereldnieuws ABDU SIROOP „Teisterbant" voor de televisie PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN Blij jeugdwerk van Schubert och ió het zo .J WOENSDAG 21 JANUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Machinisten pleegden diefstallen De radio geeft Donderdag Honderd jaar Oosten Bekende Haarlemse zaak jubileert Amateurtoneel „De vreemde bezoeker Nederlandse Comedie met Nederlandse stukken Verschil van mening bij rijwielbewaking Kostganger nam goederen weg van zijn kostbaas Bezwaarschrift mr. R. nog niet behandeld Nieuwe vloerbedekking in Tehuis ouden van dagen Rente Het zesde Dinsdagavondconcert van de H.O.V. (onder leiding van Toon Verhey) was in zijn verloop vrij kort, maar het was zo zwaar geladen van herscheppende potentie, dat men het er ruimschoots mee kon stellen. Verhey had het programma geopend met de Zes Adagio's van Willem Pijper, werk uit de laatste periode van de componist. Men zou ze als geheel een tegenhanger kunnen noemen van de pikante Symphoni- sche Epigrammen uit 1928, maar dan als opmerkelijk contrast met deze geniaal- grillige muziek, want in de Zes Adagio's horen we nu een rustig ingekeerde en be zonken Pijper, die tegenover het mysterie van leven en dood de simpele eenvoud van uitdrukking heeft weten te vinden. Deze wonderlijke Pijper-muziek maakte in een doorleefde vertolking van het orkest een diepe indruk. En toen kwam de beroemde Franse cello-virtuoos André Navarra het publiek bekoren met een even temperamentrijke als délicate interpretatie van het Cellocon cert van Haydn. Navarra speelde het Con cert met de oorspronkelijke begeleiding. Doorgaans hoort men dit werk in de be werking van Gevaert-, die de orchestrale bezetting er van aanmerkelijk uitbreidde en zulks met veel tact verrichtte. Doch wanneer men de begeleiding in haar origi nele vorm (strijkorkest met hobo's en hoorns) zo bescheiden en verfijnd een ver rukkelijk mooi gespeelde solopartij hoort omspelen, als deze avond het geval was, vraagt men zich af waartoe Gevaerts be werking dan wel nodig was. Het werd met dat al een prachtig geheel, waarop het zeer geïnspireerde spel van André Navarra zich zeldzaam klankschoon en expressief af tekende. Hij speelde cadenzen van Casals en Grützmacher. De Franse meestercellist, die hier ook vier jaar geleden concerteerde, namelijk op een recital van Toonkunst, zal zich niet beklagen over de reactie van het Haar lemse publiek, want men toonde zich op getogen na deze gracieuze en bezielde ver klanking. Na de pauze verraste Verhey ons met de Derde Symphonie van Schubert (D grote terts), een werk dat voor ons, evenals waarschijnlijk voor ieder van de aanwezi gen, totaal nieuw was. Het bleek muziek als een blije, frisse lentemorgen, muziek zonder diepgaande problemen en die alleen maar mooi, vriendelijk en bevattelijk is. Zij speculeert op fraaie passages van kla rinet, fluit en hobo, loopt wel eens even in het voetspoor van Haydn en van de succes- meesters van de dag (Schubert was pas achttien toen hij het werk in 1815 schreef) ADVERTENTIE doch toonde in de finale ook reeds zijn eigen grote persoonlijkheid. Dit slotdeel doet zelfs heel sterk denken aan zijn laat ste symphonie, de grote in C grote terts. De uitvoering was van buitengewoon gehalte. Verhey heeft zich dubbel ver dienstelijk gemaakt door deze jeugdige Schubert voor ons te ontdekken en bezield te laten getuigen van haar gracieuze schoonheid. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE Haarlem Provinciale Staten van Utrecht hebben aan de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten in Nederland voor onbepaalde tijd een renteloos voorschot van f200.000 verleend ten behoeve van de aankoop voor 400.000 gulden van de Kaapse Bossen te Doorn. De gemeente Doorn verleende reeds een voorschot van f 100.000. Ge hebt kou gevat, ge hoest en een scheurende pijn van ÓCX het vele hoesten beklemt Uw borst. Reinig Uw luchtwegen van het gevaarlijke slijm met AKKERS 's werelds beste hoestsiroop Drie machinisten van de Nederlandse Spoorwegen, de 50-jarige P. J., de 30- jarige H. P. M. en de 36-jarige G. K., allen uit Utrecht, hebben voor de Utrechtse rechtbank terechtgestaan wegens diefstal en heling. J en M. bekenden dat zij van Juni tot November uit goederenwagons mantelpakken, kinderkleren, flessen sla olie, sigaren en sigaretten hadden weg genomen. De zaak tegen P. J. werd terugverwezen naar de rechter-commissaris voor het doen uitbrengen van een psychiatrisch rapport. Tegen H. P. M. werd een jaar gevangenis straf geëist waarvan vier maanden voor waardelijk. G. K., die wegens heling van sigaren en sigaretten terechtstond hoorde zes maanden, waarvan drie voorwaarde lijk, tegen zich eisen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gewijde muziek. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.35 Ik weet, ik weet, wat u niet weet. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Ka merorkest. 11.50 De vrouw in gezin, maat schappij en staat, causerie. 12.00 Roemeense, Russische en Hongaarse melodieën. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Hammondorgelspel. (12.35—12.40 Rallye van Monte Carlo). 12.50 Uit het Bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.00 Londen en Parijs, hoorspel. 14.40 Pianorecital. 15.00 Voor de zieken 16.00 Platen. 16.15 Van Pepita's en Mantilla's. 16.30 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Platen 17.45 Regeringsuitz.: De Javase Bank Bank Indonesia. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproble- men. 18.25 Musette-Orkest. 18.50 Gesproken brief uit Londen. 18.55 Discogram. 19.40 Rondetafelparlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch Orkest en solisten. 21.10 Mededelingen. 21.15 De verdwijning van Arthur Blande, hoorspel. 22.30 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30 —24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 School radio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de Ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. (12.3012.33 Land- en tuinbouw- mededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws.. 13.20 Platen. 14.00 Marinierskapel. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Radio Philharmonisch Sextet. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Viool en piano. 16.55 Platen. 17.00 Titus, de zoon van Rembrandt, hoorspel voor de jeugd. 17.30 Pianoduo. 17.50 Platen. 18.05 Vocaal Dubbel kwartet. 18.35 Op de Stelling. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvra gen van allerlei aard. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Interviews. 22.15 Platen. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.55 Citherspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse lés. 14.45 Pla ten. 15.00 Orkestconcert. 15.50 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinde ren. 18.15 Vrouwenkoor. 20.00 Verzoekpro gramma. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoek programma. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermu ziek. 22.5523.00 Nieuws. De Finse huisvrouwen, en in het bijzonder de inwoonsters van' Helsinki, kunnen voortaan ervaring bij het brandblussen op doen. Er is voor haar een cursus georgani seerd, waarmee men haar hier bezig ziet. Op 31 Januari is het honderd jaar ge leden dat de zaak werd opgericht die de Haarlemmers en zij niet alleen ken nen als de N.V. Wed. Oosten en Zoons complete woninginrichting. Dit heugelijke feit zal onder meer wor den herdacht met een grote tentoonstelling van moderne meubelen. De geschiedenis van „Oosten", zoals de zaak altijd wordt genoemd, is die van een aantal hard werkende mensen, die zich vaak veel persoonlijke vrijheid en comfort hebben ontzegd, omdat zij gedreven wer den door de gedachte hun bedrijf vooruit te brengen. Dat was al het geval met de eerste Oos ten, Barend, die in 1853 voor driehonderd vijftig gulden het perceel Anegang 24 kocht om er zijn winkel in matten, kleden, gordijnstoffen en verdere artikelen voor de stoffering te vestigen. Door droeve oorzaken waren het al spoe dig drie mensen die de zaak moesten voor uit brengen en oude schulden zien af te lossen: behalve Barend waren ook zijn moeder en een schoonzuster in de winkel werkzaam. En dan was er de toen nog kleine Cathrina Oosten, nichtje van Barend, die eens de leiding van het inmiddels groot geworden bedrijf op zich zou nemen en met vaste hand zou besturen. Voordat het zover was, heeft Anegang 24 heel wat veranderingen ondergaan: de eer ste uitbreiding in 1875, de jaren dat het Haarlemse zakenleven profiteerde van de drooglegging van het Haarlemmermeer,ver volgens de aankoop van Frankestraat 7, later weer van de nummers 3 en 5, welke huizen in 1905 na een grootscheepse ver bouwing tot een complex werden verenigd. Intussen was de firma Oosten met haar tijd meegegaan en was de voorraad, de sortering en het aantal goederen dat ver kocht werd, steeds meer uitgebreid. In 1920 treedt dan de zoon van het echt paar Beekman-Oosten, de heer W. Beek man Jr. (later W. Oosten Beekman) als mededirecteur op naast zijn moeder, me vrouw Cathrina Beekman-Oosten. Een za kenvrouw, die van het tijdstip dat zij van haar oom Barend de leiding van de ver koop overnam tot haar afscheid in 1941, zich heeft onderscheiden door grote kwa liteiten. Zij was een figuur die vele Haar lemmers zich zullen blijven herinneren als degene die de huidige onderneming heeft groot gemaakt. Allengs heeft het bedrijf zich ook in die zin uitgebreid, dat steeds meer de meubi lering bij de verkoop van de stoffering werd betrokken. Dit noopte wederom tot uitbreiding. Nadat aanvankelijk in de zaak aan de Anegang daartoe enige pogingen 5» De Heemsteedse toneelvereniging „Ber kenrode," die met de opvoering van „Meisjeslyceum" zo'n uitnemend entrée had gemaakt in het nieuwe seizoen, heeft Dins dagavond in het Minerva-theater te Heem stede moeten ondervinden, dat er ook door nen en distels liggen op het pad van de amateurtoneelspeler. Doorgaans verschui len zij zich achter de verleidelijke verschij ning van het stuk, dat boven de macht ligt. In dit geval Alberto Casella's „De vreemde bezoeker". Men kent het stuk? De dood komt er in tot de ontdekking, dat hij wel eens vacantie zou kunnen nemen. Drie dagen trekt hij er voor uit. De dagen brengt hij door ten huize van hertog Lambert de Catolica. De hertog weet wie zijn sinistere bezoeker is, de overige huisgenoten en gasten niet. Maar allen worden zij door de indrukwekkende gast geboeid. Hij heeft zijn schrikwekkende gedaante afgelegd. Als de manhafte prins Siaki de Vitalba Alexandri verschijnt hij, neemt ieder voor zich in en wekt toch angst om het mysterie dat men in zijn ogen leest. Dat mysterie proberen allen te doorgronden. Slechts één gelukt het, een jone, dromerig, lief meisje Grazia. Wanneer de drie dagen verstreken zijn verdwijnt de prins om plaats te maken voor de dood. Hij heeft het leven gezien en begrepen. Hij heeft gezien hoe roekeloos wij er mee omspringen, hoe dom, hoe zonder nut. Hij kent de liefde en haar kracht. Hij weet nu, dat de liefde de dood niet vreest. Grazia kende geen angst voor hem Alberto Casella heeft met dit spel een wonderlijke intrigue opgebouwd, die alle eigenschappen bezit om ons te boeien zo lang maar het mysterie onder alles voel baar blijft en geheel het stuk lang de scha duw van de dood oprijst achter de fasci nerende verschijning van de prins. Van deze twee voorwaarden werd er één vervuld. Gé Kromhout speelde de prins namelijk voor treffelijk, een man van de wereld, ironisch, soms droefgeestig, nooit luchthartig, fel en hunkerend in zijn liefde voor het leven met altijd de suggestie van het geheim dat zijn ware wezen is. Slechts als de Dood vond ik hem wel eens te ver gaan, te drei gend en daardoor te berekend op uiterlijk effect. Ook Joke Roozen was precies dat bijna aetherische wezentje, dat de rol van Grazia aan haar voorschrijft. De overige spelers stonden daartegenover te veel met beide benen op de grond. Zij verstonden de sfeer van het mysterie, dat van de aan vang af rond hen waart. Het kreeg geen vat op hen. Zij bleven naar een realiteit toe spelen, die er belist niet zó nadrukkelijk mocht zijn. Daarbij komt, dat zij zich zeer onwennig bewogen in het aristocratisch milieu, dat de schrijver als plaats van han deling koos. Vooral de mannelijke rollen Gé Kromhout en Jos. Striekwold uit waren gedaan, pogingen die evenwel on- gezonderd waren zeer zwak bezet. voldoende bleken, werd in 1931 het com plex Barteljorisstraat 13-17 aangekocht. Na een grondige verbouwing werden winkel en werkplaatsen daarheen overgebracht. Uit dit korte relaas blijkt wel dat het de N.V. Oosten goed gegaan is. Grondslag daartoe was ongetwijfeld dat degenen die haar leidden, evenals de o\rerige medewer kers, steeds als devies hebben gehad: eer lijkheid en degelijkheid. En daarom zullen velen op 31 Januari gaarne van hun be langstelling voor dit zeldzame zaken jubi leum doen blijken. En al kan men van de luchthartige baron Cesarea, die Jan Bosman tot leven wekte, geen misprijzende woorden zeggen, zijn jeugdige verschijning was in tegenspraak tot de woorden, die hij zelf over zijn jaren bezigt, zodat ook hier de onwaarschijnlijk heid het veld niet kon ruimen. De dames brachten het er vrij gelukkig, maar niet erg overtuigend af. Nee, geen fanfares ditmaal voor „Ber kenrode". Regisseur Holtslag heeft met „De vreemde bezoeker" naar mijn smaak te hoog gegrepen. Of is de voorbereiding erg kort geweest? P. W. FRANSE De Nederlandse Comedie geeft Zaterdag avond in de Haarlemse Schouwburg de Nederlandse première van „School voor vrouwen" van Molière in een nieuwe ver taling van Bert Voeten, door Johan de Meester geregisseerd, met Kitty Janssen en Henk Rigters in de hoofdrollen. Begin Fe bruari worden, eveneens te Haarlem, op één avond twee Nederlandse stukken ten doop gehouden, namelijk „De bezoeker" van Ed. Hoornik en „Odysseus weent" van Jeanne van Schaik-Willing, met als voor naamste medewerkenden Ank van der Moer, Han Bentz van den Berg, Ton Lutz, Greet Groot en Allard van der Scheer. Zoals wij reeds hebben bericht zal dit gezelschap, daartoe uitgenodigd door de stichting Amsterdams Toneelgezelschap, ter bespeling met ingang van 1 September 1953 van de hoofdstedelijke Stadsschouwburg worden voorgedragen. Indien de Amster damse gemeenteraad tot deze voorgestelde benoeming overgaat, zal de Nederlandse Comedie naar alle waarschijnlijkheid on der haar eigen naam blijven spelen. Het Haarlemse publiek behoeft niet be vreesd te zijn, dat door de gewijzigde sub sidieregeling een vermindering van het répertoire te verwachten valt, integendeel. Daar komt bij dat de Nederlandse Come die, ook indien verkozen tot vaste bespeel- ster van de Amsterdamse Stadsschouwburg, zoveel mogelijk naar Haarlem zal komen, waar men in de loop der jaren een groot en toegewijd publiek heeft gekregen. Het is wel aan te nemen dat de Nederlandse Comedie zodanig wordt uitgebreid dat men per avond zeker twee voorstellingen in verschillende plaatsen kan geven. Minder rooskleurig ziet de toekomst er voor de toneelgroep Comoedia uit. Men kon ons nog geen antwoord geven op de vraag of het bestaan zonder subsidies kan worden voortgezet. Maar misschien en laten wij dat hopen, want de hardwerken de troep verdient het komt er nog hulp opdagen. Naar wü vernemen zal de N.C.R.V. op 20 Februari een televisie-programma uit zenden onder de titel „Een avond naar de kelder, een bezoek aan de Haarlemse kun stenaars-sociëteit „Teisterbant". Vijftien leden van de sociëteit zullen aan het programma, dat drie kwartier zal duren, medewerken. De uitzending heeft plaats van de stu dio in Bussum uit; de avond tevoren wordt in de sociëteit een repetitie ge houden. De rijwielbewaker van het Gewestelijk Arbeidsbureau aan de Kleine Houtweg heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij mishandeld is door een vierentwintig jarige electricien. Deze zette zijn fiets tegen een hek, dat toegang geeft tot het gebouw. De rijwielbewaker verwijderde de fiets, waarna de electricien het rijwiel weer terugzette. Vervolgens gaf hij met zijn linkervuist de bewaker een klap in het gezicht, waardoor deze een bloedende wonde boven het linker oog opliep. De Amsterdamse recherche heeft de achtentwintigjarige kok S. S., zonder vaste woon- of verblijfplaats, aangehouden, verdacht van diefstal van een fiets. De man werd door de Haarlemse politie ge zocht, omdat hij verdacht werd van dief stal van een wollen deken, een heren- costuum, een portemonnaie, inhoudende f 34, en een manteltje. De deken had hij van het bed gehaald, waarop hij sliep, toen hij in Haarlem in de kost was en de andere goederen heeft hij uit de woning van zijn kostbaas weggenomen. De kok is van Amsterdam naar Haarlem overge bracht. Een onjuist bericht Het „Algemeen Dagblad" bevatte van morgen het bericht dat het bezwaarschrift van mr. F. P. Th. R. te Bloemendaal tegen de door de Officier van Justitie te Am sterdam tegen hem uitgebrachte dagvaar ding door de Amsterdamse rechtbank zou zijn behandeld en afgewezen. Wij vernemen dat dit bericht ten enen male onjuist is. Het bezwaarschrift zal pas op 7 Februari in raadkamer worden be handeld. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor voor het aanbrengen van een vloerbedekking van kurklinoleum in een gedeelte van het Haarlems Tehuis voor Ouden van Dagen aan de Schotersingel een bedrag van 2.595 ter beschikking te stel len. De betegelde vloer is zo glad, dat men daarop gemakkelijk uitglijdt. Gelukkig hebben zich nog geen ernstige ongelukken voorgedaan, doch het is niet verantwoor delijk de toestand langer te laten voort duren. „De Keemeleers", de Mestreechse vasten- aovondsvereiniging die, zoals wij reeds meldden, op 31 Januari de carnavalsvie ring van de Haarlemse Limburgse kring komt opluisteren, hebben hun vorst ge kozen: het is Jan IV" van wol tot textilia- nus", welke titel in het bijzonder slaat op de nering die Jan IV in rustiger dagen dan de carnavalsweken pleegt te doen als de heer J. van Oijen-Verjans. Die verkiezing is bij „De Keemeleers" een niet geringe plechtigheid. Zij geschiedt door de „Iereraod der elf gekste Keeme leers" met grootvorst Charel de Sympa thieke onder leiding van de Opper-Keeme- leer. Want alles gaat bij „De Keemeleers" streng protocolair toe. De Iereraod is ge kleed in rok met zwarte zijden mantels met witte voering, het geheel met een zwierige carnavalssteek bekroond. Boven dien dragen zij vele decoraties die altijd betrekking hebben op de folklore van Keemelstad, zoals Maastricht in deze dagen wordt genoemd. De vorst van Keemelstad voert een grote staat, wordt omsprongen door een hofnar en een eigen kapel speelt vrolijke wijsjes uit „Mestreech". Een van de industriëlen van de Lim burgse hoofdstad is erevoorzitter en laat zijn fabriekspersoneel telkenjare in de stoet meetrekken. Van die optocht is het be kende kanon van suikerwerk „De losse floddermadame van Keemelstad" dat verleden jaar bij het bezoek der Keeme leers aan Amsterdam ook te zien was maar een onderdeel. De Keemeleers hebben hun eigen liedjes, hun eigen joviale manier van optreden, houden de folklore hoog en de chariteit in ere. Vandaar dan ook dat deze vastenavond vereniging in Maastricht zeer populair is, ook al is haar eigenlijke werkterrein het Oostelijk deel der stad met als centrum het Wittevrouwenveld. Zij werkt onder supervisie van de „Tempeleers", de orga nisatie voor groot-Maastricht. Jan IV wordt op 25 Januari tijdens de derde carnavalszitting gekroond en daar na duurt het nog maar zes dagen of ook in Haarlem zal het schone refrein klinken: „Ik heb mijn hart aan Keemelstad verloren, met carnaval is 't nergens zo goed en oud en jong dat wordt dan als herboren dan spreekt het echte Keemelbloed". Wij vernamen nog, dat de Wereldomroep van de feestelijkheden in Haarlem opnamen zal maken. Vorst Jan IV „van wol tot textïlianus" De N.V. C. Jamin zal haar bedrijf van Rotterdam naar Oisterhout verplaatsen. De gemeente Oisterhout heeft een terrein van 35 hectare aan de N.V. verkocht. De nieuwe fabriek zal vóór 1955 in bedrijf zijn. Verlaging. De West-Duitse minister van Financiën, Schaffer heeft bekend ge maakt, dat de bondsregering besloten heeft met ingang van 1 April de loon belasting en de inkomstenbelasting met 15 te verlagen. Deze belastingverla ging betekent, dat de schatkist der bondsregering jaarlijks ongeveer 1,2 milliard mark minder zal ontvangen. De regering verwacht echter, dat deze daling zal worden gecompenseerd door de hogere belastingontvangsten, die het gevolg zijn van de stijging der produc tie en de toeneming der werkgelegen heid in West-Duitslaind. Beetgenomen. De West-Duitse minister van Economische Zaken, prof. Erhard, heeft toegegeven, dat hij door de pseudo-geleerde Meincke, die beweerde op synthetische wijze diamanten te kunnen maken, was beetgenomen. In een schriftelijk antwoord op éen in het parlement gestelde vraag zei Erhard, dat hij Meincke had toegestaan een klein gebouw, dat aan zijn ministerie is verbonden, te betrekken om zijn proeven te doen. De minister zei, dat Meincke en zijn medewerker hem hadden medegedeeld, dat zij reeds een diamant op door hen uitgevonden syn thetische wijze hadden gemaakt. De minister verklaarde, dat hij destijds grote waarde aan deze proeven had toegekend, omdat succes zeer grote economische mogelijkheden met zich meegebracht zou hebben. Diefstal. In een hoofdartikel in het te Kief verschijnende blad „Prawda Ukraine" is melding gemaakt van een aantal „dievenbenden", dat in de Oekraine is gepakt en bestraft. Te Kief werden drie bendeleden ter dood veroordeeld wegens ontwrichting van de handel in verbruiksgoederen in de stad. Ook in Odessa, Charkof, Vorosjilowgrad en Sjernowits zijn benden gestraft, die ver antwoordelijk waren voor diefstal in de handel en de staat voor millioenen roe bels schade berokkenden. Straf. Volgens radio-Sofia is de hoofdbe- klaagde van een groep van tien perso nen, die beschuldigd zijn van samen zwering ter omverwerping van de Bulgaarse regering, Dinsdag ter dood veroordeeld. De betrokkene, Todor Christof, werd een voormalig lid van het Bulgaarse Tsaristische leger ge noemd. De negen andere beklaagden werden veroordeeld tot gevangenis straffen van achttien maanden tot twintig jaar. Zorgwekkend. De toestand van Marius Renard, wie 26 dagen geleden een nier van zijn moeder is ingezet nadat de enige nier waarmede hij geboren was door een val was beschadigd, blijft zorg wekkend, ook na het hernieuwde in grijpen der chirurgen. Heel Frankrijk leeft mee met de jonge timmermans knecht uit Bethencourt, wiens herstel aanvankelijk, dank zij de spontane of fervaardigheid van zijn moeder, in het vooruitzicht scheen te liggen. Critiek. Het officiële Chinees-communis tische persbureau „Nieuw-China" meldt dat het „Volksdagblad", dat de mening der regering te Peking weergeeft, schrijft dat zelfs „vooraanstaande beambten" een „onverantwoordelijke houding" jegens critiek van het volk aannemen. Het „Volksdagblad" nodigt zijn lezers uit brieven te schrijven, waarin tekortkomingen, fouten en af wijkingen van de communistische par tijlijn aan de kaak worden gesteld. Eis. In het proces te Metz, waar de com mandant en enige bewakers van het Duitse concentratiekamp Schirmeck (nabij Metz) terecht staan op beschul diging van moord op 78 gevangenen en 150 leden van de Franse verzets beweging, heeft de openbare aanklager tegen vier beklaagden de doodstraf ge- eist. De betrokkenen zijn de comman dant van het kamp, kolonel Karl Buck, en de bewakers Walter Müller, Kurt Giesslin en Karl Nussberger. De brutale houding van Buck gedurende het pro ces bracht de rechters vele malen tot woede. Eervol. Generaal Alfred Grünther, staf chef van het geallieerde hoofdkwartier in Europa, heeft in een toespraak ge zegd, dat de Atlantische mogendheden, niet sterk genoeg zijn om een aanval te voorkomen, maar op eervolle wijze te genstand zouden kunnen bieden. Hoop. Mevrouw Eleanor Roosevelt heeft Dinsdag te St. Paul in Minnesota ver klaard, dat er grote hoop bestaat, dat de doodstraf van Julius en Ethel Ro senberg in levenslange gevangenisstraf zal worden gewijzigd. Zij meende, dat de doodstraf (wegens atoomspionnage) wellicht „alleen op humanitaire gron den" zal worden gewijzigd. Nog nooit is in de Verenigde Staten in vredestijd iemand wegens verraad terechtgesteld, zo voegde zij hieraan toe. 7. „Van nu af aan", zei Pat O'Nozel, „ben je dus mijn assistent en leerling. Luister nu goed: om een meester-detective te wor den zoals ik moet je een goed oog voor kleinighedens hebben. Je moet dade lijk kunnen zien, of een individu zijn veters vastknoopt omdat zijn schoenens loszitten of dat hij het doet om achtervolgers te be spieden. Veters en lucifersdoosjes zijn be langrijk in ons beroep, maar nog belang rijker zijn sigarettenpeukjes, harens en stofjes. Let dus op kleinigheden, leer dus van weinig veel te weten en ga voort mei hoe langer hoe meer te weten van hoe langer hoe minder tot je mijn hoogte be reikt en practisch alles weet van practisch niets. Is dat duidelijk?" „Niet helemaal antwoordde Panda benepen, „ikMaar hij werd onderbroken door een driftige uit roep van Pat. „Chauffeur!", riep deze, „je luistert toch, hoop ik, onze geheime ge- sprekkens niet af?!" „Ik luister nooit mijn passagiers af!", antwoordde de chauffeur verontwaardigd. En geprikkeld trapte hij op het gaspedaal. DE overheden waren in de middeleeu wen niet minder scherpzinnig in het vinden van wegen om het geld der burgers naar de schatkisten te dirigeren, dan tegen woordig. Vermogensbelasting, accijnzen, hoofdelijke omslagen, invoerrechten, om zetbelastingen, leges, gedwongen leningen, muntontw aar ding, het waren evenzovele plagen in die dagen voor de poorters en landlieden, ook al kende men de moderne benamingen nog niet. Maar het venijn zit nu eenmaal niet in het woord, maar in de daad, en die was destijds van dezelfde soort als tegenwoordig. Een zeer gebruikelijk middel om aan geld te komen was het uitgeven van rentebrieven, een vinding die haar oorsprong vond in de 12de eeuw, toen vrome leken hun vermogen aan de kerk schonken onder beding van levenslange rente. Tegenwoordig zouden we dat een lijfrente noemen. Dit idee viel buitengewoon in de smaak bij de stedelijke besturen die na de 13de eeuw steeds meer hun toevlucht tot dit middel namen. De oorspronkelijke ideeële overweging was hierbij volkomen zoek, wijl de zaak meer en meer een koop was geworden: men schonk een kapitaal aan de stad en verkreeg daarvoor tot zijn dood een jaarlijkse rente, of tot de dood van echtgenote of kinderen, al naar de trans actie luidde. Het stadsbestuur bewoog zich dus op het terrein der levensverzekerin gen, zonder daarvoor de nodige kennis en ervaring te bezitten. Aangelokt door de overweging dat men ogenblikkelijk een som gelds in handen kreeg en dat door een vroege dood van de rentetrekker er nog een vourdeeivje ie oe- halen viel waarbij de kans van een langdurig leven van de rentetrekker ge makshalve maar buiten beschouwing werd gelaten wierf de stad de cliënten van een dergelijke lijfrente niet alleen onder de eigen burgers, doch er werden ook agen ten en acquisiteurs uitgezon den die tegen provisie, bij voorbeeld in Vlaanderen en Brabant lijfrenten moesten plaatsen. In de 15de eeuw worden burgers van Brugge, Gent, Brussel, Mechelen, enz. geteld onder de cliënten van onze steden. Door de .con currentie en de steeds verlokkender aan biedingen van de in geldnood verkerende steden, overschreed 't rentebedrag veelal de gebruikelijke 10 en bereikte soms 20%. Door de snelle groei van de verzekerings portefeuille, het ontbreken van gereser veerd kapitaal en de verhoging van het rentegamma (om maar eens moderne ter men te gebruiken) moest uit de inkomsten van de stad jaarlijks een steeds hoger be drag aan de rentetrekkers worden uitge keerd en de hierdoor ontstane gaten tracht te men weer door het aantrekken van nieuw lijfrentekapitaal te stoppen, hetgeen uiteraard weer zwaardere verplichtingen met zich bracht voor de volgende jaren. (In trouwe: zijn dit geen bekende symp tomen?). De gevolgen van deze geldpolitiek ble ven niet uit, maar daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2