Toerisme als tegenwicht voor grote financieringszorgen SARANTO Christelijke middenstand protesteert tegen ontheffing Zondagssluiting Kort en bondigj 7 Nieuwjaarsrede in Zandvoorts raad Mr. Van Fenema: Tevreden over 1952, hoopvol voor 1953 Strand en circuit Gebrandschilderd raam voor kerk aan Ramplaan Bloemendaal Instandhouding van de Jan Ligthartschool De Flora 1953 Wie moeten militaire missie vervangen? Amsterdamse Beurs WOENSDAG 21 JANUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT RADIO Watergas-installatie kost 60.000 meer „Keukenhof" schrijft fotowedstrijden uit Faillissement Twee brandjes Tent-hotel niet in Frederikspark Surséance van betaling Burgerlijke Stand van Haarlem Voordrachtavond door gemeentepersoneel WEEKABONNEMENTEN Eden en Butler naar V.S. Onderscheiding in Moskou Wandelsport Jubileum van NWB Gymnastiek Toch Zwitsers op de Gymnaestrada Voetbal Heer Hekman (VEK)geer sprake van dreigementen Vraagstuk voor Indonesië Aantrekking individuele instructeurs overwogen Zandvoort blijft nog: altijd een financieel gekortwiekte gemeente vooral door de onbevredigende financiering door het ryk van de uitgaven voor oorlogsschade en wederopbouw en daarvoor is het vormen van een steeds groter tegenwicht door bevordering van het toerisme naar deze badplaats dringend noodzakelijk. Dat is de hoofdtoon, die ook nu weer de Nieuwjaarsrede van de burgemeester, mr. Van Fenema, in de Zandvoortse raad kenmerkte. Tegenover de niet zo gunstige perspectieven be treffende de genoemde financieringskwesties, waaraan dan die van de gemeente politie nog moet worden toegevoegd, is dan in elk geval de ontwikkeling van het toerisme in de badplaats moedgevend. Mr. Van Fenema toonde dit aan met een aan tal sprekende cijfers. De Vermakelijkheden-belasting bracht f 102.553.op, ongeveer f 8000.minder dan in 1951, wegens vermindering van het aantal kermis-evene- menten. De belastingopbrengt van de Burgemeester van Alphenweg was ruim f 64.000.conform het jaar daarvoor. De „Grand Frix" op 22 Juli bracht ruim één- vierde ton aan vermakelijkheidsbelasting op. Een bewijs, dat het behoud van dit evenement op het circuit ook van groot belang is voor de organisatoren, is wel dat van het door het publiek in 1952 op wedstrijden op het circuit bestede bedrag van f 278.509.de som van f 108.520.op de Grand Prix-dag werd geïncasseerd. De bad- en strandexploitatie bracht de exploitanten ruim f 192.000.op (vorig jaar f 184.ROO. De opbrengst van het strandtentenkamp was ruim 33.000 (vorig jaar 32700). Het op 31 Mei geopende trekkerskamp „De Branding" beantwoordde geheel aan de verwachtingen. Het kamp werd bezocht door 3957 volwassenen en 2460 kinderen tot en met 16 jaar. De inkomsten voor de ge meente bedroegen ruim 3000. Ook het „Caravan-kamp", dat eveneens op 31 Mei werd geopend, bleek een succes. Ruim 15000 overnachtingen, waaronder 704 door buitenlanders, konden worden geregi streerd. Belgen, Zwitsers, Zweden en Noren vormden de grote meerderheid der buiten landse gasten. De sanitaire outillage dient te worden uitgebreid, terwijl een cantine niet kan worden gemist. Parkeren Het aantal voertuigen, dat van parkeer- gelegenheden gebruik maakte, bleef in clusief wedstrijddagen op het circuit vrijwel stationnair: ongeveer 23.000. Uiter aard komt ongeveer driekwart van de op brengst, welke evenmin een belangrijke schommeling te zien gaf, op rekening van de evenementen op het. circuit. Van de ge boden gelegenheid tot vrij en kosteloos parkeren op het nieuwe parkeerterrein aan de Herman Heijermansstraat werd nog weinig gebruik gemaakt. Herhaling van dit zeer gewaardeerde gebaar jegens het mo- tortoerisme is in overweging. Tijdens wed strijddagen op de Burgemeester van Al phenweg blijft betaalde bewaking van motorvoertuigen geboden. Het tweede nieu we parkeerterrein aan het Zuid-einde van de Brederodestra'at' kwam gereed en zal ongetwijfeld aan de verwachtingen beant woorden. Mr. Van Fenema noemde nog enige cijfers betreffende het parkeren op de Burgemees ter van Alphenweg: in het afgelopen jaar brachten ongeveer 11.000 auto's, 3600 mo toren en 75 autobussen ruim 40.000 bezoe kers op de baan. „Recreatief potentieel" Ook de uitbreiding van wat de burge meester noemde het „recreatief potentieel" vond in 1952 bevredigend voortgang hij noemde onder meer de begonnen exploi tatie van de gereedgekomen watertoren, de eerste steenlegging voor het hótel aan de Strandweg, wdarvan de opening nog vóór het hoofdseizoen kan worden verwacht. Maar ook voor de komende jaren kan nog heel wat worden tegemoet gezien De bouw van een hotel aan de Noordhoek van de Strandweg is in voorbereiding even als die van een hótel in de Noordvleugel van het Boulevard-centrum. De twee sportvelden binnen het circuit- terrein en twee sportvelden bij de Kenne- merweg naderen hun voltooiing. Inzaaiïng zal in het komende voorjaar geschieden. Hiermede zal het sportveldenprobleem zijn opgelost en is het woord aan de verenigin gen. Na langdurig onderhandelen met diverse ADVERTENTIE U koopt rustig bij ons en wij geven een betrouwbaar advies. KEUZE UIT: PHILIPS - ERRES - FRIDOR COLUMBIA GRAETZ - BRAUN GED. OUDE GRACHT 52 - TELEF. 12762 Betaling eventueel in overleg. Een vrouwelijk lid van de Hervormde Gemeente te Overveen heeft te kennen gegeven een gebrandschilderd kerkraam te willen schenken, dat in de Noordgevel van het Hervormd kerkgebouw aan de Ramplaan zal worden aangebracht. De kerkeraad en kerkvoogdij hebben de schenking met grote dankbaarheid aan vaard en aan het Overveense glazeniers echtpaar Joh an en Femmy Schilt-Geesink opdracht gegeven het werk uit te voeren. Naar verwacht wordt, zal in Maart met het werk worden begonnen, waardoor het in de maand Mei gereed kan zijn. Van het oorspronkelijke plan het raam in de Zuid gevel te doen plaatsen is om technische reden afgezien; het zal nu in de Noord gevel worden geplaatst ter vervanging van het raam, dat het dichtst bij de preekstoel is. Het zal een oppervlakte hebben van VA a 2 vierkante meter. In overleg met de geefster en de kerke lijke colleges werd besloten op het raam een iijdensmotief aan le brengen, voor stellende de zalving van Jezus door Maria. De uitbeelding zal zijn volgens Johannes 12, vera 3; de tekst is uit Mattheus 26. instanties werd tenslotte een aanvaardbare regeling voor de financiering van het Zui- derbad bereikt. Met de bouw kan thans worden begonnen. Ingebruikneming is ech ter deze zomer helaas niet meer te ver wezenlijken. Andere grote projecten, die reeds in voorbereiding zijn en waarvoor ook de ter reinen reeds bouwrijp gemaakt worden zijn: een pensiontehuis voor bejaarden an nex 48 kleine woningen voor zelfstandigen; 35 woningen voor particulieren; 60 woning wetwoningen voor de woningbouwvereni ging „Eendracht Maakt Macht"; een o. 1. school met zes klassen aan de A. J. van der Moolenstraat; een openbare kleuterschool in plan-Noord; een R.K. en een Christelijke kleuterschool nabij de Brederodestraat; een u.l.o. school in het Kostverlorenwandelpark en een aula op de algemene begraafplaats. De burgemeester deelde voorts mede dat thans de schetsen voor de gebouwen der rioolwaterzuiveringsinstallatie worden uit gewerkt, zodat het stadium van voorstudie hieromtrent nu voorbij is. Het belangrijkste punt op de agenda van de raadsvergadering, waarin burgemeester Van Fenema zijn Nieuwjaarsrede hield, was een voorstel van B. en W. om maar af te zien van een wijziging in het Wederop- bouwplan Bentveld betreffende bebouwing langs de Zandvoortselaan. De' raad had er op aangedrongen dat B. en W. hiertoe nog naar mogelijkheden zouden blijven zoeken. Dit heeft echter geen resultaat gehad. Van hogerhand verzet men zich derm ate- tegen lintbebouwing, dat een plan voor bebou wing langs de Zandvoortselaan geen schijn van kans heeft, aldus de toelichting van de burgemeester. Van 4e .^rig.r^a^sledeni die tegen hét voorstel stemden, ,4c. hei-en W,.e - b er, Koning (AZB) en Tate.s (WD), sprak de laatstgenoemde de vrees uit, dat Bentveld als gemeentedeel van Zandvoort te zeer geïsoleerd zal blijven wanneer er langs da Zandvoortselaan een open stuk blijft bestaan. Hij achtte dit met het oog op „het rondwarend ann ex a tie spook" niet gewenst omdat er zijns inziens in Bent veld reeds een streming zou zijn voor aan sluiting bij Bloemendaal. Wat dergelijke eventualiteiten aangaat, gaf de voorzitter, evenals de heer Van der Kuyk (P.v.d.A.), als zijn mening te kennen dat bebouwing of bestemming tot „openbaar groen" van de terreinen langs de Zandvoortselaan hierop generlei invloed heeft. ,De gemeenteraad van Haarlem had B. en W. gemachtigd tot het bestellen van een automatisch werkende en zelfslakkende watergasinstallatie, waarvan de kosten op 700.000 werden geraamd. Als gevolg van de na de offerte opgetreden stijging van de lonen en van de materiaalprijzen zal het geraamde bedrag met 60.000 moeten worden verhoogd. B. en W. stellen de raad voor het crediet te verhogen. Het bestuur van de nationale bloemen tentoonstelling „Keukenhof" te Lisse heeft besloten in het voorjaar fotowedstrijden voor amateurs uit te schrijven. Vorig jaar bestond er grote belangstelling voor de wedstrijd voor foto's zwart-wit en dit is aanleiding weer amateurs in de gelegen heid te stellen te fotograferen. Ook zal een wedstrijd voor kleurfoto's worden uiltgeschreven. De mooiste foto's van vorig jaar zullen in het komende voorjaar op de tentoonstelling te bezichtigen zijn. Een tweede prijsvraag wordt nog uitge werkt nl. „Welke tuin is dit?"; nadat de tentoonstelling veertien dagen open is, zul len er in een mapje een zestal foto's te koop zijn, waarvan het publiek moet raden, welke inzending wordt afgebeeld. Dit lijkt ogenschijnlijk erg eenvoudig, doch het ligt in de bedoeling de foto's te doen maken uit een gezichtshoek, die het publiek niet direct opvalt. Dus zal men wel degelijk de inzendingen intensief moeten gaan zien om tot een oplossing te komen. Behalve geldprijzen is het de bedoeling om voor deze prijsvraag een aantal pakketten bloembollen beschikbaar te stellen; de foto's zullen als prentbriefkaarten gebruikt kunnen worden. De derde prijsvraag geldt weer de mo- deltuinen, gezien het enorme aantal bezoe kers, dat in de afgelopen jaren aan deze prijsvraag heeft deelgenomen, mag ge sproken worden van een inslaand succes bij het publiek, dat weer gedwongen wordt om deze tuintjes intensief te bekijken. De Haarlemse rechtbank heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: Th. A. Immers, magazijnbediende, Bloe- mendaalseweg 291 te Overveen. Rechter commissaris: mr. J. A. Blotz. Curator: mr. J. A. M. Thijssen, advocaat en procureur te Zaandam. 4 i I tja? Dinsdagmiddag .om tien minuten voor halfzes heeft een begin Van brand gewoed in een kamer aan de Berensteynstraat. De bewoonster had een droogrek met kleding stukken voor de kachel geplaatst en was naar de keuken gegaan. Toen zij terug keerde zag zij, dat de kledingstukken vlam hadden gevat. Zij heeft het droog rek met de kleren op straat gegooid. Een juist passerende agent van politie is de woning in gegaan en heeft nog bran dende kledingstukken uitgetrapt. In perceel Zaanenstraat 44 is in de keu ken brand ontstaan, vermoedelijk doordat een vlam in een pan is geslagen. De be woner heeft de brand geblust. De schade is gering. ADVERTENTIE het hetere dames verband Wij vernemen dat, indien het tent-hótel tijdens de Flora doorgang vindt, het hötel- gedeelte niet geplaatst zal worden in het Frederikspark, maar aan de Wilhelmina- laan in den Hout. Zoals wij reeds meldden zal het restau rant- en amusementsgedeelte geplaatst kunnen worden in het Florapark. De nieuwe plaats voor het hötelgedeelte is gekozen omdat het aan de Wilhelmina- laan rustiger is dan in het Frederikspark, terwijl bovendien minder schade behoeft te worden toegebracht aan de beplanting. Intussen dient de exploitant nog enkele garanties te geven omtrent het door hem te exploiteren établissement. Bij beschikking van de rechtbank is met ingang van 1 November 1952 voor de tijd van anderhalf jaar definitief sursé ance van betaling verleend aan: P. van Houten sr., Parkstraat 14 te Zaandijk en P. van Houten jr., Zaanweg 14 te Wormerveer, zijnde de enige vennoten van de vennootschap onder firma Ma chinefabriek firma P. van Houten, geves tigd te Wormerveer, Zaanweg 16-17, met benoeming van mr. F. W. van Dijk, advo caat en procureur te Amsterdam, wonende te Zaandam, Tuinstraat 3, tot bewind voerder. Haarlem, 20 Jan. 1953 ONDERTROUWD: 20 Jan.: W. A. Th. van Gooi en G. S. T. van Olst. BEVALLEN van een zoon: 18 Jan.: M. de VriesMeijers. 19 Jan.: F. M. A. Huinen Vosse. 20 Jan.: E. VisserHartendorp. Th. F. BenekerHofman. BEVALLEN van een dochter: 19 Jan.: J. M. J. Ottenhof—Markink. J. van Kesteren—De Boer. D. M. WinterVan der Hoorn. 20 Jan.: A. J. van DeudekomBruss. OVERLEDEN: 17 Jan.: D. de Wilde—De Vries, 75 j., Vechtstraat. H. A. L. Larmené, 77 jaar, Saturnusstraat. W. Vreem, 57 jaar, Eenhoornstraat. 18 Jan.: D. de Vos, 59 jaar, Kamperlaan. A. M. RoestHomburg, 70 jaar, Olycanstraat. 19 Jan.: L. Verwoerdt, 71 jaar, Brouwerskade. E. M. de Walick, 42 jaar, Ha- zepaterslaan. B. de Jong, 89 jaar, Wester- houtpark. A. E. Schot, 53 jaar, Santpoorter straat. C. H. H. J. Voet—Monné, 77 jaar, Anegang. De maandelijkse bijeenkomsten van de personeelsvereniging der gemeente Bloe mendaal zijn Maandag voortgezet met een voordrachtavond in het Kennemer Lyceum. Het bestuur van de vereniging heeft een goede keus gedaan door de heer J. B. Oosten weid er, die ook drie jaar geleden een avond had verzorgd, naar Overveen te halen. Op een uitermate boeiende en amu sante manier heeft hij de ongeveer vijftig toehoorders vergast op een onopgesmukt stukje Jordaans leven. Deze jeugdleider van de Warburg-stichting zorgde voor een kostelijke avond, waarvoor de heer G. J. van Abs na afloop namens het bestuur dan ook terecht hartelijk dank heeft gebracht. B. en W. stellen de gemeenteraad voor te bepalen, dat de instandhouding van de Jan Ligthartschool (voor gewoon lager on derwijs) ingevolge artikel 19 der Lager onderwijswet 1920 wordt gevorderd. In hun toelichting delen B. en W. mee, dat in een gemeente met 100.000 of meer ingezetenen geen openbare school voor ge woon lager onderwijs in stand mag wor den gehouden, die minder dan 125 leer lingen telt, tenzij de gemeenteraad beslist, dat de instandhouding wordt gevorderd. Op de Jan Ligthartschool bedroeg het ge middelde aantal leerlingen in 1952 107. Aan de Jan Ligthartschool worden ter voorbereiding van de vaststelling van een speciaal voor deze school bestemd leerplan proeven genomen. Deze proeven genieten ook de belangstelling van de minister van Onderwijs, die om de proeven mogelijk te maken een extra leerkracht beschikbaar heeft gesteld. B. en W. merken op, dat het verheugend is te kunnen vaststellen dat goede resultaten niet zijn uitgebleven. Vooral is vermeldenswaard, dat de interes se van de ouders is gewekt. De school wil met het oog op het specifieke karakter van haar bevolking meer zijn dan een instituut voor theoretische vorming. De opheffing van de Jan Ligthartschool is niet verant woord, want daarmee zou naar het oordeel van B. en W. aan de leerlingen en hun ouders ernstig tekort worden gedaan, daar, indien de bevolking van de school over andere scholen zou moeten worden ver deeld, voor hen onmogelijk datgene kan worden bereikt, wat nu al in zekere zin aanwezig is. dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. LONDEN (Reuter). De Engelse mi- nistèr van Buitenlandse Zaken, Eden, en de minister van Financiën Butler, zullen aan het hoofd staan van de Britse delega tie, die, volgens de plannen, spoedig met de nieuwe Amerikaanse regering zal spre ken over uitbreiding van de wereldhandel en andere vraagstukken. In officiële krin gen wordt het zeer onwaarschijnlijk ge acht, dat Churchill, die onlangs met Eisen hower in New York heeft gesproken, dit voorjaar een tweede bezoek aan de V.S. zal brengen. LONDEN (United Press). De vrouwe lijke arts Lydia Fedoseyevna Timasjoek is, naar radio-Moskou meldt, onderscheiden met de „Orde van Lenin" wegens haar rol bij de ontmaskering van de negen „dokters moordenaars" en hun complot om hoge Sovjet-functionarissen om het leven te brengen. De Nederlandse Wandelsport Bond bestaat op 23 Februari twaalfeneenhalf jaar. Althans als bond, hetgeen onder dwang van de be zettingsautoriteiten geschiedde, want voor dien was de naam Nederlandse Wandelsport Federatie. Er heeft zich een jubileum-commissie N. W. B. gevormd (waarvan het secretariaat is gevestigd te Dordrecht: Varkenmarkt 26 rd) om de N. W. B. als blijvende herinnering aan dit koperen feest een nieuwe bondsvlag aan te bieden. De commissie wil eveneens de kosten van de receptie op zich nemen en de verenigingen zowel als de individuele leden een jubileum-wimpel, in de bonds- kleuren, aanbieden. Ofschoon Zwitserland aanvankelijk had besloten niet te zullen deelnemen aan de Gymnaestrada 1953, is thans de aanmelding binnengekomen van Bellinzona, één van de sterkste Zwitserse gymnastiekverenigingen. Bellinzona zal met een groep heren aan de grote internationale gymnastiekdemonstra- ties in Rotterdam medewerken. De voorzitter van de Vereniging van Eersteklasers (VEK), de heer J. Hekman te Groningen, die door ziekte pas thans ken nisgenomen heeft van de berichten en com mentaren inzake het besluit der eersteklasse voetbalclubs om vast te houden aan de 4x14 ihdeling, deelt ons mede dat in dat besluit geen sprake is van dreigementen. Het be sluit luidt als volgt: a. voorstel om 4x14 te handhaven; b. indien dit niet wordt geaccep teerd, het bondsbestuur vragen om inter ventie; c. als deze niet tot resultaten mocht leiden, dan de houding nader bepalen. Na de overdracht der bevoegdheden door de Sovjet-Unie is communistisch China alleen eigenaresse geworden van de Changchun-spoorweg. Een joto van de plechtig heid der overdracht. Minister Tong Rai- Yaun overhandigt de administrateur van de spoorweg een vaandel. ADVERTENTIE Tijdens de in November gehouden ver gadering van de Heemsteedse gemeenteraad werd het besluit genomen, gedurende de komende Flora algehele ontheffing te ver lenen van de bestaande Winkelsluitings bepalingen, zodat de winkels te Heemstede niet alleen op werkdagen 's avonds tot 20.30 uur geopend mogen zijn, maar ook Zondags van 13.00 tot 23.00 uur. Slechts de Pro testants-Christelijke fractie verlangde aan tekening te hebben tegen gestemd. Ook het gemeentebestuur van Haarlem heeft zich inmiddels tot de Middenstands centrale voor Haarlem en omliggende ge meenten gewend, ten einde van deze orga nisatie het standpunt te vernemen, indien te Haarlem eveneens de gelegenheid wordt gegeven de winkels op Zondag geopend te houden. Het bestuur van deze Centrale heeft geantwoord, dat een minderheid, ge vormd door de Christelijke Middenstands vereniging, meende een. afwijzend advies te moeten geven. Uiteraard niet alleen uit principiële overwegingen, maar ook omdat het volgens hen voor het overgrote deel der winkeliers geen enkele zin zal hebben, hun zaak op Zondag geopend te houden. Men was daarbij van oordeel, dat de mees te bezoekers hieraan niet de minste be hoefte zullen hebben; hoogstens geldt dit voor de weinige zaken, die in staat zijn een plotseling opkomende wens te vervullen. Bovendien zal op deze wijze een groot aan tal kleine zelfstandigen met hun personeel gebonden worden aan een zaak, waar een onevenredig klein voordeel tegenover staat, terwijl zij, die uit beginseloverwegingen gesloten wensen te blijven, met een minder reële concurrentiefactor te maken zullen hebben. De meerderheid der Centrale meende evenwel, dat ondanks de door de minder heid genoemde bezwaren, Zondags na 13.00 uur ontheffing op de Winkelsluitingsbepa lingen dient te worden verleend. Na dit door de Centrale aan het gemeen tebestuur verzonden antwoord, hebben alle leden van de Haarlemse gemeenteraad hedenmorgen een schrijven ontvangen van de afdeling Haarlem der Christelijke Mid denstandsvereniging, waarin de reeds ge noemde bezwaren nogmaals kenbaar wor den gemaakt, met het ernstige beroep een voorstel van B. en W. ten aanzien van de ontheffing van de Winkelsluitingsbepalin gen, niet te aanvaarden. Bovendien heeft de afdeling zich nog tot het hoofdbestuur van de Christelijke Mid denstandsvereniging gewend, met het ver zoek er bij het departement op te willen aandringen, geen goedkeuring te verlenen aan het besluit van de Heemsteedse ge meenteraad en een eventueel door de Haar lemse gemeenteraad te nemen zelfde beslis sing, eveneens de toestemming te onthou den. Van officiële zijde te Heemstede verna men wij nog, dat het besluit van de ge meenteraad voldoende is en geen goedkeu ring van uit Den Haag meer behoeft. DJAKARTA (Aneta) Het Indonesi sche kabinet heeft Dinsdagavond de kwes tie van de Nederlandse missie besproken. In regeringskringen deelde men mede, dat er na de debatten in het Indonesische parlement over de kwestie van de Neder landse militaire missie en gezien de hou ding van de partijen dienaangaande in het algemeen thans voor de regering géén redenen meer zijn, deze missie te hand haven. De kwestie waarvoor de regering thans is geplaatst, is op welke wijze men nieuwe krachten moet aantrekken ter ver vanging van de Nederlandse missie. De be sprekingen met de Nederlandse regering over de missi,>rullen in feite een technisch karakter dragen. Onze correspondent te Djakarta tekent hierbij aan dat de mogelijkheid wordt over wogen van het aantrekken van individuele instructeurs, ter vervanging van de Neder landse militaire missie. Hierbij ligt de ge- dachtengang ten grondslag, dat men door individuele instructeurs, in plaats van met een missie, een politieke binding met enig land voorkomt. Het grootste bezwaar tegen de huidige missie is immers, dat zij wordt beschouwd als een instrument van de Nederlandse regering. „Balans"-uitverkoop DJAKARTA (Aneta) Het hoofd van de commissie, die is belast met het treffen van maatregelen ter bezuiniging op rege ringsuitgaven voor het vervoer van ambte naren, heeft medegedeeld, dat 3000 rege ringsauto's aan het publiek verkocht zullen worden. De verkoop van auto's aan daar voor in aanmerking komende ambtenaren is nog in het starium van administratieve afwikkeling. De aldus verkochte auto's zullen door de betrokkenen zowel voor privé-doeleinden, als voor de dienst ge bruikt worden. Er zal een regeling getrof fen worden, waarbij de kosten voor privé- en dienstgebruik gescheiden worden. 3-3Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij Amsterd. Baink Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings gisteren koersen 156% 184% 163% 317 81% 130 125% 88 16% 166% 151% 158 166 42t/i« 55 45i5/k. 68 23% 42% 94% 157 184% 160 811% 82 130 125% 88% 16% 167 151 158 166 43% 55 68% 23% 43 BINNENLAND De 27-jarige oud SS-er G. K. uit Maas tricht hoorde voor de rechtbank te Maas tricht anderhalf jaar tegen zich eisen wegens straatroof op een oudere dame. Toen hij voor de politie vluchtte, was een 10-jarig jongetje door een van de hem nagezonden kogels getroffen. Te Honselersdijk heeft Dinsdag me vrouw A. van ZeldenMonquil haar 102de verjaardag gevierd. De gezondheidstoestand van de jarige verhinderde een grote feest viering. Alleen de kinderen waren aan wezig. Het duizendste Domo-Sterovita melk- transport voor de Amerikaanse troepen in Europa vertrok Dinsdag met een versierde trein uit Dordrecht. Duizend transporten in papierverpakking betekenen voor Nederland een inkomen van bijna acht millioen dollar. Behalve ongeveer 55 millioen liter melk sinds de zomer van 1950 leverde de Domo- Sterovita-combinatie ook grote hoeveelhe den room, karnemelk, chocolademelk en cottage cheese (een soort kwark). De ministers van Economische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning willen de werkingsduur van de Distri- butiewet 1939 en van de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939 met twee jaar verlengen, in plaats van, zoals zij aanvankelijk hadden voorgesteld, met één jaar. Dit achten de mi nisters wegens de onzekerheid over de alge mene economische en politieke wereldsitua tie wenselijk. De rechtbank te Amsterdam heeft de 53-jarige agent-commissionnair H. J. B. uit Amsterdam wegens verduistering in dienst betrekking veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf. Hem was ten laste gelegd f6612,94 verduisterd te hebben ten nadele van een groothandel in vis te Vlaardingen. Op Vrijdag 13 Februari zal de gemeente secretaris van Rotterdam, de heer J. Hèsper, 25 jaar in dienst van de gemeente Rotterdam zijn. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 36-jarige waterbouwkundige P. G. K. uit Utrecht, die in 1951 als reclame- en pers chef in dienst was van het circus Jos. Mul lens, "vrijgesproken van .de hem in deze functie ten lastè gelegde verduistering van enkele honderden guldens. De rechtbank te Amsterdam heeft de gebroeders N. C. S., J. Th. S. en hun vader Th. L. S. wegens het vervaardigen van een distilleertoestel en het clandestien produce ren van alcohol, veroordeeld tot respectieve lijk twee keer tien maanden en vier maan den gevangenisstraf. Volgens een deskundige was tienduizend liter vervaardigd en naar zijn schatting was het rijk voor 33.000 gul den aan accijns benadeeld. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van dé invoer in December 1952 f683 millioen (v.m. 698 millioen), terwijl voor een waarde van 600 millioen (v.m. 653 millioen) werd geëxpor teerd. De uitvoer bedroeg 88 (v.m. 94 van de invoer. Bij Koninklijk Besluit is vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe. adjudant in buiten gewone dienst van H. M. de Koningin, eervol ontheven van de functie van voorzitter van het chefs-van-staven-comité, onder dank- betuigen voor de uitstekende en gewichtige diensten, door hem in die functie aan den lande bewezen. Bij Koninklijk Besluit is aan de heer D. J. von Balluseck, ambtenaar van de bui tenlandse dienst der tweede klasse, met in gang van 1 Januari 1933 voor do verdere duur van zijn optreden als permanent ver tegenwoordiger van Nederland bij de U.N.O. te New York de persoonlijke titel van bui tengewoon en gevolmachtigd ambassadeur verleend. In Utrecht is de vierde vakbeurs voor de koffer- en lederwarenindustrie geopend in het parterre-gedeelte van de Jaarbeurs gebouwen. Bij Koninklijk Besluit is bepaald dat de wet van 2 Januari 1953 tot wijziging in de heffing van omzetbelasting ten aanzien van tijdschriften met ingang van 23 Januari in werking treedt. Post voor Korea-vrijwilligers, thans op thuisreis naar Nederland, moet uiterlijk op 23 Januari, 4 en 9 Februari in Nederland ter post worden bezorgd. Het adres moet luiden: „rang, naam, legernummer, N. D. v. N. Op thuisreis naar Nederland, Amsterdam, Schip hol, militair". De naam van schip en tussen havens mogen niet worden vermeld. De Utrechtse rechtbank heeft de 43- jarige werktuigkundige J. K. uit Bussum tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld wegen bedreiging en poging tot afpersing. Hij had in November getracht zich meester te maken van de auto van een Eindhovenaar, met wie hij van Utrecht naar Jutphaas reed. Hij loste in de auto enige revolverscho ten, die de bestuurder echter niet van zijn stuk trachten en nam daarop de vlucht. HAARLEM EN OMGEVING De heer P. H. Borghouts heeft mede gedeeld dat hij wegens drukke werkzaam heden geen deel kan uitmaken van de pro- pagandacommissie voor de Bescherming Burgerbevolking. De eerste wijdingsdienst in het jaar 1953 van de padvindsters van het N.P.G. en de padvinders van de N.P.V. wordt Zondag middag gehouden in de Bakenesserkerk. De burgemeester van Bloemendaal is deze week verhinderd zijn spreekuur te houden. De Haarlemse politie heeft ook proces verbaal opgemaakt tegen de moeder van de vrouw, die verdacht wordt van deelneming aan bedriegelijke bankbreuk. Zoals wij gis teren mededeelden had laatstgenoemde meu belen uit de boedel van haar man, die fail liet verklaard is, naar haar moeder gebracht, Woensdag 28 Januari geeft de Haarlem se Politiekapel onder leiding van Marinus Adam een concert in het Concertgebouw. Na de pauze treedt het gezelschap van Her man Tholen op. B. en W. stellen de gemeenteraad voor de heren J. Kroes, H. F. Schultheiss en J. G. Smit met ingang van 1 September 1952 in vaste dienst te benoemen tot leraren aan de Gemeentelijke Avondschool voor Nijver heidsonderwijs.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3