Chinese jagers schoten Amerikaans Superfort neer De geblokkeerde rupiah- rekeningen van ge repatrieerden Gevangenen uit Eijgelshoven en Norg nu in Hoorn Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Meer rumoer Eisenhower vangt zijn taak als president der V.S. aan „Bovèn Mandsjoerije", beweren Chinezen, „Boven Noord-Korea", zeggen Amerikanen Senatoren dringen op regeling aan Plannen voor belastingfaciliteiten Executie bevolen van Egyptisch officier Rotterdams journalist in bewaring gesteld Michailof waarschuwt „verraders en dwazen" Het woord is aan... Oplossing in zicht waarbij zowel Indonesië als de rekeninghouders gebaat zouden zijn? Strengere bewaking Raadslid van Bergen bedankt voor de C.P.N. vrouwen in dienst 67e JAARGANG No 165 DONDERDAG 22 JANUARI 19 53 297e JAARGANG No 13 Indonesische regering gaat tinmijnen weer beheren Chinese ministers bekennen schuld De zaak-Menten Hij zou militaire geheimen hebben onthuld Meningsverschil over het begrip democratie Adenauer wil naar V.S. Spanning in Italië neemt toe Alien by de luchtverdediging Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE ONRUST, waarmee het nieuwe jaar in zoveel landen der wereld is ingezet, is Dinsdag tot buitengewoon rumoerige nieu we uiting gekomen in Italië. Het wetsont werp van de regering-De Gasperi tot wij ziging van het kiesstelsel heeft opschud ding en linkse obstructie in de Kamer maar nog veel meer spektakel daarbuiten tenge volge gehad. Uiterst-linkse afgevaardigden hielden redevoeringen, die de Kamerzitting tot achtenzestig uur verlengden, met geen ander doel dan de stemming over het wets ontwerp wat langer uit te stellen. Tenslotte werd het natuurlijk toch aangenomen, want de neuzen waren allang geteld: De Gaspe- ri's meerderheid gaf de doorslag. Het is helemaal niet duidelijk welk doel men met dit soort verzet meent te bereiken. Het communistische vakverbond proclameerde intussen een algemene staking van drie uur 's middags tot middernacht en relletjes op straat leidden tot de arrestatie van twee duizend mensen. De Senaat moet nu dat wetsontwerp nog aannemen; uiterst-links heeft intussen gedreigd met ,.ecn beroep op het volk". Wat daarmee bedoeld wordt is evenmin geheel duidelijk. Een licht- gealarmeerd mens zou zeggen: revolutie. Maar tussen dit woord, dat nog niet eens gesproken is, en de daad kan een zeer lange afstand liggen, zo lang dat die niet af te leggen of te overbruggen is. Ook moet men Italiaanse opschudding niet met dezelfde maatstaf meten, die men aan zulke gebeur tenissen in Noordelijke landen zou aan leggen. Dit neemt niet weg dat de Italiaanse scènes een nieuwe aanduiding geven van de scherpe verdeeldheid, die ook in dat land heerst en van de innerlijke zwakte van zijn staatsbestel. Premier De Gasperi, een staatsman van bijzondere bekwaamheid, die ook door de Amerikanen hoog geschat wordt, is met zijn politieke vrienden krach tig voorstander van Europese federale unie. Wij hebben bij vorige gelegenheden uiteen gezet waarom de meerderheid in een land als Italië daar wel heel duidelijk het be lang van moet inzien. De rustige Neder landse burger kan, lezend over zulke tone len als zich nu in de Italiaanse Kamer en in de straten van Rome hebben afgespeeld, nu wel hoofdschudden en vragen: moeten wij ons daarmee in een unie verenigen? De vraag ligt voor de hand en lijkt gerecht vaardigd, maar wordt toch door onvoldoen de overweging ingegeven. Want het zi.in juist de zwakheden en verdeeldheden, die in deze tijd in de West-Europese lanjjen aan den dag treden, die bewijzen dat men aan hervorming toe is: dat de beste tijd daar voor eigenlijk al voorbij is en men het zich daarmee moeilijker is gaan maken. Dezelf de opmerking is op deze plaats ten aanzien van West-Duitsland al bij herhaling ge maakt. Een jaar of drie geleden heerste daar een zeer krachtig streven naar Euro pese eenheid. De traagheid en de geschillen in het Westen hebben ontmoedigend ge werkt en het enthousiasme der voorstan ders doen luwen. Als men nu ongerust wordt over de toenemende activiteit van neo-nazistische organisaties kan men waarlijk niet zeggen, dat de kans op zulk een ontwikkeling niet al jaren geleden te voorzien was. Er waren toen,ook in Straats burg, politici die waarschuwden dat men haast moest maken, dat. men niet zoveel tijd had. Dat scheen alleen begrepen te worden als een verwijzing naar het Rus sische gevaar, dat men sindsdien niet toe genomen maar veeleer afgenomen acht.. Maar bij zovelen deed zich die andere over weging juist voor, dat uitstel van een nau we Europese aaneensluiting de verwezen lijking moeilijker zou gaan maken. Het is te verwachten dat nu bij verder uitstel de moeilijkheden in afzonderlijke gevallen nog meer zullen toenemen. Al heeft de ervaring geleerd, dat zich ook plotselinge gunstige wendingen in de situatie kunnen voordoen, men kan de ge dachte niet van zich afzetten dat de af wijzende houding van Britse regeringen de toestand in Europa ernstig benadeeld heeft en nog steeds benadeelt. Engelse voorstan ders van Europese Unie en van deelneming daaraan door hun land die talrijker zijn dan het lijkt moeten wel meermalen vervuld zijn van de beklemmende gedach te, dat hun eigen regering zowel als haar voorgangster tekortschiet in het voeren van groto politiek en ten onrechte de aandrang, op haar van continentale zijde uitgeoefend, heeft afgewezen. Het eiland is tot dusver tezecr eiland gebleken om zijn bewinds lieden te doen inzien dat het bij Europa behoort, dat zijn lot daarmee verbonden is, dat een gelegenheid tot groot initiatief hun geboden is die zij nog steeds ongebruikt laten voorbijgaan. En dat zij, zelf vaak morrend tegen het overwicht dat Amerika in de wereld doet gelden, geen andere kans hebben om zelf de scnepping van een op den duur gelijkwaardig geheel te bewerken dan door die kans te baat te nemen. R.P. Volgens Indonesische persberichten zul len de tinmijnen op Banka op 1 Maart weer onder beheer van de Indonesische règering komen. Het contract met de N.V. Gemeenschappelijke Mijnbouwing Billiton, waarbij het technisch beheer over de tin mijnen op Banka aan de Billitonmaat- schappij werd overgedragen, loopt eind Februari af. De Billitonmij deed nog pogingen dit contract te verlengen. HONGKONG (Reuter). Volgens het te Peking verschijnende „Volksdagblad" hebben vijf ministers en verscheidene plaatsvervangende ministers in de Chinese communistische regering erkend schuldig te zijn aan „bureaucratie" en gebrek aan leiderschap. Voorts hadden zij toegegeven geen lering te hebben getrokken uit hun fouten. Onder de betrokkenen bevinden zich de ministers Po Ji Po (Financiën), Foe Tsjo Ji (Waterwegen), Tsjang Nai Tsji (Voed selvoorziening) en Li S.ioe Tsjeng (Land bouw), alsmede de plaatsvervangende mi nisters voor de Spoorwegen, Bosbouw en Brandstofvoorziening. TOKIO (Reuter).Radio-Peking heeft medegedeeld, dat een Amerikaans super fort tien dagen geleden door jagers der Chinees-communistische luchtmacht omlaag- is geschoten, toen het zich boven Mandsjoe- rijs gebied, ongeveer vijftien kilometer ten Noord-Westen van Antoeng, bevond. Vol gens dit omroepstation zijn van de veertien inzittenden drie om het leven gekomen, toen zij met hun valschermen het getrof fen toestel verlieten. De elf overigen be reikten behouden de grond en zijn gevan gen genomen. De Chinese premier Tsjoe en-Lai pro testeerde, voor radio-Peking sprekend, krachtig tegen „deze schending van het Chinese luchtruim". Hij was van mening dat een dergelijk optreden „een ernstige bedreiging van het Verre Oosten" is, die hij zag als „een nieuwe Amerikaanse stap, om het Koreaanse oorlogstoneel uit te brei den". Volgens Tsjoe en-Lai werd het om laag geschoten super-fort gebruikt voor strategische verkenningsvluchten en voor het boven Mandsjoerije uitwerpen van spe ciale agenten, die tot. opdracht zouden heb ben sabotage in communistiseh-China te plegen en te organiseren. De premier besloot met te zeggen, dat Amerikaanse vliegtuigen het luchtruim boven communistisch-China ook op 28 No vember en 8 en 12 December 1952 hebben geschonden. De leiding der Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten heeft Donderdag be vestigd, dat Chinees-communistische jagers tien dagen geleden een Amerikaans super fort omlaag hebben geschoten. Ontkend werd echter, dat het toestel zich toen het werd aangevallen, boven Mandsjoerijs ge bied bevond. In de Amerikaanse verklaring wordt ge zegd,dat het super-fort boven Noord-Korea. ongeveer twintig kilometer ten Zuiden van de Jaloe, bezig was propagandabiljetfen uit te werpen, toen het plotseling door twaalf Chinees-communistische jagers werd aan gevallen. Het Amerikaanse toestel werd op zijn gehele vlucht op radarschermen ge volgd. Hierdoor is onomstotelijk komen vast te staan.dat het boven Noord-Koreaans gebied is aangevallen. Na de aanval zond het Amerikaanse vliegtuig een noodsignaal uit en verdween uit het gezicht. De uit veertien koppen be staande bemanning staat sindsdien als „vermist" geboekt. Volgens de leiding der Amerikaanse luchtmacht was het omlaag geschoten toe stel een „B-29" bommenwerper, die niet voor verkenningsdoeleindcn werd gebruikt. Het vliegtuig had slechts propagandabiljet- ten aan boord. Door de Russen? Japanse vissers, die Dinsdag, na zes maanden door de Russen gevangen te zijn In het Voorlopig Verslag der Eerste Ka mer over de begroting van Justitie ver klaren enige leden, in te stemmen met het voornemen van de minister, de beëindiging van de werkzaamheden van de Raad voor het Rechtsherstel en zijn organen zoveel mogelijk te bevorderen. Deze leden hadden zich afgevraagd, of ter bereiking van dat doel de werkwijze van het Nederlands Beheersinstituut bij de afwikkeling van nog aanhangige zaken niet zou kunnen worden versneld. Zij herinneren aan het gebeurde in de zaak-Menten. Minister Wijers deelde destijds aan de Staten-Gene raal mede, dat in die zaak een regeling zou worden getroffen. Minister Mulderije gaf in Februari 1952 opdracht, op korte ter mijn tot zulk een regeling te komen. Nog is niets geschied. Deze senatoren stellen de vraag, waarom deze aangelegenheid nog steeds niet tot een redelijke oplossing is gebracht. Naar aanleiding van berichten, blijkens welke tegen de raadsheer-commissaris in de zaak-Menten een dagvaarding zou zijn uitgebracht, behielden enige leden zich voor, deze aangelegenheid bij de openbare beraadslagingen over de begroting van Justitie ter sprake te brengen. gehouden, in de Noord-Japanse haven Hanasaki zijn aangekomen, hebben mede gedeeld gezien te hebben hoe een Ameri kaans super-fort, dat boven het door de Russen bestuurde eiland Haroekoeroe, ten Oosten van het eiland Joeri, vloog, door twee Russische jagers is aangevallen en beschoten. Het Amerikaanse toestel werd ook beschoten door luchtdoelartillerie. De vissers deelden mede dat er rook uit het vliegtuig kwam, dat vervolgens, ten Noord- Westen van Joeri, in zee is gestort. Dit ge schiedde op 7 October 1952. De vissers waren onder Russisch toezicht aan het vissen, toen dit geschiedde. Zij verklaarden dat hun Russische bewakers zich verontrust betoonden, toen bleek dat de Japanners het omlaag schieten van het Amerikaanse super-fort hadden gezien. Zij moesten onverwijld naar Joeri terugkeren, waar zij tot nu toe gevangen zijn gehouden. In de Eerste Kamer heeft minister Van de Kieft gisteren medegedeeld, dat uitge werkte plannen inzake helastingfaciliteiten zijn departement hebben verlaten en dat het overleg hierover met zijn ambtgenoten spoedig begint. Deze belastingfaciliteiten hebben enerzijds de strekking een recht vaardige verdeling van lasten te bevorde ren, anderzijds zijn zij gericht op een in standhouding van de bedrijvigheid en van het productieapparaat. De faciliteiten zul len betrekking hebben op vervroegde af schrijvingen. op een verlichting van de vennootschapsbelasting en op een compen satie voor de komende huurverhoging. Deze compensatie zal gevonden worden op het terrein der indirecte belastingen, der om zetbelasting en van de accijns. CAIRO (Reuter). Luitenant-kolonel Mohammed Hassan el Damanhoeri, die door een militaire rechtbank te Cairo ter dood veroordeeld was wegens aanzetten tot muiterij, zou hedenochtend vroeg terecht worden gesteld. De uitspraak van de rechtbank is door premier Naguib bevestigd, aldus heeft het algemeen hoofdkwartier van het Egyptische leger te Cairo meegedeeld. De broer van luitenant-kolonel El Da manhoeri, kapitein Hassan Rifaat El Da manhoeri, zal uit het leger worden ontsla- •gen. Hij werd ervan beschuldigd niet on middellijk zijn meerderen op de hoogte te hebben gebracht van een samenzwering van bepaalde personen om een opstand te verwekken. De uitspraak van Maandag van de spe ciaal ingestelde rechtbank werd pas Woens dagnacht bekendgemaakt. De gebroeders El Damanhoeri waren de eerste van de 25 aangehouden officieren,die voor deze recht bank, die uit tien officieren bestaat,terecht stonden. Maandag maakte de minister van Natio nale Voorlichting, Galal, bekend, dat ver leden week 101 personen waren gearres teerd in verband met een samenzwering tegen het huidige militaire bewind in Egypte. De twintigjarige leerling-journalist L. Elfferich, verslaggever van „Het Rotter- damsch Parool", is in verzekerde bewaring gesteld. Hij wordt ervan verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan het open baar maken van militaire geheimen. Dit zou zijn geschied door de publicatie van een artikel „Luchtwachtdienst bouwt geheime centraalpost" in „Het Rotter- damsch Parool" van 14 Januari. Het artikel is, vóórdat het werd gepubliceerd, voorge legd aan de Luchtmacht-voorlichtings dienst in Den Haag, alsmede aan andere instanties van de Luchtmacht, die stuk voor stuk verklaarden tegen publicatie geen enkel bezwaar te hebben, zo meldt Het Parool. De arrestatie heeft plaats gevonden, zon der dat de Justitie zich heeft gewend tot de directe chef van de verslaggever of tot de hoofdredactie. Zonder opgaaf van redenen werd de ver slaggever ontboden bij de Koninklijke Maréehaussée op de Westersingel in Rot terdam. Gezien de wijze, waarop het artikel over de luchtwachtdienst in de krant gekomen was, is het verklaarbaar, dat hij, noch de redactie-chef ook maar enig ver moeden had, waarvoor dit geschiedde. Een opperwachtmeester deelde hem mede, dat hij een strafbaar feit had gepleegd. Ver volgens wenste de opperwachtmeester te weten, uit welke bron de journalist zijn in lichtingen had geput. Elfferich heeft hierop geantwoord, dat hij niet van plan was deze bron te noemen en verwees de opperwachtmeester naar zijn hoofdredactie. De opperwachtmeester ver klaarde daarop toch al te weten van wie Elfferich zijn gegeven had gekregen, om dat hij het al had uitgezocht. Toen Elffe rich informeerde waarom de politieman het dan nog eens van hem vernemen wilde zei deze alleen maar: „Het was u verboden dat artikel te publiceren. Ik heb zes ge tuigen". Volgens de Rotterdamse officier van Justitie, mr. T. Semeyns de Vries van Does- burgh, kan Elfferich, in afwachting van een nader onderzoek, zes dagen in hechte nis worden gehouden. Bij de redactie van „Het Rotterdamsch Parool" vraagt men zich af niet alleen op welke gronden deze arrestatie is verricht, maar ook of zelfs indien de militaire instanties achteraf de gewraakte publicatie anders beoordelen dan in eerste aanleg een dergelijk optreden der Justitie wel noodzakelijk was geweest. De bouw van de Lucht wachtpost, waar van het gewraakte artikel melding maakte, geschiedt voor iedereen zichtbaar aan de openbare weg. LONDEN. (Reuter). Nikolai Michailof, lid van het presidium der communistische partij, heeft Woensdag in het Bolsjoi- theater te Moskou onder bijval de verkla ringen van andere communistische leiders herhaald, dat een nieuwe wereldoorlog „onvermijdelijk zou leiden tot de ineen storting van het kapitalistische stelsel in de gehele wereld". „Laten de imperialis tische makers van plannen voor een aan val op de Sovjet-Unie de les van de ge schiedenis niet vergeten", aldus verklaarde hij op een bijeenkomst ter herdenking van de sterfdag van Lenin. Hij zeide, dat in de Sovjet-Unie nog sporen bestaan van burgerlijke ideologie, moraal en psychologie. Ook zijn er nog personen, die vijanden zijn van het vol'k en geholpen worden door de imperialis ten, aldus Michailof. „Het luilakken neemt de laatste tijd toe C o 11 o n Wij zouden een mooi brandje kunnen hebben als alle schrijvers, die geen vuur in hun boeken kun nen leggen, ertoe konden beslui ten hun boeken in het vuur te leggen. en hierdoor ontstaat een broedplaats voor spionnen en saboteurs". Michailof, een der jongeren, die op het communistische partijcongres van October in de gelederen der hoogste leiders werden opgenomen, verklaarde verder nog, dat Stalin opdracht had gegeven tot intensive ring van de klassenstrijd en de uitzetting van „verraders" of „dwazen, die geloven, dat de klassenstrijd een einde neemt". Diplomatieke waarnemers te Londen zijn van mening, dat Michailofs verklaring reeds verwachte zuiveringsprocessen in luidt. Men schrijft ons: „Talloze gerepatrieer- den uit Indonesië die in ons land verblij ven, leven in betrekkelijk zorgelijke om standigheden, ofschoon zij nog over dik wijls belangrijke banksaldi in Indonesië beschikken. De wettelijke regelingen sedert de Ja panse capitulatie hebben tot resultaat ge had, dat zij, die vóór 1 Augustus 1946 In donesië voorgoed verlieten, in het geheel geen kapitaal meer naar Nederland heb ben mogen transfereren. Na bovengenoem de datum hebben definitief gerepatrieer- den ten hoogste 25.000 mogen overmaken. Gerepatrieerden, die thans in Indonesië nog inkomsten trekken (bijv. huren of di videnden) mogen jaarlijks via een zg. in komstenrekening de tegenwaarde van Rp. 15.000 transfereren, doch de bovenbe doelde geblokkeerde kapitaalsrekeningen mochten tot nu toe nimmer voor investe ring in enig bedrijf worden gebruikt. Deze kapitalen en kapitaaltjes bleven dus geblokkeerd, leverden geen (trans ferable) dividenden op en bleven niette min bloot staan aan alle monetaire en der gelijke risico's. Men is nu gaan inzien, „dat men op deze wijze niet alleen een ernstig nadeel toe brengt aan de eigenaren van deze geblok keerde kapitaalsrekeningen, doch boven- WASHINGTON (Reuter). Gisteren kort na de dageraad heeft de nieuwe Ame rikaanse president, Eisenhower, zich naar het Witte Huis begeven. Na de feestelijk heden ter gelegenheid van de inhuldiging was de president slechts zes uren thuis geweest. De uitlating van Eisenhower in zijn inhuldigingsrede, dat hij op het ter rein van de buitenlandse politiek geen po litiek van verzoening door concessies zal voeren heeft, volgens waarnemers, alom steun gevonden bij de leden van het con gres. De volgende taak van Eisenhower is het opstellen van een verslag over de „state De overplaatsing van politieke delinquen ten uit de kampen Norg en Eijgelshoven, waarvan minister Donker gisteren de noodzakelijkheid besprak, is reeds ge schied. De bedoelde gevangenen zijn in de nacht van Dinsdag op Woensdag op trans port gesteld naar de rijkswerkinrichting te Hoorn, waar zij een strengere bewaking krijgen. De aannemer van de werkzaamheden aan het Haarlemse station zet alles op alles om er voor te zorgen dat het derde perron in gebruik genomen kan worden wanneer in Mei de zomerdienst begint. Ook voor de bewoners van Haarlem-Noord betekent dit, dat, zij gedurende een grool deel van de dag aan de zijde van het Kennemerplein het station kunnen betreden. Bovendien zal door het derde perron, waar de treinen in de richting Velsen zullen vertrekken, een vlottere afwikkeling van het verkeer naar Rotterdam mogelijk worden, Naar het A.N.P verneemt, waren in de rijkswerkinrichting te Eijgelshoven, voor dat deze gedeeltelijk werd ontruimd, nog ongeveer 150 gevangenen geïnterneerd. Daarvan waren er 105 tewerkgesteld in de mijnen „Julia" en „Laura" te Eijgelshoven. De overigen verrichtten corveediensten in het kamp. Thans verblijven hier nog en kele tientallen politieke delinquenten, wier verleden en gedrag op korte termijn voor waardelijke in vrij h ekLsste lling motiveren. Dit kamp list op slechts een paar honderd meter afstand van de Duitse grens, die daar gevormd wordt door een spoorlijn, met een landweg er langs, die nog op Ne derlands gebied ligt. Die spoorlijn kan men van de weg af zonder moeite betreden. Men hoeft zich niet eens de moeite te ge troosten om over een draadversperring of iets dergelijks heen te klimmen. De uit het Eijgelshovense kamp ontsnapten, waarover minister Donker gisteren sprak, waren dus vrijwel reeds veilig, toen zij uit- het kamp waren. Daarna scheidde hen alleen nog een wandeling van enkele minuten van Duitsland. De gedeeltelijke ontruiming van het kamp werd verricht door meer dan hon derd zwaar bewapende leden van de rijks politie. De weggevoerde gevangenen wer den vervoerd in een overvalwagen en een autobus. De laatste groep naar Eijgelsho ven gedirigeerde mannen van de rijks politie vertrok Woensdagmorgen omstreeks 9 uur uit deze plaats. De heer J. Broersma, lid van de ge meenteraad van Bergen (N.H.), heeft be dankt als lid van de Communistische Partij Nederland. Indien een van zijn opvolgers op de eandidatenlijst zijn plaats wil in nemen, zal hij tevens bedanken als lid van de raad. De heer Broersma heeft ver klaard, dat hij met de leiding van de C. P. N. verschil van mening heeft gehad over het begrip democratie. of the union" een rapport over de stand van zaken in de Verenigde Staten waarin hij, naar wordt verwacht, uiteen zal zetten, hoe hij de zuivering in binnen landse aangelegenheden denkt uit te voe ren. Tijdens de verkiezingscampagne heeft hij een dergelijke zuivering beloofd. Er is nog geen datum voor het voorlezen van de boodschap bekend gemaakt. Men voorspelt te Washington dat de nieuwe president een werkrooster in mili taire stijl zal opstellen. Truman, de oud-president, is naar zijn woonplaats Independence in de staat Mis souri gegaan. Tijdens een oponthoud te Cincinnati stapte hij uit voor een wande ling. Vreemden groetten hem en een neger vrouw schudde hem de hand. Het viel Truman niet moeilijk weer de houding aan te nemen van een gewone staatsburger. Hij liep naar een boekenstalletje en wachtte in de rij zijn beurt af. Adlai Stevenson, de verslagen democra tische candidaat voor het presidentschap, is op het eiland Barbados gearriveerd, waar hij een vacantie van drie weken door zal brengen. Ongelukken Bij de feestelijkheden van de inhuldi ging hebben tweehonderd personen een on geluk gehad en zijn er twee ten gevolge van een beroerte overleden. De Amerikaanse Senaat heeft vandaag zijn goedkeui-ing gehecht aan de door pre sident Eisenhower verrichte benoemingen dien een zeer voor de hand liggende moge lijkheid voorbij laat gaan om het in Indo nesië zo moeilijk te vinden kapitaal aan te trekken, waaraan de industrialisatie en de wederopbouw zo zeer behoefte hebben". Dagbladen op Java hebben onlangs „op het grote belang gewezen, dat zowel de vrijwel gedepossedeerde kapitaalbezitters als de Indonesische woningbouw erbij zou den hebben, indien men toestond, dat een deel van dit enorme momenteel steriele kapitaal geïnvesteerd werd in projecten, welke de volkshuisvesting zouden kunnen bevorderen". In dit verband acht men het van beteke nis, dat de Indonesische overheid korte tijd geleden aan een in Surabaja werkzame groep zakenlieden de mogelijkheid in uit zicht heeft gesteld, dat geblokkeerd kapi taal zou worden vrijgegeven voor beleg ging in eer> in Oost-Java op te richten nieuwe industriële onderneming op het gebied van de bouwmaterialenvoorziening. Binnenkort zal een makelaarskantoor onder de in Nederland wonende eigenaren van kapitaalsrekeningen een enquête houden, waarna bij voldoende belangstel ling vermoedelijk een deblokkcringsver- gunning zal worden afgegeven. Aldus zullen, naar men hoopt, velen in de gelegenheid worden gesteld, hun kapi taal te investeren en daarvan de dividen den zelf in Nederland te ontvangen, ter wijl Indonesië door een nieuw industrieel apparaat en uit eigen grondstoffen over een goedkoop en gemakkelijk te verwer ken bouwmateriaal zou komen te beschik ken", aldus deze mededeling. BONN (D.A.F.) De West-Duitse bondskanselier, dr. Adenauer, rekent er op. dat hij nog in het voorjaar van dit jaar naar de V.S. zal reizen en zal kennismaken met de nieuwe Amerikaanse regering. Naar de kanselier Woensdag voor journa listen te Bonn verklaarde, zou hij het bui tengewoon op prijs stellen als hij spoedig een gesprek zou kunnen hebben met de nieuwe president der V.S., Dwight Eisen hower. Eisenhower was in de zomer van het vo rig jaar zijn gast geweest en het zou hem genoegen doen, hem als nieuwe president der V.S. spoedig te ontmoeten. Adenauer bestempelde de verklaring van Eisenhower naar aanleiding van zijn ambtsaanvaarding „als een buitengewone bijdrage ter stabilisatie van de wereld vrede". De nieuwe Amerikaanse president had zeer verstandige woorden gekozen, die voor de volkeren der vrije wereld een ruggesteun zouden betekenen, aldus Adenauer. Hij achtte het van belang, dat Eisenhower grote waarde aan de vereni ging van Europa hechtte. In Bonn wordt aangenomen, dat de nieuwe Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, fij zijn bezoek in Bonn, begin Februari. Adenauer officieel zal uitnodigen voor een bezoek aan de V.S. Geallieerde waarnemers verwachten, dat Adenauer in Maart zal gaan. in ministersfuncties, evenwel met uitzon- j r i i aaaa dering van de benoeming van Charles LUCHtmaCHt fleemt ZUUU Wilson tot minister van defensie. De president heeft nog niet om goedkeu ring van Wilsons benoeming gevraagd. Wilson heeft, zoals bekend, geweigerd zijn groot aandelenbezit in „General Motors" van de hand te doen. Deze maatschappij heeft grote contracten voor de landsver dediging. Het nieuwe kabinet van Eisenhower, op de minister van Defensie na, is later op het Witte Huis beëdigd. ROME (Reuter) De Italiaanse com munisten en linkse socialisten hebben Woensdag gedreigd „een beroep op het volk te doen" tegen de in de nacht van Dinsdag op Woensdag door de Kamer van Afgevaardigden aangenomen kieswet- herziening van eerste-minlster De Gasperi. De wet op de herziening moet nog door de Senaat worden aangenomen. In het gehele land stond de politie klaar om het hoofd te bieden aan eventuele wan ordelijkheden, maar tot Woensdagavond werden geen incidenten van betekenis ge meld. Te Castelnuova Rangone in de omgeving van Modena wierp een boerenknecht, die bezig was leuzen tegen de herziening op een muur aan te brengen, een pot ongebluste kalk naar een politieman, die hem bij zijn bezigheden verraste. De agent vuurde en verwondde zijn aanvaller zwaar. De agent kreeg brandwonden aan het gezicht. Te Genua is een proteststaking van twee uren gehouden. De luchtmacht heeft het plan, zo moge lijk binnen korte tijd, ongeveer tweedui zend vrouwen in haar gelederen op te ne men. Deze vrouwen zuilen organiek inge deeld worden bij de Milva (Militaire Vrou wenafdeling), maar verder volledig dienen bij de luchtverdediging. Een deel van dit personeel, 809 vrouwen, zal een volledige taak kunnen vinden bij het Commando Luchtverdediging, de overi gen zullen worden ingedeeld bij het Korps Luchtwachtdienst. Deze laatsten zullen worden geoefend in haar vrije tijd. PLAATSELIJK MIST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Over het algemeen veel bewolking en plaatselijk mist, maar overigens over wegend droog weer. Zwakke tot ma tige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. 23 Januari Zon op 8.33 uur, onder 17.11 uur. Maan op 11.21 uur. onder 3.06 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 22 Januari Hoog water: 8.43 en 22.09 uur. Laag water: 4.13 en 16.41 uur. Vrijdag 22 Januari Hoog water: 9.38 en 22.13 uur. Laag water: 5.02 en 17.34 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1