Felle, anti-Britse redevoering van generaal Naguib Nazi-vrienden in West-Berlijn roeren zich Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Oost-Duitsland Egypte's dictator bindt alle partijen in „bevr ij dings front Laatste twee Joodse leiders uit Oost-Duitsland gevlucht Generaal Van Fleet gaat Korea verlaten Westelijke nota wisseling met Moskou Slavenhandel in Afrika? Het woord is aan... Hooghartig démenti van „aantijgingen" jegens „Nation Europa" in Brits blad S.E.R.-advies over huurverhoging Onderofficier krijgs- tuchtelijk gestraft Contragewicht viel op autocabine; twee doden Griep eist doden in West-Europa Kans op enige regen de MASSALE „ZUIVERING", in Oost- Puitsland begonnen, heeft een nieuwe toe neming van de stroom vluchtelingen naar het Westen veroorzaakt. Van de zes leiders van de Joodse gemeenschap waren er nog twee achtergebleven, om de vlucht van anderen te helpen bevorderen; volgens het laatste nieuws hebben die twee zich nu ook in veiligheid kunnen brengen. Aan de be weringen dat actie, tegen de Joden gericht, zich tot de Zionisten zou bepalen, behoeft blijkbaar ook geen waarde meer te worden gehecht. De gebeurtenissen in Praag had den al de indruk gewekt dat vervolging van de Joden weer was begonnen; Russisch op treden heeft die indruk versterkt en men ziet nu de voortzetting in Oost-Duitsland. Zijn opvolger: Maxwell D. Taylor Over eigendommen in Oost-Duitsland Overleg van Adenauer met socialisten mislukt „Massamoord in Oradour was een vergissing" Kardinaal Mindszenty gezond V.S. waarschuwen Italië Tweede Kamerlid vraagt publicatie Hij zou gegevens hebben ver strekt aan Rotterdamse journalist Ongeluk op ophaalbrug Fransen en Tsjechen wisselen uitwijzingen uit 67e JAARGANG No 167 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 24 JANUARI 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 15 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Niet dat de massale zuivering in dat gebied zich tot de Joden beperkt. De po sitie der oude politieke partijen is kenne lijk zwaar geschokt; er is weinig fantaisie voor nodig om te veronderstellen dat zij het einde van haar bestaan naderen. En als men leest van „zuiveringspatrouilles", die namenlijsten hebben van personen, die enigerlei contact met het Westen onder houden, begrijpt men dat naar een nog scherpere afscheiding van dat Westen wordt gestreefd. Zelfs zijn op die lijsten mensen vermeld omdat zij in Westelijke krijgsgevangen-kampen hebben gezeten. Met de bedoeling dus, dat zij daarmee een contact met het Westen hebben opgedaan dat al gevaarlijk wordt geacht. Geen won der dat angst in Oost-Duitsland heerst; geen wonder dat dagelijks een stroom vluchtelingen de grens overtrekt en dat die niet alleen Joden en leden van politieke groepen waaronder vrijwat communis ten telt. Men kan zich onder deze omstandig heden in West-Duitsland weinig illusies maken over een spoedige hereniging van het Oosten en Westen des lands: een her eniging die nog kortgeleden van Russische zijde als een soort lokvink in uitzicht werd gesteld, maar die in Moskou blijkbaar vol strekt geen punt van overweging meer uit maakt. De zuivering wordt in Oost-Duits land nu op de gehele bevolking toegepast. Openbare aanklagers hebben opdracht ge kregen, strenger tegen de vijanden van de staat op te treden en daarbij is, naar Reuter bericht, aan gerechtelijke autoriteiten ook medegedeeld dat getuigenissen charge van echtelieden, belastende getuigenissen dus van de vrouw tegen haar echtgenoot of omgekeerd, geldig zijn. Men kan uit dit alles afleiden dat niet alleen de bevolking van Oost-Duitsland angstig is, maar dat de communistische machthebbers het ook zijn. Daar getuigen al die zuiveringen op grote schaal inder daad van. Angstig, namelijk, voor onder mijning van hun eigen machtspositie, voor verzet dat te sterk zou kunnen worden, voor een ontevredenheid die vroeger of later baan zou kunnen breken. Het is het oude verschijnsel in diclatoriaal-geregeer- de landen; men is zich welbewust van een onderworpenheid, die allerminst instem ming beduidt en waarachter zich de ware gevoelens zorgvuldig verbergen. Men neemt daar geen risico's mee en gaat dan maar weer eens tot krachtdadig ingrijpen over, om nieuwe schrik te zaaien en daar mee weer een periode van rust te verze keren. Hoe West-Duitsland de nieuwe vluchtelingen-stroom zal moeten verwer ken kan de regering in Bonn zich denke lijk op dit ogenblik zelf nog niet voorstel len. Het door de UNO aan de orde gestel de maar nog geenszins opgeloste vluchte lingen-probleem wordt er weer aanmer kelijk problematischer door. R. P. WASHINGTON. (Reuter). Het Ameri kaanse leger heeft Vrijdag bekend ge maakt, dat generaal James A. van Fleet, de opperbevelhebber van het Amerikaanse achtste leger in Korea, 31 Maart zal wor den opgevolgd door generaal Maxwell D. Taylor. Generaal Maxwell Taylor, die thans chef van de staf voor operaties en administra tie van het leger is, zal over een paar da gen naar Japan vertrekken. Van Fleet had eigenlijk 31 Januari we gens het bereiken van de leeftijdsgrens zijn post moeten verlaten, maar wegens de regeringswisseling in de Verenigde Staten is het tijdstip van zijn aftreden tot 31 Maart uitgesteld. Van Fleet werd bevelhebber van het achtste leger, nadat Truman generaal Mc.Arthur had ontheven van het bevel over de Amerikaanse strijdkrachten in het Verre Oosten. Taylor is 51 jaar oud. In de tweede we reldoorlog voerde hij het bevel over een luchtlandingsdivisie, die opereerde in Normandië en Nederland en in Midden- Europa. In 1945 keerde hij naar de Ver enigde Staten terug, waar hij werd be noemd tot directeur van de militaire aca demie te West Point. Hij werd in Septem ber 1949 bevelhebber te Berlijn. Newsweek meldde dezer dagen, dat Van Fleet aan Eisenhower, een persoonlijk vriend, had gevraagd om aan te mogen blijven, indien er een geallieerd offensief in Korea op het program zou staan. LONDEN (Reuler-A.F.P.). Engeland en Amerika hebben Vrijdag een notawisse ling met de Sovjet-Unie gepubliceerd over de bescherming van eigendommen en be langen van deze landen in Oost-Duitsland. In de nota's wordt gezegd, dat de Sovjet- Unie, ondanks het overdragen van haar verantwoordelijkheid aan de Oost-Duitse autoriteiten, niet ontslagen is van haar ver plichtingen als beschermende mogendheid. De eeiste nota's dateren reeds van begin vorig jaar. Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat ook Nederland, Frankrijk, België en Luxemburg soortgelijke nota's aan de Sovjet-Unie hebben gezonden. (Reuter). Egypte's dictator, generaal Naguib, heeft ter gelegenheid van de Egyp tische bevrijdingsfeesten een rede uitge sproken die een zeer felle anti-Britse toon had. Boven de toeschouwers vlogen tijdens Naguib's toespraak in Groot-Brittannië vervaardigde vliegtuigen der Egyptische luchtmacht. Toen de minister-president verklaarde: „ook de laatste sporen van Brits imperia lisme in Egypte moeten verdwijnen" werden onder de menigte kreten gehoord als „Lang leve Naguib" en „Na vandaag geen impe rialisme meer". Nadat generaal Naguib de geschiedenis van het moderne Egypte in een half uur had behandeld, nam hij de menigte een „eed van trouw" af. Hij deed dit in de vorm van een gebed, waarin hij onder meer zei- de: „O gij Allah, die de sterken lief hebt en de zwakken haat, schenk uw genade aan hen die de voorkeur geven aan een eer volle dood voor de zaak der vrijheid, boven een vernederend slavenleven. Wij zullen voor ons land werken, zoals zijn belangen en eer dat vereisen. O Allah, wees getuige van het afleggen van deze eed, want gij zijt de opperste getuige". „De Egyptenaren hebben reden om feest te vieren en de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien", vervolgde Naguib. „Wij zijn inwoners van een vrij land, dat nim mer het hoofd heeft gebogen, of op heeft gehouden met het bestrijden van hen, die er tegen hebben samengezworen. Egypte vecht niet slechts reeds sinds anderhalve eeuw tegen Franse en Britse invallers, doch het heeft al die tijd ook oen binnenlandse strijd gevoerd, om tot een gezond regeringsstelsel en een juiste grond wet te komen. In 1803 hebben de Egyptenaren de toen malige Turkse heersers verdreven, omdat omkoperij welig onder hen tierde. 150 jaar later is Faroek om dezelfde reden verwij derd. Toen de Britten Egypte in 1882 bezetten", aldus Naguib, „boden zij de Egyptische po litieke partijen bestuursmacht aan. Deze gingen hier maar al te geredelijk op in. Zij gebruikten deze macht echter ter bevor dering van hun eigen doeleinden en niet voor het welzijn des lands. Faroek stelde zich voor ogen dat de poli tieke partijen het zich niet veroorloven kondén tegen zijn handelingen in verzet te komen. Hij gebruikte ze, om zijn persoon lijke wensen te vervullen. Het kwam on geveer hierop neer, dat er een (stilzwij gende) overeenkomst tussen de ex-koning en de Egyptische politieke partijen be stond, waarbij zij waren overeen gekomen hun ogen voor elkanders fouten te sluiten. Het werkte als een vennootschap, waarbij de vennoten zich door diefstal en berovin gen verrijkten, terwijl het volk buiten alles werd gehouden. De samenzwering der politieke partijen tegen het volk beperkte zich niet tot het aanwenden der nationale rijkdommen ten eigen bate", vervolgde de premier. „Ook het recht van het volk op vrijheid werd aangetast. De in Egypte zelf bestaande ge schillen hebben de Britten geholpen hun bezetting van delen van ons vaderland voort te zetten. De heftige onderlinge strijd der politieke partijen betekende een ver pletterende last voor het volk, dat steeds meer in slavernij geraakte. Doch in het vervolg zal er geen sprake zijn van ver raad of een compromis. Bevrijdingsfront Wij hebben ons reeds van het stigma „oneervol", dat op ons rustte, bevrijd. De in regeringskringen voorkomende omkope rij is met wortel en tak uitgeroeid. De steun van het volk voor ons nieuwe bewind neemt dagelijks toe. Het is daarom nodig geworden een organisatie in het leven te roepen, waardoor het volk uiting kan ge ven aan zijn politieke gevoelens en die kan dienen om het streven naar eenheid te be vorderen en de pogingen daartoe van onze arbeiders in één baan te leiden. Ik heb daarom besloten een „bevrijdings front" te stichten, dat in de plaats zal komen der ontbonden politieke partijen en dat als devies zal voeren „Eenheid, disci pline en arbeid", aldus premier Naguib. Een Egyptische rechter heeft twee Egyp tische burgers, die terecht stonden op be schuldiging van het „onwettig betreden" van een Brits legerkamp in de Suezkanaal- zöne, vrijgesproken. Hij verklaarde dat Britse troepen, „na het in 1951 opzeggen door Egypte van het in 1936 met Groot- Brittannië gesloten verdrag, het recht mis sen zich nog langer op Egyptisch grondge bied te bevinden". De rechter verklaarde in een toelichting op zijn vrijspraak nog, dat het elke Egyp tenaar vrij staat elk gebied van bet Egyp tische rijk en ook daarin gelegen Britse legerkampen, vrijelijk te betreden. De voorzitter van de West-Duitse so ciaal-democraten, Erich Ollenhauer, heeft Vrijdag voor de radio verklaard, dat de poging tot een toenadering van de West- Duitse regering en de oppositie in vraag stukken van de buitenlandse politiek mis lukt is. Ollenhauer eiste opnieuw, dat „zo spoe dig mogelijk" verkiezingen voor het parle ment gehouden zouden worden en sprak zich uit voor een breed-ongezette verde digingsgemeenschap op basis van een coali tie en samenwerking van regeringen. De verdragen tussen de Westelijke geallieer den en West-Duitsland in hun huidige vorm wees de socialistische leider opnieuw van de hand. Hij eiste in plaats daarvan nieuwe onderhandelingen. Met betrekking tot de arrestatie van voormalige vooraanstaande nationaal- socialisten zeide Ollenhauer, dat er in Duits land geen grote mogelijkheden voor het nazisme bestonden. Het was echter een verontrustend teken, dat onverbeterlijke elementen probeerden sleutelposten in het bestuur, cle economie en in politieke par tijen in te nemen. Een van de oorzaken voor de negatieve reactie van het buiten land was de tactiek van de Bondsregering „om deze dingen te bagatelliseren", aldus Ollenhauer. Duitsers verwarden het met ander dorp van zelfde naam André Pasquet, een voormalige verzets leider van Oradour-sur-Vayres, heeft Vrij. dag als getuige tijdens het proces te Bor deaux verklaard, dat hij van mening was, dat de Duitsers Oradour-sur-Glane met zijn dorp hadden verward. Hij zei, dat een verrader hem had aan gegeven bij het Duitse commando in Poi tiers en had meegedeeld, dat Pasquets huis een hoofdkwartier was van de verzétsbe- weging. De Duitsers hadden toen besloten Oradour te straffen, maar kozen het ver keerde, Oradour-sur-Glane, uit, waar nooit een verzetsorganisatie was geweest, aldus deze getuige. (Zoals men weet zijn 642 mannen, vrou wen en kinderen in 1944 in Oradour-sur- Glane door S.S.-troepen vermoord). Het Britse genootschap voor bescher ming van inboorlingen tegen slavernij is verontrust over recente berichten in de Britse pers, volgens welke maandelijks 5000 slaven uit Afrika naar Arabië worden ver scheept via de Rode Zee. Het Labourparlementslid Sorensen zal de volgende maand de Britse regering vra gen of het waar is, dat inboorlingen uit Oeganda in Oost- Afrika en Kameroen in West-Afrika nog steeds door slavenhande laars naar Arabië worden verkocht. Voor de oorlog patrouilleerden Britse oorlogsschepen in de Rode Zee om het overbrengen van slaven naar Arabië te onderscheppen, doch in de oorlog konden hiervoor geen schepen beschikbaar worden gesteld. Het genootschap hoopt van de Britse regering te vernemen, dat deze pa trouillevaarten na de oorlog weer zijn in gesteld. In 1947 werd uit Zuid-Afrika gemeld, daT. Arabieren voor mannelijke slaven 800 en voor vrouwelijke 400 gulden betaalden. In 1949 verklaarde een Britse afgevaardigde op een bijeenkomst van de UNO, dat de koloniale mogendheden de slavernij zo goed als onderdrukt hadden, in het bij zonder in gebieden waar de slavernij veel vuldig voorkwam. Freya Stark: Manieren zijn zoals het cijfer in de wiskunde: op zichzelf be schouwd mogen zij niet veel zijn, maar zij kunnen heel wat toevoe gen aan de waarde van al het andere. (The Arab Island). In de gemeente Wateringen zijn vierentwintig Russische kinderen uit een kamp voor displaced persons gearriveerd. Twee maanden zullen ze bij verschillende gezinnen zijn ondergebracht. De burgemeester van Wateringen, de heer M. P. A. Meissen (links) maakt met zijn gemeente-secretaris en enige kinderen een wandeling door het dorp. BERLIJN (A.F.P.). Het hoofd van de afdeling „bestrijding van politieke delic ten" van de West-Berlijnse politie, Weiss- mann, heeft naar aanleiding van een ver slag in de „Daily Mail" over een vergade ring van de organisatie „Nation Europa" in West-Berlijn verklaard, dat deze organi satie slechts was bedoeld om „rechtse ele menten" te bungelen. Hij zei, dat de bijeenkomst, omtrent welke de politie tevoren in kennis was ge steld, „rustig" was verlopen, in tegenstel ling tot wat de correspondent van „Daily Mail" had gemeld. Er was een inleiding ge houden over het onderwerp „Zijn wij neo fascisten?" en deze vraag had de inleider ontkennend beantwoord, aldus verklaarde Weissmann. De correspondent van de „Daily Mail" had geschreven dat de vergadering een „rumoerig" verloop had gehad en dat zij „in een onbeschrijflijke wanorde" was ge ëindigd. Hij beschreef, hoe de ongeveer 250 voormalige soldaten, die de bijeenkomst bijwoonden, een minuut stilte in acht had den genomen om de zeven „nazistische samenzweerders" te eren, die verleden week in West-Duitsland werden ge arresteerd. BERLIJN (Reuter). De laatste twee leiders van de Joodse gemeenschap in Oost- Duitsland zijn Vrijdag naar West-Berlijn uitgeweken. Zij waren tot het laatste ogen blik achtergebleven om ontvluchtingen in groepen van Joden in Oost-Duitsland te helpen organiseren, aldus heeft een Joodse woordvoerder Vrijdag in Berlijn verklaard. De woordvoerder weigerde de namen van de gevluchte Joodse leiders onmiddellijk te noemen. Zij zouden de leiders geweest zijn van de Joodse gemeenschappen in Maag denburg en in Halle. Alle zes Joodse leiders in Oost-Duitsland zijn thans in West-Berlijn. Vier van hen vluchtten op 14 Januari daarheen. Men verneemt te West-Berlijn dat dr. Volgens een bericht van de Vaticaanse radio, gebaseerd op inlichtingen uit Hon garije, heeft de moeder van kardinaal Mindszenty, de katholieke primaat van Hongarije, op 23 November van het vorig jaar een bezoek gebracht aan haar zoon. De kardinaal, die in 1949 tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld op be schuldiging van verraad, vertelde zijn moeder, dat zijn gezondheid uitsiekend is Verder zou de kardinaal elke dag een mis kunnen opdragen, doch uitsluitend Marxis tische lectuur mogen hebben. Zuckermann, oud-staatssecretaris van de kanselarij van de president van Oost- Duitsland, zich met zijn echtgenote te Frankfort in de Amerikaanse zóne bevindt. In politieke kringen te West-Berlijn en in het stedelijke parlement had men ge zegd, dat Zuckermann naar Frankrijk was gevoerd zonder dat West-Duitse autoritei ten in staat waren gesteld na te gaan of hij misdaden had gepleegd. Volgens A.F.P. staat Zuckermann onder bescherming van de Amerikanen. De secretaris-generaal der S.E.D., vice- premier Ulbricht, heeft op een speciale bijeenkomst van de Oost-Duitse academie van wetenschappen te Oost-Berlijn dit lichaam te kennen gegeven, dat het zich volledig op Marxistisch-Leninistische basis moet stellen. Hij veroordeelde in het bij zonder „de neiging van enige geleerden om zich on het deelnemen aan congressen in West-Duitsland en de Westelijke mogend heden te oriënteren". Iedere Oost-Duitse geleerde, die zich in dienst stelde van „de parasiterende klasse van West-Duitsland", moest zich wel rea liseren, dat hij „de oorlogsvoorbereidingen" steunde, aldus Ulbricht. De Joods-Amerikaanse commissie tot steun aan Joden, de „Joint Distribution Committee", heeft Donderdag te New York besloten haar werkzaamheden in Hongarije te staken met het oog op de maatregelen, die onlangs door de Hongaarse regering tegen de organisatie zijn genomen. De inleider, de oud-S.S.'er Schönborn, had verklaard, dat de Britse hoge-commis- saris in West-Duitsland „met de arrestatie van onze vrienden onbarmhartig was op getreden". Schönborn schreeuwde, aldus de correspondent, dat „slechts de bolsje wisten de term neo-fascisten gebruikten. „Op naar het duizendjarige rijk" „Onze vrienden van de nazi-beweging in West-Duitsland zijn de enige ware en oprechte anti-communisten en wij moeten hen steunen" aldus had Schönborn volgens dit verslag verklaard. De correspondent meldde voorts nog, dat verscheidene sprekers Hitiers geliefde leuze: „Wij moeten optrekken naar een nieuw rijk, een duizendjarig rijk" hadden gebezigd. Naar A.F.P. verneemt heeft de vereniging van de Duitse pers te Berlijn een verkla ring uitgegeven, waarin het verslag van de „Daily Mail" „tendentieus" wordt genoemd. (Wij verwijzen in dit verband naar ons artikel over de organisaties van oud-SS'ers in Duitsland (Haarlems Dagblad van 14 Januari) waarin wij onder meer de activi teiten van de groep „Nation Europa" met zijn internationale en Nederlandse vertak kingen de Werkgemeenschap Europa belichtten. - Red. H.D.) LONDEN, (Reuter) Amerika heeft Italië meegedeeld, dat het geen financiële hulp meer krijgt als het medewerking ver leent aan de verkoop van Perzische olie aan boord van de Italiaanse tankboot „Mi- rella" naar landen achter het IJzeren Gor dijn. Eigenares van de olie is de „Supor", een maatschappij te Genua. Uit Rome wordt vernomen, dat Italië aan Engeland heeft meegedeeld, dat het geen medewerking zal verlenen aan de verkoop van de olie, die volgens het Britse standpunt eigendom is van de Brits-Per zische oliemaatschappij. Het Tweede Kamerlid de heer Andries- sen (K.V.P.) heeft de minister-president gevraagd waarom de regering niet bereid is het op 28 November 1952 aan haar door de Sociaal-Economische Raad uitgebrachte advies over verhoging van de huren te publiceren. De heer Andriessen zegt dat met dit ad vies grote belangen gemoeid zijn en vraagt of de regering niet van oordeel is dat ad viezen van de Sociaal-Economische Raad, die overwegend een bedrijfsorgaan is, open baar behoren te zijn. Dezer dagen is in Rotterdam een jour nalist in verzekerde bewaring gesteld on der verdenking militaire geheimen te heb ben onthuld in een artikel over de bouw van een luchtwachtpost te Rotterdam. Enige militaire instanties hadden vóór de publicatie inzage gekregen van het artikel en er geen bezwaar tegen gemaakt. Zes dagen nadat het artikel in „Het Rotter- damsch Parool" was verschenen werd de schrijver ervan aangehouden en in bewa ring gesteld. Het A.N.P. verneemt dat thans een adjudant-onderofficier van de Landmacht krijgstuchtelijk is gestraft, omdat hij aan de journalist gegevens zou hebben ver strekt voor de gewraakte publicatie. Toen gistermiddag om kwart over vier een kolenauto van de firma Van Emmerik uit Nederhorst den Berg de ouderwetse ophaalbrug over de Wetering te Ankeveen opreed, knapte een van de palen van deze brug. De veiligheidsketting, waaraan het zware contragewicht van de balansen was bevestigd, brak eveneens, met het gevolg dat dit gewicht de cabine van de auto ver pletterde. De beide inzittenden, de 28- jarige ongehuwde zoon van de kolenhande laar H. van Emmerik en de 29-jarige, gehuwde knecht H. van Dijk uit Hilversum kwamen om het leven. De in Zuid- en Zuidwest Duitsland heer sende griepepidemie breidt zich nog steeds uit. Naar schatting is 10 a 15 procent van de Hessische bevolking ziek. In Stuttgart hebben 30 procent van de schoolkinderen griep. Ook in het Rijnland en in het Saar- gebied neemt het aantal gevallen toe. (Reuter). In West-Duitsland zijn tot nu toe zestien personen aan griep overleden: alle zestien in Beieren. Functionarissen van de ziekteverzeke ring te Bamberg zeiden, dat het aantal griepgevallen 90 procent hoger is dan nor maal. De Wereldgezondheidsorganisatie te Genève deelde Vrijdag in haar wekelijks rapport mede dat de griep in Frankrijk tot nu toe een licht karakter blijft houden, maar dat zij meer verspreid is dan tijdens de epidemie van 1950'51. Volgens deze organisatie waren er teke nen die er op wijzen, dat in Groot- Brittannië een ernstiger vorm van de ziek te woedt, maar niets wijst daar op een wijdverspreide epidemie. Naar schatting is een derde van de Franse bevolking aangetast door de griep en moeten twee millioen het bed houden. In het algemeen zijn de gevallen licht en van korte duur. In Nancy was de totale dagelijks sterfte echter tweemaal zo groot als gewoonlijk in Januari: nu bedraagt de sterfte tien per dag. Van de 3000 Parijse brandweerlieden zijn er 400 niet tot werken in staat. Ziekenhui zen meldden dat twee van elke vijf ver pleegsters ziek zijn. PARIJS (Reuter) De Tsjechoslowaak- se regering heeft Donderdag op de Fransge ambassade te Parijs een nota doen over handigen, waarin wordt geprotesteerd tegen het „twee dagen door de Franse politie vasthouden van twee leden van het personeel der Tsjechoslowaakse ambassade te Parijs." Een woordvoerder der Tsjechoslowaakse ambassade te Parijs heeft medegedeeld dat de twee aangehoudenen, nadat zij door de Franse politie op vrije voeten waren ge steld, twee dagen geleden naar Tsjechoslo- wakije zijn teruggeekerd. De Franse militaire attaché te Praag, kolonel Gastaldo, en twee andere leden van het Franse ambassadepersoneel is medegedeeld dat zij Tsjechoslowakije moe ten verlaten. Frankrijk heeft Tsjechoslowakije ver zocht. zijn militaire attaché te Parijs, ma joor Vaclavmir, terug te roepen, aangezien hij wordt beschouwd als „persona non grata". Een woordvöerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken deelde mee, dat „Tsjechoslowaakse agenten in November van het vorige jaar de dochter van de Franse militaire attaché te Praag, kolonel Gastaldo, hebben ontvoerd en ver scheidene uren ondervraagd," hetgeen de woordvoerder een ..duidelijke schending van het internationale recht" noemde, om dat mejuffrouw Gastaldo lid was van de Franse diplomatieke staf te Praag. De Tsjechoslowaakse autoriteiten hebben ge weigerd haar spijt over het gebeurde te betuigen, zo voegde de woordvoerder hier aan toe. Het K.N.M.i. deelt mede: Het weer in ons land was de afgelopen twee weken wel gekenmerkt door een op vallend gebrek aan zonneschijn. In De Bilt scheen de zon sedert Maandag 12 Januari maar ongeveer 5 minuten op de 20ste; de overige dagen waren geheel zonloos. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in een gebied van hoge luchtdruk, dat zich boven West- en midden-Europa handhaaf de en dat rustig weer veroorzaakte, waar door op tal van plaatsen mist ontstond. Bo vendien voerden Westelijke winden voch tige lucht aan, waarin uitgebreide wolken velden voorkwamen, die zich dag in dag uit met grote hardnekkigheid handhaaf den. Slechts hier en daar kwamen opkla ringen voor, maar deze waren over het algemeen maar van korte duur. Het ziet er naar uit, dat het sombere weer ook mor gen in het grootste deel van het land zal voortduren. Bij Schotland nadert een sto ringsfront dat zich naar de Noordzee ver plaatste en dat morgen waarschijnlijk wat regen zal brengen. Het is echter wel mo gelijk, dat na de frontpassage, die in het Noord-Westen van het land reeds morgen overdag kan plaats vinden, enkele opkla ringen zullen voorkomen. De cabine van de vrachtauto werd door het contra-gewicht van de brug ingedrukt. Het kostte omstanders grote moeite het gewicht te verwijderen en de slachtoffers uit de cabine te halen. Er is een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het breken van de paal. VERMOEDELIJK ENIGE NEERSLAG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I, in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt, met hier en daar mist en voornamelijk in de Noord-Westelijke helft van het land later enige regen. Matige en langs de kust tijdelijk vrij krachtige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Weinig verandering in temperatuur. 25 Januari Zon op 8.31 uur, onder 17.15 uur. Maan op 12.31 uur. onder 5.37 uur. 26 Januari Zon op 8.29 uur. onder 17.16 uur. Maan op 13.25 uur. onder 6.37 uur Hoog en laag water in IJmuidcn Zaterdag 24 Januari Hoog water: 10.49 en 23.35 uur. Laag water: 6.04 en 18.43 uur. Zondag 25 Januari Hoog water: 12.12 en uur. Laag water: 7.26 en 20.07 uur. Maandag 26 Januari Hoog water: 0.59 en 13.29 uur. Laag water: 8.49 en 21.23 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1