Belangwekkende inzending der Nederlandse regering air-wick "•neemt die rooklucht tweg Johez-operette in de Schouwburg met „Masker in 't blauw" Kunstschilder Ben Kamp in Santpoort ten grave gedragen Zusters Franciscanessen een eeuw in het St. Jacobs Godshuis Huis vol mysterie .Clowntje Riek De Flora 1953 Grote belangstelling voor consumptietenten Binnenkort tentoonstelling van zijn werk De entourage van de Flora Er werd van vijf tot 1447 gulden geboden Beverwijk subsidiëert Haarlems kraamcentrum „Haarlems Zanggenot" bestaat 85 jaar Operette keert terug met nieuwe gasten Burgerlijke Stand Vraag uitsluitend de originele flacon Air-Wick a f 2.40 Voor de kinderen Eens een gesticht nu een gezin FEUILLETON door Jane England DINSDAG 27 JANUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een van de vele paviljoens op de ter reinen van de Flora 1953 zal een inzending van de Nederlandse regering huisvesten. Dit paviljoen zal ingericht worden door de verschillende afdelingen van het De partement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. De officiële instel lingen op het gebied van bloemen, bloem bollen en tuinbouw zullen hun werkzaam heden daar demonstreren en door middel van een rijk geschakeerd materiaal toe lichten. Het name zal het Laboratorium voor Bloembollenteelt te Lisse, directeur prof. dr. E. van Slogteren, door middel van temperatuurkasten tonen hoe de bloem bollen lemperatuurbehandelingen onder gaan, waardoor zij op ieder gewenst tijd stip kunnen bloeien. Bovendien zal men kunnen zien, dat, ter bestrijding van ziekten, de bollen warmwaterbaden krijgen. Bij de inzending van "het Institutut voor Tuinbouwtechniek te Wageningen kan men de diverse werktuigen, installaties en oogstmachines voor het sorteren en ver pakken der bollen bewonderen. Iedere bol vereist namelijk voor de export een be paalde behandeling, al naar gelang de aard van het land van bestemming. Ook het gror.dmonsteronderzoek en de daarmee samenhangende bemesting, waar van in eerste instantie de groei van de bol en de bloem afhankelijk is, vormt uiter aard een belangrijk onderdeel van de cul tuur en hoe men hierbij te werk gaat, zal men kunnen zien in de stand van het Be- drijfslaboratorium voor Grond- en Gewas- onderzoek te Oosterbeek. De voorlichting omtrent de plaats van het onderwijs in de bloembollenteelt, als mede het doel ervan hebben de Rijkstuin- bouwvoorlichtingsdienst en Het Onderwijs in Bloembollenteelt, in samenwerking met het Proefstation voor de Bloembollencul tuur te Lisse voor hun rekening genomen. De Plantenziektekundige Dienst te Wa- Niet dikwijls hebben wij de publieke tribune van het Heemsteedse raadhuis zo dicht bezet gezien als Maandagochtend, toen deze letterlijk uitpuilde van gegadig den voor de diverse standplaatsen op de in te richten parkeer-terreinen, waar gedu rende de Flora alcoholvrije dranken, kleine eetwaren, bloemen, ijs, etc. verkocht kun nen worden. Vele belangstellenden moes ten met een staanplaats genoegen nemen en wij stellen ons voor dat de raadsleden bijzonder gevleid zouden zijn, wanneer ook hun vergaderingen door een dergelijke compacte massa werden bezocht. De verpachting der standplaatsen ge schiedde bij openbare inschrijving, welke voor Maandagmorgen 11 uur gesloten was verklaard. Precies op de vastgestelde tijd opende de burgemeester, mr. A. G. A. rid der van Rappard, de eerste enveloppe, waarin zich de toegezonden inschrijvings formulieren bevonden, om de daarin ge boden pachtsommen bekend te maken. Een kwartier na het sluitingsuur kwam de bode mededelen, dat beneden in de hal een zenuwachtige gegadigde had verzocht zijn biljet nog te mogen inleveren, omdat hij zich enigszins had verlaat. De burgemees ter had hiertegen persoonlijk geen bezwaar, maar hij wenste uiteraard de regels in acht te nemen en liet daardoor de beslissing aan de overige aspirant-pachters over. Zij gaven evenwel het recht de voorkeur boven genade, zodat de inschrijving niet meer werd geaccepteerd. De door de burgemeester bekend ge maakte bedragen lokten nog al eens een gemompeld commentaar van verbazing uit; niet alleen wegens een soms tamelijk onverwacht hoog bod, maar ook door een welhaast minieme som. Zo zag één der in schrijvers blijkbaar weinig voordeel in een dergelijke standplaats, want na opening van de betreffende enveloppe bleek deze hem niet meer dan slechts vijf gulden waard te zijn. Daartegenover werd door een firma uit Apeldoorn voor twee con-' sumptietenten telkens 1447,— geboden, waardoor zij als hoogste uit de bus kwam. De overige inschrijvingen, welke ge zamenlijk een stapel van respectabele om vang vormden, varieerden tussen beide reeds genoemde bedragen en waren uit verschillende plaatsen van ons land toege zonden. De formulieren welke uit Heem stede zelf ontvangen werden, vermeldden over het algemeen de laagst geboden pachtsommen. De gunning der standplaatsen geschiedt door B. en W. van Heemstede, welk college de beslissing zo spoedig mogelijk bekend zal maken. geningen tenslotte zal op aanschouwelijke wijze tonen hoe iedere bol voor de export wordt geïnspecteerd. Als reden voor een mindere afneming door het buitenland werd namelijk nogal eens aangevoerd, dat tegelijk met de bollen ziektekiemen zou den worden geïmporteerd. Thans staat de Plantenziektekundige Dienst er voor in, dat iedere bol, die wordt uitgevoerd, dooi en door gezond is. Het ruim vijfhonderd vierkante meter grote paviljoen, waarin al deze belang rijke exposities worden gehouden, wordt speciaal voor dit doel van regeringswege op de Flora gebouwd en zal reeds door het aantrekkelijke uiterlijk iedere Flora bezoeker tot binnentreden noden. Het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten te 's-Gravenhage zal bovendien op de wa randa van het Regeringspaviljoen met spectaculaire overzichten, een vijf meter grote globe en grote suggestieve foto's, betrekking hebbend op de kwekerij en de export, vertegenwoordigd zijn. In zijn prae-advies op een Beverwijks raadsvoorstel om het gemeentelijke sub sidie in incidentele gevallen voor de kraamcentra te verhogen, deelt het college van B. en W. dezer gemeente thans mee, dat het Protestants Christelijk Kraamcen trum uit Haarlem ook in Beverwijk werk zaam is. B. en W. stellen voor dit kraam centrum een subsidie van 114.over 1952 en van 125.voor 1953 toe te ken nen buiten de eventueel door de raad toe te kennen bijdragen aan het Witte en het Wit-Gele Kruis, die eveneens kraamcentra aan het werk hebben. „Haarlems Zanggenot" heeft Maandag avond de gebruikelijke jaarvergadering ge houden. Uit het verslag van de secretaris bleek dat het ledental gedurende de laatste zeven maanden verdubbeld is en de penning meester kan een gunstiger saldo dan ooit tevoren laten zien. Op grond van deze heug lijke feiten durft men het aan nog voor het begin van de zomervacanties een groot festival voor koorzang in allerlei vormen te houden, ter gelegenheid van het 85-jarig be staan van de liedertafel in Augustus. Na het bespreken van het op 11 April te geven jaarlijks concert reikte voorzitter P. Geerlings aan zeventien trouwe leden fraaie oorkonden uit, als bewijzen van erkentelijk heid voor de ondervonden medewerking. De operettegroep van de Centrale Johez- vereniging heeft alle zeilen bijgezet om de moderne zangklucht „Masker in 't blauw" van Hentschke, mu ziek van Fred. Ray mond, voor het voet licht te brengen. Zij is er uitstekend in ge slaagd de dynamische kwaliteiten van dit vooroorlogse product van Duitse amuse mentskunst uit te bui ten en op het publiek te laten inwerken. Met „Masker in 't blauw" is het genre operette echter be denkelijk op de hel ling; de traditie van Offenbach, Strauss, Millöcker tot en met Léhar en Fall toe, Lijkt in dit moderne stuk een overwonnen standpunt, zowel wat betreft de geestige Voor het eerst in de geschiedenis van de onder zakelijke leiding van Meyer Hamel staande Hoofdstad Operette is dit gezel schap door de grote belangstelling van het publiek gedwongen de voorstellingen van een zangspel gedurende de tweede helft van het seizoen te prolongeren. Het betreft hier de operette „G'schichten aus dem Wie ner Wald" (naar een historisch gegeven) van Ernst en Hubert Marischka met mu ziek van Fritz Kreisler en Johann Strauss, die overal in den lande voor uitverkochte zalen werd vertoond, g. Ook in Haarlem wordt een tweede reeks voorstellingen gegeven en wel op 30 en 31 Januari, benevens op Zondag 1 Februari. Er is een wijziging in de bezetting ge komen: in plaats van Maria Waldner en Erich Scholz, die naar het Wiener Stadt- theater moesten terugkeren, treden nu Doi'a Paulsen (bekend van het Nelson- cabaret) en Gerard Muller (vroeger ver bonden aan het gezelschap van Fritz Hirsch) in de gastrollen op. De voornaam ste andere medewerkenden zijn Ruth Rhoden, Claire Clairy, Marga Graf, Fritz Steiner, Herman Valsner en regisseur Otto Aurich. De muzikale leiding is van Fredy Salten. ONDERTROUWD: 26 Jan., Th. H. C. de Vries en Th. Klesser. BEVALLEN van een zoon: 23 Jan., M. Slag ter—Choufour; Th. G. Tollenaar—Mudde; 24 Jan., H. SmalDuivenvoorden; A. M. van der Staaijvan der Burgt; F. E. Hesselman —Mulder; E. C. de VriesAerts; 25 Jan., C. E. BijleveldVerkerk; J. Inpijn—Barbie; M. J. de RidderMerrelaar; H. E. van Tongeren Tillemans; 26 Jan., Q. H. HubertWitte- rick; L. van DriestKoper. BEVALLEN van een dochter: 22 Jan., C. J. de GierGeerlings; 24 Jan., N. I. van Zan tenPrins; A. C. JansenBoelhouwer; A. C. HartogPutman; A. VoogtKuiper; 25 Jan., M. van der Horst—van den Nouwland; B. VredenduinKerkhoven. OVERLEDEN: 23 Jan., J. G. van Hoften, 44 j., Generaal Cronjéstraat; 24 Jan., J. Groen, 52 j., Oranjeboomstraat. ADVERTENTIE Tabakslucht is geen probleem meer. Evenmin als keukengeuren, de lucht van ziekenkamers en van huisdieren. Kortom, alle luchtjes kunt U prompt verbannen, dank zij Air-Wiek. Want Air-Wiek bevat o.a. chlorophyl en houdt Uw woning altijd fris. MENSt* f/JNE der Intriges als het zangspelkarakter, dat tot een minimum herleid is. Alles is op direct effect berekend en wel zo handig mogelijk. De eerste maten van de orehes- trale inleiding houden weliswaar de be lofte in van een goede, tamelijk originele muziek. Maar het blijkt al gauw een staal kaart te worden van allerlei stijlen, vlot door elkaar gemengd: pseudo-jazz naast herinneringen aan Strauss en zelfs aan de brave, beschaafde Lortzing. een bril- lante czardas naast een langoureuze tango en andere Zuid-Amerikaanse volksmuziek. Een en ander brengt mee, dat men nu eens een normaal orkest hoort, dan weer een soort jazz-band en soms ook een mengsel van beide. Dit is echter meestal verant woord door de situatie, bijvoorbeeld het optreden van een danseres of het verplaat sen van de handeling naar Zuid-Amerika. Met dat al is er effect genoeg, maar geen bindende muzikale lijn, die naar een hoog tepunt streeft in doorwerkte finales. Wat er met het werk te doen is, hebben de regisseur Jan Voogt, de dirigent Joh. van 't Vlie, de leidster van het ballet Henny Meijers, met assistentie voor décor en belichting van H. Voskuilen, zeer be hoorlijk voor elkaar gebracht. Wanneer ik als punt van vergelijking de opvoering neem, die vlak vóór de oorlog door het gezelschap van het Stadt-theater uit Mün- chen van „Maske im Bïau" hier gegeven werd (dus door een goed ingespeeld be roeps-ensemble) dan mocht deze opvoe ring door de amateurs van Johez Ope rettevereniging er heus wezen. De rolken- nis was voorbeeldig en de spelers bewo gen zich vrij vlot op het toneel. Dit kon vooral gezegd worden van Corry Hooff, Simon Verstraeten en Henk van Brinkom, het drietal dat de humorloze intrige wat grappigheid moest bijzetten en daar ook volkomen in slaagde. De heide hoofdrollen werden door Tiny van Zuthem en Paul Steenbakker zeer ver dienstelijk gespeeld en gezongen. Een goede karakterrol als major domus gaf Peter Boks en ook de overige vertolkers: Frits Conzen, Steef Blaas, Jaap Fuchs, Leo Steenbakker en Ko Hooff bleken voor hun taak berekend. Wat samenspel, uitspraak enzovoorts betreft, heeft het gezelschap aanzienlijk gewonnen sinds de vorige op voering, die ik er van bijwoonde. Een zeer belangrijke rol spelen in het stuk de balletscènes en het figurerende koor. Zeer geslaagde hoogtepunten waren I aldus het optreden van de „girls" in I, de Fleurig tafreeltje van het leuk gecostumeerde ballet in het eerste bedrijf van Masker in 't blauw". verwikkeling Maxixe in IV (in een aardig en stemmig décor) en de solodans aan het slot. Dit aandeel van Henny Meijers droeg niet wei nig bij tot het effect van de opvoering. De dirigent Joh. van 't Vlie had de beschik king over een goed beroepsorkest dat hij voortreffelijk in de hand had en dat hij goed in evenwicht hield met de prestaties op het toneel. De aankleding was prachtig verzorgd. oUS. DE KLERK De 19-jarige kroonprins van Japan zal deze zomer een bezoek aan Nederland bren gen. De kroonprins zal op 2 Juni de kroning van koningin Elisabeth in Londen bijwonen. Daarna maakt hij een reis door Europa, waarbij ook Nederland zal worden bezocht. Een groot aantal kunstbroeders voor het merendeel leden van het Haarlemse genootschap „Kunst zij Ons Doel" heeft de vorige week in Driehuis overleden kunstschilder Ben Kamp gistermiddag op de kleine Santpoortse dodenakker „De Biezen" de laatste eer bewezen. Namens allen, die het heengaan van deze begaafde artist niet alleen in artistiek maar ook in menselijk opzicht als een ver lies voelden, voerde bij de groeve de hui dige voorzitter van KZOD, de heer Huib de Ru het woord. Hij herinnerde er aan, hoe de overledene meer dan veertig jaar lid van het genootschap is geweest en hoe hij als collega geacht en als kunstenaar en vriend hogelijk gewaardeerd is. „Deze zui vere figuur hield zich ver van onrecht en smaad, de argeloze aangedaan en het moet hem een voldoening zijn geweest, daarbij zovele vrienden rond zich te weten", zei de heer De Ru. Hij deelde mee, dat binnen afzienbare tijd een tentoonstelling uit Kamp's oeuvre Wat ging het fijn, met die vlieger! Hoog in de lucht stond-ie, terwijl Bunkie stevig het touw vasthield. Dat moest wel, want de vlieger trok flink. „Laat 'm niet schieten, hoor!", waarschuwde Lumpo. „Want als hij sliep-uit gaat, zou-ie misschien kapot slaan!" „Nee, ik pas wel op!", zei Bunkie. Ze keken allemaal naar de vlieger, die hoog in de lucht zweefde en zachtjes heen en weer zwaaide op het windje. „Het is net goed weer voor vliegeren", vond Rick. „De wind is niet te hard en niet te zacht!" „Wat staat-ie mooi!", zei Oepoetie. „Die staart is ook zo leuk. En wat zijn die kleuren prachtig zo!" Ja, het was leuk speelgoed, zo'n vlieger. En Lumpo was er trots op, omdat ze 'm helemaal zelf hadden gemaakt. Toen de vlieger een poos daar gestaan had, vond Bunkie, dat hij nog wel hoger kon. „Ik zal het eens proberen", zei hij. „Wacht, ik ga nog een eindje hard lopen, dan gaat-ie nog hoger!" Met de touwklos stevig in zijn hand holde hij weer een eindje voort over het land. Tel kens keek hij naar boven, vmar de vlieger nog weer een beetje hoger in de lucht ging. Maar oweetoen gebeurde er iets. Hij zag niet, dat hij bij de rand van de sloot kwam, enplons!daar viel hij achterover in het water! 63-64 zal worden georganiseerd. In een persoon lijk woord waardeerde hij de verscheiden oud-leermeester aan de Haarlemse kunst nijverheidschool als een wai'e mentor voor velen, die zijn leerlingen ook later als een vriend gadesloeg een vriend, die hen de verantwoordelijkheid voor het leven wist bij te brengen. Een zwager van de overledene achtte het een vrijwel onmo gelijke taak deze man te gedenken, die zo diep geleden en zo veel gearbeid heeft: in de familiekring en onder zijn bewonde raars zal de herinnering aan een blijmoe dig maar ernstig mens blijven voortleven. Vele, lichtgetinte bloemen dekten de groe ve, onder meer een laatste groet van KZOD en van de NZHVM, voor wie Kamp vele jaren lang tekende en ontwierp en die dan ook een afgevaardigde naar de plechtig heid had gezonden. Een schoonzoon van de overledene dank te namens de familie voor de belangstel ling. Op 10 November 1851 overleed te Oegst- geest de oud-Haarlemmer monseigneur C. L. Baron van Wijkerslooth die bij testa ment van 30 Augustus 1851 een groot be drag schonk aan het St. Jacobs-Godshuia onder bepaling dat de renten voor sur veillance en verzorging van de kinderen door zusters gebruikt zouden worden. „Franciscanessen" werden bereid gevon den het werk in de Hagestraat op zich te nemen. Op de avond van 31 Januari 1853 arriveerden in het St. Jaeobs-Godshuis vijf Penitenten-Jlecollectinen, thans beter en algemeen bekend als „Franciscanessen van Roosendaal". De Zusters stonden voor een moeilijke taak. Zij moesten haar activiteit ontplooien in een huis dat van somberheid doortrok ken was. In de loop der jaren zijn zij daar in geslaagd. Nu bij het eeuwfeest verzorgen de Zusters de bejaarden van het huis in pret tige eet- en conversatiezalen, en in bloem rijke tuinen. Onder leiding van de Zusters heeft zich in de loop der jaren een paeda- gogische evolutie voltrokken: de gestichts sfeer is veranderd in een gezinssfeer. We kunnen nog moeilijk spreken van zalen, het zijn huiskamers waar men werkt. Er wordt niet meer voorgeschreven op welk uur van de dag „de jeugd" het huis mag verlaten en daarin moet terugkeren. Het bezoek van en aan familie en kennis sen en vrienden ligt niet meer in voor schriften vastgelegd. Zolang het vertrou wen van de leiding niet misbruikt wordt, is er een ruime vrijheid. In 1926 is het traditionele weesmeisjes uniform afgeschaft en wel zo radicaal dat zelfs niet één exemplaar is terug te vin den op de „vergaar- en bewaarzolders" van het huis. Slechte tijden Een bijzonder moeilijke tijd hebben de Zustex-s doorgemaakt in de bezettingsjaren. Veelal intenser dan eldex-s voelde men dat het moeilijk was een maaltijd te verzorgen, want men werkte niet voor twee of drie mensen maar voor tientallen. De keuken- zuster bereidde dagelijks het weinig af wisselende voedsel voor de huisbevolking die aanmerkelijk was vergroot door het aantal onderduikers dat hier een aanlok kelijk veilige schuilplaats vond. Bovendien verdrongen zich iedere dag opnieuw tien tallen hongerigen vóór de poort: niemand keerde met een lege maag huiswaarts. De bezetters hebben de Zusters bange uren bezorgd. Op zekere kwamen twee Duitsers het huis voor belangrijke docu menten onderzoeken. Een der Zusters be geleidde het tweetal over een doolhof van zolders rakeling langs de schuilplaatsen vaxx onderduikers en bracht hen op slimme wijze weer terug naar de uitgang. Het was goed gegaan doch opnieuw hield men een onderzoeking. Dezelfde Zuster leidde hen rond met hetzelfde resultaat. Maar vol gens de Duitsers moésten de documenten er liggen en zij keerden na een half uur weer. Ditmaal ging de vlieger voor de Zusters niet op. Na ruim een uur zoe ken vond men wat men zocht. Dat het huis toen ontkomen is aan de wraakgevoelens van de bezetter is een groot wonder. De hele huisbevolking heeft toen de belofte gedaan te sparen voor zes glas-in-lood-ramen met voorstellingen uit het leven van St. Jacob. Vorig jaar is het laatste raam in de kapel aangebracht. Honderd jaar hebben de Zusters dapper gewerkt zonder uiterlijk vertoon. Slechts eenmaal is op haar gemeenschapsgevoel de schijnwerper der publieke belangstelling gericht. In 1904 werd namelijk de toen malige Moeder, Zuster Bonaventura be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. En in haar werden alle Zusters in de Hagestraat geëerd. ADVERTENTIE 32) Sara schudde haar hoofd. „Mijn beste Chloë", zei ze, „Constance is een uitste kende px'ivé-secretaresse en kan een op dracht prima uitvoeren, maar ik zou haar werkelijk niet willen aanbevelen als par ticulier detective. Haar nieuwsgierigheids zin is niet voldoede ontwikkeld en boven dien is ze te fijnbesnaax'd". Ze lachte en liep in de richting van de deur. Constance opende deze voor haar met een gefox'ceerd lachje op haar gezicht. „Ik zal je even uitlaten, Sax-a", zei ze koel. „Dag Chloë", zei Sara vrolijk, „zorg goed voor jezelf en stel een politieagent aan om die dief van je te pakken. Het lijkt me op de duur werkelijk bevredigender". Ze liep door de hal en Coxxstance volgde haar, na de zitkamer achter hen gesloten te hebben. Er was niemand in de hal aan wezig. Door de open voordeur zag Constance Fiona, die nog steeds voor het huis rondhing, maar Philip was xxergens te bekennen. Dat was een opluchting. Het zou helemaal onmogelijk geweest zijn, als Sara op dit moment een gesprek met hem zou hebben kunnen aanknopen over Con stance's merkwaardige eigenschappen.neuzen' Opeens keerde Sax-a zich echter met een ongewoon ernstige uitdrukking op haar gezicht naar Constance om. „Lieve kind", zei ze zacht, „dit is geen omgeving voor jou. Ik vindt het helemaal xiiet prettig, dat je hier bent. Helemaal niet!" „Mijn beste Sara", antwoordde Constan ce zich flinker voordoeixde dan ze zich voelde, „dit is inderdaad niet een ideale baan voor een vrouw, die wat bereiken wil in de wereld, maar het duurt maar drie maanden en misschien zelfs korter, als ik eex-der achter het mysterie hier kom ,,'t Roeren in een stinkende modderpoel is geen werk voor een meisje", zei Sara schex-p. „Wat bedoel je in 's hemelsnaam?" vroeg Constance oprecht verwonderd. „Noem jij jezelf intelligent?" was Sara's wedervraag. „Zie je niet in, dat alles wat met Chloë Fincham te maken heeft, be- doi-ven is? Ze is een afschuwelijk mens en op het x-andje van abnoxrmaal. Ik wil niet, dat je hier blijft, en ik moet dat kind, die Fiona, hier ook weg zien te krijgen, 't Is een tè ongezonde atmosfeer voor jonge mensen. Ik ben dankbaar, dat tenminste die roodharige jongeman hier aanwezig is, om op je te passen". „Philip Bagnet?" riep Constance ver ontwaardigd uit. „Ik begrijp niet, hoe je zo iets zeggen kunt! Voor zover ik heb kunnen nagaan, kan hij heel goed degene zijn, die die diefstallen pleegt. Hij is altijd hier op de x-aarste momenten aan 't rond- Sara staarde haar aan en bax'stte dan op eens in lachen uit. „Mijn lieve Coxxstance", zei ze, „je bent aardig bezig je gezonde in zicht te verliezen. Ten eerste is het over duidelijk, dat die jongeman volkomen te vertx-ouwen is, en bovendien is hij een telg uit het geslacht Bagnet uit Wiltshire". Coxxstance snoof even. „Werkelijk, Sax-a", zei ze spottend, „ik wist niet dat je zo'n snob was". „Het heeft niets met snobisme te maken", zei Sara effen. „Er is een tijd geweest, dat ik óók dacht, dat zoiets snobisme was, maar ik ben gelukkig nu oud genoeg om te weten, dat ik ongelijk had. Ik ben er achter gekomen, dat precies zoals bij de dieren, ook bij de mensen een behoorlijke afkomst, een goed nest, van belang is. De Bagnet zijn een oud en degelijk geslacht. Nox-maal en gezond. Misschien zijn er las tige en wat opvliegende mensen bij, maar hun fond is goed. Ik ben veel banger voor Neill en Fiona. In hun families was ver- keerd bloed aan beide kanten „Neill is eerste klas" zei Constance met nadruk. „En Fiona?" vroeg Sara. Constance haalde even haar schouders op. „Fiona maakt een wat neurotische in druk", antwoordde ze. „Constance", zei Sara langzaam, „je bent nu te hoogstaand en behoorlijk om toe te geven aan zo'n typisch vrouwelijke eigenschap: Ik herinner me, hoe je voor drachten hield over de bekrompenheid en afgunst van vrouwen jegens elkaar, wan neer ze niet onafhankelijk waren geweest en in de wereld rondgekeken hadden. Ze aanbidden alles wat man is, hield je me voor, en de eigen sexe vallen ze af „Dat is helemaal mijn bedoeling niet ten opzichte van Fiona", onderbrak Constance haar. „Het komt alleen, doordat jij hier plotseling verschijnt en allerlei opmer kingen maakt en 'doet alsof je van alles op de hoogte bent. Je weet, dat je me daar door px-ikkelt". „Hoe zou een oude jongejuffrouw als ik een moderne onafhankelijke vrouw als jij van de wijs kunnen brengen?" vroeg Sara minzaam. „Jij zou iederéén van de wijs kunnen brengen", antwoordde Constance, terwijl er een glimlach om haar mond kwam. „Wel, het enige wat ik je positief zeg gen kan, is dat ik Chloë Fincham inder daad ken", zei Sara rustig. „Wat Fiona be treft, heb jij het misschien aan het rechte eind. Ik voel me niet gerust en je weet, waar je me kunt vinden. Constance. Wees rxiet te tx-óts om naar me toe te komen, liefje, als er hier iets is, waarover je met me wilt praten „Nee, dat zal ik niet zijn", beloofde Con stance haar, texnvijl er een jongensachtige lach op haar gezicht doorbrak. „Maar je moet niet proberen me Philip Bagnet aan te prijzen", voegde ze er aan toe. „Hij is een ingebeeld, eigengereid en heerszuch tig individu „Zo zijn alle Bagnets", gaf Sara toe. „Ik heb eens van een Bagnet gehouden en heb hem op een bepaald moment een klap in zijn gezicht gegeven". „Waarom ben je niet met hem ge trouwd?" vxxxeg Coxxstance, opeens één en al belangstelling. Sara keek haar peinzend aan en fronste even. „Omdat hij ingebeeld en eigengereid en heex-szuchtig was", antwoordde ze lang zaam. „En ik was zo'n modern jong meis jeIk vond mijn werk fantastisch be langrijk. „En was 't dat dan niet?" vroeg Con stance impulsief. Er kwam een grixnmig lachje op Sara's oude gezicht. „Nee, liefje", antwoordde ze zacht, „mijn werk had door ieder ander gedaan kunnen worden, maar niémand an ders kon de Bagnet, die van mij hield, ge lukkig maken. Hij vertrok plotseling op de romantische manier van jonge mannen uit die dagen en sneuvelde ex-gens in Zuid- Afrika. En ik bleef alleexx om een vrouw met een drukbezet leven te worden, die eenzaam was „Maar het leven heeft je toch niet te leurgesteld", begon Constance. „Gebruik dat woord liever niet", zei Sax-a geprikkeld, het is zo'n gemeenplaats. Nee, ik ben niet teleurgesteld. Ik heb altijd hard gewerkt en ik werkte voor het wel zijn van andere mensen en niet ter ver hoging van eigen roem en glorie. Ik nam niet de tijd om medelijden met mezelf te hebben of over mezelf na te denken Wel dat is alles, wat er te vertellen was, geloof ik". „Ik heb een wagentje gekocht", merkte ze terloops op, terwijl ze naar een kleine groene twoseater wees, die op zij van het huis geparkeerd stond. ,,'t Ziet er niet bepaald nieuw uit", zei Constance lachend. ,,'t Past bij mijn leeftijd", antwoox-dde Sara. Fiona kwam op hen toelopen en Sara keek haai- critisch aan. „Mijn lieve kind", zei ze „loop rxiet zo krom! Als je zo door gaat, heb je over enkele jaren een ver groeide rug". Tot Constances verwondering ging Fiona onmiddellijk rechtop staan in plaats van een lelijk gezicht te trekken. „Dat is beter", zei Sax'a vriendelijk. „Luister eens, kom met mij mee lunchen, Constance zal je wel bij je tante veront schuldigen. Dan kuxxnen we eens prettig rustig samen babbelen". „O, graag", riep Fiona vol enthousias me uit. „Ga je dan even opknappen en kam vooral je haar", zei Sara. „Dat ziet er ver schrikkelijk uit. „Waarom laat je 't niet afknippen?" „Mijn lieve Sara", zei Constance, jonge mexsjes dragen tegenwoordig haar haar graag zo, half lang". „Neill houdt niet van kort haar bij meis jes", zei Fiona uitdagend. „Is dat heus waar", zei Sara. „En wat heeft dat met jou te nxaken?" (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6