Minister Eden nam twijfel aan West-Duits nazi-gevaar weg Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bemoedigend Twee nieuwe staatssecretarissen Na verdrag met Bonn zou ingrijpen onmogelijk zijn Mej. dr. A. de Waal (O.K. en W.) en dr. W. H. van den Berge (Financiën) Dertig kisten nazi-documenten Onderhandelingen tussen Engeland en Egypte Thunderjet sprong in de lucht uit elkaar Juin praat zijn mond weer eens voorbij Tijdig bedwongen brand op de Queen Elizabeth Het woord is aan... Dr. P. Muntendam keert in vroegere functie terug England-Spiel" in het Lagerhuis Het proces-Oradour Joegoslavië niet tegen Italiaanse defensiebijdrage De Soedan Geen anti-Semïetisme in Oost-Duitsland? Piloot omgekomen Over de oorzaak bestaat „enige achterdocht" Staatssecretaris wordt weer directeur-generaal der Volksgezondheid Bentley's vader houdt vol 67e JAARGANG No 171 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Jel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 29 JANUARI 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 19 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OP DE AVOND van dezelfde dag, waar op minister Anthony Eden in het Britse Lagerhuis heeft verklaard dat met de ont maskering van het Nazi-complot-Naumann in West-Duitsland een groot gevaar is be zworen, heeft de Duitse hoogleraar Eugen Kogon een nogal bemoedigende beschou wing over de stemming in West-Duitsland gehouden. De vergelijking tussen onthullin gen in het Lagerhuis en een inleiding voor een Haarlemse vereniging lijkt nogal on gelijksoortige grootheden te betreffen. Maar dat is meer schijn, dan werkelijkheid, want deze prof. Kogon is zonder twijfel een Duitse democraat van aanzien, die dan ook reeds als afgevaardigde van de Bonds republiek in Washington is geweest. Uit het verslag van zijn rede voor „Geloof en We tenschap" in dit nummer blijkt wel, dat niet alleen zijn mededelingen maar ook zijn toon en wijze van beschouwing een voortreffelijke indruk hebben gemaakt. Deze Duitser bleek tot een objectief en rustig oordeel in staat te zijn en critiek op misstanden in zijn eigen land geenszins te schuwen. Dit moge ons eraan herinneren dat generalisaties altijd gevaarlijk en mis leidend zijn en dat men er licht toe komt, de meest opzienbarende uitingen in een an der volk maar losweg aan het gehele volk toe te schrijven, al staat in feite de meer derheid er scherp tegenover. Er kan een vrij ver ontwikkelde „neo-nazi-beweging" in Duitsland op touw gezet zijn, maar dat wil nog niet zeggen dat die kans heeft te winnen. Als wij erkennen dat de huidige West- Duitse Bondsrepubliek in president Heuss en bondskanselier Adenauer mannen bezit, die algemeen respect en vertrouwen in het Westen hebben gevonden, dan is er ook geen reden om ons snel te laten imponeren door de intriges van een figuur als Nau- mann, ex-staatssecretaris van het ministe rie voor propaganda van Goebbels. Eden's onthulling van de hoofdinhoud van een aantal in beslag genomen documenten be vestigt trouwens wel, dat deze man voor nemens was een einde aan het parlemen taire stelsel te maken, maar erkent tegelijk dat nog geen acuut gevaar voor een staats greep bestond. De Naumann-groep was kennelijk nog bezig met de voorbereiding van het ondermijnend werk, dat zij zich voorgenomen had te zullen verrichten. Of zij geslaagd zou zijn, als zij had kunnen doorgaan, zou niet alleen van de weer standskracht van de Duitse democratie maar niet minder van de groei der West- Europese eenheid hebben afgehangen. Van zelf volgt hieruit de overweging, dat het van deze laatste blijft afhangen of de neo- nazistische actie in Duitsland ooit succes zal behalen. De Engelse ontmaskering van het complot-Naumann en de arrestatie van zeven mannen heeft nu een spaak in het wiel gestoken, maar geen blijvende belem mering tegen nieuwe actie van deze aard opgeworpen. Prof. Eugen Kogon heeft de kwestie dui delijk genoeg gesteld. Hij heeft ronduit ge zegd dat de strijd tussen de nazi's en de actiqve democraten „die aan weerszijden staan van de massa van het Duitse volk" nog niet beslist is. Hij heeft daarbij de be moedigende mening geuit, dat de demo craten aan de winnende hand zijn. Hij heeft eraah toegevoegd dat zij de strijd zeker zouden winnen, wanneer Duitsland zou worden opgenomen in een Verenigd Europa. Want daarin zouden, zoals hij het uitdrukte, „de Duitsers door een gezonde internationale wisselwerking tot normale Europeanen kunnen opgroeien". Zijn verklaring dat ook de Duitse socia listen niet zozeer tegen een Verenigd Euro pa gekant zijn als zij het willen doen voor komen is misschien niet zozeer verrassend als wel bevredigend. Volgens hem is voor hen de voornaamste vraag, wie deze poli tiek zal uitvoeren. Hij zelf, oprecht federa list en een der (vele) tegenstanders van het Hitler-bewind, die tijdens dat bewind jarenlang in een Duits concentratiekamp opgesloten heeft gezeten, zal ongetwijfeld goed werk in het Westen verrichten als hij in alle betrokken landen dergelijke inlei dingen gaat houden als hij hier over „Het Duitsland van nu" ten beste heeft gegeven. Vooral als hij ze in Frankrijk in het Frans en in Engeland in het Engels kan houden. Het Westen zou zijn eigen taak en toekomst wel zeer slecht begrijpen als het die Duit sers, die oprecht en met scherp inzicht en menselijk begrip naar de opbouw van een nieuw en hecht. Europa streven, niet van harte welkom heette en huii raad ter harte nam. Men mag wel aannemen dat dan ook, evenzeer als in Nederland, in de Westelijke landen daartoe de bereidheid aanwezig is. R. P. BORDEAUX (AFP). Bij de hervat- ting van de verhoren in het proces-Ora- dour op Woensdag werd enige opwinding onder het publiek veroorzaakt doordat de voorzitter van de vereniging van verwan ten der slachtoffers van Oradour, Brouil- laud, verklaarde: „De Nationale Vergade ring heeft de massamoord van Oradour goedgekeurd. Wij gruwen er van". De Nationale Vergadering nam Woensdagmor gen een voorstel aan tot wijziging van de wet op de collectieve verantwoordelijkheid van leden van door het tribunaal te Neu renberg aangewezen nazi-organisaties. Vol gens de wijziging moet van personen, die gedwongen lid waren van dergelijke or ganisaties, de schuld bewezen worden. De voorzitter van het gerecht, Nussy Saint-Saens, zei hierop, dat het besluit van de nationale vergadering geen wijziging had gebracht in de procedure. Het gerecht zou zich pas bij het vonnis uitspreken over splitsing van het proces. Verder wees de president op de mogelijkheid van veroor deling wegens hulpverlening en medeplich tigheid op grond van de bepalingen in het Franse strafrecht. BELGRADO, (Reuter) Radio-Bel grado verklaart, dat Joegoslavië het zou toejuichen, indien Italië zou deelnemen aan een defensieregeling voor de Balkan. De radio spreekt hiermee berichten van tegengestelde strekking tegen. Italië's deelneming zou echter op voet van gelijkheid met andere landen dienen te geschieden. Italië zou geen overheer sende positie mogen innemen, zoals het wel poogt te doen, aldus de radio. Bij Koninklijk Besluit van 29 Januari is met ingang van 1 Februari benoemd tot staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mej. dr. A. de Waal te Utrecht, lid van de Tweede Kamer. Tot staatssecretaris van Financiën is benoemd dr. W. H. van den Berge te Voorburg, directeur-generaal voor Fiscale Zaken in algemene dienst op het departement van Financiën. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal de staatssecretaris meer in het bijzonder belasten met de behande ling van de zaken van het middelbaar onderwijs, het voorbereidend hoger onderwijs en van het nijverheidsonderwijs. De minister van Financiën is voornemens de staats secretaris meer in het bijzonder de behartiging van de fiscale aangelegenheden op te dragen. Tijdens haar bezoek aan een der tehuizen voor bejaarden van de stic.hting „Huis en Haard" te Arnhem schonk H.M. de Koningin voor de ouden van dagen een kop soep. Mejuffrouw dr. A de Waal is op 25 November 1906 geboren te Culemborg. Zij studeerde sociale geographie aan de rijks universiteit te Utrecht, waar zij in 1931 cum laude slaagde voor het doctoraal examen. Daarna was zij een tiental jaren werkzaam bij het middelbaar onderwijs, onder andere te Nijmegen en bij het mid delbaar onderwijs in Nederlands-Indië. In 1943 promoveerde zij te Utrecht tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. In 1945 volgde haar benoeming bij de afdeling sociale geographie van het Geografische Instituut te Utrecht, waar zij tot 1952 werkzaam was, laatstelijk als wetenschap pelijk ambtenaar eerste klas. In deze func tie gaf zij de colleges over de didactiek der aardrijkskunde. Ook vervulde zij enkele keren een leeropdracht in de sociale geografie. Mejuffrouw De Waal is sedert 1949 lid van de gemeenteraad van Utrecht. In 1951 maakte zij deel uit van de Nederlandse delegatie in de Algemene Vergadering van de U.N.O. Zij is hoodbestuurslid van ver schillende vrouwenorganisaties. In 1952 werd zij lid van de Tweede Kamer voor de Katholieke Volkspartij. (Van onze correspondent in Londen) Eden heeft gistermiddag in het Lagerhuis een einde gemaakt aan de twijfel die bij sommigen bestond over de politieke juistheid van de arrestaties van de nazi-samen zweerders door de Britse Hoge Commissaris, de „kring Naumann". Dertig grote kisten vol documenten werden in beslag genomen, welke thans grondig worden on derzocht, waarmee uiteraard verscheidene weken gemoeid zullen zijn. Van een aantal documenten heeft Eden fotocopieën ontvangen. De inhoud daarvan had volgens hem arrestaties ten volle gerechtvaardigd. Hij erkende dat er geen gevaar voor een onmiddellijke staatsgreep bestond, maar de Britse autoriteiten hadden gebruik ger maakt van hun bevoegdheid voor het te laat was toe te slaan en het complot in de kiem te smoren. De Duitse federale rege ring beschikt niet over deze bevoegdheid. De bedoeling van de „Naumann-Kreis" was om alle vertakkingen van de Duitse samenleving in het geheim met nazi's te infiltreren, en geleidelijk zekere bestaande partijen en organisaties om te zetten in nationaal-socialistische strijdgroepen. De parlementaire democratie moest zo snel mogelijk uit de weg geruimd worden. Over de buitenlandse contacten van de groep wilde Eden zich nog niet uitlaten, toen gevraagd werd in hoeverre de Sovjet- Unie en Spanje hierbij betrokken waren. Wel liet Eden uitkomen dat na de af sluiting van het verdrag van Bonn een der gelijk ingrijpen als nu gebeurd is onmoge lijk zou zijn. Daarom werd hem de vraag gesteld of hiervan niet de consequentie was dat En geland zijn houding tegenover de contrac tuele overeenkomsten geheel zou moe- CAIRO (Reuter) Woensdag hebben Egyptische en Britse onderhandelaars on der wie premier Naguib en de Britse am bassadeur te Cairo zes uur gesproken over de toekomst van de Soedan. Na afloop is bekend gemaakt, dat be sloten is, „zo spoedig mogelijk" weer bijeen te komen. Majoor Salah Salem, de adviseur van premier Naguib voor Soedanese aange legenheden, heeft tegenover journalisten verklaard, dat ambassadeur Stevenson ter vergadering de verzekering gegeven had, dat Engeland er naar streeft, zo spoedig mogelijk met Egypte tot overeenstemming te komen over de kwestie. De Egyptische eerste minister zeide in de vergadering van Woensdag, dat het plan van Egypte voor de Soedan gebaseerd was op voorstellen die in November 1952 bij Engeland waren ingediend en op het verdrag dat door Salem met de Soeda nese partijen was gesloten. Majoor Salem heeft tegenover Reuter verklaard, het gevoel te hebben, dat de Engelsen gaarne tot een overeenkomst wilden komen over de Soedanese kwestie. Volgens hem was de sfeer bij de bespre- gingen van Woensdag „beter". „Wij, Egyptenaren, zijn er zeker van, dat als de kwestie-Soedan bevredigend wordt opgelost, de deur open zal zijn voor een regeling van alle hangende geschillen met Engeland, met inbegrip van de kwestie van het Suez-kanaal, in de kortst mogelijke tijd", aldus majoor Salem. ten herzien. Eden vond dit niet nodig om dat hij volledig vertrouwen in Adenauer stelde. Ook werd gevraagd wie de nieuwe nazi beweging financieren. Ook dit zal later moeten blijken. Carlo Schmid critiseert BONN, (Reuter) Professor Carlo Schmid, de sociaal-democratische onder voorzitter van de West-Duitse Bondsdag, heeft in een radio-toespraak critiek ge leverd op de arrestatie van zeven oud nazi's welke twee weken geleden door de Britten is uitgevoerd. Hij veroordeelde dit optreden niet omwille van de zeven be trokkenen doch „omwille van de demo cratie". „De bezettende mogendheden had den het recht en de plicht om in te grijpen wanneer de veiligheid van haar troepen in gevaar werd gebracht maar de vraag was, wanneer dit het geval was en tot op welke hoogte. De Britse actie was vooral van belang met het oog op de noodgeval-clau sule van de overeenkomsten van Bonn. Bij een groot gedeelte van het volk heerste toch al de gedachte, dat de bezettende mo gendheden alleen datgene als democratie beschouwden wat haar eigen belangen diende. Bovendien konden de communisten het Britse optreden gebruiken voor hun propaganda", aldus zeide Schmid. Volgens een functionaris van het Britse Hoge Commissariaat in Neder-Saksen zouden nog meer arrestaties van nazi's te verwachten zijn. DüSSELDORF (Reuter). In gezag hebbende Joodse kringen in Berlijn is Woensdag verklaard, dat een vijfde van de 2.600 leden tellende Joodse gemeen schap van Oost-Duitsland in de loop van de laatste dagen naar West-Berlijn is ge vlucht. 1.800 Joden woonden in de Rus sische sector van Berlijn. Volgens genoem de kringen was de communistische zuive ring in Oost-Duitsland niet gericht tegen de Joodse gemeenschap als zodanig. De Joden die gevlucht waren, vreesden voor het uitbreken van een golf van anti- Semietisme en dachten, dat de toegangen naar het Westen spoedig gesloten zouden worden. De Joden in Oost-Duitsland, die belangrijke openbare fucties bekleedden en aangevallen werden, onderhielden geen betrekkingen met de Joodse gemeenschap, aldus werd verklaard. Van dezelfde Joodse zijde is de mening geuit, dat pogingen om aan te tonen, dat de zuivering in Oost-Duitsland een anti- Semietisch karakter draagt, het lot van de 2.500.000 Joden, die zich nog achter het „IJzeren Gordijn" bevinden, slechts zullen verzwaren. Gistermiddag omstreeks half vijf is een Republic „Thunderjef'-straaljager, afkom stig van de vliegbasis Volkel ten Noorden van Venhorst, gemeente Boekei, in de lucht door een ontploffing uit elkaar geslagen. De piloot kwam om het leven. De wrakstukken van het toestel zijn in een weiland neergestort. De romp van het verongelukte toestel boorde zich enkele meters in de grond. Het ongeluk gebeurde op een hoogte van 700 a 800 meter. De brandweer van Boekei bluste de wrakstuk ken. Later kwam ook een aantal militairen van de vliegbasis Volkel assistentie ver lenen. Verscheidene inwoners van Venhorjst en ook van Boekei hebben het ongeluk zien gebeuren. Volgens hun mededelingen ver liet het toestel met een haperende motor zijn formatie. Het liet een rookstreep na en werd plotseling door een hevige explosie uiteen gescheurd. De omgekomen piloot is de 22-jarige re- serve-vaandrig-vlieger H. Kroezenga. Deze had zijn vliegeropleiding in Amerika vol tooid, waarna hij eind 1951 op Volkel werd geplaatst. Hij was ongehuwd en woonach tig in Gasselternijveen. Britse Meteor mankte noodlanding bij Kuinre Tussen Kuinre en Blankenham, aan de rand van de Noordoostpolder heeft gister middag omstreeks 1 uur een Meteor-straal- jager van de Britse luchtmacht een buik landing uitgevoerd. De staart van het vlieg tuig is gebroken en de vleugels zijn be schadigd. De beide inzittenden bleven on gedeerd. Het toestel had bij de noodlanding vijf bomen geraakt en was bovendien on der een door de N.O.polder lopende hoog spanningskabel doorgevlogen. De Meteor, die op weg was van Enge land naar Duitsland,had gebrek aan brand stof gekregen. PARIJS (Reuter). De inspecteur- generaal van het Franse leger, maarschalk Juin, die tevens opperbevelhebber van de N.A.V.O.-landstrijdkrachten in Midden- Europa is, heeft Woensdag verklaard dat met het oog op de inspanningen in Indo china in de strijd tegen de „gemeenschap pelijke vijand" de Fransen daar op zijn minst enige geldelijke steun van de Ver enigde Staten mogen verwachten. Maarschalk Juin verklaarde, dat indien de Russen West-Europa zouden bezetten, het machtsevenwicht ten gunste van de Russen zou worden gewijzigd, dus dat de Amerikanen mogelijk door de Russen zou den worden verslagen. „Europa moet zo Oostelijk mogelijk worden verdedigd", zo voegde Juin hieraan toe. Volgens de gedeeltelijk bekendgemaakte tekst der verklaring zeide de maarschalk verder, dat de veiligheid van Frankrijk nauw verbonden is met de collectieve vei ligheid. „De Verenigde Staten, die in de afgelopen twee oorlogen twee maal twee jaar te laat tussenbeide kwamen en die de Russen toestonden, posities in Oost-Duits land in te nemen, dragen in de huidige situatie een zware verantwoordelijkheid. Zij dienen zich dit te realiseren. De Rus sen staan 150 kilometer van de Rijn en het is aan de V.S. om vergeving te vragen." Dr. W. H. van den Berge is in 1905 ge boren te Tholen. Hij studeerde rechts wetenschappen aan de rijksuniversiteit te Leiden en promoveerde aan de gemeente universiteit van Amsterdam op het proef- schi-ift: „Beginselen van de belasting heffing." Hij heeft verschillende hogere rangen bij de Rijksbelastingdienst doorlopen. Enkele jaren geleden werd hij benoemd tot directeur-generaal voor Fiscale Zaken in algemene dienst aan het ministerie van Financiën. Dr. Van den Berge heeft zich veel met de voorbereiding van de belastingwet geving beziggehouden alsmede met inter nationale aangelegenheden van fiscale aard. Hij is lid van de raad van presiden ten en voorzitter van de Nederlandse dele gatie voor de douaneregelingen in Bonelux- verband. Hij is raadsheer-plaatsvervanger in het gerechtshof te 's-Gravenhage. Naar onze parlementaire redacteur meldt, is dr. Van den Berge met de parle mentaire sfeer vertrouwd, daar hij reeds een aantal jaren de beraadslagingen in de Kamer bijwoont wanneer er fiscale onder werpen aan de orde zijn. Bovendien heeft hij meer dan eens de minister vergezeld naar samenkomsten met de Kamercommis sies die met financiën en belastingkwesties te maken hadden. De nieuwe staatssecretaris van Finan ciën is geen lid van enige partij. Het staat echter wel vast dat hij in tal van opzich ten sympathie voelt voor de denkbeelden van de Partij van de Arbeid. Hij stond vol komen achter het beleid van minister Lief- tinck en staat thans achter dat van diens opvolger. Naar verluidt zou dr. A. J. van den Tem pel thans worden aangewezen tot plaats vervangend directeur-generaal van de af deling Fiscale Zaken van het ministerie van Financiën. Vermoedelijk zal hij ook mr. Van den Berge opvolgen in de door deze tot nu toe voorgezeten raad van de Benelux. SOUTHAMPTON (Reuter) Woens dagavond is brand uitgebroken aan boord van het Britse passagiersschip Queen Eli zabeth dat zich in het droogdok King George V te Southampton bevindt. Het vuur, dat onstaan was in een hut op het hoofddek kon echter spoedig worden bedwongen. Terwijl de brandweer nog bezig was, begaf de politie zich aan boord van het schip. Toen de Queen Elizabeth vlak voor Kerstmis te Southampton dokte werd be kend gemaakt, dat extra-brandwachten op het schip zouden patrouilleren. De vorige maand is op onverklaarbare wijze brand uitgebroken op het zusterschip van de Queen Elizabeth, de Queen Mary, toen het in een dok lag. Zondag werd de Empress of Canada in Liverpool door brand verwoest. Naar nader wordt, gemeld is de brand ontstaan in een kleerkast. Het eerste alarm was afkomstig van een automatische bel in de brandweerpost van het schip. Toen de brandweerlieden bij de betrokken hut kwa men, was de automatische sproei-installa- tie reeds in werking. Ondervraging De leden van de bemanning die tijdens het dokken aan boord verblijven werden door de politie ondervraagd, toen zij van avondverlof terugkeerden. Ongeveer vijf tig arbeiders, die aan boord aan het werk waren, toen de brand uitbrak, werden eveneens ondervraagd. De politie bleef de gehele nacht aan boord. De hoofdcommissaris van Southampton, Cox, verklaarde: „Wij moeten deze brand met enige achterdocht beschouwen. Het kan toeval zijn geweest, maar het is ook mogelijk dat kwaadwilligheid in het spel is". Bij het blussingswerk was het hoofd van de brandweer van de maat schappij, die het dokwerk uitvoert, de enige die letsel opliep. Hij werd door de rook bedwelmd en moest tengevolge van een zenuwschok in een ziekenhuis worden opgenomen. Onze correspondent te Londen tekent hierbij aan: Dit is de tweede maal in twee maanden, dat op mysterieuze wijze brand is ontstaan in de beide „Queens" onder bijna dezelfde omstandigheden. In de Queen Mary is kort geleden drie keer brand uitgebroken, maar geen van deze branden was van ernstige aard. De brand, die de Empress of Canada in Liverpool verwoestte, was de vijfde in deze haven binnen één week. De Queen Elizabeth, welke 83.673 ton meet, is Enge- lands grootste oceaanschip. De mogelijk heid bestaat, dat assistentie zal worden ingeroepen van de Britse militaire veilig heidsdienst om na te gaan, of er sabotage met een al of niet internationaal politieke achtergrond in het spel is in deze jongste serie scheepsbranden. Het was in elk geval waarschijnlijk, dat na de brand van de Empress in alle Engel se havens maatregelen zouden worden ge nomen tegen sabotage. In het Lagerhuis werd gisteren aangedrongen op een open baar onderzoek naar de oorzaak van de brand in de Empress of Canada. Pascal: De beste boeken zijn die, waarvan de lezer denkt dat hij ze zelj had kunnen schrijven. (Van onze parlementaire redacteur) Dr. P. Muntendam, staatssecretaris van Volksgezondheid, zal weer directeur-gene raal voor de Volksgezondheid worden. On langs is reeds in de Tweede Kamer aan drang op de regering geoefend om het di recteur-generaalschap niet langer open te houden. Dr. Muntendam zou er de voor keur aan hebben gegeven de politieke en dus onzekere positie van staatssecretaris vaarwel te zeggen om weer zijn oude ambt van directeur-generaal te gaan vervullen. Daarbij komt misschien ook nog de over weging dat hij binnenkort benoemd zal worden tot buitengewoon hoogleraar in Leiden. Een dergelijke taak kan hij niet op zich nemen wanneer hij staatssecretaris is, wel als hij directeur-generaal is. In parlementaire kring verluidt dat het voor nemen bestaat om wanneer er in de Ka mers wetsontwerpen te verdedigen zijn die speciaal op medisch gebied betrekking hebben, dr. Muntendam daarmee belast zou worden, hetgeen mogelijk zou zijn door hem met het oog daarop tot regerings commissaris te benoemen. Een regerings commissaris kan namelijk in de Kamer het woord voeren. 99 LONDEN (Reuter) De Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft Woensdag in het Lagerhuis op vragen van de Labourafgevaardigde Lewis over het „England-Spiel" geantwoord dat in de jaren 19421943 54 Britse agenten in han den van de Duitsers zijn gevallen, van wie 47 in het concentratiekamp Mauthausen ter dood werden gebracht. Hij kon zich echter niet verenigen met de gevolgtrek king dat dit het resultaat was van mis leiding van de Britse geheime dienst door de Nederlandse agent in Britse dienst lui tenant Lauwers. Lewis stelde zijn vragen naar aanleiding van een boek van de hand van het hoofd van de Duitse contra-spionnage in Neder land, België en Noord-Frankrijk, luitenant Giskes. Deze zegt in zijn boek „London Calling North Pole" dat de Duitsers 20 maanden lang de geheime radioverbinding tussen Nederland en Londen beheersten, nadat zij in 1942 luitenant Lauwers hadden aangehouden. De Britten zouden hiervan niets gemerkt hebben. In een voorwoord zegt Lauwers, dat hij de Britse geheime dienst herhaaldelijk heeft laten mer-ken, dat hij onder Duits toezicht werkte, maar dat deze waarschu wingen werden genegeerd. Minister Eden verklaarde verder dat indertijd passende maatregelen waren ge troffen, zodra men het bedrog ontdekt had. Ook was de kwestie direct volledig onder zocht, en na de oorlog was een verder on derzoek ingesteld door de Britse en Neder landse autoriteiten. Op een desbetreffende vraag antwoord de de minister dat Lauwers te werk was gesteld als telegrafist bij de Brits-Neder landse sectie van de afdeling voor bijzon dere opdrachten, een thans opgeheven or ganisatie, die indertijd ressorteerde onder de minister voor de economische oorlog voering. Lauwers was door de Duitsers ge arresteerd, nadat hij als parachutist in Ne derland was neergelaten. Minister Eden zeide niet te weten, welke positie luitenant Lauwers thans bekleed. (De heer Lauwers is nu tandafts in Den Dolder. Toen hij na de oorlog meer dood dart levend uit Mauthausen werd ontsla gen vatte hij in Nederland (uiteraard na een periode van herstel) met hernieuwe energie de studie voor tandarts op en wist in korte tijd zijn bevoegdheden te verkrij gen. Hij is nu ongeveer 36 jaar oud.) LONDEN, (Reuter) William Bentley, de vader van de 19-jarige Derek Bentley, die Woensdag werd terechtgesteld wegens moord heeft medegedeeld, dat hij zal pogen de zaak van zijn zoon door het Hogerhuis te laten behandelen. Het Hogerhuis is het hoogste hof van appèl in Engeland. „Mijn zoon is dood", zo zeide Bentley's vader, „maar ik wil bewijzen, dat hij geen moordenaar was. Het is vreemd, dat de Engelse wet zou toestaan, dat mijn zoon ter dood gebracht werd, terwij1 degene die het schot afvuurde zal blijven leven". 0"V"v 'Vi- rrvrxT>'VYVVY*V''Yyv.Yy*)ocr' rOrmXXOTCOOC ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met enkele verspreide opklaringen. Waarschijnlijk overal droog weer. Overwegend matige Wes telijke wind. Ongeveer dezelfde tem- oeratuur als vandaag. 30 Januari Zon op 8.24 uur, onder 17.24 uur. Maan op 18.07 uur. onder 8.37 uur. Hoog en laag water in ÏJmuiden Donderdag 29 Januari Hoog water: 3.41 en 15.51 uur. Laag water: 11.37 en 23.54 uur. Vrüdag 30 Januari Hoog water: 4.18 en 16.28 uur. Laag water: 12.16 en uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1