Jan Apetz ontwierp met speelse fantasie bekoorlijk kleed voor Heemsteeds dreven /-Zeven dagen Haarlem Vele vrijwilligers bouwden Christelijke kleuterschool i - \\u UmJy' Politiële muziek Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Nieuw tertiair wegenplan ontworpen VRIJDAG 30 JANUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Franse bloemenmarkt Representatie lH'H'V7 IV ü;- V Ai7 /"- Miniatuurtram rijdt proef in Haarlem Burgerlijke Stand van Haarlem Evangelist J. Sevensma viert 70e verjaardag Britse bergers in Durban naar Klipfontein? Wit-Gele Kruis in 1952 r Er verscheen gistermiddag een schoolbord op een ezel in de Heemsleedse raad, een presenteerblad vol met sierlijke draadconstruqtjes en tenslotte ook een apparaat dat op het eerste gezicht deed denken aan een reusachtige muizenval, doch bij nadere beschouwing een originele vorm van een erepoort bleek te zijn. Die attributen, aan gevuld met een aantal tekeningen, had de tekenaar Jan Apetz meegebracht om de Heemsteedse vroedschap te laten zien hoe hij zich de versiering van een aantal belangrijke punten in de gemeente waar de Flora wordt gehouden had gedacht. Dat ging natuurlijk niet één-twee-drie, want er zitten in Heemstede heel serieuze mensen in de raad, zoals de heer Z e g- waart (K.V.P.), die vond dat eigenlijk de raad de keus uit alle ingekomen ont werpen moest maken en niet B. en W. Maar gelukkig waren er nog serieuzer vroedschapsleden, zoals de heren Z e e 1 e n- berg (V.V.D.), Van Bruggen (Pro'. Chr.) en R ij nde r s (Arbeid), die er geen behoefle aan hadden om op de stoel van het College te gaan zitten om dan de kans te lopen in een labyrinth van plannen te verdwalen. Toen de heer Apetz een keer binnen was waren de procedure-kwesties gauw ver- ge'en. Want deze kunstenaar bleek over zo'n speelse fantasie te beschikken, dat iedereen geboeid keek naar die lichtvoetige en luchthartige constructies die hij had ontworpen ter opluistering van de gast- vrouwe der Flora en haar bezoekers. Daar was dan een zeer oorspronkelijke erepoort voor de brug in de Zandvoortse- laan over de Leidsevaart, die in geen en kel opzicht deed denken aan de traditio- nede triomfbogen van weleer. Een houten geraamte van zes, zeven span ten in een 25 meter lange boog van acht meter hoogte gespannen over de weg, aan de rechterzijde samenkomend in een grote mand met bloemen van het bekende Bie dermeiermodel. Een garnering van lampjes, een vluchtig boeket van verlichte bloemen in draadcon structie, de mand en de bloemen daarin verlicht door spotlight en op de achter grond de verlichte oude olm van het café- tje op de hoek. En ter rechterzijde van de overspanning het verlichte visitekaartje: Dit is nu Heem stede. Vervolgens de Jan van Goyenstraat: de Biedermeierbloemenmand het vaste motief in de versiering meters hoog op het middengazon, de lichtmasten getrans formeerd in stengels van negen meter hoog. geflankeerd door twee vier meter lange bladen en twee door spotlight beschenen tulpen, hetgeen buigzaam uitgevoerd, zo dat er altijd enige beweging in de versiering zal zijn en voorkomen wordt dat een en ander een stijve indruk maakt. De Blauwe Brug-entrée der gemeente, overgang tussen Haarlemse en Heemsteed se lichttooi-effecten zal reeds van de Haarlemmerhout uit herkenbaar zijn aan een reusachtige bloemenmand in het mid den. Maar bijzondere zorg bleek de heer Apetz besteed, tp hebben aan de brugleu ningen: aan iedere zijde zes reusachtige beschenen libelvleugels, bezaaid met draad- bloemen en kleine lampjes, die een waar lijk feëerieke aanblik zullen opleveren. Maar waarlijk joyeus belooft de bomen rij voor de winkelgalerij aan de Binnenweg te worden. De stoere bomen krijgen een jasje aan van helkleurige markiezen, om de voet komt een ovaalvormige mand van wit ge schilderd latwerk, waarin schijven in frisse tinten bloemen zullen suggereren. In het bladerdak der bomen zullen plastic licht bollen worden gehangen. Alles met elkaar zal de indruk van een echt-Franse bloe menmarkt worden gewekt. Tot besluit van deze poëtische medede lingen wilde de heer Apetz de raad het prozaïsche tegenlicht niet onthouden, wes halve hij de volgende kostenberekening gaf: Boog Zandvoortselaan zeven mille, Blauwe brug vijf mille. Jan van Goyenstraat 5775, Binnenweg 5650, alles inclusief onderhoud en slopen, terwijl in het totaal bovendien een speling van duizend gulden onvoorzien zit. Nadat de ontwerper achter de tafel van B. en W. was verdwenen, kwamen de ton gen pas goed los. Tijdens de toelichting van de heer Apetz waren er al veel détailopmerkingen ge weest, zodat de nestor van de raad moest opmerken dat de uitvoering onder verant woordelijkheid van de technische diensten der gemeente valt. Er kwamen wel veel complimenten los eigenlijk had iedereen, op wat critiek op onderdelen na, alleen maar lof voor het ontwerp doch de heren Verhoeven (K.V.P.) en Van Wijk (Prot. Chr.) wil den geen cent meer uitgeven voor de ver siering dan in de vorige raadsvergadering was toegestaan: achttien mille. De heer Verhoeven vroeg zich af waarom Heemstede eigenlijk nog goodwill zou moeten kweken. De „mooie jurk" is er al in de vorm van de 230.000 bollen in de plantsoenen: opbieden tegen Haarlem- Lichtstad heeft geen zin. De heer V a n. W ij k adviseerde ter be zuiniging enige objecten te laten vervallen. Overigens had hij er geen bezwaar tegen indien het College de cijfers voor de ver schillende onderdelen der verlichting en versiering anders zou combineren. De voorstanders hadden dat laatste mid del ook al gepropageerd, doch van de zijde van het College werd gewaarschuwd dat een aanvullend credietje van één tot twee duizend gulden toch wel nodig zou zijn. Nu, daar hadden de heren P 1 i e s t e r (Prot. Chr.), Scheer (V.V.D.), Reyn- ders (Arbeid), Zeelenberg (V.V.D.) wel oren naar, maar de heer Zeg waart bleek toch teleurgesteld dat De Glip er bekaaid was afgekomen en verder geloofde hij, dat de ontwerper er wat zijn begroting betreft met de pet naar had gegooid. Burgemeester Van Rappard gaf de verzekering dat de projecten door Publieke Werken op hun technische mérites waren bekeken en in orde bevonden. Mevrouw Van N i s p e n-V an W e 1 y (V.V.D.) sloot het debat, waarin wethouder Van Lent ook nog enigszins sceptisch tegenover het ontwerp bleek te staan, met een warm pleidooi voor de feestjurk van de mooie jonge vrouw die Heemstede heet, vooral nu ook haar buurvrouw een baljurk aantrekt. De heer Verhoeven: „Waar doet ze het van?" Deze afgevaardigde liet zich, zomin als zijn partijgenoot Van Hees en het Anti- Revolutionnaire deel van de Protestants- Christelijke fractie voor hogere uitgaven vermurwen. Het door het College gevraagde crediet van tien mille voor representatie tijdens de Flora lokte ook nogal wat vermaningen uit. De heer Verhoeven (K.V.P.) deelde mede, dat hij aanvankelijk een crediet van tien mille voor representatie veel te hoog had gevonden: bij informatie bij de wet houder was hij van gedachten veranderd (na deze woorden werd spreker namens het College een sigaar aangeboden!). Toch ver tolkte hij het standpunt van de financiële commissie, om toch zo zuinig mogelijk te zijn in representatief opzicht, vooral omdat ook na de Flora nog heel wat kosten ge maakt moeten worden, bijvoorbeeld voor herstel van wegen en dergelijke. Na dit betoog dankte de heer Reyn- ders de heer Verhoeven voor de keurige wijze waarop deze ook zijn standpunt had vertolkt. Mr. Van Rappard: „Wilt u mijnheer Reynders een sigaar brengen!" (hilariteit). De heer Zeelenberg (V.V.D.) zei: „Liever vier ontvangsten, die klinken als een klok, dan zes middelmatige." De heer V a n W ij k (Prot. Chr.) maakte toch wel bezwaar dat steeds tevoren reeds aan de te verwachten stijging van de ver makelijkheidsbelasting wordt gerefereerd, hetgeen toch een verdelen van de huid voordat de beer geschoten is betekent. Ook vroeg spreker zich af of alle genoemde ont vangsten wel op de weg van het gemeente bestuur lagen. Burgemeester Van Rappard gaf een toelichting op de strekking van het voorstel. Voor de ontvangst van de internationale jury op 10 April zal een gala-uitvoering in het Minerva-theater worden gegeven,waar toe reeds met de Nederlandse Opera wordt onderhandeld. Het ligt in de bedoeling hier een avond uit duizenden te maken. In ieder geval deed de voorzitter de toe zegging dat B. en W. met voorzichtigheid het crediet zullen hanteren. De overige punten van de agenda kwa men er na korte of zonder discussie door. m De uilvoering van de versiering in Heemstede zal geschieden door een consortium bestaande uit de ontiverper Jan Apetz, de aannepier B. Voetberg, de smederij P. J. Cuppens en de schil der P. A. Tib be. OOOOO jOOGOCOG .XÏQtXXXXiOOOOaXXXXXXXXXJOOOfXXXJCCCXXXXXCOCOti De luchtige boog over de brug in de Zandvoortselaan. Rechts het „Biedermeier- bloemenmandje" met het visitekaartjevan gastvrouwe Heemstede. Als klinkend bewijs voor de opmerkelijke activiteit, die de Haarlemse Politie-Kapel de laatste tijd ontwikkelt, mocht zeker de uitvoering gelden, welke gisteravond voor een zeer aandachtig publiek in de grote zaal van het gemeentelijk Concertgebouw gegeven werd. Tal van ambtelijke overhe den met hun dames vereerden het concert met hun tegenwoordigheid. Onder voorzit terschap van de heer L. D. Beumer heeft zich op energieke wijze een reorganisatie van het Politie-muziekkorps voltrokken. De algemene muzikale leiding is toever trouwd aan Marinus Adam, die bovendien over een instructeur beschikt in de persoon van de heer Van Baaren; deze verzorgt te vens de stapmuziek van de kapel. Ten slotte heeft het korps nu ook een „kleine staf" gekregen van tamboers en klaroen blazers, onder leiding van de heer L. van de Peyl. Dit jonge ensemble kwam zich aan het publiek voorstellen met een vrij interes sante prestatie van dynamische roffels en ongenadige linkse en rechtse meppen op het ezelsvel. De klaroenblazers kwamen nog wat voorbarig aan deze demonstratie deelnemen: ze moeten eerst maar eens een behoorlijke „embouchure" leren krijgen Marinus Adam dirigeerde een uitvoerig programma, waarop hij een der jongste Nederlandse werken, te weten „Scherzo" van Meindert Boekei, geplaatst had. Met belangstelling hebben wij waargenomen dat de rhythmische eigenschappen van dit interessante stuk goed tot hun recht kwa men, zelfs daar, waar tweedelige en drie delige maat een gewilde schommeling ver oorzaken. Ook in de ouverture „La Poupée de Nürnberg" van Adolphe Adam was het rhythmisch element goed verzorgd. Men waagde zich ook, niet zonder succes, aan Wij vernemen dat Burgemeester en Wethouders van Haarlem en een aantal andere genodigden Maandagmiddag een proefrit zullen meemaken met het miniatuurtrammetje dat wellicht tijdens de Flora door Haarlem zal rijden. Het vertrek heeft om vier uur plaats op de Dreef. de „Coppelia-Suite" van Delibes. De Kro ningsmars van Meyerbeer legde geen tech nische bezwaren in de weg. Dit deden eigenlijk de „Antigone"-ouverture van Rousseau en de suite „Aquarelles" van Delhay ook niet. Dat het in de Gavotte van laatstgenoemd werk een beetje misliep, was aan een vergissing bij een reprise teken te wijten. De „Kinderrondedans" waar dit stuk mee besluit werd zeer pittig uitgevoerd. De zwakkere punten in de uitvoering van het programma betroffen hoofdzakelijk de stemming. De leden van de Kapel zullen zich daar zelf van kunnen overtuigen, want het hele concert is op de band opgenomen. Zo. kunnen ze ontdekken .wat er aan hun prestaties nog ontbreekt. Laten ze daar hun voordeel mee doen. Dat de Politie-Kapel, met haar „Kleine Staf" aan de kop, in de naaste toekomst volwaardig op straat zal kunnen komen, kreeg een stellige bevestiging door de nummers waarmee onder leiding van de heer Van Baaren het programma geopend en besloten werd. Na de pauze werd het publiek vergast op een optreden van het cabaretgezelschap Herman Tholen. JOS. DE KLERK Niet minder dan achthonderd cliënten van de N.V. Wed. Oosten en Zoon's complete woninginrichting in Haarlem hebben dezer dagen een fraai kleedje ten geschenke gekre gen als. blijk van de erkente lijkheid van de Oostens jegens de vaste kern van hen, die, zo als de heer W. L. M. Oosten Beekman het zo gaarne uit drukt, de zaak dragen. Want de heer Oosten Beekman is een man die de dingen, ook in het zakenleven, gaarne in een hecht verband ziet. Hij zet zich niet alleen in voor de be langen van zijn cliënten als het om de inrichting van hun da gelijkse omgeving gaat, maar hij betrekt in hun lof over ge leverde prestaties ook gaarne het 23 man sterke personeel. En dat zal morgen, wanneer het eeuwfeest van Oosten ge vierd zal worden, ook op meer dan één wijze blijken. Over de historie van het be drijf hebben wij het onlangs al uitvoerig gehad. In de feest- étalages zal de band met het verleden op originele wijze worden aangeduid. Niet alleen zal daar de herinnering wor den opgeroepen aan de oude Kier Oosten, die eens met zijn biezen matten uit het Oosten in Haarlem belandde, maar ook aan de stijlen die in die lang vervlogen jaren opgang deden. Die worden namelijk op de décors achter het meubilair van deze tijd, dat geëtaleerd zal worden als voorproefje van de waarlijk indrukwekkende tentoonstelling op de tweede élage, in enkele lijnen gesug gereerd. Met de Haagse architect A. R. M. Basart, die de expositie van moderne meubelkunst in richt, gelooft de heer Oosten Beekman aan de toekomst van het hedendaagse meubel. Hij is ervan overtuigd, dat, zoals de laatste jaren reeds gebleken is, de nieuwe opvattingen over binnenhuisarchitectuur en wo ninginrichting steeds meer het publiek zullen veroveren. Maar hij blijft daarbij een man die met beide benen op de grond staat. Niet zijn opvattin gen over woninginrichting zijn van belang, voorop staat dat de cliënt zich thuis moet ge voelen in zijn eigen huis. Daar om wordt niemand een meubi lair „aangepraat" dat hem eigenlijk „geestelijk niet past", maar wel wordt de weg gewe zen naar een interieurkunst want dat is tenslotte iedere woninginrichting die op den duur de meeste bevrediging zal schenken. En daarom is het zo belangrijk dat de heer Oos ten Beekman een geharnast Jubileum Strijder tegen smaakbederf op zijn gebied is. Wie nu soms mocht gaan den- W. L. M. Oosten Beekman ken, dat de directeur van de jubilerende onderneming een zwaar-op-de-hands meubelf ilo- soof is, vergist zich deerlijk. Integendeel, de heer Oosten wij dezer dagen Haarlems nieuwe gemeentesecretaris, mr. H. E. Phaff, op een bijeenkomst van de Kennemer Journalisten Vereniging hoorden vertellen, dat hij sinds 1 Januari ten .tadhuize een knipseldienst had ingevoerd, die al het plaatse lijke nieuws zo snel mogelijk onder ogen van de betrokken leden van B. en W. en hoof den van diensten of bedrijven brengt. Een maatregel, die blijk geeft van een juist inzicht in de be tekenis van het dagblad in de stedelijke gemeenschap, vin den wij. Schrikkelhuwelijk Volgende maand zullen de heer J. Fransen en mevrouw A. FransenWijnands 65 jaar ge trouwd zijn. Of om precies te zijn 1614 jaar.... Deze twee mensen stapten namelijk in het schrikkeljaar 1888 in Haarlem op 29 Februari in het huwe lijksbootje en nog altijd is men het niet eens over de vraag of men de niet-schrikkeljaren moet meetellen ja dan nee. Het echtpaar heeft zich daar echter nooit iets van aange trokken en is alleen maar te- heeft een aangeboren zin voor humor, hij is een man die niet alleen een bon mot waardeert, maar er zelf ook menig plaatst, zoals dat bijvoorbeeld op de vergaderingen van „Haarlems Bloei" ook menigmaal blijkt. Geen wonder ook, dat een goede vriendschap hem met jhr. dr. J. C. Mollerus ver bindt. De secretaris van de Haarlemse Kamer van Koop handel heeft dan ook tezamen met de heer J. P. de Brabander van de Federatie der meubile ringsbonden een werkzaam aandeel gehad in de voorberei ding van de jubileumfeesten. Gaarne wensen wij dit hon derdjarige, specifiek Haarlem se bedrijf en zijn directie suc ces toe om ook in de komende eeuw velen bij de inrichting van hun woning van dienst te zijn. Verandering Er was eens een tijd (en niet eens zo heel lang geleden) dat B. en W. op een vraag van een raadslid „of het College in de pers had gelezen dat.dood leuk antwoordden: „B. en W. lezen geen bladen".. „Er is wel wat veranderd", dachten wij onwillekeurig toen vreden, dat het zó lang heeft mogen duren. Op 15 Februari gaan voor deze oudjes (me vrouw is 83 jaar en mijnheer 85) de bruidsdagen in en alle familieleden, vrienden en be kenden zullen zeker de woning in de Hofdijkstraat 49 weten te vinden. Voorbarig Wij hebben wethouder Ange- nent gisteren hartelijk laten lachen, toen wij hem het ver haal vertelden van twee Haar lemse knapen die door de poli tie werden gesnapt toen zij een grote hoeveelheid vuil en af val in de Westergracht wier pen en als verontschuldiging aanvoerden: „Die Westergracht wordt immers toch gedempt." De heer An gen ent maakte van de gelegenheid gebruik te zeg gen, dat het overigens nog lang niet zover is, omdat de Heren van Utrecht bijzonder aan het haventje bij het goederensta tion zijn gehecht. Haute couture Haarlem heeft er een nieuwe zaak in exclusieve damescon- fectie bijgekregen. Op het Plein opende de heer A. Pias vandaag namelijk zijn „Lancel couture" en daarmee heeft hij, voorlopig althans, de kroon ge zet op zijn prachtige carrière. Als jongen begon hij bij het bekende modehuis Hirsch in Amsterdam, daarna werd hij èhef bij Gerzon en tenslotte, toen hij meende genoeg erva ring te hebben opgedaan, opende hij in de Grote Hout straat in Haarlem, het bekende stoffenhuis „Ascot". Het streven van» de heer Plas was er echter altijd op gericht om eens een zaak in de échte „haute couture" te openen en vandaag is zijn moeite dan be loond en kon hij zijn eerste klanten met gerechtvaardigde trots ontvangen. In anderhalve maand heeft men het voor elkaar weten te krijgen het interieur van de winkel grondig te wijzigen en geheel te vernieuwen. Enkele kleine fauteuiltjes scharen zich rond een gezellig ingebouwde haard, de muren zijn behangen volgens een voor Nederland geheel nieuw pro cédé, kleine lampen verlichten het vertrek en het geheel ademt een sfeer van gezellig heid en intimiteit, die wij maar al te vaak in dergelijke zaken moeten missen. Achter de wijnrode gordijnen hangen, keurig in het gelid, tientallen mantelpakjes coc- tail-jurken én zomer-toiletten uit Oostenrijk, Zwitserland, Engeland en niet te vergeten Frankrijk. Bijzonder exclusieve modellen treft men hier aan; sommige jurken worden regelrecht uit het betrokken land geïmpor teerd, andere creaties worden op het eigen atelier vervaar digd. En nog steeds gaat de heer Plas, die zelf reeds dertig jaar in het vak zit, op reis om nieuwe modellen aan te kopen of om ideeën op te doen. Vaak gaat hij samen met zijn char mante echtgenote en het is voor hem dan een gerust ge voel, dat hij de leiding van de zaak geheel aan het personeel kan overlaten. „Immers", zo zegt hij, „waar schijnlijk omdat ik vroeger zelf ook ondergeschikte ben weest, weet ik goed met mijn mensen op te schieten en als ik eens een keer dringend op reis moet dan loopt de zaak even vlot als anders". En dit is voor hem uiteraard een groot voor deel, want zijn beroep eist nu eenmaal van hem, dat hij al tijd „bij" blijft en hij dient dus regelmatig alle grote mode centra te bezoeken. De heer Plas is een energieke man en wij twijfelen er dan ook niet aan of het winkelend deel van Haarlem zal zijn zaak zeker weten te vinden. Gedeputeerde Staten hebben bij de Pro vinciale Staten van Noordholland een nieuw tertiair wegenplan ingediend, ter vervanging van het op 31 Mei 1938 vast gestelde. Een algehele herziening van het plan was tot dusver achterwege gebleven in afwachting van nadere voorzieningen wegens de financiering van de tertiaire wegen. Het college deelt mee, dat het te genwoordige tertiair wegenplan geenszins in die mate is verouderd, dat ingrijpende wijzigingen zouden moeten worden aange bracht, maar toch acht het een aantal aan vullingen en wijzigingen dermate urgent, dat een herziening van het plan niet lan ger achterwege kan blijven. Door stijging van de uitkeringen uit de opbrengst van de motorrijtuigenbelasting (uitkering in 1947 f 612.978 en raming over 1952 f800.000), is het mogelijk enige uitbrei ding aan het wegenplan te geven. Op het nieuwe plan is geplaatst de Parkweg te Velsen over een lengte van 0.510 km. Deze weg komt in de plaats van de in het vroegere tracé begrepen Stations weg aldaar. De verbinding van Halfweg door de Houtrakpolder naar de Rijksweg Amster- dam-Velsen (lengte 5.560 km.) is voor het verkeer van genoegzaam belang om in het tertiair wegenplan te worden opgenomen. Het gedeelte van het tracé Schipholweg tot de provinciale grens bij Lisse, met zij tak naar de Provinciale weg bij Oude We tering (Lisserweg) gelegen tussen Halfweg en de Spaarnwouderweg, is op het provin ciaal wegenplan geplaatst en moet derhal ve van het tertiaire wegenplan worden af gevoerd. Aan het tracé ware thans toe te voegen het gedeelte tussen de Rijksweg Amsterdam-Sassenheim en de ontworpen provinciale weg van de Venneperweg naar de Oude Wetering ter lengte van 1 km. Volgens Gedeputeerde Staten verdient het aanbeveling het brengen van de Aalsmeerderdijk en de Schinkeldijk in de Haarlemmermeerpolder van de Venneper weg tot Schiphol (lengte 12.790 km.) op het tertiair wegenplan. Dit geschiedt op verzoek van het bestuur van de Haar lemmermeerpolder. HAARLEM, 29 Januari 1953 GEHUWD: 29 Jan., S. de Koning en W. Muurlink; J. Wijtvliet en C. J. Geerlings; W. M. Houssart en G. W. Cijs. BEVALLEN van een zoon: 28 Jan., J. M. HeeresMul; M. J. Hosselet—Kullmann; P. A. Nieuwendijk—van Hemert; J. van den Berg—Bakker; 29 Jan., A. de HaanBiésma; C. J. P. Petersvan Draamen. BEVALLEN van een dochter: 24 Jan., Chr. de GraaffHoogenstein; 28 Jan., W. C. Meier —van Gelder; C. M. van der Heyden—Maenz; 29 Jan., A. J. M. de Boo—Smoorenburg. OVERLEDEN: 28 Jan., P. Zoetemeijer van der Hoeven, 75 j., Stuverstraat. De evangelist J. Sevensma hoopt Zondag 1 Februari zijn zeventigste verjaardag te vieren. In dezelfde maand zal het 50 jaar geleden zijn, dat hij zijn arbeid als. evangelist aanvihg. Hij heeft in die tijd duizenden toe gesproken, niet alleen in ons land, maar ook in verschillende andere landen, die hij op zijn reizen bezocht. Vooral in Amerika, waar hij vijf keer een tournée maakte van telkens ongeveer een jaar, verwierf hij zich vele vrienden. Er heeft zich een comité gevormd om het jubileum niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Op 10 Februari zal in Amster dam een receptie gehouden worden, gevolgd door een bijeenkomst in de Engelse kerk. Ook zal de heer Sevensma in verschillende plaatsen van ons land in herdenkingsbijeen komsten vertellen over zijn arbeid en wet te Haarlem op 22 Februari in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat no- 15, waar hij ook op 1 Februari spreekt. Na afloop van deze dienst zal er gelegenheid zijn de zeventig-jarige ge luk te wensen. DURBAN (United Press) Gisteren is in de haven van Durban het Britse ber gingsvaartuig „Twyford" aangekomen. Naar verluidt zal dit vaartuig binnenkort een poging doen het voor de kust van Mozam bique gezonken Nederlandse lijnschip „Klipfontein" te lichten. De „Twyford" is een van de modernste bergingsvaartuigen ter wereld. Het bevindt zich op zijn eerste reis. Kapitein F. R. Hunter wilde niets over zijn plannen onthullen en het bericht dat hij op de plaats waar de „Klipfontein" ge zonken is reeds een onderzoek had inge steld, noch bevestigen noch ontkennen. i Tot het oorlogsjaar 1944 heeft het be stuur der afdeling Haarlem van het Wit- Gele Kruis in een jaarlijks gedrukt ver slag de toenmaals bijna wonderbaarlijke groei van de vereniging voor geïnteres seerden kunnen vastleggen. Van 3371 leden in 1941 klom het aantal leden tot 1943 tot bijna 9.000. Daarna is het-nog crescendo gegaan totdat 11.000 het wel hoogst bereik bare getal leek, aldus schrijft het bestuur ter inleiding op het jaarverslag over 1952, in aanmerking genomen het percentage katholieken in de vijfde stad des lands. Het totaal 11.000 werd in het afgelopen jaar gepasseerd en op 1 Januari 1953 stonden in het kaartregister 11.102 leden geboekt. Niet minder dan 1130 kraamvrouwen werden geholpen door de kraamcentra en 12366 patiënten hadden de zorg nodig van een wijkziekenverpleegster. Ruim vijfdui zend maal werd een verplegingsartikel in bruikleen gegeven. Het jaarverslag geeft een goed overzicht van de vele werkzaamheden der diverse afdelingen. Prettig doet daarbij aan een aantal tekeningen, waardoor de lezer een indruk krijgt aan welke taken het Wit- Gele Kruis zich wijdt. „Kleutervreugd" is de naam van de Christelijke kleuterschool aan de Slachthuisstraat 55 te Haarlem, die door vrijwilligers is gebouwd op de speelplaats van de Juliana van Stolbergschool in Haarlem-Oost en die Donderdagmiddag door de commissie kleu terschool wijk VI der Hervormde gemeente te Haarlem aan het bestuur der Christe lijke kleuterscholen is overgedragen, waarna .het gebouw werd toevertrouwd aan de zorgen van mevrouw C. Dupuis-Van der Grift en haar medewerksters de dames A. D Meuring en J. M. Deen. "1 Mevrouw M. Massaro-De Groot onthulde een bord, waarop vermeld stond de naam van de nieuwe Christelijke school aan de Slachthuisstraat in Haarlem-Oost. De heer M. Prent, voorzitter der com missie, heeft in het gymnastieklokaal der Juliana van Stolbergschool, na de genodig den welkom te hebben geheten, gelegen heid gehad te vertellen, welke moeilijk heden overwonnen zijn. Hij herinnerde er aan, dat in 1946 enkele klassen werden in gericht in de Juliana van Stolbergschool voor het kleuteronderwijs, als afdeling van de school aan de Burgwal. Doordat de lagere school groeide, moesten de lokalen verlaten worden en de kleuterklassen ver huisden naar de dokterskamer en de kleed kamer. Inmiddels was een commissie bezig plannen te maken voor een nieuw gebouw, dat verrijzen moest op de speelplaats. De heer H. W. van Kempen te Bloemendaal maakte een ontwerp, een obligatie-lening werd aangegaan en in Purmerend werd een gebouw gekocht, dat in Haarlem op gebouwd moest worden. Velen stelden zich vrijwillig beschikbaar om de school te bouwen. Het aantal arbeidsuren be droeg 4000. hetgeen neerkomt op een be drag aan loon van 10.000, dat bespaard kon worden. Er is echter nog een tekort van 2.500. De heer Prent hoopte, dat als belangstellenden Vrijdag-, Zaterdag- en Maandagavond tussen zeven en negen uur, of Zaterdagmiddag tussen twee en vijf uur, in de gelegenheid worden gesteld het ge bouw in ogenschouw te nemen, zij mee werken het gekort te verminderen. Nadat de heer Prent dank had gebracht aan de vele medewerkenden en in het bij zonder aan de heren Tuin, Knoop en Van Leeuwen, droeg hij het gebouw over aan het bestuur der vereniging Christelijke scholen, waarvan de heer P. H. Romeijn voorzitter is. Een der leerlingen, Didi Bakker, over handigde de heer Romeijn de sleutel en in haar versje verraadde zij reeds de naam der school „Kleutervreugd", De heer R o m e ij n zeide, dat het be stuur over oude gebouwen beschikt en daarom is het iets bijzonders als een nieuw gebouw met inrichting en een piano aan geboden wordt. Toen de plannen bekend waren, verwachtte spreker vele moeilijk heden, maar hij werd later even enthou siast over het werk als de heer Prent en diens mede-commissieleden. Er is hard ge arbeid, prettig samengewerkt en burgerzin getoond. Spreker bracht allen dank en richtte zich vervolgens tot de drie leer krachten, voor wie hij de beste wensen uit sprak. De heer Romeijn ging vervolgens in gebed voor, waarna wethouder D. J. A. Geluk de gelukwensen namens het ge meentebestuur aanbood. De overheid is financieel niet te hulp gekomen bij de bouw, doch zij heeft bewondering voor de wijze waarop het gebouw tot stand is ge komen. Hij wenste het bestuur niet alleen met het in gebruik nemen van het gebouw, maar ook met het feit dat zo velen spon taan hebben meegewerkt, geluk. Ds. B. van Gelder bood gelukwensen aan namens de Centrale kerkeraad der Hervormde Gemeente te Haarlem; d s. A. J. v a n R h ij n, als voorzitter van de wijk- kerkeraad; d s. M. G. B 1 a u w, namens het bestuur tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel; de heer M. Groot, hoofd van de Juliana van Stolbergschool en de heer Baarse, namens de ouder commissie. Mevrouw Dupuis overhandigde de heer Prent een voorzittershamer. Het gezelschap begaf zich naar het ge bouw, waar mevrouw Massaro, lid der commissie, de naam „Kleutervreugd" ont hulde. Met belangstelling werd het inte rieur in. ogenschouw genomen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9