Niet de Par ij zenaar bezoekt nachtclubs Nieuwe materialen voor de Mode Stomen en grillen Overheid en Zondagsrust Tien uur is bedtijd Weet u wel, dat.... Een broekje voor baby Prijzenbeschikking thans afgekondigd Ommelanden appèl voor Leeuwarder hof ZATERDAG 31 JANUARI 1953 Brieven van een Parijse huisvrouw Wandeling langs de winkelramen Dit maken we zelf KERKELIJK LEVEN Specialistenconflict Institut de Beauté Haute Coiffure Zelfde straffen geëist wegens te lage voorraad-opgave Nieuwe A.K.U.-fabriek in Emmen wordt vergroot Marktverbod voor varkens beperkt ^Uoor cle^Urouw Van ónze Parijse correspondente) P a r ij s, Januari 1953. Vrijwel al mijn Hollandse kennissen die zich de moeite willen geven de honderd- en-vier treden te beklimmen van de trap die leidt naar onze veste, stellen mij, als we eerst zo weer wat vriendelij heden en algemeenheden hebben uitgewisseld, de vraag: zeg, weet jij nu niet eens iets leuks waar we vanavond heen zouden kunnen gaan? Dat leuke in Parijs heeft voor die kennissen moet u weten een heel bij zondere geur. Maar ik doe dan net of mijn neus bloedt en daarom die geur niet ruiken kan. Wil je dan een goed toneelstuk zien of naar de Opéra?, zeg ik dan zo maar steeds lang diezelfde neus weg. Nu, we zijn dol, zo luidt dan het antwoord, op een goed stuk natuurlijk, daarvan niet, maar om eerlijk te zijn, zijn we eigen lijk ook wel wat bang dat ons Frans nog even te kort schiet. Nee, we willen nu 's echt gezellig uit, begrijp je wel, en 's iets meemaken dat je in Holland nu niet zo elke dag te zien krijgt". Ik doe dan eerst nóg even of 't probleem vreselijk diep gelegen is en denk dan zichtbaar na wat dan wel van hun gading zou kunnen wezen. Maar om dat intense zwijgen te verbreken hoor ik cle weder partij dan meestal al gauw zoiets mom pelen van Folies-Bergères of Casino de Paris, gelegenheden waar, zoals ge weten zult, nog al kwistig veel bloot wordt geëxposeerd. Oh, bedoel je dat, zeg ik dan weer verrast, nou dat kan natuurlijk, maar je moet er dan wel een paar biljetjes voor over hebben. Op het chapiter verder gaande, vroeg me laatst zo'n vaderlandse interpellant, iemand die in zijn goede woonstad be slist doorgaat voor een heer van smette loze levenswandel, of ik wel 's van de rue Bonnel had gehoord, want dat moest daar lang niet mis zijn. Nu kon ik met de hand op het hart erkennen, dat die naam me volledig vreemd was, want over die gelegenheid had me nog nooit iemand gesproken. Wat, riep die nette heer toen uit, ken je niet eens de rue Bonnel, en hij toonde zich wel kennelijk opgetogen een Pa rijse inboorlinge nog 's een lesje in Pa rijse uithuizigheden te kunnen geven. Wat of we dan in 's hemels naam 's avonds wel uitvoerden en hoe we onze vrije tijd verdreven. En het bleek wel een bittere ontgoocheling voor die man te zijn toen hij vernam dat we meestal des avonds om tien uur al tussen de koele lakens lagen, waarmee we overi gens het wijze voorbeeld volgen van bijna al onze stadgenoten. Kijk, en dat is nu weer zo'n inge kankerd misverstand, die veronderstel ling dat de Parijzenaar zijn meeste tijd in frivole tentjes en andere nightclubs zou passeren. Er is, gelooft u dat nu maar op mijn woord, geen degelijker volk dan de Parijzenaars en al die licht zinnige instituten zouden op slag wel kunnen sluiten wanneer op een voor hen kwade dag de stroom van vreemde lingen en provincialen eens tot stilstand kwam. De meeste Parijzenaars zijn nog nooit in de Folies-Bergères geweest en ze weten waarschijnlijk nauwelijks waar deze attractiepool voor het vreemde lingenverkeer precies gelegen is. Ze ignoreren, evenals ik, ik durf mijn hand daarvoor wel in het vuur te houden, de rue Bonnel en „gay Pai-is at night" is voor hen alleen een slogan om de toe risten mee te lokken. Als die er plezier in heb.ben drieduizend francs voor een fles champagne neer te leggen om on derwijl in een bedompte kelder wat naar derderangs kuit- en beenwerk te kijken, dan moeten zij dat natuurlijk weten, maar -w ij gaan om tien uur in de avond naar ons bed. Reglement Dat is de algemene regel die door de Prefectuur van Parijs is vastgesteld en waaraan iedereen zich houdt. Na dat uur mag er geen noot muziek meer worden gemaakt en geen ongepast ge luid geslaakt en van de nachtbraker die dan nog buiten zijn sponde toeft wordt daarom verwacht dat hij zijn voeten dan in pantoffels schiet om zo als een oude poes door zijn apparte menten te sluipen. Daar kan ik van meepraten. Zelf hebben we al drie maal een aangetekende brief ontvangen van een buurdame die onder ons woont. In de eerste twee werd ons verweten dat we op een avond om elf uur nóg niet ter ruste lagen. We waren toen inderdaad „laat" thuisgekomen van een buurtbio- scoopje. De derde berisping volgde toen we ter wille van een Hollands huisge nootje 't Sinterklaasfeest hadden ge vierd en daarbij bescheiden een pondje pepernoten over het parket hadden doen rollen. Wij werden deswege beschuldigd van het overtreden van artikel zo en zo veel en bedreigd met de commissaris van politie in hoogst eigen persoon. Alsof we een lustmoord of een brand- stichterij beraamden. Die dame ging natuurlijk wèl wat ver in haar bescher ming van de rust maar intussen ben ik, na een meer dan veertien-jarig ver blijf in Parijs het niettemin met haar eens dat de stilte in zo'n huis waar een zestig families tezamen wonen niet tè hoog kan worden aangeslagen. Zelden wordt er bij ons overdag aan de deur gebeld en als dit 's wel gebeurt dan kijken we elkander verschrikt aan omdat we dan een inval moeten duchten van bezoekers op wie we niet gerekend hebben. Eeri paar keer in de maand hangt er een briefje in de loge van de concierge om ons te verwittigen dat de gas- ef de electriciteitsmeter zal wor den gecontroleei-d, met het verzoek of de dames en heren maar zo goed wil len zijn om thuis te blijven of hun sleu tel bij haar in bewaring te geven. Door bedelaars of personen die leuren met naaigaren, enveloppen of sokophouders word je hier nooit lastig gevallen. Hoog stens meldt zich, zo eens in het halve jaar, een liefdezuster bij ons aan, die dan heel bescheiden aandringt om een bijdrage voor een of ander prijzens waardig doel. Tegen nieuwjaar is er slechts even wat meer vertier omdat dan alle postboden, telegrambestellers, vuil- nislieden en andere dienaren van het algemeen belang je 't. allerbeste komen wensen welk hartelijk blijk van mee leven ze dan wel graag met een klin kend muntje zien beloond. Dat is dus wel weer even anders dan in Holland, waar je in je huiskamer elke vijf of tien minuten wordt opge schrikt door een nerveuze bel of so nore klepel. Toen ik met de feestdagen in het vaderland vertoefde, opende ik de deur al vanaf de vroege morgen voor de talloze bakkers, groentelieden en dames en heren die mij wilden over halen toe te treden tot verenigingen van de meest uiteenlopende strekkingen. Ieder van die mensen stond ik voorkomend te woord, om me te verontschuldigen wanneer ik heus niets nodig had of moeilijk toe kon tre den tot hun bond vanwege mijn uit heemse domicilie. Naar gelang van hun levensbeschouwing en het streven hun ner vereniging, keken ze me dan meer of minder verheugd of verdrietig aan. Het viel me daar op, dat de Hollan ders pas 's avonds na tienen goed op dreef geraakten. In de dubbele zin des woords. Ze ontwikkelden dan een acti viteit die me verbluffend leek, of wel ze gaan naar buiten om vriend of bloed verwant te bezoeken. En met glaasjes wijn of ander vocht en het leggen van een kaartje amuseren ze zich dan nog opperbest, soms tot heel laat in de nacht. Daar moet je bij ons niet om komen. Tien uur is bedtijd. En na een zeven daags bezoek aan het lieve vaderland keerde ik vermoeid en zelfs uitgeput terug. Dorstig naar kalmte die alleen Parijs mij bieden kan. Datzelfde Parijs dat op de buitenwereld zo'n opgewon den en rusteloze indruk maakt. Zodat u zich ook hier maar liever voor de schijn behoeden moet. ève De Britse mode-ontwerpers dromen van de kroning van Koningin Elizabeth. Zelfs op de shawls komt Engelands historie tot leven. Rubber- en gummizolen funest zijn voor pluche, smyrna, mohair en andere kortharige trap- en vloerbedekkingen? De rubber rukt de haren uit het stra mien en doet kale plekken ontstaan. De mode is in haar voortdurend streven naar vernieuwing niet alleen steeds weer op andere lijnen en détails uit. Nieuwe materialen weet men in het mode-domein met niet minder enthou siasme te gebruiken, om telkens en tel kens weer tot nieuwe variaties te komen. Tot de nieuwe materialen die momen teel grote opgang maken behoort het leder in verschillende uitvoeringen, waarbij vooral suède op de eerste plaats komt. Zó sierlijk en flatteus weet men de speciaal voor dat doel geprepareerde leersoorten te verwerken tot bekoorlijke mode-snufjes in sportieve en zelfs ge klede uitvoering, dat deze nieuwtjes werkelijk de verrassing voor het komen de voorjaars-seizoen beloven te worden. Met of zonder ceintuur is dit jasje van suède in een bijzondere tint groen te dragen. Een van de Vico-specialiteiten die vooral in Parijs zeer gewild zijn. Ook voor de heren-garderobe biedt dit materiaal nieuwe mogelijkheden. Vlot en practisch Vico-jasje in zacht beige met een aparte print. Van zacht suède in „abricotine", een nieuwe mode-kleur, is dit Vico-jasje vervaardigd. Door de juiste keuze der accessoires kunt u er een sportief of een meer gekleed accent aan geven. Juist dat maakt dit nieuwe materiaal voor de moderne garderobe zo geschikt! Vorige week kwam mijn man twee maal veel later thuis dan hij van plan was. Het waren weer die nare vergade ringen die hem hadden opgehouden. Toen hij eindelijk kwam, was de bloem kool uit elkaar gevallen, waren de aard appelen aan pap en had het vlees een saai uitgebraden kleurtje. Het speet mij dat ik hem na zo'n vermoeiende dag niet iets beter kon voorzetten en ik dacht met een tikkeltje weemoed in het harte aan al die aantrekkelijke snelkook-, snelbak- en snelbraadinstrumenten- die de laatste tijd SIR opgeld doen. Als ik een snelkookpan had zou ik zor gen dat alles voor het koken gereed stond. Hoorde ik dan mijn man met de sleutel in het slot mor relen, dan stak ik het gas on der de pressure cooker aan en na enkele minuten zou alles gaar zijn. Deze pres sure cooker of snelkookpan heb ik ge zien in een zaak voor huishoudelijke artikelen. Zij is in verschillende grootten verkrijgbaar en dus ook in verschillen de prijzen. De grote is geschikt voor zes 'tot acht personen, een kleinere soort voor 2 a 3. De kooktijden zijn zo kort doordat de stoofn, die bij onze gewone pannen verloren gaat, mede gebruikt wordt. Het voedsel behoudt volledig smaak, geur en vitaminen. In een en dezelfde pan kunnen aardappelen en groenten worden bereid, dus, behalve de korte kooktijd (stoomtijd zou men eigenlijk moeten zeggen) geen dit instrument ook een besparing aan brandstof. Om een voorbeeld te noemen: worteltjes die anders toch een klein uurtje vragen om gaar te worden, hebben in de Prestige snelkookpan maar drie tot vijf minuten nodig, bloemkool drie ten hoogste vier minuten en aardappelen moeten niet langer dan acht minuten in de pan blij ven. De kookpan kan een zesvoudige overdruk weerstaan en de druk kan nooit te groot wórden, omdat er een automatisch werkend veiligheidsklepje op de deksel is gemaakt. Plet toestel ziet er heel stevig en solide uit. Evenwel, zou ik met dit toestel alleen tevreden zijn? Want ik heb nog iets ge zien dat voor het snel en smakelijk be reiden van een maaltijd wel niet on misbaar maar toch uitermate geriefelijk lijkt. Inplaats van ons vlees, vis of ge vogelte te bakken of te braden kunnen wij dit veel eenvoudiger roosteren. Wij bestralen ze een paar minuten met in frarode stralen en de heerlijkste gerech ten zijn bereid. Alle voedingssappen blijven in de spijzen bewaard; geen enkel vitamientje gaat verloren en dat alles door een voortreffelijk „braadspit" dat Infrarood Huishoud Grill wordt ge noemd. Grill is het Engelse woord voor roosteren en heeft geenszins de beteke nis van het Nederlandse „gril": een zon derling idée.' Maar toen ik het toestel in de étalage zag staan vond ik het toch wel zonderling. Het deed mij namelijk het eerste ogenblik denken aan een laag stoeltje. Op een vierpotige standaard liggen twee verwarmingsplaten. De bovenste plaat kan worden opgeklapt tegen de „rugleuning" van het stoeltje. Het vlees, de vis of het vogeltje wordt tussen de geribde platen gelegd. Bij het klassieke braadspit werd het gerecht gebakken door de hitte, bij de grill zijn het de infrarode stralen die de gerech ten gaarmaken. De grill is electrisch. Het enige wat dus nog nodig is, is een stopcontact. De grilleertijden zijn heel kort, bijvoorbeeld voor varkenscotelet- ten ongeveer vier minuten, voor kip zeven minuten, visfilet en gevulde tomaten vijf minuten. De huishoudgrill is ook te gebruiken voor het gratineren van macaroni, champignons, en derge lijke, waarbij de vuurvaste gratineer- schaal tussen de platen wordt gescho ven, en voor het roosteren van brood. In een restaurant heb ik eens gegrilleer de tarbot gegeten en het was verrukke lijk. Er bestaat ook een grilpan (met één 1). Deze pan heeft met infrarode stralen niets te maken en is speciaal voor men sen die geen vet vlees kunnen verdragen. Dit instrument is eigenlijk helemaal geen pan. Dat wil zeggen, het lijkt op een omgekeerde braadpan zonder dek sel; de „bodem" vormt dus de boven kant, is gloeiend aan de panwand ge maakt en geribd en heeft aan de laagste kant een gleuf om de jus op te vangen. De grilpan wordt op gas of een elec trisch fornuis verwarmd. Doordat het vlees op het glooiend vlak een eind boven de vlam blijft, wordt het dus meer geroosterd dan gebraden en alle vet en vocht loopt in de jusgleuf. Tegen de meneer die mij dit apparaat in de winkel liet zien sprak ik over „grill"pan met de Engelse uitspraak, maar hij zei terechtwijzend: „U zegt maar gewoon grilpan (met een Hollandse g). De meeste dames weten niet eens wat grillen is." Anneke Leeftijd D/2 a 2 jaar. We hebben ongeveer 1.20 meter flanel nodig. Allereerst maken we de patronen weer op ware grootte na en leggen ze op de stof, zoals de tekening dit aan geeft. We knippen alles met naad uit, bovenaan 2V2 cm voor het elastiek. De zooltjes kunt u gerust dubbel knippen, dit is wat sterker. We stikken eerst de middenvoor- en achternaad dicht met platte naden, dan volgt de kruisnaad. Bovenin een zoom stikken voor het elestiek en galgjes maken uit de resten van de stof. De onderkant van de pijp wordt met een paar plooitjes aan het zooltje gestikt en daarna zomen we aan de binnenkant het tweede zooltje tegen de naad, zodat alles mooi afgewerkt is. L.S. Als uw jongste des nachts deze fijne warme broek aan heeft, zult u nooit bang hoeven te zijn dat hij koude voet jes krijgt, want zelfs al woelt hij zich bloot, blijven zijn voetjes toch bedekt. Voor deze broek hebben we een stevige flanel nodig, want u weet zelf wel hoe veel deze kinderen slijten. Zwanendons is een soort flanel, aan de buitenkant een keperweefsel en aan de binnenkant geruwd, dit materiaal is zeer geschikt. De maten voor deze broek zijn: heup wijdte 60, kruishoogte 22, lengte 50 cm. Er is bij de Staten-Generaal een wets ontwerp ingediend, dat ten doel heeft de oude Zondagswet, die dateert uit 1815, te vervangen. De belangstelling hiervan is in een vergevorderd stadium, zodat de moge lijkheid aanwezig is, dat het ontwerp spoe dig wet zal worden. Men moet er zich over verbazen, dat het bijna 150 jaren heeft geduurd voordat er nu, waarschijnlijk, nieuwe wettelijke be palingen ten aanzien van de Zondagsvie ring zullen worden vastgesteld. In ons land is immers de kerkelijke si tuatie in de laatste anderhalve eeuw aan zienlijk gewijzigd. Voor velen heeft de Zondag geen enkele religieuze betekenis meer. Door hen wordt deze dag zonder meer beschouwd als de verlangde en ver diende onderbreking in de reeks van werkdagen en met name wordt dan de Zondag uitsluitend gebruikt voor gezin en ontspanning, sport en spel en allerlei le vensvullingen, waarvoor door-de-week geen tijd en plaats gevonden kan worden. Bovendien zijn, onder de degenen die aan de Zondag wèl een godsdienstige en kerkelijke inhoud geven, de betreffende opvattingen uit 1815 uiteraard ook zeer gewijzigd. De bedoeling van de nieuwe wet is niet om de Zondagsheiliging te verzekeren. Dit beschouwt de overheid niet te behoren tot haar taak. De opzet is, dat de viering van de Zondag niet belemmerd wordt en dat de kerken verzekerd zullen zijn van een ongestoord verloop van de erediensten Het nieuwe Ontwerp wil voorschriften ge ven „ter wegneming van beletselen voor de viering van en ter verzekering van de openbare rust op de Zondag". De voornaamste bepalingen zijn als volgt omschreven: I. Het is verboden op Zondag in de na bijheid van kerken of andere gebouwen voor de openbare eredienst in gebruik, zonder strikte noodzaak gerucht te maken waardoor de godsdienstoefeningen worden gehinderd. De burgemeester dient maatre gelen te treffen, waardoor verkeerslawaai in de buurt van kerken, waar kerkdiensten worden gehouden, tot het redelijkerwijs onvermijdelijke beperkt wordt. Verder mag op Zondag zonder strikte noodzaak geen gerucht gemaakt worden dat verder dan 200 m. hoorbaar is. II. Op Zondag zijn openbare vermake lijkheden vóór 1 uur 's middags verboden. De gemeenteraad kan ook na 1 uur 's middags bepaalde openbare vermake lijkheden verbieden. Deze bepaling is op genomen om in plaatsen, waar de grote meerderheid van de inwoners de Zondag op rustiger en andere wijze wil doorbren gen dan die van de grotere bevolkings centra pleegt te doen, dit mogelijk te ma ken. Om te voorkomen, dat hier plaatselijk te rigoureuze verboden zouden kunnen ge steld worden heeft de regering in het ont werp bepaald, dat bij algemene maatregel van bestuur bepaalde openbare vermake lijkheden van een dergelijk plaatselijk ver bod worden uitgezonderd. Voorwaarden daarvoor zullen zijn, dat dit soort vermakelijkheden redelijkerwijs geen hinder voor de viering van de Zon dag en ook geen verstoring van de open bare rust en Zondag zal geven. Verder zullen sportbeoefening en andere vormen van ontspanning voorzover het geen openbare vermakelijkheden zijn niet bij gemeentelijke verordening verboden kunnen worden. Op deze wijze wordt aan de overtuiging van de grote meerderheid van de bevolking in die plaatsen recht we dervaren zonder dat het de minderheid onmogelijk gemaakt wordt de Zondag naar hun opvattingen door te brengen. De re gering ziet verder als ideaal de verplaat sing van grote sportwedstrijden voor de Zondag naar een dag in de week, maar een verwezenlijking hiervan zal nog wel zeer lang duren daar aan deze zaak vele kan ten zitten en met zeer vele bezwaren zal moeten worden gerekend. III. Politieke optochten of politieke bij eenkomsten in de openlucht mogen vóór 1 uur Zondagmiddags niet worden gehou den. IV. Op Zondag mag zonder genoeg zame reden de openbare rust in arbeid, beroep of bedrijf niet gestoord worden. Deze bepaling geldt niet ten aanzien van de Goede Vrijdag. Het ontwerp begrijpt onder de Zondag ook de Nieuwjaarsdag, de Hemelvaartsdag en de Eerste Kerstdag. Verder zijn nage noeg alle bepalingen ook van toepassing op de Goede Vrijdag. ADVERTENTIE ciPicelL^ "HOUTPLEIN 4 - HAARLEM TELEFOON 122S7 De minister van Economische Zaken heeft thans de reeds aangekondigde prij zenbeschikking vastgesteld voor de hono raria der artsen-specialisten, die aan alge mene ziekenfondsen zijn verbonden. In een toelichting herinnert de minister aan het conflict in Tilburg en Breda, waar ongeveer 200 specialisten niet meer tegen de geldende voorwaarden voor de alge mene ziekenfondsen wensen te werken. Zij brengen nu de tarieven zonder korting rechtstreeks aan de patiënten in rekening. De minister van Economische Zaken acht de hierdoor ontstane stijging van de specialisten-honoraria met ongeveer zestien procent boven het in onderling overleg tot stand gekomen peil, niet aanvaardbaar. Hij heeft daarom gebruik gemaakt van de hem in de Prijsopdrijvings- en Hamster- wet verleende bevoegdheid tot het vast stellen van een prijzenbeschikking, waar bij de maximum-honoraria worden vast gelegd, welke door specialisten voor de behandeling van Ziekenfondsenpatiënten mogen worden bedongen. Deze maatregel is niet van toepassing op de honoraria van specialisten, die op de oude voet voor de Ziekenfondsen blijven werken. Evenmin is de beschikking van toepassing op de be handeling van particuliere patiënten. Van belang is het dat deze wet niet geldt voor andere kerkelijke feestdagen. Ook een gemeenteraad kan voor die dagen geen bijzondere- bepalingen vaststellen. Zo zal bijvoorbeeld in een Rooms-Katholiek dorp de gemeenteraad de Protestanse minder heid niet kunnen verplichten op een be paalde R.K. feestdag zich te gedragen naai de bepalingen van deze Zondagswet. Deze feestdagen namelijk worden in het ont werp niet onder de Zondag begrepen: Samenvattend: de Zondagswet is een compromis. Dit kan niet anders, omdat wij leven in een maatschappij met sterk uit eenlopende meningen op het punt van de Zondagsheiliging en het gebruik van de Zondag. Als dit ontwerp het tot wet brengt zal het voordeel zijn dat een oude wet, die niet meer gehanteerd werd en in deze tijd ook zeer moeilijk te hanteren was, door een regeling vervangen wordt die on nodige overlast op Zondag uitsluit en de openbare rust op Zondag verzekert. ADVERTENTIE Wrijf de huid in met Ardena Muscle Oil 5.25) Daarover Anti-Wrinkle Cream 6.5(1). Verwijder na 30 minuten en uw huid zal er glad. verfrist en aantrekkelijk uitzien. Wagenweg 29 Haarlem Tel. 20518 BIJOUX HAUTE FANTAISIE De economische politierechter te Gro ningen veroordeelde onlangs de coöpera tieve melkproductenfabriek „De Omme landen" in Groningen tot een boete van f 67.500 wegens overtreding van het Or- ganisatiebesluit Voedselvoorziening 1947, door aan het Bedrijfschap Zuivel de voor radige hoeveelheid suiker te laag op te ge ven, die voorraad te verkopen tegen een inmiddels hoger geworden prijs en daarna weer suiker in te kopen. Die transacties zouden de Coöperatie een winst van f60.000 hebben geleverd. De adjunct-di recteur S. S. werd voor het medeplegen van dit feit gestraft met een boete van f 750, subsidiair drie maanden hechtenis. Gistermiddag werden deze zaken in ap pèl voor het hof te Leeuwarden behandeld. De directeur, als getuige gehoord, verklaar de, dat van de totale voorraad 449.950 kg., een hoeveelheid van 430.000 kg. was opge slagen in het veem. Aan het Bedrijfschap Zuivel werden de overige 19.950 kg. opge geven omdat de veemvoorraad toen nog niet bestemd was voor bewerking van condens. De procureur-generaal was het met de politierechter eens, dat het aan verdachte S. bekend is geweest, dat op de suiker voor de prijsverhoging voor binnen lands verbruik een subsidie werd verleend en dat deze subsidie gedeeltelijk werd ge compenseerd met de heffing van gecon denseerde suiker en melk. Door de voor raad te klein aan te geven, werd het be drijfschap benadeeld. Tegen de verdachte S. werd dezelfde straf als in eerste aanleg gevorderd even als tegen de coöperatie. Uitspraak op 12 Februari. De Enkalon-garenfabriek van de Alge mene Kunstzijde Unie te Emmen, zal bin nenkort worden uitgebreid. Nadat deze uit breiding is tot stand gekomen, zal het per soneel uit 1100 personen bestaan Op 2 Januari 1952 begon de productie met 750 man personeel. De beslissing tot uitbreiding van de En- kalonfabriek is bespoedigd door het aan bod van Amerikaanse zijde tot overneming van nominaal 10 milliocn nieuwe gewone aandelen. De hierdoor beschikbaar geko men middelen hebben de financiering van de productievergroting vergemakkelijkt. De uitbreiding van de productie zal voorname lijk plaats hebben op het gebied van de garens. Daartoe moeten het spingebouw en het garengebouw worden uitgebreid. De overige uitbreiding kan geschieden binnen de muren van de bestaande gebouwen. Ver wacht mag worden, dat in Februari een aanvang gemaakt kan worden met de uit breiding. Het personeel zal worden uitge breid met arbeiders zonder een bepaalde opleiding. Dit is van belang wegens de nog steeds betrekkelijk zeer grote werkloosheid in Zuid-Oost-Drente. Het gunstige verloop van de varkenspest maakt het mogelijk het gebied, waarin varkensmarkten mogen worden gehouden, verder uit te breiden. De beperkende be palingen ten aanzien van het houden van varkensmarkten zijn nu opgeheven in de provincies Limburg, Noord-Brabant, Zee land en het gedeelte van de provincie Noordholland benoorden het IJ en het Noordzeekanaal. Het vervoer van varkens uit het gebied waar de varkensmarkten ge schorst zijn naar het vrije gebied blijft ver boden. De directie van de Koninklijke Neder landse Stoomboot Maatschappij zal aan de op 27 Februari te houden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders voorstellen uit de winst over 1952 een dividend van 9 procent in contanten op de gewone aandelen uit te keren.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11