Voorstellen inzake candidaat- stelling bij verkiezingen Sympathieke van Arie schilderkunst Schouten Plan voor een centrale gasfabriek aan het Amsterdam-Rijnkanaal ^Kort en bondig j Herdenking Partijraad der K. V.P. Nieuwe uitgaven Bloemendaal Heemstede ZATERDAG 31 JANUARI 1953 10 Julien Kuypers op non-actief Dienst Maatschappelijke Zorg nu „Landelijk Contact" Duitse critiek op Britse arrestaties Bestaande fabrieken van een aantal gemeenten schieten over enkele jaren tekort Onderzoek naar folkloristisch gehalte van amusementsmuziek Friese kunstacademie Sport en spel gedijen goed in Heemstede Beverwijk gaat onder handse leningen aan Kapelaan P. H. Thieme in IKOR-commissie Hockey Selectiewedstrijden uitgesteld MAANDAG 2 FEBRUARI is het tien jaar ge leden dat tien Haarlemse mannen als gijze laars de dood vonden voor een Duits vuurpeloton. Een periode van tien jaar heeft veel feiten uit de herinnering gewist van hen die toen verbijsterde toeschouwers waren. Maar degenen die het beschoren was deze tra gische uren mee te beleven herinneren zich nog hoe zij in de nacht van Zondag op Maandag opgeschrikt werden door het stilhouden van overvalwagens voor hun woonsteden, hoe zij gesommeerd werden zich gereed te maken voor de tocht die in eerste termijn zou leiden naar de getraliede gangen van de Straf gevangenis. Zij waren honderd in getal, meer of minder bekende stadgenoten, allen trouw aan hun overtuiging, goede vaderlanders, gegijzeld omdat een soldaat van de bezettende macht op Zaterdagavond de dertigste Januari neergeschoten was. In de vroege, kille morgen van de tweede Februari hebben die honderd mannen tien namen horen af roepen. Die tien zijn toen hun laatste gang gegaan. Aan de rand van de Bloemendaalse duinen hebben zij hun levensloop volbracht. Wellicht dat hun na bestaanden zich toen als nu het woord herinnerd hebben ,.Hun bloed, hun tranen en hun lijden zijn dierbaar in Zijn oog". Hun offer werd toegevoegd aan dat van zovelen, die wij nimmer mogen vergeten omdat zij het hoog ste gaven dat zij konden schenken. Op de negentig overigen, die na enige tijd in het concentratiekamp Vught doorgebracht te hebben hun vrijheid herkregen, hebben de gebeurtenissen van de eerste en de tweede Februari 1943 een on uitwisbare indruk gemaakt. Zij hebben hun gevallen kameraden geregeld her dacht, zoals zij dat Maandagmorgen in de hal van het Haarlemse Stadhuis, waar een paneel van de schilder H. A. Bijvoet de herinnering aan deze stad genoten levend houdt, ook zullen doen. Die plechtigheid is evenwel meer dan een herden king. Zij is ook een oproep om stand te houden wanneer de hoogste geestelijke waarden van de mensheid in het geding zijn: vrijheid en verdraag zaamheid. B. Chapon W. de la Rie Mr. H. O. Drilsma Ph. Frank P. Weij K. F. Reuman I. Zwanenbeek J. Ph. Lebbe De heer W. J. Andriessen. voorzitter van de Katholieke Volkspartij, heeft in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht de twee daagse partijraadsvergadering der K.V.P. geopend. Van grote betekenis noemde hij het voor stel tot wijziging van de samenstelling en werkwijze van de partijraad, dat op de agenda van deze vergadering staat. De be doeling is van de partijraad uitsluitend een politiek orgaan te maken, dat zich niet meer met partij-organisatorische kwesties zal bezighouden. Dat laatste is aan de be- stuusraad, die een deel van de partijraad is, voorbehouden. Hij noemde vervolgens vier punten op het nationale terrein, die de aandacht trekken. Het eerste punt betreft het wachten op de voorstellen van de rege ring, betrekking hebbend op de werkgele genheid, de huren, de belastingverlaging, met name voor het bedrijfsleven in verband met de industrialisatie, en de hulp aan de middengroepen. Het tweede punt betreft het vraagstuk van het humanisme. Het gaat hier niet al leen om de positie van het Humanistisch Verbond, zei de heer Andriessen, maar ih wezen niet minder om de plaats, de positie en de taak van de kerken. De K.V.P. zal hier zo nodig scherpe strijd hebben te voe ren om deze laatste volledig veilig te stel- Het derde punt, waarop hij de aandacht len. vestigde, is het verschijnsel, dat in ons staatkundig leven de verschillende partijen zich meer en meer binnen hun eigen prin cipiële grenzen terugtrekken. De drang naar samenwerking is blijkbaar wat be koeld. Ondanks beweringen, dat de jongste verkiezingen de doorbraakgedachte sterk heeft geaccentueerd, moet uit de feiten het tegendeel geconcludeerd, zei de heer An driessen. Het vierde punt is de sterk waarneem bare drang om de eigen programma's zo veel mogelijk te verwezenlijken. De begin selen botsen steeds feller tegen elkaar op. De heer Andriessen deelde tenslotte mede dat het ledental van de K.V.P. weer flink stijgende is. Uit cijfers van de penningmeester bleek dat de partij in 1952 ruim 230.000 leden lelde. In 1951 waren het er onge veer 11.000 meer. öij de inkomsten raming voor 1953 is men uitgegaan van een ledental van 255.000 en 1500 jongeren. Raad- en Kamerverkiezingen Na afdoening van enige huishoudelijke zaken kwamen voorstellen van het partij bestuur in behandeling, die de eandidaat- stelling betreffen bij gemeenteraadsverkie- BRUSSEL (ANP). De secretaris-ge neraal van het Belgische ministerie van Openbaar Onderwijs, Julien Kuypers, is op non-actief gesteld. Zoals bekend, werd Kuypers verant woordelijk gesteld voor de brand, die in 1947 uitbrak in een filmopslagplaals van het ministerie van Onderwijs te Brussel. Bij deze brand kwamen 18 leden van het personeel om het leven. In hoogste instan tie werd de heer Kuypers veroordeeld tot een voorwaardelijke straf van zes maanden.. Bij een dezer dagen in de Belgische Ka mer van volksvertegenwoordigers gehou den debat over de zaak-Kuypers, heeft de minister van Onderwijs, Pierre Harmei, gewezen op de grote verdiensten van de secretaris-generaal op cultureel gebied in binnen- en buitenland. De eer van Julien Kuypers is ongeschon den, zo betoogde hij, doch het gaat hier om het prestige van een openbare functie. In een door het ministerie van Onder wijs uitgegeven communiqué wordt mee gedeeld, dat Kuypers was aangeboden met behoud van zijn titel en rang zich te be lasten met een missie ter bevordering van de Belgische culturele belangen in het buitenland. Dit aanbod werd evenwel door Kuypers van de hand gewezen. Na deze weigering heeft de minister van Onderwijs hem ervan in kennis gesteld, dat hij op non-activiteit is gesteld. Er wordt in het communiqué op gewezen, dat de minister, zoals hij trouwens reeds in het parlement had laten doorschemeren, geen enkele -nctie heeft toegepast. Het op non-actief ■'len, zo wordt betoogd, betekent name- lc geen straf, doch een ordemaatregel, riie wordt gedicteerd door de omstandig heden en door overwegingen van adminis tratieve aard. zingen en de verkiezing van leden van de Tweede Kamer. Volgens het voorstel inzake de gemeente raadsverkiezingen wordt aan de afdelingen of gemeentelijke centrales de bevoegdheid gegeven van een candidaat te vragen, dat hij een benoeming, indien hij door voor keurstemmen gekozen mocht worden, niet zonder toestemming van het afdelingsbe stuur zal aanvaarden, tenzij hij een stem- menaantal heeft verkregen, dat tenminste de kiesdeler bedraagt. Het afdelingsbestuur zal aan een candidaat, die door voorkeur stemmen is gekozen, maar de kiesdeler niet heeft gehaald, toestaan een benoeming te aanvaarden, tenzij de samenstelling der fractie, wat haar deskundigheid en haar weerspiegeling van de verscheidenheid van het katholieke volksdeel betreft, daardoor ernstig zou worden geschaad. Aan dit voor stel ligt de gedachte ten grondslag om de behandeling van de verkiezing door voor keurstemmen bij de raadsverkiezingen in overeenstemming te brengen met de rege ling die in de partij al geldt voor de ver kiezing van de leden van de Tweede Ka mer. Dit voorstel werd aangenomen. Een voorstel dat in algemene zin een wijziging inhoudt van de procedure voor de aanwijzing van candidaten voor de Tweede Kamer wilde geen verandering in de candidaatstelling zelf brengen, maar via samenvoeging van kringen een zodanige samenstelling van lijsten mogelijk maken, dat per lijst zes tot acht verkiesbare plaat sen worden verkregen. Een geringer aantal lijsten bood volgens het partijbestuur gro tere mogelijkheid voor algemeen bekende lijsttrekkers. Reglementair zou men zelfs één lijsttrekker voor het hele land willen mogelijk maken. Om wille van de bijzon dere positie van de grote steden en van Limburg zal men daar niet overgaan tot samenvoeging met andere kringen. Aangezien dit voorstel nogal wat tegen stand ontmoette, werd besloten het nog eens in een commissie te bekijken. De Dienst Maatschappelijke Zorg, welke in December 1947 in het leven was geroe pen en ressorteerde onder de departemen ten van Binnenlandse Zaken en van Unie zaken en Overzeese Rijksdelen, heeft bij ministeriële beschikking als zelfstandige tak van dienst opgehouden te fungeren evenals aan deze dienst verbonden inspec ties. Bij besluit van de minister van Maat schappelijk Werk, mr. F. J. van Thiel, is bij zijn departement een afdeling Lande lijk Contact ingesteld welke nu contact zal onderhouden met kerkelijke en particuliere instellingen alsmede met provinciale en gemeentelijke instanties, welke werkzaam zijn op het gebied van het maatschappe lijk werk. BONN A.N.P.) Ondanks dr. Ade nauers verzekering in het parlement, dat de maatregelen der Britse bezetting tegen de activiteit van de groep-oud-nazi's van dr. Naumann hem gerechtvaardigd leken, blijft de scherpe critiek van Duitse politici op de Engelsen voortduren. Het is hier zeer opgevallen, dat ook een woordvoerder van de socialistische partij het optreden van de Britten een slag tegen de democratie in Duitsland heeft genoemd. Oorspronkelijk hadden socialistische woordvoerders de Britse maatregelen goedgekeurd en gecon stateerd, dat de regering-Adenauer in ge breke was gebleven tegen de nazi's op te treden. Volgens berichten ln de Duitse pers heeft een woordvoerder van de Duitse par tij, een der drie regeringspartijen, tijdens een demonstratie in Goslar verklaard: „Wanneer er in Neurenberg recht gespro ken ware, dan hadden ook Churchill en president Eisenhouwer daar hun einde moeten vinden". Volgens de woordvoerder hadden de Britten met hun actie niet anders beoogd, dan Duitsland tegenover de Amerikanen in discrediet te brengen. De Engelsen hadden volgens deze woord voerder der Duitse partij geen ander doel dan „de grote energie der Duitsers te stui ten en de opmars van Duitsland op de wereldmarkt te verhinderen." Wanneer u door een kunstwerk getroffen wordt, zult u zich er zelden onmiddellijk rekenschap van geven, welke eigenaardig heden en kwaliteiten de schoonheidsont roering bij u opgewekt hebben. Een schil derij dat vooral door zijn picturale eigen schappen van vorm en kleur de verbeel ding op de beschouwer overbrengt, doet dit als het ware in een taal die wèl tot ons spreekt, maar waarvan wij de grammatica en de zinsbouw niet doorzien. Degene die tot taak heeft aan een ander te vertellen of (en waarom) hij een schil derij al of niet mooi vindt, kan niet stil blijven staan bij het vaststellen van het feit dat hij door het werk wel of niet getroffen werd. Hij is verplicht na te gaan met welke middelen de gevoelens van de kunstenaar op de beschouwer zijn overgebracht. Hij zal zelfs dingen moeten ontdekken, die de Zeljportret door Arie Schouten, op de tentoonstelling in het Huis Van Looy te Haarlem te zien. kunstenaar zich tijdens het scheppen nau welijks bewust is geweest. De schilderijen van Arie Schouten, die van heden tot 15 Februari in het Huis van Looy zijn tentoongesteld, plaatsen mij na drukkelijk voor deze taak, die ik echter graag aanvaard, daar zowel de eerste aan blik als een langduriger beschouwing van het werk mij veel vreugde hebben ge schonken. De primaire indruk van deze schilde rijen wordt opgeroepen door een heldere kleurstelling, die nimmer in bontheid ont aardt. Een zuiver afgewogen samenklank van warme en koele kleuren, goed op elkaar afgestemd en met grote levendig heid geplaatst, stimuleren de opwekkende kracht die van dit werk uitgaat. Met deze middelen brengt Arie Schouten een warm en hartelijk levensgevoel op ons over. Een voudige buitenwegen met een paar woon wagens, een groepje huizen, een telefoon paal, of een interieur, een kind met een stuk speelgoed, de schilder met een ruiker tje bloemen in de hand, andermaal met een pijp in de mond, of zich een ogenblik af wendend van het schilderij, waaraan hij bezig is dit zijn de motieven van zijn schilderij. In de blik van een spelend kind merkt Schouten de heldere verwondering op, die de kleine mensjes eigen is. Maar ook in een stilleven met enkele vruchten en een fles leeft de vreugde van de mens die in dingen en voorwerpen iets geheel nieuws weet te ontdekken. Dat Arie Schouten ook een uitstekend tekenaar is, kunt u gewaar worden in de bovenzaal, die geheel gevuld is met schet sen en tekeningen. Wederom zijn het meestal krabbels naar kinderen, snel ge noteerd, maar merkbaar pas na een lang durige observatie vastgelegd. Toen ik enige tijd geleden voor het eerst een kleine tentoonstelling van het werk van Arie Schouten in IJmuiden mocht zien en bespreken, besloot ik met de wens naar voren te brengen dat de schilder er eens toe zou overgaan zijn schilderijen ook in een andere omgeving te laten zien. Nu hij dil in Haarlem gedaan heeft, hoop ik dat op zijn expositie in het Huis van Looy veel bezoekers zullen komen en dat deze mijn sympathie voor deze schilderkunst, die van een moedige levensaanvaarding getuigt, mogen delen. OTTO B. DE KAT Onder overlegging van het rapport van de commissie tot bestudering van de toe komstige gasvoorziening in centraal Ne derland stellen B. en W. van Utrecht de gemeenteraad voor te besluiten tezamen met de gemeenten Amersfoort, Culemborg, Woerden en Zeist deel te nemen aan de verwezenlijking van een plan, dat in dit rapport wordt omschreven. Uit het rapport blijkt, dat over een ge ring aantal jaren de bestaande productie bedrijven in het midden van Nederland de grens zullen bereiken van de behoefte aan gas, waarin zij hebben te voorzien. Op korte termijn zullen dus maatregelen voor uitbreiding moeten worden genomen. Vol gens het rapport is een betere oplossing mogelijk. Bij handhaving der bestaande fabrieken zouden de productiekosten onge veer 10,1 cent per kubieke meter gas be dragen. De commissie adviseert de samen werkende gemeenten een nieuwe gas fabriek aan het AmsterdamRijnkanaal te bouwen. De productiekosten in een nieuwe fabriek zullen lager zijn dan bij voortgezet bedrijf der bestaande fabrieken, zelfs met inbegrip van amortisatie dezer fabrieken in 10 jaar en een wachtgeldvoorziening voor het personeel. De kosten voor een grote fabriek worden Het bestuur van de stichting „Onze lichte muziek" heeft bij monde van haar voorzitter, de heer Han Dunk, een dezer dagen een commissie geïnstalleerd, die zal onderzoeken of er in de Nederlandse amu sementsmuziek typisch-folkloristische ele menten aanwezig zijn en, zo ja, hoe deze verder tot ontplooiing gebracht kunnen worden. Men hoopt zodoende te komen tot een verheffing van het peil en tot ver betering van de publieke smaak. Leden van de commissie zijn: mr. Jaap Kunst, conservator van de afdeling volkenkunde van het Koninklijk Instituut voor de Tropen en lector aan de Amster damse universiteit, de componist John Fres co, de dirigent Anton Kersjes en de musicus Jan Vogel. De commissie hoopt over enkele weken haar rapport te kunnen uitbrengen. WEEKABONNEMENTEN dtenen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Dr. M. Euwe, M. Blaine en J. F. S. Rumble: Schaak met verstand (De Tijdstroom (Lochem). Als het de meesten gaat zoals ons, dan ge loven wij dat de gemiddelde schaker maar weinig doet aan theorie. Vooral bij het naspelen van partijen ontgaan hem tal van fijne kneepjes, omdat hem een theoretische ondergrond ontbreekt. En dat is dan weer een gevolg van tijdsgebrek en wellicht ook wel omdat vele werken uit de schaaklitte ratuur te zwaar blijken voor de doorsnee amateur, vooral wanneer die niet in club verband speelt. Daarom juichen wij de verschijning van „Schaak met verstand" van de Engelse auteurs M. Blaine en J. F. S. Rumble van harte toe. Deze auteurs zijn namelijk meer dan in schaakboeken gebruikelijk is uit gegaan van de gedachte, dat het schaakbord een slagveld is en de stukken militair mate riaal waarmee een campagne moet worden gewonnen. Daarom hebben de schrijvers eerst het terrein geanalyseerd om vervolgens de eigenschappen van de troepenonderdelen duidelijk te maken. Daarna ontwikkelen zij dan een reeks beschouwingen over de stra tegie, dat wil zeggen het trekken van een maximum aan profijt uit een minimum aan middelen. Wellicht zullen velen opmerken, dat dat in andere schaakboeken ook ge beurt. doch het is bij Blaine en Rumble vooral de systematische betoogtrant, geheel afgestemd op een publiek van schaaklief hebbers die wel verder willen komen maar opzien tegen grijze theorie, die hun werk doet opvallen. Dr. Euwe, die het boek zijn Nederlandse vorm gaf. verklaart dan ook dat hij onmid dellijk bij het inzien van het manuscript geestdriftig was. De uitgeverij „De Tijdstroom" te Lochem verzorgde „Schaak met verstand" op dezelf de wijze als haar vele andere publicaties op schaakgebied: uitstekend. J. H. B. geraamd op 30 millioen inclusief terrein- kosten en renteverlies gedurende de bouw, en van een kleinere fabriek op 25 mil lioen. De personeelskosten worden per jaar geraamd op respectievelijk 770.000,en t 650.000,De gastransportkosten zullen bij de grote fabriek een investering vragen van ongeveer 5'/s millioen, bij de kleinere ongeveer 4,3 millioen. In Bolsward bestaan reeds enige tijd plannen tot stichting van een kunstacade mie welke in alle stilte werden uitgewerkt. Vermoedelijk aangespoord door dit initia tief, dat desondanks bekend werd, hebben enkele leden van de Leeuwarder gemeen teraad het college van B. en W. verzocht de mogelijkheid te onderzoeken tot het stichten van een dergelijke middelbare kunstnijverheidsschool in de Friese hoofd stad. In Bolsward vestigt men thans de aandacht op de reeds gevoerde bespre kingen met autori+eiten van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen en van enkele Friese culturele ver enigingen, waaraan men voor deze stad een recht van voorrang ontleent. Hoezeer de sportparken en zwemvijvers in een behoefte voorzien blijkt uit de vol gende gegevens: In totaal werden in 1952 op de sport parken 2058 wedstrijden en oefeningen ge houden, waaronder van de 804 voetbal wedstrijden 32 schoolwedstrijden en van 2P6( voetbaltrainingswedstrijden 79 trai ningswedstrijden door de scholen. Voorts 505 hockey-, 91 honkbal-, 19 handbal-, 14 softball-, 22 cricket- en 41 atletiekwedstrijden en -oefeningen. De competitiewedstrijden der R.C.H. werden bezocht door 54000 betalende be zoekers. Op 21 Augustus 1952 werd met deze vereniging een nieuw huurcontract gesloten, waarin vervat een minimum van f 2000 en een maximum van f 15.000 als huurbedrag per jaar. De-verhuur van de tennisbanen was uitermate bevredigend en ook de jachtha ven heeft een zeer druk seizoen gehad. De zwemvijvers werden bezocht dooi pl.m. 95.500 personen. Aan het school zwemmen werd deelgenomen door 16 scholen. De gemeente Beverwijk kreeg de volgen de aanbiedingen tot het aangaan van on derhandse geldleningen: 300.000, op te nemen per 16 Februari; 300.000, eveneens per 16 Februari; 1.100.000, per 1 April; 3.000.000, per 1 Juni en 1.165.000 per 1 Juli. De aanbieding van de lening van 3 mil lioen gulden dagtekent van 20 November en het voorstel tot het aangaan van deze lening werd in de raadsvergadering van 2 December aangehouden. Blijkens mededeling van het Episcopaat der Oud-Katholieke Kerk is aan prof. P. J. Jarns te Amersfoort eervol ontslag ver leend als eerste vertegenwoordiger in de Radio-commissie Oecumenische Raad van kerken in Nederland (Inter-Kerkelijk- Overleg in Radio aangelegenheden). In de zelfde functie is voor de Oud-Katholieke Kerk benoemd kapelaan P. H. Thieme te IJmuiden. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de arts H. D. G. A. Immink, Bloe- mendaalseweg 126, Bloemendaal, telef. 23449. In hetzelfde tijdval is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. J. M. de Bruin, Platanenlaan 10, Bloemendaal, telefoon 25769 b. g. g. 10920. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Bloemendaal, Overveen en Santpoort-station wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 7 Februari alleen in spoedeisende gevallen verzorgd door de Bloemendaalse Apotheek (mej. J. M. E. Reyers), Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, telefoon 22181. Ook is geopend apotheek De Wilide, Broekbergenlaan 42, Santpoort-dorp, telefoon K 2560—8284. S. Warmenhoven R. Strengholt BINNENLAND De Holenduif is toegevoegd aan de lijst van onbeschermde vogels van het Vogel- besluit 1937. Vijftig koeien van een veehouder te Maartensdijk zijn geslacht, omdat zich op het bedrijf een geval van mond- en klauwzeer had voorgedaan en het vee t.gen deze vee ziekte niet was ingeënt. Op 3 Februari zal in Havelte het derde militaire tehuis van het Humanistisch Thuis front worden geopend. De beide andere tehuizen zijn gevestigd in Amersfoort en Vierhouten. Op 75-jarige leeftijd is te Hilversum overleden de heer H. Schipper, die inspecteur van de P.T.T. in Zwolle, directeur van ver schillende postkantoren in den lande en adjunct-inspecteur van de P.T.T. in Haarlem is geweest. Op 1 Februari verlaten ir. J. P. van Bruggen, hoofdingenieur van Openbare Werken, en mr. A. W. Joolen, chef van de afdeling algemene zaken, de dienst van de gemeente Rotterdam. Ir. Van Bruggen heeft een functie in het bedrijfsleven aanvaard, mr. Joolen wordt gemeentesecretaris van Dordrecht. In Rotterdam is ingebroken in het Amerikaanse consulaat aan de Parklaan. Alle schrijfbureaux werden doorzocht, maar er wordt slechts een bedrag van f 20 vermist. De heer J. M. de Booy, de afgetreden ambassadeur in Bonn, is benoemd tot groot- officier in de Orde van Oranje Nassau. In Rotterdam is overleden de heer J. Roodenburg. reserve luitenant-kolonel, ere lid en voordien jarenlang voorzitter van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reserve-officieren. Tijdens de oorlog was hij commandant van het strijdend gedeelte der ondergrondse strijdkrachten in Rotterdam, na de bevrijding commandant van de B.S. Een dame zag, toen zij een veiling te Amsterdam bezocht, een met kleine diaman ten bezette broche liggen, die zij twintig jaar tevoren in het buitenland gekocht en in 1946 verloren had. Na onderzoek bleek dat de vinder, een dertienjarige jongen, de broche indertijd aan zijn moeder had gege ven. De moeder zal zich alsnog moeten ver antwoorden wegens verduistering. Twee Amsterdammers, een 33-jarige koopman en een 32-jarige slager, zijn door de rechtbank te Assen ieder tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zij hebben op 2 April in Zuidlaarderveen een 80-jarige man. zijn huishoudster en zijn dienstmeisje in de nacht overvallen en 300 gulden ge roofd. Ir. A. J. van Staalen, verbonden aan het ministerie van Overzeese Rijksdelen, zal naar Brits Guyee vertrekken om daar een onder zoek in te stellen naar de mogelijkheden van opwekking van electriciteit door water kracht. De provincie Drente zal op ruime schaal overgaan, tot de aanleg van rijwielpaden of parallelwegen langs wegen van provinciaal belang, zo deelt de A.N.W.B. mede. De uit voering van deze plannen is op enkele pun ten reeds ter hand genomen, elders zal hier binnenkort toe worden overgegaan. Dr. W. J. M. A. Asselbergs (Anton van Duinkerken) heeft Vrijdagmiddag het ambt van hoogleraar in de Nederlandse en algemene letterkunde aan de R.K. universi teit te Nijmegen aanvaard met. het uitspre ken van een rede, getiteld: „Vijftig jaar na Schaepmani dood, een bladzijde uit de voor geschiedenis der moderne interpretatie methodiek". Op de IJsel nabij Zutphen is een tjalk, die op weg was naar Sneek, gezonken na een aanvaring met een tankboot. De schipper kon zich met zijn vrouw en twee kinderen op de tankboot in veiligheid brengen. De officier van justitie bij de bijzondere strafkamer der Rotterdamse rechtbank heeft 314 jaar gevangenisstraf geëist tegen een 30-jarige dienstbode, die volgens de dag vaarding in 1944 te Schiedam twee onder duikers aan de Duitsers had vex-raden. Het Bijzonder Gerechtshof had haar destijds tot 5 jaar veroordeeld. Zij vertoefde toen in Frankrijk en tekende "bij haar terugkeer in Nederland verzet aan tegen dit vonnis. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw de heer S. L. J. van Waardenburg, gouver neur van Nieuw Guinea. De heer Van Waar denburg heeft per 1 April ontslag gevraagd uit dit ambt. Wegens benoeming tot staatssecretaris van het lid der Tweede Kamer mej. dr. A. da Waal komt in dat college een vacature voor. Op de desbetreffende K.V.P.-liist staat als haar opvolger vermeld mr. E. G. M. Rool- vink te Almelo. De 14-jarige J. Karsten uit Nijeveen is door een motorfiets overreden en later overleden. De jongen, die een landbouwcur- sus had bezocht, was met drie medecursisten op weg naar huis. Hij reed ee:i tijdlang links van de weg. Toen hij de motorrijder zag naderen, wilde hij naar rechts gaan, maar viel. De motorrijder kon een aanrijding niet meer voorkomen. Drie chauffeurs van een Haagse melk fabriek zijn aangehouden onder verdenking in zes maanden ongeveer 6000 liter melk clandestien verkocht te hebben. Zij konden dit doen omdat een maatklok op een melk tank verkeerd aanwees. Daardoor ging er meer melk in de tank dan officieel was genoteerd. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft een jaar gevangenisstraf ge- eist tegen de laborant B. B. uit Leiden. Hem was ten laste gelegd dat hij zich als arts had uitgegeven en in het laboratorium van het Nederlands Instituut voor Preventieve Ge neeskunde te Leiden enige medische appa raten had weggenomen. Vorig jaar zijn in de Noord-Oostpolder ongeveer 1500 ganzen gestorven die uitge strooide muizentarwe hadden opgepikt. De landbouwkundig ingenieur P. J. C„ in dienst van de polderdirectie, is thans door de kan tonrechter te Zwolle tot f 100 boete wegens „het zich met vergif in het veld bevinden", hetgeen volgens de Jachtwet verboden is. Het orkest van het Dutch Swing Col lege onder leiding van Peter Schilperoort vertrekt Dinsdag naar Zwitserland voor een tournée met de klarinettist Sidney Bechet. HAARLEM EN OMGEVING Het echtpaar A. TollenaarLucas wo nende Frans Halsstraat 34 rood hoopt op 9 Februari de dag te herdenken, waarop het vijfenvijftig jaar getrouwd is. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het ingenieurs-examen voor electrotechnisch ingenieur de heer K. T. A. Halbertsma. Rudolf Moralt, een neef van de compo nist Richard Strauss, wiens volledige oeuvre hij in de Weense Staatsopera heeft uitge voerd. zal op 4 Februari het Residentie- Orkest dirigeren. ZONDAGSDIENSTEN Morgen worden de artsendiensten waar genomen door: Dr. Nout, Camplaan 20, tel. 38763; dr, v. Walsem. Bronsteeweg 32, tel. 38377. Apotheek Schotsman, Binnenweg 206208, tel. 33320. De selectiewedstrijden voor de Noord hollandse jeugd-hockeyelf tallen die van middag in Bloemendaal gehouden zouden worden, zijn wegens de terreingesleldheid naar Zaterdag 7 Februari verschoven.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 12