Eisenhower zou Tsjang Kai Sjek de handen vrij willen geven Prins Bernhard vertegenwoor digt Nederland bij de feesten Géén Duits nationaal leger, ook al mislukt de EDG Knoeierijen met leveranties aan leger voor de rechtbank Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nieuwe orders aan zevende vloot bij Formosa overwogen Dulles en Stassen naar Europa New York 300 jaar stad Poesan door grote brand geteisterd Bijna een millioen voor werkverruiming Het woord is aan... Adenauer doet belofte Nooit meer een „Nazi-Maehtsübernahme" Viermanschap „Ampat" leverde slechte waar Koude luchtstroom over ons land ZATERDAG 31 JANUARI 1958 Om Europese defensie-eenheid te „bestuderen" Naarden tegen samen voeging met Bussum Gevlucht uit Oradour Conferentie over Oostenrijk ging niet door Driehonderd jaar historie Wordt Abdul Kadir minister van Defensie? Frankrijk vraagt uitlevering van Lammerding Rioleringswerken in Haarlem Nieuwe Bavo van morgen af verlicht Titaniüm-erts in Natal T rein vertraging HBS-leerling na stoeipartij overleden 67e JAARGANG No 173 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 21 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON, (Reuter). Volgens persberichten te Washington heeft men in Amerikaanse regeringskringen medegedeeld, dat president Eisen hower een order overweegt, die de weg vrijmaakt voor aanvallen der Chinese nationalisten op het Chinese vasteland. Door Eisenhowers even tuele besluit zou Trumans order van 27 Juni 1950, aan de Amerikaanse zevende vloot, om Formosa tegen een aanval van het vasteland uit te beschermen, worden opgeheven. Truman deed voorts een beroep op de Chinese nationalisten „alle operaties ter zee en in de lucht tegen het vas teland te staken". Volgens een zegsman zou het plan misschien worden bekend gemaakt in de boodschap over de toestand in de V.S., die Eisen hower Maandag op een gemeenschappelijke vergadering van het Congres zal uitspreken. Volgens een andere regeringsfunctionaris, die door de pers wordt aangehaald, zou Eisenhowers order geen poging om een Amerikaanse blokkade van de Chinese kust in te stellen beogen. Noch zou in de order Amerikaanse hulp aan Tsjang Kai Sjek worden aangeboden bij een even tuele poging tot een inval op het Chinese vasteland. Maarschalk Tsjang Kai Sjek ontvangt reeds militaire bijstand en uitrusting van de V. S. In Amerikaanse militaire kringen gelooft men algemeen, dat de strijdkrach ten cler Chinese nationalisten nog niet in staat zijn tot een grootscheepse aanval op het vasteland. Een militair verklaarde, dat Tsjangs eerste doel zou zijn de Chinese spoorweg van het Mandsjoerijse gebied naar het Zuiden af te snijden. Een dergelijke poging zou de Chinezen wellicht dwingen troe pen uit Korea over te brengen om de lange kustlijn te helpen beschermen. Een derge lijke actie hebben vele republikeinse lei ders, onder wie senator Taft, voorgestaan. President Eisenhowers perssecretaris, James Hagerty, heeft in antwoord op vra gen van journalisten verklaard, dat hem niets bekend v/as, dat de Amerikaanse persberichten zou kunnen bevestigen om trent een eventuele order van de president inzake de terugtrekking der zevende vloot uit de wateren rondom Formosa. Incident Drie Noord-Koreaanse krijgsgevangenen hebben in een kamp op het eiland Koje een Amerikaanse soldaat doodgeranseld. Volgens officiële bekendmaking was de soldaat bezig, gevangenen uit hun onder komens te halen voor een onderzoek. Toen een afdeling Amerikaanse militairen ver scheen, brachten enkele Noord-Koreaanse gevangenen uit eigen beweging de soldaat, die gewond was, naar buiten. Bij aankomst in een ziekenhuis bleek hij overleden te zijn. De Koreaanse krijgsgevangenen lever den drie hunner kameraden, als verant woordelijk voor' de dood van de Ameri kaanse soldaat, aan de kampautoriteiten over. Later ontstond beroering in de betrokken kampafdeling, waarbij de gevangenen be gonnen stenen te werpen. De oproerigen werden met behulp van traangas verspreid. Geen „show" Amerikaanse militaire autoriteiten in Korea hebben verklaard vei-rast en ont hutst te zijn door de critiek in het Ameri kaanse Huis van Afgevaax-digden en elders op de onlangs ten aanschouwe van gene raals en journalisten ondernomen aanval op een heuvel in Korea. Zij ontkenden dat deze aanval een ver- WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, en de leider van het bureau voor wederzijdse beveiliging, Stassen, zijn Vrij dag per vliegtuig uit Washington naar Europa verti'okken. Dulles en Stassen maken de x-eis met het vliegtuig vaxi de president. Zij zullen ze ven West-Eux-opese landen bezoeken, voor namelijk om de mogelijkheden van ver betering der Westelijke verdedigingseen- heid te onderzoeken, en op 9 Februari in Washington terugkeren. Op 6 Februari zullen zij Den Haag bezoeken. Px-esident Eisenhower heeft Dulles en Stassen Vrijdag voor hun vex-trek op het Witte Huis ontvangen en hun een goede reis gewenst. Voor zijn vex-trek ovex-handigde Dulles verslaggevers een verklaring, waarin werd gezegd, dat de Eux-opeanen zelf, met grote moed exi voox-stellingsvermogen, de Euro pese verdedigingsgemeenschap hadden ont wikkeld als „stap naar de eenheid, die allen als noodzakelijk erkennen". Stassen verklaax'de te vertx-ouwen, dat de x-eis „eeii opbouwend begin" van het werk van de regei'ing-Eisenhower op bui tenlands gebied zal betekenen. De gemeenteraad van Naarden heeft zich gekeerd tegexx de plannen van Gedepu- teex-de Staten volgens het x-apport-Ter Veen tot samenvoeging van Bussum en Naarden. Van de vijftien raadsleden wa ren vijf vóór samenvoeging met Bussum. Het besluit werd genomen na een pleidooi van bux-gemeester Visser tot behoud van Naax-dens zelfstandigheid. „Deze oude his torische vestingstad met grote bestuursda den mag niet geoffei'd worden op het altaar ener doelorganisatie, waar ieder individu een nummer is en de gemeenschap ont breekt", zei de bux-gemeester. Het rapport-Ter Veen, dat volgens de bixrgemeester veel beroering in het Gooi heeft gebracht, werd door verscheidene raadsleden heftig aangevallen en tenden tieus genoemd. Daarentegen waren de voorstanders der samenvoeging van me ning, dat de huidige grenzen niet gehand- haafd kunnen worden. Het doorgaans uitstekend ingelichte Amerikaanse blad Newsweek, schrijft: „Mogelijk zal het ontkend worden, maar de regering-Eisenhower is van plan om bij haar intensivering van de koude oorlog tegen het Sovjet-blok in belangrijke mate te steunen op onder mijnende activiteit en sabotage. Weini gen beseffen het, maar de V.S. zijn hier al in hoge mate mee bezig tegen de communisten op het Chinese vasteland. De reden dat hierover stilzwijgendheid wordt betracht, is, dat Washington vreest, dat het Amerikaanse publiek geschokt zou worden door de onthulling dat het land zijn toevlucht neemt tot zulke „gemene' methodes. toning was geweest om hoge officieren een genoegen te doen. De bedoelde operatie was, aldus be richten uit militaire bron, een aanval op een kleine heuvel aan het Westelijk front in Korea. De aanval werd ondersteund door tanks en vliegtuigen. Aanvankelijk verliep de operatie volgens het plan, maar zeer dicht bij de top van de heuvel werden de Amerikanen door het hevige vuur van de Noordelijken gedwongen zich tex-ug te trekken. Roger Goderin, het enige kind, dat zich uit Oradour wist te redden, legt zijn ver klaringen af voor het militaire hof te Bordeaux. Roger, thans 16 jaar, vertelt het hof hoe hij het stadje ontvluchtte onder het geweervuur van S.S.-ers. LONDEN (Reuter). De vergadering van de plaatsvex-vangers der ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier, die gisteren te Londen zou worden gehouden ter bespreking van een staatsverdrag met Oostenrijk, is afgelast, zo deelt het Bx-i'tse ministerie van Buitenlandse Zaken mede. De drie Westelijke veidegenwoordigers hebben gisteren overleg gepleegd. Rusland had niet geantwoord op de jongste nota over de kwestie. Frankrijk, de V.S. en Engeland hebben de Sovjet-Unie voorgesteld de bijeenkomst van de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier over het Oostenrijkse vredesverdrag, die Vrijdag gehouden zou worden, de volgende week Vrijdag (6 Februari) te houden. Px-ins Bernhard is Vrijdagavond per K.L.M.-vliegtuig naar New York vertrok ken, waar hij Nederland zal vertegen woordigen bij de feestelijkheden die daar worden gehouden omdat het vroegere Nieuw Amstex-dam driehonderd jaar gele den stadsx-echten kx~eeg. Op 2 Februari zal de Prins een x-ede houden tijdens de bijeenkomst, die de St. Nicolas Society te New Yox-k houdt ter viering van dit jubileum. Tijdens zijn ver blijf in New York zal de Prins twee ten toonstellingen openen, waarvoor materiaal uit Nedex-land naar Amerika is gestuurd. Voor zijn vex-trek vertelde de Prins in het Schiphol-x-estaurant aan journalisten dat hij veertien dagen denkt weg te blij ven. Vermoedelijk zal hij ook zakelijke bezoeken afleggen. Op een vraag of hij president Eisenhower zal ontmoeten ant woordde de Prins dat daaromti-ent niets vast staat. Een ontmoeting met Eisenhower is evenwel niet uitgesloten. Het hoofd van het gemeentelijk bux~eau voor pers en propaganda te Amstex-dam, mr. P. J. Mijksenaar, maakt de vlucht naar New Yox-k mee. In 1653, zevenentwintig jaar nadat het eiland Manhattan voor 24 dollar door Hol landse kolonisten van de Indianen ge kocht was, werd hierop een stadje ge sticht, Nieuw Amstex-dam geheten, met 600 inwoners. Inmiddels is dit stadje uit gegroeid tot de stad New York, die met een inwonertal van 7.846.009 op één na de grootste stad van de wex-eld is. Al kan New York niet op zo'n lange geschiedenis bogen als Rome, Parijs of Londen, toch is ze rijk aan afwisseling geweest. Hij die in Februari New York bezoekt, zal op velerlei wijze aan het ver leden van de stad herinnerd worden als de New Yorkers het 300-jarig bestaan hiex-van viex-en. De bezoeker zou wel eens kunnen den ken, dat er mensen uit alle delen van de wereld samengekomen zijn om dit feit te herdenken. De duizenden Italianen, Grie ken, Chinezen, Spanjaarden, Duitsers, Russen en yex-tegenwoordigers uit tiental len andere landen die hij zal ontmoeten, komen inderdaad uit alle delen van de wereld. Het zijn echter geen bezoekers. Zij wonen in New York, tezamen met mensen van 60 andex-e nationaliteiten. Deze bonte mengeling van inwoners was reeds een kenmerkend verschijnsel bij de stichting van de stad. Manhattan heeft altijd gastvrijheid aan vluchtelingen ver- lecnd en steeds cosmopolitisme, niet alleen van de geest, doch ook wat daadwerke lijke hulp betreft, aan de dag gelegd. De stad mag dan op een eiland gebouwd zijn, éénkennig is ze zeker niet. Op het ogenblik wonen er meer dan 2.000.000 mensen in New York die in het buitenland geboren zijn; 400.000 Italianen, 395.000 Russen, 225.000 Duitsers, 195.000 Polen, 160.000 Ieren, 28.500 Grieken, 25.000 Tsjechen en ongeveer 12.000 Chinezen. In 220 niet-Engelse kranten, die in 15 talen uitgegeven worden, kunnen de niet in New York geborenen het nieuws in hun eigen taal lezen. Vrijdagavond vertrok Z.K.H. Prins Bern hard naar Neiv York om te spreken in de plechtige bijeenkomst die de St. Nicolas Society te New York zal houden ter her denking van het feit, dat 300 jaar geleden aan het vroegere Nieuw Amsterdam stads rechten werden verleend. Foto: De Prins wuift naar vrienden en bekenden, achter hem zijn secretaris mr. F. H. A. de Graaff. POESAN (Reuter). Vrijdagavond heeft in Poesan, de belangrijkste geallieer de aanvoerhaven voor het Koreaanse strijdtoneel, een grote brand gewoed, die een groot deel van de stad verwoest heeft en ongeveer 60.000 personen dakloos heeft gemaakt. Een zevende van de stad is door de brand geteisterd. Volgens de eerste be richten is het aantal slachtoffers „niet hoog". Brandweex-lieden, die te kampen hadden met een tekort aan water, probeerden het vuur te stuiten door gebruik te maken van dynamiet. Opslagplaatsen van benzine en verf gingen de lucht in door de hitte. Slechts door het draaien van de wind is de stad voor nóg grotere verwoestingen ge spaard gebleven. De brand woedde op nog geen 80 meter van de Amerikaanse ambas sade, die gespaard bleef nadat gebouwen in de omtrek met bulldozers geslecht waren en de brand in dit gebied op deze wijze ge stuit werd. Ten minste 500 woningen in een dicht bevolkte buurt zijn een prooi van de vlam men geworden. DJAKARTA (Aneta). De Indonesische ambassadeur te Caïro, generaal-majoor Abdul Kadir, heeft Makassar en Surabaja bezocht en de fungerende commandanten Warouw en Sudirman ontmoet. Dit wordt in verband gebracht met geruchten, dat hij benaderd zou zijn voor de functie van mi nister van Defensie. Hij zou zich thans over kwesties inzake de landmacht oriënteren en van het x-esultaat daarvan zou de aan vaarding van een eventueel aanbod afhan gen. Abdul Kadir weigerde commentaar. Hij zeide slechts, dat hij een routinebezoek bracht. PARIJS (Reuter). Van Franse offi ciële zijde is Vrijdag te Parijs mede gedeeld, dat de Franse regering de Britse autoriteiten in West-Duitsland opnieuw heeft verzocht ex-generaal Bernhard Lam merding, de voormalige bevelhebber van de Duitse SS-divisie „Das Reich", uit te leveren. Lammerding werkt thans als in genieur te Düsseldorf. De Franse minister van Landsverdedi ging Pleven, die dit mededeelde, voegde hieraan toe, dat de Britse autoriteiten vorige uitleveringsverzoeken van de hand hebben gewezen. Hij bracht in herinnering, dat Lammerding aan de vex'dedigers van de beklaagden in het te Bordeaux gevoerde proees-Oradour een brief heeft geschreven, waarin hij het voor de thans terecht staan- den opnam, aanvoerend dat hij zelf inder tijd reeds een onderzoek naar de massa- moox-d te Oradour gelastte, met het oog merk enkele hiervoor verantwoordelijke bevelvoerende officieren voor de krijgsraad te dagen. Minister Pleven zeide, dat Lammerding- moet worden berecht op grond van de Franse wet betreffende de gemeenschappe lijke schuld van oorlogsmisdadigers. Pleven zeide voorts, dat Frankrijk voor het proces-Oradour aan zijn oorlogsbond genoten 51 vex-zoeken om uitlevering van vex-dachten heeft gericht. Hiervan hebben de Engelsen er vijf ingewilligd, de Ameri kanen één en de Russen geen. B. en W. van Haarlem hebben de raad voorgesteld credieten beschikbaar te stel len tot een totaal van 970.000. Deze credieten zullen worden gebruikt voor de vernieuwing van de riolering in Kleverparkweg en Brederodestraat, het leggen van verzamelriolen in Van Nes straat, Middenweg en Spaarnhovenstraat, Marnixstraat, Zaanenlaan en Zaanenstraat. Deze werken zijn bedoeld als werkver ruimingsobjecten, waaraan uiterlijk op 1 Maart zal moeten worden begonnen. Het Rijk zal de helft van de kosten voor zijn rekening nemen. Met het oog op de propaganda voor „Haarlem Lichtstad" hebben B. en W. besloten dat de Kathedrale Basiliek „St. Bavo" reeds van 1 Februari af zal worden verlicht. Door haar ligging bij de spoorlijn naar Den Haag zal de aandacht der reizigers op de Haarlemse feestelijkheden worden ge vestigd. KarlBarth: Wie waarlijk dankbaar is meent niet, dat hij wedervergelden moet wat hem te beurt is gevallen. Na de ontdekking van uranium in Zuid- Afrika, komt het nieuws, dat een grote hoeveelheid titanium-erts aan de Zuidkust van Natal is aangetroffen. Titanium, dat bekend staat als het „won- dermetaal", wordt hoe langer hoe meer gebruikt. Het is waardevol bij het bouwen van stx-aalvliegtuigen, daar het, naar be weerd wordt, het enige metaal is dat niet smelt bij snelheden groter dan het geluid. Het is lichter en sterker dan staal en bezit grote weerstand tegen aantasting door zuren en zeewater. Tengevolge van een defect aan de bo venleiding tussen Lisse en Hillegom heeft het reizigersvervoer tussen Amstex-dam, Den Haag en Rotterdam vanochtend tus sen zeven uur en halftien enige vertraging ondervonden. Aan de Universiteit van Amsterdam slaagde voor het candidaatsexamen economie de heer D. J. Dekker te Haaxiem. t De West-Duitse Bondskanselier Adenauer heeft Vrijdag in een i-adio-vraaggesprek verklaard, dat niet aan een Duits natio naal leger wordt gedacht als alternatief voor het Europese defensie-verdrag. Als het verdrag voor een Europese verdedi gingsgemeenschap niet tot stand zou ko men, zo zei hij, zouden in geen geval on derhandelingen beginnen over de opstel ling van Duitse nationale divisies. (De Duitse socialisten hellen meer en meer naar de wens tot herstel der Wehrmacht over, nxx het Europese leger zo lang uit- blyft). Adenauer geloofde aan een continuïteit van de Amerikaanse politiek in Europa, mits Europa zich bex-eid toont zich zelf te verdedigen. In het andere geval zouden de Verenigde Staten zich geleidelijk uit Eux-opa terugtrekken. Een verdedigings linie voor Eux-opa kan immers ook buiten het Europese vasteland liggen, aldus Ade nauer. Hij. gaf als zijn mening te kennen, dat de moeilijkheden die zijn ontstaan bij de goedkeuring der conventies van Bonn en het EDG-verdrag in Frankrijk, zowel als in Duitsland, zullen worden overwonnen. Wat betx-eft de Saar-kwestie zei de kan selier, dat deze niet afzonderlijk zou kun nen worden opgelost en hij hoopte, dat bxnnenkort de besprekingen over de ver- De rechtbank te Amsterdam heeft giste ren een begin gemaakt met de behandeling van een aantal knoeierijen bij de dienst van de kwartiermeester-generaal te Am sterdam, het tegenwoordige Directoraat- Materieel Landmacht. De eex-ste verdachte, de 54-jax-ige Am sterdamse koopman J. van den E., had op 29 October 1950 een offerte ingediend voor de levex-antie van 79.000 schaartjes bij de inkoopafdeling van de dienst kwartier meester-generaal. Tevoi-en had hij echter van de toenmalige assistent-inkoper Van den B. zo vertelde hij ter zitting in lichtingen gekregen over de laagste in schrijver van de x-eeds binnengekomen in schrijvingen. De koopman had toen zijn prijs vex-laagd en kx-eeg de leverantie. De assistent-inkoper, van wie, naar vei-dachte zeide, het initiatief tot het contact zoeken met hem was uitgegaan, had voor zijn be middeling 5000 gulden ontvangen. Oor- spronkelijk was 8000 gulden afgesproken. Verdachte had voorts kans gezien het mon sterschaartje, dat hij bij zijn offerte had ingeleverd, uit de monsterkamer in de Oranje Nassau-kazerne weg te nemen en er een ander voor in de plaats te leggen. Over de afgeleverde schaartjes merkte de president op, dat geen soldaat er zijn na gels mee knippen kon. Hij deelde voorts mede, dat volgens de berekeningen van de maréchaussée, vex-dachte een winst van 116 percent had gemaakt. Op een vraag van de president of .hij de schade heeft terugbe taald, deelde de verdachte mede, dat hem dit onmogelijk is, omdat hij zo goed als failliet is. De officier van justitie voor corruptie zaken uit Den Haag zeide in zijn requisitoir dat deze zaak een afgerond gedeelte is van het onderzoek naar fraude bij legex-leve- ranties, doch los staat van het grote onder zoek. Twee van de verdachten behoren tot een groep van vier oud-militairen, die el kaar kenden uit hun diensttijd in Indonesië en die een handelsvereniging hadden onder de naam „Ampat", het Maleise woord voor „vier". Tegen Van den E. werd een gevan genisstraf van vier maanden geëist. De tweede verdachte was de 35-jarige gewezen assistent-keurmeester van deze dienst W. L. Op verzoek van de leverancier van een partij handwegers had L„ met medeweten van zijn chef, hierop een spoed- keuring verricht. Hij nam enkele steek proeven, zonder echter over het monster exemplaar en een opgave van het totaal aantal te leveren handwegers te beschik ken. De partij wex*d in haar geheel goed gekeurd, alhoewel er twee afwijkingen op de handwegers waren. Van de assistent inkoper Van der B. ontving de verdachte 1000 als provisie van de „Ampat". De officier van justitie eiste tegen hem zes maanden, waarvan dx-ie voorwaax-delijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de reclassering, en voorts aftrek van de preventieve hechtenis (drie maanden). De zaak tegen de derde verdachte, de 40- jarige Amsterdamse vertegenwoordiger N. Ch. van den B., de assistent-inkoper, werd aangehouden en terugverwezen naar de rechter-commissaris. In de beide eerste zaken zal de x-echt- bank op 13 Februari uitspraak doen. j schillende vraagstukken tussen Frankrijk en West-Duitsland zouden beginnen. Oover Oost-Duitsland sprekend ver- klaax-de Adenauer, dat de Oost-Duitsers, wier leven en vrijheid niet onmiddellijk werden bedreigd, West-Duitsland en de Westelijke wereld de beste dienst zouden bewijzen door te blijven waar zij zijn. Iedere Duitser die in Oost-Duitsland blijft, verdedigt een stukje Duitsland, een stukje van de Westelijke wereld, zo zei Adenauer. Als honderdduizenden zouden vluchten naar het Westen zou hun plaats worden ingenomen door honderdduizenden Russen of Aziaten, zo voegde hij hieraan toe. Geen terug meer Naar aanleiding van het feit, dat het Vrijdag twintig jaar geleden was dat Adolf Hitler aan de macht kwam, ver klaarde Adenauer: „Er zal geen 30e Januari 1933 meer komen". Adenauer zei, dat de West-Duitse Bondsrepubliek een nuttige en betrouw bare hoeksteen in het gebouw Exxropa is. Het zou een wonder zijn, als er helemaal geen overtuigde nationaal-soeialisten meer waren in Duitsland, doch „een paar nazi's maken nog geen nazisme", zo voegde hij hiex-aan toe. Een stoeipartij tussen twee leerlingen van de Rijks-H.B.S. te Dordrecht heeft het leven gekost aan de 18-jarige F. K. uit Leex-dam. Zijn 21-jarige medescholier rukte zo hard aan de das om zijn hals, dat K. viel en daarbij met zijn hoofd de tx-ottoii'band raakte. K. heeft zich toen nog naar zijn klas begeven, maar werd daar onwel. Hij is later tex-wijl hij naar een Utrechts ziekenhuis werd overgebracht overleden. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afge lopen 24 uur ontwikkelde zich bij Schot land een zeer diepe depressie, die ook in onze omgeving de luchtdruk belangrijk heeft doen dalen. De storing veroorzaakte stormen op de Noox-dzee, boven Engeland en de oceaan. Aan de achterzijde van de depressie stromen nu grote hoeveelheden koude lucht afkomstig van de Poolstreken naar het Zuiden. De koude luchtstx-oom buigt boven Zuid- Engeland om in de richting van het vaste land. Aan het front, dat de koude lucht begrenst, kwam een uitgebreid regenge- bied voor, dat vannacht en vanmorgen over ons land trok. De polaire luchtstro ming, die Zondag het weer bepaalt, gaat gepaard met wisselende bewolking en en kele buien. GUUR WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Guur weer met wisselende bewolking en nu en dan regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Krachtige tot stormach tige wind tussen West en Noord-West. 1 Februari Zon op 8.21 uur, onder 17.27 uur. Maan op 20.28 uur, onder 9.03 uur. 2 Februari Zon op 8.19 uur. onder 17.29 uur. Maan op 21.37 uur. onder 9.13 uur Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 31 Januari Hoog water: 4.51 en 17 00 uur. Laag water: 0.33 en 12.51 uur Zondag 1 Februari Hoog water: 5a? en 17.30 uur. Laag water: en 13.23 uur. Maandag 2 Februari Hoog water: 5.52 en 18.00 uur. Laag water: 1.39 en 13.54 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1