RCH kan zich in Utrecht van concurrent DOS ontdoen Broekman met gerede kans op titel aan de start in Hamar iSpiecfel De opstellingen Sport op Zondag Geen gemakkelijke taak voor Haarlem tegen Leeuwarden Veel hangt af van zijn verrichtingen als sprinter op de 500 meter De loting IHJ 2 eerste kampioen in de Haarlemse basketballcompetitie HARTENDORP 7 KORFBAL HANDBAL HOCKEY Tafeltennis De Nederlandse ploeg voor de wereldkampioen schappen Engeland tegen Frankrijk in Den Haag Buitenlandse tafeltennissers komen demonstreren Sparta tegen Europa Wielrennen Fausto Goppi de grootste Gampionissimo Europese schaatstitel naar Nederland Jpfi o der i Sporten Vergissing M edicijn Afscheid Leren Schaa tsen rijden Wereldprestatïes van Russische dames Automobilisme Wedstrijdpauze bij Mercedes Wandelsport NBvLO, NUW en NNWB in federatief verband Dammen „Sint Bavo" verkeert in degradatiegevaar ZATERDAG 31 JANUARI 1953 TUTAT te voorzien was, is Zondag jongstleden gebeurd op de voetbalvelden van W veel eerste klussers: topclubs konden het niet bolwerken tegen veel lager geklas seerde verenigingen, waardoor uitslagen mogelijk werden die de meest, wispelturige voorspeller nog te bar waren. Waaruit dan ook maar één conclusie getrokken kan worden, namelijk dat de rust veel teams geen goed gedaan hepft. Sneu voor de clubs die daar de dupe van werden, maar des te plezieriger voor de concurrenten die gebruik konden maken van de misstapjes. Doch.voetbal is maar voetbal. En wat gaf het. Morgen kunnen de gnuivers van Zondag jongstleden weer de huilers zijn. Voor de eersteklassers uit het district staan overigens wel enige belangrijke wedstrijden op het programma. Zo ontmoet RCH de concurrent DÓS in het Utrechtse stadion. De enige wedstrijd die de Racing tot op dit ogenblik verloor was tegen DOS en RCH staat dus geenszins voor een gemak kelijke taak. Nu kunnen de blauw-zwarten wel een stootje velen en er is nog niet zo heel veel verloren indien de twee winstpun ten niet mee naar Haarlem komen. Doch een overwinning zou betekenen dat voorlopig alleen Ajax gevaar blijft opleveren. Wij voor spellen een gelijkspel als de meest waar schijnlijke uitslag. EDO naar het Noorden EDO staat voor een gemakkelijker taak tegen Frisia. Een zege op de Friese club zou in dit geval betekenen dat de Haarlemmers zich volkomen uit de staartgroep hebben los gemaakt. Iets wat wij zeer wel mogelijk achten. Vooral ook gezien het hoopgevende resultaat van verleden week tegen GVAV. VSV krijgt Zondag voorts de kans om tegen Heracles te tonen dat het werkelijk ernst is met de gestadige opmars. Meevallen zal dat zeker niet, doch een gelijkspel is hier geenszins uitgesloten. Stormvogels zal van DWS moeten winnen om in de running te blijven en zal dat ook wel doen. Evenals dat trouwens Haarlem op eigen terrein moet doen tegen Leeuwarden. De Friezen zitten de andere Friese club, Heerenvecn, op de hielen en zullen geen ge makkelijke prooi zijn voor de roodbroeken. Wij houden het op een gelijkspel. In de tweede klasse speelt HFC tegen Zee- burgia en Schoten tegen Rapiditas. Voor de good old een redelijke kans op winst, voor de Schotenaren een wel heel geringe kans op een redelijk resultaat. Voor de tweede klasse-twaalftallen Ooster kwartier 1 en Watervliet 1 zijn geen wed strijden vastgesteld: deze twaalftallen heb ben reeds 2 en 3 wedstrijden meer gespeeld dan de andere twaalftallen. Daarentegen is het derde klasse programma voor dit week end zeer belangrijk. Het begint reeds Zater dagmiddag. Dan speelt Aurora 1 tegen ZKC 1 op het terrein aan de Vergiei-deweg. Beide twaalftallen zijn ongeveer even sterk. Wellicht dat het terreinvoordeel aan Aurora de zege bezorgt. De belangrijkste ontmoeting is de thuis wedstrijd van Animo Ready tegen Indo uit Amsterdam. Beide ploegen hebben nog serieuse kampioenskansen. Maar toch moet Animo Ready in zijn huidige vorm vanJndo kunnen .winnen, waardoor het dus na acht wedstrijden nog ongeslagen zou blijven. Victoria—Haarlem, die reeds om half een in Amsterdam wordt gespeeld, is een lastige wedstrijd voor de bezoekers. Een thuis- spelend Victoria is aanzienlijk sterker dan een bezoekend. Daarom zal Haarlem wel alle krachten moeten aanwenden om zonder puntenverlies terug te keren. Het tweede twaalftal van Oosterkwartier krijgt het sterke Blauw Wit 3 op bezoek, dat Zondag jongstleden tegen ZGV 2 slechts een gelijk spel wist te behalen. Wellicht dat de Haarlemmers de prestatie van ZKV kun nen evenaren. Tenslotte moet Watervliet 2 tegen Koog Zaandijk 3 minstens een gelijk spel kunnen bewerkstelligen. Zondag komen vrijwel alle handbalploe- gen uit Haarlem en omgeving in het veld, waarbij interessante ontmoetingen te ver wachten zijn. De eersteklassers in West A hebben goede kansen op succes. De Concor- dia-dames spelen tegen het zwakke BHC, terwijl de Concordia-heren het opnemen tegen Unitas; geen zwakke ploeg, maar wel met minder routine in deze klasse. Van de tweedeklassers hebben H.O.C. en IJmond- heren het wel het zwaarst. Zij komen uit tegen respectievelijk Niloc 2 en de Amster damse Politie. De papieren voor de gast heren achten wij beter dan die der bezoe kers. Rapiditas komt tegen Turno uit, waar bij wij verwachten dat de Haarlemmers er wel niet zo veel spanning over zullen laten bestaan wie de overwinning toekomt. Van de Adelborsten verwachten wij dat ze Vriend schap de punten af zal nemen. In de Afdeling eerste klasse dames kan men een fel duel verwachten tussen Rapidi tas en BGV, waarbij we Rapiditas de beste kans geven. Concordia 2 zal aan de IJmond- reserves een zware dobber hebben en het zal dan ook niet vreemd zijn, indien de gasten uit Velsen met de winst gaari strijken. Bij de heren is te verwachten dat BGV van AVA zal winnen. Concordia 2 en Beverwijk daarentegen zullen elkaar niet veal in kracht ontlopen. De belangrijkste wedstrijd in de tweede klas dames is Rapiditas 2BGV 2, waarbij de BGV-reserves ongetwijfeld het uiterste zullen doen zich van de vorige week gele den nederlaag te herstellen en hiermede dan tevens de mogelijkheid te scheppen de kop groep bij te houden. Zondag worden er twee districtswedstrij den gespeeld, OostWest en ZuidNoord. Dit is de reden waarom er in de eerste klasse geen competitiewedstrijden zijn vastgesteld. Wel worden er in het Westen in de eerste klasse B drie ontmoetingen gespeeld en staat een enkele wedstrijd om de HTCC-beker op het programma. Voor de dames eersteklassers is er wel een volledig programma. De hockeysters van de Bloemendaalse vereniging BDHC zullen om twaalf uur in Amstelveen de stick kruisen met de speelsters van Amsterdam. Het elftal speelt in een ongewijzigde opstelling. Dit betekent dus mét invallers voor de dames Jurrissen en Pijpers. Met wat enthousiasme zullen de Bloemendaalse dames het tegen een der laatste plaatsen bezettend Amster dam moeten kunnen bolwerken. Hetzelfde kunnen we niet zeggen van Rood Wit, dat in Heemstede de strijd zal aanbinden tegen Be Fair, dat drie plaatsen en zes punten hoger geclasseerd staat, doch twee wedstrijden meer heeft gespeeld. Als de Heemsteedse da mes alle krachten inspannen hebben zij ongetwijfeld kans op een gelijkspel. Promotieklassers In de afdeling A (heren) is er om half drie een ontmoeting in Bloemendaal tussen beide hoogst geplaatsten van de ranglijst, BMHC RI en Leiden I. Ongetwijfeld een w-dstrijd, die het aanschouwen waard is, doch waar na de Bloemendaalse veteranen en bovenste plaats zullen blijven innemen. De in Heem stede te spelen plaatselijke ontmoeting tus sen Alliance en HBS biedt de meeste kansen voor de gastheren. Strawberries is tegen De eerste- en tweedeklassers uit het district Haarlem komen Zondag met de volgende opstellingen (te lezen van rechts naar links) in het veld: HAARLEM: Doel: Willemse; achter: Odenthal en Kuys; midden: Boeree. De Voogd en Barends; voor: Roozen, Van Osch, Jacob, Meyer en Groeneveld. EDO: Doel: Van den Berg: achter: Wal- ther en Ber'ends; midden: Karpes, Ja cobs en Snijders; voor: Plaisir, Mul, Roodselaar, Koning en Prins. R.C.H.: Doel: Wille; achter: Willemink en Van Rheenen; midden: Lasschuit, De Vos en Van den Brink; voor: Kos ter, De Wette, Gallis, Biesbrouck en Couwenhoven. V.S.V.: Doel: Van der Wint; achter: Schoon en Kunst; midden: Hazeveld, Stijger en Tielrooy; voor: De Bie, Ver- swijveren, Bouwens, v. d. Kuil en De Graaf. STORMVOGELS: Doel: J. Venus; achter: Van den Oever en F. Venus; midden: Westers, H. Snoeks en Tol; voor: J. Snoeks, Luppens, Angenent, De Boer en Van Onselen. DE KENNEMERS: Doel: Wilkes; achter: Lejeune en Van Luyn; midden: Pegge- man, Schaper en Van der Plas; voor: Janssen, J. van der Sluis, H. van der Sluis, Bouvró en Michel. SCHOTEN: Doel: Kessens; achter: Joppe en Meyer: midden: Hogendijk. Veen, Meenhorst; voor: Nanne, Tjeertes, Van Oosten, Tanis en Keulemans. H.F.C.: Doel: Heyt'ing; achter: Houtkoper en Kammeijer; midden: Van der Mae- sen, Bijleveld en Groot; voor Ha. Win ter, De Nijs, Moolenaar, Corbeth en He. Winter. BNC op eigen terrein niet kansloos en moet minstens een gelijk spel behalen. Laren en BMHC II hebben beide elf punten uit acht wedstrijden, zodat de wedstrijd tussen deze beide elftallen in een puntenverdeling zou kunnen eindigen. In dezelfde afdeling heeft Zandvoort op eigen terrein geen al te moeilijke tegenstan der in Zuidwijck, doch dan zal het elftal heel wat beter moeten spelen dan de vorige week. De zes plaatselijke dames promotieklas sers hebben voor de helft uitwedstrijden. HBS, BDHC III en Alliance gaan op bezoek bij -respectievelijk TOGO '11; Kampong en Laren, waarbij in al deze wedstrijden de beste kansen voor de gastvrouwen zijn en voor de andere helft thuiswedstrijden. BDHC II zal moeten winnen van Leonidas om in aanmerking te blijven komen voor het kampioenschap, waarvoor de strijd; tussen Strawberries en Kieviten eveneens van belang is. Rood Wit II kruist in Heemstede de stick met Leiden. Er bestaat nog een mogelijkheid, dat de eerste elftallen van BMHC en Amsterdam de competitievrije Zondag zullen gebruiken voor een vriendschappelijke wedstrijd, die dan om een uur in Bloemendaal gespeeld zal worden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Nicotine en pyridine worden door de filter-tip in belangrijke mate aan de rook onttrokken. Het aroma blijft behouden. LEDEREN MOTORVF.STEN De Nederlandse tafeltennisploeg, die aan de van 20 tot en met 29 Maart in Boekarest te houden wereldkampioenschappen deel neemt, zal bestaan uit Cor du Buy, Will van Zoelen en Wim van Stoop (allen Amster dam). Cor Pelser heeft de uitnodiging niet aangenomen. Als non playing captain zal de heer N. I-Iogendoorn (Utrecht) fungeren. Tevens zal de heer Hogendoorn deel uitmaken van de jury bij deze titelstrijd en voorts is hij af gevaardigde van de Nederlandse Tafeltennis- bond bij het tijdens de wereldkampioen schappen te houden congres van de Inter national Tabletennis Federation. Op dit con gres zal o.m. een beslissing worden genomen inzake het al dan niet toewijzen van de organisatie van de wereldkampioenschappen 1953 aan de NTTB. Het staat thans vast dat in de op 20 Februari in de Dierentuin te Den Haag te houden tafeltenniswedstrijd tussen de heren teams van Engeland en Frankrijk voor Frankrijk René Roothooft en Michel Ha- guenauer zullen uitkomen. Engeland wordt in ieder geval door Richard Bergmann ver tegenwoordigd. De tweede Engelse speler moet nog worden aangewezen. In de komende weken znullen in verschil lende plaatsen van ons land demonstratie tafeltenniswedstrijden worden gespeeld. Zo zullen de Engelsman Richard Bergmann en de Nederlandse kampioen Cor du Buy op 17 Februari in Aalten, 19 Februari in Den Hel der en 27 Februari in Eindhoven elkaar ont moeten. De Joegoslaven Harongozo en Doli- nar zijn op 19 Februari in Weert te gast en op dezelfde dag demonstreren de wereld kampioenen dames dubbelspel, de Engelse tweeling Diana en Rosalind Rowe, alsmede de Fransen René Roothooft en Michal Ha- guenauer in Naarden. Op Woensdag 18 Februari wordt in Am sterdam een bijzondere tafeltenniswedstrijd gespeeld. En wel tussen Sparta, vele malen kampioen van Nederland en thans zijn 15- jarig bestaan viert, en het officiële sterkste team van Europa-; gevórmd Uit Richard Bergmann (G. B.) viervoudig wereldkam pioen, en de Fransman René Roothooft. Voor Sparta komen uit Cor du Buy en Willy van Zoelen. Er worden vier enkel spelen gespeeld (best of five) en 1 dubbel spel (best of five). De Gazzetta dello Sport heeft een referen dum uitgeschreven onder de wielerdeskundi- gen over de vraag wie als de grootste der campionissimi moet worden beschouwd. Het resultaat was dat Fausto Coppi verreweg de meeste stemmen kreeg, namelijk 518. Daarna kwamen Bartali met 219 stemmen, Costante Girardcngo met 147 en Alfredo Binda met 114 stemmen. Op Fiorenzo Magni werden 2 stemmen uitgebracht. ER is een tijd geweest dat een Nederlander als schier onoverwinlijk schaatsenrijder bekend stond. Een Nederlander die ook in de wielersport een uitblinker was. Dat was de Haarlemmer Jaap Eden. Met drie wereldrecords was er geen man in de wereld te vinden die hem de loef afstak. Zijn naam prijkte bovenaan op de wereld ranglijst en het duurde geruime tijd voordat die Haarlemmer afzakte. Dat is al weer lang geleden. Zo lang dat voor de naam van Jaap Eden op diezelfde wereldlijst nu het cijfer 180 prijkt. Zijn tijden tellen al zo lang niet meer meeWij moesten daaraan onwillekeurig denken toen wij overdachten welke kansen de Nederlandse rijders vandaag en morgen hebben als zij op de prachtige ijsbaan van Hamar in Noorwegen de strijd aanbinden met hun concurrenten om de Europese schaatstitels. Gaat die titel eindelijk weer eens naar een Nederlander? Aan wie zal de eer toekomen? Aan Kees Broekman of aan Roald Aas; aan Wim van der Voort of Sverre Haugli; aan Anton Huiskes of Carl Asplund? Wie zal het worden? Nu Hjallis An dersen verstek laat gaan is dat een volkomen open vraag geworden. En toch.... ja, indien Kees Broekman, Anton Huiskes of Wim van der Voort dez,e maal hun kans niet grijpen dan zal zich wellicht niet spoedig weer zo'n schone kans voordoen voor de Neder landers. Iedereen weet het. Het Neder landse drietal dat wij noemden is on getwijfeld de sterkste troef die Neder land ooit heeft gehad nu noch de Noorse schaatsfenomeen, noch de Rus sische cracks in Hamar op het ijs komen. En de kans kan gegrepen wor den. Al zijn er heel wat factoren die mee zullen moeten werken. IJs goed Het ijs is volgens de laatste berichten in uitstekende staat. Dat is al een groot voor deel. Wat overigens geenszins wil zeggen dat er tijden gemaakt zullen worden door de Nederlanders die de tijden van Zondag jongstleden in Davos gereden op de een na snelste baan in Europa zullen over treffen of evenaren. En wat verder mee zal moeten werken? Wij kunnen hierbij alles samenvatten in: de 500 meter. Want daar zal alles van af hangen. Voor Nederland komen rijders op het ijs die als het moet een klasse beter zijn dan hun tegenstanders. Als zij rijden zoals zij al reeds hebben getoond na hun training in de duinen in Overveen. Maar dat alleen op de midden lange en lange afstanden. Want op de 500 meter zijn de Nederlanders niet de meerderen, doch slechts de gelijken van zo velen. Alleen Vrijdagavond is in hotel Astoria in Hamar de loting verricht voor de 500 en de 5000 meter. Anton Huiskes komt in de eerste serie van de 500 meter uit tegen Carl Erik Asplund (Zweden), Wim van der Voort in de vierde serie tegen Sverre Haugli (Noorwegen) en Kees Broekman in de negende serie tegen John Hearn (Engeland)Maarse rijdt de elfde serie alleen. Öp de 5000 meter rijdt Wim van der Voort in de derde serie tegen Merenyi (Hongarije)Kees Broekman in de vierde serie tegen Sverre Haugli (Noor wegen), Anton Huiskes in de negende serie tegen Stroem (Zweden) en Gerard Maarse in de tiende serie tegen Finn Hodt (Noorwegen)Aan de wedstrijden nemen 21 rijders deel. Een plaatje van zestig jaar geleden toen Jaap Eden nog triomphen vierde. wm> Maarse kan als sprinter iets presteren dat boven het gemiddelde ligt, doch hij zal het op de grotere afstanden weer niet bolwer ken tegen de grootsten uit Europa. Puntentelling Verloopt die 500 meter dus voor de drie Nederlandse favorieten naar wens, wel dan nemen de kansen op de titel voor een Ne derlander direct al zeer grote vormen aan. Want u kent het systeem van de toekenning der punten over de vier afstanden (500, 1500, 5000 en 10.000 meter). Er staat één Europese schaatstitel op het spel. De Europese schaatstitel. Alle afstan den groter dan 500 meter worden daarom teruggebracht tot een 500 meter tijd. Daar bij krijgt de rijder evenveel punten toebe deeld als hij seconden rijdt over die 500 meter. Het aantal seconden dat dus een deelnemer over de 1500 meter rijdt wordt gedeeld door drie, de 5000 door tien en de 10.000 door twintig, waarna het aantal se conden dat na de deling overblijft het aan tal punten aangeeft.. Uiteraard wordt de rijder, die het minste aantal punten heeft over de vier afstanden Europees kampioen. Concurrenten En wat is de enige conclusie bij deze wetenschap? Dat het 500-meter-num- mer het belangrijkste nummer is van de vier. Tè belangrijk misschien wel, omdat het voor de eindtelling te veel van deze afstand alleen afhangt. Maar hoe dan ook, de Nederlanders zullen er voor moeten vechten. Concurrenten zijn er genoeg, Sverre Haugli werd Zondag jongstleden kampioen van Noorwegen met 2.20.2 op de 1500 meter, 8.24.8 op de 5000 meter en 17.25.7 op de 10.000 meter. Uitstekende tijden die weliswaar de Nederlanders niet behoeven af te schrikken, maar die toch niet nalaten indruk te maken. Evenmin als de tijden van de andere Noor, Roald Aas, die Zondag tweede werd. En dan zijn er nog de Zweed Asplund, die reed eens 5000 m. in 8.21.8 en 10.000 m. in 17.16.6 en de tot Zweed genaturaliseerde Hongaar Kornel Pajor (veel minder dan in vorige jaren), die allen een kans hebben. 't Zal de Nederlanders"mee moeten zit ten dit weekeinde. Maar het is lang ge leden dat de Nederlanders er zo gunstig voor staan als nu het geval is. Daarvoor zouden wij terug moeten naar 1895 toen I Jaap Eden in Hamar een nieuw wereld kampioenschap behaalde (twee jaar te voren in Amsterdam voor de eerste maal) door glansrijke overwinningen op een na olie afstanden (alleen op de 500 meter tweede) en op de 10.000 meter zelfs het 'wereldrecord iwn ruim 19 minuten terug gebracht op 17 minuten en 56 seconden, wat een enorme prestatie was in die dagen. Broekman favoriet En nu de kansen? Wij kunnen het nu wel zeggen. Wij houden het op Kees Broekman. Na alles wat hij dit seizoen heeft gepresteerd, heeft hij van alle deel- Londen, Augustus 1948. Olympische finale tachtig meter horden. Een tot de laatste plaats bezet Wembley-stadion wacht in de middaguren van de vierde Augustus op het moment dat, een Engelse athlete een vurige wens in vervulling zal doen gaan. Tienduizenden Engelsen kij ken naar een slank, twintigjarig meisje dat hun hoop vormt voor die middag dat, hun hoopwas al maanden lang vóór de Spelen begonnen. Maureen Gardner is het. Maureen, die ondanks al het opti misme van haar bewonderaars maar net in de finale kwam en die men ondanks dat toch de meeste kans blijft geven voor de gouden médaille. Maureen, die in staat wordt geacht de Nederlandse Fanny Blankers-Koen te verslaanTiendui zenden ogen kijken naar haar als zij haar trainingspak uittrekt en naar de start blokken gaat voor de grote finale. De finale met Fanny Flankers, met de Oos tenrijkse Maria Oberbreyer, met de Franse Yvonne Monginou. met de Austra lische Shirley Strickland en met de Tsje chische Lomska. Tachtigduizend mensen zijn doodstil in het stadion als de starter met het „take your marks" de zes loop sters naar de start roept. Tiende delen van een seconde zullen in de race beslis sen welke athlete het Olympische goud zal worden uitgereikt Wie weet zich de titanenstrijd niet meer te herinneren? Wie weet niet meer hoe Fanny iets te laat startte en hoe Gard ner steeds iets voor lag tot en met de vier de horde? Wie weet niet meer hoe Fanny en Maureen daarna samen volkomen gehjk naar de finish gingen en hoe zij voor het menselijk oog althans gelijk de finishlijn passeerden? Er waren nog meer feiten die de tiendui zenden Nederlanders thuis aan de radio, maar vooral de tienduizenden En gelsen in het Wembley-stadion in Londen nooit zullen vergeten. Want toen iedereen druk aan het discussiëren was over de vraag wie zou hebben gewonnen; toen Fanny Blankers de schouders optrok als wilde zij zeggen dat zij het ook niet wist; ja juist toen kwam plotseling de verlossing: het Engelse volkslied. Een jubelkreet steeg op uit het stadion bij dat „God save the King". Maureen had gewonnen. De hoop was werkelijkheid ge worden.... De koude douche kwam vlak daarop. Want het Engelse volkslied werd niet gespeeld voor de winnares van de tachtig meter horden. Iedereen had het kunnen begrijpen, maar door de immense spanning had niemand gedacht aan het Koninklijk bezoek. Het volkslied gold het Koninklijk Paar dat even later in de loge plaats nam. En weer even later brak de omroeper in het stadion opnieuw de spanning. Niet Maureen, maar Fanny had gewonnen. Wat een teleurstelling voor het Engelse meisje, dat al voor meer dan de helft zeker was geweest van de overwinning. Toch loopt zij op Fanny toe en wenst haar hartelijk ge luk. Ere wie ere toekomt, beiden 11,2 seconde! En toch, En toch zou Maureen voor geen geld de zes jaren als athlete gemist hebben. Ze heeft er heel wat aan te danken. In 1945, na' een zeer ernstige longontsteking en pleuris, vertelde de dokter haar dat zij de plannen uit haar hoofd moest zetten om ooit nog beroepsdanseres te willen worden, een wens, die zij reeds sinds haar jeugd had gekoesterd. Haar vader wist raad. „Je moet meer in de open lucht komen," zei hij. En dus werd Maureen lid van de Oxford Ladies A.C. En een jaar later.... was ze tot haar verbazing county-kampioen op de honderd yards. De successen Volgden daarna met regel maat. In 1946 werd zij onder andere kam pioen op de 100 meter en ging zich na de Europese kampioenschappen in Oslo toe leggen op het horden lopen. Dat laatste op aanraden van de nationale athletiektrainer Geoffry Dyson, die wel wat in Maureen zag. En zoals later bleek niet alleen als athlete. Binnen vijf maanden was zij nationaal kampioene en liep de tachtig meter in 11,5 seconde. En voort ging zij met haar training, want de Spelen stonden voor de deur en het stond toen wel vast dat het Olympisch record van 11,6 seconde Maureen Gardner en haar trainer-echtgenoot Dyson, tijdens de training. gebroken zou worden en misschien ook wel het wereldrecord, dat toen op 11,3 stond. Als u soms dacht dat Maureen haar bal letstudie vergat dan rekent u buiten de waard. Want dat deed zij in het geheel niet. Dikwijls besteedde zij er te veel aan naai de zin van haar trainer (en intussen ver loofde) Dyson. Want Fanny Blankers pres teerde het het nummer in 11,2 seconde te lopen en Shirley Strickland in 11,3 seconde. U weet het, Maureen slaagde niet omdat Fanny Blankers toch iets eerder door de finish ging. Als balletdanseres slaagde zij wel. Dank zij het probate medicijn sport. De sport was voor haar het middel om haar slechte gezondheid weer zover op te voeren dat zij een andere hobby naar hartelust kon beoefenen. Het is al weer bijna vijf jaar geleden sinds Maureen „in het nieuws" stond. In die vijf jaar heeft men niets meer van haar gehoord. Totdat onlangs haar naam weer even terugkwam met de vermelding dat Maureen DysonGardner een ballet school in Engeland had geopend. Zo ging de tweede wens van de sportieve Engelse athlete dus wél in vervulling. Geen Olym pisch goud in de hordenrace, wel een bal letschool. Men zal hier terecht uit concluderen dat Maureen dus de athletiek vaarwel heeft gezegd. Of ze er spijt van heeft? Veel men sen, zo heeft ze enige tijd voor de Olym pische Spelen van verleden jaar aan een verslaggever van World Sports verteld, veel mensen hebben mij gevraagd of ik nu niet het gevoel heb dat ik overal buiten sta. Het antwoord luidt eenvoudig: neen. Ik zou niet terug willen keren naar de wedstrijdsport en ik stel mij tevreden met mijn gezin, mijn ballet en andere bezigheden. En als echtgenote van de nationale coach van de athleten, Geoffrey Dyson, is het onmogelijk om geheel van de athletiek te vervreemden. In de athletiek komen niet alle resultaten door een natuurlijke aanleg, zegt Mau reen. Voor een niet gering gedeelte hangt alles ook af van het „hoe en waarom". En dat komt niet vanzelf en door natuurlijke aanleg en talent. Leren vraagt tijd en in het oog springende prestaties komen niet in vijf minuten, maar misschien wel na jaren van oefening èn leren. Dat is de les die Maureen Gardner haar navolgers geeft. Een wijze les, die weliswaar niet origineel is, maar die des te meer waarde krijgt als men de resultaten van deze wilskrachtige en succesvolle hordenloopster voor ogen. houdt. E. K. nemers onzes inziens de beste kansen. Er is omdat zo velen die mening zijn toe gedaan en Broekman dat zelf ook wel weet echter een groot nadeel. De boe renzoon uit De Lier zal nog moeten tonen dat hij die zware morele last naar behoren zal weten te dragen; dat hij de psychische spanningen zal weten te verwerken. Want dat weten wij nog niet. Worden deze vra gen bevestigingen, wel dan zal de titel voor hem voor het grijpen liggen. Al zal daarbij (door zijn 500 meter) het punten- verschil met de daaropvolgende rijder Huiskes is voor de plaats zeker niet kans loos wellicht zeer gering zijn. Bij wedstrijden in Alma Ata om de kam pioenschappen van Kazakistan heeft mej. Shclicgoleeva uit Moskou het wereldrecord dames op de 1500 meter met 4 seconden ver beterd. Zij reed tegen Lidia Selikhova en noteerde 2 min. 25.5 sec. Het oude wereld record stond sinds 12 Februari 1951 met 2 min. 29.5 sec. op naam van haar landgenote Maria Isakova, Mej. Selikhova won de 1000 meter in 1 min. 36.4 sec. Ook dit betekent ingeval van erkenning een nieuw wereldrecord. Het officiële record staat sinds 5 Februari 1951 met 1 min. 36.8 sec. op naam van Sofia Kon- dakova (Rusland) die later een nog niet als record erkende tijd van 1 min. 36.6 sec. heeft gemaakt. Bij de heren won Goncharenko de 10.000 meter in 16 min. 50,5 sec., een nieuw Rus sisch record voor deze afstand. Als eerste kampioen in de Haarlemse basketballcompetitie kunnen wij IHJ begroe ten. De wedstrijd tegen RAO 2, die de be slissing moest brengen, wist zij tot een goed einde te brengen. Helaas beschikken wij niet over gegevens van deze wedstrijd daar deze plaats vond in de Ripperdakazerne waar wij geen toegang hadden. In de eerste klasse dames won Antilopen van PSVH. PSVH blijft zodoende Rapiditas nog steeds gezelschap houden onderaan de ranglijst. De met veel spanning tegemoet geziene wedstrijd OKSCH liep op een teleurstel ling uit. Uiteindelijk won OK vrij gemakke lijk met 4923. In het begin zag het daar niet naar uit want SCH had een 80 voor sprong voordat OK tot scoren kwam. SCH maakte daarna de fout de OK'ers in hun speltype te laten komen, zodat deze al spoe dig aan een voorsprong kwamen. Al de po gingen ten spijt kwam SCH er niet meer aan te pas. De laatste speelphase verliep in een min der prettige sfeer, waaraan enkele spelers door te fel spelen schuld hadden. HHC bleef voorts zijn kans behouden door een zege op HOC met 4430. Vrij gemakke lijk bleef HHC de baas over een slecht com binerend HOC dat het te veel zocht in af standschoten. HOC bezet nog steeds de laat ste plaats. De basketballuitslagen van Vrijdagavond luidden: Dames: AntilopenPSVH 2810. Heren: HOC 3—IHJ 3 26—11; Antilopen 3 —SCH 2 20—30; HHC—HOC 44—30; Ooster kwartierSCH 4023. STUTTGART (ANP). Naar de directie van de Daimler-Benz A.G. meedeelt zal de Mercedes-Benz sportwagen 300 SL in 1953 niet deelnemen aan internationale sport wagenraces. De fabriek zal zich de met dit type in de loop van het vorig jaar opgedane ervaringen ten nutte maken bij de ontwikkeling van haar seriewagens en zich concentreren op de voorbereiding van het raceseizoen 1954 als de nieuwe formule voor Grand Prix- races van kracht wordt. ADVERTENTIE De Stofzuiger Speciaalzaak Gen. Cronjéstr. 43 Spaarne 3 Tel. 16990 Tel. 17696 Kruidbergerweg 51, Santpoort Het speciale adres voor STOFZUIGERS Reparatiën en onderdelen De Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding, de Nieuwe Unie voor de Wan delsport en de Noord-Nederlandse W'andel- bond zijn met terugwerkende kracht vanaf 1 Januari in federatief verband verenigd. Zoals bekend organiseert de NBvLO de jaarlijkse vierdaagse in Nijmegen, de NUW is de wandelsportbond in het Oosten van ons land, terwijl de Noord-Nederlandse Wandelbond de organisatie is voor de drie Noordelijke provincies. Voor de hoofdklasse competitie speelden in het clublokaal van „Oosterkwartier" in Haarlem de Weesper Damclub tegen Dam club „St. Bavo". Beide clubs zijn candidaten voor de onderste plaats, zodat deze ontmoe ting onder hoogspanning werd gespeeld. Na een zware en spannende strijd eindigde deze wedstrijd voorlopig in 6—6, doch de af gebroken partijen doen een kleine overwin ning voor de Weespenaren verwachten. In dit geval zal St. Bavo waarschijnlijk niet meer aan het spelen van degradatiewedstrij den ontkomen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7