Ongeveer vijftigduizend mensen moeten nog worden geëvacueerd Zwitsaletten Rampenfonds ontving reeds meer dan drie millioen Fiscale faciliteiten voor geldelijke hulpverlening ismm MARTIN Wereldnieuws Regeringsverklaring over watersnood Woonruimte gevraagd De radio geeft Donderdag BESTRIJD DIE GRIEP! PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN MEDEDELING DANS-ACADEMIE ió het zo WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 2 Twee jaar geëist wegens poging tot doodslag Deviezenreserve 62 millioen hoger Schoenfabriek te Dongen uitgebrand Kerkelijk Nieuws mm KOU GEVAT... Rode sneeuw In de vergadering van de Tweede Kamer gaf minister-president dr. W. Drees Dinsdag een overzicht van de toestand in de door de watersnood getroffen gebieden. Tijdens de toespraak van minister Drees: juist achter hem minister Beel, verder van links naar rechts de ministers Staf, Algera en De Bruyn Op de achtergrond een kaart van de getroffen gebieden in Zuid-West Nederland. In de beide Kamers der Staten Generaal is gistermiddag een verklaring van de regering voorgelezen over de gevolgen, welke de springvloed in de nacht van Zater dag op Zondag voor ons land hebben gehad. In de Tweede Kamer werd zij afgelezen door minister-president Drees en in de Eerste Kamer door minister Beel. Na haar verontrusting te hebben geuit over het nog steeds stijgende aantal slachtoffers spreekt de regering hierin over de waterstaatswerken waarvoor ons land als gevolg van deze ramp is geplaatst. Deze eisen een technisch apparaat, dat slechts door samenbunde ling van alle op dit gebied voorhanden krachten zal kunnen worden verkregen. Zeer nauwe samenwerking van waterschappen, provinciale waterstaatsdiensten en de rijks waterstaat is geboden. Naast waterstaatkundige werken zijn tienduizenden hectaren van onze vruchtbaarste grond door het water geteisterd. Vooral op die plaatsen, waar zout water binnendrong, kan, indien het niet zou gelukken het zeewater spoedig te lozen, de schade zeer aanzienlijk zijn. Duizenden stuks vee zijn verloren gegaan. Het zal nog geruime tijd duren, alvorens een duidelijk beeld is gevormd omtrent de om vang waarin de veestapel heeft geleden. Het staat vast, dat hierdoor aan het na de oorlog in zo belangrijke mate bereikte herstel een ernstige slag is toegebracht. Geldt dit voor ons nationale herstel in het algemeen, het geldt het sterkst voor hen, die in het bijzonder als rechtstreeks slacht offer van deze ramp zijn te beschouwen. Hoevelen van hen hun woningen met alle have en goed hebben moeten achterlaten om elders onderkomen te vinden, valt nog niet bij benadering te zeggen. Alles wat mogelijk is wordt gedaan om hun lot te verzachten. Onmiddellijk na de ramp is een aanvang gemaakt met evacuatie van slachtoffers. Provinciale evacuatiecommissarissen heb ben alle nodige maatregelen genomen. De evacuatie is nog niet voltooid. Te vrezen valt, dat in totaal ongeveer 50.000 perso nen van elders moeten worden onderge bracht. Dit cijfer kan echter slechts met het grootste voorbehoud worden gegeven. De regering doet een dringend beroep op allen, die ondanks de woningnood nog in staat zijn slachtoffers op te nemen, zich daartoe beschikbaar te stellen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Sionsliederen. 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.35 Ik weet, ik weet wat u niet weet. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Orgel. 11.30 Pianotrio. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Hammondorgel. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Pla ten. 14.00 Paul Vlaanderen en het Jonathan Mysterie, hoorspel. 14.40 Sopraan en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Van Jepita's en Mantilla's. 16.30 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Regeringsuitzen ding: Wat levert het Surinaamse bos? 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Repor tage of platen. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Ge sproken brief uit Londen. 19.05 Discogram. 19.40 Rondetafelparlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroeporkest en solist. 21.15 Om een Bagatel, hoorspel. 22.30 Platen. 22.50 De vrouw in gezin, maatschappij en Staat, cau serie. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de izele luistert, causerie. 12.00 Angelus, 12.03 Concert. (12.30—12.33 Land- en tuinbouw- mededelingen). 12.55 100 Jaar Kromstaf. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.25 Sopraan en piano. 14.00 Promenade-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Kamer muziek. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Cello en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 De Zeeuwse Humor, causerie. 18.00 Strijk kwartet. 18.35 Op de stelling. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd program ma. 21.45 Vragen aan voorbijgangers. 22.15 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Clavecimbelrecital. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Pla ten. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Orkest concert. 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Causerie. 19.50 Platen. 20.00 Klankbeeld. 20.20 Verzoekprogramma. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.55—23.00 Nieuws. Prins voorzitter Rampenfonds Het Nationaal Rampenfonds dat zich be last heeft met de inzameling van de gelde lijke bijdragen, komt onder voorzitterschap van Prins Bernhard in verband met het aftreden als zodanig van jhr. mr. Beeiaerts vain Blokland, de vice-president van de Raad van State. Het Nationaal Rampen fonds wordt, bij de uitvoering van zijn taak, gesteund door het apparaat van de nationale commissie voor vluchtelingen hulp. Gelet op de zeer bijzondere omstan digheden heeft de regering besloten voor giften ten gunste vain het rampenfonds verschillende belastingfaciliteiten toe te staan. Met name zullen zowel natuurlijke personen als lichamen voor de Inkomsten belasting, de Loonbelasting en de Vennoot schapsbelasting giften in geld aan het Na tionaal Rampenfonds tot elk bedrag, mits schriftelijk bewezen, van het inkomen of de winst mogen aftrekken. De wettelijke beperkingen op het gebied van aftrek van giften zijn hier niet van toepassing. Over bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds van het loon wor den afgestaan (waaronder begrepen loon uit overwerk) behoeft geen loonbelasting te worden betaald. Goederen, die uit be drijfsvoorraden ten behoeve van de wa tersnoodslachtoffers aan het Nederlandse Rode Kruis en eventuele andere daartoe aangewezen instanties worden geschonken, komen ten laste van de fiscale winst. Van deze goederen wordt geen omzetbelasting geheven. Aan fabrikanten en importeurs van tabaksartikelen wordt in dat geval vrijstelling van accijns verleend. Van schenkingen in geld aan het Nationaal Rampenfonds en van goederen aan het Nederlandse Rode Kruis en eventuele an dere daartoe aangewezen instanties zal geen schenkingsrecht worden geheven. Voorts is terstond aan de ontvangers op gedragen verzoeken om uitstel van belas ting van hen, die door watersnood zijn ge troffen, op ruime schaal in te willigen. Nooduitkeringen In samenwerking met het Nationaal Rampenfonds zal worden begonnen met de verstrekking van nooduitkeringen aan de getroffenen op de voet van de regeling voor oorlogsslachtoffers, waarbij de be trokken gemeentebesturen nog heden zal worden gevraagd zich met de uitvoering te belasten. Vervolgens zal het herstel van de schade de volle aandacht moeten heb ben. De bijzondere kosten, die waterschap pen en andere lagere publiekrechtelijke lichamen voor het herstel van dijken, wa terkeringen en wegen te dragen zouden krijgen, zal het rijk te hulp hebben te komen. Voor het herstel van landbouw gronden, boerderijen en bedrijfsinrichtin gen zullen dezelfde organen werkzaam zijn als in 1945. Voor de privaatrechtelijke schaden zal een regeling zijn te treffen in de geest van de wet op de materiële oor logsschaden. Zal dus voor leniging van de directe nood en voor vergoeding van verloren kle ding en andere particuliere bezittingen in de eerste plaats een beroep worden gedaan op de offerzin van het Nederlandse volk in al zijn geledingen, de omvang van de over stromingsramp is zo groot, dat pok aan zienlijke bedragen voor herstel en schade vergoeding voor rekening van de schatkist zullen komen. Te verwachten is, dat daar voor mede zal kunnen worden geput uit de tegenwaarderekening, verkregen uit de dollarhulp. In de regeringsverklaring wordt voorts een overzicht gegeven over de mate waar in de verschillende gebieden in Zuidwest Nederland door de watersnood zijn getrof fen. Tenslotte betuigt de regering, haar deelneming met de slachtoffers van def wa tersnood in Engeland en België. De procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof, mr. Kist, heeft bevesti ging gevraagd van een vonnis van de Haarlemse rechtbank twee jaar gevan genisstraf met aftrek wegens poging tot doodslag tegen de 38-jarige tuinders knecht K. P. uit Haarlemmermeer. In Juni 1952 is de verdachte op een och tend met een broodmes in de hand de slaapkamer van zijn benedenburen binnen gelopen en heeft zijn buurvrouw het mes in de borst gestoken. Dit heeft hij het vorige jaar voor de Haarlemse rechtbank verklaard. Hij vertelde toen ook, dat hij kwaad was geweest, omdat zijn beneden buren hem niet zoals zij hadden be loofd op een autorit hadden meege nomen, maar kennissen hadden geïnvi teerd. Voorts vertelde de verdachte toen, dat hij de opzet had gehad zijn buurvrouw te doden. Gisteren zei de tuindersknecht: „Ik wist niet meer wat ik deed en ik heb het niet opzettelijk gedaan." In zijn requisitoir zei mr. Kist, dat vol gens de behandelende geneesheer het slachtoffer als door een wonder het leven heeft behouden. De verdediger, mr. G. J. H. de Leeuw uit Haarlem, vroeg het hof op menselijke gronden een deel van de straf voorwaardelijk op te leggen. Het Hof zal op 17 Februari a.s. arrest wijzen. Volgens de weekstaat van de Neder- landsche Bank is de goudvoorraad deze week onveranderd gebleven op f 2149 mil lioen. Daarentegen vertoont de netto de viezenreserve een belangrijke stijging, na melijk van f 1588 tot f 1650 millioen. Goud en deviezen samen bedragen nu f 3799 millioen. De biljettencirculatie is weer boven de f 3 milliard uitgekomen. Opmerkelijk is de toeneming van het saldo der schatkist, dat thans bijna f 1 mil liard groot is. Door tot nu toe onbekende oorzaak ont stond Dinsdagavond om half twaalf brand in de schoenfabriek van de firma Leyten te Dongen. De brandweer wist met veel moeite de belendende gebouwen, waar onder hótel Musis Sacrum te behouden. De fabriek brandde grotendeels uit. De schade wordt geraamd op 300.000. De fabriek was op beurspolis verzekerd. Ned. Herv. kerk Beroepen te Rijssen H. G. Abma te Rot- terdam-Delfshaven. 'Aangenomen naar Ousterhaule (toez.) H. Nijeboer, vicaris te Holten. Beroepbaarstelling. De heer G. Caze- mier, theol. cand., Burg. Knappertlaan 140 te Schiedam, stelt zich beroepbaar. Geref. kerken Beroepen te Giessen-Rijswijk Z. C. Ver- sluys, cand. te Geldermalsen; te Winscho ten (2e pred.pl.), M. J, Mulder te Sprang; te Makkum B. P. Suurmond te Oppenhui zen. Aangenomen naar Wieringerwerf H. van Benthem te Holwerd. Geref. kerken onderh. art. 311 K.O. Aangenomen naar Musselkanaal M. v. Booren, cand. te Kampen. Chr. Geref. kerken Beroepen te Amsterdam N. A. W. Drechsker, cand. te Amsterdam. Oud-Geref. gemeenten Bedankt voor Aalburg, T. Woudwijk te Rotterdam-Zuid. ADVERTENTIE met de snel en feilloos werkende: ...'ti Z.WJ TSAL preparaat.' De Kleinemarkt in Vlissingen Zondagochtend. Rechts het bureau en de drukkerij van de Provinciale Zeeuwse Courant. Bij het Nationaal Rampenfonds was gisteren reeds meer dan f 3 millioen binnenge komen. De telegrafisch, schriftelijk en telefonisch ontvangen toezeggingen be liepen f 2.625.290,14. Daarnaast was in contanten, chèques en postwissels een bedrag van f 305.157,14 ontvangen. Daar nog tal van stortingen en overschrijvingen bij de banken en de postchèque- en girodienst zijn gedaan, waarvan gisteravond nog geen afrekening was ontvangen, mag de schatting van ruim f 3 millioen als niet overdreven worden beschouwd. De voorzitter van de Nederlandse Redersvereniging heeft mede gedeeld dat de rederijen die de grote vaart beoefenen, gezamenlijk een bedrag van een millioen gulden beschikbaar stellen aan bet Nationaal Rampenfonds. De Vereniging ter Behartiging van de Belangen des Boekhandels zal op korte ter mijn een uitgave het licht doen zien, gewijd aan de overstromingsramp. De uitgave zal in foto's een sober relaas geven van de ernstige gevolgen dezer catastrophe. De vereniging heeft voor de verzorging en de verspreiding dezer uitgave de belangeloze medewerking verkregen zowel van de uit gevers als van de boekhandel in het gehele land. Verwacht wordt, dat ook de papier handel en de drukkers belangeloos aan deze uitgave zullen medewerken. De gehele ADVERTENTIE Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de weldadi. ge warmte verjaagt verkoudheid. opbrengst van de uitgave zal aan het Na tionaal Rampenfonds worden afgedragen. Onder de bezoekers van de Rotterdamse beurs, die Maandag bijna 70.000 bijeen brachten voor het Nationaal Rampenfonds, is Dinsdagmiddag opnieuw gecollecteerd. Totaal is nu 101.840 bijeengebracht. De Nederlandse Zachthoutbond heeft 60.000 uitgetrokken voor de slachtoffers van de watersnood. Het bedrag, dat Arnhemse bedrijven, in stellingen en organisaties tot dusverre heb ben geofferd voor de getroffen gebieden, beloopt, met de gift van de gemeente Arn hem, reeds meer dan twee ton. Het personeel van de Nederlandse Spoor wegen heeft door opoffering van één dag betaald verlof een bedrag van 300.000 ter beschikking gesteld voor de slachtoffers van de watersnood. De directie heeft daaraan eenzelfde be drag toegevoegd, zodat 600.000 aan het Nationaal Rampenfonds kon worden over gemaakt. 19. Agenten houden er niet van, dat men hen kisten over het hoofd slaat; en de politieman, die aldus door Pat O'Nozel was behandeld, maakte op deze regel geen uit zondering. Een aanzwellend gegrom uit de kist bewees, dat de agent bezig was een belediging van een ambtenaar in functie te constateren. Alles wees er op, dat hij strenge maatregelen zou gaan treffen, zo dra hij weer op krachten was. Maar hier wachtte Pat niet op. „Vooruit!", riep hij, Panda, die door de laatste gebeurtenissen totaal verbijsterd was, met zich mee sleu rend, „geen tijd om dat agent alles uit te leggen; anders missen wij de boot!" En voor Panda goed en wel kon verwerken, wat er allemaal gebeurde, had Pat hem meegetrokken achter op een auto, die in de richting van de haven reed. Dat teas een snelle, onopvallende aftocht!", zei Pat voldaan. De twee spionnen, die onze vrien den gevolgd waren, hadden echter alles gezien! „Daar gaan de geheime agenten!", riep de grootste, „achter ze aan!" „Nee", zei de kleine, „eerst politieman helpen!" „Een politieman helpen??", herhaalde de grote, „drommelowits! Dat heb ik nog nooit gedaan!!' „Kletschka!", siste de kleine, politieman boos op geheime agenten; hij gaat achtervolgen. Wij met politieman mee, dan wij krijgen geheime agenten!" De „Nederlanden van 1845" heeft hon derdduizend gulden geschonken, mede na mens haar dochter-maatschappijen en haar vestigingen overzee. Bovendien heeft een inzameling onder het personeel meer dan 10.000 opgebracht. Een Amerikaan, die met een K.L.M.- vliegtuig uit New York aankwam, over handigde, nadat hij uit het toestel gestapt was, aan een K.L.M.-employé een chèque voor een aanzienlijk bedrag, bestemd voor hulp aan de slachtoffers van de ramp. Het Centraal Verkoopkantoor voor de Kalkzandsteenindustrie te Hilversum heeft de minister van Wederopbouw een millioen kalkzandstenen voor het rampgebied ter beschikking gesteld. Honderdtwintig veehouders van het Kampereiland hebben besloten ieder één rund af te staan voor een nader aan te wijzen gemeente of streek in het getroffen gebied. ADVERTENTIE voor de leerlingen van de Dansacademie MARTIN In verband met de nationale ramp zullen de lessen in clubverband deze week geen doorgang vinden. Zonder nader bericht vangen de lessen Dins dag 10 Februari weer aan. Uitgewezen. De Hongaarse ambassade ta Parijs heeft bekend gemaakt, dat Hon garije Dinsdag de Israëlische culturele attaché te Boedapest, Walter, heeft ge last „onmiddellijk" Hongarije te ver laten. De attaché, die door de Hon gaarse autoriteiten wordt beschuldigd van spionnage, is Dinsdagavond per vliegtuig vertrokken. Perikelen. Uit officiële bron is te Lima vernomen, dat de Peruaanse politie op verscheidene plaatsen in het land, in het bijzonder te Arequipa, razzia's heeft uitgevoerd en een aantal arbeids- leiders heeft gearresteerd. Een offi ciële woordvoerder deelde mede, dat uit gevonden documenten is gebleken, dat er een plan voor internationale commu nistische actie bestaat om de Peruaanse regering omver te werpen. Het voor naamste centrum van activiteit der Peruaanse communisten ligt, aldus deze woorvoerder, in Bolivia, waar ver scheidene anti-Peruaanse organisaties werken. Propaganda. Zeven Amerikaanse commu nistische leiders zijn tot drie jaar ge vangenisstraf en een boete van 6000 dollar elk veroordeeld. Vijf andere lei ders zijn veroordeeld tot twee jaar en 4000 dollar boete. Een beschuldigde kreeg een jaar en 2000 dollar boete. De beschuldiging luidde: „samenzwering teneinde de gewelddadige omverwer ping van de regering der V.S. te pro pageren". Slaap. Op het eiland Cainvey (Engeland) vonden leden van een reddingsploeg die deelnam aan de hulpverlening na de overstromingen een drijvende wieg met een slapende zuigeling van acht weken. De wieg was blijven hangen aan een huis, dat nog slechts voor een deel bo ven water uitstak. Ook daar. Volgens in West-Berlijn aange komen vluchtelingen zijn er in vele Oost-Duitse districten als gevolg van plotselinge dooi ernstige overstromin gen voorgekomen. De Oder, Elbe en de Neisse zouden o.a. twee tot vijf km. buiten hun oevers zijn getreden, waar door verscheidene dorpen onder water worden gezet, aldus deze berichten, die nog niet door officiële Oost-Duitse kringen bevestigd zijn. Doel. In de Verenigde Staten zijn Dinsdag twee belangrijke maatregelen genomen op het terrein van de binnenlandse vei ligheid. President Eisenhower besloot de regeringscommissie die is belast met het onderzoek naar de trouw van re geringsambtenaren aan de staat, te ont binden en haar te vervangen door func tionarissen die direct onder de minister van Justitie staan. De Senaat nam ver dere maatregelen tot de vo..ning van een commissie van negen leden die be last zal worden met het leiden van de strijd tegen de communisten in de Ver enigde Staten. Tot dit doel werd een bedrag van 219.000 dollars ter beschik king gesteld. Vermist. Het 1.331 ton metende Zweedse schip „Aspo" wordt sinds Zondag ver mist. Het schip had Hartpool (Britse Oostkust; tot bestemming. De 22 opva renden van de „Aspo" zijn waarschijn lijk om het leven gekomen. Men heeft wrakstukken, een reddingsboei en een reddingsboot met de naam van het schip er op waargenomen. Ontploffing. De Britse marineleiding heeft medegedeeld dat zich Dinsdag te om streeks twaalf uur in een vliegtuigen- loods van het Britse vliegdekschip „in domitable" een ontploffing heeft voor gedaan. Eén der opvarenden is door het geweld der ontploffing over boord ge slagen, twee anderen werden gedood. De „Indomitable" lag, toen de ontplof fing plaats vond, in een Maltese haven. Ten minste veertig bemanningsleden zijn gewond. De schade is niet ernstig. Straf De Zuid-Koreaanse president Syng- man Rhee heeft de doodstraf ingesteld voor burgers die Noordelijke ontsnapte krijgsgevangenen helpen. Nieuw. Tengevolge van een vulkanische uitbarsting in September 1952 is aan de Japanse Zuidkust een nieuw eiland ont staan, aldus hebben geleerden te Tokio medegedeeld. Het eiland heeft de naam Myodjimsje gekregen. Volgens de ge leerden is het 250 meter lang en heeft het twee kraters. Het eiland ligt op 140 graden 3 Oosterlengte en 31 graden 57 Noorderbreedte. Neergestort. Twee „Meteor"-straaljagerg van de Belgische luchtmacht zijn Maan dagmiddag neergestort. Een in de om geving van Thienen, de andere bij Leu ven. De twee piloten kwamen om het leven. Driekleur. Generaal Collins, stafchef van het Amerikaanse leger, heeft na zijn bezoek aan Korea te Washington ver klaard, dat de „operatie Smack" de Amerikaanse aanval, welke door uitge nodigde generaals en verslaggevers werd gadegeslagen een strikt miltaire manoeuvre was. De uitreiking van operatieplannen (met een omslag in drie kleuren) was echter een fout. „Het leger aanvaardt het als een fout en be treurt het voorgevallene", aldus Col lins. RODE sneeuw is niet zo'n bijzonderheid als velen wellicht zullen veronderstel len. Dit verschijnsel is aangetroffen in ver scheidene bergstreken van ons continent, zoals de Alpen, de Karpathen, de Scandi navische gebergten, de Sierra Nevada, enz. minder aanleiding geeft tot verwondering of tot bange vermoedens over naderende natuurrampen, of het vergaan van de we reld. Want daarmede werd het vreemde en onbegrepen verschijnsel van de rode sneeuw in vorige eeuwen bij voorkeur in Maar in haar opvallendste^ vorm heeft de verband gebracht. De rode kleur zag men als iets onheilspellends en moest volgens velen ook wor den opgevat als een waar schuwing voor komende on heilen. Verder kan sneeuw uiteraard nog allerlei verontreinigingen J bevatten,waardoor een bepaal de kleur ontstaat. Zo kan in streken met veel dennebossen somtijds gele sneeuw worden waargenomen, doordat' het stuifmeel van de dennebomen zich op het sneeuwdek heeft gespreid. Maar dat is natuurlijk veel minder interessant en ge heimzinnig dan de door wieren veroor zaakte kleuren. Verstoven mergel legt som tijds ook een gele of roodachtige stoflaag op de sneeuw, inaar dan noemen we de sneeuwlaag eerder vuil, dan bekoorlijk. Nu we het over verstuiven hebben, moe ten we u toch ook nog even wijzen op het geheimzinnige feit dat 3/4 van de Sinaï woestijn spoorloos verdwenen is. rode sneeuw zich vertoond op Groenland, waar de ontdek kingsreiziger Ross een bergfor- matie doopte met de naam Karmozijne Rotsen wegens de opvallend rode kleurschake ringen welke de sneeuw daar aan had gegeven. Deze kleur wordt veroor- zaakt door algen, kleine eencellige plan tenor ganismen, wier kleuring bevorderd schijnt te worden door de smeltpunttem- peratuur van het sneeuwoppervlak, wan neer dit door de zon wordt beschenen. Want deze algen komen alleen in de bo venste sneeuwlaag voor. De naam van de alg is sphaerellam, over eenkomstig de bolvorm van de cel, die zó klein is dat zij uitsluitend door middel van een microscoop kan worden waargenomen. Behalve de rode algen, komen in de sneeuw ook groene algen voor, doch de verkleu ring welke zij veroorzaken is minder op vallend in het berglandschap, waar het blauwe licht veelal overheersend is, waar door het groen minder afsteekt en ook Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2