Twintigduizend bewoners van Goeree-Overflakkee afgevoerd Dodencijfer nu 1352 Amerikanen maken korte metten met dijkgaten Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het Buitenland Ook Schouw en-Duiv eland nagenoeg ontruimd Opbrengst collecte In enkele dagen Prins hielp bij het reddingswerk Haarlem en omstreken Bijna f200.000.- Het woord is aan... Vliegtuigen vol rotsblokken naar Nederland Generaal Ridgway offerde mee In Maart geen herhalingsoefeningen Radioberichten voor de noodgebieden Gevecht om grote dijk op Putten Voor Nationale Rampenfonds ere JAARGANG No 178 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 20 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WIJ MOETEN ALLEN wel onder de in druk komen van de grote hulpvaardigheid en de warme belangstelling, die zoveel an dere landen jegens Nederland tonen in deze tijd van rampspoed. Misschien hadden velen die niet in zulke mate verwacht. Er blijkt uit hoe groot de gevoelens van men selijke verbondenheid zijn als een natuur ramp onheil sticht. Grenzen, diplomatieke disputen, economische eigenbelangen en zelfs dat soort van critiek, dat in volken ten aanzien van eikaars eigenaardigheden en levensgewoonten zo vaak tot uiting pleegt te komen, zijn meteen vergeten: van geen belang meer. Men ziet nu geen vreem delingen maar zijn medemensen. Re geringen, die sympathie hebben betuigd en hulptroepen gezonden om de macht van het water te bestrijden, vinden in eigen land niet alleen de medewerking van het Rode Kruis, niet alleen van „instanties" en organisaties, maar ook van de menselijke persoonlijkheid, die getroffen en ontzet is door het gebeurde en zich zelf als hulpver lener doet gelden. Dat ontdekken wij in zo talrijke mededelingen uit Frankrijk, Italië, Amerika, Denemarken, Zweden, Engeland ik noem nu maar enkele landen uit de vele en dat treft ons bijzonder, evenzeer als de persoonlijke toewijding en harde ar beid van al die Amerikanen, Fransen, En gelsen, Canadezen, Duitsers ja, ook Duit sers die in het gebied van de rampspoed meevechten tegen het water en al zoveel mensen hebben geyed. Als ge leest welke grote hulpacties zelfs in verre landen als Australië en de Verenigde Staten in werking zijn gebracht komt ge ongetwijfeld nog meer onder de indruk van de grote sympathie, die eruit spreekt dan van getal len in verschillende munteenheden, die men moeilijk kan overzien en nog minder be oordelen met betrekking tot het enorme verlies, dat moet worden vergoed. Het is overigens duidelijk genoeg, dat dit in vele gevallen nog maar eerste opgaven zijn, zo als een Amerikaanse woordvoerder heeft gezegd als commentaar bij een gift van bijna 400.000 van het Amerikaanse Rode Kruis: An initial contribution from the American people. Er zijn landen, waaruit hulp tot ons komt, die veel armer zijn dan het onze en van de opeenvolgende oorlogen zwaarder geleden hebben. Wie denkt aan Oostenrijk en Griekenland beseft dat zonder moeite. Tóch helpen, toch daadwerkelijke sympa thie tonen en daarmee een begrip, dat doet denken aan hetgeen zoveel eenvoudige mensen zelf in die landen hebben moeten doormaken. De nieuwe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, die nu door Europa reist, en in enige steden krach tige taal heeft geuit ten aanzien van het falen om tot West-Europese integratie te komen, moet wel getroffen zijn door de tegenstelling. De tegenstelling, bedoel ik, tussen het diplomatiek en politiek geharre war en.getwist ën misverstand enerzijds en de boven-nationale hulpvaardigheid clie tot uiting komt op een oneindig groter ge bied dan West-Europa en dan zelfs dat van een veronderstelde Atlantische Unie nu in een land grote nood heerst. Ook hij zal zich wellicht afvragen of dat nu alleen mogelijk is als een natuurramp losbreekt. Ook hij zal er misschien de aan zichzelf gestelde vraag aan toevoegen, of niet veel meer op dat diplomatieke en politieke ter rein tot stand zou komen als de gevoelens en het gezonde verstand die in de volken zélf leven zich daarbij in sterke mate kon den doen gelden. Als die beslissingen niet alleen maar afhankelijk waren van de moed en het doorzettingsvermogen van per sonen op officiële posten, vaak gedrukt door hun verantwoordelijkheid, soms be ducht voor de toekomst van hun partij en benauwd voor de stemming onder hun kie zers, die zij als dit of dat mocht gebeu ren niet durven riskeren. Foster Dulles is vanmorgen in ons land aangekomen. Hij en zijn belangrijke reis genoot, Harold Stassen, zullen hier onge twijfeld over meer hebben te spreken dan over de verwezenlijking van het Europese leger, die het „integratie-doel" is waarvoor zij in hoofdzaak hun reis hebben onder nomen. Zij zullen zelfs wel moeten erken nen, dat in het Nederlandse geval de defen sie tegen de zee van prifnair en overheer send belang is geworden. En dat contrast tussen de diplomatieke verdeeldheid en de unie tegen de machtige zee zal zich in het oord van de ramp zelf nog scherper aan hen opdringen dan tijdens hun bezoeken aan Londen, Parijs, Bonn. Ook zullen zij hier warme dankbetuigingen in ontvangst hebben te nemen. En ongetwijfeld moet deze Amerikanen, vertegenwoordigers van een enorm gebied dat in vergelijking met Nederland maar heel spaarzaam bevolkt is, de eveneens scherpe tegenstelling treffen met een zo klein en zo kwetsbaar landje, door meer dan tien millioen mensen be volkt. Nu de ramp geschied is mag het wel goed heten, dat zij juist op dit ogenblik Nederland bezoeken en zich een eigen in druk van de werkelijkheid kunnen vormen en die met zich meenemen naar Washing ton. R. P. Alle reserve-officieren, dienstplichtige onderofficieren en dienstplichtige korpo raals van de Koninklijke Landmacht, die een oproeping hebben ontvangen, op 2 of 5 Maart voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen en alle dienstplich tige korporaals en soldaten van de Kon. Landmacht, die een oproeping hébben ont vangen op 16 Maart voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen te komen, hoeven aan deze oproep geen gevolg te geven. Met ingang van vandaag worden de be richten van de bijzondere berichtendienst (dus niet de nieuwsuitzendingen van het ANP) alléén op de hele uren uitgezonden. Dit kan thans, omdat zeer vele instanties in de noodgebieden via radioverbindingen of herstelde telefoonlijnen te bereiken zijn. Voor zéér belangrijke berichten wordt een uitzondering gemaakt. Deze worden dan tussentijds uitgezonden en op de hele uren herhaald. Stavenisse. Rubberboten in het droogvallende centrum van het stadje. Op het eiland Goeree-Overflakkee verblijven thans nog tienduizend men sen. Ongeveer 20.000 eilandbewoners zijn in de afgelopen dagen naar elders vervoerd. Oude en Nieuwe Torige zijn vrijwel geheel geëvacueerd. De burgemeester van Nieuwe Tonge heeft zijn hoofdkwartier zelf over geplaatst naar Dirksland. Van deze gemeente uit treft hij voorbereidingen voor het herstel van het zwaar gehavende Nieuw Tonge. Hélicoptères en „ducks" hebben in de afgelopen dagen ongeveer 1650 geïsoleerde mensen op Goeree-Overflakkee gered. Volgens de berichten, die gisteravond binnenkwamen zijn in Middelharnis 16 slachtoffers te betreuren. In Nieu we Tonge zijn reeds 87 doden geborgen en in Oude Tonge schat men het aantal doden op ruim 300. In sommige plaatsen is 80 tot 90 percent van heï vee omgekomen. Men is thans bezig met het afvoeren van de cadavers. Deze worden achter auto's gesleept naar- schepen, die voor het ver voer naar de destructiebedrijven zorg dra gen. Dit werk is echter zeer tijdrovend. Het zal zeker nog enige weken duren voor men alle cadavers heeft geborgen. Ameri kaanse genietroepen hebben voorgesteld de cadavers ter plaatse te vernietigen. Zij hebben voor dit doel een aantal vlammen werpers aangeboden. Over dit aanbod is nog geen beslissing genomen. Op Goeree-Overflakkee is men bijzon der onder de indruk gekomen door de grote steun, die Amerikaanse, Engelse en Franse genietroepen hebben verleend, zo deelde de burgemeester Rijnders van Mid delharnis mede. Donderdagmiddag heeft Prins Bernhard Middelharnis bezocht. Hij sprak geruims tijd met de burgemeester en met enkele getroffenen. In een hélicoptère maakte hij een vlucht naar het verdronken land. Hij haalde onder meer enkele geïseleerde per sonen uit Nieuwe-Tonge. In Ooltgensplaat verblijven nog onge veer 60 personen. De overige inwoners zijn geëvacueerd. De in het drooggevallen ge bied te Middelharnis staande woningen zijn weer van gas en electriciteit voorzien. Men heeft voldoende scheepsruimte en me dische hulp ter beschikking. Snel recht Burgemeester Rijnders van Middelhar nis heeft medegedeeld, dat enkele mannen zijn gearresteerd, die zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van goederen uit ver laten woningen. Zij droegen Rode Kruis banden om de armen. De burgemeester deelde mede, dat er geen vreemdelingen meer zullen worden toegelaten op Goeree- Overflakkee. Degenen, die zich schuldig maken aan diefstal uit woningen van de slachtoffers van de watersnood, zullen ter plaatse door een politierechter, worden be recht. - De hulpverlening aan de slachtoffers van de watersnood op Goeree-Over flakkee heeft thans nagenoeg haar be slag gekregen. Vanddag is een gedeel te van het hulpverleningsmaterieel (boten, hélicoptères, „ducks", en der gelijke) naar elders gedirigeerd. Bij Dirksland zal een hospitaalschip wor den gestationneerd om indien dit nodig mocht blijken de patiënten uit het ziekenhuis aldaar (het enige op het eiland) te kunnen evacueren. Dirksland en Melissant staan geheel droog. Inmiddels werken duizenden eiland bewoners en vrijwilligers dag en nacht aan het herstel van de dijken. Er zijn dijkwachten ingesteld voor die dijken, die zwakke punten vertonen. „Met uitzondering van een deel van Bruinisse en enige families te Zijpe is Dui- veland thans geheel geëvacueerd" vertelde de luitenant-kolonel Beets, commandant van de Commandotroepen Donderdag in zijn dagelijks rapport. Daarbij rekende hij dan kennelijk Zierikzee tot het Westelijker Schouwen, want daar zit ook nog een aan tal mensen. In deze evacuatie hebben de commando's een groot aandeel gehad. Zij hebben tezamen met de burgers ongeveer 1200 mensen gered. Luit.-kpl. Beets heeft zijn commandopost in een der weinige nog bewoonbare huisjes op de dijk in Zijpe. Bruinisse wordt vandaag geëvacueerd. Van de 800 mensen, die er van de oorspronke lijke 2400 in de gemeente Bruinisse en Zijpe nog over zijn, gaan er 300 weg, de vrouwen, ouderen en kinderen, die afge voerd worden naar Rotterdam en Dord recht en vandaar in de richting Utrecht vertrekken. Behalve op de bovengenoemde twee zwaarst getroffen eilanden wordt de aan dacht nog altüd getrokken door het gevaar dat de dijk langs het Voornse kanaal be dreigt op het Zuidhollandse eiland Voorne en Putten. Wij laten hieronder gedeeltelijk het relaas van een A.N.P.-verslaggever over het gevecht om deze dijk volgen. Onder de felle stralenbundels van de zoeklichten van het Britse leger en het Nederlandse Rode Kruis en onder hagel- en sneeuwbuien, die worden afgewisseld met striemende slagregens, wordt thans met man en macht aan de versteviging van de ruim 7 kilometer lange zandzakkendijk langs het Voornse kanaal gewerkt. Ruim 300 militairen van het regiment Betuwe uit Laren, een contingent mariniers, grond- arbeiders uit Werkendam, studenten, kan toormensen cn talrijke andere in de meest uiteenlopende en vooral tegen de regen be schermende kleding gestoken hulpkrachten trachten onder de kundige leiding van Rijkswaterstaat binnen de kortst mogelijke tijd de Maandag in allerijl gebouwde bar ricade op te hogen en te verstevigen om het wassende water, dat het nog droog zijnde Voorne geheel dreigt te overspoelen, een halt toe te roepen. Halve maatregelen wor den er hier niet genomen. Want terwijl men aan de linkeroever aan de versterking van de reeds bestaande dijk bezig is, wordt aan de rechteroever met even grote voortva rendheid aan het leggen van een nieuwe dijk gewerkt. En bij het bouwen van deze tweede dam heeft men het voordeel, dat de rechteroever van het Voornse kanaal een stuk hoger ligt dan de linker-, waar door dus deze kant alleen maar behoorlijk opgehoogd dient te worden. Mocht de hulpdijk langs het Voornse kanaal niet houden, dan komt n.l. geheel Voorne blank te staan, hetgeen inhoudt dat Hellevoetsluis, naar welke plaats de eva- cué's van Goeree en Overflakkee worden overgebracht, van alle verbindingen met het achterland is afgesloten. Uit voorzorg heeft men de van Goeree en Overflakkee afkomstige vluchtelingen, die in Briclle, Oost-Voorne en Rockanje waren onderge bracht, in de loop van gisteren verder ge transporteerd. De afdeling Haarlem en Omstreken van het Nederlandsche Roode Kruis maakt be kend, dat de opbrengst die in de gemeenten Haarlem, Bloemendaal, Heemstede en Ben- nebroek door haar ten bate van het Natio naal Rampenfonds georganiseerde en op 4 Februari j.l. gehouden collecten in totaal tot heden bedraagt 191.765.46. Van dit bedrag is bijeengebracht door Haarlem 86.481.97 en een trouwring; door Bloemendaal 52.273.57; door Heemstede 45.155.27; door Bennebroek 7.854.65. In deze bedragen zijn wel begrepen de chèques, afgegeven door particulieren en gesteld ten name van de afdeling Haarlem en Omstreken van het Nederlandsche Roode Kruis, doch niet de chèques, afgegeven en stortingen, gedaan door bedrijven in Haar lem en omstreken. Onder deze bedragen, bijeengebracht door particulieren, is begr-e- pen een bedrag van 5.6.11.50, bijeenge bracht door en van het personeel en reserve personeel der Gemeentepolitie. Door nagenoemde bedrijven is aan de afdeling Haarlem en Omstreken van het Nederlandsche Roode Kruis tot dusver af- bedragen 70.000, n.l. 25.000 van Stork Hijsch, 25.000 van Figee en 20.000 van Droste. Deze bedragen zijn bijeengebracht door het personeel dier bedrijven, hetzij door inhouding op het loon, hetzij door uren extra arbeid, en tot de voormelde sommen aangevuld door de vennootschappen. In al deze bedragen, hetzij van particu lieren of bedrijven, zijn niet begrepen de bedragen, die rechtstreeks zijn toegezonden aan het Nationaal Rampenfonds. 4de verantwoording 6 Febr. '53 Bij ons blad zijn voor doorzending naar het Nationaal Rampenfonds de volgende giften binnengekomen. Mevr. D.—B. f 100.—; J. de B. en J. W. 50.—; C. H. 25.—; Th. A. v. H. 25.—; Mej. H. L. T. 10—; W. v. R. 10.—; A. R. Tr. 7.50; W. J. v. B. 5—; Biljartver Rood- Wit 10.—; C. de J. 2.50; C. V. 2.50; G. J. v. W. 10—; Mevr. Wed. v. W. 5.—; Wed. J. B. 3.50; A. Z. 100.—; K C- Tiga- Terocs 20.—; Motto „Een Zode" 115.—; fa. N. N. 25.—; Klaverjasclub Het Haasje 35.—; Mevr. R.—M. 10.—; H. E. S. 10-—; E. M.—S. 10.—; N. N. 10.—; C. H. te H. 2.50; Kitty, een Engelse vriendin van Hol land 20.C. L. 10.Vitesseclub Haar lem 50.—; Leerlingen Chr. Noorderschool, Velserstr. 344.51; J. G. v. D. 7.50; J. K. 50.—; A. C. K. 10.—; C. en K. 5.—; H. H. 10.—; E. S. 100.—; Mevr. L. V. IJm. 10.N. N. IJm. 10.Pers. Zaanl. Houthandel IJm. 150.—; Directie Zaanlandse Houthandel IJm. 1000.Op mijn zeventigste jaar 25.—; R. M. C. M. 50.—; N. N. 5.30; Alg. Ned. Verb. afd. Haarlem 10.—; Ivius 2.50; C. K. 10.—; fam. v. Th. 10.—; van een paar oudjes 10.H. v. d. V. 35. Kaartpotje KI. Houtstr. 10.—; X. IJ. 2.50; Mevr. v. E. 5.—; A. S. 0-50; den B. 2-50; fam. M. en V." 100.—; M. D. 10.— C R. v. L. 10.fam. P. 5.M. v. W. 2.50; K. L. 20.—; H. D. 5.—; Haarl Soc Teister- bant 100.—; N. N. 10.—; W. B. 5.—; Pers. en Dir. W. K. te Sp. 1000.E. H. M. A. 5.—; P. G. P. 125.—; J. S. V. 25.— Leerlingen Marnixschool 253-70; F. K. 40.Klaverjasclub Het Hemeltje 33. J. F. M. f 5.—; T. S. 5.—; J. S. 23.28; J. C. W. 25—; D. G. ƒ2,50; v. B. ƒ2,50; Kaartclub De Kip penren 11,—; A. de J. 100,—; Een dag loon Pers. A. de J. ƒ45.—; Pers. G. D. ƒ53,25; B. B. 100,—; fam. Mh. 50,—; J. v. V. 25,—; Rob ƒ1,—; T. G. A. ƒ1,05; J. en T. ƒ5,—; Winkeliersver. Spaarnwouderstraat ƒ150, D. en H. ƒ50,—; C. ƒ25,—; D. V. B.—fa. Enschedé ƒ160,—; A. H. ƒ2,50; N. N. ƒ5.—; W. v. C. ƒ5,Pers. Geldsw. Mat. fa. En schedé ƒ90; de Muco's ƒ10,M. V. ƒ2.50; Bep en Henk 10,N. N. 2,L. D. 10,-; Jan ƒ10,—; Stormwegmaasbroek ƒ45,—; J. J. B. ƒ5,—; H. v. St. ƒ10,—: A. H. E. 50,—; L. Z. 25,—'; Alg. Bond Ouden v. Dagen afd. Haarlem ƒ25,J. F. ƒ25,R. ƒ2,50; M. C. de G. ƒ10,—; Rembrandt-Cinema en Spaarne Theater ƒ2500,—: Mevr. S. ƒ5,—; Mevr. K. 5,Mej. E. M. ƒ10,L. J. K. ƒ10,F. R. 25,Drie jongens G. W. ƒ10.—; C. J. ƒ2,50; M. Heemstede ƒ20,A. Z. Bazar ƒ25,Snipperdagen 11, 27 en 52 ƒ13,28; Zwitserse vrienden ƒ20,—; L. v. H. f2,50: D. C. L. L. ƒ10,—; P. F. ƒ10.—; Opa W. 2,50; A. H. v. Z. f 10.—; Mej A. M. 7,50; Mevr. J. V. f 25.—: N. N. ƒ10.—; W. ƒ4.—; G. L. v. H. f2.50: Kaartpot P. S. 77,—; J. W. 25,—; Mevr. W. 10.—: G. de T. 20.—; J C. V. ƒ10,—; S. P. f 26 ƒ22,25; Dicky ƒ3.van Gepensionneerde ƒ2.Kaartpot 4 ƒ25,—; T. J. W. ƒ5,—; J. F. H. ƒ10,—; Irene Govaars ƒ2.50: Kees ƒ10,Mevr. Diesel 10,—; A. J. B. ƒ20,—; T. D. ƒ100,—; fam. J. v. d. V. 35,Lousje en Nico 2,50; Mar- tien en Hans 1,50; Loge Excelsior v. d. Int. A. S. C. Wallis: Overal kan men beneden of boven de plaats staan die men inneemt. Orde v. Goede Tempelieren ƒ50,Uit enveloppe ƒ20.—; P. V. ƒ2,50; J. K. ƒ5,—; Puzzelaar D. ƒ2.50; J. Z. 20,—; van Hanna ƒ0.45; A. P. ƒ10,—; Star ƒ11,30; J. F. t. P. ƒ10,Mej. A. S. ƒ5,—; Mevr. de K. ƒ5,—; Leerlingen Corn. Iioutmanschool ƒ88,20; Mej. M. A. ƒ5,—; H. C. S. ƒ25,—; Piet en Hans 1,Klaverjasclub De Konijnenberg 72,—; H. P. S. ƒ2,50; J. de G. ƒ10,—: M. V. 10,—; Happy Home, bijdrage v. d. Directie, een week zakgeld v. d. jongens en uit de omgekeerde spaarpotten van een aantal leerlingen, samen 148,66; Boekbinderij de Vos en personeel ƒ450,Eridgeclub Veren, v. Huisvrouwen 100,le collecte De Gro tere Wereld 125.—; Collecte Pinksterge meente ƒ250,Jeugdclub Gidion ƒ10, Jongensclub ƒ5,G. J. O. ƒ5,—: Bridge club K. N. ƒ10,—; H. B. ƒ20,—; N. N. ƒ25,—. De hierboven vermelde bedragen zijn reeds door ons naar het Nationaal Rampen fonds overgemaakt. Het totaal aantal genoteerde slachtof fers bedraagt thans 1352, gespecificeerd als volgt: Abbenbroek 1, Brandwijk 2, Brouwers haven 3, Bruinisse 1, Burgsluis 10, Ca- pelle 3, Dinteloord 3, Dreischor 15, Fij naart 46, Geersdijk 1, Goese Sas (aange spoeld van elders) 7, 's-Cravendeal 57, Halsteren 19, Hellevoetsluis 5, Heynen- oord 2, Nieuwendijk (land van Heusden en Altena) 3, Heijningen 25, Elftplaat (gem. Portugaal) 7, Hoedekenskerke 1, Hondsbossezeewering 1, Hontenisse (Kerk dorp Samswaarde) 8, Klundert 13, Kort- gene 40, Krabbendijke 4, Kruiningen 11, Maartensdijk 4, Maassluis 1, Middelharnis 16, Moerdijk 13, Nieuwerkerk en Ouwer- kerk 13, Nieuwe Tonge 87, Nw. Vosse- meer 50, Numansdorp 67, Oosterschelde (aangespoeld van elders) 4, Ossenisse 1, Oosterland 40, Ouddorp 1, Ouderkerk a. d. IJsel 2, Oudelande 2, Oude Tonge 300, Fapendrecht 1, St. Philipsland 1, Raams- donksveer 2, Rilland 1 (burgemeester), Rotterdam 1, Serooskerken 15, Stavenisse 300, Steenbergen 13, Stellendam 27, Slie- drecht 1, Stormpolder 6, Streyen 20 (min stens), Terneuzen 2, Texel 5, Tiengeme- ten 2, Veere 2, Vlissingen 3, Wagenberg 1, Willemstad 2, Wolfaartsdijk 9, Yerseke (aangespoeld van elders) 10, IJsselmonde 3, Zaamslag. 1, Zierikzee 15, Zuidland 20. Nu de evacuatie van de bewoners der getroffen gebieden voor een belangrijk deel is voltooid, zijn de Amerikaanse hulptroepen begonnen met het dichten van de dijken op gevaarlijke punten. Zij gaan daarbij op een in ons land ongebruikelijke methode te werk. Er wordt een Baiiybrug over het dükgat gelegd, die volgestapeld wordt met zand en rotsblokken, waarvan hele vrachten per vliegtuig van Duitsland uit worden aangevoerd. Daarna wordt de brug met springstof opgeblazen. Rotsblokken, zand en brokstuken van de brug storten in het gat en de dijk is dicht. De 1300 man Amerikaanse hulptroepen Zuidholland hebben onder technische lei zijn ondergebracht in de Chassee-kazerne te Breda. Er zijn zeventien verschillende eenheden, die verenigd zijn tot een ba taljon dat onder commando staat van ko lonel Ellery W. Niles. De Amerikanen hebben 64 ducks mee genomen, die overal in het noodgebied goede diensten bewijzen. Op zes punten in het bedreigde gebied heeft men waterzuiveringsteams opgesteld. Op de uitgestrekte terreinen van de Chassee-kazerne staan lange colonnes ma teriaal opgesteld. Behalve honderden auto's en jeeps bevinden zich daarbij een 150-tal 5-tons kipwagens en 9 tankwagens. De commandant liet zich vol waardering uit over de steun, die hij ondervindt van de Nederlandse verbindingsofficieren. De Amerikaanse hulptroepen zijn geheel „self-supporting". Herstel op Zuidhollandse eilanden Ook verschillende waterschappen in Generaal Ridgway heeft Donderdag on verwachts een bezoek gebracht aan ons land In zijn vliegtuig maakte hij een tocht boven de overstroom de gebieden om een inzicht te krijgen in de omvang van de ramp. Daarna bracht hij een bezoek aan het ministerie van Oorlog waar hij besprekingen voerde. Natuurlijk ging het bezoek van de generaal niet on opgemerkt voorbij. Er werd juist in Den Haag ten bate van het Rode Kruis gecollec teerd. De collectante klampte generaal Ridgway onmiddel lijk aan. De generaal offerde blijmoedig. ding van de Provinciale Waterstaat in die provincie, het herstel van verscheidene beschadigde dijken krachtig ter hand ge nomen. Het definitief herstel van de Schie- landse Zeedijk en de Zuider-IJseldijk van de Krimpencrwaard maakt goede vorde ringen. Dit geldt ook voor diverse dijken van het eiland IJselmonde. Op het eiland Rozenburg zijn de dijkgaten alle gedicht, al brak tot twee keer toe door de hevige golfslag, veroorzaakt door de snel voorbij varende zeeschepen, een der gaten weer door. Op Voorne en Putten bereidt de rijkswaterstaat sluiting van het grote ge vaarlijke gat nabij Hellevoetsluis voor. De sluiting van het gat in de dijk in de Al- blasserwaard heeft een zeer vlot verloop gehad. Op het eiland van Dordrecht zijn de be langrijkste dijken voorlopig hersteld. De Provinciale Waterstaat heeft met eigen personeel en dat van enige aannemers het dijkherstel op Flakkee en in de Hoeksche Waard aangevat. De Rijkswaterstaat zal de doorgebroken rijksdijk op Goeree trach ten te dichten. Intussen wordt door de plaatselijke polder- en gemeentebesturen, op vele plaatsen nog steeds gesteund door de Provinciale Waterstaat, de strijd tegen het water voortgezet door het versterken en verbeteren van binnendijken en op geworpen kaden. VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met enkele sneeuwbuien. Zwakke tot matige Noord-Oostelijke wind. Lichte tot ma tige vorst 7 Februari Zon op 8.11 uur, onder 17.39 uur. Maan op 2.29 uur, onder 10.27 uur. (Laatste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 6 Februari Hoog water: 8.02 en 20.20 uur. Laag water: 3.30 en 15.54 uur. Zaterdag 7 Februari Hoog water: 8.44 en 21.10 uur. Laag water: 4.07 en 16.36 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1