IJmuidense loggers en kotters blijven op hun post Mare dagen OPDRACHTEN BLIJVEN UIT Marinecommandant Zierikzee richtte boodschap aan alle opvarenden „Kapitein van de Faustus heeft grove schuld aan de stranding PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN Wereldnieuws 2 Als het slecht weer wordt Tegen beide verdachten levenslang geëist Bioscopen Zondag gesloten Tanker „Miriella" in Suez gearriveerd Toch ió Ixct zo VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 Verdrijf de periodieke pijnen 'j |?en dat lome, lusteloze gevoeld Indirect en afdoend met een paar7 Kweker reed met auto op portier van Schiphol in Geen radioprogrammas Moord in Naarden Raad voor de Scheepvaart: Verzending van zeepost Industriële capaciteit is niet aangetast Ongeluk in Oost-Duitse uranium-mijn Vangstcijfers van de Willem Barendsz Kerkelijk Nieuws Bliksem slaat niet op duinhelling in DE BEMANNINGEN van dc vissersvaartuigen uit al die plaatsen langs de Neder landse kust zijn nog niet met het reddingswerk opgehouden, maar toch kunnen zij hun ongeduld nauwelijks onderdrukken. Van Dinsdagmorgen af liggen ze werke loos toe te zien rondom Schouwen Duiveland. Het ontbreekt deze mannen aan het kleine materieel: sloepen, vletten en meer van dien aard. Hun eigen reddingsloep ging natuurlijk dadelijk overboord en men roeide manmoedig door de gaten in de dijk het eiland op. Een handjevol mensen haalden ze van de boerderijen. Sommige scheepjes bleven weg in de nachtGisteravond riepen vele schippers elkaar op of ze opvarenden van elkaar hadden gezien. Velen waren van plan vandaag „anker- or'f' te gaan en de IJmuidense haven op te zoeken. Om dit te verhinderen was een oproep van de commandant Marine, Kapitein ter Zee Van Waming, in Zierikzee» zelfs nodig. De mannen zullen op hun posten blijven. Van de zender Jacob, aan boord van Hr. Ms. A 9761, ontving radio Scheveningen omstreeks halfelf gisteravond het volgende bericht: „Aan alle bemanningen van trawlers en andere zeegaande visserssche pen die in en bij de havens van Zierikzee, Bruinisse, Zijpe gemeerd liggen en onge duldig worden omdat zij nog steeds geen mensen aan boord hebben gekregen om te evacueren. Zo lang de weersomstandig heden het toelaten worden de nog be schikbare binnenvaartschepen aangewe zen voor evacuatie. Bij slecht weer in de eerste vier dagen zal dit werk evenwel door u gedaan moeten worden. Dan zijn de loggers en kotters nodig. U zult nog enkele dagen geduld moeten hebben. U bent voor het eiland Schouwen en haar bevolking de gereed liggende reddingvloot voor moge lijk stormweer. Uw taak is aldus even be langrijk als die van de reddingboten langs onze kust en hiermee vergelijkbaar. De ci viele autoriteiten zijn u dankbaar voor de massale opkomst. Het ongeduld sprak haast uit alle ge sprekken van de schippers via de radio telefonie installaties. De KW 20 vroeg zelfs een gesprek aan met mr. J. R. van Eerde, de directeur van het Staatsvissershaven- bedrijf en stelde de vraag wat ze nu toch met de vloot voor Zierikzee moesten be ginnen. De heer Van Eerde had al drie tot vier keer naar Den Haag gebeld, waar men hetzelfde antwoord verstrekte als ver meld in het bericht van de marine-com mandant. De heer Van Eerde vond het jammer dat de schepen daar doelloos moesten blijven liggen, maar adviseerde om in geen geval weg te gaan. Ook de heer J. J. v. d. Toorn van de Scheveningse logger Fortuin kwam in de aether en ver telde dat men niets had te doen. Van de 1700 bewoners in Oude Tonge waren Don derdag door binnenvaartschepen 760 af gevoerd naar Rotterdam en Dordrecht. De Scheveningse vissers zorgden met hun schepen voor het overbrengen van evacués uit de haventjes naar de rijnaken. ADVERTENTIE Gisteren behandelde de Haarlemse rechtbank de zaak tegen de 40-jarige kwe ker T. C. N. uit Nieuwer-Amstel, die ver dacht werd van poging tot doodslag c.q. zware mishandeling en bedreiging. Op Zondag 21 December was de kweker met zijn personenauto naar het vliegveld Schiphol gegaan om aldaar anjelieren- stekken op te halen. Bij het toegangshek verlangde de portier de normale toegangs prijs voor de auto. N. beschouwde zich echter als klant van de luchthaven en weigerde te betalen. Hierop ging de por tier voor de auto van N. staan om deze te beletten het veld op te rijden. De kwe ker gooide echter de rem los en schepte de portier, zodat deze, hangend op de motorkap, gedwongen was mee te rijden. Gisteren beweerde de verdachte echter, dat de portier uit vrije wil voor op de bumper was geklommen, doch de portier en de hulp-portier, die als getuigen wa ren verschenen, waren van mening, dat dit niet het geval was geweest. Om zich zelf te overtuigen begaf de rechtbank zich naar de binnenplaats van het gerechtsge bouw, waar de beide partijen moesten demonstreren hoe het nu wel in zijn werk was gegaan. In de zaal teruggekomen, nam de officier van Justitie, mr. B. van den Burg, het woord. Hij was van mening, dat de feite lijkheden bewezen waren en hij rekende de kweker de daad des te zwaarder aan, omdat er hier een ambtenaar in functie bij betrokken was. Mr. Van den Burg sprak er zijn verwondering over uit, dat de kwe ker niet direct in verzekerde bewaring was gesteld, daar volgens hem het gevaar van herhaling zeer zeker aanwezig was. Hij eiste tegen de verdachte een gevan genisstraf voor de tijd van twee maanden. De verdediger, mr. Veldhuis, rrjeende, dat er voor de portier geen reden be stond om voor de auto te gaan staan. Men kon misschien spreken van overtreding van artikel 461 van het Wetboek van Strafrecht, maar verder kon men toch niet gaan. Hij concludeerde dan ook vrijspraak. De rechtbank bepaalde de uitspraak over 14 dagen. Nu de beide Nederlandse zenders Hil versum I en Hilversum II hoofdzakelijk mededelingen uitzenden ten behoeve van de hulpverlening in de overstroomde ge bieden, laten wij de publicatie van de radio-programma's in ons blad tijdelijk achterwege. Redactie. Ook het contactvaartuig van „Onze Ma rine" de Van der Steng, ingericht als hos pitaalkerkschip vroeg om instructies. Van het rijkskabelschip Poolster kwam even na tien uur een bericht over de red dingboot Dorus Rijkers, die op driehon derd meter afstand op de strekdam bij Zie rikzee zat De motorboot van de Poolster kon het niet bolwerken deze oud-Helderse gediende van de dam te slepen. Men vroeg aan de marine en andere schepen een sleepboot. Er liep een sterke ebstroom Waar ze zitten De „Vier Gebroeders" IJM 27 liet weten dat ze opstoomde naar Bruinisse, de IJM 204 berichtte aan de burgemeester van Dordrecht dat ze met vijf evacués onder weg was en van de KW 7 hoorden we de stem van dokter Mac Daniel. Tenminste dat zei de schipper. De NEHIM 3 had nieuwe orders ontvangen en was anker op gegaan, koers zettend naar Brouwers haven. Het hospitaalkerkschip De Hoop het vaart nog steeds lag bij Haam stede en nam zieken over van de UK 141 „Jacob". De Helderse kotters zonden hun berichten via de Verwachting HD 37 de lucht in. In het haventje van Schorredijk lagen de HD 26, HD 74, HD 67 en de WR 7. Buiten ankerden de HD 24, HD 7 en HD 37. Ook zij lagen werkeloos en wachten maar weer de ochtend af. Je kunt niet wetenVele noodzenders vervielen gisteravond al. Geleidelijk wordt overge schakeld op de zenders van de marine. In- Zierikzee worden alle gegevens thans ge coördineerd. Vandaag zullen de toege snelde redders ongetwijfeld meer horen, want wachten is een vervelende zaak. Tegen de 39-jarige los werkman G. L. uit Laren en de 27-jarige grondwerker T. J. W. V. uit Hilversum heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank levenslange gevangenisstraf geëist wegens moord op de 72-jarige tuinder M. Verheul uit Naarden. Beide verdachten bekenden dat zij op 30 Augustus de bejaarde man in zijn tuin van het. leven hadden beroofd. De oudste der beide verdachten had vroeger voor de tuinder gewerkt en meen de te weten, dat deze des morgens vaak met vrij veel geld op zak terugkeerde van de veiling. Met de grondwerker maakte hij een plan de tuinder diens portefeuille te ontroven. Zij wachtten de tuinder op 30 Augustus c-p, brachten hem ernstig letsel toe en ont roofden hem zijn portefeuille, welke 700 bleek te bevatten en spoedden zich daarna op fietsen naar hun werk. Voor hij overleed vertelde de tuinder aan zijn buurman, die hem om zes uur die morgen vond, wie de daders waren ge weest. De mannen werden aangehouden en vielen al spoedig door de mand. De rechtbank zal op 19 Februari uit spraak doen. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoopbond heeft bepaald, dat met het oog op de algemene gedenkdag, de biosco pen Zondag in het gehele land gesloten zullen zijn. Amerikaanse, Engelse, Franse en Belgische militairen werken mee aan de hulpverlening in de door watersnood geteisterde gebieden. Hier zien we twee Franse geniesoldaten tezamen met Nederlanders in een rubberbootje op de overstroomde weg van Halsteren naar het stadje Tholen. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam lieeft in een openbare zitting een on derzoek ingesteld naar de oorzaak van de stranding bij de Nieuwe Waterweg van het onder Panamese vlag varende schip Faustus op 5 November van het vorig jaar. Er werden vier getuigen gehoord: drie zeeloodsen en een lichtwachter. De inspecteur-generaal voor de Scheep vaart, de heer C. Moolcnburgh, zei in zijn conclusie, dat de kapitein van de Faustus grove schuld heeft aan de stranding. „Het is tragisch, dat dergelijke personen belast worden met de leiding van zeegaande schepen", aldus de inspecteur-generaal. De zeeloodsen verklaarden dat de Faus tus niet om hulp van loodsen had ge vraagd. De lichtwachter verklaarde dat de Faus tus benoorden de lichtenlijn op de mond van de Waterweg aanliep. Hij had zeven minuten lang geseind om het schip in de goede koest te brengen. Toen kwam er plotseling een grote golf. Het schip ver dween uit het zicht en toen de golf voor bij was, zat het vast. Ruimen stonden open In de verklaring, die de kapitein voor de loodscommissaris heeft afgelegd zei hij dat hij al 27 jaar als gezagvoerder voer en sinds April 1952 kapitein was van de Faustus. „Reeds meer dan 60 maal ben ik in Rotterdam geweest", zo gaat de ver klaring verder, waarna een beschrijving volgt van de ongeluksnacht. „Bij de Nieuwe Waterweg vroeg ik dcor middel van een signaallamp een loods aan, maar de loodsboot antwoordde niet. Wij hadden nog maar voor één etmaal stookolie aan boord, want de rest van de voorraad was door zeewater bedorven. Omdat ook de luiken van enige ruimen openstonden moest ik naar binnen. Plotseling luisterde het schip niet meer naar zijn roer en werd door de zware zeeën uit de koers en kort daarna vast geslagen". In een andere ver klaring geeft de kapitein uitleg waarom zijn ruimen open stonden. „Wij voeren met zeer goed weer langs de Engelse kust en hebben toen, om sneller in Rotterdam klaar te kunnen zijn, de ruimen vast open gemaakt. Toen tegen middernacht de zee ruw werd, heb ik de bemanning opdracht gegeven de ruimen te sluiten". De heer C. Moolenburgh, inspecteur- generaal voor de scheepvaart zeide weinig waarde te hechten aan de door de kapitein afgelegde verklaringen. „Hij heeft gezegd seinen te hebben gegeven. Het merkwaar dige is, dat de beide loodsboten geen sei nen hebben gezien. Het is ook niet waar schijnlijk, dat er geseind is", aldus de in specteur-generaal, „omdat deze in de don kere nacht altijd opgevallen zouden zijn. Als er water in de tanks heeft gezeten, was er voldoende tijd om dit af te tappen en had het schip gerust kunnen bijdraaien en het daglicht kunnen afwachten. Voorts begrijp ik niet, dat een kapitein, die zo vaak de Noordzee heeft bevaren, zijn lui ken en dan nog wel in November open gooit en zo zijn schip onzeewaardig maakt. Pas tegen middernacht besloot hij de lui ken weer dicht te maken, hoewel hij om zeven uur 's avonds reeds een stormwaar- schuwing had gehad." De inspecteur-generaal besloot: „De ka pitein heeft grove schuld. Hij heeft er niet aan gedacht, toen zijn schip vast zat, het te verzwaren door de dubbele bodemtanks vol te laten lopen. Toen hij met de beman ning in de reddingboot stapte heeft hij het niet nodig geoordeeld iets van de scheeps papieren mee te nemen." De raad zal binnenkort schriftelijk uit spraak doen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Naar Indone sië: m.s. „Talisse" (12 Febr.); naar Nieuw Guinea: m.s. „Langkoeas" (12 Febr.); naar de Ned. Antillen: m.s. „Willemstad" (17 Febr.); naar Suriname: s.s. „Cottica" (18 Febr.); naar de Unie van Zuid-Afrika en Zuid-West-Afrika: m.s. „Oranjefontein" (10 Febr.); naar Canada: s.s. „Rijndam" (12 Febr.); naar Australië en Nieuw Zee land: m.s. „Fairsea" (12 Febr.); en naar Argentinië, Bolivia, Chili, Paraguay, Uru guay, en Brazilië: m.s. „Alhena" (11 Fe bruari). 21. De „Hobbeldam" stond op het punt te vertrekken, toen Panda en Pat O'Nozel van hun auto sprongen en naar het schip snelden. Nog juist bijtijds konden zij zich op de loopplank werken, die reeds werd ingehaald en hijgend klommen zij aan boord. „Wat moet dat?", vroeg een ma troos. „Wij zijn passagiers", legde Panda uit, „wij hebben ons wat verlaat!" „Zo hum", zei ae matroos, „kom dan eerst even mee naar de purser. Die moet jullie passa gebiljetten zien". De purser was wat uit zijn humeur, dat hij nu nog werd lastig gevallen. „Waarom zijn jullie zo laat.?", snauwde hij. Geen vragens! Stel geen vra- gensü", riep Pat driftig uit. „Ik heb een geheime staatsopdracht, waar niemand iets van mag weten! Niemand mag vermoeden, dat ik een geheime agent benook jij niet dus steek je neus niet in mijn zakens!. En van neuzens gesproken", vervolgde Pat, zich over het bureau buigend, „ik wed, dat de jouwe vals is!!" Tegelijkertijd greep Pat de neus van de verbijsterde purser en draaide er krachtig aan. Maar Pat!", riep Panda, „je denkt toch niet, dat HIJ een spion is?!" Het gekerm van de purser be wees overigens, dat diens neus echt en niet afschroefbaar was. Hier en daar bestaat in het buitenland de indruk, dat de Nederlandse industrie heeft geleden door de overstromingsramp. Enige exportbedrijven ondervonden reeds moeilijkheden hij het verkrijgen van or ders. In de overstroomde gebieden bevin den zich echter slechts betrekkelijk weinig industriële bedrijven. De productiecapaci teit van de Nederlandse industrie is door de ramp niet aangetast. SUEZ, (Reuter) Het Italiaanse tank schip „Miriella", dat met 5000 ton Perzi sche olie op weg is naar Europa, is in de nacht van Donderdag op Vrijdag te Suez aangekomen. Een vertegenwoordiger van de „British Tankers Limited", een dochtermaatschap pij van de „Anglo-Iranian", de olie-maat schappij, die van oordeel is de rechtmatige eigenares van de olie te zijn, deelde mede dat men de „Miriella" niets in de weg zou leggen. Een woordvoerder van de Britse marine verklaarde dat voorzover de marine weet het schip het Suezkanaal kan pas seren. De politie kreeg bevel het schip te be waken. Men verwacht dat het schip, dat voor de Italiaanse Supor. maatschappij vaart, zich naar Genua zal begeven. In scheepvaartkringen te Suez wordt aange nomen dat bij aankomst in Genua dé „Anglo-Iranian" een gerechtelijke actie zal instellen. De eerder met het tankschip „Rose Mary" ondernomen poging tot het vervoer van Perzische olie werd door het ingrijpen van de Brits-Perzische oliemaatschappij verhinderd. Het gerechtshof te Aden be sliste toen, dat de olie aan boord van de „Rose Mary" aan de maatschappij moest worden teruggegeven. BERLIJN (D.A.P.) Volgens de ^Ber liner Morgenpost" zijn tengevolge van een instorting in de „Stalin"-uraniummijn te Oberschlema (Saksen) 98 Oost-Duitse mijnwerkers om het leven gekomen. Het ongeluk zou zich vorige week Donderdag hebben voorgedaan, op de dag, dat in de zelfde mijn 22 mijnwerkers het leven ver loren tengevolge van een overstroming. Op 18 Januari bedroeg de productie van de „Willem Barendsz" 3046 ton traan en 320 ton spermolie (vorig jaar op dezelfde datum 4007 ton traan). Het Haagse gerechtshof heeft het von nis bevestigd, dat de politierechter tegen de 68-jarige L. H. L. uit Den Haag had uitge sproken: een week gevangenisstraf en in trekking van het rijbewijs voor twee jaar. L. had bij Gouda met zijn auto een trailer met oplegger in een bocht gepasseerd. Hij kwam in botsing met een uit de tegen gestelde richting komende motorfiets. De motorrijder overleed en de duopassagier werd invalide. ADVERTENTIE „Werkelijk, je kunt Lodaline voor alles en nog wat gebruiken. Denk eens aan badkuip en was tafel. En weet je wat mijn krui denier vertelde? Dat hij geen Last meer heeft van aangeslagen ruiten, doordat hij deze met een doek, in Lodaline gedrenkt, af wrijft. Dat schuimt natuurlijk, maar dat laat hij gewoon op drogen en de eerste dagen slaan, de ruiten niet meer aan. Lodaline kost maar 43 ct per fles en er zit een HELE liter in!" j Oorzaak. Volgens een correspondent van het Kaapse blad „Cape Argus" gelooft men, dat de bij Mozambique gezonken „Klipfontein" op een niet in kaart ge brachte rif is gelopen. Britse duikers hadden vastgesteld, dat het schip op zijn stuurboordzijde ligt, in 50 meter diep water. Van voor tot ongeveer mid scheeps loopt een scheur, waarin zich hier en daar stukken rots bevinden, al dus de correspondent. Staking. De bemanningen der sleepboten, die in de haven van New tlork dienst doen, staken sinds Zaterdag. Hierbij hebben zich gisteren de havenarbeiders uit solidariteit aangesloten. Het sclieeps- verkeer in de haven van New York dreigt hierdoor verlamd te worden. ,Het 34.183 ton metende Britse passagiers schip „Caronia" is in- de nacht vem Woensdag op Donderdag met een piert in botsing gekomen als gevolg van het feit, dat het schip zonder sleepboothulp moest meren. De 81.000 ton metende Queen Mary werd heden in de haven van New York verwacht. De vereniging voor handel en industrie te New York heeft president Eisenhower gevraagd te trachten een einde te maken aan de staking in de haven. Verbod. De regeling van Saarland heeft de ontbinding bevolen van de mijnwer- kersbond, die een onwettige politieke bedrijvigheid aan de dag zou leggen. Vele leiders en leden, aldus de rege ring, zijn lid van de communistische partij, die de bond als mantelorganisa tie wil gebruiken. Er zijn 42.000 mijn werkers bij de bond aangesloten. Weg. De eerste trajecten van de autoweg die Kandin (West-China) met Lhasa zal verbinden (meer dan 1.000 kilome ter) zijn volgens het Sovjetblad „Praw- da" gereed gekomen. Het blad haalt hierbij Chinese persberichten aan. Meer dan 150 bruggen zijn gereed gekomen, waaronder drie grote rivierbruggen. Oproep. De Franse premier René Mayer, heeft via de radio het Franse volk op gewekt met gulle hand te geven voor hulpverlening aan de slachtoffers van de overstromingen. Brand. Opstandigen hebben in Kenya een bosbrand gesticht, die ten Noorden van Nairobi reeds meer dan 1200 hectaren waardevolle cederbossen heeft vernield en die men nog niet meester is, aldus heeft Donderdag een officiële woord voerder verklaard. Honderden arbei ders trachten het vuur in te perken door het graven van grote greppels. De brand ontwikkelde zich in het gebied, dat enige weken geleden het centrum van massale verdrijving van stamleden der Kikcejoes was. Verkenningsvlieg tuigen hadden kort na de ontdekking van de brand zeven mannen waargeno men bij de vuurhaard, aldus de woord voerder. Agenten. Het Albanese nieuwsbureau heeft verklaard, dat de laatste dagen „vijf Britse agenten, afkomstig van Malta omsingeld en onschadelijk zijn ge maakt". Het hoofd van de groep werd gedood en een lid ernstig gewond bij het gevecht, dat bij de actie ontstond. Concurrent. Het concurrentievermogen der Duitse industrie op de internationale markt baart volgens het jongste maand- rapport van de bank der Duitse landen toenemende zorgen. Het is in de laatste tijd ten dele verminderd, daar buiten landse fabrieken sneller kunnen leve ren, langere credieten kunnen geven en ook een voordeliger kostenpeil hebben. Een verdere rationalisering der Duitse industrie is volgens de leiding der bank dringend nodig om een verzwakking van de Duitse uitvoer te voorkomen. Fonds. President Eisenhower heeft al zijn geldelijke bezittingen in een speciaal fonds gestort, dat door een administra teur wordt beheerd. De president ging hiertoe over om te voorkomen, dat men hem zou kunnen verwijten zijn beslis singen te laten beïnvloeden door deze bezittingen. De administrateur van het fonds behoeft Eisenhower voor zijn handelingen niet te raadplegen. Het enige wat de president zal doen is het ontvangen van de inkomsten. Arrestatie. In de Beierse stad Penzberg is een aantal communisten gearresteerd tijdens een opleidingscui'sus over revo- lutionnaire strijdmethoden, zo deelt het Beierse ministerie van Binnenlandse Zaken mede. Zij worden beschuldigd van voorbereiding van verraad. Onder de gearresteerden is dr. Paul Schreyer, voorzitter van de verboden Beierse ver eniging voor Duits-Russische vriend schap. Ned. Herv. kerk Beroepen te Rouveen (toez.): W. Vroeg- indewey te Bleiswijk; te Zandvoort: J. de Groot te Apeldoorn. Aangenomen naar Vroomshoop (toez.): H. Roest te Beuningen. Geref. gemeenten Bedankt voor Borssele: M. Heerschap te Wageningen. WANNEER de bliksem in het zand in slaat, kan door de hitte van de elec- trische ontlading het zand tot smelten overgaan. Door de ogenblikkelijk daarop intredende afkoeling worden de zandkor reltjes aan elkaar gekit en er ontstaat een buis een zgn. fulguriet van onregel matige vorm, die somtijds vertakkingen heeft. De binnenwand van een dergelijke bliksembuis is glan zend en glasachtig, doch de buitenkant heeft een ruw op pervlak. Dergelijke fulgurieten zijn somtijds enige meters lang en kunnen wanneer dit uiterst voorzichtig gebeurt worden V uitgegraven. Het blijkt dan dat zij hol zijn, hetgeen door vele onderzoekers wordt toegeschreven aan de plotselinge verdam ping van het grondwater, terwijl anderen dit in verband brengen met het mechanisch effect van de ontlading. Hoe dit ook zij, voor ons is dit momen teel van vjeinig belang. Wie er zich in wil verdiepen, kan in het Museum voor Geolo gie te Leiden een fulguriet aantreffen ter lengte van meer dan drie meter, waarover hij alle mogelijke theoriën kan opstellen, want veel is zelfs bij dit kleine onderdeel der meteorologie nog niet verklaard. Het frappante feit doet zich namelijk voor dat deze bliksembuizen door ver schillende onderzoekers niet zijn aange- troffen op dLuintoppen dus op de hoog ste punten in het landschap maar juist in de daar tussen gelegen kommen, dus m de lage gedeelten. Zowel in de droge woestijn (Sahara)als in het Nederlandse landschap werd deze ervaring opgedaan. Klaarblijkelijk slaat de bliksem in zand vlakten dus daar in, waar de bodem het vochtigst is, en vermoedelijk reikt de buis dan tot aan het grondwateroppervlak. In ieder geval moet u dit doen zien, dat de duinpan niet zo veilig is voor bliksem inslag als we oorspronkelijk meenden te mogen veronder stellen. Dit mag u echter niet tot de conclusie brengen dat u bij onweer dus maar boven op de duintop moet gaan staan, want we zouden het toch wel erg betreuren als in de toekomst de eerste fulguriet wordt aangetroffen juist op het duin, waar u zich veilig waande. Kiest dus de duinhelling als beschutting en wel daar, waar u in de schaduw van het onweer ligt. Juist deze duinen moeten ons thans doen beseffen, hoe duizenden jaren gele den hier dc grondslag werd gelegd voor de tegenwoordige vorm van Nederland, maar levens, hoe tegelijk de voorwaarden wer den geschapen voor de watervloeden die door alle eeuwen heen ons land zouden teisteren. Daarover morgen. (Nadruk verbodenH. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2