Zandvoort stelt f 65.000 beschikbaar voor herstel van de stormschade Huis vol mysterie .Clowntje Rick Ook geen voetbal in het weekeinde Me» VEL PON zie je er geen barst van! Amerikaanse wapens voor Formosa VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 4 Sc ha a tsen rijden Drie Nederlanders bij de eerste vier in Tonsberg Wandeltochten afgelast Schaken Botwinnik wederom nationaal kampioen Candidatentournooi om wereldkampioenschap Badminton-tournooi in Haarlem gaat door Voetbal Haarlem-RCH nu op Dinsdagavond HVB-wedstrijden afgelast Overgespeelde Cupwedstrijden Duitse Voetbal Bond wil helpen Biljarten Biljartwedstrijden gaan niet door Om de Europese titel 71/2 Om de titel eerste klasse klein biljart libre Sport in 't kort Basketball Derde klassen dames samengevoegd Wielrennen Bruneel en Ryckaert winnen in Gent Paardensport Ieren kopen „Tulyar" terug voor recordbedrag Courses uitgesteld Geen waterpolo Voor de kinderen Britse ongerustheid FEUILLETON door Jane England Stampvolle treinen met evacué's uit de noodgebieden trekken voortdurend naar het Noorden. In deze coupé zit mevrouw A. Lobbezoo met haar twee kinderen. Ze moesten uit Krabbendijke vluchten en zijn nu op weg naar Dordrecht. Het jongetje op de voorgrond is Henny Joosten uit Hansweerd, die met zijn vader evacueerde. Stijf klemt hij zijn poesje, dat hij niet wilde achterlaten, in de armen. Op de tweede avond van de internationale schaatswedstrijden in Tonsberg blies een felle koude wind over de baan. Dat de Ne derlandse rijders in prima vorm waren bleek wel uit het feit dat Kees Broekman het baan record over de 5000 meter, dat met 8 min. 24.sec. op naam stond van Iljalmar An derson en het vorig seizoen onder heel wat betere omstandigheden werd gemaakt, met vele seconden verbeterde en voorts uit het feit dat Wim van der Voort het baanrecord op de 1500 meter, dat in het bezit was van Roald Aas, beneden de 2 min. 20.sec. bracht. Van de vier afstanden bezetten de Neder landers drie maal de eerste plaats en twee maal de tweede. Dat niettemin Finn Hodt eerste werd in het algemeen klassement, dankte de Noor aan zijn sterke 500 meter, die hij op de eerste avond in 43.— sec. reed, waarmee hij bijna drie seconden voorsprong verkreeg op Kees Broekman. Een achterstand die zonder de 10.000 meter niet voor onze landgenoot viel in te halen. e Uitslagen De uitslagen lulden 1500 meter: 1. Wim van der Voort (Ned.) 2.19.8 (nieuw baanrecord). 2. Finn Hodt (Noorw.) 2.21.1.- 3. Kees Broekman (Ned.) 2.21.6. 4. Odd Pedersen Noorw.) 2.23.8. 5. Leif Dyngeland (Noorw.) 2.24.0. 11. Anton Huiskes (Ned.) 2.28.0. 5000 meter: 1. Kees Broekman 8.21-3 (nieuw baanrecord). 2. Anton Huiskes 8.29-1. 3. Fir.n Hodt 8.33.7. 4. Wim van der Voort 8.34.8. 5- Yngvar Karlsen 8.39.8. Het eindklassement luidt 1. Finn Hodt (Noorw.) 193-720 pnt. 2. Kees Broekman (Ned-) 194.607 pnt. 3. Anton Huiskes (Ned.) 197.310 pnt. 4. Wim van der Voort (Ned.) 198.330 pnt. 5. Pat Monamara (V.S.) 198.367 pnt. De afdeling Noordholland van de Neder landse Wandelsport Bond heeft besloten de voor Zaterdag en Zondag georganiseerde wandeltochten ten bate van het Nationaal Rampenfonds, niet te doen doorgaan De tochten zullen nu gehouden worden op 14 en 15 Februari. De zesde schaakpartij van de tweekamp Botwinnik en Taimanov, die werd afgebro ken, is in Moskou verder gespeeld. Na 42 zetten stelde Taimanov remise voor, waar mede Botwinnik accoord ging. Botwinnik kan zich nu wederom kampioen van Rusland noemen aangezien hij de twee kamp met 3Mi punt tegen 2'2 punt heeft ge wonnen. Mikhail Peslyak, de vice-voorzitter van de Sowjet-Russische Federatie van de sport en lichamelijke opvoeding, feliciteerde Botwinnik met het behaalde succes en bood hem een gouden médaille aan. Taimanov werd een zilveren méadille overhandigd. Botwinnik is voor de zevende maal kam pioen van zijn land. De Zwitserse Schaakbond heeft besloten dat de wedstrijden van het candidaten tournooi voor het wereldkampioenschap, waarvan de organisatie aan Zwitserland is toevertrouwd, in September en October in Zurich en in Neuhausen zulllcn worden ge speeld. Deelnemers aan dit tournooi zijn zoals be kend Boleslavsky. Bronstein, Gelier, Keres, Kotov, Petrosyan, Smyslov, Averbach en Taimanov (Rusland), Najdorf (Agentinië), Reshevsky (Ver. Staten) en dr. Max Euwe (Nederland). De winnaar speelt later tegen Botwinnik (Rusland), de huidige wereldkampioen, een wedstrijd met de titel als inzet. Het Internationaal Badmintontournooi dat Zaterdag en Zondag in het Krelagehuis wordt gehouden, zal doorgang vinden. Het bestuur 'van de Nederlandse Badmin ton Bond kon de wedstrijden om technische redenen niet uitstellen omdat diverse buiten landse deelnemers onderweg waren en en kelen reeds Donderdag zijn gearriveerd. Het bestuur .besloot de netto opbrengst te bestemmen voor het Nationaal Rampenfonds. Het bestuur van de Koninklijke Neder- landsche Voetbal Bond, in bijzondere ver gadering bijeen in verband met de na tionale ramp, deelde mede, dat alle voor Zaterdag 7 en Zondag 8 Februari vastge stelde competitiewedstrijden zijn afgelast. Rekening houdende met de wens van de regering, verzoekt het KNVB-bestuur ook geen vriendschappelijke wedstrijden te or ganiseren. De Woensdagavond jongstleden uitgestelde lichtwedstrijd HaarlemRCII ten bate van het Nationaal Rampenfonds, zal nu op Dins dagavond 10 Februari worden gespeeld. De afdeling Haarlem van de KNVB heeft alle voetbalwedstrijden voor Zaterdag en Zondag in verband met de nationale gedenk dag afgelast. De uitslagen van de voor de vierde ronde van de FA-cup in Engeland overgespeelde wedstrijden luidden: Notts CountyBolton Wanderers 2—2 (na verlenging); Walt- hamstow AvenueManchester United 2—5. De voorzitter van de Duitse Voetbal Bond, d-r. Pecco Bauwens, heeft bekend gemaakt dat hij de heer K. J. J. Lotsy heeft voorgesteld binnen de kortst moge lijke tijd een in Duitsland te spelen wed strijd te organiseren tussen een Duits en een Nederlands vertegenwoordigend elf tal. De netto-opbrengst van deze ontmoe ting zou ten goede komon aan de door de overstromingen getroffen Nederlandse voetballers. In verband met de nationale gedenkdag heeft het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Biljart Bond alle districten en ge westen verzocht de vastgestelde wedstrijden voor Zondag af te gelasten. In Viersen in Duitsland werd een aanvang gemaakt met het biljarttournooi om het Europees kampioenschap 71/2, waaraan onze landgenoten Van de Pol en Metz deelnemen. ADVERTENTIE ZO GOED LIJMT VELP0N VRAAG DE JUISTE SOORT De eerste uitslagen luiden: Van Hassel (België) 300 17 77 17.64 Vingerhoedt (België) 258 17 65 15.17 Van de Pol (Ned.) 300 21 88 14.28 Metz (Ned.) 190 21 66 9.04 Rudolph (Duitsl.) 300 23 62 13.04 Spielmann (Duitsl.) 249 23 46 10.82 Galmiche (Frankr.) 300 29 77 10.34 Reicher (Oostenr.) 248 29 32 8.55 Luetgehetmann (Dtl.) 300 14 83 21.42 Spielmann (Duitsl.) 65 14 24 4.64 Van de Pol 300 16 66 18.75 Reicher (Oostenrijk) 201 16 32 12.56 De uitslagen van de Donderdagavond ge speelde biljartwedstrijden om het kampioen schap eerste klasse klein biljart-libre in „Suisse" luiden: car. brt. h.s. moy. Nassau 132 26 19 5.07 v. d. Berg 200 26 41 7.69 Scholten 127 28 16 4.53 Oomen 200 28 33 7.14 Copini 200 43 22 4.65 Barnhorn 200 43 39 4.65 Tuin 200 37 24 5.40 Heiligenberg 195 37 38 5.27 v. d. Berg 200 44 30 4.54 Barnhorn 192 44 26 4.36 Nap-xu 82 20 22 4.10 Scholten 200 20 39 10.00 De wedstrijden worden hedenavond om half .cht voortgezet. De besturen van het district Haarlem van de KNBB en de BC Suisse hebben besloten, de wedstrijden van de finale eerste klas, die gespeeld zouden worden op Zaterdag 7 en Zondag 8 Februari In verband met de Na tionale Gedenkdag te verplaatsen naar Za terdag 14 en Zondag 15 Februari. BONDSTEAM TEGEN PREUSSEN KRE- FELD. Op de Hokij in Den Haag werd een ijshockeywedstrijd gespeeld tussen een Nederlandse bondsploeg en het Duitse kam pioensteam Preussen Krefeld. De Duitsers wonnen met zeventwee (1—0, 3—1, 3—1). Een ingrypende verandering heeft in de derde klasse dames van de basketballcom petitie in Haarlem plaats gevonden. Doordat enige teams zich genoodzaakt zagen zich terug te trekken zijn de oorspronkelijke A en B afdelingen thans samengevoegd. Door de samenvoeging is echter een groot verschil in gespeelde wedstrijden ontstaan en de situatie is dan ook weinig overzichtelijk. De stand is: IHJ 10 8 1 1 17 HGA 3 9 7 0 2 14 PSVH 2 9 6 1 2 13 SCH 3 9 5 0 4 10 OK 2 8 4 1 3 9 HOC 3 11 3 0 8 6 IHJ 2 6 2 1 3 5 HHC3 9 10 8 2 Antilopen 3 7 1 0 6 2 Ook in de 3e klasse B heren moest een team zich terugtrekken. HOC 4 werd alsnog ingedeeld. Doordat de stand zich hierdoor wijzigde, plaatsen wij nogmaals de ranglijst. Oosterkwartier 3 8 8 0 0 16 SCH 2 7 6 0 1 12 HOC 3 8 4 0 4 8 Antilopen 3 7 3 1 3 7 Schoten 3 8 3 0 5 6 IHJ 3 8 2 15 5 HHC 3 9 1 0 8 2 HOC 4 10 0 10 De eindstand van de Gentse zesdaagse luidt: 1. Bruneel—Ryckaert (België) 379 pnt.; 2. Strom—Arnold (Australië) 254 pnt.. Op'één ronde; 3. SchultePeters (Ned.) 128 pnt: Op twee ronden: 4. OckersVan Steenber gen (België) 199 pnt. Alle overige koppels hadden vier of meer ronden achterstand. Tulyar, het beroemde paard van de Aga Khan is verkocht aan de Ierse nationale stoeterij voor tweeëneenhalf millioen gul den, het hoogste bedrag, dat ooit voor een paard in Engeland is betaald. Tulyar heeft voor zijn eigenaar 76.417 pond sterling ge wonnen hetgeen 20.000 pond sterling meer is dan ooit door een paard op Britse banen werd verdiend. In het afgelopen jaar won „Tulyar" zeven races waarbij de Derby en de St. Leger. Tulyar is in Ierland gefokt. De courses die Zondag 8 Februari in Hilversum zouden worden gehouden, zijn verschoven naar Zondag 15 Februari. Beslo ten is ze dienstbaar te maken aan de hulp verlening aan de getroffen gebieden. De totalisator stelde reeds een bedrag van f 10.000 beschikbaar en zal, evenals de PSV Hilversum, de batige saldi van deze courses afdragen. De stichting Draf en Rensport schenkt 4 pet. uit de omzet van de totalisator aan het Rampenfonds. Door de Koninklijke Nederlandse Zwem- bond Kring Haarlem zijn de voor Zaterdag 7 Februari yastgstelde waterpolo wedstrijden en de op Dinsdag 10 Februari vastgestelde zwemwedstrijden afgelast. In een spoedeisende vergadering van de gemeenteraad van Zandvoort is besloten een crcdiet van f 65.000 beschikbaar te stellen om de stormschade te herstellen. Hiervan zal een bedrag van f 5.000 worden besteed aan herstel van schade aan particuliere goederen. De wandelboulevard tussen Rotonde en Seinpostweg (achter het Badhotel) zal op een lager niveau worden gelegd. Daardoor zullen de terrassen van het hötel vergroot worden. De dienst van Sociale Zaken heeft reeds een voorraad kleding ter waarde van f 1800 naar de geteisterde gebieden gezonden. Zo behoorde dat brand-avontuur ook weer tot het verleden. Maar ja, er gebeurt zoveel. Het hoeft niet altijd een geweldig avontuur te zijnook gewonere dingen konden de jongens belangrijk voorkomen. Op een middag, toen de jongens van school kwamen, stond in hun straat een vreemde man, gekleed in een lange mantel en met 'n hoed met brede randen op het hoofd. Hij speelde op een gitaar en hij zong er bij. Het klonk aardig, en de jongens bleven staan, om te luisteren. Ze keken er naar, hoe de man op het instrument speelde. ,.Ik wou, dat ik zo mooi kon spelen op dat ding!", vond Bunkie. Die man was een reizende muzikant, die het land doortrok om bij de huizen muziek te maken,en te zingen. Van het geld, dat de mensen hem er voor gaven, kon hij leven. De jongens luisterden een hele poos, want ze vonden het aardig. Toen kwam een klein meisje op hen toe stappen; ze had een koperen bak in de hand. „Voor de muziek, alsjeblieft!", zei ze. Bunkie keek Rick aan. „Ja, we moeten betalen!", lachte Rick. „Maarmaar ik heb geen centjes bij me!", zei Bunkie, een beetje verlegen. „Maar weet je watik zal even wat gaan vragen! De burgemeester zei in zijn openingswoord, dat, daar binnenkort een nieuwe spring vloed wordt verwacht, deze spoedvergade ring volgens spreker zeker gemotiveerd was. Uitvoerig besprak hij het ontzettende leed, dat een deel van onze bevolking trof en waarbij de in Zandvoort aangerichte schade, volkomen in het niet zinkt. Ter nagedachtenis aan de doden, die te betreuren zijn, liet hij daarna twee minu ten stilte in acht nemen. „Moge de Almach tige God kracht en leiding geven aan hen, die het zo zwaar te verduren hebben en moge uit deze ramp nog dit goede geboren worden: een blijvende saamhorigheid van ons volk, die thans in tijd van ellende zo aan de dag treedt. Moge tenslotte deze ramp óók een les zijn op materieel gebied, om ten spoedigste tot algehele afsluiting van onze Noordzeekust over te gaan", aldus eindigde spreker zijn inleidend woord. Wat de schade in Zandvoort betreft, deel de spreker mede, dat varp drie kilometer kust vóór Zandvoort 10 a 15 meter duin werd weggeslagen. Dertig strandafgangen werden voor 2/3 deel geheel verzwolgen. Het niveau van het strand kwam aanmer kelijk lager te liggen en afrastering en be planting zijn verdwenen. De Rotonde werd zwaar beschadigd, buiten- en binnendeu ren zijn weg, de geschutsbunker levert ge vaar voor instorten en drie toilet-com plexen van de vijf zijn in het tentenkamp volkomen weggespoeld. Oók het dak van de Rotonde liep zware schade op. Een vrij nauwkeurige berekening heeft uitgemaakt, dat aan gemeentelijke eigen dommen een schade is aangericht van f 150.000, een globale begroting van de particuliere schade kan op 28.000 gesteld worden, zodat drie ton schade zeker niet onwaarschijnlijk is. De burgemeester stelde voor de verga dering te schorsen, om de commissies voor publieke werken en financiën gelegenheid te geven, de voorstellen van B. en W. te bestuderen in een gezamenlijke bijeen komst. De heer Mol (C.P.N.) vroeg een ge meentelijke tegemoetkoming aan de schade, die de particulieren leden; het schenken van een bedrag aan het Nationaal Rampen fonds, uitzending van 50.arbeiders naar de overstroomde gebieden, het onderbrengen van evacué's bijvoorbeeld in „Hotel de Schelp" en 1000 gemeen'egeld beschik baar te stellen aan de nagelaten betrekkin gen van drie Zandvoorters, die op vissers boten tijdens de 'storm omkwamen of tot nu toe worden vermist. De voorzitter antwoordde, dat de belan gen der particulieren de gemeente zeer ter harte gaan. Er zullen ook zeker voorstellen komen, doch eerst dienen de rijksregelin gen te worden afgewacht. Een bedrag uit de gemeentekas voor het Nationaal Rampenfonds is onmogelijk, om dat dit niet is toegestaan aan gemeenten, die geen sluitende begroting hebben, waar toe helaas óók Zandvoort behoort. Het uit zenden van arbeiders kan worden over wogen, men kan zich reeds laten registreren bij de chef der afdeling Bevolking. Ge- meentepersoneel uitzenden zal moeilijk zijn, daar dit in Zandvoort volop nodig is. Momenteel vertoeven in Zandvoort reeds 18 personen uit de overstroomde gebieden. Gerekend wordt op méér. De chef der af deling Bevolking behandelt deze zaken.Van particulieren kwamen reeds aanbiedingen voor huisvesting van 200 evacué's binnen, een houding van de burgerij, die door de voorzitter zeer werd gewaardeerd. Duizend gulden voor de drie Zandvoortse vissers, een voorstel, dat sprekers grote sympathie heeft, kon evenmin worden geaccepteerd vanwege de reeds genoemde met sluitende begroting. De heer T a t e s stelde voor, de presentie gelden van deze avond beschikbaar te stel len voor het Nationaal Rampenfonds. Dit voorstel wordt bij acclamatie aanvaard. De vergadering wordt hierna geschorst en omstreeks 10 uur heropend. Het voorstel van B. en W. om voorlopig een crediet van 60.000 beschikbaar te stellen voor het treffen van de allereerste voorzieningen aan de reeds genoemde stormschade-objecten, wordt op voorstel van de commissie-leden vernoogd lot 65.000. Hiervan zal 5000 worden be steed voor particuliere schaden. Zonder enig debat wordt dit voorstel aanvaard. Tevens wordt' zonder debat een voorstel aanvaard, om de wandelboulevard tussen Rotonde en Seinpostweg (achter het Bad hotel) op een lager niveau te verleggen. De terrassen aan het hotel zullen nog enigs zins worden vergroot, waardoor van het Badhotel en zijn terrassen -een fraaier uit zicht op zee wordt verkregen dan de be doeling was. Hiervoor is een crediet nodig van 7200, doch de heer Bouwes is bereid als zijn aandeel in dit bedrag voorlopig 3200 voor zijn rekening te nemen. Tijdens de rondvraag werd op voorstel van de heer Siegers besloten B. en W. te machtigen maximum 1000 beschikbaar te stellen voor de uitzending en fouragering voor de eerste vier dagen van het détache- ment politie van 15 man, door de burge meester aangeboden voor de geteisterde gebieden, indien deze uitzending een feit zou worden. Kleding ter waarde van 1800 De heer T a t e s kreeg op zijn verzoek, alsnog een bedrag voor het Nationaal ram penfonds beschikbaar te stellen, te horen van wethouder Slagveld, dat Sociale Zaken met volledige instemming van het college van B. en W. reeds een voorraad kleding ter waarde van 1800, welke bij deze dienst in voorraad was, heeft gezonden naar de overstroomde streken, waardoor dus de gemeente, die onmogelijk een geldelijke bijdrage kan leveren toch haar aandeel bij droeg. Het verzoek van de heer v. d. W e r f f, om de oude badstoelen van bad Zuid aan een zwaar getroffen strandpachter te schen ken, zal door het college nader worden Óezien. FORMOSA. (Reuter). Generaal Olmsted, directeur van de Amerikaanse militaire hulpverlening aan het buitenland, wordt Vrüdag in de Formosaanse hoofdstad Tai- peh verwacht voor een tweedaags bezoek, waarbij hij wordt vergezeld door verschei dene Amerikaanse officieren. Hij zal be sprekingen voeren met Chinees-nationalis tische militaire leiders en zich op Formosa bevindende Amerikaanse beambten, die te maken hebben met de militaire hulpverle ning. Van Chinees-nationalistische zijde wordt vernomen, dat verwacht wordt, dat de Verenigde Staten in de komende twee maanden verscheidene escadrilles jagers, waaronder een escadrille straaljagers, ter beschikking van de Chinees-nationalisti sche autoriteiten zullen stellen. De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Anthony Eden, heeft Donderdag in een debat in het Lagerhuis naar aanleiding van president Eisenhowers besluit tot „de- neutralisering" van Formosa verklaard, dat de Britse regering er van overtuigd is, dat de nieuwe Amerikaanse politiek ten aanzien van Formosa geen aggressieve be doelingen inhoudt ten opzichte van conti nentaal China. Eden deelde echter mede, dat zowel hij als premier Churchill ver geefs getracht hadden het Amerikaanse be sluit te voorkomen. Hij zeide, dat er tijdens het bezoek van John Foster Dulles nauwe en hartelijke relaties met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken waren aangeknoopt en dat de regering er van overtuigd is, dat er geen stappen zouden worden gedaan, die vérstrekkende internationale weerslag zouden hebben, zonder dat Engeland de kans zou hebben tevoren zijn standpunt kenbaar te maken. Hij voegde er aan toe; „Ik zeg deze woorden geheel op eigen ver antwoordelijkheid". De voormalige Labourminister van Bui tenlandse Zaken, Herbert Morrison, open de het debat, dat door de Labouroppositie was verzoent. Hij zeide: „Er bestaat een werkelijk gevaar, dat er eventueel een bot sing tussen het communistische vasteland van China en de strijdkrachten van de V.S. zal voorkomen". „Wij moeten zeker het standpunt innemen, dat het verkeerd zou zijn, dat Britse strijdkrachten bij die operaties betrokken zouden worden". Eisenhowers besluit schijnt vrijwel een aansporing aan Tsjang Kai Sjek te zijn om het vasteland aan te vallen, met de garantie, dat de Amerikaansche marine niet tussenbeide zal komen, indien een dergelijke aanval wordt gedaan", aldus Morrison. 41) Constance was al in slaap geweest. Ze ge bruikte nog steeds de grote afschuwelijke slaapkamer, die haar bij haar aankomst was toegewezen. Er was niet verder over gesproken om dit te veranderen en ze was er nu al min of meer aan gewend ge raakt. De lelijke dingen om haar heen kwamen haar thans bijna vertrouwd voor, en in ieder geval lette ze er niet erg meer op. Het enige vervelende was, dat ze ei genlijk geen enkele nacht helemaal rustig sliep. Ze scheen zich nooit helemaal te kunnen ontspannen en op haar gemak te voelen en sinds het geval van die indrin ger, waren haar zenuwen uiterst gevoelig. Op deze avond had ze zich uitermate ver moeid gevoeld, maar een verlossende slaap wilde niet komen. Ze werd telkens wakker door benauwde dromen en als ze even sliep, was het geen rustige, ver kwikkende slaap. In een soort paniek stemming werd ze dan op een bepaald moment wakker Ze meende beneden geluiden te ho ren.... Ze bleef even doodstil liggen en spitste haar oren, maar vernam niets meer. Het maanlicht scheen vredig haar kamer binnen en de nachtelijke stilte heerste alom. Er was geen verdacht ge luid meer te hox-en, en toch wist ze zeker, dat ze door een ongewoon geluid wakker was gewordenZe voelde zich als ver lamd en haar dekens leken loodzwaar. Als ze maar de moed kon opbrengen om uit bed te stappen en Neill te waarschu wen Opeens bedacht ze zich, dat ze niet eens wist, waar Neill's kamer zich precies be vond. Deze gedachte bracht haar tot zich zelf en ze ging rechtop zitten en luisterde opnieuw, thans volkomen kalm. Er was geen enkel geluid meer te horen, maar instinctief voelde ze, dat er beneden iets gebeurdeZe was door een bepaald geluid wakker geworden, het sluiten van een deur of iets dergelijks. Misschien was het volkomen onschuldig; misschien had den Neill en Fiona op het middernach telijk uur samen zitten praten en was één van hun deuren wat hard dichtgevallen. Maar ook was het mogelijk, dat mevrouw Fincham zich niet goed voelde en Mary gebeld had. Ze keek op haar horloge en zag dat het nog niet eens twaalf uur was. Ze had dus nog maar heel kort geslapen, hoewel ze gemeend had, dat het al bijna morgen was. Vastberaden kroop ze uit haar bed, trok pantoffels en een kinomo aan, en be sloot op ontdekking uit te gaan. Waar schijnlijk maakte ze zich druk over niets, maar in ieder geval moest ze er 't hare van hebben. Het was bovendien helemaal niet uitgesloten, dat de oude vrouw onge steld was geworden en haar hulp inder daad zou kunnen gebruiken. Toen ze d-oor de deur van haar slaap kamer voorzichtig het portaal betrad, hoorde ze opeens beneden iemand praten. Het was Peter Phipps, maar ze herkende zijn stem niet. Ze dacht even, dat het Bag- net was en wilde al bijna weer naar bed teruggaan. „Het is immers helemaal niet verwonderlijk, dat hij zelfs op dit nachte lijk uur nog hier in huis .rondspookt", hield ze zichzelf voor. Hij deed natuurlijk, alsof hij een en ander controleerde en zich van zijn plichten kweet. Wel, er waren hier in huis twee mensen, die wisten wat hun plicht was. Haar plicht was 't in ieder geval ook om een oogje in het zeil te houden en ze zou dat stellig doen! Als ze Philip Bagnet tegen het lijf zou lopen, zou ze hem zeggen, dat het volkomen overbodig was, dat hij hier s'nachts rondsloop. Neill was immers thuis en bovendien was zij er ook! Opeens vroeg ze zich af, of het wel waar was, dat Neill inderdaad thuis sliep. Het was heel goed mogelijk, dat hij op de boerderij was blijven logeren, zoals hij wel meer deed. Ze merkte, hoe haar hart sneller begon te kloppen en hoe er opnieuw een soort pa niekslemming over haai- kwam. Zonder er echter aan toe te geven, liep ze vastbera den de eerste treden van de trap af Ze hoorde iemand zeggen: „Nogmaals, slaapt u lekkeren hierna hoorde ze voetstappen in de hal. Instinctief begon ze sneller de trap af te lopen, maar ze was al te laat, om te zien wie 't geweest was. De tussendeur viel met een slag dicht en er v/as niemand meer te zien Wie het ook geweest mocht zijn, me vrouw Fincham fyad kennelijk met deze late bezoeker gesproken. Misschien was het iets, dat niemand anders aanging en kon ze zich beter terugtrekken en ge woon weer gaan slapen, alsof ze niets ge hoord hadToch kon ze dit niet over zich verkrijgen. Parkinson zou het daar mee stellig ook niet eens zijn. Hier lag misschien de sleutel voor het mysterie rond mevrouw Fincham, en ze moest er achter komen, ook al zou 't mjsschien meebrengen, dat de oude vrouw haar we gens indiscretie zou ontslaanZe liep vastberaden de trap verder af. Het was doodstil in de hal en er hing een muffe lucht. Het hele huis was doodstil. Ook uit mevx-ouw Finchams kamer kwam geen enkel geluid en opeens viel het Con stance iin, dat de oude vrouw onmogelijk in bed te komen, zonder Mary's hulp Mary hielp haar immers altijd en zorgde er voor, dat ze alles naast zich had staan, wat ze 's nachts eventueel nodig had. Was Mary nog op. Er kraakte een trede en even bleef ze verschrikt roerloos staan. Ze herinnerde zich, dat iemand haar eens verteld had, dat je, om het kraken van tx-aptreden te voor komen, aan de kant moest lopen, in plaats van in het midden. De gedachte hieraan bracht haar over haar schrik heen en voor zichtig liep ze verder. Ze zou graag Fiona of Neill wakker gemaakt hebben. Het zou veel natuurlijker lijken, als ze in gezel schap van één van hen op mevrouw Fin- chams deur zou kloppen om te vragen, of alles in orde was. Nu maakte ze misschien de indruk van een overdreven zenuwach tig wezen.... Maar ze kon niet meer te rug en zonder aarzelen liep ze de hal door. Ze liep zelfs niet op haar tenen en haar voetstappen waren duidelijk hoox-baar. Ook klopte ze stevig en overtuigend op de deur van mevrouw Fincham's kamer. Er kwam niet dadelijk antwoord en op nieuw begon haar hart te bonzen. Ze hield haar adem in. Ze dacht aan allerlei detec tive-verhalen, die ze gelezen had, en een bonte mengeling van lugubere mogelijlche- den speelde door haar hoofd. Tot haar grote opluchting hoorde ze echter opeens mevrouw Finchams slem, enigszins hees, maar toch duidelijk en op de bekende, ietwat bitse, toon zeggen: „Wie is daar? Kom binnen. Wie is 't?" Ze opende de deur en ging naar binnen. „Het spijt me u te storen, mevrouw Fin cham", zei ze zacht, „maar ik werd wak ker door ongewone geluiden. Ik meende iemand hier beneden te horen en wilde zien, of er iets niet in orde was". Mevi-ourw Fincham hing in haar stoel en haar kin was in vele plooien op haar borst gezakt. Ze zag er uit als een zielige, oude vogel met lamme vleugels en doffe ogen. Ze was afzichtelijk, maar toch kreeg Con stance opeerfs een hevig gevoel van mede lijden. Er moest inderdaad iets gebeux-d zijn.... Iets van belang! Ze dacht opeens aan Neills halsstarrige waarschuwing, aan zijn hardnekkige idee, dat ze aan het roe ren was in een poel, die beter met rust gelaten kon worden, en plotseling wist ze, dat hij gelijk had gèhadMaar wat hielp dat nü, ze kon niet meer terug. Wat er ook voor erge dingen aan de oppervlak te gekomen waren, het enige wat ze doen kon, was voortgaan met haar taak en trachten zoveel mogelijk brokken te ver mijden. „Er is helemaal niets aan de hand", mompelde mevrouw Fincham. „Helemaal niets. Alles is perfect in orde. Ga weer sla pen". „Was Philip Bagnet bij u?" vroeg Con stance. Ze moést weten, wie er geweest was. Als het Philip niét was geweest, wie was 't dan? In ieder geval was 't iemand, die de hal door gerend was en door de tussendeur was verdwenen, omdat hij niet gezien wilde worden Mevrouw Fincham lachte even onaan genaam. „Nee, Fhilip was 't niet", ant woordde ze. „Philip was 't bepaald niet." „Maar wie?"begon Constance. Ze hield echter onmiddellijk op, omdat ze be sefte, dat het niet aanging, dat zij deze oude vrouw, die haar werkgeefster was, zou ondervragen over haar eventuele nachtelijke bezoekers. Het zou tè brutaal zijn „Je behoeft me niets te vragen", zei me vrouw Fincham. „Ik vertel je toch niets. (Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6