Rampenfonds steeg in 24 uur van 7 tot 11,6 millioen gulden Dulles komt met ultimatieve waarschuwingen aan Europa Bij tonnen tegelijk stroomt 't geld toe, maar het is nog lang niet voldoende Bonn haast zich met onthulling: Londen doet een stapje voorwaarts, maar Parijs is er niet tevreden mee Nota over watersnood aan de Tweede Kamer De „Van der Wijck" hospitaalschip Nieuwe uitgaven Nieuwe treffende staaltjes van offerzin Generaal P. Alons directeur Rampenfonds Vermiste terecht Provinciale samenwerking bij hulpverlening Strandjutters werden achterhaald Koningin Juliana bij geëvacueerden Wegwedstrijd voor het Rampenfonds Penning Watersnood 1953 VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 Koningin Juliana lieeft Donderdag een bezoek gebracht aan de Utrechtse veilinghallen, waar het provinciale evacuatiebureau is gevestigd. De Koningin in gesprek met evacué's Prins Bernhard heeft gisteravond in een radiotoespraak medegedeeld, dat het Nationaal Rampenfonds Donderdag om 19.30 uur een bedrag van 11.672.000 aan giften heeft geboekt. De toegezegde maar nog niet ontvan gen bedragen zijn in dit cijfer nog niet verwerkt. De Prins vertelde de luisteraars dat hij zich persoonlijk op de hoogte gesteld heeft van de situatie in Zuidholland, Zeeland en het Westen van Noord-Brabant en daarbij ervaren had dat de werkelijkheid veel er ger is dan iemand die niet ter plaatse ge weest is, zich kan voorstellen. Er moet dan ook nog veel meer hulp komen, want deze nationale ramp eist van ieder onzer het uiterste aan geest- en wilskracht, aan moed en offervaardigheid. Het bestuur van het Nationaal Rampen fonds had dan ook terstond een millioen gulden van de binnengekomen gelden over gemaakt aan het Rode Kruis. Dit geld is besteed ter leniging van de onmiddellijke nood van de bevolking der geteisterde ge bieden. Sprekend over de plannen tot adoptie van getroffen plaatsen door andere ge meenten wees de Prins er als voorzitter van het Rampenfonds op dat het wellicht aanbeveling verdient, dergelijke adopties uit te stellen tot blijkt voor welke gemeen ten dit het nuttigst en het meest nodig is. De Prins besloot: „De thans ingezamelde som is natuurlijk een respectabel bedrag, maar toch moet ik hier uitdrukkelijk ver klaren dat het nog maar een klein deel is van het totaal, dat nodig zal zijn om de gevolgen van deze slag het hoofd te kun nen bieden. Het onpeilbare leed van duizenden land genoten moet door ons allen mee worden gedragen. Het Nationaal Rampenfonds rekent op u". Eerder gisteravond had de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, voor de radio medegedeeld, dat het Ram penfonds een zuiver particuliere instelling is en zelf over de besteding van de inge zamelde gelden beslist. Dr. Kortenhorst deelde t voorts mede, dat een inzameling aan boord van de H.M. „Piet Hein" op weg van Korea naar Nederland een bedrag van f 2.000 heeft opgeleverd (f8 per lid van de bemanning). Tenslotte vertelde hij, dat een groot aan tal Franse studenten met een trein vol de kens op weg is naar Nederland. Na afle vering van deze gift zullen zij met Neder landse studenten naar Parijs terugkeren, waar de Nederlanders en Fransen tezamen in de straten van Parijs zullen collecteren voor de noodgebieden. Inmiddels blijven de gaven in geld en natura van overal ter wereld binnenstro men in zulke hoeveelheden, dat het on doenlijk is, ze alle te vermelden. Wij vol staan daarom met een bloemlezing in telgramstijl van de treffendste en en kele bijzonder grote bewijzen van offerzin; ze zijn ter navolging aanbevolen! Geen vrek Op afscheidstournée met Molière's „De Vrek" in een theater te Schagen, heeft Jan Musch gisteravond de „enveloppe met in houd", hem als een persoonlijk geschenk door de burgemeester overhandigd, terug gegeven met het verzoek de inhoud te willen schenken aan het Rampenfonds. Twee gemeente-tonnen De gemeenteraad va'n het stadje Hel mond heeft f 100.000 beschikbaar gesteld en eenzelfde bedrag wordt gefourneerd door Alblasserdam, dat zelf een getroffen gemeente is. Koeien De boeren van het Kampereiland hebben 176 koeien geschonken, benevens 17.500 kg hooi. De waarde van dit geschenk is f 130.000. Fries millioen In Friesland is al meer dan een millioen bijeengebracht. Oliebollen De Deventer politie gaat Zaterdag zelf gebakken oliebollen verkopen. Hulp en „voorlichting" krijgen ze daarbij van leer lingen en personeel van de landbouw-huis- houdschool, van de nijverheidsschool voor meisjes en van de R.K. Huishoudschool. De burgers geven het meel en de olie. Limburg Limburg zamelde tot nog toe ruim f 175.000 in en verwacht dat dit bedrag in Behalve de mensen, die getroffen werden door de watersnood, zijn er ook vele huisdieren die dakloos rondzwer ven en hulp behoeven. De stichting „Amivedi" te 's-Graven- hage wil trachten deze dieren zoveel mogelijk te helpen en roept daarvoor de medewerking in van alle dieren vrienden. De stichting heeft de beschikking ge kregen over een paar schuren in Ame- rongen en tracht nu hokken in bruik leen te krijgen of te huren. Zij, die bereid zijn de stichting te helpen met hokken, manden, voedsel e.d. en eventueel met het transport, worden verzocht dit per omgaande op te willen geven aan: Stichting Amivedi, Anth. Duyckstraat 6, Den Haag, tele foon 556137. Men wordt verzocht geen artikelen op te sturen. de eerstvolgende dagen enige malen ver veelvoudigd zal worden. Den Haag: by na een half millioen De gisteren in Den Haag en Loosduinen gehouden buscollecte heeft ruim f 437.000 opgebracht. Gelderland Gedeputeerde Staten van Gelderland heeft het Rampenfonds f 250.000 in het uitzicht gesteld. De inzamelingen gaan voort. Blanco volmacht De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming be sloten B. en W. te machtigen alle uitga ven te doen, die in verband met de nood toestand moeten gedaan worden. Nog meer tonnen Het vacantiefonds voor de landbouw heeft f 100.000 ter beschikking gesteld van het Rampenfonds, de bedrijfsgroep „Horeca" f 10.000, de Tsjechische legatie f 300. In de gemeente Uithuizermeeden in Groningen kwam f 57.500 of f 10.70 per persoon bijeen, in Uithoorn in Noordhol land, dat 6500 inwoners telt, f 48.000, dat is bijna f 7.50 per persoon. De Esso-Nederland schonk f 100.000 en bovendien heeft het personeel besloten 2 percent van het maandsalaris af te staan De bakkersgezellen in geheel Nederland zullen 10 pet. van hun loon afstaan. De opbrengst zal door de werkgevers worden verdubbeld. Watersnoodfonds De algemene verenigde commissie ter leniging van rampen door watersnood in Nederland heeft uit eigen kapitaal onver wijld nog een bedrag van f 250.000 ter be schikking geteld, waarmee de commissie tot dusver f 392.930 aan het Rampenfonds heeft overgedragen. De bouwers De werknemers in het bouwbedrijf zul len acht uur loon beschikbaar stellen. De werkgevers zullen het aldus bijeenge brachte bedrag verdubbelen. Deze actie zal tenminste een millioen gulden op brengen. De bemanning van de voor Zuid- Afrika vergane „Klipfontein", die al les kwijt is, heeft tezamen met de équipage van de „Zuiderkruis", waar op zij thuis vaart 550 gulden bij eengebracht. Uit Indonesië De KLM-toestellen, die gisteren van Kemajoran zijn vertrokken, hebben in to taal 5 ton goederen voor de slachtoffers van de watersnood meegenomen. Een deel van de zitplaatsen in het vliegtuig is weg genomen om ruimte te maken. Vliegtuigen overvol Vele tonnen hulpgoederen zijn onderweg in KLM-vliegtuigen o.m. uit Curasao, frankfort, Kopenhagen, Londen, New Vork, Miami, Milaan, Djakarta, Montreal, Rome, Singapore, Stockholm, Wenen, Zü- rich, Paramaribo enz. Ook buitenlandse luchtvaartmaatschappijen verlenen ver- voersfaciliteiten, de Air France vervoert de hulpgoederen gratis naar ons land om dat de KLM het niet meer baas kon. De Antillen Op de Antillen is tot nu toe aan geld meer dan een millioen (Ned. courant) inge zameld. Het personeel van de oliegemeen- si'hap (de Curagaose Petroleum Industrie Maatschappij en de Curagaosche Scheep vaart Maatschappij) gaat twaalf percent van het maandsalaris afstaan. De mensen van het West-Indische bedrijf van de KLM zeiden: „Februari is een korte maand en wij krijgen toch een vol maand salaris. Daar kan best een dag af". Iedere vereniging, iedere club, ieder „kransje", doet wat en men hoopt nog voor het einde van de week een bedrag van 1 millioen Nederlandse guldens alleen op Curasao (100.000 inwoners) bijeen te krijgen. Een der slagzinnen is: „Gooi geld in het water". Spanje en Portugal De kleine Nederlandse gemeenschap in Lissabon heeft ee^ b^ir-1" van f 15.000. Uit Spanje komt het bericht dat reeds 100.000 peso lel S Ail Ut IWWO V het Rampenfonds zijn gestort. Nadat drs. C. A. A. vain Luttervelt met instem min g van het bestuur van het Na tionaal Rampenfonds de allereerst noodza kelijke maatregelen had getroffen en de leiding van het bureau op zich had geno men, is inmiddels op voordracht van de ministers van Binnenlandse Zaken en van Maatschappelijk Werk de luitenant-gene raal van het voormalige KNIL, P. Alons, benoemd tot directeur. De 18-jarige Jan Musters uit Nieuw Vossemeer, die als vermist was opgegeven, is terecht. Hij bevindt zich in Tilburg. De commandant van het Corps Com mandotroepen heeft medegedeeld, dat het corps geen verliezen heeft geleden. Een bericht dat vijf militairen van het corps bij de hulpverlening zouden zijn omgeko men is onjuist, verklaart de commandant. De burgemeester van Melissant op Goe- ree-Overflakkee heeft medegedeeld, dat in zijn gemeente geen doden zijn te betreu ren. De zegsman zei, dat Dulles de ontstelte nis van zijn regering onder woorden had gebracht over het klaarblijkelijke instor ten van het denkbeeld van een Europese integratie, dat reeds zover gevorderd was. Dulles verklaarde te Bonn, dat premier De Gasperi van Italië een groot voorstan der van de E.V.G. was, dat de Franse regering haar uiterste best deed om tot ratificatie van het verdrag te komen, doch dat haar aanhangers in het parlement on zeker waren en dat hoewel premier Chur chill aanvankelijk meer voelde'voor hand having van nationale legers in Europa, hij Woensdagavond bij het diner met Dulles toonde, dat hij zich achter het E.V.G.-ver drag voor de zes landen van West-Europa zou plaatsen. Dulles had voorts, aldus de zegsman, de socialistische leiders in West-Duitsland meegedeeld, dat de Amerikaanse regering niet dacht aan de mogelijkheid van een Duits nationaal leger binnen het Atlanti sche pact, omdat zij niet het risico wilde lopen Frankrijk van zich te vervreemden. Een socialistisch plan voor een soort bond genootschap van vrije landen voor gemeen schappelijke beveiliging had Dulles „zwak en onvoldoende" genoemd. Engels aanbod Engeland heeft Donderdag medegedeeld, dat het bereid is luchtmacht-escadrilles uit te wisselen met het toekomstige Europese leger van zes landen (Frankrijk, West- Duitsland, Italië, België, Nederland, Luxemburg). Het voorstel is vervat in een Brits memo randum, dat deze week is overhandigd aan de leden van de tussentijdse commissie van de Europese verdedigingsgemeenschap te Parijs. In dit memorandum worden gedétail- Ieerde plannen genoemd voor samenwer king van de Britse strijdkrachten met het Europese leger en de hulp aan dit ieger in het stadium van formering. In een verklaring van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken over het memorandum, die Donderdag in Londen is uitgegeven, worden geen bijzonderheden gegeven over de wijze, waarop de uitwisse ling van luchtmacht-escadrilles zou ge schieden, maar wel wordt een aantal andere methoden voor samenwerking van land-, zee- en luchtmacht opgesomd. Deze methoden omvatten de coördinatie van de verdediging in de lucht tussen En geland en de zes Europese landen, uitwisse ling van stafofficieren en gezamenlijke oefening. In diplomatieke kringen te Londen is men van mening, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, in het algemeen de Britse voorstellen heeft goedgekeurd tijdens zijn besprekingen met de Britse ministers. Studenten van het Institute for Social Studies hebben Donderdag in Den Haag de gehele dag gecollecteerd voor het Rampenfonds. Zij namen hun taak ernstig op en liepen met borden door de stad, iedereen aanklampend die zij maar zagen. Een groenteman deponeert hier zijn gave in het busje van een studente uit India. Naast haar een student uit Pakistan. BONN (Reuter) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles heeft Donderdag bij zijn be sprekingen met West-Duitse politici in duidelijke taal verklaard, dat de Verenigde Staten hun huidige hulp niet zullen voort zetten, indien Europa voor April geen grote vorderingen maakt bij de éénmaking van zijn defensie, aldus heeft een hoge functionaris Donderdag te Bonn medege deeld. Dulles deelde kanselier Adenauer en de leider van de West-Duitse socialistische oppositie, Ollenhauer, mede, dat de Ver enigde Staten tegen de tijd van de volgen de bijeenkomst der N.A.V.O.-raad in de tweede helft van April concrete resultaten willen zien. Anders zou het vrijwel onmo gelijk zijn het Amerikaanse Congres er toe te brengen gelden voor hulp goed te keu ren, aldus zou de Amerikaanse minister hebben verklaard volgens deze zegsman. In gewoonlijk welingelichte kringen te Londen gelooft men, dat de Franse premier, René Mayer, wellicht nog zal vragen om verdere Britse toezeggingen aan het Euro pese leger, wanneer de premier in het mid den van deze maand Londen bezoekt. De Britse voorstellen, aldus een gezag hebbende zegsman, vormen de grootste en volledigste bijdrage, die Engeland kan ver lenen zonder volledig lid van de E.V.G. te worden. „In feite", aldus deze zegsman, „heeft Engeland door zijn voorstellen de deur geopend voor de opleiding en opbouw van de strijdkrachten van de verdedigings gemeenschap." De Britse samenwerking met het voor genomen Europese leger vormde een be langrijk onderwerp van de besprekingen, die Foster Dulles Donderdagavond met bondskanselier Adenauer te Bonn heeft gevoerd. Volgens een West-Duitse regeringswoord voerder is het Britse memorandum voor West-Duitsland een „aangename verras sing." Onvoldoende In Franse regeringskringen gaf men Don derdagavond uiting aan de hoop, dat de Britse plannen voor samenwerking met de E.V.G. slechts een éérste stap in de richting van de vestiging van nauwe betrekkingen tussen de Britse lucht- en landstrijdkrach ten in Europa en het Europese leger zullen betekenen. Men verklaarde, dat de Britse voorstel len niet voldoen aan hetgeen Frankrijk ge hoopt had, maar men besefte, dat het me morandum een zuiver technisch document is en dat verdere punten, die met de kwes tie te maken hebben, op hoger niveau zul len moeten worden besproken. De Commissarissen der Koningin heb ben provinciaal een coördinatie van hulp verlening, liggende op het terrein van het maatschappelijk werk, tot stand gebracht. Deze coördinatie is gecentraliseerd bij de provinciale stichtingen voor maatschappe lijk werk. Het contact-adres Noordholland is Van Dordtstraat 44, Haarlem, telefoon 14707. Aan dit adres moeten alle aanbie dingen van hulpverlening op het terrein van het maatschappelijk werk worden ge richt. Particulieren, die niet via het Rode Kruis doch rechtstreeks goederen willen zenden naar de noodgebieden, wordt drin gend verzocht zich te wenden tot het con tact-adres. Rechtstreekse toezending aan de nood gebieden belemmert de hulpverlening in die gebieden, mede omdat ter plaatse niet steeds over voldoende opslagruimte wordt beschikt. Bij Rilland Bath worden de evacué's uit de geteisterde dorpen van Zuid-Beveland naar het vaste land gebracht. Duck met evacué's arriveert. De minister-president heeft aan de voor zitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat hij voornemens is een nota over de watersnood aan de Kamer te doen toeko men. Deze nota zal op 9 Februari aan de leden worden toegezonden. Dinsdag wordt deze nota in de Kamer aan de orde gesteld. De rederij Koppen, die de N.S.-boot- diensten Enkhuizen-Stavoren exploiteert, heeft op een verzoek van het Rode Kruis het passagiersschip „Van der Wijck" van de Nederlandse Spoorwegen, dat in Enk huizen was opgelegd, beschikbaar gesteld voor de hulpverlening aan de bevolking van het noodgebied. Het schip is ingericht als drijvend hospitaal. Door verwijdering van de banken konden 101 bedden worden geplaatst. De „Van der Wijck" is Donder dagmiddag uit Enkhuizen via de Noordzee naar Dordrecht gevaren. Er zijn artsen en verpleegsters uit Enkhuizen aan boord. Het comité „Onze Marine" heeft het contactvaartuig „Van der Steng", dat te Rotterdam was opgelegd, beschikbaar ge steld voor hulpverlening in de noodgebie den. Het schip vervoert thans zieken en gewonden. Het is bemand met matrozen van de onderzeedienst, doktoren en Roode Kruishelpers. De reddingboot „Dorus Rijkers" uit Den Helder, die deelneemt aan het reddings werk in Zeeland, is op de strekdam bij Zierikzee gelopen. Een motorboot van het P.T.T.kabelschip „Poolster" heeft vergeefs getracht de reddingboot vlot te trekken. Men zal het nu met een sleepboot probe ren. De Zandvoortse recherche heeft in de loop van deze week in Noordwijk en Noordwijkerhout bij diverse inwoners dezer gemeenten een grote partij aange spoelde strandgoederen achterhaald en op twee grote wagens naar Zandvoort terug gebracht. Bij de huiszoekingen waren en kele Zandvoortse strand-exploitanten aan wezig, die de goederen als hun eigendom herkenden. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. De Koningin heeft gistermiddag een be zoek gebracht aan de Utrechtse veiling hallen aan de Croeselaan, waar het pro vinciale evacuatiebureau gevestigd is. Er v/aren juit zeven bussen met evacués aan gekomen. De Koningin heeft meegeholpen bij het uitdelen van vruchten en brood. Daarna heeft Koningin Juliana een bezoek ge bracht aan het evacuatiecentrum in Amersfoort, waar zij zich geruime tijd met evacués onderhield. Vervolgens heeft de vorstin nog bezoeken gebracht aan evacua tiecentra in Zeist en Baarn. Op Zondag 22 Februari aanstaande orga niseert de Haarlemse Sportvereniging „De Kampioen" een wieler-wegwedstrijd voor amateurs, nieuwelingen en juniores in de Vondel- en Eksterlaan in Haarlem-Noord. De toegangsprijzen voor deze wegwedstrijd komen geheel ten goede aan liet Rampen fonds. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft indien ook de politie haar toestemming geeft medewerking verleend door geen vermakelijkheidsbelasting te heffen bij de wedstrijd. Om twaalf uur zullen de juniores starten, om één uur de nieuwelingen en om twee uur de amateurs. De Vereniging voor Penningkunst heeft besloten een penning uit te geven, die de Watersnood 1953 tot onderwerp heeft. De penning wordt algemeen verkrijgbaar ge steld en de netto opbrengst zal aan het Na tionaal Rampenfonds ten goede komen. Prof. L. O. Wenckebach is bereid gevonden het ontwerp hiervoor te maken. H. L. Prenen: „Rembrandt en Chris tus", met dertien reproducties (Uit geverij Ploegsma 1952). De bekende dichter, kunsthistoricus en criticus H L. Prenen schreef voor het Kerst boek 1951 van de N.V. „De Spaarnestad" te Haarlem een bijdrage over Rembrandt. Thans is bij de Uitgeverij Ploegsma een be schouwing, aan deze bijdrage ontleend, in gewijzigde en uitgebreide vorm onder de titel ..Rembrandt en Christus" verschenen. Het is een uitstekende gedachte van de uit gever geweest om dit zeer waardevol opstel van H. L. Prenen in de blijvende vorm van een met smaak uitgevoerd boekje de lezer aan te bieden. Vooral de aanhef van Prenen's beschou wing, waarin hij de lezer er op wijst, dat geen der evangelisten ons een beschrijving heeft nagelaten, waarin de uiterlijke ge daante van Christus wordt aangeduid, maar dat zij Hem in Zijn woorden en wonderen als het ware Zichzelf lieten beschrijven, is in een heldere stijl en met overtuiging naar voren gebracht. Met enkele treffend gekozen citaten, uit het Evangelie weet de schrijver zijn betoog te verlevendigen. Om het contrast tussen Rembrandt's Chris tusverbeelding en die van Middeleeuwen, Renaissance en Barok duidelijk te maken, beschrijft hij hoe de schilders van deze tijd perken Hem zagen „in een glorieschijn die slechts op een afstand zichtbaar wordt", maar dat „Rembrandt midden tussen de menigte stond toen de Zachtmoedige voorbij ging. Hij was als Zacheus, die in een boom klom om Hem nog beter te zien". Een enkele keer krijgt de lezer de indruk dat de schrijver te véél citaten, bijvoorbeeld van Fromentin aanhaalt. Zijn grote belezen heid speelt hem dan parten en zijn beschei denheid en zijn eerbied voor deze auteur brengen hem er toe zelf een ogenblik terug te treden. Als dit bijzonder mooi opstel echter iets aantoont, dan is het dit. dat Prenen vol doende zeggingskracht bezit om zelf aan het woord te blijven. De waarlijk ontroerende regels, die hij over Rembrandt's schilderij van „De Verloren Zoon" neerschrijft, tonen aan dat hij gerust op zich zelf mag ver trouwen. Zowel tot verdieping van ons be grip omtrent Rembrandt's kunst als tot diens visie op de Christusfiguur levert dit fraai geïllustreerde boekje een bescheiden, maar kostelijke bijdrage. O. d. K.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7