Zeven dagen Haariêqm Commissie van advies voor culturele vorming wordt samengesteld Helpers keren naar Haarlem terug Bloemendaal Twee Bach-cantates in Concertzaal Wol en luiers gevraagd Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Films van Chaplin Haags Strijkkwartet in Renaissancezaal VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 GEMEENTERAAD VAN HAARLEM Alleen bedden en beddegoed Brillen voor getroffenen Operaconcert Bel Canto Italiaanser dan de Italianen Haarlemse politie bracht groot bedrag bijeen Sloepen van Ms. „Salland" aangespoeld op strand Geen schrijversbal Haarlemse Kunstgemeenschap Uitgestelde bijeenkomsten Prins Bernhard vliegt weer naar rampgebied Herinneringen aan Ruys en Jean-Louis Pisuisse Bij de Donderdamiddag voortgezette behandeling van de gemeentebegroting 1953 door de Haarlemse gemeenteraad heeft wethouder Happé (Arbeid) gelegenheid gekregen nadere mededelingen te doen over het voornemen om tot stichting van een commissie van advies voor culturele vorming over te gaan en wethouder Bakker (A.R.), om het beleid van het college ten aanzien van het gemeentepersoneel te ver dedigen nadat enkele raadsleden laatstgenoemde hulde hadden gebracht voor het geen B. en W. in het afgelopen jaar voor de ambtenaren hebben gedaan. Op de tweede dag van de behandeling der begroting was eerst het woord aan wethouder Happé, die opmerkte dat de stand der werkloosheid reden is om wat te doen voor de werklozen. Getracht moet worden hun periode van gedwongen niets doen dragelijk te maken en hen moreel op peil te houden. Daarom wordt een com missie van advies voor culturele vorming opgericht, waarin zitting zullen hebben vertegenwoordigers van werknemersorga nisaties en van particuliere organisaties, zowel kerkelijk als niet-kerkelijk. Er is geen sprake van een schoolse opzet en er zal naar gestreefd worden de werklozen zelf te activeren. De vraagstukken industrialisatie en werkloosheid staan niet meer los van el kaar. Er moet voor werkgelegenheid wor den gezorgd, zowel voor nu als voor de nabije toekomst. Er is door een raadslid gesproken over de hoge grondprijs van het industrie-terrein. In vergelijking met ge lijkwaardige terreinen noemde spreker de leiding van mededelingen, vermeld op een pamflet, dat de (Communistische) Bond van Ncdei lands Overheidspersoneel bij be drijven verspreid heeft. Sprekeir noemde de Haarlemse progressieve kinderbijslag niet ongunstig, doch zegde de heer Loer akker een onderzoek toe. Het Ambtenaren reglement zal eerst in de afdelingen be handeld worden, om de openbare behan deling te vereenvoudigen. De taak van de bedrijfsarts is uitgebreid. Hij moet zich inwerken op alle bedrijven en dat neemt veel tijd in beslag. De eerste bedrijfsarts, die reeds het G.E.B., de Reiniging en de politie bezocht had verliet de gemeente dienst wegens een benoeming elders en thans moet de nieuwe arts zich inwerken. Hierna werd de vergadering verdaagd tot Vrijdagmiddag. NEDERL. ISRAELIETISCHE GEMEENTE HAARLEM Op aanstaande Sjabbath. 7 Februari, zal in verband met de ramp, die ons land heeft getroffen, een ingevoegde bijzondere dienst we'ke om negen uur aanvangt. prijs niet hoog. De bouwkosten vormen worden gehouden, tijdens de ochtenddienst, eerder een remmende factor voor vestiging van een industrie dan de grondprijs. De wei houder gaf een uiteenzetting van het beleid van B. en W. ten aanzien van de bedrijven. De opzet is niet een prijs voor gebruik vast te stellen, waarbij reke ning is gehouden met een wins'marge. Aan deskundigen hebben B. en W. gevraagd een nieuwe berekening te maken voor de prijzen voor groot-gebruikers. In afwach ting hiervan zijn de contracten opgezegd. Nadat de raadsleden en de wethouders in tweede instantie het woord hadden ge voerd kwamen de hoofdstukken aan de orde. Bij het hoofdstuk Algemeen Beheer zei- de de heer Van Boekhoven (Arbeid) lof te hebben voor het beleid van B. en W. ten aanzien van het gemeentepersoneel; de heer Hennevelt (Comm.) noemde de salarissen van verantwoordelijke ambte naren (o.a. technisch personeel en leraren) te laag; de heer Loerakker (K.V.P.) vroeg een betere progressieve kinderbijslag en de heer Spek (A.R.) gaf in overwe ging het ambtenarenreglement eerst in de afdeling te behandelen. Voorts vroeg de heer Willem se (Arbeid) hoe het stond met de resultaten, bereikt door de be drijfsarts. Wethouder Bakker gaf de heer Hen- nevelt een inzicht van de salariëring van het Haarlemse personeel in vergelijking met die uit een andere gemeente naar aan- „Die Haerlemsche Musyckcamer", gaf Woensdagavond onder leiding vain André Kaart in de turnzaal van het gemeentelijk Concertgebouw ten bate van het Nationaal Rampenfonds een zeer interessante uitvoe ring van composities uit de baroktijd. Hoofdschotel op dit muzikale banket was de satirische cantate „De strijd tussen Phoebus en Pan" van Bach. Het was geen geringe onderneming van André Kaart dit „Dramma per Musica" met zijn ensemble uit te voeren. Reeds de samenstelling van de bezetting (zes voca listen die tevens het koor vormden en het orkest met extra blazers en slag werk aangevuld zal al heel wat zorgen ge baard hebben. Maar het uiteindelijk re sultaat was zeer behoorlijk en soms meer dan dat. Instrumentalisten en vocalisten hebben gewedijverd om Bach naar hun beste krachten te dienen. De heerlijke prijs-aria van Phoebus (met deze bedoelde Bach zichzelf) werd door de bariton Mar cel Dirickx, de fluitist Henk de Graaf en de hoboïst Arie Butter bijzonder muzikaal verklankt, niettegenstaande het feit dat de zanger moest woekeren met de omvang van ziin stem. De tegenstrever Pan, ver tolkt door de bariton Joop Hesspnhouwer, had zijn zaak nog wel wat rhythmischer kunnen verdedigen, maar in de recitatie ven stond hij zijn man. De sopraan Syl via Couziin was een geestige Momus en de alt Ans Wiersma maakte als Mercurius met de beide obligaat-fluitisten een goede beurt. De tenor Gerard Hurk mans typeer de heel goed de oppervlakkige beoordelaar Mydas met een door het strijkorkest voor treffelijk begeleide aria. De tenor Ger. Moetan liet zich als Tmolus niet in de war brengen wanneer er in de begeleiding van zijn aria eens wat uitviel. Het continuo van het orkest was uitstekend. André Kaart dirigeerde beheerst, maar zijn lange rusten vóór de da capo's zijn niet te verdedigen. In het eerste deel van de avond was, met de heren Henk de Graaf en Peter van Munster in de concertante partijen, een Concert voor twee fluiten en strijkorkest van Vivaldi uitgevoerd, dat op het werk en om de uitvoering zeer in de smaak viel. Bovendien hoorde men een Concert voor cembalo en strijkers van W. Friede- mann Bach, met Gertrude Maclaine als so liste; een mooi stuk dat knap vertolkt werd. Alleen hadden wij het eerste hoofd deel wat consequenter in tempo willen horen, zoals dit met het pittige slotdeel het geval was. Bovendien werd nog Bac'n's „Koffie - kantate" uitgevoerd met Sylvia Couzijn, Marcel Dirickx en Gerard Hurkmans als vocale solisten. Deze interpretatie genoot mede een welverdiend succes. Alles bij elkaar een beschaafde muziekavond, waar mee we André Kaart en de zijnen geluk kunnen wensen. JOS. DE KLERK De samenwerkende groothandel in op tische artikelen en de vakopticiens in Ne derland maken bekend, dat getroffenen die door de ramp hun bril hebben verloren, bij de opticiens van de evacuatieplaats gratis een nieuwe bril kunnen aanschaffen onder overlegging van een door het Rode Kruis of andere bevoegde instanties afge geven verklaring. De groothandel stelt brilleglazen en monturen gratis ter beschikking van de opticiens. Deze zullen geen werklonen be rekenen. Deze regeling geldt voorlopig tot 15 Fe bruari, Verzocht wordt mee te delen, dat men bij het gemeentehuis van Bloemendaal uit sluitend bedden en beddegoed kan laten bezorgen en dus geen kleren meer. Hier van is voorlopig voldoende. Vijf vrachtwagens geladen met goederen, die door de ingezetenen van Bloemendaal bij elkaar werden gebracht, hebben hun lading afgeleverd in het Noord-Brabantse plaatsje Oudenbosch. Een brief waarin hartelijke dank wordt beiuigd namens de inwoners van Oudenbosch is inmiddels ont vangen. Het wordt in Brabant zeer op prijs gesteld, dat toen men na de bevrijding het Noorden hielp onder het motto: „Zuid helpt Noord", men nu in het Noorden het motto: „Noord helpt Zuid" bewaarheid. Door toedoen van solisten Het operakoor „Bel Canto" is niet achter gebleven bij de steunverlening die het Nationaal Rampenfonds thans van alle kanten ondervindt. Het batig saldo van de uitvoering, die het koor gisteravond in de gemeentelijke Concertzaal gaf, werd be stemd voor dit fonds, evenals de opbrengst van de collecte, die in de pauze gehouden werd. In het programma had de muziek van Verdi een overwegende positie. Mas- cagni, Massenet en Bizet waren eveneens vertegenwoordigd en al deze operafrag menten plaatsten de toehoorders tegenover een eigen kant van de grote levenstragedie, waaraan geen mens, geen volk zich lijkt te kunnen onttrekken. De solisten, die aan het concert mede werkten hebben bij de uitvoeringen ge tracht met dramatisch gebaar en ten dele zelfs met handeling het concertpodium tot toneel te maken. Dit maakte niet zelden een hoogst zonderlinge, om niet te zeggen dwaze indruk, vooral bij de duetten uit „Aïda" en „Carmen". De sopraan Marisa Mari, de alt-mezzo Mimi Aarden en de tenor Arthur Hoogveld waren in dit op zicht „Italiaanser dan de Italianen". Deze vocalisten hadden zich meer moeten rich ten op het concertkarakter van hun op treden en het speciaal in klankschoonheid en expressieve zegging van het woord moe ten zoeken. Nu en dan werd deze instelling wel benaderd. Het meest door Marisa Mari, die. in verfijnd gezongen gedeelten een charmerende stemklank wist te ontwik kelen. Mimi Aarden onderdrukte eigenlijk haar prachtige stemkwaliteiten door te felle be wogenheid. De tenorstem van Arthur Hoogveld munt niet uit door gave klank, maar de zanger gebruikt zijn stem sympa thiek. Hij moet zich echter hoeden voor een te veel aan anticipaties. „Bel Canto" zelf zong onder leiding van zijn dirigent Henk Kerkhoven enkele operakoren. Een betrekkelijk eenvoudige taak, die het koor behoorlijk vervulde. Goede begeleiders vonden koor en solisten respectievelijk in de pianisten Maryan Janssen en Jaap Bril. P. ZWAANSWIJK De Haarlemse politie, die zich bij de Rode Kruis-collecte in de Haarlemse stra ten bijzonder actief heeft getoond deelt ons mee, dat zij een bedrag van f 17.274,88 bijeen heeft gebracht. Een collecte onder het personeel bracht f 5400 op. Het reserve personeel bracht f 200 bij elkaar. Twee beschadigde sloepen van het 297 ton metende Nederlandse motorkustvaar tuig Salland, dat sinds 29 Januari werd vermist, zijn gisteravond op het strand btf Katwijk aangespoeld. Zonder enig SOS- signaa! te hebben kunnen geven het schip was slechts uitgerust met een radio- ontvanginrichting moet deze nieuwe kuster waarschynlyk in de buurt van de Nederlandse kust zijn vergaan. De „Salland" is eigendom van de Gebr Teekman uit Zwolle en vertrok op 29 Januari van Par naar Stockholm. De coaster werd gebouwd bij de firma D. en J. Boot te Alphen aan de Rijn en liep pas enkele maanden geleden te water. Derhalve ontbreken nog verdere gegevens. Het traditionele Schrijversbal, dat de openingsavond van de Boekenweek in de Amsterdamse Stadsschouwburg op 27 Februari zou besluiten, gaat niet door. Wel worden de vier bekroonde éénacters ver toond. De door deze versobering vrij komende gelden gaan naar het Rampen fonds. Terwijl zijn makker zich ontfermt over een jeugdige evacué neemt deze soldaat een hapje eten tussen de bedrijven door. In Zweden is men begonnen met een inzameling van kleding, dekens en andere goederen voor de getroffen gebieden. Dit is het eerste vliegtuig dat met goederen, voedsel en medicijnen uit Zweden vertrok. Van de 363 M.T.S.'ers, die deel uit maalden "an ren der hulpcolonnes uit Haarlem, is vanmorgen een groot gedeelte teruggekeerd. De overigen ziin gebleven, maar het ziet er naar uit dat ook zij zeer spoedig weer naar huis zuilen komen. Gistermiddag oms'reeks twee uur ver trokken van de Gedempte Oude Gracht enkele autobussen, die bemand waren met honderd studenten, zestig leerlingen van C.I.O.b. en zestig brandweerlieden, die op geroepen waren om zo spoedig mogelijk naar Roekan je op Voorne-Putlen te komen om de zich diaar bevindende colonnes af te lossen Om twaalf uur kreeg men bericht dat de aflossingstroepen nodig waren en reeds vóór twee uur stonden de meesten reeds gepakt en gezakt op de autobussen te wachten. Vanmorgen kwam echter het verzoek binnen om zo spoedig moge'ijk enkele autobussen te sturen om de mannen terug te halen. Op het bureau van de Bescher ming Burgerbevolking veronderstelt men nu, dat er op het ogenblik geen werk meer voor de colonnes is en men heeft dan ook besloten om direct enkele bussen te sturen. Deze wagens vertrokken in de loop van de morgen en zullen naar alle waarschijn lijkheid tegen de avond weer in Haarlem terugkeren. Ook de vijf auto's van de Reiniging uit Haarlem hebben opdracht gekregen zich zo spoedig mogelijk naar de Spaarnestad te begeven. De wagens zijn door de gladde straten hier onmisbaar geworden, want met het reserve materiaal kan men het strooiwerk niet meer af. Onder alle vrouwelijke evacués op diverse plaatsen heerst een grote be hoefte aan bezigheid. Ze zijn niet alleen weggerukt uit haar eigen huis en om geving, maar ook uit haar dagelijks werk. En juist nu zouden ook zij graag iets doen, al was het alleen al om haar gedachten af te leiden. Wie kan deze vrouwen helpen aan wol met de dacrbij T>assende breinaalden, zodat ze voor haar mannen en kinderen de zo nodige sokken, handschoenen en kleren kun nen breien. Men begrijpt ongetwijfeld, dat bedoeld wordt een hoeveelheid wol telkens voldoende voor een bepaald kledingstuk. Verder is er een nijpend gebrek aan luiers. Men kan een en ander bezorgen aan het bureau U.V.V., Stadhuis Haar lem. -ia dg4 Vi». Hulp lopig geen nieuwe adressen betekenen. Wanneer de jon- het echtpaar ge ;rende de meer op te nemen. Natuurlijk, gens bijvoorbeeld iets uitge- bruidsdagen en op- de huwe- De verschrikkelijke waters- straks wanneer de toestand te haald hebben, dat niet door de lijksdag zo weinig mogelijk be- nood, die over Nederland is overzien is en de droevige ba- beugel kan, dan is het de wijk- zoek wenst te ontvangen. Wij gekomen, heeft vele verzoeken lans is opgemaakt, dan kan agent, die eens met de ouders doen het dan dus af met een o-m hulp met zich meege- men trachten door het schen- of met de onderwijzers gaat papieren felicitatie, die echter braciht. En het is niet om onze ken van huisraad, kleding en praten en dan zeer dikwijls niet minder hartelijk gemeend stad in de hoogte te stoken o' dekens de nood van de slacht- een oplossing aan de hand is. om op te scheppen tegenover offers enigszins te lenigen. doet. Ook voor oudere perso- Voorjaarsbeurs de andere plaatsen, dat wij De Haarlemmers hebben reeds nen is hij een haast niet weg Van Vnjdag 27 Februari tot menen, dat Haarlem deze be- eeuwenlang bewezen, dat zij te denken figuur: wanneer zij en met 6 Maart zal voor de den uijzonder goed heeft ver- dun stadswapen, waarin im- een enkele maal voor de kan- elfde maal de Haarlemse Voor staan. De eerste berichten over ners een zwaard voorkomt, tonrechter of voor de politie- jaarsbeurs voor de Vrouw ge- de ramp waren nog maar net lat duidt op strijdbaarheid, rechter moeten verschijnen, 'houden worden. De beurs, die binnen of in Haarlem bood 'en volle verdienen. Ook nu dan is het altijd deze agent, door de standhouders weer ge- men al van diverse kanten de weer. die hen inlicht over de gang heel js volgeboekt, zal ook dit van zaken in het gerechtsge- jaar Weer vele nieuwe attrac- ,11 ijkagenten bouw. Dikwijls ook legt hij ^es brengen. Een van de nieu- een "waardevolle verklaring af we gnufies is, dat op de mode- Zljn ..°1J als getuige, want hij kent im- sh0Wi die vijf maal per dag den zich aan om ogenblikke- f ij wee wijk- mers vaak de huiselijke om- 7a\ WOrden gehouden, dit jaar zo dringend nodige hulp aan. Duizenden kilo's textiel wer den binnengebracht, honder den jongens en mannen meld- Sedert 1 Augustus lijk naar de getroffen gebie den te gaan om mee te helpen het water te bestrijden, even zoveel meisjes en vrouwen waren dagen en nachten in de weer om de lawine van binnen gekomen goederen te sorteren ep indien nodig te verstellen. Anderen collecteerden een hele clag om maar zoveel mo gelijk geld binnen te krijgen, kortom ieder, die daar maar enigszins toe in staat was, heeft zich op de een of andere wijze behulpzaam gemaakt. agenten aangesteld voor Oud- standigheden van bepaalde v00r het eerst ook de grote schoten, de herenP. Mener personen, hij is op de hoogte maten getoond zullen worden, en O. H. Bleeker. Uit een ver- van de moeilijkheden van een Zulks op veier verzoek.... slag van burgemeester en wet- verdachte, hij kent „zijn houders van Haarlem blijkt nu buurt" als z'n vestjeszak. dat deze proef zeer zeker als geslaagd mag worden be schouwd. Tientallen vrachtwagens gaan Wij hebben de heren aan het dagelijks naar Den Haag om werk gezien bij het inzamelen de kleding, dekens en andere v'an kleren in de Sionskerk in goederen, waaraan zo'n drin- Haarlem-Noord en het was gende behoefte bestaat, aan de duidelijk dat het „wijkagen- centrale post in de residentie ten-systeem" voortreffelijk af te geven. werkte. De agenten zijn vrien- De eerste dag na de ramp ver- den van de bevolking gewor- trokken reeds enkele autobus- den in de ware zin van het sen met hulptroepen, naar woord. Zij kennen vele bewo- Spijkenisse en Hellevoetsluis ners van hun wijk en vrijwel waar de mannen bergen werk alle buurtbewoners kennen de hebben verzet. Vierentwintig agenten. Natuurlijk is het hier uur zijn de meesten in touw nog niet zoals in andere ste- geweest en toen zij terugkwa- den, dat de wijkagent als een men konden velen van hen di- familielid wordt gezien, reet weer aan het dagelijks iemand aan wie men in alle werk beginnen.... mogelijke en onmogelijke ge- En nog steeds stromen de aan- vallen raad kan vragen, maar biedingen van goederen en ar- 'och bestaat er al een zekere beidskrachten bij het Roodc band tussen het „gezag" en het Kruis en het U.V.V. binnen, 'ubliek. En in zo'n grote mate, dat men Vooral voor de jeugd kan de heeft moeten besluiten voor- wijkagent een enorme steun Een nieuw beursorkest, „The Music Stars", onder leiding van de heer Jan de Klerk, zal de bezoeker en natuurlijk vooral de bezoekster een vro lijk welkom toeblazen. Vele andere artisten van naam zul len trachten de vrolijkheid te verhogen en het vrouwelijk Een wijkagent is een nuttig lid deel van de bevolking kan dan in de hedendaagse samenle- ook met verlangen uitzien ving geworden en het is te ho- naar de opening van deze ten- pen, dat de heren Bleeker en toonstelling. Mener zich even geliefd kun- Opgeknapt nen maken in Haarlem-Noord Het filiaal van de firma J. als hun collega's in andere Lottgering in de Grote Hout steden, waar dit type politie- straat 5a heeft gedurende de man reeds jarenlang ingebur- afgelopen twee maanden een gerd is. grondige wijziging ondergaan. Schrikkelhuwelijk 1! Het gehele interieur werd ver anderd, een betere verlichting Het echtpaar de heer J. J. werd aangebracht. Een aar- Franssen en mevrouw A. digeen, wat kleuren betreft, Franssen-Wijnands, dat op 29 verantwoorde bekleding, ver- Februari 1888 in Haarlem in volmaakt het geheel, het huwelijk trad en dat dit Het getuigt van de smaak en jaar dus vijfenzestig jaar ge- van de voortvarendheid van de trouwd zal zijn, maakt ons er heer Lottgering dat hij in deze op attent, dat wij ons in de tijd, die voor de winkelstand leeftijd van de bruid en de toch niet alijd even rooskleu- bruidegom enkele jaren ver- rig is, het heeft aangedurfd leid hebben: mevrouw is 84 dit filiaal geheel te vernieu- jaar en mijnheer is 87 jaar. wen. Met het oog op de gezondheid Een aanwinst voor Haarlem van mevrouw Franssen, moe- en vooral natuurlijk voor de ten wij echter mededelen dat Grote Houtstraat. Ook de groep amateurzenders uit Haar lem zal aan het einde van de week afge lost worden. Deze technici hebben de plaats van de zender van de marine in Helle voetsluis ingenomen en hebben bergen werk verzet. Ook met Haarlem werd via Den Haag contact onderhouden en op deze wijze werd het telefoonverkeer in niet on belangrijke mate ontlast. De M.T.S.'ers die geruime tijd op het Zuidhollandse eiland gebleven zijn hebben gewerkt aan het Voornse kanaal, waar zij zich verdienstelijk hebben gemaakt met het vullen van zandzakken en het verstevi gen van de dijken. De Haarlemse Kunstgemeenschap deed Donderdagavond in het Rembrandttheater oude Chaplin-films vertonen, die een nogal matige belangstelling trokken. Daarvoor kan men gevoegelijk twee oorzaken aanwij zen. De^ eerste is ae meest voor de hand liggender Weinig mensen gevoelen behoefte aan de bevrijdende lach, die Chaplin's ge renommeerde succesnummers van vroeger opwekken. Zulks achten zij in de gegeven omstandigheden niet passend. Met alle eer bied voor deze opvatting stelde dr. C. Spoelder in zijn inleidend woord vast, dat men op het ogenblik juist een sterk tegen wicht nodig heeft voor de spanning, waar in wij leven. Het doet deugd er even uit te z;in, enige uren de zorgen te vergeten om zich met des te meer energie te kunnen wijden aan de taak, die ieder onzer heeft en die wij toch al bedrukt door de benar de omstandigheden verrichten. Een tweede oorzaak voor het geringe bezoek ligt in de duidelijk dalende belangstelling voor Chap lin, nu „Limelight" niet aan de hoge ver wachtingen beantwoordde, die door een overdreven reclame waren opgewekt. Er is heel wat om Chaplin te doen geweest, maar het enige waar het voor de bioscoopbezoe ker om te doen is zijn Chaplin's films. Wel nu: de Chaplin uit de periode der stomme films is door de latere niet overtroffen. Het bleek toen uit de oude doos weer de glans producten te voorschijn kwamen, waarin men hem ziet als politie-agent, pseudo- dominé, landloper en gefortuneerd-gentle- man-aan-de-drank in een kuuroord. De filmpjes zijn bekend genoeg om geen na dere omschrijving van node te hebben. Ook over Chaplin is onlangs nog zoveel geschre ven, dat ik mij van de plicht ontslagen acht de heldhaftige clown met het grote we- reldmedelifden opnieuw vakkundig te ont leden. Chaplin's vroegere films prediken de lof der zo'heid, althans die welke wij gisteravond zagen vragen geen greintje geestelijke in spanning, maar achter de gooi- en smijt partijen, die er rijkelijk in voorkomen, gaat een hekeling van geest verborgen, die nu net de spijs kruidt. Het is geen flauwe kul, integendeel. Een jongleur van formaat beoefent er de humor en hoe! Problemen lijken voor hem als pluisjes op de wind, louter geschikt om er een kunstspel mee te bedrijven. Dat spel is ongeëvenaard, het laat u lachen en zet u stilletjes aan het denken. Het is net wat een mens nodig heeft bij zoveel ogenblikken, waarin hem, gelijk in de afgelopen dagen, het lachen vergaat. P. W. FRANSE De uitvoering vrn de toneelvereniging „Heemstede West" op Zaterdag is uitgesteld tot Zondag 1 Maart, in hotel De Leeuwerik. Het vierde jaarfeest van de Indisch Hollandse Jongerenbond, dat op 14 Februari was bepaald, is voorlopig tot 11 April uit gesteld. De aangekondigde bijeenkomst van het Corps van leerlingen en oud-leerlingen der M.T.S. te Haarlem, ten bate van het Natio nale Rampo-fonds zal morgen geen doorgang •nden doordat de leerlingen massaal gehoor hebben gegeven naar de get-offen gebieden te gaan Het bestuur van de afdeling Haarlem "an de Katholieke Bouwarbeidershond Sint Joseph verzoekt mee te delen, dat de feeste- iike bijeenkomst op Zondag niet doorgaat. Wel worden de heilige mis en het entbijt gehouden. De feestavond voor het personeel der N.V. Weduwe Oosten Complete woningin richting van Zaterdagavond is uitgesteld tot 28 Februari. De toneelvoorstelling van de Haarlem se R.K. Toneelvereniging ..Bavo" gaat 8 Fe bruari niet door, echter wel de voorslell'Vg no 9 Februari ten bate van het Rampenfonds. De kaarten van de 8e Februari zijn de vol gende avond niet geldig. De filmvoorstellingen van do stichting .Hot vierde Prinsenkind" op Dinsdag 10 Fe bruari des middags on des avonds worden voorloDig uitgesteld. Reeds gekochte kaarten blijven geldig. Prins Bernhard is vanmorgen opnieuw naar de rarnp-gebieden vertrokken. Hij zal per hefschroefvliegtuig die plaatsen bezoe ken, die niet op andere wijze te bereiken zijn. Ook gisteren heeft de Prins op deze wijze contact gehad met enige geheel afge sneden dorpen en hun burgemeesters. Laat in de namiddag zal de Prins weer een vergadering van he+ Rampenfonds pre sideren. Het ligt in de bedoeling deze daginde ling de eerstkomende dagen met uitzonde ring van Zondag te handhaven. Het Comité voor jonge Toonkunstenaars schonk Donderdagavond gelegenheid tot optreden in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum aan het „Den Hertog- Strijkkwartet" uit Den Haag, een jong ensemble, gevormd uit leden van het Resi dentie-Orkest. Het draagt zijn naam naar de eerste violist Gerard den Hertog. Het wordt verder gevormd door Karei Ligten- berg, Jaap van der Mey en Anne Bijlsma. De kennismaking geschiedde met een kwartet van Mozart in G (K.V. 387), van Beethoven opus 135 (in F) en het vijfde van Bartök, waarlijk geen gewoon debu tantenprogramma! Trouwens, de wijze waarop wij vooral de kwartetten van Beethoven en Bartök hoorden uitvoeren, gaf indrukken zoals men die niet van een pas beginnend ensemble verwacht; het was rijp doorwerkt samenspel van vier voor treffelijke muzikanten. De zware taak, die zij zich gesteld hadden, was dus geen blijk van overmoedigheid; eer kon zij gelden als een bewijs van gewettigd zelfvertrouwen. Het werk van Mozart, waarmee de avond ingezet werd, klonk nochtans niet zo overtuigend; het spel was niet doorlopend zuiver en het leek alsof men niet goed op temperatuur kon komen. Het zich aanpas sen aan de „droge" acoustiek van de Re naissancezaal vergde nogal wat tijd. Ge leidelijk vond men echter het evenwicht waarin het laatste kwartet van Beethoven („Muss es sein? Es muss sein!") heel mooi klinken kon. Het Vivace, die Bruegheliaanse kermis, werd een bijzonder pittig staaltje van samenspel en in het Lento kon men geboeid luisteren naar een mooi afgewogen klank. De finale werd ge raffineerd geestig vertolkt. Het Vijfde van Bartök (uit 1934) stelt hoge en daarbij zeer aparte eisen, die niet alleen van zuiver technische aard zijn. De v.'onderlijke mengeling van complexen die in dit werk hun uitdrukking vonden, typeert de prikkelbare, sensitieve en san guinische componist, die heus niet gemak kelijk te vangen en na te beelden is.-Doch als we de geheimzinnige effecten en emo tionele passages uit de beide langzame delen nagaan, de spanning die in het cen trale deel, het Scherzo, onderhouden werd, alsmede in de motorische hoekdelen, dan moeten wij in deze interpretatie een sterk geloof en een goed begrip erkennen, het resultaat van een hardnekkige en grondige studie. JOS. DE KLERK Ter vervanging van de heer J. B. Schuil, die wegens een keelaandoening zijn spreek beurt niet kon vervullen, heeft de heer J. Brants gisteravond voor de leden van Teisterbant een aan het toneel gewijde causerie gehouden. Spreker begon met het ophalen van herinneringen aan Cor Ruys, wiens loopbaan hij gedurende 35 jaar als een warme bewonderaar heeft gevolgd. In het bijzonder besteedde hij aandacht aan zijn fantasie, zijn improvisatiekunst, zijn zeer persoonlijke humor en zijn taalverrij king. Van dit laatste aspect gaf de heer Brants talrijke voorbeelden, merendeels komische zinswendingen, die in de loop der jaren gemeengoed zijn geworden. En pas sant wees spreker nog op een bij de hul diging in 1950 vrijwel veronachtzaamd feit, namelijk dat Ruys de eigenlijke ont dekker van het bijzondere talent van Cees Laseur is geweest. Tenslotte citeerde hij een gedeelte uit een bij laatstgenoemde gelegenheid door hem uitgesproken tafel rede: „Wanneer men de kunst, de humor en ae persoon van Ruys als „enig" karak teriseert (en dat gebeurt dagelijks en te recht) dan heeft men daarmee dit woord, wellicht onbewust, weer op zijn oorspron kelijke pariteit, op zijn oorspronkelijke goudwaarde teruggebracht. Want iets „enigs" is in wezen iets volstrekts, iets vol komen eigens, van het andere afwijkend en door zijn apartheid daarboven uitste kend." Een dergelijke, volkomen aparte figuur was ook Jean-Louis Pisuisse, aan wie het tweede gedeelte van de causerie was ge wijd. Eigenlijk was hij, aldus spreker, onze eerste cabaretier, de eerste die het chan son verhief van het café-chantant naar het intieme theater. Pisuisse toonde aan het zingen en voordragen van wat men in zijn tijd graag „levensliedjes" noemde, een kunst kan zijn. Zijn kunst was er een van allure, van grootheid, bovenal manne lijk, gespierd, krachtig, ridderlijk en in hoge mate aristocratisch. Zij had een ty pisch internationaal karakter, iets monu mentaals. Zijn doordringende voordracht stootte het lied omhoog tot het niveau van een algemeen-menselijke belevenis. Na de pauze droeg de heer Brants enige liedjes uit het répertoire van Pisuisse voor „Het land van Noord Scharwou" en „Proza en poëzie bii de thee" van Dirk Witte, het Engelse ..Philosophy" en verder teksten van Theodore Botrel, Xavier Privas en Heinrich Heine op een zodanig ver rassende manier, dat de ouderen onder de aanwezigen de man met de lorgnet als het ware weer voor zich zagen en hoorden, terwijl de jongeren zich althans enigszins een beeld van zijn trant en betekenis kon den vormen. Voorzitter Godfried Bomans deelde nog mede dat het bestuur van Teisterbant een Dedrag van honderd gulden aan het Natio naal Rampenfonds heeft overgemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9