Zierikzeese bevolking moet in drie dagen worden geëvacueerd Nieuwe Franse eisen in E.V.G. gaan de Duitsers te ver Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dulles legt uit Van 4500 inwoners blijven er 1500 voor herstelwerk achter Géén blokkade Chinese kust Frans-Britse overeenstemming op Londense conferentie Hachelijke toestand van de dijken Dijkgat vergroot van 50 tot 250 meter Dinsdag eindigt de militaire bijstand Zij is echter meer van politieke dan van economische aard Het woord is aan... Aardbeving in Perzië eist 1500 doden Adenauer komt in lastig parket FOSTER DULLES: Daarna wordt nog slechts incidenteel hulp verleend Schrijf aan familie in het buitenland Voor Nationale Rampenfonds 67e JAARGANG No 185 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 Haarlems Dagblad 207e JAARGANG No 36 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TERUGGEKEERD van zijn tournee door West-Europa heeft de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, zijn landgenoten in een radio-rede een overzicht gegeven van, de indrukken, die hij en zijn metgezel Harold Stassen heb ben opgedaan. Als betoog in grote lijnen is het zeker duidelijk geweest. Hij heeft de Amerikanen uitgelegd dat WeSt-Europa be staat uit volken die in de kern eenheid vor men maar politiek verdeeld zijn gebleven. Dit heeft tot herhaalde oorlogen geleid, waarin Amerika is betrokken. Zij hebben de West-Europese 'naties zozeer verzwakt, dat deze afzonderlijk thans geen enkele sterke weerstand aan de Rode Legers zou den kunnen bieden. De ondertekening, door zes regeringen van het vasteland, van hel verdrag voor Europese Defensie Gemeen schap heeft de Amerikaanse regering dan ook ten hoogste verblijd. Maar het uitstel van de ratificatie, waardoor het alleen in werking kan treden, heeft haar ontsteld. Op dit punt gekomen heeft Dulles gezegd: „Want de plannen voor onze eigen beveili ging rusten op de veronderstelling dat de Noord-Atlantische Verdrags Organisatie (de N.A.V.O.), waartoe Duitsland niet behoort, bekrachtigd zal worden door de Europese Defensie Gemeenschap (E.D.G.) die zich op Duitse militaire kracht zal kunnen ver laten." Hier hebt ge een kernpunt. Hier scheen hij te gaan zeggen: als de Europese landen het niet met elkaar eens kunnen worden, moeten wij Amerikanen de Duitse bewapening direct steunen. Maar hij zei het niet. Hij zei dat de politieke verdeeld heid van West-Europa Amerika ontstelt en in gevaar brengt. Hij lichtte dat toe: „Euro pa is de wieg van onze beschaving en zijn industriële macht zou ons zwaar kunnen schaden als die in handen van onze vijan den kwam. De opbouw van een nieuw, ster ker vereend Europa behoort tot het Ame rikaanse beleid dat tot uiting kwam in de Marshall-hulp en in de militaire bijstand. Wij hebben geen poging gedaan om Europa een Amerikaans schema op te dringen; wij hebben alleen getracht, de plannen van de Europese staatslieden zelf te steunen. Maar al ons streven om Europa te beveiligen zal vergeefs blijven, als het verdeeld blijft in met elkaar wedijverende naties." Ge kunt hieruit afleiden dat ook de tegen woordige Amerikaanse regering inziet, dat zij niet met de Duitsers afzonderlijk tot militaire samenwerking kan komen. Euro pese politieke eenheid is absoluut nodig, heeft Dulles erkend. Sprekend over zijn bezoeken aan zeven Europese hoofdsteden heeft hij daarna verklaard, dat hij en Stas sen overal door de regeringen en door „de meeste mensen" vriendschappelijk ontvangen zijn. Maar zij ontdekten ook enige vrees, dat de Verenigde Staten niet geëigend zijn om de vrije wereld het leider schap te geven dat zij nodig heeft.Wel werd erkend dat zij de materiële macht hebben, maar betwijfeld werd of zij voldoende wijs heid bezitten om er het juiste gebruik van te maken. Dulles meende dat in de gesprek ken, die hij en Stassen met West-Europese ministers hadden, deze vrees verdween een aardige uiting van zelfbewustzijn „maar het publiek en de oppositiepartijen beroepen zich op incidenten en op uitspra ken ih Amerika die zij als roekeloos be schouwen." Dit laatste gaf hem aanleiding tot de waarschuwing, dat Amerikanen moeten be seffen dat zij een geweldige verantwoorde lijkheid dragen: een misstap, welke dan ook, zou rampzalig kunnen zijn, niet alleen voor de Verenigde Staten, maar ook voor hun vrienden. Er zullen ongetwijfeld velen aan deze zijde van de Oceaan zijn, die deze passage in Foster Dulles' radio-rede met voldoening zullen lezen, al houdt zij niet meer dan een waarschuwing in en al kan zij geen waarborg geven. Als deze gedach ten de Amerikaanse regering vervullen is dat reeds van groot belang. Zeker draagt zij eqn geweldige verantwoordelijkheid. Dulles voegde aan zijn woorden toe dat besluiteloosheid, zwakheid en weifeling de verschijnselen zijn, die in de meeste gevallen tot oorlog hebben geleid. De be perking „in de meeste gévallen" lijkt hier wel noodzakelijk en toont meteen de aan vechtbaarheid van de uitspraak. Zijn waarschuwing dat de Verenigde Staten hun houding jegens Europa zouden moeten herzien als geen vordering zou worden gemaakt in het bereiken van Europese eenheid in het algemeen en van het Europese leger in het bijzonder, her haalde Dulles niet. Hij bepaalde zich tot zijn herinnering aan de hoop, die de Ver enigde Staten vervuld had bij het verschaf fen van een hulpverlening aan Europa die hun dertigduizend millioen dollars had ge kost. Tcnsotte zei hij, dat in Europa wel de wil bestaat om vorderingen te maken en dat er een goede kans is dat de Europese Defensie Gemeenschap tot stand zal komen. Als overzicht van de Amerikaanse over wegingen ten aanzien'van West Europa is dit alles helder en daarom heb ik het, met enige commentaren, hier op de voet ge volgd. R. P- In een onder leiding van minister Beel gevoerde bespreking over de nood toestand op Schouwen en Duiveland is besloten tot een gedwongen evacuatie van de in Zierikzee achtergebleven bevolking binnen drie dagen. De auto riteiten kunnen de verantwoordelijkheid van het verblijf van allen, die niet noodzakelijk moeten werken aan het herstel van stad en eiland, onmogelijk blijven dragen. Het motief van de algehele evacuatie van Zierikzee is niet zozeer de onhoudbare toestand voor de ongeveer 4500 achtergebleven in woners als gevolg van de vernielde riolering door de druk van het water, als wel het grote gevaar, dat de gaten in de Zuidelijke dijken voor Schouwen opleveren. Hoewel aanvankelijk de toestand critiek werd geacht, doordat de dijken aan de Noordkant het schenen te zullen begeven, is het gevaar aan de Zuiderdijken thans veel groter gebleken.Het gat bij de „Schelp- hoek" aan de dijk van de Óosterschelde, was aanvankelijk vijftig meter breed, maar heeft thans een breedte gekregen van 250 meter en een diepte van 30 meter. Het ge vaar is groot, dat het gat zich zal verenigen met dat in de dijk bij Burchsluis, waardoor Schouwen in drie stukken uiteen zou kun nen worden geslagen. Nu het water door het gat bij de Schclphoek over een veel grotere breedte naar binnenstroomt, is de doorwerking van de vloed in de polder veel groter. Indien ook de Noorderdijken het nog zouden begeven,zou in Zierikzee slechts een halve vierkante kilometer droogblij- ven. Men verwacht, dat van de 4500 nog aan wezige personen, er ongeveer drieduizend de stad zullen moeten verlaten. De aan wezigheid van de andere 1500 blijft nodig voor het werk aan de dijken. Vooral de afvoer van ouden van dagen en kinderen zal met voortvarendheid geschie den. Hedenmorgen vertrokken reeds de eersten met sloepen van de marine van de haven naar De Rede, waar grotere passa giersschepen gereed liggen onder meer de provinciale boten „Prins Willem I" en „Óosterschelde" om hen over te brengen naar het opvangcentrum in Dordrecht. Vandaar zullen de evacué's vermoedelijk worden overgebracht naar de provincie Utrecht. Van de reeds eerder vrijwillig ge- evacueerde 2500 bewoners van Zierikzee (het plaatsje telt ongeveer 7000 inwoners) kwamen niet dan zeer goede berichten over de warme ontvangst in deze provincie bin nen, zodat het vermoeden gerechtvaardigd is, dat het ook de nieuwe evacué's aan niets zal ontbreken. v Er zal bij de evacuatie met zorg te werk worden gegaan om de gezinnen zoveel mo gelijk bijeen te houden en niet dan in uiter ste noodzaak tot scheiding over te gaan. Dijk gedicht Na een tiental dagen van hard werken door Nederlandse en Engelse militairen en burgers, is de Oosthavendijk bij Brouwers haven gedichl.Dit was het eerste dijkgat met een snelle uitstroming, dat gedicht werd op Schouwen en Duiveland. Het werd zonder rijshout, draglines en dergelijke, maar al leen met materiaal als palen, zandzakken en los hout gedicht. Het was een felle strijd tussen een honderd mensen en de sterke zcestroming. Door deze arbeid is een grote zeedijk gered en het behoud van droog- gebleven polders benoorden Zonnemaire verzekerd. Het dijkgat bij Kruiningcn op Zuid- Beveland schuurt nog steeds uit. Het is WASHINGTON. (Reuter). Uit Washing ton wordt vernomen, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, leden van de Senaatscom missie voor buitenlandse aangelegenheden Vrijdagochtend heeft verzekerd, dat de Verenigde Staten eerst het Congres en hun bondgenoten zullen raadplegen, alvorens een nieuwe stap in het Verre Oosten te doen. Volgens senatoren, die de bijeen komst der commissie bijwoonden, zou Fos ter Dulles voorts gezegd hebben dat pre sident Eisenhower er niét naar streeft een blokkade van de Chinese kust in te stellen. Deze senatoren verklaarden de indruk te hebben, dat Foster Dulles voornemens is de Amerikaanse bondgenoten volledig op de hoogte te houden en te raadplegen, dit in de hoop bij elk toekomstig optreden der verbondenen eensgezindheid te vei'zeke- ren. Met ingang van 6 uur 's morgens op 17 Februari eindigt de militaire bijstand in de noodgebieden. Alle onderdelen, ook de buitenlandse, keren naar hun garnizoenen terug. Na dat tijdstip kan in incidentele gevallen nog hulp worden verleend. Over de wijze, waarop deze zal behoren te wor den ingeroepen en gegeven wordt nog overleg gepleegd. De chef van de generale staf heeft tot de commandanten van de Britse strijdkrach ten en het Amerikaanse leger in Duitsland, de Canadese brigade en de chefs van sta ven van Frankrijk en België een brief ge richt, waarin hij zijn grote bewondering uit voor de door de onder hun bevelen ge stelde militairen aan de dag gelegde ijver, moed en zelfopoffering bij het redden van mensenlevens, het in veiligheid brengen van vee en het voorlopig dijkherstel. Ongerustheid In Rilland op Zuid-Beveland is men ernstig ongerust over het aangekondigde einde van de militaire bijstand in alge mene zin. Men vreest, dat de militairen die ook in Zeeland aan de dijken werken, niet meer terug zullen keren. Dit zou een ernstige belemmering vormen voor de uit voering van een groots plan, dat beoogt door het leggen van een nooddijk 1000 van de 1300 hectaren der Reigerbergsche pol der bij Rilland terug te winnen. Dit zou betekenen dat ook Rilland weer droog zou komen te liggen. Als het leggen van deze nooddijk zou lukken zou er weer een trein van Bergen op Zoom naar Krabbendijke kunnen rijden. Daarop wilde men dan een bus laten aansluiten van Krabbendijke tot Kapelle, van waaruit weer een trein zou rijden tot Vlissingen. thans 500 meter breed en had gisteren op één plaats bij laag water zelfs reeds een diepte van 22 meter. Een dag tevoren was de grootste diepte nog maar 15 meter. Het komende springtij De directeur-generaal van de Rijkswater staat heeft op een vraag of er speciale maatregelen zijn genomen in het vooruit zicht van het komende springtij, geant woord, dat geprobeerd wordt de droog ge bleven en de opnieuw drooggevallen ge bieden door extra-maatregelen droog te houden. Er zijn tevens veiligheidsmaatrege len getroffen om de zeer kwetsbare plaat sen zo goed mogelijk te beschermen. Rondom de gemeente Tholen, op het eiland Tholen, wordt bijvoorbeeld een spe ciale dam met zandzakken en ander mate riaal aangelegd, omdat deze plaats hele maal door water omgeven en dus zeer kwetsbaar is. Verder is een speciale organi satie voor berichtgeving en hulpverlening paraat. „Het komende springtij is het hoogste van dit winterseizoen," zei hij. „De water stand ligt theoretisch 30 a 40 centimeter boven de hoogste stand van 1 Februari. Door de toen opgetreden storm is de water stand echter veel hoger geweest, dan de theoretisch te verwachten hoogste water stand van 16 Februari. Overigens zijn er in de afgelopen week waterstanden bij eb ge weest die hoger liggen dan de normaal te verwachten hoogste stand op 16 Februari. Indien er geen storm mee gemoeid is, be staat er voor 16 Februari dan ook geen en kele reden tot ongerustheid", aldus ir. Maris. >?CCOCC<Xy3CCCOOOOOOOOOOCOaOCOCCCO<XOOOOOOOOCXXCCCCOOCCCCÖ LONDEN, (Reuter). Na afloop van (le tweedaagse besprekingen, die de Franse premier, René Mayer, en zijn ministers van Buitenlandse en Economische Zaken, Bi- dault en Buron, met hun Britse ambtgeno ten te Londen hebben gev oerd, is een com muniqué uitgegeven, waarin gezegd wordt dat volledige overeenstemming is bereikt over de leidinggevende rol, die beide lan den in de organisatie en de verdediging van het vrije deel van de wereld moeten spelen. Men is tot de slotsom gekomen, dat een voortdurende en volledige steun van En geland aan de Europese, verdedigingsge meenschap (EVG) van essentieel belang is voor de vestiging van deze organisatie en bijgevolg voor het versterken van het At lantische bondgenootschap. De staatslieden hebben van gedachten gewisseld over de wijze, waarop Engeland het beste zijn steun in militair en politiek opzicht aan de EVG kan uitbreiden. Van Franse zijde werden voorstellen gedaan voor het vestigen van een zo pauw moge lijke samenwerking tussen Groot-Brittan- nië cp de EVG, in het bijzonder wat de politieke kant betreft. Deze voorstellen zullen, zo wordt in het communiqué ge zegd, binnenkort verder worden besproken door diplomatieke vertegenwoordigers van beide landen. Bijzondere aandacht werd besteed aan de financiële zijde en de ma teriële behoeften van de campagne in Indo- China. Voorts is van gedachten gewisseld over economische problemen, in het bij zonder die, welke betrekking hebben op de betalingsbalans van de twee landen. De Britse x-egering gaf te kennen, dat zij reke ning met de positie van Frankrijk zal houden bij het overwegen van nieuwe in voerregelingen en hiermee verband hou dende aangelegenheden. Voorts wordt nog vernomen, dat over alle belangrijke wereldproblemen, waaron der de oorlog in Korea en de mogelijke gevolgen van de „deneutralisering" van Formosa, overeenstemming is bereikt. En geland beloofde meer militaire hulp aan de Franse Uniestrijdkrachten in Indo- China, zulks in overeenstemming met de besluiten van de jongste bijeenkomst van de NAVO-raad. Verder hebben de Franse staatslieden de toezegging gekregen, dat Engeland ieder Frans voorstel om de loop tijd van het Noord-Atlantische verdrag van 20 lot 50 jaar te verlengen zal steu nen. De Britse minister van Financiën, Butler, verzekerde, dat Engeland het plan om het sterlinggebied een hechtere basis te geven, zoals overeengekomen op de jongste bijeenkomst van het gemenebest, niet zal uitvoeren zonder volledig overleg te plegen met de leden van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking Ten aanzien van de Franse moeilijkheden bij het uitvoeren naar Engeland gaf Butler echter te verstaan, dat dit een zaak is van de Franse fabrikanten, aangezien Engeland niet andere Europee landen kon achter stellen, alleen om de Franse exporteurs ter wille te zijn. De maatregel van vorig jaar om de Britse invoer met een derde te ver minderen wordt door de Britse importeurs uitgevoerd. Bij de hieruit ontstane scherpe concurrentie tussen de Europese expor teurs is de Franse uitvoer naar Engeland aanmerkelijk teruggelopen. Dit kan echter niet aan Engeland geweten worden, aldus minister Butler. Hij deelde minister Buron echter mede, dat Engeland hoopt, zo spoe dig mogelijk zijn invoerbeperkingen te verzachten. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mee, dat in het buitenland nog niet altijd een juiste indruk bestaat over de omvang van de ramp, die Nederland heeft getroffen. Aan de Nederlandse delegatie worden vaak inlichtingen gevraagd over de toestand van familieleden in Nederland, ook van familieleden in niet of weinig ge teisterde gebieden. Het is raadzaam dat Nederlanders, die verwanten in het bui tenland hebben, deze zo spoedig mogelijk inlichten. Otto W eiss Er zijn meer mensen die solide zijn dan mensen die het willen zijn. Willem Andriessen Enkele jaren achtereen heeft men in de Zaterdagse kolommen van deze courant de even levendige als interessante rubriek „Over Muziek" kunnen aan treffen, beschouwingen over diverse onderwerpen, die ook gebundeld zijn verschenen. Nu de schrijver daarvan, de componist Hendrik Andriessen, in func tie is getreden als hoogleraar aan de Nijmeegse universiteit, heeft hij wegens tijdgebrek zijn zozeer gewaardeerde medewerking aan ons blad moeten stop zetten. Het verheugt ons evenwel te kunnen aankondigen, dat wij Willem Andriessen bereid hebben, gevonden de reeks artikelen van zijn broer, uiteraard op zijn eigen manier, voort te zetten. De eerste van zijn twee-wekelijkse beschou wingen vindt men op de vaste plaats op pagina 3. Willem Andriessen op 25 October 1887 te Haarlem geboren is voor onze muzikale lezers allerminst een onbeken de. Want dikwijls is hij als solist met de H.O.V. opgetreden en talloze keren heeft hij zijn vroegere stadgenoten van zijn prachtige pianorecitals laten genieten. In 1908 verwierf hij aan het Amster dams Conservatorium, waarvan hij sedert 1937 directeur is, de prijs van uitnemendheid met zijn eerste piano concert. Hij schreef verder onder meer een Mis voor soli, koor en orkest, een fj Scherzo voor orkest en verder vele 8 sonates, liederen en koorwerken. lïoocoDOOoooocoocoooooccooooooccccoooeocoooooccocoococooo Bridgepot Th—v. S. ƒ25.—; Leerlingen uitvoering Truus Smit ƒ207,15; Zilverer- spaarpot H.N. 104,D. O. 20.A. II. ƒ20,Bridgeclubje B. H. L. M. ƒ20,H. O. 25,—; Mevr. D. v. VI.—v. E. 5,—; F. en B. ƒ5,—; v. d. G. 25,—; R. en J. ƒ25,—; Feestavondje Z. K. C. Korfbal Zandvoort ƒ13,15; M. K. ƒ5,—; fam. J. E. ƒ10.—; Schil dersbedrijf Petri 107,40; Pers. Schilders bedrijf Petri 107,40; P. Q. ƒ10.—; Spaar potten v. d. kinderen der Weth. Westerveld- school Overtonstr. 42 ƒ147,37; H. v. d. H. 10,—; A. B. 10,—; M. H. V. 10,—; Perso neel fil. Albert Heyn IJm. ƒ26,35; V. V. IJm. ƒ50,—; Personeel van de kweekschool voor kleutersleidsters ƒ44.Mevr. Br.S. ƒ50,—; Voordelig saldo Jeugddemonstratie G. en S. V. Concordia ƒ20,97; Bridgepot 1.2.3 ƒ25,—. In een vorige verantwoording stond abusievelijk een gift van ƒ47,40 vermeld als afkomstig van het personeel Albert Heijn te IJmuiden, dit moet zijn Personeel Albert Heijn, Driehuis. De bovenvermelde bedragen zijn reeds door ons overgemaakt aan het Nationale Rampencomité te Den Haag. Voor de slachtoffers van de overstromings ramp in Atjeh ontvingen wij van J. d. R. een bedrag van 10, TEHERAN (Reuter) Het aantal slachtoffers van de aardbeving in Toeroet (Perzië) is volgens een telefonische mede deling gestegen tot 1500. Er zouden zeven dorpen verwoest zijn. Het aantal daklozen wordt op 3.500 geschat. Drie dorpen zijn zwaar gehavend. De Sjah, premier Mossadeq en de reli gieuze leider Ayatolah Kasjani, voorzitter van de Nationale Vergadering, hebben tot het verlenen van hulp opgeroepen. Dr. Mossadeq heeft het leger opdracht gegeven alle mogelijke hulp te verlenen. Van Toeroet zouden slechts 500 inwoners de ramp overleefd hebben. Het merendeel is echter gewond. In de week van 1 tot 7 Februari werden in ons land 127 gevallen van roodvonk en SI gevallen van diphterie aangegeven. Er werden geen gevallen van kinderverlam ming geregistreerd. PARIJS (Reuter). Van officiële zijde is vernomen, dat de Franse regering zes cntwerp-protocollen voor toevoeging aan het Europese leger-vcrdrag ter tafel heeft gebracht. Er is nog geen protocol bij over de Britse deelneming aan de Europese ver dediging, daar dit onderwerp punt van be spreking uitmaakt op de Brits-Franse bij eenkomst te Londen. Naar aangenomen wordt, tracht Frank rijk meer vrijheid te verkrijgen voor ont trekking van troepen aan de E.V.G. voor gebruik over zee, zeggenschap te behouden inzake status en bevordering van zijn eigen officieren en voorzieningen te verkrijgen om te verhinderen, dat Frankrijk in de ver dedigingsgemeenschap door West-Duits- Iand overstemd zou worden. Men verwacht, dat de Franse voorstellen van Duitse zijde beschouwd zullen worden als in aanzienlijke mate discriminerend te zijn. Onttrekking van Franse troepen zou volgens de Duitse zienswijze kunnen leiden tot verzwakking van de E.V.G. Wat de stemverhouding betreft: volgens het origi nele ontwerp zou de verhouding van drie stemmen voor Frankrijk. West-Duitsland en Italië ieder, voor België en Nederland ieder twee stemmen en een stem voor Luxemburg, slechts voor de eerste ander half jaar gelden. Daarna zou de stemver houding variëren naar gelang van de bij drage in troepen en geld. West-Duitsland zou nu in het nadere Franse voorstel tot het permanent maken van de aanvanke lijke stemverhouding een poging van Frankrijk zien om volledige stemkracht te behouden ook bij onttrekking van zijn troe pen aan de E.V.G. Men verwacht dat de West-Duitse bonds kanselier Adenauer door de Franse voor stellen voor de keuze geplaatst zal worden alsnog door onderhandelingen wijziging van „discriminerende voorstellen" te ver krijgen, hetgeen het gevaar mee zou bren gen, dat het Franse parlement van bekrach tiging van het verdrag afziet, ofwel de Bondsdag, die op het punt van discriminatie zeer gevoelig is, ermede te verzoenen. Van officieuze Duitse zijde te Bonn heeft men, aldus meldde Agence France Presse Vrijdagmiddag, een gedeelte van de Franse voorstellen gekenschetst als „de grenzen van het aanvaardbare overschrijdend". Ollenhauer's reactie De leider van de West-Duitse oppositie en voorzitter van de sociaal-democratische partij, Ollenhauer, verklaarde in een ge sprek met de Noord-West-Duitse radio, dat de Franse protocollen bijzondere rechten eisen „die in de practijk de doodsteek be tekenen voor de gedachte van een Euro pees leger". Ollenhauer zeide, dat de protocollen door Frankrijk gezonden zijn aan de interim commissie van de E.V.G., die zich slechts met technische kwesties bezig houdt. Hier door, zo zeide hij, had Frankrijk de indruk willen vestigen, dat het slechts technische veranderingen betrof. De voorgestelde pro tocollen betekenen echter een verandering van het E.V.G.-verdrag en kunnen slechts op politiek plan behandeld worden, zo voegde hij er aan toe. De zaak wordt nog gecompliceerder door de Saarkwestie. Ollenhauer zeide, dat zijn partij de Saarkwestie in de Bondsdag wenst te brengen. De strijd in Vietnam duurt voort. Franse-Victnamcse troepen voeren hier een landing uit aan de kust van Annam., die door de strijdkrachten der Vietminh bezet wordt gehouden. Het gold hier slechts een raid, want enige uren-later scheepten de soldaten zich weer in. AANHOUDENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Plaatselijk enkele sneeuwbuien maar ook vebspreide opklaringen. Over het algemeen weinig wind. Vannacht lichte tot matige vorst, morgen overdag lichte vorst tot temperaturen om het vries punt. 15 Februari Zon op 7.56 uur, onder 17.53 uur. Maan op 8.18 uur. onder 20.22 uur. 16 Februari Zon op 7.54 uur, onder 17.55 uur. Maan op 8.32 uur. onder 21.51 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 14 Februari Hoog water: 3.57 en 16.09 uur. Laag water: 11.55 en uur. Zondag 15 Februari Hoog water: 4.38 en 16.50 uur. Laag water: 0.18 en 12.41 uur. Maandag 16 Februari Koog water: 5.19 en 17.33 uur. Laag water: 1.01 en 13.25 uur. i .i

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1