Duitsland zoekt Amerikaanse ruggesteun bij EVG-conferentie Canada is tegen blokkeren en bombarderen van China Zestien helicoptères landden in de tuin van paleis Soestdijk Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Koningin zal de Flora 1953 openen Het Westen In Januari is ruim f 30 milioen gespaard Bonn acht de nieuwe voorwaarden der Franse regering onaanvaardbaar Executie Rosenbergs weer uitgesteld Egypte wantrouwt Sovjet-politiek Koninklijke dank voor militaire hulp Het woord is aan... Prinses Margriet maakte een rondvlucht A.V.R.O.-voorzitter zal voorlopig zwijgen 67e JAARGANG No 188 WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 297e JAARGANG No 35 Napalm-landmijnen De „Piet Hein" in Split Het vreest een massale emigratie naar Israel Agitatie in Kopenhagen Voor Nationale Rampenfonds Verklaring van hoofdbestuurs lid prof. dr. J. H. Tuntler Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Bfettcteur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman VOOR DE B.B.C. heeft de bekende En gelse historicus prof. Arnold Toynbee ver leden jaar een zestal lezingen over „De Wereld en het Westen" gehouden. Zij zijn nu in boekvorm verschenen bij de Oxford University Press. Misschien krijgt de lezer wel een blijmoediger indruk van prof. Toynbee's verwachtingen voor de toekomst dan de luisteraar. Dat zou geen wonder zijn; met de beste wil en de ernstigste aan dacht heeft de laatste altijd nog een veel slechter kans dan de eerste, om alles in zich op te nemen. Hij moet zich schikken naar het tempo van de spreker en naar de vorm waarin die zijn betoog voordraagt. Hij kan niet eens even pauzeren om iets te over denken of opnieuw te beschouwen. Hij is bovendien geneigd, zijn eindindruk samen te vatten naar aanleiding van opvallende uitspraken. En die waren in deze beschou wingen nu juist niet van optimistisch ka rakter. Zodat ook een zo intelligent man als de oud-diplomaat en litteraire recen sent Harold Nicolson, die Toynbee niet al leen gelezen maar eerder ook naar hem geluisterd heeft, in The Observer tot de slotsom komt dat de lezing hem blijder ge stemd heeft. Prof. Toynbee, een wijs en zachtzinnig man. geleerd en begaafd met verbeeldingskracht, ziet de toekomst van het Westen niet als hopeloos. Al constateert hij dat het Westen de wereld, behalve de kennis van techniek en bewapening, geen andere overtuiging heeft bijgebracht dan de nationalistische. Al voegt hij daaraan toe, dat anderzijds de Russen het Oosten zowel technische uitrusting en voorlichting hebben verschaft als een theorie, die op gevaarlijke wijze in Oosterse behoeften voorziet. Niet omdat het communisme „als een religie" de Aziatische geestesgesteld heid zou bevredigen, maar omdat hij vreest dat de critieke economische toestand, die door de toeneming der bevolking kan ont staan. de Aziaten in de armen van het com munisme zou kunnen drijven in de valse verwachting, daarmee een ramp te ont- gaan. Voor de toekomst van het Westen ziet hij niettemin mogelijkheden die hij zowel in het ontstaan van een religieuze als in een groeiende sociale verbroedering uitdrukt. En hij beroept zich op perioden in de histo rie, waarin de volken tenslotte genoeg kregen van voortdurende twist. De moei lijkheid is merkt Nicolson te dien aan zien op dat niet alle mensen op hetzelf de ogenblik er genoeg van krijgen. Maar als de wereld een tijdlang verademening krijgt, een respijt, zou het besef zich kun nen verbreiden. In huiselijker termen uit gedrukt: het geruzie zou alle volken kun nen gaan vervelen als het tot niets leidt. Bij rustiger bezinning, eenmaal tenvolle ingetreden, zouden zij zich zelfs kunnen gaan afvragen of het niet boeiender, inte ressanter, ja zelfs avontuurlijker zou zijn, te gaan bouwen inplaats van zich in ge schillen te blijven verstrikken. Dit is inderdaad een hoopvolle gedachte. Het is bovendien zeker een gedachte, die in deze tijd bij tal van mensen in het Westen moet zijn opgekomen. Dat wil overigens geenszins zeggen, dat zij ook in andere delen der wereld rijpende zou zijn. Mis schien is zekere vingerwijzing te bespeuren in de ongekende belangstelling en hulp, aan ons land ten deel gevallen na de wa tersnood. Het is daarbij van belang, dat die zich niet uitsluitend tot het Westen hebben bepaald, ofschoon het verschil gering mag heten en het Sovjet-blok zich van alle steun hem onthouden. Als verschijnsel is even wel deze ware uitbarsting van sympathie en hulpvaardigheid, in zovele tientallen landen tegelijk, van grote betekenis. Men overdrijft niet als men haar als een bijzon dere gebeurtenis kenmerkt, die niemand had voorzien en die zeker niet alleen in ons land maar in alle centra der wereld, waar men de gang van zaken nauwkeurig waar neemt, sterk de aandacht heeft getrokken. Dus ook in de landen waaruit hulp tot ons is gekomen en waar men zelf verrast moet zijn geweest door de krachtige uiting der openbare mening. Er leeft meer in de vol ken dan in de daden (en in het uitblijven van daden) der regeringen tot uiting komt. Er leeft meer en er groeit meer. Het schijnt, aangezien zulk een massale hulpverlening toch onmiskenbaar in opbouwende zin moet uitgelegd worden, volstrekt niet ongerecht vaardigd om de hoop te uiten dat een ver ademing. die in de wereld begint in te treden, haar eerste uitwerking heeft doen gelden en tot meer zal kunnen leiden. Wel licht, op den duur, niet alleen in het Wes ten en in met het Westen verbonden lan den. R- P. SEOEL (Reuter). Het achtste Ame rikaanse leger heeft enkele bijzonderheden vermeld van een nieuw wapen, een Na palm-landmijn, waarvan Dinsdag gebruik gemaakt is voor het afslaan van een Noordelijke aanval in de Oostelijke sector van het centrale front. Volgens de mede deling kunnen Napalmmijnen tot ontplof fing worden gebracht, hetzij op een afstand langs electrische weg, hetzij door draden, waarop slechts getrapt behoeft te worden. Door de ontploffing wordt brandende ben zinegelei 20 meter in het rond geslingerd. De Spaarbanken, aangesloten bij de Ne derlandse Spaarbankbond, hebben in Januari een overschot behaald van f20.940.844. Inleg en terugbetaling belie pen respectievelijk f 63.169.760 en 142.228.916. Bii de niet aangesloten alge mene spaarbanken is een spaaroverschot bereikt van f 1.192.886 en bij de bank- spaarbanken van f 1.031.196. Bij al deze spaarinstellingen is dus in Januari ruim f 23 meer ingelegd dan terugbetaald. Bij de Rijkspostspaarbank is in Januari f8 mil- liocn gespaard. De Nederlandse torpedobootjager „Piet Hein" is Woensdag in de aan de Adriati- sche Zee gelegen Joegoslavische haven Split aangekomen. De opvarenden zullen inrichtingen der Joegoslavische marine be zoeken en een operavoorstelling en de door burgers van Split georganiseerde feeste lijke ontvangsten bijwonen. BONN (A.N.P.) - De West-Duitse bonds regering hoopt bij de Vrijdag beginnende bespreking over de Franse voorstellen in zake de Europese verdedigingsgemeenschap ten volle te kunnen rekenen op een Ameri kaanse rugdekking voor een afwijzende houding tegenover de Franse wensen, die naar Duits inzicht een inbreuk betekenen op het karakter van de gemeenschap. Naar van bevoegde zijde verklaard wordt, heeft de bondsregering over deze voorstellen reeds contact met de Amerikaanse ver tegenwoordiging in Duitsland opgenomen. Staatssecretaris professor Hallstein heeft namens dr. Adenauer, die nog altijd ziek is, tegenover de nieuwe Amerikaanse hoge commissaris professor Conant opnieuw de Duitse bereidheid uitgedrukt over te gaan tot ratificatie van het verdrag, doch daar bij uiteengezet dat voor de bondsrepubliek de thans door Frankrijk gestelde voor waarden onaanvaardbaar zijn. De ver tegenwoordigers der bondsrepubliek in de Parijsche interimcommissie, onder leiding Vergezeld door de verdediger van Julius en Ethel Rosenberghebben de kinderen van de ter dood veroordeelde atoom spionnen een bezoek gebracht aan. de Sing Sing. Robert (5 jaar) en Michael (9 jaar) bezochten eerst hun moeder en gaven haar de meegebrachte cadeautjes ter gelegen heid van Valentijnsdag. Daarna gingen zij naar de mannenafdeling van het „doden huis", waar zij met hun vader spraken. NEW YOltK, (Reuter) Het Ameri kaanse Hof van Appel heeft de tenuitvoer legging van het doodvonnis tegen Ethel en Julius Rosenberg opgeschort tot 30 Maart teneinde hen in staat te stellen het Hoog gerechtshof herziening van hun zaak te verzoeken. Het is mogelijk dat de tenuit voerlegging zelfs tot na 30 Maart zal wor den uitgesteld. Het Hof van Appèl-bepaalde, dat indien verdediger Bloch zijn verzoek voor 30 Maart bij het Hooggerechtshof indient de executie voor onbepaalde tijd zal worden uitgesteld hangende het onderzoek door het Hooggerechtshof. Bloch deelde het hof mede dat hij da delijk zou beginnen met het opstellen van het verzoek aan het Hooggerechtshof. De terechtstelling van Ethel en Julius Rosenberg die bijna twee jaar geleden we gens het verschaffen van atoomgeheimen aan een Russische agent ter dood werden veroordeeld, was oorspronkelijk vastge steld op 14 Januari. CAïRO (Reuter). Van de zijde van het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken wordt vernomen, dat Egypte vreest, dat een massale emigratie van Oost-Euro- pese Joden uit de nieuwe, anti-semietische politiek der Sovjet-Unie zal voortvloeien. „Grote aantallen Joodse immigranten uit Oost-Europa zouden niet slechts beteke nen, dat de Arabieren uit hun woningen in Palestina worden verdreven, het zou tevens het gevaar ener verbreiding der communistische ideologie in het Midden- Oosten met zieli brengen" aldus deze bron. Het te Cairo verschijnende dagblad „Al Balagh" schreef Maandag in een hoofd artikel onder meer: „De Arabieren zouden zich vergissen, indien zij zouden hopen, dat de Sovjet-Unie zich in het Palestijnse vraagstuk aan hun zijde zou scharen. Rus land zal de Arabieren slechts steunen, voor zover dat zijn eigen belangen bevordert". Het Israëlische parlement heeft zich ach ter de regering geschaard wat betreft de politiek ten aanzien van de Sovjet-Unie. Drie moties van wantrouwen van linkse zijde werden met 79 tegen 16 stemmen verworpen. De diplomatieke vertegenwoordigers van Egypte, Syrië, Libanon, Jordanië, Irak, Saoedi-Arabië en Yemen hebben Dinsdag bij de V.S. geprotesteerd tegen het even tueel verlenen van „verdere hulp van welke aard ook" aan Israel, „opdat de veiligheid in het Midden-Oosten niet in gevaar wordt gebracht". Israel heeft de vorige week. nadat de Sovjet-Unie de diplomatieke betrekkingen had verbroken, gevraagd om morele en Immateriële hulp van de V. S. van Tlieodor Blank, willen zich er in de Vrijdag beginnende onderhandelingen vooreerst toe bepalen, de meningen van de overige vier partners en de Franse toelich ting op de voorstellen te vernemen. Bij het Duits-Amerikaanse contact heeft Hallstein met nadruk betoogd, dat een aanvaarding van de Franse voorstellen vérstrekkende consequenties voor de mi litaire plannen der Atlantische gemeen schap zou hebben. Wanneer Frankrijk on afhankelijk van de E.V.G. en de N.A.V.O. over zijn troepen zou kunnen beschikken en deze wens leest men hier uit de Franse voorstellen dan zou volgens de deskundigen der regering te Bonn een effectieve inrichting der Europese verde diging zeer worden bemoeilijkt. Een echte eenwording van de Europese troepen zou volgens Bonn onmogelijk worden wanneer een der partners der gemeenschap zelf standig over zijn divisies zou kunnen be schikken en deze naar eigen goeddunken zou kunnen uilwisselen met buiten Europa staande troepen. In de Franse wens om de Franse bezettingstroepen in Duitsland een bijzondere status te laten behouden, ziet men hier een duidelijke achterstelling van Duitsland, die men niet in overeenstem ming acht met het beginsel van de gelijke rechten. De Franse, opvatting, dat door het toe staan van bijzondere rechten aan Frank rijk de grondslagen van de deelgenoot schap niet zouden worden aangetast, wordt hier niet gedeeld. In regeringskringen worden de besprekingen over de voorstel len dan ook met grote mate van scepticis me tegemoet gezien. Uit de talrijke uitin gen van de regerende partijen in Bonn valt zonder meer af te leiden, dat de bonds republiek zich tot het uiterste tegen de protocollen zal verzetten. De Christelijke partij van dr. Adenauer heeft de mening uitgesproken, dat de voor stellen er uit zien als „een onmogelijke voorwaarde voor de ratificering der ver dragen". De persdienst van de liberale partij kwalificeert de protocollen kortweg als „vijgenblad van een naakt nationaal egoïsme". „Een verdedigingssolidariteit laat geen prioriteiten toe", zo verklaarde de vice-voorzitter der liberale partij, Scha- fer. Ook het feit, dat de Franse vertegen woordiger in de hoge commissie bezwaren heeft ingebracht tegen de voorgenomen versterking van de Duitse grenspolitie van 10.000 tot 20.000 man wordt hier als een slecht voorteken voor de onderhandelin gen beschouwd. Uitstel? Of dr. Adenauer er op grond van deze nieuwe moeilijkheden toe zal besluiten de ratificering van de verdragen door de Bondsdag nog aan te houden, is nog niet zeker. Deze week zal het staatsgerechtshof beslissen of het de verdragen op grond van het verzoek der regeringspartijen zal toet sen aan de grondwet. Mocht het hof dat in dit stadium nog niet doen, dan zou de laat ste lezing in de Bondsdag terstond kunnen plaats hebben. Vele politici der regerings partijen menen, dat juist onder deze om standigheden niet langer met het laatste woord van het parlement mag worden ge draald. Men meent, dat de bondsrepubliek thans een geste zou moeten stellen, waar uit haar trouw aan de verdragen zou blij ken. Daardoor zou, zo rekent men hier, vooral voor het Amerikaanse publiek dui delijk worden dat de verantwoordelijkheid voor een mislukking der E.V.G. geheel en al bij Frankrijk zou liggen. Men gelooft dat dit ei-toe zou kunnen bijdragen, dat de Amerikaanse politiek eerder in de richting Bonn dan in de richting Parijs zou sturen. In Bonn verwacht men, dat de Duitsers Vrijdag op de vergadering van de interim commissie van de E.V.G.-landen met tegenvoorstellen op de Franse wensen zul len komen. Koningin Juliana heeft een dagorder uitgevaardigd, bestemd voor het perso neel van zee-, land- en luchtmacht en te vens gericht tot de militairen uit het bui tenland, die hulp in de overstroomde ge bieden verleend hebben. De Koningin zegt daarin: „Nu het reddingwerk in de overstroomde gebieden en het voorlopig dichten der dij ken, voor zover dit mogelijk is, toelaten dat de militaire hulpverlening grotendeels beëindigd wordt, wens ik mijn bijzondere waardering te uiten voor de offervaardig heid, ijver en bekwaamheid, waarmede deze zware taak door de Koninklijke Ma rine, de Koninklijke Landmacht en de luchtstrijdkrachten is uitgevoerd. •Gij hebt daarbij de uitnemende hulp gehad van de leger-, marine- en lucht- maehtcontingentcn van verschillende mo gendheden. Gezamenlijk hebt gij, in samenwerking met de niet-mililaire organisaties, personen en groepen van personen, die met en naast u hun offervaardigheid en arbeidskracht aan de eerste leniging van de nood gaven, de burgerlijke autoriteiten, die de leiding en de verantwoordelijkheid voor de nood maatregelen hadden, de onmiddellijke eerste hulp gegeven, die zij bij de moei lijke taak, waarvoor zij gesteld waren, nodig hadden". Tevens heeft de Koningin in een brief aan de minister-president gezegd: „De bijzondere waardering die ik in bijgaande dagorder uit voor de bijdrage die de militairen brachten voor de eerste leniging van de watersnood, geldt uiter aard in dezelfde mate voor de talrijke niet- militaire autoriteiten, organisaties en per sonen, die mede gearbeid hebben aan het reddingwerk in de watersnoodgebieden". Koningin Juliana heeft aan de directie van de Nationale Bloemententoonstel ling „Flora 1953" medegedeeld, dat zij de openingsplechtigheid op Vrijdag 13 Maart te Heemstede zal verrichten, en dat zij dit besluit heeft genomen in verband met de wenselijkheid, dat manifestaties van het economische en culturele leven normaal doorgang vinden. De opening der Flora vindt plaats om half drie. In politieke kringen te Kopenhagen ver klaarde men Dinsdag, dat communistische opruiing de oorzaak is der protesten van een aantal Deense soldaten tegen verlen ging van hun diensttijd tot achttien maan den. Van één zijde, werd vernomen, dat er geen twijfel aan bestaat dat communisti sche cellen de ontevredenheid der solda ten hebben aangewakkerd. Men voegde hieraan toe dat de communistische agita tie goed was georganiseerd. Victor Hugo: Sommige gedachten zijn gebeden. Er zijn ogenblikken waarop, wel ke de houding van het lichaam ook moge zijn, de ziel knielt. Van een sneeuwruimertje Henk ƒ1,80; G. S. 50,—; E. K. K. IJmuiden 23,47; K. J. J. couranten ƒ0,70; Belgische Dame ƒ10, N. N. 25,—; Kaartpot Joliy Joker ƒ5,—: 2e bijdrage leerlingen Haarl. Huish. en Ind. school 197,—; Leerl. Kappersvakschool 16,—; B. K. 10,Opbrengst Watersnood- rit Motorclub Zandvoort ƒ302,50; Apostoli sche Kerk, Jacobijnestraat ƒ520,—; Veren. H. Z. W. ƒ50,—; Zesdaagse ƒ4,05; Kerk- concert Evang. Broedergem. door de dames Nederkoorn en Hinlopen 106,07; C. S. ƒ4, Ned. Reisver. afd. Haarlem ƒ100,Wed. St.—BI. ƒ2.50; D. Mo. ƒ1.—; J. M. C. M. B. Aerdenhout ƒ45,Mevr. K. N. H.J. A. L. ƒ5,Uit Eddie's spaarpot ƒ5,Van Tilly en Jantje ƒ2,50. Alsnog binnengekomen van personeel fa. Wed. G. Oud Pzn Co. N.V. 149,72; B. C. V.—S. New Dorp Beach U.S.A. Staten Island ƒ10,—. De hierboven vermelde bedragen zijn reeds door ons aan het Nationale Rampen fonds overgemaakt. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, heeft Dinsdag avond in het Lagerhuis verklaard, dat Ca nada voorstander is van een „krachtige, doch voorzichtige politiek jegens de com munisten in het Verre Oosten". Canada is onder de huidige omstandig heden tegen het bombarderen van Mand- sjoerije en een blokkade van het Chinese vasteland. Het zou de gevolgen van een uitgebreider militair offensief in Korea binnen de huidige strategie moeten bestu deren, zeide de minister. President Eisenhower heeft op de eerste gewone pérsconferentie, die hij als presi dent hield, verklaard, dat een marine blokkade van het vasteland van China in studie is bij verscheidene regeringsinstan ties in de V.S. Officiële voorstellen over een blokkade of een embargo hadden hem nog niet bereikt. Naar de mening van Eisenhower is het „absoluut waar" dat de Sovjet-Unie over atoomwapens beschikt. Over het opzeggen van geheime verdra gen zei de president: „Ik acht het niet mo gelijk of wenselijk dat de Amerikaanse re gering verklaart dat alle geheime verdra gen die in een bepaalde tijd of op een be paalde plaats gesloten zijn dienen te wor den ter zijde geschoven. De regering moet het naar mijn mening wel duidelijk ma- De eerste der twee onderzeeboten, die door de Amerikaanse marine aan de Ko ninklijke Marine in bruikleen worden ge geven, zal op 21 Februari te New London (Conn.ï aan de Koninklijke Marine worden overgedragen. De onderzeeboot wordt in de tweede helft van Maart in Nederland ver wacht. Dinsdagmorgen keken de inwoners van Soest en zeker niet minder de prinsesjes op het paleis Soestdijk hun ogen uit. Zestien helicoptères cirkelden boven het paleis e i daalden. Het waren helicoptères afkomstig uit België, Engeland, de Amerikaanse zóne in Duitsland en één Nederlands hefschroef vliegtuigdie deelgenomen hebben aan het reddingswerk in het overstroomde gebied. De voltallige bemanningen werden ten paleize door Koningin Juliana en Prins Bernhard ontvangen. De Koningin sprak haar dank uit voor het werk door hen verricht en de Prins ging met hen naar buiten waar hij met hen poseerde voor de fotografen. Prinses Margriet wilde wel eens weten hoe zo'n helicoptère er nu uitzag. Ze stapte in een der Amerikaanse toestellen en maakte een rondvlucht boven het paleis. Dat zij enthousiast terugkeerde laat zich gemakkelijk begrijpen. Op de foto hiernaast ziet men de prinses in de helicoptère. De foto beneden geeft een beeld van de la?iding in de tuin voor het paleis. ken, dat Amerika nimmer accoord is ge gaan met het tot slavernij brengen van volken". Wat Korea betreft: De Président zal geen besluit nemen zonder overleg met de lei ders van het Congres. Eisenhower gelooft niet, dat de Amerikaanse troepen geheel uit Korea kunnen worden teruggetrokken. Maar de Zuid-Koreanen zijn goede sol daten die gaarne zelf de verdediging van hun land op zich willen nemen. Dit zou een kwestie van bewapening, organisatie en leiderschap zijn. De regering kan het zich niet veroor loven de belastingen te verlagen zolang geen sluitende begroting kan worden ver kregen. LONDEN, (Reuter) De Britse onder minister van Buitenlandse Zaken, lord Reading, heeft Dinsdag in het Hogerhuis in antwoord op een desbetreffende vraag te verstaan gegeven, dat Engeland wellicht zal overwegen zijn schepen in de Chinese zee in convooi te laten varen, indien de aanvallen door Chinese nationalisten en anderen voortduren. Hij voegde hieraan toe dat in de afgelopen zes maanden slechts elf schepen zijn aangehouden. Hij deelde mee dat bij de autoriteiten te Taipeh geprotesteerd is tegen de ge vallen, waarin gebleken was, dat Chinese nationalisten de schuldigen waren. De voorzitter van de A.V.R.O., de heer G. de Clercq, zal voorlopig niet voor de microfoon spreken of in de Radiobode schrijven. Tijdens een onderling over leg in het hoofdbestuur is hem ge adviseerd dit besluit te nemen. De heer De Clercq heeft ingezien dat mede delingen van zijn kant in het huidige stadium minder prettig zouden zijn. Dit deelde het hoofdbestuurslid van de A.V.R.O., prof. dr. J. H. Tuntler te Groningen, aan het A.N.P. mede. Prof. Tuntler verklaarde verder, dat mededelingen, als zou de adjunct-regerings commissaris voor het radiowezen zendtijd van de A.V.R.O. hebben gevorderd, perti nent onjuist zijn. Het bestuur van de A.V.R.O. heeft nimmer een schriftelijk vorderingsbevel van de adjunct-regerings commissaris ontvangen. Maar ook al zou er van een vorderingsbevel wel sprake zijn, dan trekt prof. Tuntler de waarde van een dergelijk bevel in twijfel, omdat de instruc ties van de adjunct-regeringscommissaris het niet zouden toelaten. Aan de hand van de bepalingen en instructies voor de adjunct-regeringscommissaris heeft prof. Tuntler, naar hij mededeelde, voor het A.V.R.O.-bestuur uiteengezet dat deze functionaris, wanneer er van vordering van zendtijd sprake was, geen enkele bevoegd heid had. Het hoofdbestuur van de A.V.R.O., zo. deelde prof. Tuntler verder mee, wenst op deze zaak thans echter niet nader meer in te gaan. Van andere zijde verneemt het A.N.P. nog dat tijdens het overleg, dat Zondag is gepleegd, de wenselijkheid is geuit dat de heer De Clercq zijn besluiten in nauw overleg met het dagelijks bestuur neemt en dat twee vacatures in het bestuur spoedig worden vervuld. Hierbij wenste men een verjonging van het bestuur te bereiken die, naar men meende, voorts mede bereikt zou kunnen worden door bestuursuitbreiding. Tijdens het overleg is voorts ter sprake gekomen de benoeming van een nieuwe directeur, als opvolger van de heer W. Vogt. IETS MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het X.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Matige, later tijdelijk krachtige Weste lijke wind. Aanvankelijk nog mistig of nevelig weer, later overwegend zwaar bewolkt. Af en toe enige regen of mot regen en weinig verandering in tempe ratuur. 19 Februari Zon op 7.48 uur, onder 18.01 uur. Maan op 9.25 uur, onder 0.47 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 18 Februari Hoog water: 6.45 en 19.02 uur. Daag water: 2.23 en 14.48 uur. Donderdag 19 Februari Hoog water: 7.29 en 19.50 uur. Laag water: 3.02 en 15.31 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1