Er komen geen communisten in de Watersnoodcommissie Het Hek van de Dam Chefarine 4 Agenda voor Haarlem 3 Geen Esperanto op de lagere school Griep? Chefarine „4 doet wonderen! Moerdijk-verbinding voor 15 Maart hersteld? Landbouwbegroting goedgekeurd Steeds nieuwe giften uit het buitenland Vlaamse fascisten roeren zich weer WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 TWEEDE KAMER Eerste Kamer Jonge inbrekersdochter leidde vaders bende Kerkelijk Nieuws Cortot neemt afscheid Geen bal Twintig geboden Amnestie voor SS-ers uit de Elzas? Geen faillissementen i „Waarom zouden wij de communisten met hun critiek niet in de Watersnood commissie toelaten? Door die critiek zullen zij zelf tot hun verdwijning uit deze Kamer bijdragen. Wij raken hen dan op de meest democratische wijze uit ons midden kwijt." Met deze woor den motiveerde prof. Oud (V.V.D.), waarom hij de door mr. Burger (P.v.d. A.) ingediende en door de heren R o m- me (K.V.P.), Tilanus (C.H.), Schou ten (A.R.) en Lemaire (K.N.P.) onder tekende motie tot wering van de com munisten uit de in te stellen waters noodcommissie niet mede had onder tekend. „De Kamer zou er niet verstandig aan doen, hen uit deze commissie te weren," zo zei hij verder. „Waarom zitten deze zes nog in de Kamer? Omdat helaas nog steeds 6 percent van de kiezers stemmen aan de communisten geven. Daarvan hebben wij de consequenties te aanvaarden en aan het optreden van de communistische fractie in de Kamer voor welk optreden ik geen grein waardering heb mogen wij geen gevolgen als nu voorgesteld verbinden, ten zij het landsbelang zich tegen de opneming van communisten in commissies verzet." Daarvan was prof. Oud in dit geval niet overtuigd, want, zo zei hij, wanneer er in de watersnoodcommissie zaken aan de orde zouden komen, die uit- overwegingen van de veiligheid van de staat of van defensie buiten de beoordeling van de C.P.N. be horen te blijven bij voorbeeld bescher ming burgerbevolking, evacuatie dan vindt de regering daartoe in andere com missies wel gelegenheid. Mr. Burger, die de motie had ingediend, was door dit betoog niet overtuigd. Hij achtte een beperking van het overleg in de watersnoodcommissie, omdat de communis ten er zitting in zouden hebben, niet in het belang van de door de ramp getroffen be volking. Het is een cis van democratie om lieden, wier organisatie een verlengstuk is. van een buitenlandse mogendheid, uit te sluiten, zei hij. De motie lokte natuurlijk scherpe critiek uit van de heer Gortzak (C.P.N.). De Kamer wees daarna het opnemen van een communist in de watersnoodcommissie met 7311 stemmen (die der C.P.N. en V.V.D.) van de hand. De voorzitter wees daarna als leden der commissie aan de heren Chr. van den Heu vel (A.R.), Schilthuis (P.v.d.A.) Schmal (C.H.), Burger (P.v.d.A.), Ten Hagen (P. v.d.A.), Mol (K.V.P.), Lucas (K.V.P.), Den Hartog (V.V.D.)Verkerk (A.R.), Vonde ling (P.v.d.A.), Van der Feltz (C.H.), Cor- nelissen (V.V.D.), N. van den Heuvel (K. V.P.), Weiter (K.N.P.) en Van Meel (K.V. P.). Specialisten-honoraria Een op zichzelf niet belangrijk wetsont werp tot hernieuwde inwerkingtreding van enige artikelen van de Distributiewet en van de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939 werd aanleiding tot een debat tussen mr. Van Rijckevorsel (K.V.P.) en minister Z ij 1 s t r a. Het kreeg bovendien een pikant cachet toen de Kamervoorzitter de repliek door een snelle hamertik voor kwam en prof. Romme tot een motivering van zijn stem bracht. Men herinnert zich het conflict met de Bredase specialisten over hun honorering door de ziekenfondsen. In deze kwestie heeft de minister van Economische Zaken een beslissing genomen en een prijsvast stelling afgekondigd, met een beroep op de Prijsopdrijvingswet van 1939. Hiertegen tekende mr. Van R ij c k e- v o r s e 1 bij de behandeling van het ver lengingswetje protest aan. Hij beriep zich daarbij op de considerans van het wetsont werp, waarin gesproken wordt van oorlog en oorlogsomstandigheden. De minister kan, aldus de K.V.P.-afgevaardigde, daarop geen beroep doen. Minister Zijlstra was het met het betoog van mr. Van Rijckevorsel geenszins eens. Het beroep op de Prijsopdrijvingswet was geen Spitsvondigheid, want de considerans slaat op de wet als geheel. Met dit betoog kon de heer Van Rijcke vorsel zich niet verenigen, maar hij kreeg geen kans dat te zeggen. Vriendelijk zei de voorzitter: de hamer is gevallen. Prof. Romme wenste hierna zijn stem te motiveren. Hij hief dreigend de vinger: „Wat hier gebeurd is, is een zeer gevaar lijke toepassing van de wet en dit kan on afzienbare gevolgen hebben." Daar echter de minister van zijn princi piële standpunt niets had prijs gegeven, zou het voor de hand hebben gelegen, dat al thans prof. Romme en mr. Van Rijckevor sel hun goedkeuring aan' het ontwerp had den onthouden, om uiting te geven aan hun afkeuring over een huns inziens onjuiste toepassing van de wet. Zij deden dit niet, hetgeen ook dr. Kortennorst deed consta teren: ,,U motiveert dus uw stem vóór dit wetsontwerp". Het werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Alleen de C.P.N. was tegen. Kolenprijzen In antwoord op vragen van drs. Ncder- horst (P.v.d.A.) heeft minister Zijlstra ge antwoord, dat het intreden van de gemeen schappelijke markt voor kolen, erts en schroot voor de sociale en economische ver houdingen in Nederland voorhands geen gevolgen van nadelige aard zal hebben. Het Nederlandse systeem van mengprij- zen en van het egalisatiefonds zal in ieder geval tot 1 April gehandhaafd blijven. Ten aanzien van de mengprijs voor kolen na 1 April valt nog niets te zeggen, omdat de Hoge Autoriteit zich hierover nog niet de finitief heeft uitgesproken. De Nederlandse regering, zo zei minister Zijlstra nog in antwoord op een vraag van ir. Vondeling, behoudt de bevoegdheid tot subsidiëring van de huisbrandkolen. Verlaging der Vereveningsheffing Bij de invoering van de Werkloosheids wet is voor het werknemersaandeel in de premie, in overeenstemming met het advies van de Stichting van de Arbeid, compen satie gevonden in een loonsverhoging. Een advies om voor het bedrijfsleven een com pensatie te vinden in een verlaging van de vereveningsheffing met 2 percent heeft de regering niet overgenomen. De regering vond een oplossing in een verlaging van de kinderbijslagpremie. Deze was mogelijk aangezien de inkomsten van het Kinderbijslag-vereveningsfonds de uit gaven overtreffen. Staatssecretaris Van Rhijn onthulde dat de reserve van dit fonds 100 millioen gulden bedraagt. De tweede maatregel was een verlaging van de pre mie voor de werkloosheidsverzekering. Op deze wijze kan het bedrijfsleven een soulaas van 1.2 percent inplaats de voorgestelde 2 percent worden geboden. Voor de res terende 0.8 percent kan geen 'compensatie worden gevonden. De Kamer, die gisteren dit regeringsvoor stel eindelijk te behandelen kreeg het krijgt een terugwerkende kracht tot 1 Juli ADVERTENTIE II Elk tablti Chefarine „4" bevat 4 ge neesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. 1952 heeft het aanvaard, omdat, gelijk de heer Van de Wetering (C.H.) op merkte, het gaat om de inlossing van een gedane^ toezegging. Maar zij deed het niet zonder critiek op het feit dat het advies van de Stichting van de Arbeid niet was opgevolgd. De heer C. vandenHeuvel (A.R.) betoogde zelfs, dat op die manier het overleg met het bedrijfsleven wordt vermoord. Tegen die opvatting had minister Van d e K i e f t bezwaar. De regering blijft voor haar eigen daden verantwoordelijk en moet de vrijheid behouden, een advies niet op te volgen. De minister achtte de compensatie redelijk. Prof. Lemaire (K.N.P.) betoogde daartegenover, dat alleen een volledige compensatie, als consequentie van de uit voering der Wachtgeld- en Werkloosheids-- wet rechtvaardig was. De Kamer heeft zich zonder hoofdelijke stemming met het wetsontwerp verenigd. Geen Esperanto op de lagere school De Kamer heeft vervolgens met 37 tegen 44 stemmen (links tegen rechts) het arti kel uit het ontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijswet verworpen, waardoor het mogelijk zou worden Esperanto in het leerplan op te nemen. Het wetsontwerp, dat de verlofregeling voor onderwijzers gelijk stelt met die van ambtenaren en dat de kwestie van het zo genaamde smartegeld aan de nabestaan den van het onderwijzend personeel re gelt werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Ontslag bij arbeidsovereenkomst De Kamer heeft zich voorts bezig ge houden met het ontwerp tot wijziging van de bepalingen omtrent het ontslag bij ar beidsovereenkomsten. Prof. Oud hield een beschouwing over de verhouding tussen het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen en de recht spraak en merkte op dat de regering voor de controle zowel het gewestelijk arbeids bureau als de rechter wil handhaven. Het huidige systeem, waarin het arbeidsbureau in ontslagzaken niet zuiver ambtelijk op treedt, achtte prof. Oud bevredigend, maar hij maakte er bezwaar tegen, dat het zijn bevoegdheden zou gebruiken voor het oefenen van invloed met betrekking tot de bezetting in bepaalde bedrijfstakken. Hij zag daarin een bedreiging van de per soonlijke vrijheid van de werknemer. Hij vroeg voorts of het niet gewenst zou zijn de gehele materie te regelen tezamen met de algehele herziening van het Bur gerlijk Wetboek. Het debat wordt vandaag voortgezet. Hoewel het eiland Waoheren en ver schillende badplaatsen langs de Noordzee kust veel schade hebben, heeft de raimp geen ernstige belemmeringen voor het vreemdelingenverkeer opgeleverd. De meeste toeristencentra zijn vrijwel onbe roerd gebleven; Walcheren en de kustcen- tra tussen Hoek van Holland en Den Hel der, en die op de Waddeneilanden zullen waarschijnlijk ruimschoots voor het aan breken van het seizoen zijn hersteld. Van de logiesgelegenheden in ons land is slechts een zeer gering percentage be schadigd. Evenmin bestaan op het punt van de internationale verbindingen be lemmeringen. Voor 15 Maart, dus vóór het bollenseizoen, hoopt men reeds weer de verbinding over de Moerdijkbrug in ge bruik te kunnen nemen. De Eerste Kamer heeft gisteren de be groting van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening en de begroting van het Landbouw-Egalisatiefonds zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Alleen de communisten waren tegen. Bij zijn beantwoording van de sprekers, die over deze begrotingen het-woord had den gevoerd, heeft minister Mansholt zijn deelneming betuigd jegens de slacht offers van de overstromingsramp. De landbouw heeft ook grote materiële schade geleden, zei hij. Vrijwel al het. vee, dat geëvacueerd moest worden, is thans ondergebracht. Een klein deel van het vee is al weer teruggevoerd, waar dit mogelijk was. Onder zeer groot voorbehoud deelde de minister mede, dat 800 ha. wintertarwe onder water staat. Hiervan moet 700 ha. als verloren worden beschouwd. Voor dit jaar is te rekenen ri£t 27.000 ha. granen, 10.000 ha. suikerbieten, 7000 ha. vlas, 5000 ha. peulvruchten en 500 ha. uien minder worden aangeplant. Wat de pootaardappelen betreft, voor de oogst 1954 verwacht de minister geen moeilijkheden. Voor de oogst 1953 worden reeds maatregelen genomen. Getracht wordt 2000 ton pootaardappelen bijeen te brengen; de helft van deze hoeveelheid is reeds bijeen. Er zal worden nagegaan of de export beperkingen, die na de ramp zijn inge voerd, in de naaste toekomst kunnen wor den verzacht. De leveringen aan het Amerikaanse be zettingsleger in West-Duitsland hebben enige moeilijkheden ondervonden: 15.000 ton aardappelen zullen niet geleverd kun nen worden. Er is ook enige stagnatie bij de melkleverantie aan het Amerikaanse leger geweest, maar deze is weer op gang Ten aanzien van eventuele herverkaveling is een wettelijke regeling in overweging Zoals de ouden zengen (Van onze correspondent in Brussel) De jonge Rosalie Ceulemans, een bru nette van 17 lentes, is het onderwerp van vele gesprekken in de goede universiteits stad Leuven. Dochter van een inbreker die onlangs 10 jaren gevangenis kreeg voor een veertigtal inbraken in de omge ving van Leuven, had zij het bevel over vaders bende overgenomen. In de nacht van 31 Januari werd in een brouwerij te Moortmeerbeek bij Leuven een gat van 25 cm in de brandkast geboord. Het werk was op deskundige wijze gedaan. De dieven hadden 825.000 frs of 63.500 gulden mee genomen. Maar één detail werd de bende van Rosalie noodlottig: een zuurstofcylin- der werd in de omgeving van de brouwe rij teruggevonden. Het nummer van de cy linder verwees naar een fabriek te Haren bij Brussel, waar de directie verklaarde dat bedoelde fles aan een meisje was ver kocht. Rosalie heeft bekend, dat zij aan het hoofd stond van de bende. Zij weiger de echter iedere aanduiding omtrent de andere kornuiten. De K.L.M. heeft een nieuwe lijn ge opend. namelijk van Amsterdam via Bremen naar Hannover. Zeshonderd ambtenaren van vijftien Europese landen die te Parijs voor de O.E.E.S. werken, hebben meer dan 900.000 franc bijeengebracht voor de slachtoffers van de overstromingsramp in Groot-Brit- tannië, Nederland en België. Het Joegoslavische nieuwsbureau Tan- joeg heeft bekend gemaakt dat ongeveer dertig millioen dinar in Joegoslavië bijeen zijn gebracht voor hulpverlening in Neder land, België en Engeland. Inwoners van het district „Holland Marsh", dat ongeveer zestig km ten Noor den van Toronto (Canada) ligt, hebben Dinsdag een twintig jaar oude schuld af gelost door 10.000 dollar bijeen te brengen voor hulpverlening aan hun vroegere land genoten. Twintig jaar geleden, tijdens de crisis, hebben Nederlanders er toe bijge dragen hun vroegere landgenoten in Ca nada in staat te stellen het land te kopen, dat bekend staat als „Holland Marsh". De gemeenteraad van Gent heeft 100.000 frank voor de Nederlandse en Britse over stroomde gebieden beschikbaar gesteld. Generaal „Nuts" McCauliffe (de man van Bastogne), voormalig commandant van de 101ste Amerikaanse divisie para chutisten tijdens de campagne in Neder land, heeft ambassadeur Van Roijen een chèque van 9.120 dollar ter hand gesteld een geschenk van de soldaten van zijn di visie. Naar schatting is in Zweden voor een waarde van zestien millioen kronen bijeen gebracht voor de slachtoffers van de over stroming in Nederland. De schenkingen zijn gedaan in geld en natura. Columbia zendt voor tienduizend dollars koffie en voor vijftienduizend pesos dekens. De ingezamelde gelden bedragen tot heden 17.000 pesos. En dit is ook vandaag weer slechts een greep uit de vele giften. Ned. Herv. kerk Beroepen te Ede (vac. J. H. Cirkel) en te Lage Vuursche H. N. v. Hensbergen te Schalkwijk. Bedankt voor de benoeming tot hulp- pred. te Oostvlieland J. H. Chr. Israel a.s. em. pred. te Vaals; voor Nijverdal (3e pred.pl.), H. v. Gosliga te Hattem; voor Voorburg (vac. J. Roodenburg), J. v. d. Velden te RotterdamFeyenoord. Gcref. kerken Beroepen te Ten Post J. v. d. Zanden, cand. te Groningen. Aangenomen naar Ens (N.O.P.) H. T. v. Bochove te Een (Dr.) die bedankte voor Ezinge. Chr. Geref. kerken Aangenomen naar Houston (Canada) (Chr. Ref. Church), B. Nederlof te Dokkum. Bedankt voor Ede W. F. Laman te Rot terdam-W. Jubileum ds. J. v. d. Leek Donderdag herdenkt ds. J. v. d. Leek, Geref. predikant te Kapelle-Biezelinge, de dag waarop hij voor 25 jaar het predik ambt aanvaardde. De jubilaris werd 7 Maart 1898 te Andijk geboren en bezocht het Gei-ef. gymnasium te Kampen, waarna hij aan de Thcol. Hogeschool aldaar studeerde. 19 Febr. 1928 bevestigde zijn vriend, ds. P. Slomp van Hoorn, hem te Zaltbommel in zijn eerste gemeente. In 1931 vertrok de jubilaris naar Badhoevedorp, welke standplaats hij 20 April 1947 met zijn tegenwoordige ver wisselde. Zoals wij reeds in onze uitgaansagenda voor deze week hebben meegedeeld, geeft de vermaarde pianist Alfred Cortot, ge boren in 1877, Vrijdagavond in het Haar lemse Concertgebouw een afscheidsrecital. Hij koos voor dit doel een aantal études en préludes van Frédéric Chopin. Cortot, die in 1890 te Parijs debuteerde, wijdt zich sinds 1905 geheel aan het kla- vierspel. Met Jacques Thibaud en Pablo Casals vormde hij vele jaren een wereld vermaard trio. Voordien deed hij zich als koorrepetitor te Bayreuth en als opera dirigent te Parijs kennen als een vurig pro pagandist voor de muziek van Richard Wagner. Lange tijd is Cortot leraar aan het Pa- rijse en later directeur van het Boeda- pester conservatorium geweest. Hij gaf drie bundels Franse pianomuziek uit en publiceerde, behalve talrijke artikelen over muzikale esthetiek, enige studies over Chopin, Schumann en Liszt. Na zijn afscheidstournée hoopt Cortot een rustjge levensavond in Zwitserland te kunnen genieten. Het zal Vrijdag de laat ste keer zijn dat men in Haarlem de sterke suggestie van zijn technisch brillant spel kan oridergaan. 'n 4ije doet wonderen WOENSDAG 18 FEBRUARI Stadsschouwburg: Volksvoorstelling^ „De appels van Eva" (Gezelschap Johan Kaart), 8 uur. Begijnhof: Christen Spiritualistisch Centrum „De grotere wereld", 8 uur. Kapel Minahassastraat: Spreker ds. I. Vasseur, 8 uur. Lisse, Bloemenlust, tentoonstelling „Een keur van lentebloemen" tot 11 uur. Falace: "„Greatest show on earth". 14 jaar, 8 uur. Luxor: „Don Camillo", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Lido: „De verboden vrucht", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Dc verboden vrucht", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Achter de wolken", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Carson City", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Tot inkeer", 1$ jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Fietsendieven", 14 jaar, 8.15 uur. DONDERDAG 19 FEBRUARI Lange Veerstraat 16: Vrijmetselarij voor vrouwen en mannen, lezing over doel en streven, 8 uur. Krelagehuis: Maatkleding nresenteert Lente-show. 2.30 en 8 uur. Brinkmann: Lezing over spreken in het openbaar. 7.30 uur. Lisse: Bloemenlust. ten toonstelling „Een keur van lentebloemen 9—22 uur. Palace: Filmreportagc van de overstromingsramp, 10.30 en 11.30. „Greatest show on earth", 14 jaar, 2 en 8 uur. Luxor: „Don Camillo", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „De verboden vrucht", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De verboden vrucht", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Achter de wolken", 14 jaai", 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Carson City". 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Tot inkeer", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Fietsendieven", 14 jaar, 8.15 uur. Tot de feestelijke gebeurtenissen in Nederland, die niet samenhangen met de godsdienst of met de geschiedenis van vorstenhuis en vaderland, behoort de intocht van Sinterklaas, de door de banketbakkers uitgevonden en met zoete broodjes in stand gehouden Moe derdag, benevens de traditionele Boe kenweek, die georganiseerd wordt dooi de befaamde vereniging met de in mo derne spelling vijftig letters tellende naam. Deze Boekenweek wordt binnen kort officieel geopend met een gala avond in de Amsterdamse Stadsschouw burg, waar amateurs uit allerhande ste den vier éénacters van eigen bodem zullen opvoeren. Wij vinden dit een machtig mooi idée. Terwijl onze beroepsacteurs hun subsi dies opsouperen en de buitenlandse pa- radepaardjes vetmesten, krijgen onze brave dilettanten de gelegenheid de na tionale cultuur een dienst te bewijzen. En laten we nu even wel wezen: zo hoort het ook. De Nederlandse schrij vers zouden eens mogen denken, dat ze werkelijk iets konden op dramatisch gebied. Waar zouden dan de vertalers van moeten leven? Bovendien zou het voor onze regisseurs veel te moeilijk worden, want waar moeten die hun inspiratie vandaan halen, als ze niet langer in Londen of Parijs kunnen afkijken hoe ze het daar doen? Vandaar dat men dan ook een journalist met de mise-en-scène heeft belast. Maar er is iets geheel anders, waar over wij dit keer schrijven wilden. Ten einde een groter bedrag aan het Natio naal Rampenfonds te kunnen afstaan, heeft men besloten de joyeuze versie ring van de schouwburg en het zo lang zamerhand gebruikelijk geworden schrijversbal achterwege te laten. Wij respecteren dit standpunt natuurlijk ten volle en bovendien hebben wij geen enkele reden om het niet doorgaan van deze nachtelijke jool te betreuren. Als wij met alle geweld letterkundige figu ren willen ontmoeten, dan zouden wij desnoods één van hun boeken kunnen gaan lezen. En voorts herinneren wij ons de „Afwijzing van een poëtische in vitatie" van de dichter Jac. van Hat- tum: „Laat alles vererend en hoog achtend blijven, laten wij enkel elkan der maar schrijven. De kans dat het goed gaat is één tegen tien, het is beter elkander maar niet te zien". Want om nu uw lievelingsschrijver zijn zesde glas te zien ledigen, een Russisch eitje verorberen of andere baldadigheden verrichten„Een kleinigheid kan immers al zo choqueren, om maar iets te noemen: de maat van hun schoe nen!" En trouwens die kunstenaars met hun losse manieren! Gesteld echter dat ge niettemin van alles en nog wat zoudt willen weten over het doen en laten van uw favoriete auteur, dan hebt ge alle reden om de Amsterdamse uitgever C. P. J. van der Peet dankbaar te zijn, want die heeft zojuist een keurig verzorgde „Schrij versalmanak voor het jaar 1953" laten verschijnen. Met dit door Clara Eggink en G. Söteman samengestelde boekje heeft een oude huisvriend uit de negen tiende eeuw zijn renlrée in de Neder landse taaltuin gemaakt. Een schat van inlichtingen, aldus het voorwoord, geeft een inzicht in de stand van het litteraire leven. Men treft er een hart verheffende bloemlezing van. nieuwe aanwinsten op het gebied van proza en poëzie in aan, benevens een lijst van tijdschriften en adressen van organi saties. Wij willen dan ook in de volgen de afdeling van deze rubriek gaarne de aandacht op dit tweehonderd bladzijden tellende rechterhandboekje vestigen. Het begint met een kalendarium, voorzien van de geboortedata van de medewerkers en nog enkele bijzonder heden. Daarbij is men zo vriendelijk ge weest de Zondagen met cursieve cijfers aan te duiden. Dat dient wel nergens toe, maar het is een aardig gezicht. Het heerlijke is dat nu iedereen te weten kan kómen, eenvoudig door pagina ze ventien op te slaan, hoe oud die Annie Schmidt nu wel precies mag wezen. En wat ziet men dan? Dat zij haar verjaar dag tegelijk met de zes jaar oudere Ger- rit Achterberg viert! Voor slechte ver staanders: ze doen dat ieder afzonder lijk. Hier en daar zijn enkele citaten in gelast. Het enige wat ons nu nog ont breekt want o, dit boekje is zo zalig om de achtergronden van de letterkun dige creatie te begrijpen aan onze kennis van A. Roland Holst is het num mer van zijn boordje en de kleur van zijn eksterogen. Voor de rest kunnen wij ons heerlijk thuis voelen in de Neder landse litteratuur. Wist u bij voorbeeld dat Anthonie Donker (die eigenlijk an ders heet, maar dat staat er niet bij, dus dat mogen we zeker niet weten) al vijftig is? Dat zou men niet zeggen als men hem ziet. Bij de naamlijst achterin missen wij wee prominente figuren: de dames R. Lottgering-Hillebrand en Ida de Leeuw van Rees, de laatste niet te verwarren met de Leeuw van Deventer, als hoe danig Leo Halle bekend staat, dia van wege zijn internationale betekenis hier terecht ontbreekt. Juist omdat we zo graag jongens en meisjes onder elkaar willen blijven, had de eerstgenoemde zeker in het register opgenomen moeten worden, want zij kent alle geheimen uit de keuken.Wel kan men er de jongeheer P. H. Ritter (geboren 1882) in vinden. Een bijzonder interessante rubriek is ook de opsomming „boeken op stapel". Deze is evenmin verre van volledig,want wij kennen een boekhandelaar, die on danks de laatste uitverkoop nog aller hande Nederlandse romans op stapels heeft staan, die hierin niet vermeld staan. Dit zijn de zogenaamde winkel dochters, die met geen mogelijkheid aan de man gebracht kunnen worden, de boeken dus waar niemand stapel op is. We lazen voorts dat mevrouw H. J. Nij- natten-Doffegnies bekendheid geniet als schrijfster van streekromans en W. F. Hermans als auteur van aggressief anti burgerlijke, ofwel vuile-streekromans. Zo zouden wij wel kunnen doorgaan, maar dat doen wij niet. De aardigheid is er af. Bovendien moeten wij nog een opmer king maken over de bladzijden 32 en 33, waarop respectievelijk tien geboden voor de schrijver en voor de lezer wer den afgedrukt. Wij vinden dat maar een boeketje armzalige onzin, doch dat neemt niet weg dat wij getroffen, om niet te zeggen ontroerd zijn door de wijze raadgeving: „Lees niet iedereen uw werk voor. Er zijn mensen, die u met plezier zouden worgen, om uw meesterwerken rustig voor zichzelf te kunnen lezen." Wij kennen namelijk een tandarts, die ons met zijn eeuwige de clamatie meer leed weet te bezorgen dan met zijn infernale boormachines. Zoals men op bijgaande schertstekening ziet, heeft Fiep Westendorp getracht zich in de gemoedsgesteldheid van zijn assistente te verplaatsen. Denkt u zich dat eens in: het arme kind moet dat allemaal maar lankmoedig aanhoren. Bij nadere informatie vernamen wij dat het zijn vrouw is, dus die hoeft niet te luisteren. Erover piekerend komen wij echter tot de conclusie dat het systeem eigen lijk zo gek niet is. De meeste mensen zijn namelijk hun kiespijn kwijt, zodra ze bij de tandarts aan de bel hebben getrokken. Daarom leest hij ze nu net zo lang uit zijn eigen bundels voor, tot ze getergd lachen als de spreekwoorde lijke boer en dan pas brengt hij als een nobel mensenredder zijn helse werktui gen in functie. Tenslotte citeren wij voor u het acht ste gebod voor de lezer: „Bedenk dat verzen vliegtuigen zijn, tegenover de trein die de roman is!" De diepere zin hiervan dunkt ons deze: de beste loco motieven ontsporen wel eens en vliegen is goedkoper dan u denkt. BOEDA. (Van onze correspondent in Brussel) De Vlaamse concentratie, de nieuwe ex tremistische partij, waarvan voorname lijk de ex-leden van de. Vlaamse S.S., de Oostfrontstrijders en leden van het Vlaams nationaal verbond (tegenhanger van de N.S.B.) de agerende elementen zijn, heeft thans het weekblad „Vlaanderen" opge richt. Dit is voornamelijk bedoeld als een strijdorgaan tegen de andere partijen en als middel bij het streven tot eerherstel van zovele „getroffen" Vlamingen, die op „eerlijke" wijze hebben trachten samen te werken met de bezetter. De concentratio- nisten, zoals zij reeds worden genoemd, zijn voorstanders van een federatieve or ganisatie van België. Brussel zou bonds- slad mogen zijn, op voorwaarde dat er een werkelijke taalgelijkheid komt tussen het Nederlands en het Frans. De kern van de actie is echter het eer herstel of de amnestie voor de politieke délinquenten. Men tracht de volkomen valse idee ingang te doen vinden, dat de Oostfrontstrijders eigenlijk helderziende geesten zijn geweest, die vroeger dan de geallieerden het communistisch gevaar hebben ingezien en deze overtuiging in daden hebben omgezet. Er heerst echter grote verdeeldheid on der de neo-fascisten. Zo verschijnt te Ant werpen een apart „Vlaams nationaal" weekblad „Opstanding". Een andere groep geeft het weekblad „Uitweg" uit, dat zich specialiseert in de campagne tegen de Britse militaire basis in de Belgische Kem pen, die als een bezetting wordt voorge steld. Deze groep wil van federalisme niets weten. Enkele jeugdgroepen: jongens in zeer Hitlerjugendachtig uitziende unifor men. en meisjes met de bekende blonde vlechten, defileren af en toe in de straten van Antwerpen. Het blijft voorlopig kin derachtig gedoe, maar het wijst er op dat sommige lieden onverbeterlijk zijn. Achter deze comedie zit de Antwerpse advocaat Wagemans, die deze actie als een middel beschouwt om bij de komende verkiezingen in de Tweede Kamer te komen. In de scholen wordt tegen de extremistische groepen, die op sommige jonge mensen toch wel enige invloed schijnen te hebben, niet sterk genoeg gereageerd. Sommige Ka tholieke geestelijken treden zelfs op als „geestelijke vaders" van deze bewegingen. (Reuter) Elzasser afgevaardigden hebben na een onderhoud van twee uur met de Franse premier, Mayer, medege deeld. dat de regering er in heeft toege stemd, dat een wetsvoorstel om amnestie te verlenen aan de Elzassers in de affaire- Oradour, die tot dienstneming bij de Duitse SS gedwongen werden, heden in de Natio nale Vergadering wordt besproken. Het wetsontwerp zou morgen door de raad van de republiek (Senaat) behandeld worden. De rechtbank te Haarlem heeft geen fail lissementen uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: L. L. Wijn, gehandeld hebbende onder de naam H. A. Slot, brood- en banketbakkerij, Dutrystraat 48 rood, Haarlem. Rechter-com- missaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. Chr. P'. M. van Koppen, advocaat en procu reur te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de slot-uitdelingslijst is geëindigd het faillisse ment van: A. B. Slotboom, Zwaluwenweg 6, Aerdenhqpt te Haarlem handelende onder de naam Teer- en Asphaltfabriek T.A.F.. W aarderpolder 23 a. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. H. J. Pot, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdclingslijst zijn geëindigd de fail lissementen van: C. G. M. van 't Hoff, Be gijnestraat 13 te Beverwijk. Rechter-commis saris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. J. Baron, advocaat en procureur te Beverwijk. S. Kranendijk, caféhouder, Bennebroeker- laan 19 b, Bennebroek. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. G. Bet- tink, advocaat en procureur te Haarlem. H. G. van Ommeren, drogist, zaakdoende te Haarlem. Rijksstraatweg 226. wonende Zuider Buiten Spaarne 142. Rechter-commis saris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. K. Heimig, advocaat en procureur te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5