Voor jaar sbeurs voor de Vrouw opent 27 Februari haar poorten Toegangswegen en parkeerplaatsen voor de Flora uitgestippeld Kort en bondigi Doopsgezinden in Inanwatan Dank aan de Haarlemse burgerij Werk van leerlingen in de Vleeshal Lezing over Australië voor „Oost en West" Heemstede Roos Boelsma zong op orgelconcert Amsterdamse Beurs WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Keukenhof krijgt ook alle aandacht Drie uitvoeringen van de Matthaus Passion BurgeHüke Stand van Haarlem Mr. A. Bruch veertig jaar voorzitter der A.K. Kies vereniging Adoptie-Commissie bejaarden opgericht Aanbesteding van zeven woningen in Bloemendaal Motorrijder brak been Gestolen vrachtwagen snel teruggevonden Boekeninzameling Interscholaire Om de „Scandia Coupe" Ballet Recital KERKELIJK LEVEN Een zeer belangrijk aspect van de voor bereidingen voor de Flora 1953 is zeker de verkeersregeling voor de vele honderden auto's, autobussen en fietsers, die men uit alle richtingen kan verwachten. Deze re geling is reeds tot in finesses uitgestippeld en daarbij zijn de bezwaren, die aanvanke lijk bij de Keukenhof-directie waren gere zen namelijk dat de aandacht van dit evenement zou worden afgeleid over wonnen, zo verklaarde de heer A. Berent- sen, hoofdinspecteur van de Heemsteedsc politie, hedenmorgen op een persconferen tie, die door de Flora-directie was belegd. Op verscheidene punten zal op spandoeken, die de richting van de Flora aangeven, ook naar de Keukenhof worden verwezen, zoals ook bij de Keukenhof de richting vaq de Flora wordt aangeduid. Het verkeer uit de richting Alkmaar wordt via de Herenweg gedirigeerd naar een parkeerplaats (1) aan de westkant van deze weg, juist voorbij de kruising van de Van Merlenlaan. Touringcars uit boven genoemde richting worden echter reeds bij de kruising van de Zandvoortselaan via de Lanckhorstlaan naar de Sportparklaan geleid, waar twee parkeerplaatsen alleen voor touringcars worden gereserveerd. Auto's Uit Haarlem gaan eveneens via de Wagenweg en Herenweg naar de parkeer plaats 1 en touringcars via de Dreef naar de parkeerplaatsen 3 en 4. Het verkeer uit Amsterdam komt van de Amstordamse Vaart via Slachthuisstraat, Schalkwijker- weg en Buitenrustbrug binnen waarna auto's en motoren v/eer een andere route volgen dan touringcars en fietsers. Er komt een speciale fietsenbergplaats aan de Zuidkant van het Valkenburgerplein. Het autoverkeer uit de richtingen Utrecht en Den Haag wordt doorgeleid naar een grote parkeerplaats (5) aan de Glipperweg, die 3000 auto's kan bergen. Tezamen zullen de parkeerplaatsen in Heemstede ongeveer 5000 auto's en 4 a 500 bussen kunnen be vatten. B. en W. van Heemstede hebben zich verzet tegen het gebruik van Groenendaal voor parkeerdoeleinden omdat dit het fraaie wandelpark zeer zou ontsieren. Bo vendien is auto- en rijwielver keer tussen „Het Molentje" en het Verversingshuis tijdens de Flora verboden, omdat dit voor de menigte voetgangers groot gevaar zou opleveren. De verkeersroutes voor alle richtingen zullen worden aangegeven met 35 span doeken en ongeveer 400 grote en kleine pijlen. Behalve natuurlijk op de Flora, zal (op de vele plaatsen waar dit wenselijk is) de aandacht niet alleen op de Keukenhof maar ook op Haarlem als lichtstad worden gevestigd. Over de speciale rechtstreekse N.Z.H.- dienst naar de Flora hebben wij reeds be richt: het Valkenburgerplein, waarop ruim 20 bussen kunnen staan, wordt het grote station voor alle diensten, behalve Leiden- Haarlem. Parkeren in Haarlem De heer I. B. Brauckman, hoofdinspec teur van de Haarlemse politie, deelde mede dat de parkeermogeliikheden in Haarlem niet zo gunstig zijn. Behalve de voor par keren geschikte wegen zal er ongetwijfeld behoefte ontstaan aan extra-parkeerplaat sen. Men beoogt deze eventueel in te richten in het grasveld van het Floraoark (dat mèt de geprojecteerde restauratietent ruimte laat voor ongeveer 150 auto's en zonder deze tent voor 300 auto's), voorts een deel van het wandelpad langs de Dreef ADVERTENTIE STOFZUIGERS Wij hebben meer dan 25 jaar ervaring. Wij geven EEN BETROUWBAAR ADVIES Keuze uit: Holland Electro - Ruton - Erres - Excelsior Hoover - Miele - Gen. Electric Telefoon 12762 Ged. Oude Gracht 52 t.o. de kerk. Betaling eventueel in overleg. Evenals vorige jaren zal de Christelijke Oratoriumvereniging te Haarlem ook nu haar traditioneel geworden uitvoeringen van de Matthaus Passion geven. Deze zul len plaats hebben op Donderdagavond 2 April en Vrijdagmiddag 3 April (Goede Vrijdag) in de gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. Teneinde ook de jeugd in de gelegenheid te stellen de Matthaus Passion Ie leren kennen heeft de C.O.V. besloten een voor uitvoering Ie geven op Woensdagavond 1 April, welke tegen gereduceerde prijzen toegankelijk zal zi.in voor scholieren, leden van jeugdverenigingen enzovoorts. Medewerkenden ziin de vocale solisten Jo Vincent, Annie Woud, Han Ie Fèvre, Guus Hoekman, Simon Meerdink, Rom Kalrna en Arie de Rijk, het jongenskoor onder leiding van Thom de Vries, de Haar lemse Orkestvereniging, Piet Halsema (orgel) en Piet Lentz (viola da gamba HAARLEM, 17 Februari 1953 ONDERTROUWD: 17 Febr., W. H. Halen beek en J. M. Korremans: H. Depoorter en A R. van der Bijl. GEHUWD: 17 Febr, J. J. Vosse en P F- H. van den Berg; Ph. Klok en B. H. Kamp BEVALLEN van een zoon: 16 Febr., D. C Lampe—Rusman; M. C. Duits—van den Haak; A. C. Th. WentinkLuijckx; M. J. Kruithof—Schilder; N. van Marsbergen— Eveleens: 17 Febr., G. Verkerk—Verduijn; J. L Hildebrandtde Vrij. BEVALLEN van een dochter: 16 Febr., C. A. J. M. Koelemij—Bruyns; H. H van der Kamp—Ipenburg; W. J. Spijker—van Broek huizen; 17 Febr., A. VerwerKunnen, 2 d.; F. A. DolSessink. OVERLEDEN: 14 Febr., G. P. Peterse, 75 Rijksstraatweg: 15 Febr., J. J. H. M. Spel ler, 16 m., Nieuwe Gracht; T. C. Berghuis— Koese, 38 j., Thornsonlaan; 16 Febr., J. P. Ransijn, 14 m., Kamperlaan; A. F. Huibers, 64 j,,'Saenredamstraat. (voor ongeveer 200 auto's) en een deel van den Hout achter Dreefzicht. Tegen het ge bruik van het grasveld bij de Paviljoens laan zijn ernstige bezwaren geuit, men zal hier alleen als het heel erg druk wordt toe overgaan. In totaal hoopt men op deze wijze in Haarlem 3000 auto's te kunnen bergen, een aantal waarop men zeker zal moeten reke nen indien Haarlem als gastvrouwe en lichtstad aan de verwachtingen beant woordt. Versterking Heemstecdse politie Het Heemsteeds politiecorps zal gedu rende de twee maanden van de tentoon stelling worden versterkt met een vaste kern van 30 manschappen der rijkspolitie. Bovendien is voor 'de topdagen, waarop een enorme verkeersdrukte wordt ver wacht een extra versterking berekend van een 80 man rijkspolitie, met vijf mobilo foonwagens van de politieverbindings- dienst uit Utrecht. Met het oog op deze assistentie is een reserve politiepost ge bouwd op het Valkenburgerplein in de on middellijke nabijheid van het tentoonstel lingsterrein. De Centrale Anti Revolutionnaire Kies vereniging „Nederland en Oranje" houdt Vrijdagavond 27 Februari in het Wijtege- bouw Gedempte Üudegracht 104 een spe ciale vergadering ter herdenking van het feit, dat mr. A. Bruch veertig jaar voor zitter is van de kiesvereniging te Haar lem. Hij was nog maar korte tijd in Haar lem werkzaam als advocaat en procureur, toen mr. Bruch tot voorzitter gekozen werd. Daarna heeft hij voor de Anti Revo lutionnaire partij in verscheidene colleges zitting gehad. Op 13 Juli 1913 werd hij gekozen tot lid van de gemeenteraad; van 1917 tot October 1928 was hij wethouder van onderwijs, van 16 October 1928 tot 27 September 1941 lid van het college van Gedeputeerde Staten en tot heden lid van de Provinciale Staten van Noordholland. Mr. Bruch bekleedt in het Anti-Revo- lutionnaire partij leven een zeer vooraan staande plaats. Hii is lid van het landelijk centraal comité van Anti Revolutionnaire kiesverenigingen, voorzitter van het pro vinciaal comité, lid van het bestuur dei- Kamercentrale en voorzitter van de Sta- tencentrale Haarlem. ADVERTENTIE SARANTO Als burgemeester mr. P. O. F. M. Cre- mers Vrijdagmorgen 27 Februari in het Krelagehuis de Haarlemse Voor jaar sbeurs voor de vrouw geopend heeft betekent dat dat in Haarlem voor de elfde keer een beurs onder auspiciën van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen met medewerking van de Haarlemse middenstand en de Stichting Haai-lems Eloei begint. Twee keer is ernstig overwogen de beurs dit jaar niet te houden en wel enige tijd geleden wegens de Flora en dezer dagen wegens de over stromingsramp. De voorjaarsbeurs is ech ter een streek-tentoonstelling en de Flora een internationale en na de ramp heeft men er o-p aangedrongen mee te werken het economische leven te bevorderen. Daarom zijn de voorbereidingen voortge zet en de volgende week zal er gelegen heid bestaan een bezoek aan de elfde Haarlemse voorjaarsbeurs te brengen. De organisatie en de directie van de beurs is weer in handen van de heer II. C. Vermeulen te Heemstede, die zich in een gesprek optimistisch uitliet over het sla- maar ook aan de maten. Meestal ziet men op een show modellen voor kleine maten, doch op die van de komende Voorjaars- beurs zullen ook maten getoond worden, die de belangstelling van vele dames hebben. Iedere dag worden cabaretprogram ma's gegeven, waarvoor vele artisten ge- engageerd zijn, in een projectiezaal worden films vertoond en bezoekers aan de beurs hebben de kans in het bezit te komen van een prijs. Vier keer per dag worden prij zen uitgereikt. Gisteravond kwam in restaurant Brink- mann voor de tweede maal de commissie bijeen, die op initiatief van de heer J. W. 1£h. Fibbe gevormd is en zich ten doel stelt de adoptie van bejaarden door particu lieren te bevorderen. Het geldt hier in de allereerste plaats de eenzamen of invaliden onder de ouden van dagen, waarbij men op bezoek wil gaan, die men ten eten wil viagen of waarmee men een uitstapje wil maken. Kortom de leden van de commissie gen van de beurs, waarvoor ook dit jaar niaken. Kortom de leden van de commissie weer grote belangstelling bestaat van de willen trachten vele bejaarden een pret- zijde der exposanten. Andere bedrijven dan vorige jaren hebben verzocht een plaats te mogen innemen en daardoor zul len nieuwe attracties de aandacht van de bezoekers(sters) vragen. Demonstraties op huishoudelijk gebied staan op het programma en ook zullen er- bedrijven in werking te zien zijn. Onder de exposanten is een glas-sierkunstenaar, die voornemens is kunststukjes op het ge bied van de glasblazerij en het vormen van glas te laten zien, een ander zal de bezoeker tonen hoe een bakkerij in wer king is, een bedrijf zal demonstreren, dat ,,make-up" geen luxe is, moderne naai machines zullen getoond worden, welke resultaten bereikt worden met machinaal breien zal gedemonstreerd worden en een kunstenaar op het gebied van „knipkunst met schaar en papier" zal bewijzen, dat deze oud-Hollandse kunst niet in de ver getelheid blijft. Mode shows Dit is een greep uit het vele dat de beurs zal bieden. Evenals vorige jaren zal de modeshow weer een attractie worden voor de dames. Vijf maal per dag wordt een show gehouden en wel van elf uur 's mor gens af. Er zal gestreefd worden die mo dellen te brengen, waarvoor het publiek belangstelling heeft. Daarbij wordt niet al leen aandacht besteed aan te prijzen, Gistermiddag vond in het café „Vree burg" in Bloemendaal de aanbesteding plaats van zeven woningen, die door de woningbouwvereniging „Bloemendaal- Noord" na goedkeuring van de Overheids instanties gebouwd zullen worden. De aanbesteding was gesplitst in vier woningen aan de Donkerelaan en drie wo ningen aan de Brederodelaan. De hoogste inschrijver voor het complex van vier wo ningen was de heer Molenaar uit Haarlem met 70.650. De laagste inschrijver was H. F. Betke, Haarlem met 43.950. Bij het complex van drie woningen was de hoogste inschrijver wederom de Haar lemmer Molenaar met 35.920. De laagste inschrijver voor dit complex was De Boer uit Sneek met 32 000. In het totaal waren er 22 inschrijvers In de afgelopen nacht trachtte de 39- jarige motorrijder J. A. P. H. uit Haarlem op de Rijksstraatweg een voor hem rijden de auto te passeren. Juist op het moment, dat hij naast de wagen reed, week deze naar links uit. Een botsing kon niet uit blijven en de motorrijder moest met een rechter onderbeenfractuur naar het zie kenhuis St. Joannes de Deo worden ver voerd. Maandagavond ontdekte een bezitter van een auto, dat zijn vrachtwagen, die hij voor zijn huis op de Botermarkt had geparkeerd, verdwenen was. Hij deed aangifte van deze vermissing, maar de volgende morgen werd hij opgebeld door een man, die hem ver telde, dat hij zijn wagen kon terugvinden in de Saracenenstraat. De autobezitter be gaf zich naar de opgegeven straat, waar hij inderdaad zijn vrachtwagen zag staan. De Haarlemse politie zoekt naar de dader. tige en afwisselende levensavond te be reiden. Gisteravond besprak de commissie, be staande uit vertegenwoordigers van sociale en charitatieve instellingen, raadsleden en hoofden van gemeentebedrijven of dien sten, de vraag, welke bejaarden nu in de toekomst voor adoptie in aanmerking zou den komen. Men besloot, dat alle bejaar den van alle gezindten, die zich in welk opzicht dan ook eenzaam voelen, geadop teerd kunnen worden. De commissie, die tijdens deze vergade ring na enige discussie de naam „Adoptie- Commissie Bejaarden" kreeg, was van mening, dat het bestuur met twee leden diende te worden uitgebreid. Dit bestuur ziet er nu als volgt uit: J. W. Th. Fibbe, voorzitter; H. Cordes, secretaris; mr. M. C. Wijt, tweede secretaris; J. R. van Beek, penningmeester; mejuffrouw J. Baron, mejuffrouw G. A. Jansen en P. v. d. Steen hoven, leden. Tijdens de vergadering werd een sub commissie samengesteld, waarin onder anderen de secretaris van de sociale raad, mr. J. M. Wicherink, zitting heeft. Deze sub-commissie heeft tot taak de ingekomen adoptie-aanvragen van bejaarden te onderzoeken en tevens zal zij die personen, die een bejaarde wensen te adopteren komen bezoeken. Een ieder, die een beetje afwisseling wil brengen in het vrij mono tone leven van de eenzamen kan zich wen den tot de secretaris, de heer H. Cordes, Terheidenstraat 5. En voor degenen, die door een of andere omstandigheid niet in staat zijn actief medewerking te verlenen en die toch hun steun willen geven aan dit mooie werk, bestaat de gelegenheid zich op te geven als donateur bij de penningmees- Ier, de heer J. R. v. Beek, Van Hogendorp- straat 13, gironummer 56918. Nu de drukte om de eerste nood tenge- gevolge van de overstromingen te helpen lenigen, althans hier ter stede, voorbij is, is het mij een behoefte langs deze weg mijn hartelijke waardering uit te spreken voor de buitengewoon snelle en krachtige hulp, die de ganse Haarlemse burgerij ten be hoeve van de getroffenen in de noodge- bieden heeft willen verlenen. Mijn waardering gaat daarbij uit naar alle personen, bedrijven en instellingen, die hetzij door het afstaan van kleding, door het verlenen van persoonlijke diensten, door het opnemen van evacué's, door het beschikbaar stellen van vervoermiddelen of door het geven van geldelijke bijdragen daadwerkelijk van hun medeleven met onze getroffen landgenoten hebben doen blijken. Niet minder waardeer ik de naasten liefde van diegenen, die zich spontaan be reid verklaarden tot een of andere vorm van hulpverlening, doch die vanwege het overstelpend grote aanbod van vrijwilligers niet bij de hulpverlening konden worden betrokken en daardoor in hun goede be doelingen moesten worden teleurgesteld. Ongetwijfeld is door de burgerij in al haar geledingen reeds veel geofferd. Voor een enigszins afdoende leniging van de nood is echter nog zeer veel geld nodig. Het is aan deze omstandigheid dat ik de vrij moedigheid ontleen nogmaals een beroep te doen op uw offervaardigheid om een bij drage, hoe gering ook, te doen toekomen aan het Nationaal Rampenfonds, Staten- laan 81 te 's-Gravenhage, postrekening no. 9575. De burgemeester van Haarlem, CREMERS. De Hervormde Jeugdraad van Bloemen daal houdt onder de bij hem aangesloten jeugdgroepen een boekeninzameling voor de jeugd van de getroffen gebieden. Ge tracht zal worden ook de medewerking dei- scholen te verkrijgen voor deze actie. Goede exemplaren van prettig leesbare kinder- en jeugdboeken worden in ont vangst genomen; voor Bloemendaal: Boek handel J. M. de Wit, Bloemendaalseweg 123a; voor Overveen: Kerkelijk Bureau, Elswouflaan 1 en voor Aerdenhout: Koster M. v. Heeringen, Veldlaan 9b. De expositie van tekeningen, boetseer werk, handwerken, foto's, enzovoort, ver vaardigd door leerlingen van Haarlemse onderwijsinstellingen, die dit jaar in de Vleeshal aan de Grote Markt wordt gehou den, biedt, kwalitatief een veel hoonvoller aspect dan het ensemble dat vorig jaar in het Huis van Looy werd bijeen gebracht. Alleen uit een rechtstreeks contact met hef onderwijzend personeel en de leerlingen zouden de oorzaken, die tot deze conclusie voerden, nagegaan kunnen worden. Daar wij hier'oe niet in de gelegenheid zijn. moe ten wij het bij de constatering van dit ver heugende feit laten. Twee zaken wekken onze bijzondere be langstelling bij het bezichtigen vanjdeze. kinderwerkzaamheid. Ten eers'e: aan welk onderwerp geeft het kind de voorkeur, ten tweede: op welke wijze geeft het expressie aan het gekozen motief? Ieder weet dat kinderen gemakkelijk te beïnvloeden zijn, zowel door elkander als door de voorbeelden van grote mensen. Het aardigst en waardevols-e onts+aat als deze invloeden het minst hebben doorgewerkt. De onderwerpen nu zijn ditkeer zeer geva rieerd, hetgeen duidt op fantasie en per soonlijkheid. Naast de stereo'iepe dames in kostbare japonnen der meisjes en de trei nen en stoomboten van de jongens, vindt men er een Arke Noachs, een Danse Ma cabre, St. Franciscus voor de dieren predi kend, allerhande wintertafrelen me1 sneeuwpoppen en sledevaart en zowaar een verbeelding van de recente watersnood, waarbij de noodlottige stemming uitstekend is getroffen. Zijn er ook aanwijzingen dat er zich werkelijke tekentalenten onder de jeugdige exposanten bevinden? In een enkel geval meende ik dit inderdaad te kunnen consta teren. Het be':rof hier een jongen van 17 jaar. Zijn naam te vermelden lijkt mij in dit geval minder juist. Misschien zijn er nog wel andere voorbeelden aan te wijzen. Bij anderen vindt de bezoeker een aanleg, die meer op het reclametekenen gericht is. Als aanwijzing voor een latere beroeps keuze kan het tournooi dus ook nog zijn nut hebben. Zowel voor ouders als kinderen is deze expositie zeker aanbevelenswaard. Ieder die zich voor het kind en zijn ontwikkeling interesseert, mag een bezoek aan de Vlees hal niet verzuimen. OTTO B. DE KAT. Mag de drang naar emigratie dan enigs zins verminderen, wat de statistieken uit wijzen, de belangstelling, die er gisteravond voor aan de dag werd gelegd bij de ver eniging „Oost en West" mag zonder meer groot genoemd worden. Voor deze vereni ging, die na het onafhankelijk worden van Indonesië de armen verder uitstrekte, heeft namelijk de heer J. J. van der Laan, oud- persattaché bij de Nederlandse ambassade in Australië, schrijver van het boek Australië, gesproken over „Land, volk en karakteristiek van Australië en de be tekenis van dit werelddeel in de Pacific". Een dwaze toestand en ongerijmd noem de de spreker de huidige verhoudingen van de volkeren tot het gebied waarin zij leven. Het acht en een half millioen zielen tel lende land heeft een oppervlakte van 220 maal Nederland. Hiermee gaf de heer Van der Laan uiting van zijn overtuiging, dat er voor de Hollandse landbouwers nog steeds grond voor het grijpen ligt en dat aan deze kans niet voorbij gegaan moet worden. Nog steeds, ondanks het feit dat in dit werelddeel naar zijn ondervinding, geen stad of dorp meer vrij is van Neder landers, moet men beseffen dat Australië een nieuw lichtpunt is, een belangrijk ob ject, een houvast voor het verwezenlijken van het ideaal, gekend te worden ver bui ten de grenzen. Na de laatste wereldoorlog, waarin een groot deel van Australië op de rand van de afgrond heeft gestaan, doch voor een val behouden is gebleven, dank zij het optreden van de Amerikaanse strijd krachten, heeft dit land begrepen, aldus de spreker, dat het op haar hoede moet zijn. Thans bouwt men een barrière op tegen het Oosten, in haar gedeelte van Nieuw- Guinea. Opnieuw betrok de spreker ons land bij deze zaak, door de overtuiging uit te spreken dat Nederland zijn deel van dit eiland op hetzelfde krachtige peil dient te brengen. Dit kon alleen, was zijn mening, wanneer de betrekkingen met Australië nog nauwer werden. Van de toestanden in welke vorm ook, waarin Australië verkeert, vertelde de heer Van der Laan uit ervaring zeer boeiend. Australië is met zijn jonge harde schoon heid, eerder eentonig dan afwisselend met zijn schaarse en tevens ongelukkig stro mende rivieren. Hij vertelde van het humo ristische nuchtere volk, royaal en soms zelfs verkwistend, dat echter telkens op nieuw herinnert aan zijn Britse afkomst. De Australiërs hebben het hele oppervlak van het land, voor zover de natuur dat toe laat, bewoonbaar gemaakt door middel van de vliegende dokters, die de meeste pun ten kunnen bereiken en het trap-radio- toestel dat min of meer als een telefoon werkt, de allure van een rijwiel heeft, ge zien het gebruik, en iedere eenzaam wonende landbouwer in staat stelt nood- ziektegevallen of iets anders van dringend hulp behoevende aard te melden. Het land streeft met extensieve landbouw, veeteelt en talloze vormen van industrie, die zich zeer sterk ontwikkelde tijdens de oorlog, naar een economische eenheid. Daar zijn, aldus de heer Van der Laan, zowel gees telijk als lichamelijk werkende mensen vcor nodig. De bijeenkomst, die gehouden werd in ,.De Leeuwerik" in Haarlem werd besloten met de vertoning van twee films, waarvan de laatste getiteld „Schools and the mail- bag" een duidelijk beeld gaf van de wijze waarop jonge mensen, die afgelegen wonen, van de blokkendoos-leeftijd tot de univer siteit opgeleid worden door middel van de brievenbus. Hedenavond beginnen in café-restaurant „Bolwerk" in Haarlem de biljartwedstrijden om de „Scandia Coupe" op klein biljart cadre 38/2 De deelnemers aan dit jaarlijkse tournooi zijn Agema (Hof van Hollend, Haarlem), Dickmann (DES, Haarlem), De Kleine (SAS. Zwolle), Lamers Jr. (Excel sior. Beverwijk), Lunenburg ('t Centrum, Haarlem), Mewe (Het Westen, Amsterdam), A. Niessen (KETS, Amsterdam) en Stoffers (DES, Haarlem). Daartoe uitgenodigd door de Heem- steedse Kunstkring heeft Ballet Recital onder leiding van Sonia Gaskell gister avond een voorspelling in het tamelijk drukbezochte Minerva-Theater gegeven. Tengevolge van de beperkte afmetingen van het toneel konden enkele van de meest spectaculaire nummers van het répertoire niet worden uitgevoerd. Niettemin heeft het publiek veel vreugde kunnen beleven aan het optreden van Marianne Hilarides, Jaap Flier, Louki van Oven, Maria Huis man en de andere solisten in „Italiaans Concert" van Bach, „Rhythme en klank" van Bartök, „Ragtime" van Strawinsky, „De liefde van Don Perlimplin" van Villa Lobos en „Le mariage forcé" van Rameau, de beide laatste wérken respectievelijk naar gegevens van Garcia Lorca en Molière. A Schreven wij vorisre maal in deze ru briek over liet zendingswerk van „Oegst- geest", ditmaal willen we een en ander mededelen over de arbeid der Doopsgezin de zending. Hieruit blijkt, dat ook deze groep zich bewust blijft van de taak, die men nog steeds heeft op dit terrein. Het was vroeger in Indië niet zo, dat iedere kerk de gelegenheid had om rpaar met het zendingswerk te beginnen, waar men dat zelf wilde. Integendeel, de vaste regel was, dat per streek of gebied slechts één soort christelijk geloof in zending of missie werd toegelaten. Ook de Doopsgezinde zending waren in deze organisatie terreinen aangewezen. Deze omvatten een gebied op Sumatra en een terrein in de toenmalige residentie Semarang, bestaande uit de regentschap pen Koedoes, Japara en Pati, wat zeggen wil het terrein ten noorden van Semarang, rondom de berg Muria. Volledigheidshalve zij hierbij vermeldt, dat het bedoelde ge bied op Sumatra later aan een andere cor poratie moest worden overgedaan. Gewoonlijk kwamen de zendingsarbei ders der Doopsgezinden uit de Russische Mennonietenkolonies of uit Zwitserland. Voor een deel zorgde het buitenland voor gelden voor de opleiding der zendelingen, terwijl ook hun arbeid hieruit gedeeltelijk werd bekostigd. De opleiding geschiedde zowel in het buitenlands als aan de Amsterdamse Kweekschool van de Doopsgezinden. Na de bevrijding was er geen sprake oude zendingsvelden onmiddellijk weer kon worden opgenomen. Eerst na verloop van enkele jaren geschiedde dit. Een belangrijk besluit werd in 1949 op de conferentie van Pati genomen toen de, inmiddels zelfstandig geworden Javaanse Doopsgezinde Gemeenten besloten niet op te gaan in de, in hoofdzaak uit Ned. Her vormden en Gereformeerden, ontstane Al gemene Javaanse Kerk. Men besloot om in federatief verband met de Algemene Kerk zelfstandig, in Doopsgezinde geest, te blijven arbeiden. Buiten de afgebakende kring van zen dingsvrienden was in het verleden wel licht het meest bekend de melaatsen kolonie Donoredjo aan de buitenste punt van Java's Noordkust. Ook nu wordt nog door de Doopsgezinde zending deelgenomen aan het werk op Java. Dit gebeurt bijv. door mee te doen aan de opleiding van Indonesische krach ten aan de (middelbare) Theologische school te Poti, waar ds. Kuitse als docent, werkt. Verder arbeidt ds. Matthijsen in de Muriakerk als docent en als algemeen adviseur der Synode. Reeds enige tijd werd door de Neder landse Doopsgezinde Vereniging tot Evan gelieverbreiding de bearbeiding van een nieuw terrein overwogen toen van „Oegst- geest" een voorstel kwam om in de Vogel kop op Nieuw Guinea een terrein te gaan bewerken. Het betrof het, een 50.000 tal inwoners tellende Inanwatan, dat een op pervlakte heeft van ongeveer 16.000 km. van, dat het verbroken contact met de Dit voorstel werd aanvaard, zodat in deze omgeving, waar aan de kust reeds enkele Christelijke gemeenten, die ontstaan waren uit de vroegere arbeid van de Utrechtse Zendings Vereniging, die daar sinds 1855 werkte, het werk werd begonnen. Er werd overeengekomen, dat in Inanwatan, die eigen-geaardheid van de Doopsgezinde vorm van Christendom bewaard zou blij ven. Dit zal slechts kunnen veranderen wanneer eventueel zelfstandig wordende kerken later anders zullen beslissen. Concreet betekent dit, dat van hen, die de Doopsgezinde beginselen belijden, niet gevraagd mag worden de bediening van de kinderdoop of onderwerping aan enige leertucht terwijl ook het opleggen van de drie formulieren van enigheid achterwege dient te blijven. Hoewel men hieruit zou kunnen aflei den, dat door deze voorwaarden beoogt wordt een Doopsgezinde Broederschap te stichten, is dit toch niet het geval. Men dient een en ander te bezien uit een stre ven naar een inpassing in het oecumenisch geheel. Op dit moment wordt in Inanwatan ge werkt door ds. Marcus als predikant en mevrouw Marcus als zendeling-arts. Het zal niet lang meer duren, of ook ds. Messie en zijn vrouw zullen naar het ge bied vertrekken. Momenteel wonen zij nog in Terhorne in Friesland. Uit dit alles blijkt wel, dat er in de Doopsgezinde kring daadwerkelijk belang stelling bestaat voor het werk der zending. Evenals in verschillende andere kerken is het ook hier nodig, dat getracht wordt de zendingsgezindheid steeds meer ingang te doen vinden. Om dit op de meest verant woorde wijze te doen geschieden is aan gewezen de voormalige voorzitter van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit, dr. W. F. Golterman, die nu werkzaam is als pre dikant-secretaris van de Doopsgezinde Vereniging tot Evangelisatie-verbreiding. BINNENLAND Het secretariaat van de Koningin deelt mede dat berichten omtrent een voorgeno men beperking van de bezoeken van de Koningin niet geheel juist zijn geweest. De Koningin is voornemens het bestaande be- zoekprogramma voor dit jaar zoveel moge lijk te handhaven, al zullen de getroffen gebieden zeer veel van haar aandacht vra gen. Uiteraard zullen hierdoor uitgebreide provinciale en streekbezoeken aanvankelijk worden beperkt. Koningin Juliana Heeft het bescherm vrouweschap over het Lcids Diaccnessenhuis aanvaard. Zodra Arnhem de vermakelijkheidsbe lasting voor bioscopen van 35 op 20 percent verlaagt, zal met de bouw van het nieuwe Rembrandt-theater begonnen kunnen wor den. Dit zal niet worden herbouwd aan de Steenstraat, maar komen aan het Velper- plein. Het theater, dat 8 a 900 zitplaatsen krijgt zal inclusief inrichting f 1.500.000 kosten. HAARLEM EN OMGEVING B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor de gemeente garant te ver klaren voor de richtige betaling van de rente en aflossing van de geldlening ten bedrage van f4000, welke de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden tegen een rente van 3 per jaar verstrekt heeft aan de Speeltuin vereniging „Het Vondelkwartier" ten be hoeve van de stichting van een clubhuis op haar speeltuin aan de Vergierdeweg. Padvindsters van de Caprera-groep in Bloemendaal hebben tijdens de actie voor het Nationaal Rampenfonds f 165,52 bij elkaar gebracht, een opbrengst van vijf gulden per meisje. Ze bereikten dit resultaat door de verkoop van sprits en chocoladerepen. De kabouters knapten verschillende karweitjes op en brachten f21,70 bijeen. Aan de Technische Hogeschool in Delft zijn geslaagd: voor het candidaatsexamen voor bouwkundig ingenieur de heer J. F. Hondius uit Overveen, voor het candidaats examen voor werktuigkundig ingenieur de heer J. D. Bierens de Haan uit Bloemen daal, en voor het ingenieursexamen voor vliegtuigbouwkundig ingenieur de heer A. J. C. Nolte uit Bloemendaal. De rijkswaterstaat heeft aanbesteed de herprofilering van gedeelten van de rijks weg HaarlemSassenheim in de gemeenten Lisse en Hillegom, met bijkomende werken. Laagste inschrijfster was de fa. C. Lam- pert en Zoon te Haarlem met f112.700; hoogste J. B. Christiaanse te Amsterdam met f 149.000. De heer .T. B. Stuijfzand, Maraisstraat 23, Haarlem-Noord, zal op 1 Maart vijfen twintig jaar als agent in het verzekerings bedrijf werkzaam zijn. De padvindersgroep Pieter Hasselaer heeft tijdens de actie „Mouwen omhoog, Holland moet droog" in Haarlem-Noord een bedrag van f242 opgehaald. In de reeks orgelconcerten in de Ge meentelijke Concertzaal trad de stadsor- ganist George Robert gisteravond voor het eerst weer op, nadat hij wegens indispositie tengevolge van een ongeval reeds drie beurten moest laten voorbijgaan, waarvan er één werd overgenomen door zijn Haag se collega Adriaan Engels en de beide an dere naar een later datum verschoven zijn. Het programma begon met twee zeer mooie en voortreffelijk vertolkte koraal voorspelen van Bach, waarbij we de er varing opdeden dat het orgel van Cavaillé Coll alleen voor romantische en moderne muziek, maar tot op zekere hoogte ook voor barokkunst geschikt is. De langzame middendelen van „Pastorale" en „Toccata, Adagio en Fuga in C" van Bach klonken niet in een registratie, die deze geschikt heid overtuigend bevestigde. Met „Thema en Variaties" van Jean Langlais en met „Choral I" van César Franck konden we op de gedroomde klanken taal rekenen, te meer daar George Robert op het fraaie instrument thuis is en er al de subtiele timbres van te pas weet te brengen. Roos Boelsma, die als zangsoliste mee werkte, vergastte ons op het prachtige la- mento „Ach dass ich Wassers gn-ug habe", dat zij in het najaar ook bij het 31-toons- orgel in Teylers Museum zong, met de aanduiding op het programma dat het een compositie van Joh. Christian Bach (de jongste van de muzikale zonen van J. S. Bach) was. Wij hebben er toen op gewe zen, dat dat een vergissing is. Adré Pirro schrijft het stuk toe aan Heinrich Bach (een oud-oom van Joh. Christian), dus nog een voorloper van de grote Cantor, maar cr bestaat ook een uitgave van, die Joh. Christoph, een zoon van Heinrich, als de auteur noemt. Het fraaie stuk, dat aan de beroemde klaagzangen van Monteverdi en Purcell doet denken, stond nu op het pro gramma vermeld onder de niet zeer dui delijke voorletters Joh. Chr., hetgeen even goed Joh. Christian als Joh. Christoph kan betekenen. Een futiliteit, zou men allicht kunnen zeggen, maar dat is het in dit ge val van enorm stijlverschil voorzeker niet. „Evening Hymn" van Purcell (in bewer king van Benjamin Britten) klonk zeld zaam mooi in het bezielde alttimbre van Roos Boelsma. Twee Psalmen uit de „Pathodia" van Constantijn Huygens frap peerden als steeds door hun pathetische kracht, alleen had de zangeres hierbij enigszins met het toonpeil te kampen. Een mooi gedragen vertolking van een aria van Caldara en een ingetogen interpreta tie van het -Pie Jesu" van Caplet besloten haar aandeel in het concert, dat door Geor ge Robert volgzaam en met smaak bege leid werd. JOS. DE KLERK. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-314 Nederl.'47 95> 95% A.K U 164% 164 Unilever 18314 185 Philips Gloeil 160% 160% Kon Petroleum 312 311 A'dam Rubber 90 89 Holl Amer Lijn 141 142 N, Scheepv Unie 128% 128% H.V.A 104 103% Deli Mij 84 83 Amsterd. Bank 171% 171% Ned. Handel Mij 158% 156% Rotterd. Bank 161% 161% Twentsche Bank 169 169 Anaconda Copper 431/,. 42% Bethlehem Steel 54 53% Republic Steel 46% 46% Shell Union 69% 68 22% 22% U. S. Steel 40% 40%

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7