Geldomzet van détailhandel in textiel met 15 pet. gedaald „Umberto D": eerbied voor de gewone dingen Uitgaan in Haarlem „Wettelijke regeling bedrijfsrecht- spraak is onvervulbare wens" Agenda voor Haarlem Fraaie film van De Sica fFilmj Tloe is het ontstaand De lijdensweg van de kleine man 3 Minister Donker in Tweede Kamer: H.O.V. speelt vandaag in Amsterdamse bioscoop Twee zalen uitgebrand in hotel te Alkmaar Friesch-Groningsche Hypotheekbank Hulp aan vluchtelingen r Huid uitslag Dit woord: ONVERLAAT VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953 Na twee vergaderingen heeft de Tweede Kamer het wijzigingsontwerp omtrent het ontslag bij arbeidsovereenkomsten nog niet kunnen afdoen. Zij zal er ook nog een deel van de vergadering van vandaag aan moeten besteden. Daaruit blijkt wel, dat het hier allerminst om een formaliteit gaat, maar om een uiterst belangrijke zaak die de belangen van ruim drie mil- lioen in loondienst werkenden, oftewel belangen van 77 procent van de werkende bevolking betreft. Gisteren heeft minister Donker er in de Tweede Kamer meer dan twee uren over deze zaak gesproken. Hij heeft daarbij niet verzuimd hulde te brengen aan wijlen prof. mr. B. C. Slotemaker, die in de voor bereiding van het ontwerp een groot aan deel heeft gehad en in die hulde ook te betrekken prof. Levenbach. Is de verkregen oplossing, met name ten aanzien van de opzeggingstermijn, waar voor wijziging is voorgesteld voor de werkgever ten hoogste 13 en voor de werk nemer ten hoogste 6 weken nu de beste? Minister Donker wees er op, dat er vele mogelijkheden zijn, maar iedere rege ling, die verlenging brengt in de opzeg gingstermijn is een verbetering. In de discussie is herhaaldelijk ter sprake gekomen de kwestie van het ken nelijk onredelijke ontslag, als ook die van het beroep op de rechter om een arbeids overeenkomst ontbonden te verklaren. De minister zei ten aanzien van deze kwestie, dat de bevoegdheden van de rech ter in deze niet te ruim zijn gesteld. De wet kan niet alles tot in bijzonderheden omschrijven en er moet derhalve voor de rechter vrijheid van beoordeling blijven. De rechter is ook bevoegd het ontslag, waarvoor een gewestelijk arbeidsbureau vergunning heeft verleend, later aan te nierken als kennelijk onredelijk. Een teken aan de wand was de kwalifi catie die jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (C.H.) met het oog op de stroeve gang van de rechtspraak aan de vlotte gang van za ken bij het gewestelijk arbeidsbureau in ontslagkwesties gaf. Minister Donker heeft deze karakterisering overgenomen, toen hij zeide: wil de overheidsrechtspraak de con currentie tegen wat de practijk van't B.B.A. (Besluit Buitengewone Arbeidsverhoudin gen). te zien heeft gegeven, kunnen vol houden, dan is een spoedige voortzetting van het gesprek over de herziening van de kantongerecht-procedure wel gewenst. De minister stelde zeer nadrukkelijk dat de burgerlijke rechter niet voldoende is toe gerust om arbeidszaken te behandelen. Mr. Donker ging ook nader in op de vraag naar de wenselijkheid ener wette lijke regeling van de bedrijfsrechtspraak. 'Hij gaf de heer Stapelkamp, die gevraagd had, deze bedrijfsrechtspraak nu een wet telijke regeling te geven, ten antwoord: Het is een onvervulbare wens. De grondwet de heer Stapelkamp had dit ook reeds aangestipt verzet zich te gen een zodanige wettelijke regeling. Tenzij er een grondwetswijziging komt, zal de bedrijfsrechtspraak nooit meer kunnen zijn dan een vorm van bindend advies of arbi trale uitspraak. De heer Stapelkamp gaf zich echter nog niet zo spoedig gewonnen. Hij zeide: Er is immers een grondwetscommissie; hij vroeg de minister, te willen bevorderen, dat dil punt niet aan de aandacht van die com missie ontsnapt. In tegenstelling tot de door mr. Van Rijckevorsel verdedigde opvatting zeide minister Donker dat het B.B.A. met name artikel 6 van dit besluit niet in strijd is met de nieuw voorgestelde regeling. Dit artikel toch heeft de strekking, de belan gen van arbeiders en van werkgevers te beschermen en de arbeidsvrede te bevor deren. De overheid, aldus de minister, kan niet onverschillig staan tegenover het sociale aspect van het beëindigen ener arbeids overeenkomst en reeds nu bij de wa tersnoodramp is hantering van het B. B. A. nodig gebleken met betrekking tot steenzetters en rietvlechters, aan wie lonen ADVERTENTIE NEDERLANDSE ZANGERES VOOR ITALIAANSE RADIO Op uitnodiging van de Italiaans-Zwit serse radio Monte Ceneri zal de zangeres Ré Koster on 17 Maart een recital van religieuze liederen geven. Op het program ma staan werken van Hendrik Andriessen, Caplet, Ravel, Pizzetti en volksliedbewer- kingfen van Gerard Hengeveld. VRIJDAG 20 FEBRUARI Alfred „Parijs Concertgebouw: Afscheidsconcert Cortot, 8 uur. Stadsschouwburg: 1890", 8 uur. Brinkmann: Fred Eichhorn spreekt over „De angst als levensprobleem", 8 uur. Nassauplein 8: „Hoe komen wij met het leven tot klaarheid", 8 uur. Lange Veer- straat 16: Geestelijk leven, spreekster me vrouw A. GahesHuiberts, 8 uur. Lisse: Bloemenlust, tentoonstelling „Een keur van lentebloemen" tot 22 uur. Krclagehuis: „Lente-show", 8 uur. Luxor: „Don Camillo", 14 jaar, 8.15 uur. Lido: „Storm over Malakka", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „F.B.I. girl", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Mis daad N.V.", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De verboden vrucht", 7 en 9.15 uur. Miner va: „Het verborgen leven van Walter Mitty", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Botsende hartstochten", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Gratest show on earth", 14 jaar, 8 uur. ZATERDAG 21 FEBRUARI Stadsschouwburg: „De bezoeker" en .Odysseus weent", (Nederlandse Comedie), 7.30 uur. Luxor: „Don Camillo", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „F.B.I. girl", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Lido: „Storm over Malakka", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Misdaad N.V.", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De verboden vrucht". 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Bot sende hartstochten". 18 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Greatest show on earth", 14 jaar. 2, 5 en 8 uur. Minerva: „Het verbor gen leven van Walter Mitty", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. (geen matinée). worden betaald in strijd met de geldende regelen. De afschaffing van het B.B.A. thans zou zeer vele zaken niet binnen het bereik van de rechter brengen. Van de 70.000 geval len die het G.A.B. passeren zouden er slechts enkele honderden bij de rechter aanhangig worden. De ontwikkeling is van dien aard, dat het B. B. A. nog steeds zeer grote betekenis heeft. Herinnerend aan de motie-Donker uit 1946 tot legalisering van wetsbesluiten, zou_minister Donker thans aan het B.B.A. een wettelijke status willen geven. Daarbij zouden dan ook de vragen met betrekking tot de procedure onder ogen kunnen wor den gezien. In het Amsterdamse City-Theater heb ben hedenavond de eerste voorstelling van de Italiaanse film „De Troubadour" naar de gelijknamige opera van Giuseppe Verdi plaats. Ter inleiding speelt de H.O.V. onder leiding van Maurice van IJzer balletmu ziek van Gounod en Ponchielli. Medewer king verleent de zangeres Annie Delorie van de Nederlandse Opera met aria's uit „Samson et Dalila" van Saint-Saëns en „Un ballo in maschera" van Verdi. Door nog onbekende ooi-zaak is in de afgelopen nacht brand ontstaan in hótel Victorie te Alkmaar. De eetzaal en de er naast gelegen vergaderzaal brandden ge heel uit. ADVERTENTIE Van „luchtjes" gesproken... niemand hoeft zich meer te ergeren aan de lucht van tabaksrook of een nasmeulende sigaar of cigaret. Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl neemt alle luchtjes weg. EEN FlJN£ neus 952 Over het omzetverloop in het klein- en middenbedrijf gedurende December 1952 deelt het Economisch Instituut voor de Middenstand mede, dat in tal van branches in voedingsmiddelen en duurzame con sumptiegoederen de geldomzetten in De cember hoger waren dan die in December 1951. Indien hierbij wordt bedacht, dat December 1951 vijf Zaterdagen telde en dat in December 1952 slechts vier Zater dagen voorkwamen, dan kan het omzet verloop in deze branches niet onbevredi gend worden genoemd. Neemt men de om zetten in November en December tezamen dan blijkt, dat de verkopen wegens de in December vallende feestdagen in deze maanden van 1952 niet belangrijk afweken van die in de overeenkomende maanden van 1951. Uiteraard dient bij de beoor deling van de .gegevens in aanmerking te v/orden genomen, dat de prijzen van tal van voedingsmiddelen in de loop van 1952 zijn gestegen, terwijl daarentegen bij vele duurzame consumptiegoederen sprake was van prijsdaling. Minder gunstig was de omzetbeweging in vele winkels in genotmiddelen. Zowel in November als in December 1952 waren de geldomzetten in het banketbakkersbedrijf en het chocolateriebedrijf lager dan die in de overeenkomstige maanden van 1951. In ftet rijwielbedrijf waren de Decem- ber-omzetten in 1952 10 pet. hoger dan die in 1951. Voor de kantoorboekhandel, de détailhandel in sportartikelen en de détail- handel in meubelen en aanverwante arti kelen bedroeg de behaalde omzetvermeer- dering respectievelijk 7, 4 en 3 pet. In de detailhandel in glas, aardewerk, porcelein en huishoudelijke artikelen en in de handel in ijzerwaren en gereedschappen werden de omzetten van December 1951 overtrof fen met 1 procent. Slechts in de boekhandel en in de détail handel in schoeisel werd enige omzetdaling genoteerd en wel van respectievelijk 3 en 1 procent. De omzetbeweging in genotmiddelen kan niet onverdeeld gunstig worden genoemd. Belangrijk was de omzetdaling in de détail handel in tabaksfabrikaten. In deze bran che waren de geldomzetten in December 9 pet. beneden het peil van die in December 1951. Ten dele moet deze vermindering van de geldomzet worden toegeschreven aan prijsdalingen. In het banketbakkersbe drijf en in het chocolateriebedrijf gaven de omzetten ten opzichte van December 1951 een teruggang te zien van respectievelijk 3 en 2 pet. Voor deze branches bedroeg de omzetdaling ten opzichte van de gelijk namige maand in 1951 in November respectievelijk 11 en 7 procent. In de voedingsmiddelensector is over de gehele linie van 1951 op 1952 een toe neming van de geldomzet geboekt. Zulks is vrijwel geheel het gevolg van prijsstijgin gen. Daarentegen gaven de omzetten in vrij wel alle branches in duurzame consump tiegoederen, mede tengevolge van prijs dalingen, een teruggang te zien. Deze was vooral van betekenis in de détailhandel in meubelen en aanverwante artikelen (18 procent), de détailhandel in textiel (15 procent) en de handel in ijzerwaren en ge reedschappen (14 procent). Alleen in de boekhandel werd enige omzetstijging be haald. In het banketbakkersbedrijf en het cho colateriebedrijf werd een geringe toe neming van de geldomzet geboekt. In de overige branches voor genotmiddelen hepen de omzetten terug. Door de vooruitgang van het bedrag aan uitstaande hypotheken met 6.600.000 en van de in omloop zijnde pandbrieven met 5.493.000, is de basis van het bedrijf wederom verbreed, zo meldt de directie van het concern der Friesch-Groningsche Hypotheekbank n.v. in haar verslag over 1952. Hypotheken belopen thans 192.762.000 pandbrieven en geldleningen 170.914.000. Door de stijging van de rentemarge is de rentewinst gestegen. Totaal is een winst behaald van 1.576.000 1.340.000). Voorgesteld wordt op de aandelen Friesch-Groningsche Hypotheek bank 44 uit te keren, op de aandelen Ne- derlandsche Hypotheekbank 20 en op die der Algemeene Friesche Hypotheekbank 4.—. Op vragen van het Tweede Kamerlid Goedhart betreffende internationale hulp aan uit de Oost-Europese staten gevluchte personen deelt minister Drees mede, dat ook de regering van oordeel is, dat inter nationale hulp hier wenselijk is. De regering staat sympathiek tegenover dit streven. Uiteraard zal echter hetgeen Nederland kan doen, worden beïnvloed door de ramp, die inmiddels over ons land is gekomen. ADVERTENTIE Fabrikante: Fa. Gebr. Tjallema, Sneek Namens de minister van Oorlog zijn te Utrecht eretekenen voor orde en vrede uit gereikt aan 350 oud-militairen die in Indo nesië hebben dienst gedaan. Niet lang. na de oorlog is plotseling de Italiaanse filmproduc tie voor de dag gekomen met een aantal films, die stuk voor stuk de bewondering van het bioscoopminnend publiek heb ben weggedragen. Wij herinneren ons ..Rome, open stad", .Leven in vrede", ,.De fietsendieven", Wonder in Milaan", ..De slagboom", waaraan namen zijn verbonden van de groten der Italiaanse filmregisseurs als Roberto Rossellini, Luigi Zampa en Vittorio de Sica. Zij zijn de meesters van het zoge naamde neo-realisme. In korte bewoordingen komt het hierop neer, dat in hun films de gewone menselijke dingen, simpele feiten en handelingen van alle dag een bijna verheven bete kenis krijgen. De Italiaanse filmmakers laten ze namelijk zien in hun wezenlijke zin, in hun werkelijke bijdrage tot de vreugde en het leed van honderden, ja van duizenden mensen. De gewone dingen zijn niet zo alledaags als wij ge loven. Zij zijn alledaags in verschijning in zoverre zij namelijk regelmatig en frequent geschieden. Zij krijgen echter een diepere en dramatische zin wanneer men uit hen de mense lijke gemoedsbeweging, de menschelijke ontroering kan af lezen. Men moet ze kunnen zién op het moment, dat ze als het ware worden bezield. Een sprekend voorbeeld daarvan vond ik in de nieuwste film van Vittorio de Sica, de man die „Sciusia", Fietsendievenen ..Wonder in Milaan" heeft gemaakt en wel „Umberto D". Een meisje, nog bijna een kind, maar zelf een kind verwachtend, is s morgens bezig met haar eerste werk in de keuken. Zij neemt de koffiemolen ter nand en maalt. Automatisch gaat haar hand. Heel even ligt de hand stil. Het meisje blijkt voor zich uit te staren, haar ogen nat van tranen, haar mond trillend. Dan maalt zij weer verder, langzaam, langzaam. Het is een beklemmend en diep ontroerend gezicht dit meisje stilletjes in het vroege morgenlicht, bezig met een zo eenvoudig werk en aan zoveel gevoelens ten prooi. m ^PISSialHiSl Carlo Battisti als „Umberto D' Het is een ontroerend gezicht ja en het demonstreert tegelijk met welk een liefde volle aandacht de Sica de mens peilt en vooral de menselijke handeling gadeslaat en opvangt om ze ons te laten zien in een kracht, die we er niet van hadden ver wacht. „Eerbied voor de gewone dingen", zegt de dichteres Vasalis in een harer ver zen en men vindt die eerbied in de film vain Vittorio de Sica terug. Hij past het principe in al zijn films toe, ook in „Um berto D". Misschien wel wat te nadrukke lijk. Ik geloof, dat deze beperking een beete onheus is tegenover een man, die zo minutieus de innerlijke gevoelens weet bloot te leggen met zo bescheiden midde len, maar omdat naar recht en billijkheid geoordeeld dient te worden, ontkom ik niet aan een veroordeling van het al te zeer sublimeren van wat die sublimatie uiteindelijk niet kan verdragen. Met an dere woorden: een 'tikje gezocht is „Um berto D" wél en al ligt. dat niet geheel aan het. filmkundig werk van de Sica, de zwakheden van het verhaaltje worden toch niet geheel door de rijkdom van zijn ta lent opgeheven. Er schuilt een overdrij ving in. De Umberto, die wij in de gelijk namige film gadeslaan is niet zo belangrijk als de Sica hem ons geliefd voor te stellen. Beter gezegd: zijn daden zijn niet zo ge wichtig, dat we er nu voortdurend ge spannen naar zitten te kijken. Maar laat ik u eerst iets van deze man vertellen, opdat u wete waarover het gaat. De „Umberto D" in de film is een gepen- sionneerd ambtenaar, die onmogelijk rond kan komen. Hij is het altijd netjes gewend geweest en zo wil hij blijven leven. Hij kan echter zijn huur niet betalen. Een kort verblijf in een ziekenhuis brengt slechts tijdelijke verlichting, bedelen kan hij niet, een beroep op zijn oude vrienden heeft geen enkel resultaat. In zijn schamel verkommerd bestaan heeft hij maar één trouwe metgezel: zijn hondje Flike. Het dienstmeisje van zijn hospita probeert hem te helpen wat zij kan, maar ze heeft haar eigen grote zorgen: het kind, dat zij onder het hart draagt, wordt door de va der niet als het zijne erkend. Zo is het al zorg in de wereld van hen beiden. Um berto besluit tot zelfmoord. Hij wil zijn hondje weggeven: niemand neemt het mee. Als hij zich dan met Flike onder een trein wil werpen wurmpt het hondje zich los uit zijn armen en vlucht. Umberto gaat het achterna. Flike wil niets meer van .hem weten. Tot de baas het vertrouwen van het hondje terug wint door met het te gaan spelen. Zielsgeluk kig danst hij het dier ach terna. Hij leeft verder, maar is er iets in zijn zorg en nood veranderd en verlicht? De Sica heeft deze film opgedragen aan zijn vader, die als gepensionneerd ambte naar het lot van Umberto D heeft onder gaan. Deernis en waarachtig medeleven spreken uit al zijn beelden. De film is echt, echt van toon, echt van aandrift. Zij4 schildert de lijdensweg van Umberto over al even gevoelig: kleine, ogenschijnlijk on belangrijke gebeurtenissen vormen die weg, die de hoofdfiguur ten langen leste niet meer wil bewandelen. Het is slechts jammer, dat de Sica door deze détails zo breed uit te spinnen de wanhoopsdaad dei- zelfmoordpoging niet in de juiste verhou ding daartoe brengt. De wanhoop is niet voldoende door wat vooraf ging gereali seerd. De tegenslagen die de held van het verhaal gedurig moest incasseren beklem men ons niet zo, dat de poging om zich het leven te benemen voldoende relief kreeg. Ze is in de omstandigheden wel verklaarbaar, maar ze werd niet verklaar baar gemaakt. Daar tastte De Sica mis. Ik geloof, omdat hij het tempo en de hoeveel heid der kleine voorvallen in Umberto's leven niet genoeg opvoerde. Hij betoogde I iets te weinig en schilderde iets te veel. Niettemin, wanneer men zich over dat tekort heenzet, blijft er reden te over om zich opnieuw te verwonderen over de prachtige taal, die de Sica met zijn film spreekt. Hij observeert de mens zonder ergens met de scherpte van zijn observa tievermogen te koketteren. Waar hij Um berto ook volgt, telkens ziet hij dingen, die gij en ik veronachtzamen in onze dagelijk se wandel, dingen, die voor sommige men- men de essentie vormen van hun bestaan. Umberto gaat een cafetaria binnen. Hij bukt zich en schuifelt wat over de vloer. Angstig kijkt hij daarna rond of iemand gezien heeft wat hij doet. Hij begaat geen groter misdrijf dan dat hij het bord eten door hem besteld op de grond heeft gezet om te zorgen, dat zijn hondje geen honger lijdt. En nu het verband. Dat hondje redt hem later het leven. Ge kunt u afvragen of dat leven nog de moeite waard is; of Umberto er straks weer geen gat in zal zien. Maar hoe dan ook: misschien komt nog het geluk in zijn leven. Dan zal hij de hond dankbaar zijn. Hoe zien wij echter zo'n hond? Lachen wij de Umberto's uit, die hun hond stiekum onder tafel te eten geven? Denken wij ons wel het lot van onze medemensen in? Het is een beroep op onze aandacht daarvoor, onze belangstelling in de gewone dingen, die een heel leven kunnen uit maken, dat Vittoria de Sica door „Umber to D" tot ons richt. Hij trof in de hoofdrol speler de beste vertolker, die hij zich kon wensen, terwijl het dienstmeisje al even zeer opvalt door haar natuurlijk spel. En toch zijn beiden geen beroepsacteurs en speelden zij hun eerste rol. Wel een bezet ting met talent! De Sica zelf is niet min der een man van bijzondere begaafdheid. Een filmer bij uitstek. De beste propagan dist voor de stelling, dat de filmmaker kunst bedrijft. Hetgeen ge, zodra „Um berto D" in Haarlem is, niet moet verzui men met eigen ogen te aanschouwen. P. W. FRANSE ADVERTENTIE Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in de porië" door. zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Uit de spreektaal is dit woord geheel verdwenen. In de schrijftaal wordt het nog wel gebruikt voor: snoodaard, schurk. Het is eigenlijk het deelwoord van een thans geheel verouderd werk woord verlaten dat: vergiffenis schen ken betekende. Onverlaten was dus hij aan wie geen vergiffenis kon worden geschonken. In een reisjournaal uit de zeventiende eeuw leest men dat „twee onverlaten gasten worden veroordeeld aan land gezet te worden om hun slecht gedrag en weerspannigheid." Hier be tekent onverlaten eigenlijk al: schurk achtig. De vorm onverlaten is daarna zelf standig gebruikt, oorspronkelijk alleen in het meervoud. Pas later is het enkel voud onverlaat ontstaan, waarbij wel van invloed zal zijn geweest het nu ook geheel verdwenen woord: onvlaat, dat: vuiligheid, vuilak betekende. TONEEL Vrijdag 20 Februari. Stadsschouwburg, 8 uur: Enny Molsde Leeuwe vertolkt veertien vrouwenfiguren in het solospel „Parijs 1900" van Cornelia Otis Skinner. Zij ver schijnt onder meer als Yvette Guilbert. Zaterdag 2f Februari, Stadsschouwburg, 7.30 uur: De Nederlandse Comedie geeft on der regie van Johan de Meester de pre mière van twee Nederlandse stukken, na melijk het lyrische drama „Odysseus weent" van Jeanne van SchaikWilling en het moderne spel „De bezoeker" van Ed. Hoornik. Medewerkenden: Ank van der Moer, Lous Hensen, Greet Groot, Han Bentz van den Berg, Ton Lutz en Allard van der Scheer. Zondag 22 Februari, Stadsschouwburg, 7.30 uur: „Odysseus weent" en „De Bezoeker" door de Nederlandse Comedie, zie Za- Zaterdag. Maandag 23 Februari, Stadsschouwburg, 8.15 uur: Kleinkunst-ensemble Arabesque met het programma „Vari snotneus tot neon" voor de Haarlemse Kunstgemeenschap. Hetty Blok en Cruys Voorbergh, met de componist Cor Lemaire aan de vleugel, in een programma van internationale chan sons uit vele eeuwen. Verbindende teksten van Han G. Hoekstra. MUZIEK Vrijdag 20 Februari, Concertgebouw, 8 uur: Afscheidsrecital van de pianist Alfred Cortot. Zijn programma is geheel gewijd aan Chopin, van welke componist hij alle Etudes opus 10 en 25, benevens de 24 Pré ludes opus 28 vertolkt. Zondag 22 Februari, Huize Hesmerg, 8 uur: De Belgische zangeres Elly Pauly zingt, begeleid door de pianiste Ans Bouter, lie deren van César Franck, .Tos Jongen en anderen (Lanckhorstlaan 99. Heemstede). Maandag 23 Februari, Concertgebouw. 8 uur: Concert ten bate van het Nationaal Ram penfonds door de Koninklijke Liedertafel „Zane en Vriendschap" onder leiding van Jac. P. Loorij. met belangeloze medewer king van Jo Vincent. Annie Woud, Albert de Klerk, het Trio Hesmerg en de pia niste Emmy van Eden. Maandag 23 Februari. Minerva-Theater, 8.15 uur: Optreden voor de Heemsteedse Kunst kring van de sopraan Annette de la Bije en de pianist Jan de Man (winnaar van de Prix d'Exellence 1950) met werken van Brahms, Chopin, Debussy, Schumann en Wolf. Dinsdag 24 Februari.•Concertgebouw, 8 uur: H.O.V.-concert onder leiding van Toon Verhey met medewerking van de beroem de Poolse violiste Ida Handel. Het pro gramma vermeldt: de ouverture „De He- briden" van Mendelssohn, het Vioolcon cert van Bruch en de Vierde Symphonie van Brahms. Donderdag 26 Februari. Frans Halsmuseum, 8 uur: Uitvoering onder auspiciën van het Comité voor jonge Toonkunstenaars door „De Reizende Cantorij" onder leiding van Jan D. Boeke in de Renaissancezaal. Vrijdag 27 Februari, gebouw Domi, Over- veen, 8 uur: Voor Bloemendaa's Muzen- forum zingt het Nederlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel. DIVERSEN Vrijdag 20 Februari. Huis Van Looy, 7.45 uur: Opening ere-tentoonsielling G. H. G. von Brucken Fock met een inleiding door de heer H. P. Baard en zangvoordracht door Jo Vincent. (Zie verder onder: Ten toonstellingen). Vrijdag 20 Februari, Sionskerk, 8 uur: Ver toning van de film „De Nachtwacht" onder auspiciën van de Hervormde Jeugdraad van Spaarndam en de Commissie voor Bijzonder Kcrkewerk ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Zaterdag 21 Februari, Minerva-Theater, Heemstede, 3 uur: Uitvoering door leer lingen (muziek en dans) van de Volks muziekschool voor Haarlem en omgeving. Zaterdag 21 Februari. Sionskerk, 8 uur: Filmvertoning, zie Vrijdag (Eksterstraat, Haarlem-Noord) Zaterdag 21 Februari, Irenekapel van Meer en Bos. Heemstede, 8 uur: Gevarieerde avond van zang. muziek en spel door pa tiënten, met solistische medewerking van José Candel cn Jacques Lagas. Collecte ten bate van Nationaal Rampenfonds. Zaterdag 21 Februari, hótel Vreeburg. BIoc- mendaal, 8 uur: Concert ten bate van Rampenfonds door de Christelijke Muziek vereniging Sursum en het ensemble De Kruidnoten. Verder declamatie en solo zang. „Odysseus weent" (zie Zaterdag) is het tweede toneelstuk van de bekende roman cière Jeanne van Schaik-Willing, dat tot vertoning wordt gebracht. Enkele jaren geleden is namelijk Het portret" door het A.T.G. op het répertoire genomen, waarin Johan Schmitz de hoofdrol vertolkte. Haar aandacht is echter reeds veel langer door het theater geboeid: onder het pseudoniem Gabriëlle van Loenen publiceerde zij in 1923 de studie „De dramatische kunst en ons toneel". Ed. Hoornik, bij herhaling bekroond als dichter, maakt deze maand een dubbel debuut als toneelschrijver: de Nederlandse Comedie houdt Zaterdag in Haarlem „De Bezoeker" ten doop en een week later wordt er op de gala-avond ter opening van de Boekenweek in Amsterdam een één- acter van hem gespeeld. Thans is hij bezig met het vervaardigen van een groot lustrumspel voor Delftse studenten. Woensdag 25 Februari. De Leeuwerik. 8 uur: Vertoning van de kleurenfilm ..Forbidden jungle" door de Noorse cineast Per Höst opgenomen in het voor blanken verboden Indianenreservaat in Panama, toegelicht door mevrouw BaarsJclgersma (Vereni ging „Oost en West"). Woensdag 25 Februari, Concertgebouw, 8 uur: Uitvoering door jeugdkoor „Inter Nos" onder leiding van Jan Booda ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Mede werking verleent de volksdansgroep „De Boanopstekkers" van Henk van de Wate ren. Begeleiding: Emmy van Eden. "rijdag 27 Februari, Concertgebouw, 8 uur: Interscholair Jeugdtournooi. muzikale demonstraties. Optreden van schooiorkes ten, koren, solisten cn kleine c „sembles. Slotnummers: „De klokken van Haarlem" en het Wilhelmus. rijdag 27 Februari, gebouw St. Eavo, 4 en en 8 uur: Jeugdherbergouders en twee voorstellingen van „De k' entnaker Pamphalon" van Nicolai Ljes'm vertaald door W. A. FiekLugten, voor het toneel bewerkt door Jan Post. CURSUSSEN EN LEZINGEN Vrijdag 20 Februari, gebouw Theosofia, 8 uur: Vilayat Inayat Khan spreekt over „The path of mystery". Na afloop Neder landse samenvatting (Nassauplein 8). Vrijdag 20 Februari, Brinkmann, 8 uur: Fred. Eichhorn, voorzitter van de Orde van grafologen. spreekt over „De angst als levensprobleemen de neerslag ervan in ons handschrift". rydag 20 Februari, Frans Halsmuseum, 8 uur: Eerste voordracht door dr. C. van Rijsinge over „Ontstaan, bloei en verval van het Nederlandse landschap" (met lichtbeelden) voor de Volksuniversiteit. Vervolg op Vrijdag 27 Februari. Maandag 23 Februari. Frans Halsmuseum, 8 uur: Tweede voordracht voor leden van de Volksuniversiteit door dr. M. van Blan- kenstein over „De Russische revolutie". Dinsdag 24 Februari, Frans Halsmuseum, 8 uur: Eerste van een reeks van vijf voor drachten in de emigratiecursus door H. Bloem voor de Volksuniversiteit. Onder werp: Zuid-Afrika. Woensdag 25 Februari. Protestantenbond, Jacobstraat, 8 uur: Causerie door Mary Pos over: „Door Amerika op zoek naar schoonheid cn Nederlanders" (met licht beelden in kleuren). Woensdag 25 Februari, Frans Halsmuseum, 8 uur: „De wals in de pianolitteratuur". Derde pianorecital met toelichting door Johan Patist (Volksuniversiteit). Werken van Schubert, Brahms. Chopin cn Ravel, rijdag 27 Februari, Stadsschouwburg, 8 uur: De dichter-tekenaar H. L. Prenen houdt een voordracht met lichtbeelden over „Goya, de laatste der oude, de eerste der nieuwe schilders" voor leden van de vereniging Geloof en Wetenschap. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Eretentoonstelling van werken van de componist-schilder G. H. G. von Brucken Fock. dagelijks geopend van 10—12.30 en van 13.30—17 uur, des Zondags van 1417 uur. Schilderijen, stu dies en tekeningen. Tot 16 Maart. Vleeshal, Grote Markt: Expositie van teke ningen, handwerken, producten van han denarbeid en foto's als onderdeel van het Interscholair Jeugdtournooi. Tot 2 Maart op werkdagen van 10—13 cn van 14—17 uur. op Zondagen alleen van 14—17 uur op Donderdag en Zaterdag bovendien van 1922 uur. Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt: Teke ningen en aquarellen van Poppe Damave, tot 28 Februari, op werkdagen van 10—17 uur, op Maandagmorgen gesloten. ADVERTENTIE ROSLEDEREN JASSEN

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5