Oostenrijkse verkiezingen brachten winst voor socialisten Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Staatslening van f 200 millioen Benelux-ministers blijven worstelen met loon-probleem De hulp uit het buitenland Voor Rampenfonds nu f 57 millioen Eenheid groeit De Katholieke Volkspartij bleef slechts op het nippertje de sterkste Minister Beyen in Rome gearriveerd Geestelijken smokkelden Joodse wezen naar Spanje Koninklijk Paar gaat Donderdag naar Londen Scherpe verklaring van Koning Boudewijn Het woord is aan... Touseuil liet zich interviewen Communistische ..Ce Soir" houdt op te bestaan Nieuwe treffende staaltjes Voo. Nationale Rampenfonds Ontsnapte dook op Den Haag bevreemd: politie weet van niets Elzassers heden vrij 67e JAARGANG No 192 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 23 FEËHUAR1 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 39 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DAT EENHEID GROEIT en niet gemaakt wordt is een gedachte, die niet nieuw is maar waar blijft. Men moet ook in deze tyd vaak herinneren aan waarheden die oud zijn, maar daarmee niets van hun be tekenis hebben verloren. L. Metzemaekers doet het in dit geval in een betoog onder de titel „Stand der Europese eenwording" in het tijdschrift Het Gemenebest. Hij ge looft ten aanzien van de huidige moeilijk heden tussen de betrokken regeringen niet, dat zij tenslotte Europese eenheid zullen verhinderen. Hij vervolgt: „Zij zijn slechts in staat ons ervan te overtuigen, dat de eenheid er tenslotte heel anders zal uitzien dan wij op dit ogenblik ook maar kunnen vermoeden. Men vergete niet en de fe deralistische plannenmakers vergeten het eigenlijk steeds dat de eenheid groeit en niet. gemaakt wordt. Wij groeien in Europa naar een eenheid, die niets heeft van een tevoren uitgedacht, juridisch in een bepaalde categorie passend systeem, dat dan federatie of confederatie, bonds staat of statenbond heet. De eenheid groeit volgens alle regelen van het leven, d.w.z.: zij zal beslist niet logisch in elkaar zitten". Wereldhistorie biedt voorbeelden ge noeg die dit bewijzen. De historie van Nederlands eigen éénwording behoort daartoe: in feite was de Unie van Utrecht, die een zo langdurig leven beschoren zou zijn, een staatsregeling die uit onweer staanbare groei naar eenheid was voort gekomen, zich overigens kenmerkte door haar later zo vaak gegispte tekortkomingen en dan ook zeker niet kon gelden als een voorbeeld van een juridisch geslaagd plan. Zo zal ook de onweerstaanbare groei naar Europese eenheid tenslotte beslissen en niet het dispuut der plannenmakers, wier taak zich in feite zal moeten bepalen tot het for muleren van hetgeen door dat mysterieuze groeiproces onvermijdelijk is geworden en niet langer wachten kan. In staatkundige en juridische zin zal dat zeker niet vol maakt zijn, waarbij de gedachte zal moe ten troosten dat volmaaktheid in menselijke arbeid onbereikbaar is en dat overigens de toekomst zeker tot noodzakclijk-wordende herzieningen zal leiden. Want het groei proces zal, als eenmaal de hoofdvorm der eenheid bereikt is, niet plotseling tot stil stand komen, maar zich blijven voortzet ten. Inmiddels zullen de zichtbare tekort komingen in de in eerste instantie bereikte eenheid vooral in ons land heel wat ge schrijf en dispuut uitlokken vanwege dat „perfectionisme", dat streven naar een on bereikbare volmaaktheid, dat veel Hollan ders in het bloed zit en dat zo vaak ver tragend wprkt en tenslotte hindernissen opwerpt, die pas in de practijk als zodanig herkend worden en die men later weer teniet moet doen of door nieuwe bepalingen pogen te omzeilen. Deze week zullen de zes ministers van Buitenlandse Zaken te Rome in de zee hunner moeilijkheden duiken. Ongetwij feld bestaan die in hoofdzaak tussen Frank rijk en Duitsland, zoals herhaaldelijk in het licht is gesteld. Nederland zal evenwel zijn steentje bijdragen met de denkbeelden onzer regering over economische integratie. In „Het Gemenebest" wordt daaromtrent opgemerkt: „De nieuwe minister van Bui tenlandse Zaken, Beyen, is in de Europese beweging een vreemde. Hij heeft in de zaken der Europese politiek ongetwijfeld de methode van zijn voorganger niet over genomen. In Luxemburg wist hij „con structief" te zijn in het comité van minis ters. Door zijn toedoen kwam in de slot- resolutie een passage te staan waarin werd gesteld, dat de vorming van een politiek gezagsorgaan voor de zes gepaard moest gaan met een verdere integratie op econo misch en financieel gebied. Op zichzelf een vruchtbare en juiste gedachte, maar men weet op Buitenlandse Zaken heel goed dat die verdere integratie betekent: nieuwe functionele organen naar het mo del van het Plan-Schuman. Dit soort functionele eenheden komt slechts na ja ren van moeizaam onderhandelen tot stand. Stelt men dus verdere functionele organen als voorwaarde voor de vorming van een politiek gezagsorgaan, dan stelt men in feite voor, dat gezagsorgaan een aantal jaren uit te stellen. In schijn is dit standpunt constructief, in feite verraadt het slechts scepticisme: een geestesgesteld heid die op het ministerie van de heer Beyen na de periode-Stikker de algemeen heersende is. Als het Nederland se parlement dus niet een stuwende kracht blijkt te zijn, die de regering dwingt ver tier te gaan, dan zal van Nederland niet veel te verwachten zijn". Inderdaad heeft de verwezenlijking van het Plan-Schuman zesentwintig maanden gekost en is er geen reden voor illu sies omtrent de tijd, die verdere gedeelte lijke oplossingen zouden vorderen. De loop van zaken met de Europese Defensie Ge meenschap geeft er trouwens al een voor beeld van. De critiek, die Het Gemenebest in dit artikel uit, is sinds lang ook de onze. Met scepticisme en het soort voor zichtigheid, dat alles vooruit wil regelen en overal waarborgen voor scheppen, be reikt men geen nieuw Europa. Ook niet over tien of vijftien of twintig jaar want dan zal het allang te laat zijn. An deren zullen het trage proces door hun ingrijpen hebben verstoord. De Europese landen zijn te zwak om zich zulk uitstel te kunnen veroorloven. Het onloochenbare feit blijft dat schepping van Europese Unie een omwenteling betekent, niet minder dan dat en dat men daarbij risico's moet durven nemen. Met scepticisme volbrengt men geen omwenteling en met vrees voor risico's begint men niet aan een grote nieuwe onderneming. De drang naar de eenheidsgedachte is geboren uit de nood van Europa, zegt Het Gemenebest en dat besef, in de loop der naoorlogse jaren in dit blad zo herhaaldelijk tot uiting ge bracht, moge ook ditmaal weer tot besluit dienen. R. p. MIDDENSTAND DAGVAARDT GEMEENTE ZIEREKZEE De Middenstandscentrale te Zierikzee eeft een kort geding aanhangig gemaakt egen het bestuur van deze gemeente op grond van de artikelen 219 en 220 van de gemeentewet. De centrale maakt er na melijk bezwaar tegen, dat mensen die in een droog en veilig huis zaten, toch uit Zierikzee moesten evacueren. De gemeen teraad zal hedenavond deze kwestie in een vergadering bespreken. WENEN. (Reuter). Zondag heeft Oosten rijk zijn algemene verkiezingen gehouden. De opkomst was groot en alles verliep rus tig. De definitieve uitslagen luidden: (Ka tholieke Volkspartij 74 zetels: Socialisten 73 zetels: Onafhankelijken 14 zetels en Volks-Oppositie (Communisten) 4 zetels. De Volkspartij is nóg de sterkste, doch haar meerderheid is van tien zetels gedaald tot één. De socialisten wonnen zes zetels doch bleven in de minderheid. Slechts een coalitie van beide partijen kan de rege ring een meerderheid van twee derden ge ven, die nodig is voor alle constitutionele aangelegenheden. De socialistische, vice- kanselier, Adolf Scharf, heeft reeds gezegd, dat zijn partij in de coalitie zal blijven. Julius Raab, voorzitter van de Volks partij, heeft gezegd, dat zijn partij de grootste verantwoordelijkheid zal blijven dragen. Men zou er echter op toezien, dat ook de socialisten hun aandeel op zich na men. Beide partijen hebben Oostenrijk sinds het einde van de oorlog geregeerd. In November kwam er een breuk, die in wezen de strijd was van ondernemersvrij heid contra staatsinmenging. De bond van onafhankelijken bestaat voornamelijk uit gewezen nazi's, vroegere Oostenrijkse en Duitse officieren en tegen standers van het nationaliseren van de in dustrie. De communisten, die met de nieu we naam „vclks-oppositie" de verkiezings campagne ingingen, konden slechts vier zetels bezetten, één minder dan in de oude Kamer. De stemverhouding was: volkspartij 1.781.696 stemmen en socialisten 1.818.811. De onafhankelijken kregen 473.220 stem men en de communisten 228.328 stemmen. De minister van Financiën heeft besloten tot de uitgifte tegen de koers van 99 pet. van een 3% pet. Nederlandse staatslening, groot 200 millioen. De lening heeft een looptijd van ten hoogste 40 jaren, gerekend van 1 April 1953 af. Onder voorbehoud van versterkte of algehele delging zal, te beginnen in 1954, jaarlijks per 1 April Z'U pet. op de lening worden afgelost. De rente gaat in op 1 April 1953, de dag waarop de storting op toegewezen schuld bewijzen dient te geschieden. De coupons verschijnen halfjaarlijks op 1 April en 1 October. Schuldbewijzen zullen worden afgegeven in stukken van 1000 en 500. Deelneming in de vorm van schuldregister-inschrijvin gen kan geschieden tot bedragen van ten minste 100.000. Inschrijvingen kunnen uitsluitend wor den ingediend door bemiddeling van ban ken of commissionnairs in effecten, leden van de Bedrijfsgroep Effectenhandel. De aanvragen tot inschrijving moeten zo tijdig worden opgegeven, dat zij door de bank of commissionnair op de inschrij vingsdag bij het agentschap van het minis terie van Financiën vóór 16 uur kunnen worden ingediend. De toewijzing geschiedt door de minister vsn Financiën, zo spoedig mogelijk na slui ting van de inschrijving. Het recht wordt voorbehouden inschrijvingen geheel of ge deeltelijk niet in aanmerking te nemen. Bij overtekening geschiedt de toewijzing sys tematisch. De opneming van deze lening in de note ring ter beurze van Amsterdam en Rotter dam zal worden bevorderd. De socialisten hebben iets meer stemmen dan de volkspartij en toch een zetel min der. Dit ligt. aan de wijze van zeteltoewij zing. Zeven kleine partijen kregen in het geheel geen zetel. Er waren 1.567 candidaten. De Kamer heeft 165 zetels. Socialistische winst De vier belangrijkste partijen in de vo rige Kamer Waren als volgt vertegenwoor digd: volkspartij 77, socialisten 67, bond van onafhankelijken 16 ert communisten 5. Het stemmen is slechts in drie provincies verplicht. Dit zijn Stiermarken, Tirol en Vorarlberg. De laatste verkiezingen wer den in 1949 gehouden. De eerste uitslagen van Zondag gaven al een duidelijke winst voor de socialisten te zien. In de provincie Vorarlberg, van ouds een rechtse streek van landbouwers, won nen de socialisten in kracht. Waarnemers zagen dit als kenmerkend voor een socia listische winst. In Graz wendde een oude dame zich tot de kiescommissie met de vraag of zij ook op de „Kaiser" kon stem men. ROME (Reuter) De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr, J. W. Beyen, is Zaterdag voor een officieel be zoek te Rome aangekomen. Het voornaam ste doel van zijn bezoek is het voorlichten van de Italiaanse regering over zijn ont werp voor een Europese tariefunie. Minister Beyen werd op het station ver welkomd door de Italiaanse minister van Financiën, Pella. Diplomatieke waarnemers geloven ech ter, dat. weinig voortgang met de uitwer king van plannen als het Nederlandse zal worden gemaakt op de bijeenkomst van ministers van Buitenlandse Zaken der zes landen van het „kleine Europa", gezien de moeilijkheden met het Europese leger. Zondagochtend ontving de Italiaanse president, Luigi Einaudi, minister Beyen in het Quirinaal. Minister Beyen heeft bijna 4 uur met pre mier De Gasperi gesproken. Het onderhoud, dat in de villa van de premier in Castel Gandolfo werd gehouden, werd bijgewoond door de Nederlandse gezant in Rome en diens Italiaanse collega in Den Haag. Premier De Gasperi nam op aanraden van zijn arts niet deel aan een diner, dat des avond aan minister Beyen werd aange boden. Hem was gezegd zijn krachten te sparen voor de komende onderhandelingen. BAYONNE (Reuter) Twee promi nente Katholieke geestelijken en een za kenman zijn Zaterdag te Bayonne in Zuid- West Frankrijk beschuldigd van mede plichtigheid bij het smokkelen van twee vermiste Joodse wezen, Robert en Gerald Finaly naar Spanje. De huidige verblijfplaats van de jongens zou de politie bekend zijn, doch deze be waart op dit punt het stilzwijgen. Men ge looft, dat stappen zijn ondernomen om de Spaanse autoriteiten te bewegen de beide jongens, die naar gemeld wordt in een instelling nabij de Spaans-Franse grens verblijven, terug te zenden. De drie mannen, die Vrijdag na een lang verhoor toegegeven hebben te hebben ge holpen bij het ontvoeren van de jongens zijn pater Laxague, directeur en leraar in de theologie aan een seminarie te Bayonne, pater Aristiart, kapelaan van de Katholieke jeugdorganisatie in het departement Bayon ne, en de zakenman Fagalde. De politie verklaarde, dat de twee gees telijken met Fagalde als tussenpersoon de geboeders Finaly hadden overgegeven aan een Bask. die de jongens in de nacht van 13 Februari naar het dorpje Biriatou in de;Pyreneeën bracht. Hier gaf hij ze over aap een andere Bask, die de jongens over dei grens smokkelde, langs een smokke laarspad. De eerste Bask had de jongens de Volgende dag opgehaald en ze naar San Sébastiaan gebracht, waar de jongens on der de hoede van een Spaanse geestelijke waren geplaatst. PARIJS (Reuter). Het enige commu nistische Franse avondblad „Ce Soir" heeft Zaterdag medegedeeld, dat het van één Maart af niet meer zal verschijnen. De hoofdredacteur, Louis Aragon, schrijft dat de stijging der kosten en het gebrek aan fondsen de ooi-zaken zijn en niet een daling van de populariteit. De Zondageditie „Ce Soir-Dimanche" zal voortaan ook niet meer verschijnen. De Koningin en Prins Bernhard zullen op 26 Februari een bezoek aan Londen brengen, teneinde aan Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh de dank van het Nederlandse volk over te brengen voor de hulp van het zelf door overstromingen getroffen Engeland. De Koningin zal voorts de tentoonstelling van Nederlandse schil derijen in Burlington House bezichtigen. (Van onze correspondent in Brussel) Over de conferentie van de Benelux- ministers, die Zaterdag te Valkenburg werd onderbroken, worden in Brussel twee ver sies gegeven. Enerzijds stelt men het zo voor, dat alleen de P. v. d. A.-ministers in liet Nederlandse kabinet nog gewonnen dienen te worden voor het instellen van een vrijere loonsvorming. Men zou van het respijt gebruik maken om de socialistische ministers te overtuigen.. Zaterdag zal het gesprek in Luik worden hervat. De tweede versie is, dat de Nederlandse ministers van de loonkwestie een axioma van de Neder landse economische en sociale politiek hebben gemaakt, en dat het nutteloos is het gesprek over vrije loonvorming voort te zetten. Zaterdag is bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam de onderzeebootjager Frieslandte water gelaten. Het schip kiest zijn element. Zoals vaak het geval is, ligt de waarheid wellicht ergens tussen deze beide verkla ringen, maar men schijnt van Belgische zijde begrepen te hebben, dat een vrijere loonvorming in Nederland niet automatisch zal leiden tot een verhoging van de lonen. De werkloosheid en het feit, dat jaarlijks tengevolge van de sterke toename der be volking vele tienduizenden jonge mannen werk moeten krijgen, zijn twee factoren, die onafwendbaar op de lonen zullen blij ven drukken. Dit betekent, dat er voor deze loonkwestie voorlopig geen oplossing is. De heer Léon Bekaert, voorzitter van het verbond der Belgische nijverheid, zeide gisteren te Gent op het congres van de Katholieke werkgeversbond van België, dat de „invasie" van de Nederlandse pro ducten in België niet het gevolg is van de Benelux, maar van de politiek van prijzen- contröle, subsidies en protectionisme van de Nederlandse vrienden, enerzijds, en van het grote verschil tussen de Belgische en de Nederlandse sociale lasten en de lonen, waarvoor de Belgen zelf verantwoordelijk zijn. In alle landen van de wereld, aldus de heer Bekaert, wordt de export bevorderd, alleen in België permitei-en wij ons de verbijsterende luxe van de export-belas ting. Op het ogenblik dat men ons, Belgische bedrijfsleiders, vraagt nieuwe industrieën e-n werkgelegenheid in het leven te roepen, belast men deze extra-inspanning met een overwinstbelasting, die in sommige ge vallen de winst volledig wegneemt. Het kan zo niet verder gaan, concludeer de de heer Bekaert onder het luide applaus van honderden industriëlen. Deze verklaring wijst er op, dat de Bel gische werknemers een offensief zijn be gonnen voor een vermindering van 'e sociale lasten en belastingen. Het is een gunstig element, daar hierdoor het verschil tussen de Nederlandse en Belgische lonen zal kunnen worden gereduceerd. Premier Van Houtte heeft overigens laten door schemeren, dat de overwinstbelasting en de exportbelasting zullen worden afgeschaft, en dat een andere formule zal worden ge vonden voor de financiering van het her stel der waterramp-schade. Koning Boudewijn heeft kort na zijn ver trek naar Brussel in Antibes meegedeeld, dat hjj zijn vacantie afbreekt wegens las terlijke aanvallen op het Belgische konings huis. De aanvallen tegen de eenheid van de koninklijke familie hebben ten doel de een heid van het Belgische volk te schaden, aldus de Koning. De Koning wil wel naar de Rivièra terugkeren, maar hoopt de vol gende keer niet op een dergelijke betreu renswaardige manier te worden gestoord. De Belgische vorst, die vanochtend in Pa rijs aankwam, verklaarde tegen de wens van zijn dokters naar Brussel terug te keren. De gemeenteraad van de Engelse stad COVENTRY heeft tijdens een raadsverga dering uitdrukking gegeven aan de gevoe lens van medeleven met de slachtoffers van de ramp in Nederland. De raad schonk een bijdrage van 3009 pond sterling aan Nederland uit het fonds tot hulp aan de slachtoffers van de lucht oorlog. De in NOORWEGEN gehouden inzame ling voor slachtoffers van de watersnood in Nederland zal vandaag worden gesloten. Het Noorse Rode Kruis heeft bekend ge maakt, dat de in de afgelopen weken ge houden collecten viereneenhalf millioen kronen hebben opgebracht. De ingezamelde goederen vertegenwoordigen een waarde van 1.4 millioen kronen (een gulden is ge lijk aan 1 kroon en 88 öre). Functionarissen, van het UNO-secreta- riaat in NEW YORK hebben ruim 10.000 dollar gestort voor hulp aan de slachtoffers in Nederland. Dit is de opbrengst van een week van een op het hoofdkwartier der UNO georganiseerde collecte, die nog voort duurt. Uit ROME zal vandaag een Italiaanse „solidariteitstrein" vertrekken. De trein bestaat uit 30 wagons en zal worden bege leid door Rode Kruishelpers, die op de reis door Italië hulpgoederen zullen inzamelen. Het WEST-DÜITSE Vakverbond heeft 106.000 mark ingezameld voor hulp aan Nederland. In Rijnland-Westfalen zijn in totaal reeds een half millioen mark en een grote hoeveelheid goederen bijeengebracht. Europees inzicht De WEST-DUITSE Bondskanselier Ade nauer heeft zijn voldoening uitgesproken over de omvang en de spontaneïteit van de Duitse hulp aan de slachtoffers van de stormramp in Nederland. Dr. Adenauer zegt, dat het het zuiver menselijk gevoel van medelijden en de wens om nood te lenigen zijn geweest, die zovele Duitsers er toe gebracht hebben, hulp, te bieden. Misschien heeft deze of gene zich ook in dankbaarheid herinnert, aldus voegt de bondskanselier er aan toe, hoe vrienden in het buitenland bijgespron gen zijn tot leniging van de nood en de honger in Duitsland anno 1945. Zijn in de Bondsdag gedane verklaring, dat hij de hulp aan Nederland als een Europese taak beschouwde, nader toelich tend, zegt dr. Adenauer, dat ..het inzicht, dat wij in Europa allen in hetzelfde schuitje zitten, Bondsregering en Bondsdag er toe bewogen heeft een bijdrage te leveren tot verlichting van de gevolgen van de storm vloedramp". „Ik heop nu maar," aldus de Bondskanselier, „dat er geen politieke stormvloed voor nodig zal zijn om allen de noodzakelijkheden van onze tijd dwingend duidelijk te maken". Hulp per meter Een trijpfabriek te Eindhoven ontving een schrijven van twee ZWEEDSE klanten, om de prijs van elke meter deze maand aan hen te leveren trijp met 50 cent te verhogen op voorwaarde, dat deze prijs verlaging ten goede zal komen aan de slachtoffers der geteisterde gebieden. Politiehulp Namens de DEENSE rijkspolitie is Zater dag op het hoofdbureau van politie te Am sterdam een chèque van 15.000 aangebo den. Dit bedrag is door de Deense politie bijeengebracht voor het Rampenfonds. Zaterdagavond was totaal in het Rampen fonds gestort de som van 57 millioen. De actie „Mouwen omhoog, ons land moet droog" van alle onderdelen der pad vinders- en padvindslersbeweging in Ne derland heeft bijna twee ton opgebracht. Zaterdag 14 Februari gingen alle padvind- slcrs en padvinders van Nederland op pad en verrichtten allerhande karweitjes voor het Rampenfonds. De opbrengst is ruim 192.000 geweest. De radio-actie „Beurzen open, dijken dicht", sloot Zaterdag met een totaal bedrag van 1.307.593,80. Arnhem heeft waarschijnlijk het mil lioen voor het Rampenfonds overschreden. Totaal is in de Gelderse hoofdstad ƒ913.100 bijeengebracht. Hierbij zijn niet meegeteld dq rechtstreekse giro-overschrijvingen op nr. 9575 van het Rampenfonds. Hiermee rekening houdend kan gezegd worden dat Arnhem het millioen overschreden heeft. Het gezamenlijk personeel, werkzaam bij het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft 100.000 bijeen gebracht voor het Rampenfonds. De Fairchild vliegtuigfabrieken te Ha- gerstown (U.S.) hebben aan Prins Bern hard een chèque van 10.000 dollar gezon den, bestemd voor het Rampenfonds. De vice-president van de maatschappij voegde hier privé 500 dollar aan toe. De Prins heeft voorts uit Engeland een aantal cheques van anonieme gevers ont vangen, bestemd voor het Nationaal Ram penfonds. De hoofdcommissaris van politie te Am sterdam ontving van de Deense rijkspolitie een cheque van 15.000 voor het Rampen fonds. Op de Nederlandse Antillen is de verkoop begonnen van 22 'A cents postzegels met een toeslag van 7'/2 cent voor het Rampen fonds. Het zijn groene zegels met een zwar te opdruk: „Watersnood Nederland 22Vs -f- 7)4". Er zijn 200.000 van deze zegels aangemaakt. Het bedrag dat bijeen is gebracht door het personeel van de oliegemeensehap op Curagao is op het ogenblik aangegroeid tot 770.000,—. Op Nieuw Guinea werd ruim 100.000 ingezameld voor het Rampenfonds. Directie en personeel van een Diesel- motorenfabriek te Stockholm hebben ƒ41.000 overgemaakt aan het Rampen fonds. Jean Jacques Rousseau: Om een goede minnebrief te schrijven moet men beginnen zon der te weten wat men wil zeggen en eindigen zonder te weten wat men heeft gezegd. Mevr. N. Damesclub van Goede Wille f 10,Nagekomen giften v. d. Stichting tot Verkond, v. h. Evang (Zuider Kapel) ƒ62,18; 2de storting Personeel M. N. 12,Bep's taart ƒ13,50; W. v. O. ƒ2,—; A. J. v. O. f 10,—; Mrs. C. W. Hansen Savannah U.S.A. (5 dollarbiljet) ƒ18.88; Martha, Petra en Loesje namens kinderclubje ƒ5,50; Bridge club Boekenroode 1700. De hierboven genoemde bedragen zijn reeds door ons aan het Nationaal Rampen fonds overgemaakt. BONN. (ANP.). De West-Duitse Bondsregering heeft Vrijdag opnieuw de verzekering gegeven dat de Duitse politie alles in het werk zal stellen om de vijf nog voortvluchtige gevangenen van Breda te arresteren. Deze verzekering werd gege ven nadat de Nederlandse ambassadeur in Bonn, de heer A. Th. Lamping, er de Duit se regering op attent had gemaakt, dat een der voortvluchtigen in de gelegenheid was geweest aan een Duitse krant een inter view te geven. De Nederlandse ambassadeur heeft bij deze gelegenheid zijn bevreemding uitge drukt over het feit, dat zulk een onder houd kon plaats hebben terwijl de Duitse politie er nog steeds niet in geslaagd is enig spoor van de voorvluchtige misdadi gers te ontdekken. De Nederlandse am bassade in Bonn heeft naar aanleiding van het interview aan het dagblad „Der Mit- tag" in Dusseldorp het vonnis toegezonden, dat over de voormalige S.S.-man Touseuil geveld is. Overigens werd er van de zijde van de Nederlandse ambassade aan herin nerd, dat de vonnissen der zeven ontvluch te misdadigers reeds ruim een maand gele den aan de Duitse pers werd verstrekt. Het in Dusseldorp verschijnende blad „Der Mittag" had een interview gepubli ceerd met de voortvluchtige vroegere S.S.-man Touseuil. Dit is dezelfde ont vluchte, die indertijd in de Bonsdag werd ontvangen door het liberale parlementslid dr. Mende. Het interview geeft generelei aanduiding over plaats en tijd, waarop het zou hebben plaats gevonden. Bij navraag bij de Dussel- dorpse politie bleek, dat men daar nog niet van het interview had kennis genomen en dus nog niet getracht had na te gaan of het tot nieuwe sporen zou kunnen leiden. Evenals in zijn onderhoud met dr. Men de heeft Touseuil tegenover de vertegen woordiger van het blad verklaard, dat hij geenszins wegens criminele vergrijpen zou zijn veroordeeld maar uitsluitend om poli tieke redenen. Hij heeft in het interview de hoop uitgesproken dat de Nederlandse regering dit zal bewijzen door een publi catie van zijn straflijst. „Der Mittag", een vrij sterk naar rechts gericht blad, be roemt zich er op „het enige blad in Duits land" te zijn, dat een onderhoud met een gevluchte gevangene heeft gehad. Het legt er bijzondere nadruk op. dat Touseuil aan het Oostfront verschillende Duitse onder scheidingen zou hebben gekregen. De Nederlandse ambassadeur te Bonn, de heer A. T. Lamping heeft bij de regering te Bonn de bevreemding van de Nederlandse regering uitgesproken over het feit, dat een der ontvluchte gevange nen uit Breda, Antoine Touseuil, ongehin derd persinterviews kon geven. Touseuil, die ook reeds een keer in het Bondsgebouw ontvangen werd door een afgevaardigde, kan zich blijkbaar vrij in West-Duitsland bewegen zonder voor ar restatie bevreesd te zijn, aldus de heer Lamping. Tegelijkertijd overhandigde de ambas sadeur de West-Duitse regering een af schrift van het gerechtelijk vonnis tegen Touseuil. Ook aan de „Düsseldorfer Zei- tung", die het interview met Touseuil pu bliceerde, is een afschrift toegezonden. PARIJS (Reuter). De Franse Natio nale Vergadering heeft met 300 tegen 228 stemmen de amnestiewet ten "behoeve van de twaalf Elzassers in tweede lezing goed gekeurd. De vrijlating van de dertien Elzassers uit de gevangenis van Bordeaux is Zaterdag geschied. De nationale vereniging van verwanten van de slachtoffers van Oradour heeft Vrijdag officieel het kruis van het Legioen van Eer teruggegeven, dat haar op 10 Juni 1949 door de toenmalige minister van Ooi-log, Paul Ramadier, was verleend. AANHOUDEND ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend droog weer met veel be wolking maar morgen enkele opkla ringen. Matige tot zachte wind tussen West en Zuid. Morgen overdag dezelf de temperaturen als vandaag of iets hogere. 24 Februari Zon op 7.38 uur. onder 18.10 uur. Maan op 13.30 uur onder 5.59 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 23 Februari Hoog water: 11.50 en uur. Laag water: 6.49 en 19.46 uur. Dinsdag 24 Februari Hoog water: 0.43 en 13.20 uur. Laag water: 8.28 en 21.13 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1